Ook in het Zuiden brokkelt scheidsmuur a f Discriminatie is kostbaar Opvallend lekker... Parij se kloosterzuster sprak twee uur lang met de H. Maagd In hemelse glorie verscheen Maria aan de Heilige Catharina Labouré m Zij staat vinding gratis af Nederlandse muntcirculatie THREE LIONS HAAGSE ZUSTER VERBETERDE IJZEREN LONG Gloeilampjes Visjinski onverwachts in Parijs Druk bezocht pelgrimsoord in de Rue du Bac Incident op Londense tentoonstelling Van oude dubbeltjes 20 verloren gegaan Viig^la WOENSDAG 18 AUGUSTUS 1954 PAGINA 5 Groeiende inkomens Mijdrecht Snellere emancipatie Naar gelijkstelling? DUIZEND OOSTENRIJKSE KINDEREN NAAR NEDERLAND - Samenspraak Als novice hoort zij op zekere nacht duidelijk haar naam noemen Wakker geschrokken doet zij het gordijn van haar bed opzij en ontdekt daar een kleine jongen van vijf jaar, gekleed in een wit gewaad, die haar zegt: „Kom mee naar de kapel, de H. Maagd wacht daar op u". Terwijl de Zusters slapen kleedt Catharina Labouré <ich vlug aan en volgt het kind, dat aan haar linker zijde blijft lopen. Met verbazing ziet zij, dat in de gangen de lampen branden en haar verwondering neemt nog toe wan neer zij bemerkt, dat de deur van de kapel van zelf open gaat ofschoon het jongetje die amper aanraakt. Ook in de Vanzelf Hals vrij In Hemelse Glorie Prins Bernhard zal haar tóch openen Midinettes BESTELAUTO GREEP BROMMER Bij toedienen van Sacramenten in V.S. ENGELSE TAAL TOEGESTAAN Positie der negers in Ver. Staten (Von onze correspondent) II. NEW YORK, 28 Juli. Het is waar dat vooral in het diepe Zuiden, in staten als Missis sippi en Alabama nog veel negers levert, zoals men ze uit de Faulkner- romans heeft leren kennen. In mise rabele houten, soms raamloze op trekjes met blikken daken, kale vloeren en halfrotte muren, die dan bepleisterd zijn met photo's uit tijdschriften en kranten om het uitzicht op een vrolijker wereld niet te vergeten. Een oude radio, een ijzeren bed, een kale electrische lamp en een kalender behoren met een houten tafel, kisten en stoelen tot de standaard-inrichting van deze „woningen". Het inkomen van de daarin wonende negerfamilies is 5000 dollar of minder per jaar. In 1949 hadden drie uit tien neger- families in het Zuiden geen hoger in komen dan 500 dollar, wat neerkomt op een totaal van 44 procent van de boeren-negerfamilies. Het inkomen van de typisch negerfamilie in het Zuiden °ür gelljk met een derde tot drie- vijfde van het inkomen van de typische blanke familie; ofwel de negerfamilips ontvingen van 746 tot 1600 dollar min der dan blanke families. Iets meer dan vijf uit tien negerfamilies had een jaar lijks inkomen van 1000 dollar of min der, en het hoogste percentage bleef beneden de 2000 dollar. Slechts één op zestien negerfamilies had een inkomen van meer dan 3000 dollar per jaar. In het Zuiden worden negers ook nog vaak voor hetzelfde werk met ongeveer 18 cent per uur minder betaald dan de blanken. Worden zij tevens nog sys tematisch als kantoorkrachten gewei gerd in banken, verzekerings- en fi nanciële maatschappijen; ondanks de vooruitgang van negers in ander dan handwerk wordt hun nog altijd het hard, heet en zwaar werk overgelaten. Toch bleek reeds enkele jaren na de tweede wereldoorlog de grote vooruit gang van het inkomen van negers sinds de jaren vlak vóór het uitbre ken van de wereldoorlog. Die vooru't- gang is te danken aan de oorlog zelf, want de wapenindustrieën hadden de negers als productiekracht plotseling nodig. Weshalve de Adviescommissie voor Verdediging een bureau opricht te dat scholing van negerarbeiders be vorderde, en dat tevens aan de Amer-- kaanse Federatie van Arbeid en hef Congres van Industriële Organisaties de taak gaf om toe te zien, dat negers geen arbeid geweigerd werd bij oor logsindustrieën. Toentertijd oefende een Comité voor Billijke Arbeids regeling controle daarop uit Aldus cufrt d.?., lIek van het land naal' de stad er bij de negers in te komen, wel ke ook na de oorlog tot op heden voortgaat. Het gevolg van die groeiende ge schoolde neger-productiekracht had grote invloed op het negermkomen en in 1950 was het gemiddelde inkomen van negerfamilies in Amerika tot op 1869 dollar gestegen (wat intussen nog wel een kieine 200 dollar scheelt met het gemilddelde inkomen van de blan ke Amerikaanse familie). Niettemin heeft de totale negerbevolking nu een jaarlijks inkomen bereikt van 12 tot 15 milliard dollar. (Er zijn meer dan 15 millioen negers in Amerika). En langzamerhand begint men in de V.S. rekening te houden met dit vermogen. Vooraanstaande industrieën beginnen Auckland (Nieuw Zeeland) Twintig jaar vertoefde Jamuna, een vrouwelijke olifant, in de dierentuin en ze had nog nooit een reden tot klagen gegeven. Maar dezer dagen, toen de oppasser haar voedsel kwam brengen, zwaaide ze tweemaal woedend met haar slurf en de oppasser werd dood opge nomen. Men vermoedt, dat Jamuna, die jarenlang dezelfde oppasser heeft gehad, doch die een maand geleden was over leden, hem niet kon vergeten en dat ze op deze gewelddadige manier haar ver- driet over diens voor haar onverklaar bare afwezigheid liet blijken. Calcutta Nieuwsgierige voorbijgangers wilden wel eens weten wat er m dekennelijk zware zak zat, die een bedelaar torste. De bedelaar verzette zich daartegen en er ontstond een vechtpartij. ge mengde zich in het tumult en tot ver bazing van de omstanders kwam er uit de zak een bewusteloos jongetje van vijf jaar oud te voorschijn. De bedelaar bekende deze jongen geroofd te hehho en van plan geweest te zijn dit ar~n knaapje aan een bende handelaars kinderen te verkopen. De politie ver klaarde, dat in twee weken tijd veertië gevallen van kinderroof waren gerap porteerd en men vermoedt, dat deze kinderen, na verminkt te zijn, worden verkocht aan beroepsbedelaars. Onlangs beloofde de eigenaar van een hotel alhier, dat een duivenpaar, dat bezit had genomen van een van zijn logeerkamers, asyl zou krijgen. Hij heeft woord gehouden, de hotelhouder en de duif en de doffer hebben in deze kamer de eieren uitgebroed en zijn thans de trotse ouders van twee duivenkinderen. Da anders zo keurige hotelkamer en het bed zien er echter nu wel een beetje anders uit. Dagelijks komen mensen uit de omtrek een kijkje nemen. Het duivenpaar heeft inmiddels wel een record op zijn naam staan, want vrij zeker kan worden aangenomen, dat-er geen ander vogelpaar in Nederland is Waarvan zóveel foto's gemaakt zijn. huarn •.Peukie" hebben de Baarnsc kinderen pcn biggetie genoemd; Peukie is zeer Populair sinds het door moeder uit een nest van zps biggen verstoten werd. Poen heeft een inwoonster van Baarn, mevrouw Van Boeijen, zich over Peukie ontfermd. Vple malen per dag en zelfs s nachts trippelt Peukie naar de kamer van mevrouw Van Boeijen en begint dan hard te schreeuwen, net zo lang tol m rouw Van Boeijen hem de fles geeft, v nder al deze zorgen is Peukie reeds upner aan het groeien en weegt al één in negerpublicaties te concurreren met advertenties. Men begint te beseffen dat de Amerikaanse economie er ont zaglijk voordeel van zal ondervinden, wanneer de negers werkelijk gelijke kansen gegeven worden in opvoeding en het zakenleven. Want hoe meer ne gers zullen kunnen verdienen, en in het nationale economische leven zul len worden geïntegreerd, hoe 'ker de natie zal worden. Minister van gezond heid Oveta Culp Hobby zei onlangs dal de neger-discriminatie met alle uit vloeisels daarvan jaarlijks aan Ame rika een bedrag van 15 tot 30 milliard dollar kost Nu deze voordelen van integratie der gekleurde bevolking in het economi sche leven duidelijk beginnen te wor den, zal de neger-emancipatie sneller dan voorheen zich ontwikkelen. En eigenlijk is het met de tolerantie op vandaag, zelfs in het diepe Zuiden, niet meer zó gesteld als menig niet-Ameri- kaan nog vermoedt. Laten we eens rondkijken in een stadje met doorsnee verhoudingen voor de staat Missisippi, waarvan de helft van de bewoners negers zijn Hoe leeft een neger familie daar? We zullen eens ver onderstellen dat we en zekere neger arbeider daar kennen, b.v. een timmerman, die we Jack noemen. Jack gaat 's morgens aan het werk in de benedenstad, waar een nieuw gebouw wordt neergezet. Hij werkt samen met blanke arbeiders en omdat hij tot de zelfde vakvereniging als zijn b'^nke confraters behoort, krijgt hij evenveel als zij uitbetaald. Hij gaat ook af en toe naar een vergadering van zijn vereniging, waar hij samen met ie blanke arbeiders in de hal zit, maar uit beleefdheid gaat hij toch altijd wat afgezonderd zitten. Tegen lunchtijd herinnert Jack zich dat er 'n locale verkiezing plaats vindt en hij besluit voor de lunch nog even te gaan stemmen. Op weg t...ar het schoolgebouw waar gestemd wordt, passeert h(j een parkeerplaats. Aan de ingang staat een bord: alleen voor blanken. Aan de overkant is een grote wasserij, waar op de gevel staat: wij wassen alleen voor blanken. Dan moet hij voorbij een hospitaal en ziel boven een zp-ingang een bord: Ingang voor noodgevallen Blanken. Jack steekt nu over naar het schoolgebouw waar hij zich bij een rij van blanke en ers aansIuit- Zfjn lunch eet hii m S een k'c*n restaurant, dat een afdeling voor negers en blanken heeft Op weg weer naar zijn werk komt hij voorbij een stadspark.jc met banken Op de banken voor blanken is plaats genoeg, maar hij kan er niet gaan zitten. De banken voor de negers zitten vol, dus loopt hij maar door. Na zijn werk 's middags om vijf uur wil hij voor het naar huis gaan nog even een hoed kopen. En als het er af kan nog een paar schoenen. Hij wacht op de bus voor negers. In een r(j van mensen, die op de bus voor blanken wachten, slaan ook twee negervrouwen, maar zij hebben blanke kinderen aan de hanj en kunnen daarom op alle voor blanke geprivilegeerde plaatsen komen. Jack gaat naar een van de beste heren zaken toe. Hoewel hü zich nog de tijd kan herinneren dat hij in deze winkel niet bediend zou zijn, helpt men hem nu beleefd, ook al mag hij van de verkoper niet eerst de hoed opzetten voor hij die gekocht heeft. Merkwaar dig genoeg kan hij wel, wanneer hij toch besluit een paar schoenen te kopen, deze eerst aanpassen. In de straat waar hij woont ziet men ook blanke bewoners op stoepen zit ten, tussen de door negers bewoonde huizen in. Veel arme blanken wonen tussen de negerbevolking, want ar moede en huizentekort brengen ver broedering. Jack's huis is ook een houten geval, maar hij heeft het be hoorlijk onderhouden en hoopt trou wens over een of anderhalf jaar in een nieuw goedkoop flatgebouw voor negers te trekken. Thuis gekomen gaat hij voor het eten eerst een krant lezen. (Er zijn ongeveer 120 negerkranten in de V. Sbehalve nog de neger-tijd schriften). Hij kijkt eens na welke films gegeven worden. Er zijn drie bioscopen voor uitsluitend negers, een voor blanken met een balkon voor negers, en twee theaters uitsluitend voor blanken. Jack's vrouw herinnert hem echter eraan, dat ze nog een zie kenbezoek moeten afleggen, en zo gaan zij na tafel naar het hospitaal waar een afdeling voor negerpatiënten met neger-verpleegsters en neger- loktoren is. Het gesprek met de zieke, een oude oom, gaat erover hoe goed hij het heeft in het hospitaal en wat de tijden toch veranderd zijn. Jack denkt daar het zijne van, maar hij kan de zieke niet tegenspreken, wiens grootvader nog een slaaf was wanneer die op aller lei veranderingen wijst. Het stadje heeft immers nu negers en negerinnen in zijn politiecorps opgenom.n en is er niet n nieuw zwembad voor negers gebouwd? Kunnen negerstudenten nu niet aan universiteiten studeren, en zit ten negers in interlocale treinen niet naast blanken. Zijn er geen neger- rechters en advocaten aan de recht bank verbonden? Als Jack later naar huis gaat, moet hij toegeven dat de kansen voor de negers steeds beter worden. De nieuwe beslissing van het Oppergerecht is het meest triomfante lijke bewijs daarvan. Voor de niet-Amerikaan klinkt dit verslag van „de dag van een neger" nog triest- Niettemin is het duidelijk dat de scheidsmuur tussen de rassen ook in het diepe zwarte Zuiden aan het afbrokkelen is, en de laatste be slissing van het Oppergerecht voor ge mengde rassenopvoeding in scholen heeft een ontzaglijke bres in die muur geslagen. Het is daarom wel mogelijk dat wanneer in 1963 het eeuwfeest van de opheffing van de slavernij gevierd zal worden, die scheidsmuur tot aan de fundamenten is verdwenen: zodat opgroeiende blanke en zwarte school kinderen er geen erg meer in zuil in hebben In Hull (Yorkshire) is een wilde staking uitgebroken, waaraan 4000 havenarbeiders deelnemen. Het werk in deze grote Britse haven ligt geheel stil. Het geschil betreft de installatie, welke voor het lossen van graanschepen wordt gebruikt. De stakers zijn van oordeel, dat deze installatie verouderd is. Zij moeten het graan nl. met de hand in zakken scheppen. c,?,e katholieke Caritas te Wenen heeft in samenwerking met de Katholieke caritas- oigamsaties in Nederland en België een tweede schema voor kinderuitzending om worpen. Het betreft kinderen uit de over stroomde gebieden uit Oostenrijk. Over eengekomen is, dat deze winter'1000 kin deren naar Nederland en 600 naar België zullen gaan voor de tijd van vijf maanden „Vite, vite", spoorde de wit- gelielmde verkeersagent bij de Seinebrug de automobilisten aan. „Vite, vite", riep de man bijna wanhopig uit, wanneer een chauffeur niet vlug genoeg naar zijn zin overschakelde. Jachterig snelde de ononderbroken file van auto's naar liet centrum van de Ville Lmnière. Verscheidene rijen breed. In zenuwslopende vaart. Op de Boulevard St. Germain sloegen wij met onze wagen een brede zijstraat in. Rue du Bac stond op liet bordje, dat aan de pui van bet eerste winkelmagazijn bevestigd was. Tegenover het enorme warenhuis „Au bon Marché" stopten we. Het was on geveer acht uur in de morden. Het driftige leven van Parijs draaide reeds op volle toeren. Taxichai.f feurs trachtten haastig stadsbussen in te halen. Sirenes wagens overstemden van overval- s"erpend tie scherpe claxonstoten der vracn'- pond: toen begon te mevrouw Van Boeijen hem arie ons. e verzorgen, woog Peukie maar wagens. Een wi]de cacophonie van mechanische geluiden. „onrnPo°,ronernerr maakte brede deur voor ons p n. In de haj van dit klooster was het donker en koel. Door een lange gang kwamen wij in de kapei een oase ^an. ^°als het eeuwenoude Be- dam vitaie hart van Amster- nu^rf 18lnn-etn eeuw ge!eden - 22 Ja- m aan de poort van dit ■i.lfde Moederhuis der Dochters van LieWe een jong boerinnetje aangeklopt. Zij was afkomstig van net Bourgondi sche land en heette Catharina Labouré. Een verstandig, rustig en evenwichtig meisje, dat roeping gevoelde voor het kloosterleven. Bij de Zusters van de H. Vincentius a Paulo, die op nummer 140 van de Rue du Bac te Parijs wonen, trad zij in. verschenen is. Het was druk in deze gewijde ruimte. Aan het altaar, waarin het lichaam van de H. Zuster onge schonden bewaard wordt, droeg op dat moment een Spaanse bisschop het H Misoffer op. Aan de vier zijaltaren werd door priesters uit het buitenland gece lebreerd. Pelgrims, uit alie delen van de wereld afkomstig: Amerika, Duits land, Italië, België en Nederland lagen geknield in de banken van het schip en waren met zichtbare devotie in hun gebed verdiept. Achterin stonden enige Parijse Midinettes. die op weg naar haar atelier waren; haar donker kapsel was met een sluiertje van zwarte tule be dekt; „je vous salue, Marie" prevelden haar vuurrode lippen en door haar vin gers gleden de kralen van de rozen krans. Ook kantoormeisjes, onderwijze ressen en verkoopsters uit de waren huizen wipten in haar vrije Uren een ogenblik dit genadeoord binnen om Christus en zijn H. Moeder te groeten. Na de Consecratie zetten pelgrims uit het Rijnland het lied „Gelobt sei Jesus Christus" in. In deze kloosterkapel heeft O. L. Vrouw aan Catharina Labouré opdracht gegeven een medaille te laten slaan, waarop dc woorden: „O Maria zonder zonde ontvangen, bid voor ons die onze toevlucht tot l) nemen" voorkomen. De genen die dit gewijde metaal dragen zouden grote genaden ontvangen. Voor hen die vertrouwen in de medaille heb ben zullen de genaden overvloedig zijn. De eerste medaille, die de Parijse edel smid Vachette geslagen heeft, werd 30 i aan H. Exc. mgr de Quelen, borst afsluit. Daardoor is de patiënt be- (Van onze Haagse redactie) Een kwieke, beweeglijke verpleegster die er al heel wat jaartjes in het vak op heeft zitten. Dat is zuster E. M. D. Schildt van het Haagse gemeenteziekenhuis, die plotseling in het zoeklicht der publiciteit is gekomen door de belangrijke verbete ring welke zij aan dc zogenaamde ijzeren long heeft aangebracht. Haar uitvinding dateert niet van van daag of gisteren. Reeds anderhalf jaar profiteren de patiënten van de vrucht van haar ijver en toewijding. En ware het niet, dat de redactie van het personeelsblad der gemeente-ambtenaren onlangs mel ding had gemaakt van de toekenning van een beloning ad 200 aan deze vinding rijke zuster, dan zou het grote publiek thans nog onkundig van deze gebeurtenis zijn geweest. „Hoe bent U nu tot deze uitvinding ge komen?", zo werd zuster Schildt tijdens een praatje met persvertegenwoordigers gevraagd. Mag men haar geloven dan is het allemaal vanzelf gegaan. Maandenlang had zij er reeds over lopen denken, hoe de patiënt, die een ijzeren longkuur moet ondergaan, gespaard kon worden voor de benauwende afsluiting om zijn hals. Zoals men weet neemt de ijzeren long het werk van dienstweigerende menselijke longen over. De patiënt wordt geheel in een omhulsel gesloten. Alleen het hoofd blijft vrij. Om zijn lichaam wordt de lucht afwisselend verdund en weer op normale spanning gebracht. Door de verdunning kan de borstkast zich uitzetten. De ge zónde mens kan dit uit zichzelf doen. Hiervoor is het natuurlijk noodzakelijk dat rondom de hals, die buiten het om hulsel steekt, een luchtdichte afsluiting wordt aangebracht. Dat geschiedde tot nu toe met behulp van een gummi-kraag, die om de hals knelde. Bij iedere ademhaling schoof de kraag op en neer. Na enige tijd was hij uitgerekt en moesten er doeken tussen gepropt worden. Men moet zich eens trachten voor te stellen welke kwel ling dit voor de patiënt die soms maan den achtereen in de long ligt moet zijn. Zus-ter Schildt heeft nu een kraag be dacht, die de hals vrijlaat en die via de aartsbisschop van Parijs, overhandigd. Wonderlijk snei heeft deze devotie zich over de wereld verbreid en wonderbaar waren de genezingen, bekeringen en an dere opvallende gunsten, die door het gebruik van deze medaille op Maria's voorspraak verkregen werden. Om viic aiiifjci ""ui adM. WUK III Uc' i - kapel zijn alle lampen en kaarsen aan „e,en. enkel sprekend voorbeeld a'sof het Nachtmis op Kerstmis is. Zij begeeft zich naar het priesterkoor. Doch de Moeder Gods blijkt er nog niet te zijn. Na een half uur wachten zegt de jongen opeens: „Daar is de H. Maagd". Inderdaad: aan de Epistelzijde. waar dig en plechtig, daalt Maria neer, knielt voor het Allerheiligste en neemt plaats op de stoel, die voor de rector van het convent is bestemd. Zuster Catharina, die naderbij komt en neer knielt, legt haar handen gevouwen op de knieën van de Moeder Gods. Twee uur lang heeft de H. Maagd met zus ter Catharina gesproken. „Mijn kind, God wil je met een zending beiasten. Je zult daaronder veel te lijden heb ben, maar door de gedachte dat je het doet voor de glorie van God zullen alle moeilijkheden overwonnen wor den". aan te halen: gedurende een periode van twintig jaar (van 8 December 1930—8 December 1950) zijn in Germantown, 'n stad in de Verenigde Staten van Ameri ka, meer dan 750.000 verkregen gunsten geregistreerd. Niet voor niets wordt dit kleinood van Maria dan ook in de volks mond de „Wonderdadige medaille" ge noemd. Voordat Paus Pius IX 8 December - dit jaar een eeuw geleden omgeven door een indrukwekkende stoet van kar dinalen en bisschoppen, in de St. Pieter te Rome plechtig verklaarde, dat de H Maagd vanaf het eerste ogenblik van haar aardse bestaan vrij van de erfzonde gebleven is en vooraleer O.L. Vrouw rn de grot van de Massabielle te Lourdes aan de H. Bernadette Soubirous van zich zelf getuigde, dat Zij de Onbevlekte Ont vangenis was, heeft Maria door het op- vryd van de druk op zijn hals e.i hec't hij grotere bewegingsvrijheid. Eovcndien kan b.v, bij verstikkingsgevaar chirurgisch worden ingegrepen, hetgeen bij het oude systeem ook niet mogelijk was. Het ligt in de bedoeling aan de ver betering van de Haagse zuster bekendheid te geven door publicaties in medische tijd schriften. Zuster Schildt denkt er niet aa.r octrooi aan. te vragen. Iedere fabriek en elk ander ziekenhuis kan gratis de vin ding overnemen. Boze tongen eweren, dat er geen sprake is van iets nieuws. Fa- brikanten zouden reeds lang op de hoogte zijn van deze mogelijkheid. Wij vragen ons dan toch wel even af, waarom dan niet reeds lang ijzeren longen, uitgerust met dit afsluitings-systeem, in de handel zijn gebracht? Hoe dat ook zij; zuster Schildt's pres tatie is er niet minder om. Haar vinding is het resultaat van toegewijde arbeid en interesse voor het werk. Reeds sinds 11 jaar is Zij hoofd van de neurologische afdeling van het Haags gemeentezieken huis .waaraan zij al ruim 25 jaar ver bonden is. Daarvóór heeft zij gewerkt te Rotterdam in het ziekenhuis aan de Cool- singel en in het kindersanatorium te Scheveningen. In de loop van die jaren zijn vele patiënten aan haar hoede toever trouwd geweest. Zij zullen ongetwijfeld een prettige herinnering aan haar hebben overgehouden. Evenals trouwens verschil lende Waddinxveners, in wier woonplaats zuster Schildt haar jeugd heeft door gebracht. Brandweerlieden hebben gisteren dui zenden liters water gepompt uit een ge bouw te Londen, waar een tentoonstelling gehouden wordt van mechanische model len, die vandaag door prins Bernhard ge opend zal worden. Het water kwam uit een lek van een tank met 160.000 liter water, waarop mo delschepen moeten drijven. De opening van de tentoonstelling zal evenwel niet uitgesteld behoeven te worden. Op de tentoonstelling zullen 300 model len te bezichtigen zijn, waaronder een model van een oorlogsschip dat radio grafisch zijn kanonnen kan afvuren en, eveneens radiografisch, een rookgordijn kan leggen. schrift van de miraculeuze medaille aan Maria ging heen zoals Zij gekomen de H Catharina Labouré duidelijk te was. Diep onder de indruk van wat zij gezien en gehoord had stond zuster Catharina op. „Zij is vertrokken", zei <je jongen in de witte tuniek, die haar door de nog altijd verlichte gangen terug bracht naar de slaapzaal Op deze vroege morgen bevonden wij dbs in de kapel, waar Maria aan Ca tharina Labouré, die zeven jaar geleden tot de eer der altaren verheven werd, kennen gegeven, dat de Paradijsvloek niet op haar sloeg. „De verschijning was een figuur Van bovenaardse schoonheid, die ik niet kan beschrijven" heeft de heilige religieuze later eens gezegd Verheerlijkt naar lichaam en zie] daalde de Onbevlekte van dei hemel naar de Parijse klooster kapel af Het geloofsmysterie, dat de Kerk elk jaar jubelend viert. E. LOHMAN O.F.M. tn 1953 zijn in totaal slechts 86 millioen kan dekken. Van het door ontmunting van munten geslagen tegen 502,6 min in 1952 j zinken centen verkregen metaal wera 80.000 kg voor industriële doeleinden ver- Deze daling is veroorzaakt doordat vei- dere opdrachten voor Indonesië achter wege bleven. Dit wordt medegedeeld in 't zojuist verschenen muntverslag. Van af geslagen munten waren 69,6 min stuk voor Nederland bestemd met een waaro-, van 2.040.000. Voorts kwamen er 14,4 mm stuks voor rekening van de Libanon en 3,2 min stuks voor de Nederlandse Anti! len met een waarde van Cur. 1.010.000. Het verslag herinnert aan het bulten omloop stellen van het zinken dubbeltje waarmede de laatste uit dc bezettingstij I daterende coupure uit de Nederlandse muntcirculatir is verdwenen. Bjj dc slui ting van de inleveringstermyn bleek circa 20 procent van het oorspronkelijk in om loop gebrachte aantal dubbeltjes te zijn verloren gegaan. Ten aanzien van de oude bronzen cent valt nog geen definitief verliespercentage vast te stellen daar deze munt wettig be- bleef in Suriname. Zolang dn semedsdeel niet over een eigen munts- m„ze" beschikt is het nodig om in hel ril' .lpot een voorraad aan te houden ln Suriname thans nog gangbare voor oorlogse munten. Voorts Zijn 2.967.800 gas- en electric- teitsmuntmeterpenningen, automaat- en leciamepenningen afgeleverd. De verkout van zijverbaren aan de Nederlandse indu ftrie kwam tot een einde daar deze haai behoefte thans in het buitenland (Londen) kocht. Het verslag bevat een schatting van de samenstelling der Nederlandse muntcircu latie op 1 Januari 1951. Vooroorlogse muni slag: rijksdaalders 55 millioen. guldens 60.5 min, dubbeltjes 12 min. Volgens muntwet 1948: kwartjes 25,4 min, dub beltjes 17,8 min, stuivers 4 min en eenten 3,6 min. Volgens opgave van de Nederlandsehe Bank bevond zich op deze datum in haar kassen voor een bedrag van 7.679.600 aan rijksdaalders en 8.319.337 aan guldens, de circulatie aan muntbil jetten bedroeg 75.310.222,50 aan munt biljetten van 2,50 en 75.648.954 aan muntbiljetten van 1, Aan de voet van de St Pietersberg tv Maastricht is gisteren een bromfietser dodelijk verongelukt. De 42-jarige H. K„ wonende aan de Mergel weg te Maastricht, reed giste: morgen op een bromfiets over de Obser- vantenweg en kwam op een kruispunt ai botsing met een bestelauto. Hij werd een eind weg geslingerd en kreeg een schedel basisfactuur, 's Middags is de man in he' De St Maartenwagen, een der rijdende ..kerken" van Oost Priester Hulp, maakt thans door de stad Utrecht 'n zesdaagse „rondreis voor naastenliefde". Men ziet hoe de zijwand van de wagen kan worden opengeklapt om het altaar te doen verschijnen. Ook mgr Alfrink kwam de kapelwagen bezichtigen, waar bij pater R. Stoffels S.J. hem de inrichting toonde. ziekenhuis overleden. Hij was vader van 1 liaans mochten reeds eerder zes kinderen. I worden. Op verzoek van het Amerikaanse epis copaat heeft het Vaticaan het gebruik van de Engelse taal bij het toedienen van de sacramenten van het Doopsel, het Huwe lijk en het H. Olisel toegestaan. Deze con cessie geldt alleen voor de V. S. en niet voor alle Engelssprekende landen. Deze landen moeten zich rechtstreeks tot het Vaticaan wenden als ook zij deze toestem ming willen hebben. Men verwacht, dat binnenkort ook het gebruik van het Spaans zal worden toe gestaan Het Frans, het Duits en het Ita- gebezigd De plaatsvervangende minister van buitenlandse zaken der Sovjet-Unie, Andrej Vijinski, is gisteren onver wachts met een Russisch militair vlieg tuig uit Moskou in I'arjjs aangekomen. De heer VVysjinski is op terugweg naar de V. S„ waar hij de Sovjet-delegatie bij de V. N. zal leiden. Een woordvoerder van de Sovjet ambassade zeide, dat Visjinski waar schijnlijk twee dagen in Parijs zal blij ven. alvorens per boot zijn reis voort te zetten. Hij kon niet bevestigen, of de minister tijdens zijn verblijf Franse regerings functionarissen zal spreken. Een woordvoerder van het Franse mi nisterie van buitenlandse zaken zeide. dat de Sovjet-ambassadeur niet voor Wysjinski om een onderhoud met de Franse premier had verzocht. De heer Mendès-France vertrekt van daag naar Brussel. Visjinski bracht in Mei j.l„ op weg van New-York naar Moskou, eveneens een paar dagen in Parijs door.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 5