SPAAK ZOU VERDAGING WILLEN VOORSTELLEN GEWAPENDE PROVOCATIE TEGEN CHINA Braziliaanse koffie-export moet achterstand inhalen Het C.B.S. moest overrekenen Nederlandse bevolking groeit sterker dan verwacht De anti-communistenwetten de Verenigde Staten Koningin ontving padvindsters B evolkingscij fers wijzen op sterkere groei dan verwacht Brussel confereert achter gesloten deuren Peking beschuldigt de U.S.: KARD. FELTIN ANTWOORDT GRAHAM GREENE Vrijdag 20 Augustus 1954 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Tijdelijke overvoeriu V.S. beschuldigen China Noodsignalen in de aether. Met de step op de rijweg Meer jonge huwelijken en lioger geboorteniveau Emigratie vermindert toeneming Compromis aanvaard Lady Baden Powell op Soestdijk WEERBERICHT PIECK HERVAT ZIJN FUNCTIES L-.-.-.:- De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Veranderlijke bewolking met nog enkele buien. Vannacht hier en daar mist. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak uit Oostelijke rich tingen. Iets hogere middagtemperaturen. Zaterdag 31 Augustus: Zon op 5.32 uur, onder 19.53 uur. Maan op 22.40 uur, onder 15.03 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT age pogingen tot compromis dien in dc zeer gevaarlijke zóne van Europa ligt. De Fransen waren over deze perscon ferentie woedend. J- B<:yen (Nederland) Mr Beek (Luxemburg) Mendès-France Frankrijk) Adenauer Duitsland BRUSSEL, 19 Augustus 1954 (Van onze redacteur) Het is karakteristiek voor de problemen vyaarvoor de Brusselse conferentie zich ziet gesteld, dat reeds cp het einde van de namiddagzitting, welke maar liefst van half vier tot tien over acht geduurd heeft, minister Spaak schijnt voorgesteld te hebben om, indien men morgen geen betere vorde ringen maakt dan heden, de besprekingen tot een nadere datum te ver dagen. Een en ander werd in conferentiekringen noch bevestigd noch ontkend, maar men''neemt wei algemeen aan, dat minister Spaak een dergelijk voorstel, in welke vorm dan ook, gedaan heeft. Wat overigens het „klimaat" van deze conferentie betreft, moet men zeggen, dat dit heel goed is. Er heerst een prettige geest tussen de gedelegeerden en er be staat het ernstige verlangen tussen de deelgenoten om te zoeken naar de mid denweg, waardoor de Franse Nationale Vergadering het E.D.G.-verdrag tenslotte zou kunnen aannemen. De moeilijkheden liggen hierbij in een dubbele orde. Ten eerste wil men absoluut vermijden, dat het verdrag weer terug keert naar de parlementen, welke het reeds aangenomen hebben. Het eigenaar dige hierbij is nu, dat Mendès-France van opvatting is, dat zelfs indien zijn gehele protocol ongewijzigd zou worden aangeno men, een erkenning in de vier parlemen ten niet noodzakelijk zou zijn. In dit punt vindt hij echter alle landen tegen zich'en men kan gerust zeggen, dat dege tegen stand zeer sterk is en volkomen eensge zind. De tweede orde van moeilijkheden be vindt zich hierin, dat men op enkele belangrijke punten aanmerkelijk van ge dachten verschilt en wederom is Frankrijk hier geïsoleerd tegenover de vijf andere conferentiegenoten. Men kent de grote moeilijkheden: deze gaan vooreerst over de kwestie van het interne karakter van het verdrag, dat wil zeggen, dat men een volkomen gelijkberechtigdheid van alle partners wenst, en ten tweede over het tempo waarin men tot integratie zou ge- Daarbij speelt ook de kwestie van de militaire commissie 'n grote rol. Verschil lende delegaties hebben verklaard, dat zij het gerekte tempo en de wijziging van de militaire commissie niet kunnen aanvaar den. Daardoorheen speelt dan nog dat veel moeilijker probleem van een voorafgaande conferentie met de Russen, conferentie dus van vier. Mendès-France staat hier zeer stellig op, omdat hij zijn parlement ervan wil overtuigen, dat met het Kremlin tenslotte geen overeenstemming kan wor den bereikt, terwijl wederom de vijf part ners van oordeel zijn, dat deze besprekin gen volkomen overbodig zijn, omdat zij toch niet tof enig resultaat zouden kunnen leiden. Voorts heeft zich hier vandaag nog een enigszins merkwaardig incident voorge daan. De delegaties schijnen een slot op de mond te hebben. Het is uiterst moei lijk, enige betrouwbare gegevens van hen te verkrijgen, met uitzondering vandaag van de Nederlandse delegatie, waar minis ter Beyen een tamelijk openhartige uit eenzetting heeft gegeven van hetgeen hij gedaan heeft. De zaak is nu deze, dat op een Duitse persconferentie, vroeg in de middag, de perschef een tamelijk breedvoerige uiteen zetting heeft gegeven van hetgeen Men dès-France hedenmorgen in de eerste zit ting had gezegd. Dit komt hierop neer, dat Mendcs- "jtsprak als zijn oordeel, dat er meerderhêmN' z"n huidiSe vorm «een "eid ln het Franse parlement zou kunnen worden gevonden en dat een ver werping van het verdrag automatisch een kabinetswijziging ten gevolge zou hebben. Hiervan zouden wederom de consequen ties zijn, aldus Mendès-France, dat waar schijnlijk een Volksfrontrcgcring aan het bewind zou komen onder deelneming van de communisten, en ten tweede, dat er een crisis in dc NATO zou uitbreken. Dit zou een succes zijn voor de Sovjet-Unie succes, dat het Westen aan het Kremlin zo gemakkelijk in de schoot zou werpen. Daartegenover zou het voordeel zijn van de aanneming der E.D.G. mèt de Franse ernen'en' da' men een sterkere Westerse gemeenschap zou krijgen en dat men zou vermijden, dat Duitsland geneu traliseerd zou worden. Mendès-France zou aldus verklaard heb ben, dat als er ergens van een discrimi natie van Duitsland sprake zou zijn, hij bereid was in overleg te treden om 'deze discriminaties wederom ongedaan te ma ken. Hij wenst gelijkberechtiging van alle partners van de E.D.G., hoewel natuurlijk de feitelijke situatie daarbij moeilijkheden zal opwerpen, bijvoorbeeld doordat er een partner is die met bewapend is en boven- Dp de conferentie zelf, hedenmiddag, is deze zaak dadelijk breedvoerig ter sprake gebracht en op een persconferen tie hebben de Fransen hedenavond ver klaard. dat. deze uiteenzetting volkomen in strijd was met de feiten. Anderzijds schijnt het echter toch wel, dat hetgeen de Duitsers over de rede 'van Mendès- France gezegd hebben, in grote lijnen volkomen juist is. Voorts is hedenmorgen nog het, woord gevoerd door onze minister van Buiten landse Zaken, Beyen, die er uitdrukke lijk de nadruk op gelegd heeft, dat hij niet naar Brussel is gekomen om zonder meer de Franse amendementen op het verdrag te verwerpen, maar dat, hij be reid was te spreken over alles, wat, met handhaving van de grote grondbeginse len der E.D.G., het voor Frankrijk ge makkelijker zou kunnen maken om het verdrag te ratificeren. De minister wees er op, dat voorop moet staan, dat er een ware gemeenschap tot stand komt.. Wat daarmede in strijd is moet absoluut ver meden worden en de Nederlandse rege ring is ook niet bereid een politieke ge meenschap te aanvaarden welke van alle intrinsieke kracht zou ontbloot zijn. Robert Schuman waarschuwt Dit is de ene zijde van de conferentie. Een andere kant heeft zich afgespeeld in Parijs zelf, waar Robert Schuman in de „Figaro" een artikel gepubliceerd heeft, wat hierop neerkomt, dat de M.R.P. niet bereid is een E.D.G. te aan vaarden welke geen E.D.G. is, en hij ver klaart uitdrukkelijk, dat. dit standpunt door de socialistische leider Guy Mollet wordt gedeeld. Daarmede zijn de kansen van Mendès-France om een sterk gewij zigd verdrag aangenomen, dat de pro tocollen het cupra-nationaal karakter zouden doen verdwijnen door de Nat. Vergadering te doen aannemen, wel sterk gedaald, omdat daarbij de M.R.P, en een groot gedeelte van de socialisten zou tegenstemmen. Het verdrag zou dan alleen kunnen worden aangenomen, in dien de communisten voorstemden, het geen op dit ogenblik ondenkbaar is. Volgens het Chinese persbureau „Nieuw China" hebben een Amerikaanse krui ser, een torpedobootjager en vier escor tevaartuigen in nauwe samenwerking met de „bandietenstrijdkrachten" van Tsjang Kai Sjek gisteren op het eiland Tatsjen acties uitgevoerd voor de kust van de Chinese provincie Tsjekiang. Tevens zou de Amerikaanse luchtmacht talloze vluchten hebben uitgevoerd over het gebied van het door de strijdkrach ten van Tsjang Kai Sjek bezette eiland Tatsjen. Een groep van vier vliegtui gen zou zelfs tot een afstand van on- Op Soestdijk ontving jj de Konin gin gisteren de leidsters van Gidsen- en Padvindstersbeweging uit 28 lan den, aan wier hoofd Lady Baden Powell. geveer tien kilometer ten Noorden van Soengmen (Tsjekiang), de Oostkust van Wenling, zijn gekomen. Het nieuwsbureau noemt zulks „een gewapende provocatie tegen het Chinese volk". Tatsjen ligt ongeveer 200 mijl ten Zuiden van Sjanghai. Naar gemeld wordt, is het garnizoen in paraatheid ge bracht voor een mogelijke invasie van de zijde der Chinese communisten. Van de zijde van het Amerikaanse ministerie van defensie werd gister avond verklaard, dat men niet op de hoogte was van verkenningsactiviteit van de Amerikaanse luchtmacht bo ven de Chinese kust bij Formosa. Een woordvoerder van de Ameri kaanse marine verklaarde: „Alles wat wij weten is, dat vier van onze tor- pedobooijagers voor een routinebe- zoek naar Tatsjen zijn gegaan en dat de bemanning toestemming heeft ge kregen om te passagieren". De V. S. hebben China er gisteren of ficieel van beschuldigd vijftien Ameri kaanse piloten als „politieke gevangenen" vast te houden. In een communiqué van het ministerie van defensie wordt medegedeeld, dat de Chinese gedelegeerden op de conferentie te Genèvc hebben verklaard, dat de pilo ten nog in leven waren. Dit was bevestigd door voormalige Amerikaanse gevange nen, die sedert de wapenstilstand in Korea waren uitgewisseld. Volens de communisten zijn de 15 vlie- In Raalte werd gisteren ondanks de regen het grote oogstfeest Stoppel- haene" gevierd. Midden in het dorp zwaaiden pastoor, dominee en burge meester broederlijk de dorsvlegel. geniers, bij een vlucht boven neutraal ge bied, tijdens de Koreaanse oorlog, boven Mandsjoerije neergeschoten of tot dalen gedwongen. Het Amerikaanse ministerie van defen sie beschuldigt de Chinezen er van, dat zij gebruik maken van „de uitvlucht om krijgsgevangenen als politieke gevangenen te classificeren", ten einde de bepalingen van de bestandsovereenkomst te ontdui ken. Voorts wordt medegedeeld, dat aan de- autoriteiten te Peking eveneens inlichtin gen zijn gevraagd over het lot van 526 Amerikanen die in Korea hebben gevoch ten en van wier lot de communisten op de hoogte zijn. Alarmgevend schip lag in dok Donderdagnamiddag werden de Neder landse kuststations gealarmeerd door een onophoudelijk noodsignaal, dat op de scheepsgolflengte bleef binnenkomen. Op dit signaal volgden echter geen roeplet ters of andere bijzonderheden, zodat men niet wist wat te doen. Met behulp van peilingen probeerde men de positie van de signaalgever te bepalen. Tenslotte werd na bijna drie uren het mysterie op gelost door een mededeling uit Calais, dat het alarm veroorzaakt was door een hoog en droog in dok liggend Frans schip, de „Glières", dat met zijn automa tische noodsignaalzender aan het experi menteren was, maar daarbij klaarblijke lijk per abuis de voor noodverkeer be stemde scheepsgolflengte had gebruikt. Graham Greene, die toevallig gisteren een ogenblik op Schiphol was op doorreis naar Zuid- Amerika en daar verklaarde dat het met zijn nieuwe boek „The quiet Dc volledige uitwerking van de nieuwe Braziliaanse dcvvczcnreglèmentering wëlke heeft geleid tot een scherpe dali„g8vanel^ koffieprijzen en- ,als men de laatste be richten in aanmerking neemt, ook van in vloed is geweest op de daling van de ca- caoprjjzen is nog steeds niet te overzien. Veel zal er van afhangen, of de nieuwe vrjje-dollar-wisselkocrs, welke de kern ran het plan uitmaakt, gunstig zal blqven voor de Braziliaanse koffle-exporteur. in dc V. s. twijfelt men er echter niet aan, dat de Braziliaanse koffie ten minste dc komende maanden S°edk«P« "i Amerika zal worden ingevoerd d»n voor heen. De vraag is slechts hoeveel de im- Portprijs zal dalen en of deze daling meer 0an een tijdelijk karakter zal dragen. wX0.l8ens niéuwe wisselkoersprogfarn> na=Z.Vfn w') enkele dagen geleden de voor- lia™ punten meldden, zal de Brazi- rion?Se koffie-exporteur 20 pet. van zijn po,, jdn'ranssten afgerekend krijgen te- ?e vrüe marktkoers in plaats van te- tok vastgestelde officiële koers. Dit be- mv,it,hii ongeveer 61 tot 63 cruzei- -V ontvangen voor 20 pet. van zijn koffie-dollars, Voor de overige 80 pet. zal mj, als yoorheen iets minder krijgen dan 24 cruzeiros per dollar. Als gevolg van deze extra bate aan cruzeiros zal de Braziliaanse koffie-expor teur zeker in staat zijn, zijn prijzen te verlagen en een prijsverlaging zal het hem mogelijk maken zijn voorraden te spuien. De Braziliaanse koffie-verkopen zijn belangrijk teruggelopen als gevolg van de vaststelling op 3 Juli van een minimum exportprijs van 87 cent per pound. Naar raming daalde de koffie-export van Bra zilië in Juli en Augustus met meer dan 1.500 millioen pounds vergeleken met de uitvoer in dezelfde periode van het vorige jaar. Nu het merendeel van dc beste soort Columbiaanse koffie wordt verkocht te gen prijzen, die beneden dé Braziliaanse minimumprijs liggen, verwacht men, dat verhoogde Braziliaanse verkopen tot een tijdelijke overvoering van de markt zullen leiden. Deze omstandigheid zal echfcr weer druk uitoefenen. De handel in dc V. S. is geneigd de devaluatie van de cruzeiro in verband met de waarde van de koffie-dollar als een tijdelijke maatregel te zien, die weer zal worden ingetrokken, zodra door het te ruglopen van de verkopen opgestapelde voorraden weer zijn gespuid. Meisje in Den Haag op slag r. gedood Gisteren i* K., wonend» et zes-jange meisje M. L. Haag, om onJ" Schenkstraat te Den Schenkkade ond^" twaaIf Ullr °P de Blauwe Tram motorwagen van de dood. Het meisie °men en op slag ge- stak bij het Charlott °2 een step reed' vóór de tram de B°urbonplein aenkkade over. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft een herziening van de indertijd ge publiceerde berekeningen omtrent de toe komstige loop van de Nederlandse bevol king, 19501980, samengesteld, zo deelt men ons van de zijde van het ministerie van Economische Zaken mede. Deze herziening, die voor 1981 tot uit komsten voert, die rond 1 millioen hoger liggen dan de uitkomsten van de eerder gemaakte berekeningen, is noodzakelijk geworden, omdat het geboorteniveau, me de tengevolge van een voor Nederlandse verhoudingen zeer groot aantal huwelij ken, in de afgelopen jaren aanzienlijk ho ger heeft gelegen dan bij de vroegere be rekeningen werd verondersteld. Sedert de Het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden en dc Senaat zijn het gister eens geworden over een compromis inzake de voorgestelde anti-communistisclie wét. Het wetsvoorstel werd bij gevolg naar het Witte Huis gezonden om door de Presi dent te worden getekend. olgens de nieuwe wet zal het lidmaatschap van de communistische partij als zodanig nu toch niet strafbaar zijn, maar wèl zul len leden van de communistsiche actie groepen vallen onder de strafbepalingen van de wet op de interne veiligheid van De wet van 1950 bepaalt, dat leden van deze „actiegroepen" niet mogen werken in een defensiefabriek, niet in rceprin m°£en zijn van de federale nasnnn^t 1? ge,en recht hebben op een laten VAV zullen zij zich moeten jaar nif,? ei-en op straffe van vijf 10 000 rir,nn8emStlaf en Gen boete van digdendhiaprft H"is van Afgevaar- ring gehecht a;?n +°°k zlJn g°edkeu" '"ig geneent aan het reeds door de h!tnwelkaanI?Vde ™?tsv°orstel, volgens bevonden -n' dle sch"ldig worden vredestijd ter Splon,naSe en sabotage in redestijd ter dood kunnen worden veroordeeld. Ook dit wetsvoorstel is dus naar het Witte Huis gezonden om door de presi dent te worden bekrachtigd. tweede wereldoorlog wordt in Nederland meer en jonger gehuwd dan vroeger het geval was. Voorts is sedert de jaren 1947 —1949 een aanzienlijke verbetering der levenskansen geconstateerd, terwijl bij de vorige berekeningen was verondersteld dat zich althans op korte termijn geen verdere verbetering der levenskan sen zou voordoen. Aan de hand der gedurende de laatste jaren beschikbaar gekomen gegevens is het mogelijk geworden de consequenties van deze nieuwe ontwikkelingen voor de toekomstige bevolkingstoeneming, die eerst thans in cijfers kunnen worden uit gedrukt, te berekenen. Het resultaat van deze berekening is het volgende: De bevolking van Nederland, groot 10.200.000 op 1 Januari 1951, zal volgens de minimum- prognose toenemen tot 13.168.000 in 1981 en volgens de maxi mum- prognose tot 15.373.000 op diezelfde datum. Het gemiddelde tussen beide uitersten levert 'n eindcijfer van 14.270.000 in 1981, d.w.z. een bevolkingsvermeerde ring van 4.070.000 t.o.v. 1951. Brengt men op dit gemiddelde een emigratie van 20.000 personen per jaar in mindering dan zal de toeneming niet 4.070.000 doch 3.237.000 bedragen. Bij een emigratie van 50.000 personen per jaar kan over de pe riode 19511981 toch nog een vermeer dering van 1.987.000 worden verwacht. In verhoudingscijfers bedraagt de be- volkingstoeneming over de gehele perio de 19511981 zonder aftrek van emigra tie 40 procent en met aftrek van een jaar lijkse emigratie van 20.000 resp. 50.000 personen 32 resp. 20 procent. Gezien in het licht van het feit, dat tus sen 1921 en 1951 de Nederlandse bevolking met b(jna 50 pet is toegenomen, kan dus worden opgemerkt, dat, vooral bij een voortdurende emigratie op het huidige ni veau, de te verwachten bevolkingstoene- Americans'' niet best opschiet, heeft weer eens opschudding verwekt. In de Figaro litteraire protesteerde hij in een open brief tegen het feit dat aan de overleden schrijfster Colette een kerkelijke begrafenis werd geweigerd. In dezelfde Figaro publiceerde kardinaal Feltin gisteren een antwoord aan Graham Greene. Na duidelijk gemaakt te hebben dat hij niet van plan is een polemiek te openen, maar dat hij alleen maar enkele korte opmerkingen wil plaatsen, verklaart hij dat de Katholieke Kerk een gemeen schap is en als zodanig wetten heeft. Alvorens te discussiëren over wetten die de kerkelijke begrafenis betreffen, zo schrijft de kardinaal, zou het goed geweest, zijn te weten dat een gedoopte recht heeft op een kerkelijke begrafenis op voorwaar de dat hij door zijn houding zich niet gedistancieerd heeft van die gemeenschap, waarvan hij door zijn doopsel lid was ge worden. Wanneer hij de Kerk vrijwillig verlaat, kan de Kerk hem geen bepaald ritueel opleggen. De loyauteit zou zich daartegen verzetten. Inkeer of vergissing Dat anderen in soortgelijke omstandig heden wèl een kerkelijke begrafenis kre gen, is waar. Maar, ofwel hadden zij voor hun dood tekenen van inkeer gegeven of wel de Kerk kon omtrent de werkelijke situatie op een dwaalspoor zijn gebracht. Wanneer sommigen geschokt zijn dooi de beslissing betreffende Colette, dan zijn dat niet de „gewaarschuwden". Want dis zouden geschokt geweest zijn door een kerkelijke begrafenis De kardinaal wil hier als bewijs doen gelden de talrijke brieven, die hem bereikten naar aanlei ding en als protest op de open brief van Greene. De weigering van openbare gebeden, zo ming in de komende 30 jaar aanmerkc- bes!uit, kardinaal Feltin, houdt niet het i::i.aVPrhfln in nan norcnnnliilr rr/-«K^^ UT i- - Hjk minder zal zijn dan die, welke in de afgelopen 30 jaar is geconstateerd. Dit neemt niet weg, dat zelfs bij een emigra tie van 50.000 personen per jaar nog op een toeneming van 10.2 millioen in 1951 tot 12.2 millioen in 198-1 zal moeten wor den gerekend. verbod in van persoonlijk gebed. Het me dedogen dat U vraagt, nodigt Uzelf uit voor haar een gebed te storten, opdat haar de genade der vergiffenis geschon ken moge worden door de barmhartige God die alleen, gij weet het, kan beslissen waar de zonde begint en de verdiensten daartegen opwegen. De Cuneratoren in Rhenen, die in de oorlog evenals de kerk zwaar had ge leden, is thans zover hersteld, dat de steigers om de nieuwe spits konden worden verwijderd. H. M. de Koningin heeft gisteren op paleis Soestdijk een aantal prominente figuren uit de internationale padvind stersbeweging ontvangen. H. M. begroette het eerst de „World Chief Guide", lady Baden Powell, die was vergezeld van de presidente van het Nederlandse padvindstersgilde, mevr. J. van Nispen van Wely. De directrice van het wereldbureau, dame Leslie Wately, werd aan de Koningin voorgesteld door de presidente van de Nederlandse Gid- senbeweging, mej. mr B. Twaalfhoven. Vervolgens werd een 25-tal afgevaardig den ter padvindstersconferentie op „Woudschoten" in Zeist, buitenlandse le den van het wereldcomité, aan H. M. voorgesteld. Koningin Juliana is, zoals bekend, zeer geïnteresseerd bij het internationale pad- vindsterswerk, zodat zich hierover een levendige conversatie ontwikkelde. De Oostduitse president Pieck heeft na een vacantie van twee maanden zijn werkzaamheden hervat, aldus meldt het Oostduitse nieuwsbureau A.D N Eerder werd gemeld, dat Pieck in een Sovjetrussisch sanatorium verblijf hield.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 1