wast nog witter Pieter Canpegieter's AVONTUREN KIRUNA, DE STAD VAN HET IJZERERTS Een bezoek aan 's werelds grootste gemeente PLATE Meubelmagazijn JpM Kampioen-Ad ver tentiën NIEUWS TREKT "T|]D IEDERE DAG PAGINA NEEM twee stukken wit wasgoed, me vrouw, beide even vuil. Het mogen handdoeken, lakens of slopen zijn. Was het ene stuk in nieuwe Radion, het andere in welk wasmiddel U maar wenst. Het ene stuk wordt beslist witter dan het andere véél witter. U zult zien, dat het witste stuk uit het Radionsop komt. In teil, ketel of wasmachine: Radion wast uitgesproken witter! van Z.WOI s nieuwe Albion 91 De nieuwe Albion 90 i Met mtking Meent 104 Rotterd.dijk 447 HET KOMT DOOR RdCUOIl'S „Zonnewerking" Al die jaren, dat Radion er al is, waste Radion witter. En nu meer dan ooitWant Radion is nog verbeterd! Radion ontwikkelt ozon, precies zoals de zon dit doet in drogend wasgoed. Intens-zuive- rende ozon, dat elke vlek radicaal uittrekt. Even veilig als de zon maakt Radion Uw was hagelwit, 's Zomers, 's winters, altijd geeft nieuwe Radion met „zonnewerking" U een smetteloze was, want er zit zon in dat sop uw goed ruikt heerlijk fris. Fris geurt het sop, fris geurt Uw wasgoed. Het ruikt zo fris alsof het heerlijk in de zon en de buitenlucht heeft gewap perd. Nog vóór U het ophangt. TER KENNISMAKING -Ojj^MET RADION'S ZONNEWERKING! 2 samengebundelde f pakken slechts.f 0.78 2 samengebundelde I reuzenpakken slechts f 1.50 Radion is zacht voor Uw handen! Kousen - CORSETTEN - Tricotages DUPLEX BUSTEHOUDERS, VORM- BESTENDIG MET J SCHUIMRUBBER- T Ar?/ VOERING! Personeel gevraagd Zïï dragen haar naam met ere, onze iiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii' Wijnen Gedistilleerd Huis van vertrouwen HOOGSTRAAT 51 Telefoon 66821 cup 4490 Monte-Carlo Bustehouders VRIJDAG 6 AUGUSTUS 1954 Bezoek aan de ertsberg De grootste stad van de wereld HET SPOORWEGPLAN TE DELFT Inbreker had één broek te veel aan Met zijn vriend door Haagse politie aangehouden De opvolger van John BRITS-NEDERLANDSE HANDEL Aanzienlijke toeneming Haardkachel met hetelucht Convector Vervolmaking van de heteluchtkachel. Door de hetelucht-convector circulatie wordt een gelijk matige verwarming in alle hoeken van het vertrek bereikt. Een goede frontstraling zorgt er voor dat U niet met koude voeten bij de haard zit. Laag brandstofverbruik. Maten 77 cm. hoog, 67 cm. .1*00 7 50 breed. Capaciteit 350 mi J ju «3 Zeer sierlijk model met ruime circulatiekast Goed regelbaar, capaciteit 275 mi. 215.» ROTTERDAM - TEL 25957 SCHIEDAM TEL. 69548 TE HEER z. ctiauff. Vullis- wagens, grvte en KJeine Fords '52-'53. Uns materiaal recumm zlcnzell. v. Nieuwenhu.yze's Autobedr., Aelbrechtskade 154 Rotterdam, feL. 3.4.5.0.8. RADION Neerlands meest gebruikte zelfwerkende wasmiddel Hoog loon on ve'el fooi. Bloemenmagazijn v. Vooren Zonen, Rotterdamsedeijk 423 Gebruik geen wasmiddelen, die Uw huid ontvetten. Het stevige, schuimende zeepsop van Radion is zo zacht, dat Uw handen nooit schraal worden. Zo zacht voor Uw handen betekent: mild en veilig voor de teerste weefsels en ...voor het kostbare materiaal van ketel, wringer en wasmachine! RAD 30 i60 200 14 DUPLEX BUSTEHOUDER pracht model, in witte popeline C50 Gotisch dressoir 168.00 Gotisch Clubstel, iets aparts Gotische slaapkamer 395 00 en hoger Te zien 3 verdiepingen KOOPT NU, VERDIENT GULDENS hij t.o. Stadhuis, Schiedam HEDEN NOG 5-10% KORTING 21) woorden 50 ets, elk woord meer 3 ets extra. \oi een maximum van 51) woorden bij vooruitbetaling] Nette meisjes gevr. voor alle afd. Aanm. Stoom- en Chem. Wasserij Nico Nijman, Voor haven 37-41, R'dam-West. DUPLEX BUSTEHOUDER In witte satijn, onover trefbare pasvorm Z.95 Huizen en kamers Woningruil aangeboden Kon. Emmaflat, gevraagd woning op nette stand, omg. of Rotterdamsedijk. Br. S Nieuwe Schied. Crt. Dam lo, Schiedam. Handel en bedrijf Baby Commode f derledikantje 17.50. Ton- en andere modellen, alles gelakt. Tussenbroek, Edisonstraat 31a Schiedam. Seizoen-opruiming. Nog enkele complete old-fimsh salon-huis kamerameublementen best uit groot dressoir, met glas-' in-lood deur, 2 clubs, 4 ftoe- i' 1la bekleclldg en utt- s -ij 1 compleet van 488 nu 378. W. v. Maan en Zn, Admiraal de Ruyterweg 33 (hoek Jonker Fransstr.) Tel. 115469, R'dam. DUPLEX BUSTEHOUDER witte perion met brede maagband en tullex- inzetsels, doorgestikte 495 «778 ROTTERDAM: West Kruiskade 67 (f sa Jonker Fransstr. 132 MtL&'-tefr -y- 'ML Beijerlandselaan 120-122 H R Kat. Lagedijk 392-394 keer de kamer rond. „ik ben Karolus helemaal niet... Karolus wordt op het ogenblik veranderd in een griezelig beest... ha-ha-ha!" lachte hij nog en stoof toen het raam uit. Maar nu kwam Pieter in actie. „Hier jij!" schreeuwde hij, een duik naar de vluchtende vogel ne mend. „Ik dacht het al... jij bent die gemene tovenaarskraai weer..." Pieter rende het kasteel uit en dook en sprong achter het beest aan. ,,Ik zal je vangen..." En juist toen de kraai met het papier in zijn poten hoog boven de bomen wilde uitstijgen kreeg Pieter hem t» pakken. 469. Maar... dat is verschrikkelijk! huilde meneer de baron half. „Ik wil niet onder het puin van mijn eigen kasteel terecht komen... ik wil blijven leven... dan vlucht ik nog liever het land uit... geef hier dat papier, dan zet ik er direct mijn handtekening onder en ga daarna mijn koffers pakken!" „Wacht nog even!" sprak Pieter die plotseling liet gevoel kreeg alsof er iets niet klopte. Maar de baron liet er geen gras over groeien Hij pakte zijn vulpen en plaatste zijn naam onder de verklaring. „Goed zo!" juichte de kraai nu ineens, terwijl hij het papier uit de baron zijn handen griste en opsteeg. „Ha-ha-ha... jullie zijn er ingevlogen...!" Het beest cirkelde een paar (Bijzondere correspondentie) Op de terugreis uit liet hoge Noorden bereikten we al spoedig onze eerste pleisterplaats: Kiruna. Dit is in vele opzichten een zeer merkwaardige stad. Een jonge stad, heel jong, en misschien juist daarom een beetje Amerikaans, hoewel huizen en gebouwen typisch Zweeds van bouwtrant zijn. Het ligt tegen een berghelling aan de Oostkant van het meer Luossa- jarvi, welke Finse naam in het Nederlands vertaald „Zalm-meer" zou luiden. Aan de Zuid.Westkant van dit meer verheft zich de Kirunavaara (ja. spreekt u het maar gewoon op z'n Nederlands uit, met de klemtoon op dè dubbele aa, en laat deze dan een beetje „Braobants'' klinken) waarvan de top 60 jaar geleden nog meer dan 200 m boven het meer uitstak. Nu niet meer, en de oorzaak daarvan is, dat deze berg bijzonder kostbaar bleek te zijn. Het is n.l. een schijf ijzererts van een kwaliteit, zoals die in de om ringende landen nergens te vinden is. Vandaar, dat dit erts, met een ijzer gehalte van 55 a 60 pet en zeer weinig fosfor, in Engeland en Duitsland een zeer gewild artikel is. De schijf is ongeveer 4 km. lang en 100 m. dik, staat heel steil, onder een hoek van 60° met de horizon, in haar gangge steente en strekt zich naar beneden nog wel 800 m. diep uit onder de grond. Op het ogenblik werkt men nog een 50 m. boven de begane grond, en dat zal nog tot 1960 duren. „Dagbrytning" noemt men dat; maar de plannen voor „under- jordsbrytning" liggen klaar. Deze zal op grote schaal ter hand worden genomen. De jaarlijkse opbrengst zal dan 12,5 mil- lioen ton bedragen (nu 11 mill.). Er is nóg een ertsberg in ontginning aan e Oostkant van de stad: deze heet Luossa- vaara. Over ijzererts in deze streek wordt voor het eerst gesproken in 1696, maar van ontginnen was toen, en nog lang daarna, geen sprake. Pas honderden jaren later kwam de jonge geoloog Hjalmar Lundbohm hier heen, en stichtte de onderneming LKAB (Luossavaara Kiirunavaara Aktie Bolo- get). Het begon heel klein, zoals zovele ondernemingen, die later uitgroeiden tot wereldfirma's: de houten hut, die Lundbohm liet bouwen, was het eerste „gebouw" van Kiruna, en staat nog steeds als een kostbare herinnering aan het ne derige begin in het park vóór de kantoor gebouwen. Nu leeft heel Kiruna er van: de twee ertsbergen verschaffen werk aan 2900 man personeel; bovendien werken er in Narvik nog 900 man aan de versche ping van het erts. Onze aandacht werd er op gevestigd door de vele ertstreinen, die wij tegen kwamen op onze terugreis uit Narvik, en, omdat wij al zo lang in de Limburgse Mijnstreek wonen en het mijnbedrijf wel enigszins kennen, konden wij de verlei ding niet weerstaan in Kiruna uit te stappen om eens te gaan kijken hoe ijzererts gewonnen wordt. Met een kabelbaantje werden wij bo ven op de berg gebracht, en konden van hieruit zien, dat er beneden in een diepe kloof een drukke bedrijvigheid heerste. Men werkt met behulp van terrassen van ca 15 m. hoogte. Boormachines maken eerst een aantal verticale boorgaten in het erts. Ieder gat wordt gevuld met 100 a 200 kg. dynamiet en deze lading wordt in een aantal boorgaten tegelijk ontsto ken. Het donderen van zo'n salvo herin nerde ons aan de oorlogsjaren; gelukkig heeft dit geluid hier geen sinistere gevol gen. Meters hoog spuit uit ieder boorgat een wolk van rook en stof omhoog, en langs de steile wand van het terras valt een hoeveelheid erts van 5 ton in grote en kleine brokken naar omlaag. Een grij per laadt de stukken in trucks met mo toren van 300 pk en. een versnellingsbak met 12 versnellingen. Deze brengen het erts via een weegbrug naar de breekma- chines (vergeeft u mij, dat ik de juiste technische term in het Nederlands niet in mijn geheugen heb.). Dat gebeurt langs een weg met hairpins naar een hoger ge legen terras. Na het breken wordt het erts gestort in een verticale tunnel, aan welks onderkant de spoorwagens het op vangen. Het was voor ons wel interessant eens te praten met onze vriendelijke gastheer over de verschilpunten tussen het erts- bedrijf en het steenkolenmijnbedrijf. Bij het ijzererts zijn geen gevaarlijke gassen te vrezen, er is weinig of geen stof. Men werkt, althans nu nog, bij daglicht. Het ijzererts met zijn soortelijk gewicht van 4,5 is veel zwaarder dan steenkolen. Van daar onze geneigdheid om van ertswagen tjes te spreken, hoewel ieder wagentje 35 ton transporteert. In onze vorige brief noemden wij reeds het respectabele aan tal ertstreinen, dat dagelijks de ewg van Kiruna naar Narvik aflegt. Ook hoorden wij met enige verbazing, dat geoefende arbeiders, die dan ook een verantwoordelijke en soms toch pok ge vaarlijke taak hebben, maandelijks 1200 tot 1400 Zweedse kronen verdienen; dat ts 900 a 1050 gulden! Men moet daarbij ech ter niet uit het oog verliezen, dat het leven hier zeker duurder is dan in Ne derland, terwijl de Zweedse arbeider wel iets hogere eisen stelt dan de Nederlandse. In Kiruna-stad wonen nu ruim 13000 mensen, in 1885 niemand! In de gemeente Kiruna wonen er 21000, waarvan 800 Lap pen. Maar deze gemeente strekt zich dan ook uit tot de Noorse grens, zodat Tor- rietrask en Riksgransen, en ook de Kebne. kaise, Zweden's hoogste berg door het stadsbestuur van Kiruna beheerd worden. Met een oppervlakte van 13181 vierkante kilometer kan Kiruna zichzelf „de groot ste stad van de wereld" noemen. In onze Mijnstreek zijn er wel enkele plaatsen, die in snelle ontwikkeling met Kiruna wedijveren, maar voor een plaats zo ver boven de Poolcirkel is zoiets toch wel wat bijzonders. En dit alles is te dan ken aan de energie van Lundbohm en zijn medewerkers. Toen het in 1908 nodig werd geacht een kerk te bouwen (andere dan Lutherse kerken zijn hier niet), gaf Lundbohm aan de architect Wikman de opdracht: „Bouw een kerk in de stijl van een Lappenhut." Het resultaat, in 1912 gereed gekomen, is zeer bezienswaardig. Het gebouw is op een vierkant grondvlak geheel uit hout opgetrokken, en rijst hoog op met aller lei schuine daken. Het is van buiten ver sierd met vergulde beelden, die verschei dene deugden en ondeugden personifiëren. De uitvoering van de spoorwegplannen te Delft zal vermoedelijk worden ver traagd. De directie van de N. S. heeft na melijk de N.V. Spoorwegopbouw, een dochteronderneming van de N. S., op dracht gegeven de plannen opnieuw te be kijken en zo nodig te wijzigen. Direct na het bekend worden hiervan heeft bet Delftse gemeentebestuur deze dienst in kennis gesteld van de haast, dii men ln Lelft heeft met de uitvoering van de plan nen en het feit, dat de onderdoorgang bij de Binnen watersloot voorrang verdient boven alle andere tunnels. Het gemeente bestuur hoopt, dat er geen vertra ging zal optreden in de uitvoering van de plannen. Boven het altaar is een groot muurvlak in lichte kleuren beschilderd door Prins Eugen. Het is een landschap met koren schoven, beschenen door de zon, maar we hebben niet kunnen, achterhalen wat de symbolische betekenis is. Behalve deze kerk zijn er nog tal van andere instellingen, waartoe Lundbohm met zijn energie en zijn geld de stoot heeft gegeven. Het is dan ook geen won der, dat hij hier als weldoener van stad en streek in ere wordt gehouden: „Hjalmar Lundbohm, 1855—1926, Men senvriend, Minnaar der Schoonheid. Ten behoeve van het Vaderland legde hij de schatten van de Berg bloot en schiep de stad." Een stad, die in een dergelijk tempo is ontstaan, moet daarvan wel het stempel dragen. Er is ruimte genoeg: men kjjkt hier niet op een paar vierkante meters. De straten zjjn breed, de huizen staan ver van elkaar. De tuinen zijn blijkbaar te groot om ze behoorlijk te kunnen on derhouden. Alleen tussen het gezellige station en het Stadspark zagen we een grote villa, toch ook van hout, met een keurig onderhouden tuin en een rots- tuintje met allerlei bloemen. Toen we het Standard Hotel binnen stapten, zetten we grote ogen op; men zou zo'n hotel in zo'n klein stadje niet ver wachten. Het restaurant is niet zo heel groot, maar de installatie ervan kan de vergelijking met welk Haags of Amster dams restaurant glansrijk doorstaan. Er speelde een prima strijkje, we dineerden er lucullisch en besloten dit onverwachte feestmaal met een rasechte Hollandse Willem II van 35 cent, die we voor 75 ore betrokken van een juffrouw in uni form, die met allerlei rookwaren tussen de gasten door laveerde. Van dat Stadspark moet U zich maar niet al te veel voorstellen. Zeker, de lig ging tegen de berghelling is bekoorlijk, zodat men het beklimmen van veel trap pen gaarne voor lief neemt. Ver over het meer heen ziet men de Kebnekaise en an dere besneeuwde bergtoppen. Maar in Ki runa groeien slechts twee boomsoorten: de berk en de „runn". Deze laatste boom zal in Nederland wel niet voorkomen, en in dat geval heeft hij ook geen Neder landse naam. De bloemetjes vormen grote schermen lijken wel wat op meidoorn en ruiken ook zo ongeveer. Nog een aardige bijzonderheid betreft de naam Kiruna en zijn geschiedenis. Deze naam is pas sedert 1900 officieel in gebruik, terwijl de hele gemeente tot 1948 Jukkasjarvi heette en eerst toen van naam veranderde. De Finnen duiden met het woord „kieruna" een vogel aan, die tot de hoenders behoort en in het Zweeds „fjallripa" heet. Met „fjall" duidt men hier aan het gebergte boven de boom grens. Dit dier komt heel zeker in ons land niet voor zodat U zich met die vreemde naam maar tevreden moet stel len. De vogel staat natuurlijk in het stadswapen, samen met een rendiergewei. Op Kiruna's grondgebied leven namelijk ook nog 30.000 rendieren, waarvan we er niet één gezien hebben; 's zomers zijn de rendierkudden allemaal hoog in de ber gen. De Haagse politie heeft de 24-jarige L. J. B. en de 29-jarige J. R. aangehouden, die enige tijd geleden hadden ingebroken in een kledingmagazijn aan de Keizer straat te Scheveningen en aldaar een goe de slag hadden geslagen, o.m. bestaande uit 10 colbertjasjes, 9 pantalons en 3 cou pons stof. Toen de beide heren bemerkten, dat de verdenking op hen was gevallen besloten zij zich van de buit. die in een schuurtje was opgeslagen, te ontdoen. Zij trokken de jasjes en pantalons over elkaar aan (het vijfde jasje paste nog net, zo ver klaarden zij later), deden de rest in een zak en fietsten naar het Westbroekpark. Hier trokken zij de jasjes en pantalons uit en wierpen deze in het water. Het andere gedeelte van de buit verborgen zij in de struiken. Bij het naar huis fiet sen bemerkte een hunner, dat hij nog een pantalon te veel aanhad. Hij trok deze uit en stopte het kledingstuk in een put aan de Seinpoststraat, waar de broek later te voorschijn werd gehaald Vervolgens begaven zij zich nog even naar de politiepost aan de Duinstraat en vroegen daar, waarom men hen eigenlijk van de inbraak aan de Keizerstraat ver dacht, zoals hun was meegedeeld.. Zij had den daaraan part nog deel. De po litie ging daarop een praatje met het twee tal maken en keek ondertussen eens de registers na. Zij kwam daarbij tot de ont dekking, dat R. nog drie maanden gevan genisstraf te goed had en hield hem daarom maar op het bureau. In de loop van het daarop volgende gesprek bekende R, dat hij en B. toch debet waren aan de inbraak in het kledingmagazijn. B. is daarop ook aangehouden. De Westduit-se minister van binnenland se zaken, Schroeder, heeft Donderdag dr Hans Jess geïnstalleerd als hoofd van de Wes'tduitse dienst voor bescherming van de grondwet, de functie, die door dr Otto John werd bekleed vóór zijn geheimzin nige verdwijning naar Oost-Berlijn. In het jongste overzicht van het Britse ministerie van handel wordt een aanzien- liike toeneming van de Anglo-Nederlandse handel gemeld. In de eerste zes maanden van dit jaar heeft Groot-Brittannië goe deren ter waarde van 50.64 millioen uit Nederland geïmporteerd een stijging van £6.2 millioen vergeleken bij de eerste zes maanden van vorig jaar. Nederland voerde in deze periode voor 52.96 millioen aan Britse goederen in, tegen £48.87 millioen in het eerste halfjaar van 1953.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 6