Nederland en Italië houden vast aan de Politieke Gemeenschap Franse premier waarschijnlijk tot concessies bereid DOODSTRAF GEEIST TEGEN EX-MINISTER De koffieprijzen gaan dalen I Formosa blijft beschermd door Amerikaanse vloot Nieuw-Guinea voor de Verenigde Naties Twee gedetineerden braken uit De anti-communistische wetten in het Amerikaanse Congres Guinea Goa F ormosa Naar afronding van werelddelen Nederlands „Neen" D Persconfentie van Eisenhower I Enkele buien Herbert Hoover Jr. volgt Bedell Smith op Woensdag 18 Augustus 1954 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN v. Britse troepen verlaten Suez Wegens verraad aan de Sjah van Perzië Verzachting Braziliaanse deviezenrestricties heeft grote invloed Griekenland brengT kwestie Cyprus voor VN Indonesië dient verzoek in Bewaker bewusteloos geslagen en diens sleutels genomen Arrestaties in Ierland Organisatie der ver deling is geregeld Wordt lidmaatschap van partij tocli strafbaar? WEERBERICHT Vw.. Een belangrijke dag gaat voor Europa aanbreken. Morgenvroeg, om half elf, zullen de ministers van de zes E.D.G.-landen op het minis terie van buitenlandse zaken te Brussel bijeenkomen om, in het licht van de wijzigingsvoorstellen van de Franse premier, het verdrag tot oprichting van de Europese verdedigingsgemeenschap te hespreken. Men neemt aan, dat de „Europese Politieke Gemeenschap" een der kernpunten van de conferentie zal vormen. Artikel 38 van het E.D.G.- verdrag bepaalt nl., dat een Constituerende Vergadering zes maanden na het van kracht worden van de E.D.G. moet beginnen met de vor ming van een Europese Politieke Gemeenschap. Volgens de Franse amendementen zou dit artikel 38 geschrapt dienen te worden. Ontmoeting Adenauer-Mendès- France Bonn: initiatief voor Benelux li IN DE RESIDENTIE Nederlandse gedelegeerde: geen commentaar Australië legen behandeling door V.N. In verband met bezoek Koningin Elizabeth De hulp der V.S. aan O.-Duitsland o ompromis-aloomwet aanvaard De weersverwachting van het K.N.M.I., geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Veranderlijke bewolking met kans op enkele buien. Matige tot vrij krachtige wind tussen Zuid en Zuid-West. Weinig verandering in temperatuur. Donderdag 19 Augustus: Zon op 5.29 uur, onder 19.58 uur. Maan op 21.26 uur, onder 12.19 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Hoogspanningsdagen te DE PLANNEN, welke Frankrijks pre mier Mendès-France morgen op de Brusselse conferentie aan de zes ministers van Klein-Europa inzake het verdrag van de Europese Defensiegemeen schap wil voorleggen, zijn op het ogenblik, dat we dit schrijven, nog een geheim der betrokken kabinetten. Maar vast staat nu reeds, dat de officieuse en hier en daar ook de officiële reacties verre van gunstig zijn.- Zeinkehlbk watS DePartaient, waarvan aS„ke f„ werd gezegd, dat het, zij het fprn?of=f^ Z>ff.en aan nieuwe Franse rik f? v gegeven, heeft duide- ?en segeven, dat het er niets weten; dat de Europese Defensie fs mecnschap ontkracht zou worden, als ru®' de Franse voorstellen zou aan aarden. En met een zekere bravour wordt ae stok achter de deur getoond: terug- Trekken van de Amerikaanse troepen uit en °0lStenrijk, stopzetten van de Amerikaanse militaire hulpverlening en ,„1 „e-.eri van volledige en onbeperkte souvereimtext aan Duitsland, ook wat de herbewapening betreft. Nu weten we ongetwijfeld, dat de soep nooit zo heet wordt gegeten als ze wordt opgediend. Maar ziet in elk geval, dat de stok achter de deur staat en dat heeft zijn psychologische betekenis en effect. Bij de felle anti-communistische geestes gesteldheid, welke momenteel in de U.S.A. beerst, zou men daar, bij bedoelde ont krachting van de E.D.G., wel eens tot daden kunnen komen, welke een zeer koude douche voor West-Europa en voor de gehele Atlantische gemeenschap zou den kunnen zijn. Met een dosis dynamiek, welke soms bijna een brutale durf lijkt, kan men veel bereiken; maar er is ten slotte een grens aan het bereikbare. E Nederlandse regering heeft niet geaarzeld haar mening snel en duidelijk te kennen te geven. Dat deze afwijzend ten opzichte van de voor stellen vati Mendès-France is. spreekt van zelf. r>e grote zorg van onze regering is de verdediging van het gebied ten Noor den en ten Oosten van de IJssel. Diè verdediging is met de ons ter beschikking staande middelen practisch onmogelijk, zolang Duitsland niet is herbewapend. Daarom heeft de regering, zoals vanzelf spreekt, haast bij deze zaak. Maar de Franse voorstellen zouden in het gunstig ste geval de instelling van de E.D.G. aanzienlijk vertragen. Aangezien bovendien, uit de gehele op zet van Mendès-France, ten duidelijkste blijkt, dat een in zijn „nieuwe vorm" ge redigeerd verdrag Frankrijk tot het cen- tra'e Punt van wat zou moeten worden verdedigd, zou maken, zou onze positie uitermate delicaat worden. We geloven, dat onze regering het zeer terecht stelt, dat een dermate uit zijn voegen gerukt verdrag een hernieuwde ratificatie in ons parlement zou moeten ondergaan. En we betwijfelen ten sterkste, of de Neder landse Kamers aan het misvormde ver- dedigings-apparaat nog haar goedkeuring zouden willen en kunnen hechten. Bij een aanval uit het Oosten is de positie van ons land, doordat zelfs vanaf de Elbe de verdedigingsdiepte tot aah..de Noordzee erg smal is, toch reeds moeilijk, het initiatief geeft de vijand steeds een groot voordeel; maar als dan de veia ging eigenlijk slechts zou worden een v - dediging van Frankrijk, dan kan er vo de landen, die zo ongeveer zonder vee tegenstand prijsgegeven zouden worden, weinig bekoring in zijn gelegen om zo veel offers eigenlijk zonder effect te brengen. Wij zijn niet zo bekrompen, dat we eerste tegenslagen niet kunnen verduren; maar de opzet moet niet zijn één land voor een Russische bezetting te vrijwaren en de overige eenvoudig op de latere be vrijding, hoe en wanneer?, te laten wach ten. Een Nederlands „neen'' te Brussel kan hard zijn, maar ook heilzaam. N EEN ZEER MOEILIJKE positie ver keert ook West-Duitsland en in het bijzonder bondskanselier Adenauer. Diens gehele buitenlandse politiek is op récht en eerlijk Europees geweest; en daarmede heeft hij niet alleen aan het e;Een lan<E maar evenzeer aan geheel West-Europa grote diensten bewezen. Als bij steeds een vurige verdediger van de Europese Defensiegemeenschap, evenals van de K.S.G. is geweest, dan is het bovenal om het supra-nationale, het Euro pese karakter en temperament van deze. verdragen. Als de Fransen dit supra nationale karakter geheel of grotendeels vernietigen, is alle aantrekkelijkheid van dit verdrag voor Adenauer verdwenen. Hij acht een Duits leger natuurlijk nood zakelijk, ook en op de eerste plaats na tuurlijk voor de verdediging van Duits land zelf. Maar een souverein. Duits leger acht hij, gezien de naoorlogse toestanden in geheel Europa, niet zonder gevaar. Hoe hij zich te Brussel uit dit moeilijke dilem ma zal redden, is een mysterie. Voor Nederland is een lege dop waardeloos, voor Adenauer kan het beetje ei, dat aan de dop blijft hangen, nog juist voldoende zijn om zich, zij het met tegenzin van een „neen" te onthouden: in de hoop, dat in de loop der jaren ook de Fransen tot het inzicht zullen komen, dat Europa's supra nationale eenheid een hoog belang mede voor Frankrijk is. Zo is de Brusselse conferentie een zeer moeilijke en vooral voor Mendès-France zeer pijnlijke aangelegenheid. Hij heeft klaarblijkelijk bij zijn „interpretaties" al leen naar de Franse wensen gekeken en daarbij vergeten, dat de Europese Defensiegemeenschap een aangelegenheid van zes en niet van één land is. Zal hij water in de wijn doen? Volgens velen zou dit betekenen, dat een einde aan zijn dynamisch premierschap is gekomen. Maar kan men daaraan het hoge belang van geheel West-Europa opofferen? In conferentiekringen werd gisteren vernomen, dat de Nederlandse verwer ping van de Franse voorstellen zich hoofdzakelijk richt tegen de aantasting van dit artikel 38. Nederland houdt vast aan het standpunt, dat een Europese Politieke Gemeenschap die bovendien noodzakelijk geacht wordt voor de eco nomische welvaart van ons land tot stand moet komen. Nederland zal voor deze opvatting waarschijnlijk zeer krachtige steun vin den bij Italië. Men meent te weten, dat Italië overigens wel tot bepaalde con cessies jegens Frankrijk bereid zou zijn, doch in geen geval de Politieke Gemeen schap wil loslaten. Indien Mendès-France desondanks toch zou weten te bewerken, dat het artikel geschrapt werd, zou dit hem waarschijnlijk socialistische stemmen kosten in de Nationale Vergadering, wanneer daar over het E.D.G.-verdrag wordt gestemd, zo menen politieke waar nemers. In dit verband zij er echter op ge wezen, dat functionarissen van de Franse ambassade te Washington gisteren heb ben duidelijk gemaakt, dat premier Mendès-France zijn compromis-voorstel len als basis voor besprekingen en niet als onvoorwaardelijke eisen te Brussel zou voorleggen. Premier Mendès-France. zal vandaag reeds te Brussel zijn eerste ontmoeting hebben met Bondskanselier Adenauer. Het Franse ministerie van buitenlandse zaken heeft meegedeeld, dat Mendès- France van deze ontmoeting met de Bondskanselier gebruik zal maken om het Frans-Westduitse overleg over het; Saargebied, een van de voornaamste struikelpunten voor de E. D. G., te her vatten. De Franse staatssecretaris van buiten landse zaken. Guérin de Beaumont, zal bij zijn terugreis uit Brussel te Saar- bruecken bij de premier van Saarland, de heer Johannes Hoffman, verslag uit brengen over deze besprekingen. Spaak bemiddelaar In Belgische regeringskringen is men inmiddels aanzienlijk minder pessimis tisch gestemd over de kans op succes van Brussel de conferentie dan in Den Haag en Washington. Hoewel minister Spaak een uitgesproken Progressief .Europeaan" is, zal hij er toch in de eerste plaats op aansturen de tegenstrijdige meningen te verzoenen, volgens kringen, welke in nauw contact staan met de Belgische mi nister van buitenlandse zaken, is er dan ook geen grond om aan te nemen, dat hij het afwijzende standpunt van Neder land deelt. Overigens is men te Brussel van oor deel, dat de v krachtige" verklaringen van de Nederlandse regering voort spruiten uit de wens om uit een zo gun stig mogelijke positie de onderhandelin gen te openen. Ook wordt in Brussel aangenomen, dat Mendès-France wel be reid zal zijn tot concessies ten aanzien van enige van zijn voorstellen, al vreest men ook. dat de Franse premier zeer weinig armslag voor dergelijke tegemoet komingen zal hebben. Ook in Bonn is men van mening, dal de Franse premier z;jn voorstellen niet bedoeld heelt als een ultimatum. Hoe wel men m West-Duitsland zeker niet ingenomen is met de Franse wijzigings- plannen, laat men het initiatief toch voorlopig liever over aan de Benelux - landen, omdat critiek van deze kant niet zoveel Frans sentiment in beweging zal brengen als dit met Westduitse critiek het geval zou zijn. Bovendien is men cr zich in Bonn wel Van bewust, dat er in het geheel geen Europees leger komt, als geen overeenstemming met Mendès- France wordt bereikt. Voor een derge lijke gang van zaken wil de Bondsrepu bliek niet de verantwoordelijkheid dra- ge11- Ongeveer 2300 man Britse troepen uit de Suez-kanaalzöne hebben zich gisteren in gescheept om naar elders te worden over gebracht; 850 man gaan naar Malta, de rest keert terug naar Engeland. Een woordvoerder van de Egyptische regering heeft verklaard, dat de Brits- Egyptische commissies, die zich bezig houden met de laatste bijzonderheden van de evacuatie-overeenkomst, over ongeveer een week haar laak voltooid zullen hebben. Van betrouwbare Egyptische zijde wordt vernomen, dat de ontruiming van de Suez- kanaalzöne in vijf stadia van elk vier maanden zal geschieden. In de Brits- Egyptische overeenkomst is een termijn van 20 maanden voor de ontruiming be paald. ftit U c de koningsgezinden, naar Rome De openbare aanklager van het Perzi sche leger heeft de voormalige minister van buitenlandse zaken, Hoessein Fatemi, gisteren op vijf punten van verraad aan geklaagd. Hij eiste de doodstraf. Het proces zal, naar verwachting, de volgende maand voor een krijgsraad wor den geopend, zulks in verband met het feit dat de staat van beleg nog steeds van kracht is. Fatemi wordt o.a. beschuldigd van het geven van instructies aan Perzische di plomaten om de Sjah te negeren, toen deze in Augustus van het vorige jaar, tijdens het conflict tussen premier Mossa- deq en vloog. Tegen twee andere leiders van de op stand van vorige zomer tegen de Perzi sche monarchie is eveneens de doodstraf geëist. Zij zullen met Fatemi terechtstaan. Fatemi werd eerst in Maart j.l. gearre steerd, nadat hij zijn achtervolgers negen maanden lang had weten te ontgaan. Bij zijn arrestatie werd hij door een grote menigte naar de gevangenis vergezeld en door een man uit deze menigte tweemaal met een dolk in de rug gestoken. Hij her stelde evenwel na bloedtransfusies. Dit is dc nieuwe gulden, welke omstreeks midden 1955 in de omloop zal worden gebracht. Hij is ontworpen door prof. L. O. Wenkebach en heeft een gladde rand, waarin als randschrift God+Zij+Mct Ons. De middellijn is 25 m.m., de dikte ongeveer 1,6 m.m. en het géwicht 6' gram, Zoals men weet is destijds besloten met de uitgifte van de nieuwe rijks daalder voorlopig te wachten. Brazilië heeft met ingang van Maan dag enige tv Jzigingen aangebracht in zijn deviezenregime, Welke neerkomen op een verzachting van <Je beperkende bepalin gen. Deze wijziging heeft een belangrijke invloed gehad op de koffieprijzen en de daling, die reeds enige tijd op de wereld markten merkbaar was, versneld. Te Lon den viel gisteren een scherpe daling waar te nemen, welke voornamelijk aan ge noemde Braziliaanse maatregelen wordt toegeschreven. Ook de prijzen op de markt te New York tuimelden verder omlaag en zelfs twee Amerikaanse koffie- fabrikanten hebben reeds een prijsver laging doorgevoerd. De bedoeling van de Braziliaanse de- viezenmaatregelen is, de exporteurs een hogere opbrengst in cruzeiro's te geven voor de buitenlandse valuta, welke zij verdienen. Dit doel wordt bereikt door een gedeeltelijke devaluatie van de cruzeiro. n Volgens de nieuwe richtlijnen zal 80 pet van de buitenlandse valuta, welke door Braziliaanse exporteurs worden verdiend, evenals voorheen moeten worden ver kocht volgens de bestaande voorschriften, d.w.z. tegen de officiële koers met een bonus van 5 cruz. per dollar voor koffie- export en van 10 cruz. voor andere pro ducten. De overige 20 pet zullen echter voortaan door de Bank of Brazil worden gekocht tegen dezelfde koers plus een bonus, welke gelijk is aan het ver schil tussen de officiële aankoopkoers en de gemiddelde vrije marktkoers van de desbetreffende valuta op de werkdag, welke voorafgaat aan de dag, waarop de deviezen aan de bank worden aangebo den. Deze wijziging heeft blijkbaar het ver trouwen van de kopers te New York en Londen zo geschokt, dat een versnelde prijsdaling inzette. Prime Santos voor directe levering daalde gisteren te Londen van 760s tot een nominale notering van 660s per hundredweight c.i.f. Over het al gemeen was de markt geheel uit het even wicht. aangezien men de volledige be tekenis van de Braziliaanse deviezen- bepalingen nog -niet begreep. 7 rirslc bezigheid in Overijssel. Dc enorme regenval van zomer 195i heeft hecaren en hectaren akkerland en weiden onder watcr gezct_ mpr gjei men hoe - tussen Vriczenvcen en Vroonshoop de boeren met water laarzen aan trachten nog iets van de aardappeloogst te redden. De Griekse delegatie bjj de v.N. hecft gisteren bekend gemaakt, dat zij a.s. Vrjj- dag officieel aan de secretaris-generaal der V. N„ Dag Hammarskjoeld, zal vragen de kwestic-Cyprus op dc agenda van komende zitting van de Algemene Ver gadering te plaatsen. Men verwacht, dat Griekenland ^yoor- stellen om onder ausptSurfpn over de volksstemming te dc,eri houden jvet: de vraag, of Cyprus bij Britse kolonie worden gevoegd dan wel n Br moet blijven. Vandaag' zal Indonesië een officieel verzoek bij de Verenigde Naties indienen om zijn geschil met Nederland over Wes telijk Nieuw-Guinea deze herfst door de algemene vergadering te laten behande len, aldus is gisteren te New York bekend gemaakt. Gisteren kondigde president Soekarno deze stap reeds aan tijdens zijn rede te Djakarta. Een Indonesische woordvoerder zeide dat Indonesië Westelijk Nieuw-Guinea °pelst, daar het behoord heeft tot Neder- lands-indië. De R.T.C.-overeenkomsten Nederf49 bePaalden, dat het voormalige riro s Ihdië moest worden overge- g-n aan de republiek Indonesië. vereenkomsten bevatten echter de Gistermorgen om circa kwart over zijn twee mannen, die zich in voorlopig hechtenis in het huis van bewaring aan de Casuarisstraat te 's-Gravenhagc bevon den, uitgebroken, nadat zij de bewaker Be wusteloos hadden geslagen en zic". ./"f: diens sleutels de weg naar de vrijheid hadden gebaand. De 24-jarige opperman C. S. uit Rotter dam en de eveneens 24-jarige opperman J. D. uit 's-Gravenhage waren op het ge noemde tijdstip in het magazijn van het huis van bewaring aan het werk. De 56- jarige C. de B. was bij hen om voor de bewaking zorg te dragen. De mannen hebben zich plotseling op hun bewaker geworpen en hem met vuisl- s'agcn buiten gevecht gesteld. Ze stopten hem een zakdocn in de mond, namen hem de sleutels af, trokken de overalls uit en kozen met de sleutels het hazenpad. Via een poort kwamen ze op het' ge bombardeerde gedeelte van het Korte Voorhout, naast de provinciale griffie Vandaar hebben ze een goed heenkomen gezocht. De politie is, zodra de ontsnap ping was gebleken en dat was maar zeer kort nadat de mannen de benen had den genomen met de opsporing be gonnen.' De bewaker is korte tijd bewusteloos geweest. Het bleek, dat hij een blauw oog en bloeduitstortingen in zijn gezicht heo gekregen. Hij heeft zich in het Ooglijders- gesticht moeten laten behandelen en kon nadien naar zijn woning gaan. bepaling, dat de toestand ten aanzien van Nieuw Guinea een jaar lang zou blijven zoals hij was, en dat over Nieuw Guinea verder zou worden onderhandeld. Het hoofd van de Nederlandse delegatie bij de Verenigde Naties, de heer Von Bal- luseck, heeft geweigerd commentaar te leveren alvorens het Indonesische verzoek officieel aan de secretaris-generaal is overhandigd. Indonesië zal zijn verzoek schriftelijk indienen. Gevraagd zal worden, de kwes tie Westelijk Nieuw Guinea toe te voegen aan de supplementaire agenda van de negende algemene vergadering. Dergelijke verzoeken moeten tenminste 30 dagen voor het bijeenkomen van de assemblee (op 21 September) ingediend worden. Voor plaatsing op dc supplementaire agenda van een toegevoegd punt is een eenvoudige meerderheid nodig van het aantal uitgebrachte stemmen. Australië zal zich verzetten tegen plaat sing van dc kwestie Nieuw-Guinea op de agenda van de Algemene Vergadering van ue Ver. Naties, aldus heeft de Australische minister van buitenlandse zaken, Casey, vandaag in het parlement te Canberra medegedeeld. Australië is van oordeel, aldus Casey, oat de belangen van de inheemse bevol king van Nieuw-Guinea door het Neder landse bestuur beter worden gediend dan onder Indonesisch bewind het geval zou zijn. President Eisenhower heeft gisteren op zijn wekelijkse persconferentie verklaard, dat ingeval van een communistische aan val op Formosa de Amerikaanse zevende vloot terstond in actie zou komen. Hij herinnerde cr aan, dat zijn bevel van begin 1953, dat de zevende vloot Formosa moet verdedigen tegen een aanval van communistisch China, nog steeds van kracht is. Op de vraag, of de Verenigde Staten in dat geval ook andere strijdkrachten zou den inzetten, antwoordde de president, dat deze kwestie niet ter sprake gebracht was. Sprekende over de E.D.G., wees Eisen hower er op, dat dit de enige weg was om West-Duitsland in de kring van Europese landen te brengen zonder daardoor nieuwe spanningen te schep pen. De president herinnerde er aan, hoe hij, in zijn kwaliteit van opperbevelheb ber der Nato-strijdkrachten in Europa, steeds had aangedrongen op een spoe dige verwezenlijking van het Europese leger. De president weigerde evenwel zich uit te laten over de voorstellen van premier Mendès-France tot wijziging van het E.D.G.-verdrag. Met betrekking tot de communistische partij zei Eisenhower, dat deze als een samenzwering en niet als een politieke partij beschouwd dient te worden. De pre sident deelde in dit verband mede, dat het Maandag j.l. door het Huis van Afgevaar digden aanvaarde wetsontwerp, om de communistische partij buiten de wet te stellen, alleszins voldoening heeft ge schonken aan de regering. Hij weigerde evenwel commentaar te leveren op het enige uren vóór de persconferentie door de senaat aanvaarde amendement, waarbij het lidmaatschap van de communistische partij strafbaar wordt gesteld. Toen vervolgens het bezoek aan China van de Britse Labourdelegatie ter sprake kwam, zeide Eisenhower, dat hij in het geheel niet gedacht had aan de moge lijkheid, om de Labourdelegatie uit te nodigen om op de terugweg de V. S te bezoeken. Een dergelijke mogelijkheid is geopperd door de „Christian Science Monitor". De president gaf tenslotte uitdrukking van zijn verwondering over de verkla ring van de voorzitter van het nationale comité der democratische partij Stefthon Mitchell, dat hij bewerkt zou hebben, dal een fabriek, waarvan zijn vriend Bobby Jones lid van de raad van beheer is, een regeringsarder had verkregen voor een grote levering aan electrisch materiaal. De inschrijving van Jones' fabriek zou hoger zijn geweest dan die van andere mededingers. Het K. N. M. I. deelt mede: Een rug van hoge luchtdruk, die Dinsdag overal in het land stralend weer bezorg de, waarbij de maximumtemperaturen op vele plaatsen tot boven de 20 graden kwa men, werd van het Westen uit aangetast door een nieuwe depressie, die bij Ierland aangekomen snel in betekenis toenam en vanmorgen bij Noord-Engeiand was gear riveerd. Het frontensysteem van de de pressie passeerde gedurende de nacht ons land, wat gepaard ging met enige regen of motregen. Na het passeren van het front stroomt maritiem-polaire lucht binnen, waarin met veranderlijke bewolking ook enkele buien tot ontwikkeling kunnen ko men. De depressie wordt gevolgd door een krachtig hogedrukgebried ten Noorden van de Azoren, dat zich in Noordoostelijke richting uitbreidt. Het opdringen van dit hogedrukgebied heeft tot gevolg, dat de depressie boven de Noordzee terecht komt, zodat de komende twee dagen de aanvoer van koele maritieme lucht zal voortduren met vrij veel wind en ook nog enkele buien. In de temperatuursverdeling komt weinig verandering. De politie te Newry heeft vier jonge mannen, die gewapend waren met schiet wapens en ontploffingsmiddelen, gear resteerd, enkele uren vóórdat Koningin Elizabeth te Belfast aankwam om een nieuw schip te water te laten. Dc mannen behoren vermoedelijk tot de Ierse republikeinse partij, een illegale organisatie, die Noord-Ierland los wil maken van het Verenigd Koninkrijk en het wil verenigen met de Ierse republiek. De plaats, waar de mannen werden ge arresteerd, Newry dus, ligt op de grens van het graafschap Armagh en het graaf schap Down. ongeveer 45 mijl van Belfast. Volgens de politie waren de gearres teerden niet op weg naar Belfast, toen ze gepakt werden. In het programma van de plechtigheden te Belfast werd geen wijziging gebracht. De Liga van Rode-Kruisverenigingen heeft meegedeeld, dat te Oost-BerKin een overeenkomst is getekend voor de ver deling van de Amerikaanse voedselzendin- gen ten behoeve van de overstromings slachtoffers in Oost-Duitsland. De ver deling zal geschieden door vrijwilligers van het Oostduitse Rode Kruis, in samen werking met afgevaardigden van de Liga Een delegatie van de Liga zal ook naar Boedapest gaan om een regeling met het Hongaarse Rode Kruis te treffen. Tegen de wens van de regering in, heeft de Amerikaanse senaat gisteren met 41 tegen 39 stemmen besloten, het lid maatschap van de communistische partij strafbaar te stellen. Een en ander was vervat in een amendement op het Maan dag door het Huis van Afgevaardigden aangenomen wetsontwerp, waarbij de communistische partij wel buiten de wet gesteld wordt, doch het lidmaatschap niet verboden wordt. Het aldus door de senaat geamen deerde ontwerp werd vervolgens, latei- op de dag, geheel onverwachts óók door het Huis van Afgevaardigden met 208 tegen 100 stemmen feitelijk overgeno men. Het Huis nam dit besluit naar aan leiding van een motie van de democraat Martin Dies. die van mening was dat strafbaarstelling van liet lidmaatschap der communistische partij de adaequate Uit de Marinehaven te Den Helder vertrok gisteren Hr. Ms. torpedoboot iaoer Piet Hem naar Nieuw Guinea. Het schip moet dienen ter versterking van de zeestrijdkrachten ter plaatse en ter aflossing van Hr Ms fregat „Van Kinsbergen", methode is om weerstand te bieden aan het communistische gevaar. De leider der republikeinse fractie, Charles Halleck, verklaarde zich tegen het amendement omdat de wetten in zake de binnenlandse veiligheid aldus haar kracht zouden verliezen. Hij maakte attent op de mogelijkheid, dat de president zou gebruik maken van zijn veto-recht, zodat het ontwerp in deze vorm geen wet zou worden. De senaat gaf gisteren ook zijn goed- kem-ing aan een wetsvoorstel, dat de regering in staat stelt verdachte perso nen uit defensie-fabrieken te weren. Het Huis van afgevaardigden is het gisteren na lange debatten eens gewor den over een compromis inzake het wets ontwerp op de atoomenergie. Het aldus goedgekeurde wetsontwerp werd naar het Witte Huis gezonden. De senaat had het wetsontwerp reeds goedgekeurd. Het ontwerp machtigt tot uitwisseling van bepaalde atoomgeheimen met Groot- Brittannië en andere geallieerden. Ook zal de particuliere industrie bij de toe passing van atoomenergie ingeschakeld worden. De regering zal de meeste atoompatenten gedurende vijf jaar in haar bezit houden. Na deze periode zal liet mogelijk zijn, dat van particuliere zijde uitvindingen op het gebied van de atoomenergie gepatenteerd worden. President Eisenhower heeft Herbert Hoover jr gisteren benoemd tot ondermi nister van buitenlandse zaken, als opvol ger van Walter Bedell Smith. De nieuw benoemde onderminister is een zoon van dc oud-president. Hjj zal zjjn nieuwe functie aanvaarden, zodra de senaat zijn benoeming heeft bekrachtigd. President Eisenhower heeft de senaat ver zocht dit nog te doen voor het reces, dat mogelijk tegen het einde van deze week begint.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 1