Westduitse regering verzoekt om „vrijtatrng'' van John Zij meent dat hij tegen zijn wil wordt vastgehouden Geen treinverkeersstremmingen vandaag en morgen Oost-Duitsland aanvaardt hulp van Verenigde Staten 1 Afzonderlijke regeling kinder bijslag zelfstandigen S.E.R. adviseert: Geen algemene, uniforme Ver. Staten vragen medewerking van Rhee Werkgeversbijdragen in bouw en spaarfondsen Hongaarse katholieken halen iets vrijer adem Na het volslagen bankroet van de communistische ideologie Communisten faal den in Hongarije met hun ideologie EMILIE DIONNE OVERLEDEN Ook in Laos is het vuren gestaakt Zaterdag 7 Augustus 1954 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Transport brugoverspanning uitgesteld tot a.s. Maandag en Dinsdag mn lil -J Russische wetgeving in Oost-Duitsland geannuleerd regeling De Unie-besprekingen Blijven belasting- en premieplichtig loon ZIEKENFONDSHULP WORDT UITGEBREID WEERBERICHT Radio-rede van Adenauer De Kerk in Tsjecho-Slowakije VOORCENSUUR OP PREKEN INGESTELD Op lijnen DordrechtSliedrecht en DordrechtL. Zwaluwe «li® liliili® II JONGEN DOOR AUTOBUS GEDOOD AMER] KA-SC ANDINAV lë VIA GROENLAND Regering overlegt met Kamer-commissie Wij zijn er nog niet.. Gedenkt giro 43509 Verlichting communisme 9 1 Eensgezind afwijzing van Alle credietverspeeld Sociaal-economisch failliet Waken tegen illusies Neutrale commissie gaat aan het werk Verhoging van de premie De weerverwachting van het KNMI, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Wisselende bewolking met enkele buien. Matige, tijdelijk krachtige Zuid-Westelijke wind. Iets hogere temperaturen. Zondag 8 Augustus: Zon op 5.11 uur, onder 20.19 uuruur. Maan op 16.11 uur, onder 23.36 uur. Maandag 9 Augustus: Zon op 5.13 uur, onder 20.17 uur. Maan op 17.09 uur, onder 0.00 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De Westduitse regering heett gisteren aan de geallieerde Hoge Com missie verzocht stappen te ondernemen bij do Russische autoriteiten in Oost-Duitsland om dr John „vrij te laten". De Westduitse regering meent n.l. te beschikken over aanwijzingen, dat John wel uit vrije wil naar Oost-Berlijn is gegaan, maar nimmer de bedoeling heeft gehad daar te blijven, zo deelde een regeringswoordvoerder te Bonn mede. Nasporingen, zowel van Westduitse als van Brits-Amerikaanse zijde, hadden de mening van de regering versterkt, dat John tegen zijn wil werd vastgehouden. Het verzoek was vervat in een nota aan dr James B. Conant, de Amerikaan se Hoge Commissaris die deze maand de geallieerde hoge commissie presideert. Nadere bijzonderheden waren niet ver krijgbaar. Het Westduitse ministerie van binnenlandse zaken heeft gisteren tevens een beloning van 500.000 mark uitgeloofd voor inlichtingen, die licht kunnen wer pen op Johns verdwijning. De inlichtingen moeten worden gegeven aan de openbare aanklager te Karlsruhe, die de zaak in handen heeft. De beloning geldt tot en met 31 October. Leden van Westduitse en geallieerde geheime diensten, die bijeengekomen zijn om de zaak-John te bespreken, zijn gis teren tot de conclusie gekomen, dat John geen Westelijke agenten heeft verraden, aldus is uit gezaghebbende bron te Frankfort vernomen. Niemand van de „agenten", die de Oostduitsers tijdens de afgelopen weken beweerden te hebben gearresteerd is bekend aan een van de grote Westelij ke geheime diensten. Wel'is in de afge lopen veertien dagen een betrekkelijk groot aantal agenten van wie de namen niet bekend zijn gemaakt, in Oost- Duitsland gearresteerd, doch dit zou gebeurd zijn omdat zij na Johns ovei- lopen het hoofd hadden verloren. Functionarissen bij de veiligheidsdienst zeiden, dat twee feiten er op^ John een deserteur maar geerv ^napferen Achtergelaten, en op de tweede plaats had hij niet getracht in lichtingen te krijgen over het netwerk van de westelijke spionnage in Oost-Duits land, waarvan hij weinig afwist. Sommige functionarissen menen, dat John van de communisten de verzekering kreeg, dat hij niet gedwongen zou worden onthullingen te jioen. Volgens hun theorie zou John een overtuigd pacifist, met een •>Hess-complex" behept zijn. John geen verrader? Bondskanselier Adenauer heeft gisteren in een radio-uitzending uit zijn vacantie- verblijfplaats Baden-Baden verklaard, dat het overlopen van John „vreeswekkend" is maar dat de Westduitse veiligheid hierdoor niet in gevaar is gebiacht. De schade is nl. niet zo groot als velen eerst dachten, zo verklaarde de kanselier. De belangrijkste verklaring immers, die John sinds 20 Juli heeft afgelegd, is, dat hij op de hoogte zou zijn van de geheime supplementaire overeenkomsten bij het E.D.G.-verdrag. „Dat is niet waar", zeide Adenauer, „want zulke overeenkomsten bestaan niet". Ook andere verklaringen van John noemde Adenauer „duidelijk leugens". Johns kennis ging niet verder da/i wat hij waargenomen had met betrekking tot extremisten van linker- of rechterzij de. Zijn bureau had met name niets te maken met militaire kwesties. Intussen meldden Westberlijnse bladen gistermorgen, dat Karl Albrecht Tiemann, een leidende functionaris van het West berlijnse Bureau voor Bescherming van de Grondwet, sedert Zondag,in Oost-Ber lijn verblijft. De Westberlijnse politie heeft dit bericht nog niet willen bevesti gen. Verklaard werd, dat de politie-auto- riteiten „in conferentie zijn". Tiemann zou dus het voorbeeld heb ben gevolgd van John. Kort voor Jbhns verdwijning zou Tiemann John nog heb ben ontmoet. Op deze bijeenkomst zou ook een agent uit Oost-Duitsland aanwe zig zijn geweest. Uit doorgaans goed geïnformeerde en betrouwbare bron verneemt het K.N.P., dat de politie in Tsjecho-Slowakije op nieuw voorcensuur op preken heeft in gevoerd. Een besluit in die geest is uit gegaan van het Bureau voor Kerkelijke Zaken in Tsjecho-Slowakije en de tekst er van is aan alle priesters toegezonden. Voorts werd aan de priesters meegedeeld, dat voortaan bij alle preken wederom een beambte aanwezig zal zijn, die de uit gesproken preek zal vergelijken met het ingediende schriftelijke origineel. Het K.N.M.I. deelt mede Koele en zeer onstabiele lucht van de Atlantische Oceaan is vannacht ons land binnengedrongen, hetgeen vrijwel overal met onweer gepaard ging. Hier en daar werd zelfs zwaar onweer waargenomen en de neerslaghoeveelheden zijn plaatse lijk zeer groot geweest. Het vliegveld Ypenburg had vanmorgen niet minder dan 42 mm. hemelwater in de regenmeter ver zameld; dat is meer dan de helft van de normale Augustus-neerslag. Leeuwarden met 30 mm. en De Bilt met 25 mm. waren ook getuigen van de regenrijke nacht. Gilze-Rijcn. dat gisteren als eerste Ne derlandse station het onweer zag aanko men, heeft daarentegen maar 1 mm. gehad. Ook morgen zal ons land zich in onsta biele luchtmassa's bevinden, zodat vooral in het binnenland op enkele buien moet worden gerekend. Een depressie, die van morgen over Ierland in de richting van de Noordzee trok, zal dit weekeinde voor vrij veel wind zorgen. De temperaturen blijven even boven het normale, doordat de wind hoofdzakelijk Zuidwestelijk blijft en de lucht in Frankrijk wordt voorver warmd. Met het oog op de weersomstandighe den is besloten het transport van de derde overspanning voor de nieuwe spoorbrug over het Hollandscli Diep (van de werf der Kon. Firma Penn en Bauduin te Dor drecht over de Oude Maas, de Merwede en de Nieuwe Merwede naar Willems dorp) uit te stellen. Het zal nu Maandag a.s. geschieden, tenminste als dan de weersomstandigheden gunstiger zijn. Het invaren van het nieuwe brugdeel zal dan Dc regering van Oost-Duitsland heeft het aanbod van president Eisenhower om voedsel ter beschikking te stellen voor de slachtoffers van de jongste overstromin gen aanvaard. De Sovjetrussische hoge commissaris in Oost-Duitsland, Poesjkin, en de Oostduilse premier, Grotcwohl, hebben dit gisteren schriftelijke medegedeeld aan dc Ameri kaanse hoge commissie. Poesjkin verklaarde in zijn schrijven, dat hij de Oostduitse regering op de hoog- Het gist in Noord-Afrika, waar diverse belangen met allerlei middelen door vurige aanhangers worden verdedigd. Die middelen zijn vere van zacht moedig: de sheik van Rede je f werd door gewapende lieden ontvoerd en vermoord, in Casablanca werd weer een winkelier in zijn zaak door revolverschoten ernstig gewond. De dader wist te ontkomen Twee gevallen uit een woelig land, twee van de grote serie, welke dagelijks nog groter ivordt. Franse politiemannen, samen met geüniformeerde inboorlingen, bewaken, bewapend met lichte machine pistolen. de ingang tot de inboorlingen- stad Medina, in Casablanca, Frans Marokko. te had gesteld en haar antwoord insloot. Dit antwoord luidt: „De regering van de Duitse Democra tische Republiek dankt de president van de Verenigde Staten van Amerika voor zijn aanbod van 29 Juli 1954 om hulp te verlenen aan de bevolking van de ge bieden van de Duitse Democratische Repu bliek, die door de watersnood is ge troffen. „De regering van de Duitse Democra tische Republiek verklaart zich bereid dit aanbod te aanvaarden. In dit verband veronderstelt zij. dat het mogelijk zal zijn de hiermee samenhangende organisatori sche maatregelen nader te bespreken". Het Witte Huis heeft medegedeeld, dat president Eisenhower zeer verheugd is over de aanvaarding van het aanbod. Een woordvoerder deelde mede, dat functionarissen van de Liga van rode kruisverenigingen zich in verbinding zul len stellen met Oostduitse vertegenwoor digers om regelingen te treffen voor de voedsel verzending. President Eisenhower heeft ook levens middelen aangeboden aan Hongarije en Tsjecho-Slowakije. Van deze landen is tot dusver nog geen antwoord ontvangen. Dinsdag a-s- Seschieden. Dc vcrkcersbrug over de Oude Maas zal Maandag a.s. ge sloten zijn van 8.45 tot 9.15 uur. Het trein verkeer Dordrecht-Sliedrecht v.v. zal ge stremd zun van U.20 tot 16.20 uur. Over de duur van de stremming in het trein verkeer op Dinsdag 10 Augustus op de lijn Dordrecht-Lage Zwaluwe v.v. is nog niets bekend. Van dc zijde der Ned. Spoorwegen deelt men ons mede, dat in het treinverkeer op Maandag en Dinsdag a.s. zullen gelden dc tijden, die voor de stremmingen voor he den en morgen waren opgegeven. Dc regering van de Sovjet-Unie heeft besloten alle verordeningen en reglemen ten betreffende het politieke, economische en culturele leven van Oost-Duitsland, die door het Russische militaire bestuur en dc Russische controlecommissie in de periode van 1945 tot 1953 zyn uitgevaardigd, te annuleren, aldus een ericht van het pers- bureau Tass. In een commentaar deelt Tass mede, dat de Russische regering bij dit besluit reke ning houdt met de Oostduitse wens, zich te voegen naar de tussen de vier mogend heden gesloten overeenkomsten om Duits land langs democratische en vredelieven de weg te ontwikkelen. Emilie Dionnc, een van de Canadese Dionne-vijfling. is gisteren plotse'.ng aan een hersenbloeding ovcrledpn. Zij bracht haar zomervacantie door in het klooster van een nieuwe zustercongregatie te St Agathe, in de provincie Quebec. De kans bestond, dat zij in de herfst als postulante zou intreden bij deze congregatie. Vorige maand was haar zusje Marie, die in November van het afgelopen jaar in een kloosterorde was ingetreden, weer thuis gekomen, omdat zij heimwee had Het was nl. de eerste maal, dat zij, van huis wegging. De Dionne-vijfling, Emilie. Marie, Yvonne, Annette en Cicile, werd op 28 Mei 1934 geboren in een eenvoudig Frans-Canadees boerengezin te Callen- der. De kinderen kwamen te vroeg ter wereld. Een van hen woog slechts 690 gram. Het is vooral aan wijlen dr Alan Dafoe te danken, dat de vijfling in leven bleef. Door giften en door het laten gebruiken van hun namen voor adver tentie-doeleinden werden de kinderen zeer vermogend. Toen zij nog geen vijf jaar oud waren, werd hun verinogen geschat op 160.000 pond (1,6 millioen gilden). Maar de vijfling verschafte ook welvaart aan anderen. Er werden nieuwe wegen naar Callender aangelpgd en er verrezen hotels en restaurants en benzinestations voor de stroom van bezoekers. Later werden verschillende pogingen gedaan om de vijfling te lalen optreden te Chicago en New York. doch de regering van Ontario verijdelde deze pogingen. Slechts één maal gaf deze regering toe stemming om de kinderen in het openbaar te laten optreden, nl. in 1941. toen te Toronto een massa-bijeenkomst, werd ge houden om propaganda te maken voor een oorlogslening. De sympathieke Noorse vorst, Koning Haakon VII, die ondanks zijn 82-jar en nog steeds met vaste hand het roer houdt van het Noorse schip van staat, zal op 12, 13 en Ij Augustus a.s. een staatsie- bezoek aan Nederland brengen. Een recente opname van het Noorse staatshoofd. De Sociaal-Economische Raad ^heeft in ook i„ dc toekomst nodigj^bhjvcn^ De mogelijkheid van lopende be- hn1lf|Crb*'Slag aa"„-iiendc categorieën kin- rtorK-fJ van verschillend afzonderiijkc derbijslaggerechtigden is *>11 regelingen veel eenvoudiger algemene regeling. De mogelijkheid tot aal?p,^u\vaardig op- geoue Hed°eld' m06t nie echn sch-addmini geofferd worden aan tecnn« stratieve eenvoud. Met behoud van afzonderlijke regelin- gen kan toch naar techoisch-aidmimstra^ Mei van dit jaar aan de regering advies uitgebracht inzake het voorontwerp van wet Kindcrbjjslagverzekering voor Zelf standigen, waarvan wjj indertijd de in houd uitvoerig in ons blad hebben weer gegeven. Vóór dit advies werd uitgebracht had de SER echter besloten nog een na dere studie te maken van enkele admi- nistratief-technisehe kwesties, verband houdende met een regeling voor zelfstan digen. Als gevolg hiervan kwam er enige ver traging in het verschijnen van het advies in gedrukte vorm. Thans hebben wij echter de officiële en volledige publicatie van de SER ontvangen, waarin dus ook opgenomen de „Nota betreffende de ad- ministratief-technische voor- en nadelen verbonden aan een algémene, uniforme, voor alle burgers geldende voorziening resp. een afzonderlijke regeling (van kin derbijslag) voor alle niet-loontrekkenden". Deze nota komt tot de volgende con clusies Het naast elkaar bestaan van af zonderlijke kinderbijslagregelingen heeft tot dusver niet tot onoverkomelijke tech- msch-administratieve moeilijkheden ge leid. Gezien dc materieel verschillende in houd van bestaande kindcrbjjslagregelin- een is hct practisch Iliet deze alle te vervangen door één algemene re geling, zodat afzonderlijke administratie ü^eler^voud^inïl-treeW worde door: a het aanleggen V6" en centrale kinderklapper; b. het doen uiiv alle regelingen door éen cent"° een so_ ringsorgaan; c. het invoeien v dale verzekeringskaart of -boe Gisteren tegen de avond is de achtjarige J. W. uit Heinenoord, die op de Blaakse Dijk op de fiets aan het spelen was, nabij de Barendrechtse brug door een autobus gegrepen en overreden. De knaap is kort daarna aan zijn verwondingen bezweken. Denemarken, Zweden en Noorwegen enerzijds en de Verenigde Staten ander zijds hebben gisteren te Washington een overeenkomst gesloten, krachtens welke Scandinavische of Amerikaanse lucht vaartmaatschappijen commerciële lijn diensten kunnen openen tussen Scandi navië en Los Angeles via Groenland. De voorzitter van dc Tweede Kamer, mr dr L. G. Kortenhorst, heeft tegen hedenmorgen dc leden en de plaatsver vangende leden van de vaste commissie voor Buitenlandse Zaken uit die Kamer bijeengeroepen teneinde door de regering op de hoogte te worden gesteld van de stand der besprekingen over het opheffen van dc Nederlands-Indonesische unie en daarover met haar overleg te plegen. De Verenigde Staten hebben aan Zuid- Korca gevraagd te willen medewerken om de inspectieploegen der Verenigde Naties te beschermen tegen terreurdaden, aldus is gisteren door het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken bekend gemaakt. Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken ver klaarde. dat de Amerikaanse regering zich bezorgd had gemaakt over het werpen van bommen en het schieten op de inspectie- ploegen. De Amerikaanse ambasasdeur in Seoel heeft in deze geest een memorandum in gediend, waarin wordt verklaard, dat de Verenigde Staten, als lid van het opper bevel van de strijdkrachten der Verenigde Naties, krachtens de wapenstilstandsover eenkomst verplicht zijn bescherming te bieden aan alle leden van de inspectie- groepen, de communistische zowel als de niet-communistische. Het eerste incident deed zich op 31 Juli in Poesan voor. Een onbekende vuurde toen vier maal in de richting van een kamp van de inspectieploeg. Op 1 Augustus werden zelfgemaakte bommen op terrein van de neutrale in- spectiegroep geworpen. Op desbetreffende vragen van het Tweede-Kamcritd dc" néér' Dc Kort. heb ben dc staatssecretarissen van sociale za ken en van imanciën schriftelijk geant woord, dat naar hun oordeel werkgevers bijdragen in bouw- en spaarfondsen, waarin arbeiders rechtens aanspraak heb ben, te beschouwen zjjn als belasting plichtig en premieplichtig loon. De staatssecretarissen vestigen er de aandacht op, dat. zoals in de memorie van Toelichting op de Coördinatiewet Sociale Verzekering is vermeld, het loon, waar naar de uitkeringen ingevolge de Onge vallenwet 1921, de Land- en Tuinbouwon- gevallenwet 1922. de Ziektewet en de Werkloosheidswet worden vastgesteld, weliswaar in het algemeen zal overeenko men met de grondslag van het in de ge- coördinatiewet Sociale Verzekering opge nomen loonbegrip, doch dat er redenen kunnen zijn, dat in bepaalde gevallen het uitkeringsloon van het premieloon afwijkt. In de afzonderlijke wetten is dan ook de Bisdom van Haarlem te Haarlem (Van onze Weense correspondent) WENEN, Augustus Voor ons op tafel ligt een fraai uitge- voerd en in onberispelijk Duits uitgegeven tijdschrift: „Die Römisch-katholische Rundschau", verschenen bij de Boedapes- ter universiteitsdrukkerij. Onder de hoge kerkelijke gezagsdragers wier namen als uitgevers vermeld worden, staat op de eerste plaats de vicaris-generaal van Boe dapest, wijbisschop dr Imre Szabo; op hem volgt de protonotarius apostolicus, vicaris generaal en domvicaris van Esztergom, dr MiKias Beresztóczy, de vicaris-generaal van Eger. prelaat dr Pal Brezanóczy en de ivnlo?ikatholieke vicaris-generaal van Miscolkz prelaat dr Istvan Szantay-Szè- Het blad geeft berichten over het reli gieuze leven, welke inderdaad de indruk wekken van een actief en openlijk beleden geloofsleven. De foto's, welke erin staan afgedrukt, laten o.a. het deelnemen van grote scharen gelovigen aan processies en bedevaarten zien. Zij tonen voorts keurig ingerichte klaslokalen van de nog maar weinige door religieuze ordes geleide scholen, waar het kruis aan de wand hangt. In deze zelfde aflevering vindt men de verklaring van de aartsbisschop van Eger, mgr dr Gyula Czapik over de atoom- en waterstofbom, welke hij aflegde voor de landelijke Hongaarse vredesraad. De huidige doyen van de Hongaarse Hiërar chie veroordeelt daarin het gebruik van deze wapens. Dit doet hij. zoals hij ook duidelijk vooropstelt, zonder enige poli tieke overweging erbij te betrekken. Zijn verklaring is dan ook inderdaad vrij van die propagandistische frases, waarmee ce communisten de „kapitalisten" zo over vloedig als de „alleen-gebruikers" van deze wapenen trachten voor te stellen, I Lourdes. hoewel in werkelijkheid de sovjets precies zo over de bommen beschikken als het Westen. Mgr Czapik veroordeelt dus het gebruik ervan door iedereen die erover beschikt. Alle berichten, die uit Hongarije over de grens komen, wijzen op een voelbare ver lichting van de positie der katholieke Kerk. Toen men in 1950 de meeste kloos ters bij staatsdecreet ophief, werden de kloosterlingen in concentratiekampen ge vangen gezet. Maar dit had geenszins het beoogde resultaat, nl. een verbreking van het contact met de gelovigen. Want dui zenden en duizenden katholieke Hongaren stroomden naar de gevangenkampen als naar bedevaartsplaatsen. Enige maanden geleden zijn nu de grootste concentratie kampen opgeheven en de gevangen clerus is als arbeiders naar de fabrieken ge stuurd Op deze manier zijn thans in totaal ongeveer drie duizend priesters in fabrie ken werkzaam, waar zij door hun collega arbeiders tegemoetkomend en met respect worden behandeld. Kort geleden heeft de minister voor cul turele aangelegenheden, Horvath, de Hon gaarse bisschoppen voor een conferentie uitgenodigd. Hij verklaarde hun. dat het staatsverbod, volgens welk geen enkele bisschop zonder toestemming van de over heid de plaats van zijn zetel verlaten mocht, nog altijd van kracht is. Het is de bisschoppen dus nog altijd verboden per soonlijk met het Vaticaan in contact te treden Daartegenover werd echter toege staan. dat priesters in de ziekenhuizen weer zielzorg uitoefenen en dat ernstige zieken deelnemen aan bedevaarten naar Uit deze verschijnselen kan men afleiden dat een door atheistische beginselen ge leide en uit atheïsten bestaande regering van plan is om althans zo lang ais het duurt haar tot dusver agressief gevoer de vervolging op te geven en aan de ka tholieken een plaats in te ruimen, welke ongeveer te vergelijken is met de positie van een getolereerde taalkundige minder heid met sterk beknotte rechten. Vanzelf sprekend blijven de staat met geheel zijn machtsapparaat en de door de staat be heerste economie met haar invloedrijke posities, volkomen in handen van de ge ijkte communistische partijaanhangers. Dat de katholieken deze betrekkelijke, maar in vergelijking met het verleden toch merkbare verbetering ten opzichte van de periode der openlijke vervolging hebben weten te bereiken, danken zij al lereerst aan de standvastigheid in het ge loof van priesters en leken Maar dit suc ces is echter ook deels terug te voeren op het bankroet van het ideologische commu nisme. inzoverre als dit zich uitgaf voor de draagster van de politieke wil der Hon gaarse natie. Op dit ogenblik is werkelijk de gehele Hongaarse bevolking, zonder onderscheid van afkomst of beroep, eensgezind in de afwijzing van het communistische regiem en volkomen immuum voor de communis tische ideologie en propaganda. Alle op roepen en redevoeringen verklinken in een lege ruimte. Men moet niet vergeten, dat de Hon gaarse communisten hun macht danken aan de veroveraar en aan de militaire be zetting door het Rode Leger, wat hun aanzien bij de traditioneel anti-Russische niet-Slavische, zich juist steeds door de omringende zee van Slavische volkeren bedreigd voelende Hongaren van meet af aan afbreuk heeft gedaan Niettemin ver hoopten aanvankelijk de in armoedige omstandigheden levende plattelandsarbei ders en een deel van de industriearbeiders van de communisten een verbetering van hun positie Zelfs een deel van de mid denstand toonde zich tot samenwerking bereid. De basis was smal. maar zij was er toch Dit „vertrouwensvoorschot" is in enkele jaren tijds volledig verloren ge gaan. Het eerste afbrokkelen begon toen eerst de burgerlijke, vervolgens de met de so cialisten sympathiserende partijen, en ten slotte de socialisten zelf op brute wijze vervolgd en onderdrukt werden. Het ver trouwen verdween en de idealisten erken den bedrogen te zijn. Veel dieper ging de afschuw en veront waardiging toen de monsterprocessen te gen kardinaal Mindzenty en mgr Grösz werden „opgevoerd" en toen de vloedgolf van de kerkvervolging over het land sloeg De socialisering van het kleinbedrijf en de deportatie van tienduizenden niet- communisten grotendeels intellectuelen naar afgelegen onherbergzame streken doodden tenslotte het laatste restje aan sympathie in burgerlijke kringen, terwijl de politiek van de gedwongen collectivise ring en de gedwongen industrialisering de boeren en de arbeiders volkomen van de „partij" vervreemdden. Het is bekend dat de met geweld door gedreven oprichting van gigantische be drijven, welke ontzaggelijke sommen ver slonden heeft, eveneens schipbreuk heeft geleden evenals de schepping van de reusachtige staatslandbouwbedrijven wel- ke.9de nieuwe industriecentra als gewel dige latifundia moesten omringen. Dit uit Rusland geimporteerde systeem was niet alieen economisch ongezond, maar ging ook in tegen de fundamentele karaktertrekken van de hoogst individua listische Hongaarse natie. De landarbeider die juist tot kleine bezitter was gemaakt, zag in de collectivisering terecht een weer- onteigenen van het hem zo even gegeven bezit, en dat nog zonder schadeloosstel ling. Bij dit proces werd hij bovendien de finitief verlaagd, niet slechts tot het peil van het proletariaat, maar tot dat van een aan rigoureuze werknormen gebonden robot. Men kan dus zeggen, dat de betrekke lijke emancipatie van de katholieken en hun we.iswaar door vele hinderlijk-druk kende beperkingen gehinderde lotsverbe tering, een deel is van de emancipatie van het gehele Hongaarse volk, onder de ideo logische en psychologische communisti sche verdrukking uit. Hiertoe hebben de heroïsch gebrachte offers en het doorge stane lijden wezenlijk bijgedragen. Maar laten wij ons geen ogenblik illusies maken over het feit, dat de communisti sche partij, steunend op de politie, de ge wapende macht, het staatsapparaat en vooral, het Russische bezettingsleger de werkelijke macht, ook heden nog altijd vast in handen heeft. Zodat men over de toekomst van de ingetreden verbetering niets met zekerheid kan z< mogelijkheid opengelaten om bij de vast stelling van het loon. waarnaar de uit kering wordt berekend, af te wijken van het algemeen loonbegrip van de coördi natiewet. Naar het oordeel van de staatssecreta rissen kan er aanleiding bestaan in de ge vallen, waarin een gedeelte van het loon niet rechtstreeks aan de arbeider wordt uitbetaald, doch in een fonds wordt ge stort dit gedeelte voor de bepaling van de uitkering buiten aanmerking te laten. Niettemin vragen dc staatssecretarissen zich af of het wenselijk is om stortingen als de onderhavige voor de berekening van de premie voor de sociale verzekerings wetten wei, doch voor de vaststelling van de uitkeringen niet als loon te beschouwen en of niet aldus een oplossing zou kunnen worden gevonden, dat Ook bij bepaalde uitkeringen met deze stortingen rekening wordt gehouden, doch het deel van de uit kering, dat correspondeert met deze stor tingen, t enbate van het fonds wordt ge bracht. Dit vraagstuk zal om advies aan de Sociale Verzekeringsraad worden voorge legd. De staatssecretarissen stellen zich voor het resultaat van het overleg met de sociale verzekeringsraad te gelegenertijd ter kennis van de Kamer te brengen. Gistermorgen te 8 uur (plaatselijke tijd) is de strijd in Laos gestaakt. Er hebben zich geen incidenten voorgedaan. Inmiddels hebben de vertegenwoordigers van de drie landen, die zitting hebben in de neutrale wapenstilstandscommissie voor tndo-China India, Canada en Polen gisteren te New Delhi een preliminaire conferentie van zes dagen besloten. De conferentie werd ook bijgewoond door afgevaardigden van Frankrijk. Vietnam, de Vietminh, Laos en Cambodja. Vandaag zal een „voor-commissie" naar Indo-China vertrekken. Zij zal in drie groepjes gesplitst worden, die de kern zullen zijn van de voor ieder der drie staten te vormeh commissies, die op 11 Augustus geïnstalleerd zullen wor den. De hoofdgroep gaat naar Hanoi, dat voorlopig het hoofdkwartie. zal zijn van de commissie voor Vietnam. .De andere twee groepen gaan naar Pnom Penh. in Cambodja, en naar Vientiane in Laos. De Ziekenfondsraad moet de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid binnenkort advies uitbrengen over de hoogte van de premie voor de verplichte ziekenfondsverzekerden voor het jaar 1955. Omdat men uiteraard de kosten berekening voor dat jaar heeft opgemaakt is bjj de besprekingen over de eventuele premieverhoging ook van gedachten gewisseld over een uitbreiding van zie kenfondshulp aan de verzekerden. Hoewel deze verruiming nog niet vast staat, denkt men aan de minister te advi seren de verpleegdagen in ziekenhuizen uit te breiden van 42 tot ten hoogste 66 en de ziekenfondsen voor 75 procent te laten deelnemen in de kosten van sana- toriumverpleging. Tot nu toe bedroeg deze deelneming minder dan de heift, nl. gedurende een bepaalde tijd 6 per dag. Voorts zou de verstrekking van briile- glazen aan volwassenen weer door de ziekenfondsen kunnen worden bekostigd zoals bekend was deze hulp in 1952 af geschaft en zal aan kinderen beneden 16 jaar een belangrijke tegemoetkoming in de aanschaffingskosten van brilmon turen en van gehoorapparaten kunnen worden gegeven.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 1