Schiedamse kinderen aan het Scheveningse strand Noodoplossing voor een nijpend probleem OUDE TIJD Op het Bedrijf Overeenkomst inzake Perzische olie is thans getekend Opkomst en verval van het spoelingsdistrict Nieuws uit STAD OMTREK Uit die goede eheugen Hulp FRIES KAN EED AFLEGGEN IN EIGEN TAAL De veehouderij in Delfland floreerde dank zij de spoeling Stijging industriële investeringen verwacht r Naar een eigen Schiedamse vacantiekolonie? Raffinaderijen voor 1 Jannari a.s. weer in werking A. R00DB0L-Boekhandel '4 Wetsontwerp ingediend bij Tweede Kamer VLAARDINGEN Raming 1953 werd voor 99 pet. gerealiseerd DONDERDAG 5 AUGUSTUS 19*ï PAGINA 1 BURGERLIJKE STAND WAT SCHIEDAM VERLOOR EN VOND TE WATER FIETSEN GESTOLEN NEL). VRACHTENMARKT PROCESSIE NAAR KEVELAER EÉ&MI r !i\ ROTTERDAM SCHILDER DIE HET BONT MAAKTE KREEG 8 MAANDEN „HUMOR IN DE KRANT" NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Van de gracht naar de trog De spoeling wordt dunner In Duitsland Twee padvinders verdronken ALGEMENE OVEREENKOMST INZAKE TARIEVEN EN HANDEL Engeland niet gekant tegen Japans verzoek 4 Ergens achter de Scheveningse duinen wappert de vlag van Schiedam. Daar staan in een omlijsting van diepgroene bosschages en zachtgroene weiden tien blanke tenten. En die tenten vormen bet hoofdkwartier en lie toevlucht bij slecht weder voor de tweehonderd Schiedammertjes, die als eersten van 600 door de Schiedamse Gemeenschap naar liet land goed Groenendael zijn gezonden, om daar een week van een heerlijke openluchtvacantie te genieten. Zes honderd kinderen worden dit jaar uitgezonden. Er waren echter 1600 aan vragen binnengekomen. Naar voor de hand ligt, ontberen nog vele kinderen in onze stad een verblijf in het gezonde groen, in bos en hei of aan zee. Wie op Groenendaal de kinderen opgewekt ziet terugkeren van het Scheveningse strand of uit het Dierenpark Wassenaar of van Madurodam, krijgt niet de indruk, dat het hier om een noodoplossing gaat. Niets dan opgewekte gezichten. En tevreden leiders en leidsters. Alles loopt gesmeerd. En het weder werkt ongelooflijk mede. De tenten behoeven nauwelijks gebruikt te worden. En in de namiddag staan vier autobussen van de R.E.T., die daarna nog Wilton-Fijenoordmensen zullen vervoe ren, gereed, om de voldane kinderen weer Schiedam-toe te brengen. Het is een hele verbetering, vergeleken bij de tochten naar de Beer. vanwaar de kinderen te laat en te vermoeid terug kwamen. verleden jaar. En als men daar zo staat in de vrije heerlijkheid van Groe nendael, zou men niets liever wensen, dan dat al die 1600 aanvragen bevredigd had den kunnen worden. Men geeft er zich dan rekenschap van. dat het gemeentebestuur hier feitelijk een niet afwijsbare verantwoordelijkheid heeft. Want Schiedam beschikt absoluut niet over voldoende recreatie-mogelijk heid. Voor een centrum buiten de stad, zoals andere steden bezitten, ergeris in Drente of Brabant, is nog niets gedaan. Laten we hieraan imddels onrftiddellijk toevoegen, dat ons bij informatie bleek, dat de S.G. reeds naar mogelijkheden in Noord-Brabant heeft gezocht. De mannen, die het huidige experiment georganiseerd hebben, menen echten, en terecht, voor het volgend jaar een beroep op het ge meentebestuur te mogen doen, om een respectabel bedrag ter beschikking te stellen, teneinde de jeugd van het ogen blik, die moeilijk op het gereed komen van de „geplande" recreatie-oorden kan wachten, in de gelegenheid te stellen, uit GEBOREN: Hendricus W. z. v. H. W. de Kaper en M. M. Peek; Maria d. v. J. Tegelaar en W. J. Dingier; Georgette d. v. J. F. Dictus en W. M. van Oors; Magdalena F. d. v. P. Verkade en A. M. F. Quartel; Maria I. d. v. S. Huiskens en L. M. Mion; Wilhelmina J. d. v. A. J. Bekkers en J. C. Wittenberg. OVERLEDEN: Leonardus J. M. Lans bergen 71 j.; Jacoba Verdel 60 j. Te bevragen bij het hoofdbureau van politie te Schiedam, tussen 9 en 12.30 en 2 en 6 uur; Blauw-witte gymschoen, auto- step, onderdeel van vishengel in foudraal. Te bevragen bij de vinders: Rijwielge reedschap, J. Jonas, GroteMarkt 6b; dop van benzinetank, M. v. Meurs, Vlaardin- gerdijk 199, rijwielhandpompje, Verstoep Fabriplein 6a; rijwielhandpompje, W. v. de Heijden, Franklinstraat 15a; jonge hond W. de Bouw, Hoofdstraat 185/13klein zwart hondje, mevr. Ruseier, Broersvest 66; Spaniel (bruin met grijs), J. Mackay, Nieuwsticht Z.Z., no 23; ring met sleutels G. den Uijl, Snelliussingel 20a; ring met 4sleutels, P. Smit, Oude Maasstraat 6; schaak, W. v. d. Mark B.K.-laan 223a; vulpen, J. Kievit, Jan Vermeerstraat 16a; aansteker, T. Meder, Warande 4b; vulpen mevr. Hengst, Jan Steenstraat 35; étui met rozenkrans, C. de Haan. Marconistraat 75a; bedrag aan geld, postkantoor Tuinlaan, armbandje, D. de Jager, St Jansplein 6; armband S, Beekman. Kerkweg 38; gou den ring, A. de Wit, Korte Haven 22; Kruisje, M. Heimans, B.K.-laan 201a; be drag aan geld. v. Nieveldt, B.K.-laan 280; doublé armband, H. Pijnacker, Paulus Pot terstraat 22; herenportemonnaie, H. A. Schouwenburg, Louronstraat 2; kinderpor- temonnaie met inhoud, L. de Graaf, Beier- landsestraat 59b; bruine portemonnaie met inhoud, ,1. Jongebreur, Oosterstraat 99a; zwart étui met foto's, C. van Berk, Lange Haven 97; portemonnaie, J. v. d. Velden, Jan Steenstraat 7; 1 paar krukken, Van Vliet, Noordvest (op het pontje); autoped, J. Schaeffer, Fr. Haverschmidtlaan 68; rode autostep, C. Philippie, Westfanrke- landsestraat 3; washandje, tandenborstel en tandpasta, E. Krabbendam Rubensplein 17b; wit kinderschoentje, J konings, He renstraat 25; herenvest, C. Lagendijk, Lek straat 102a; rode pantoffel, v. d! Haar, Maasdamsestraat 10b; wit kinderschoentje portier gasfabriek Dwarsstraat; 1 paar schoenen, J. de Boed, v. Smaleveldtstraat 25; geel kindervestje, Mastenbroek, Pr. Fr. Hendrikstraat 14; kindercape met capu chon, C. de Groot, Prof. Aalberselaan 83; wit kindersokje, K. Wuister, Louronstraat 16; 1 paar baggerlaarzen, v. d. Haar, Huijs- mansstraat 39; tasje met inh., W. van Pelt, Warande 40a. Vannacht raakte een tuinschipper met een pijp van zijn pantalon verward in de ketting van zijn fiets, toen hij in de Over- schiesestraat fietste. Hij raakte te water maar kon bijtijds op het droge gebracht worden. De politie voorzag hem van droge kleren. Er is een fiets gestolen ten nadele van A. K. die hij niet op slot bij de werf Gusto had neergezet. De tienjarige P. H. uit de Stadhouders laan had gisteren zijn fiets op slot neerge zet bij een zweminrichting aan de West Frankelandsedijk. Toen hij later terug kwam was zijn fiets verdwenen. ROTTERDAM, 4 Augustus 3 Augustus, n.m.. 100 ton gerst Akkrum; 140 ton gerst Venlo; 300 ton id. 1.-varen, 150 ton idem Almelo; 330 ton super Hasselt; 75 ton super Gorredijk; 180 ton cellulose Maastricht; 212 ton cellulose Goor; 236 ton petr. cokes Ber gen op Zoom; 250 ton stukgoed Amsterdam; 141 ton veevoeder Meppel; 94 ton veevoeder Doetin- chem; 130 ton granen Doesburg; Totaal 48 reizen, 13 vletreizen. 4 Augustus, v.m.: 150 ton gerst, Zutphen, 105 ton gerst Ravenstein; 210 ton milocorn Delft; 380 ton rogge Wormerveer; 500 ton zinkas Eudel; 250 ton petr. cokes Olst; 65 ton diversen Waalwijk; 115 ton diversen Doesburg. De Schiedamsche processie naar Keve laar, is gisteravond (29 Juni 1899) om streeks 7 ure alhier teruggekeerd van hare vijftigste pelgrims.reize naar de alom be kende bedevaartplaats. Daarna had in de parochiekerk aan den Singel de plechtige dankzegging plaats. Het Lof werd gecele breerd door den weleerw, pater Aug. Ham O.M., met assistentie van den weleerw. pater Rodemans, van de Rozenkranspa- vochie en den weleerw pater Janssen van de St Jansparochie. In gloedvolle bewoor dingen sprak de zeereerw. pastoor Lange- wen, mede van de pelgrimsreis wederkee rend, de terugkee-rende pelgrims toe en wierp hij een terugblik op de met zooveel opgewektheid volbrachte pelgrimsraize. Het „Te Deum", tot besluit der bede vaart aangeheven, vertolkte voorzeker wat er in aller hart in dezen plechtigen stonde na zoo heerlijke dagen van geestelijk genot omging. (Nwe Schiedamsche Courant, van 1 Juli 1899) de steenwoestijn van de stad weg te trek ken en de nodige gezondheid voor een nieuw schooljaar op te doen. Intussen, ook voor de Schiedamse Ge meenschap is deze uitzending een experi ment, hetwelk voor het overige ietwat be schamend is. We hoorden toevallig mom pelen, dat deze mogelijkheid van uitzen ding te danken is aan de welwillendheid van de Haagse Jeugdactie, die het terrein op Groenendael ter beschikking van de S.G. stelde. Moet Schiedam afhangen van Haagse welwillendheid, hoe goed ook be doeld? Er werd zowaar aan toegevoegd, dat men het in Den Haag eigenlijk niet weten mocht, omdat daar immers óók kin deren te over naar een vacantie snak ken Wat we hier neerschrijven, is een per soonlijke mening en de mannen van de S.G. zullen het misschien niet eens zo prettig vinden. Maar naar we menen, mag Schiedam zoiets niet op zich laten zitten. Zulks te meer, omdat het o.i. een plicht is, de huidige toestand te overbruggen, nu we met een verminkt Volkspark en een embryonaal recreatie-oord in Kethel zitten. Het gemeentebestuur moet hier een royaal gebaar stellen, vooral wanneer ge bleken is, dat dit experiment, deze nood oplossing, een succes was. Of het een suc ces wordt, zullen we spoedig weten. Naar we nog vernamen, zal de Licht cn Lucht actie van de Singel zich zo spoedig moge lijk bij het initiatief van de S.G. aanslui ten. Zoals bekend, zendt deze nog naar Schoonhoven uit, maar ook daar hebben zich bepaalde bezwaren doen gelden. We zijn werkelijk benieuwd, wat er uit het experiment, hetwelk een noodoplos sing is, groeien zal. Een eigen Schiedamse Vacantiekolonie? En de mogelijkheid, om alle Schiedamse kinderen, die er voor in aanmerking komen, minstens een week naar buiten te sturen? Vacantie aan het strand! 200 Schie damse hinderen genieten deze iveek als eersten van 600 licht en Inrht aan het Scheveningse strand. Wie van de heren? Plunderaars De Passage Theater (18 j.). Monopole Theater: (14 jaar). Stedelijk Museum: Dagelijks van 2 tol. 5 uur. R..K. Openbare Lees. en Studiezaal en Bibliotheek. Geopend iedere middag van 24 uur, behalve Maandag en iedere avond van 78.30 uur. behalve Donder dag en Zaterdag. Filiaal Gorzen (H. Hartkerk): Dinsdag avond van 6.308 uur; Vrijdagavond van f—8 uur uitlenen van boeken. De avonddienst voor de apotheken wordt waargenomen door de apotheek Backer, St Liduinastraat 38a. TONEEL EN MUZIEK Schouwburg, 8 uur: „Wiener Blut" i* Hoofd - stadoperettc). Lantaren. 8.15 uur: ,.De dienstknecht in het huis" (Rotterd. Comedie). BIOSCOPEN 13 Augustus. Arena: City Lights (a. 1.1; Capitol: Ontvoerd uit de harem (14 j.l; Centraal: Maske in blau (18 j.l; Cineac: De gevangene van Zenda (14 j.l; Colosseum: Roman holiday "a.l.i; Harmonie: De slaapwandelaar (14 j.l; Lutusca: Pechvogel en Co (a.l.); Luxor: Wij zoeken mil- lionnaires (a.l.): Passage (Schiedam): Kampioen op sokken (14 j.); Prinses: Anna (volw.): Rex: Fort Ti (14 j.); 't Venster: Een dag om nooit te vergeten (a.l.); Victoria: Roman holiday (a.l.). De Rotterdamse rechtbank veroordeel de hedenochtend de 24-jarige schilder E. uit Amsterdam tot een gevangenisstraf van acht maanden met aftrek. Hij had bij het Centraal Station te Rot terdam een fiets weggenomen en nadat hij uit de restauratie van dit station 16 had gestolen, fietste hij naar Zaandam. Daar brak hij in bij Van Gend en Loos. Hij werd tenslotte in Wormerveer aange houden. De eis was een gevangenisstraf van twaalf maanden met aftrek. Aldus betitelt Het Vrije Volk van 28 Juli 1954 een van zijn hoofdartikelen. Het blad vertelt, hoe de bekende humorist Carmiggelt het handig lasteren belachelijk maakt. Carmiggelt sprak: „Dat de heer Jansen geld steelt beweren wij niet. Doch enz." En dan gaat Het Vrije Volk voort met: „Na de voordracht te hebben genoten, namen wij De Linie ter hand en lazen daarin een hoofdartikel, getiteld „Linker vleugel". Het artikel houdt zich bezig met een circulaire, door enige leden van de P.v.d.A. aan enige andere leden gezonden met het doel het voormalige sociaal-de mocratische centrum in enigerlei vorm weer tot leven te wekken. De Linie legt tussen deze circulaire en de veronderstel de stemmenwinst van de P.v.d.A. onder kiezers, die vroeger communistisch heb ben gestamd, verband. Dat gaat aldus: ..Het is verre van ons te vermoeden, dat een man als Ds. Buskes (een der onder tekenaars van de circulaire. Red. HVV) de spreektrompet voor <Jeze lieden heeft ge stoken; wij zijn eerder geneigd te veron derstellen, dat hij de toeneming van de Iinkerstromingen in de P.v.d.A. heeft ge constateerd en dat hij om wille van de democratie zoals hij die opvat aan d« stromingen de invloed wil doen toekennen welke haar wegens kwaliteit of kwanti teit toekomt". Het was alsof we Carmig gelt hoorden". Aldus besluit Het Vrije Volk. Hoewel we als gewone man het niet ineens snapten, gunnen we toch van harte Het Vrije Volk zijn genoegen om de Humor in De Linie. Wij hadden echter ook pleizier om het komische in Het Vrije Volk Iemand maakte ons opmerkzaam op het volgende: Romme schreef in Volks krant heel mild dat het de Socialisten best zinde, toen de kerkelijke gezagsdra gers N.S.B en Communisme veroordeel den. maar dat het hun niet zint. nu de Bisschoppen iets gezegd hebben over de P.v.d.A. De verontwaardiging van de Sa- cialisten moet dus met een korreltje zout worden genomen. Rommes artikel was volkomen correct. En nu de Carmiggelt-humor: Wat Romme niet beweerde of ook maar insinueerde, insinueerde Het Vrije Volk. Dat ging zó, komisch om te zien: Steeds verder wer kend bouwde tenslotte „de grootste krant" bij zijn lezers de overtuiging op. dat Rom me en de Bisschoppen socialisten en com munisten op één hoop hebben gegooid En Romme noch de Bisschoppen hebben in werkelijkheid ooit zo iets stotends ge probeerd. Nu gelooft iedere grootste krant-lezer, dat zij het toch gedaan hebben. Neem de proef op het bedrijf. De krant, die zijn lezers deze bruikbare poets bakte, heeft echt gevoel voor Car miggelt-humor. Die weet hoe het gaat. Na langdurige en moeizame onderhan delingen is gisteren te Teheran tussen de Perzische regering en een consortium van acht internationale oliemaatschappijen een overeenkomst getekend m.b.t. de exploitatie van de Perzische olie. De over eenkomst vertoont gelijkenis met de over eenkomsten welke door Amerikaanse maatschappijen werden gesloten in Saoedi Arabië, Koeweit en Venezuela, waarbij het productieland de helft van de inkom sten uit de olieproductie ontvangt, na aftrek der kosten. Onder de nieuwe olie-overeenkomst zullen de grote raffinaderijen in Abadan en de andere productie-installaties naar verwacht wordt voor 1 Januari a.s. weer in werking zijn. Geraamd wordt, dat bin nen drie jaar de regering van Perzië een jaarlijks inkomen zal ontvangen van 190 millioen uit hoofde van in Perzië gewon nen olie. De technische en afzetorganisaties der Ver. Staten, Engeland, Frankrijk en Nederland zullen samenwerken met Per zië voor het produceren en afzetten van een product dat van grote invloed zal (Advertentie) Moderne en instructieve woorden boeken. Nederlands - Frans - Duits - Engels - Grieks - Latijn, Onmisbaar! ^^Kubensplein 16, Schiedam, tel. 69513 OAOBIAO VOO* SCHICOAM tM OMSWfKfM 76ste Jaargang No. 22526. De kantoren der Redactie en Admini stratie £ljo gevestigd te Schiedam, Dam ld, telefoon ö6152, Gironummer 50J043 AoounemenUiprijs t 6 25 per kwartaal 4 i3 pel UlaaliU 1*5u U6I Week Aavci i« ..uciuu*' gewone tcuiumDreedu t ».-it pel uuti.inetei hm tg la. lUgeAonuen Mededelingen ap redactionele lso contract geulen lagert tarieven, welkt ajioinnieedie 1M P*1 millimeter noogte nu at ladiiiti.iMtr at it Jl no it ef Kende ad i l i .in vfiKl i etln Kampioenen kleine advertentiPn) tot woorden w cent £iK woord meer 8 cent Maximum woorden Plaatsing uitsluitend PU vooruitbetaling Aiu advertentie-orders worden afgesiotei. en geplaatst overeenkomstig de Kegelen voor net Advertentiewezen. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp, dat het gebruik van de Friese taal in het rechtsverkeer regelt. Ter wille van de overzichtelijkheid Is niet de weg gevolgd van aanvulling en wijziging van de bestaande wetten, maar zijn de wettelijke voorzieningen die ten aanzien van het gebruik van de Friese taal in het rechtsverkeer in aansluiting aan de voorstellen van de in 1952 hiertoe ingestelde commissieKingma Boltjes wenselijk worden geacht, vervat in een ontwerp voor een afzonderlijke wettelijke regeling. In het wetsontwerp wordt de mogelijk heid geopend een mondeling af te leggen eed. belofte of bevestiging in de Friese taal uit te spreken. De bezwaren van godsdienstige en andere aard, die sommi gen gevoelen om bij een plechtige hande ling als het afleggen van een eed, be lofte of bevestiging een andere taal te ge bruiken dan die, welke zij als hun moe dertaal beschouwen moeten door de wet gever worden geëerbiedigd De commissie-Ktngma Boltjes was een stemmig van oordeel, dat de eisen van rechtseenheid rechtszekerheid en rechts gelijkheid in het algemeen te grote hin derpalen vormen tegen het schriftelijk ge bruik van de RFriese taal in rechtsge dingen. Het kabinet heeft zich bij dat oordeel van de commissie aangesloten. Voorts bevat het wetsontwerp het begin sel, dat ieder die op een trechtzitting in Friesland verplicht of bevoegd is zich mondeling te uiten, dit zal mogen doen in het Fries De regeling zal gelden voor alle gedingen voor de burgerlijke rechter, dus zowel voor civ'iele als strafzittingen en ook voor terechtzittingen van organen, De afvalproducten van bepaalde industrieën bevatten veelal waarde volle stoffen niet verschillende aanwendingsmogelijkbeaen. Hierdoor ontstaan naast de oorspronkelijke industrie dikwijls bedrijven, die de brunkbare stoffen uit liet afvalproduct onttrekken en verwerken of ontwikkelen in de omgeving gevestigde bedrijven elders doordat zij inplaats van meer kostbare producten bet afval kunnen benutten. Dit laatste was het geval met de veehouderij rondom de grote steden Rotterdam, Delft, Schiedam en Den Haag, welke in de spoeling van de geneverstokerijen een goedkoop veevoer verkreeg. De gegevens voor dit artikel ontleenden wij aan een geschrift over de ontwikkeling van de veehouderij in Delfland van de hand van thans Ing. E. H. Ketelaar, waarin hij o.a. de opkomst en liet verval van het z.g. spoelingsdistrict beschrijft. In een hoofdstuk: „Ontwikkeling en bloei van het oude spoelingdistriet" deelt de schrijver mee. dat rond 1850 Delfland als geheel nog niet het veehouderijgebied bij uitstek was, dat het later is geworden Er valt echter één streek aan te wijzen, dat zich toentertijd al van het omliggende gebied onderscheidde en waar de vee houderij sterk op de voorgrond trad, nl waar de bedrijven gevestigd waren waar spoeling aan tiet vee werd gevoerd. Oor spronkelijk lag het spoelingdistrict hoofd zakelijk om de branderij-stad bii uitstek i.s. Schiedam, waar tal van branderijen waren en nog zijn gevestigd. De spoeling wordt verkregen als afvalproduct bij de fabricage van moutwijn en jenever en later bij de bereiding van gist, zoals deze plaats vond bij de N.V. Ned. Gist- en Spiritusfabrieken te Delft, i De oudste vorm, waarin de spoeling werd verkocht, was die van de Schie damse branderijen Het product werd in vloeibare vorm in ketels afgeleverd Een ketel was een oude Schiedamse maat van 257 1. De spoeling is een residu van het distillatieproces en bevat nog vee) eiwit ten. Men onderscheidt spoelingdik en dun: het eerste bevat nog bepaalde bezinksels het dun is de heldere afgepompte vloei stof. Ook het vetpercentage van de spoe ling mag niet verwaarloosd worden en is zelfs belangrijk: suikerhoudende stoffen en mineralen zijn slechts in geringe mate aanwezig zodat de voedering met enkel spoeling niet mogelijk is. Op het einde van de 17e eeuw. aldus ing. Ketelaars, had men voor het product nog geen goede bestemming gevonden; het werd meest geloosd óp de Schiedamse grachten (sic Doordat in 1711 het hou den van varkens te Schiedam werd ver boden, begonnen de boeren de spoeling af te halen en hiermee ontstond het spoeling district. want veehouders van verder af waren niet in de gelegenheid spoeling te halen, het spoeling voeren werd dus een zeer plaatselijk gebruik. Het product was niet iang houdbaar, zodat elke dag de spoelinghalers in actie waren om hun „kisten" (inhoud 3% ketel) of hun „schou wen" te vullen (inhoud 10 bak of 35 ketels). Vanuit deze schouwen werd de vloeibare, nog warme massa via open goten over de weg in de houten voeder bakken op het land of in de sta) gepompt Zo nam de spoeling in de loop van de 19e eeuw een steeds vastere plaats in op de veehoudersbedrijven rond Rotterdam en Schiedam. De branderijen breidden zich aanvankelijk steeds uit, maar rond 1875 werden de resultaten al minder gunstig De grootste uitbreiding van het aantal branderijen is te constateren tussen 1850 -1875 (van plm. 200 tot ongeveer 400). Daarna kwamen de grote moutwijnfabrie- ken de kleine branderijen verdringen. De machtige stroom spoeling vond hier een dankbare plaats en zo zien wij, dat de véehoudersbedrijven zich ten slotte geheel gaan richten op het verbruik van dit be gerenswaardige veevoederproduct. Kortom we kunnen dan het beste spre ken over de glorietijd van het spoeling district. Nevens de spoeling werd de dieren meel en hooi gevoerd. Het hooi stopte" omdat de spoeling iets te laxe rend werkte Rondom Schiedam in Over- ■*chie en vooral ook aan de Beukelsdijk varen bijzonder grote veehoudersbedrij ven die zich speciaal inrichtten op de mesterij. Vanti'f de Hoeeksewaard werden veel „staal-ossen" gekocht, magere jonge bees ten, die soms in korte tijd vetgemest wer den. De ossen waren een dankbaar ult- voerproduct naar Engeland, waar ze gretig zijn opgenomen. Er kwam echter langzamerhand verval. De oorzaken waren van verschillende aard. De opkomst van de consumptiemelk- bedrijven is een van de redenen. Het mes ten van vee brengt altijd zekere risico's, die ten nauwste verband hielden met de afzet. Een geregelde melkafzet gaf in feite meer bestaanszekerheid. Bovendien gingen diverse omliggende landen invoerverboden vaststellen of verhoogde rechten heffen, zodat de afzet ging stagneren. Ook in andere streken van het land begon de mesterij veld te winnen, zij het dat daar andere voedingsproducten werden ge bezigd, o.m. het goedkope graan uit Amerika. Verder was het belang, dat de spoelingkwaliteit ging minderen. De grote stokerijen veredelden hun gistings processen en daar is het afvalproduct spoeling de dupe van geworden, met recht de spoeling werd dunner. De branders sloten zich aaneen en wisten een zeker spoelingmonopolie te vestigen, betgeen na tuurlijk ten koste van de boer ging Een andere oorzaak van het verval van het spoelingdistrict is ook aanwijsbaar in een verhoogd gebruik van pulp en het hier in scherpere mate optreden van besmette lijke ziekten, sterk begunstigd door de onhygiënische omstandigheden. Tenslotte geeft ing. Ketelaars als een vierde oor zaak tot verval de steeds hoger wordende prijzen voor het magere vee prijzen die niet evenredig waren met die van het vette vee. Uit een officieel verslag putten wi.i de wijsheid dat in de iaren 1910 -1930 de spoelingmesterij sterk afnemende was en dat de melkveehouderij hier een over wegende positie gaat innemen. Kortom, het spoelingdistrict kreeg een ander karakter en het gebruik van spoe ling ging steeds meer achteruit, de eer tijds gloriërende bedrijven zijn of ver dwenen of omgezet in die m: t een ander karakter Het steeds maar annexerende Rotterdam heeft thans het spoelingdistriet vrijwel geheel In gebruik genomen als bouwgrond: spoeling-spoelingboeren en snoelingkoeien zijn aan de verliezende hand. En dit „verval" gaat nog steeds door die met administratieve rechtspraak zijn belast. Alleen voor de militaire rechts pleging zal de voorgestelde regeling niet gelden. Het kabinet acht het verder wenselijk voor de toekomst uitdrukkelijk vast te stellen dat de ambtenaren aan wei een tn de Friese taal gesteld stuk ter zegeling resp ter registratie wordt aangeboden de bevoegdheid hebben een in het Nederlands gestelde opgave, resp. een letterlijke Ne- derlanse vertaling van de Inhoud van dat stuk te vorderen, juist. De ministers van Justitie en van Binnenlandse Zaken en de staatssecretaris van Financiën, die het wetsontwerp hebben voorbereid, zijn voort van oordeel, dat het wenselijk moet wor den geacht, dat uitdrukkelijk de mogelijk heid tot beëdiging van vertalers in en uit het Fries en in en uit zowel het Neder lands als tn en uit „vreemde" talen wordt geopend. Door nog niet bekende oorzaak zijn Dins dagavond de 19-jarige W. J» J* M. en de 13-jarige H, G. M., beiden uit Wierden, oij een stuw in de Ems nabij Lingen m Duitsland te water geraakt en verdronken. De jongens behoorden tot een padvinders troep, die in de omgeving kampeerde- Engeland heeft ontkend, dat het gekant z°u zijn tegen het Japanse verzoek tot het openen van tariefsonderhandelingen binnen het kader van de Algemene Over eenkomst inzake Handel en Tarieven (GATT). In een door het secretariaat der GATT gepubliceerde verklaring wordt medege deeld, dat de Britse delegatie had ver klaard, dat persberichten over Britse zijn voor het bereiken van economische stabiliteit en voorspoed in Perzië. In de werkzaamheden van het consor tium zullen, zoals bekend is, de vijf Ame rikaanse oliemaatschappijen tezamen een belang hebben van 40 pet, de Anglo Iranian Oil zal eveneens een belang heb ben van 40 pet, terwijl het aandeel der Kon. Shell 14 pet zal bedragen en dat der /v?-p jSnie Francaise de Pétrole 6 pet. Oliedeskundigen ramen dat er drie maanden nodig zullen zijn om de Perzi sche olie-industrie weer op flinke schaal te doen produceren. In het eerste jaar wordt geraamd, dat Perzië betalingen zal ontvangen van 60 tot 75 millioen. In het tweede jaar zullen de betalingen naar verwacht wordt stijgen tot $110 a 130 millioen. Wanneer in het derde jaar het bedrijf weer volledig zal werken, zal de Perzische regering een bedrag van $175 tot 190 millioen mogen verwachten. Verwacht wordt, dat de productie de eerstkomende drie j'aar zal bedragen 15 millioen ton ruwe olie in het eerste jaar, 22 millioen ton in het tweede jaar en 30 millioen ton in het derde jaar. Dit komt overeen met 300.000 vaten per dag voor het eerste jaar, 450.000 vaten per dag voor het tweede jaar en 600.000 vaten per dag voor het derde jaar. De tot dusverre be reikte hoogste productie in Perzië bedroeg 550.000 vaten per dag. r»e nieuwe produc tie zal echter een veel hoger percentage aan lichtere producten bevatten, waar onder vliegtuigbenzine. In Amerikaanse oliekringen verwacht men, dat de nieuwe productie van Iran een welkome aanvulling zal vormen voor de reeds bestaande productie ln het Mid den-Oosten. De productie van 300.000 vaten per dag voor het eerste jaar wordt juist voldoende geacht ter aanvulling van de toegenomen behoefte tijdens de periode van drie jaar, waarin de installaties in Pei-zië gesloten waren. VACANTIE WEKEN. Voor Woensdagmiddag had het Vacan- tie-comité een kindermiddag vastgesteld op het feestterrein. Van deze middag, die verzorgd werd door Bob Steffin met zijn goocheltrucs, poppenkast, en sprekende pop, hebben zeer veel kinderen genoten. Vooral de poppenkast oogstte veel succes. Woensdagavond trad Cees de Lange, de man van de „Kleine Klussies" op. Verder presenteerden zich de sterren van Radio Brussel: Helma en Selma; Mathieu Niens met zijn Amerikaans Hammondorgel, de acrobate Mary Mathonel. de cascadeurs, The Rile Brothers, The Saytons met rü- wielsensatie, en de parodisten de Wama's. De muzikale omlijsting was in handen van Aad Veen. Ook deze avond werd door zeer veel mensen bijgewoond, die allen hebben kunnen genieten van een avond vol afwisseling. Morgen zullen er verschillende wedstrij den op rolschaatsen gehouden worden, terwijl er 's middags voor de jeugd en 's avonds voor volwassenen demonstraties zullen gegeven worden door de Haagse Rolschaatsclub „Hollandia". Bovendien zullen er 's avonds gym- nastiek'demonstraties in de open lucht ge geven worden aan de Mozartlaan en aan de Schiedamsedijk Op de Markt zal een Beiaard-bespeling door de heer Leen 't Hart uit Delft te beluisteren zijn en ten slotte vindt in de Stadsgehoorzaal een tweede optreden van onze gasten uit Lienz, Oost-Tirol plaats. MEDISCHE zondagsdienst. Van Zaterdagmiddag 1 uur tot Maandagmorgen 8 uur zullen dienst doen: dr N, Warmolts, Hoflaan 37, telef. 2074; dr H. A. Imhoff, Verpl. Chassépl. 6a, telef 3562. Boodschappen s.v.p. vóór 10 uur. Geopend: Apotheek J. Backer, Hoog straat 228, telef. 2162, VANDALISME IN DE NACHT. Door enige, tot nu toe onbekend geble- oppositie tegen het Japanse verzoek niet ven zeelieden werd gisternacht een vlag- tn overeenstemming waren met het stand- punt zoals uiteengezet door de Britse ge delegeerde op de bijeenkomst van de com missie, welke optreedt wanneer de onder tekenaars van de overeenkomst niet bij een zijn. gemast die voor het Handelsgebouw stond, uit de grond getrokken en over de rijweg geworpen, terwijl van de bomen een deel van de takken werd afgerukt. In de Van Leyden Gaelstraat moest een lantaarnpaal het ontgelden. Het C.B.S. heeft de voorlopige uitkom sten gepubliceerd van de investerings enquête 19531954, welke betrekking heeft op de investeringen in de industrie en de openbare nutsbedrijven. De ge gevens bieden een inzicht in de waarde der in 1953 in bedrijf gestelde vaste activa en in de waarde der in 1954 in bedrijf te stellen activa. Het blijkt, dat de in het vorige jaar ge publiceerde verwachtingen voor 1953, voor wat de industrie excl. openbare nuts bedrijven betreft, voor 99 pet zijn gerea liseerd. Voor de openbare nutsbedrijven bedraagt de realisatie slechts 80 pet. Vermoedelijk zijn in het laatste geval enkele belangrijke projecten, waarvan het gereedkomen in 1953 was verwacht, eerst in 1954 gereed gekomen. De hoge bedra gen voor de vermoedelijke omvang voor 1954 bevestigen deze verouderstelling. Verder blijkt, dat de teruggang ln de investeringen, welke voor 1953 werd voorzien, in werkelijkheid ook heeft plaats gehad, doch dat deze teruggang volledig gecompenseerd wordt door een verwachte stijging in 1954. Onderstaand staatje geeft een overzicht van de belangrijkste posten uit deze enquête. 1953 1953 1954 Ver- gereali- Ver wacht seerd wacht (in 1 millioen) Chemische nijverheid Metaalnijverheid Textielnijverheid Bereiding van voed. en genotmidelen Overige industrie Totaal Opmb. nutsbedr. 168 305 103 132 326 100 243 297 127 126 164 473 140 163 861 361 153 210 1030 521 Algemeen totaal 1) 139 1222 1551 1) Excl. bouwnijverheid en ambacht.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 2