voor onze dames Zware loting V.E.K. vindt geen gehoor voor gewijzigde competitie-indeling Tennis eugd na felle strijd door rvrij gestelden" verslagen Europees roei-tournooi gestart IS DE ZOMER VOORBIJ? Lager Voetbal steunt gewijzigd voorstel van K.N.V.B.-bestuur Reclame Wie doodde Europese roei-k ampioenschappen aan de vooravond van het Europese roei-tournooi Dames-loting 0.D.D. Marco Graffi? Maakt voor Uw zaak RIJDAG 20 AUGUSTUS 1934 Zij moeten haar Europese suprematie tesfen onbekende Russinnen verdedigen (Van onze roeimedewerker) AMSTERDAM, Donderdag Gewapend voor de strijd waren de Nederlandse dames, in hun prach tige witte blasers met oranje bies afgezet in de vooravond nog even op het grote terras voor de botenloodsen op de Bosbaan. Dreigende wolkenvelden trokken samen boven het bos toen zij nog even een contactje hadden met coaches en bestuursdames. De weinig gunstige loting was uiteraard met enige teleurstelling vernomen, doch mentaal was de stemming goed. En bloc trok men huiswaarts met de hartelijke wensen van alle landgenoten die tot dit streng bewaakte roeierscen trum doorgedrongen waren. Wijsgerige opmerking van Russische skiffeuse Nedrlandse heren trokken aandacht DUIZEND ATHLETEN VOOR BERN INGESCHREVEN Dan beker-voetbal als compensatie Karamoy had veel moeite met Yan Eijsden Agnes Reuter door Russin verslagen NIEUW WERELDRECORD VAN BOYSEN OP DE 100 M Belangstelling voor voetbal blijft dalen Jaarverslag Olympisch Stadion LANDEN-SCHAAKTOURNOOI IN DE APOLLO-HAL Nu reeds belangstelling voor de najaarsmode Maar wenst degelijke bescherming Het helpt niet Oplossing van gisteren B.M-R-S. llitslaa drlngtdiepindeporiënaoor. WINDHONDENRENNEN CRICKET IN ENGELAND door J. S. FLETCHER PAGINA 4 Er wacht onze dames een zeer zware taak. Het is de Nederlandse Roei Bond geweest, die vóór de oorlog reeds het pleit opende voor internationale erkenning van het damesroeien. Jaren lang heeft Neder land daarvoor moeten vechten Met stuk jes en beetjes werd winst geboekt; in 1951, '52 en '53 werden de internationale dameswedstrijden door de F.I.S.A. erkend, verleden jaar werden zij zelfs tezelfdertijd met de Europese herenkampioenschappen (eveneens te Kopenhagen) gehouden. Drie maal achtereen ook toonden de Neder landse dames zich duidelijk de meerderen van haar tegenstandster uit andere Europese landen. Deze suprematie staat nu op het spel. Verleden jaar haalde de Nederlandse Roeibondvoorzitter mr Bruyn zijn grote slag binnen, werd ook voor de dames een Europees kampioenschap ingesteld, waar van het eerste, natuurlijk, aan Nederland werd toegewezen. En voor het eerst ver schijnen nu ook de Russische dames op het toneel. Tegen de sterk geachte Sovjet- roeisters nu moeten onze Nederlandse da mes haar Europese suprematie verdedigen. Een zware taak. De Russische dames haastten zich niet in het minst. Typisch was hoe ze haar boten zelf met doeken schoon veegden voor ze opgeborgen werden, ook de kleine skiffeuse, die daarna een blik wierp oo het voor alle ploegen uitgetikte program ma van de eerste dag. Van een „bewa king" der Russinnen was geen sprake, doch nodig was dat ook niet, want zij ver stonden alleen Russisch! Ook enkele Roe- menen poogden vergeefs een paar vragen te stellen. Er heerste trouwens een Ba bylonische spraakverwarring, waarbij een Amsterdammer die blijkbaar iets Russisch spreken kon, enige malen het middelpunt vormde. De skiffeuse bleek te kennen te geven, dat zij geen notie had van de kracht harer tegenstandsters en.... dat morgen wel blijken zou hoe de krachts verhouding was. Een wijsgerige opmer- king j Inmiddels ging de jonge stuurmanloze vier van Willem III met belangstelling gadegeslagen door vele buitenlanders, van het vlot om twee keer de baan op en neer te trekken. De balans was zeer bevredi gend en de conditie der roeiers lijkt zeer goed. Sedert de kampioenschappen is de eenheid verhoogd Er werd geen vol tem po geroeid, doch deze ploeg lijkt in staat goed partij te geven. In de acht van Laga nog niet op de Bosbaan verschenen is een kleine om zetting door de coach geprobeerd met Syl- eken op 6. De ploeg is in training tot goede tijden gekomen, dichter bij de zes minuten dan tot dusverre! Maar de kans lijkt niet gering dat er bij een gunstige wind (vandaag was t.e wind half achter en bijna geheel West) voor hei eerst op deze baan de volgende week on der de zes minuten geroeid zal worden. Onze sculler Rob van Mesdag van Cor- nelus Tromp lijkt aan hardheid gewonnen te hebben. Overigens is hij al jaren lang op een hoogte en zal ongetwijfeld veel van de loting afhangen. De „oude rotten" in de dubbel skif wa ren weer de laatsten op het water. We zouden bijna adviseren de volgende week kalmer aan te doen, al hebben we alle respect voor de energie van dit tweetal nestoren. einden toegevoegd en het restant aan de sta tutaire reserve. Een dividend wordt er dus wederom niet uitgekeerd. Een der aandeel houders betreurde dit. Hij zeide weliswaar geen beroepsvoetballer, maar wel „beroepsaandeel houder" te zijn. Aan gemeentebelastingen werd 196.563 betaald tegen 208.912 in 1952. Veel hulde bracht de vergadering aan de heren D. J. Bessem, dr H. Tetzner en een drietal leden van de staf, voor het vele werk dat zij verzet hebben om de start van de Tour de France 1954 te Amsterdam mogelijk te maken. In financieel opzicht is dit echter geen succes geworden. In totaal zijn 928 athleten (711 hi/.;n en 217 dames) ingeschreven voor de Europe se athletiek-kampioenschappen welke van 25 t/m. 29 Augustus te Bern worden ge houden. Daar bij dit aantal ook de reser- Tijdens een te Utrecht gehouden bespre- ves inbegrepen zijn, die in de meeste ge vallen de reis naar Bern niet meemaken, wortd met deze cijfers niet een strikt zui ver beeld weergegeven. De Duitse ploeg staat met 73 athleten (46 heren en 27 da- kln§ tussen het bestuL!r van de. K'N'V B mes) aan de top van de inschrijvingslijs* en een delegatie van de Vereniging van vóór Rusland met 72 (46 heren en 26 da- Eerste Klassers, heeft de delegatie van de mes) en Zwitserland zelf met 66 (57 en 9). Van de 238 officials uit 28 deelnemende landen komen er 28 uit Rusland, 19 uit Frankrijk, 16 uit Polen, 14 uit Tsjecho- Slowakije en eveneens 14 uit Hongarije. V.E.K. nogmaals uitdrukkelijk te kennen gegeven dat met ingang van 1 September a.s. tot betaling van spelers van de eerste elftallen moet kunnen worden overgegaan, AMSTERDAM, Vrijdagochtend Om half elf vanmorgen zijn de Euro pese roeikampioenschappen officieel ge opend door het hijsen van de Fisa- vlag en het spelen van het Wilhelmus. De FISA kent n.I. geen eigen lied en op verzoek van president Muilegg en met instemming van alle betrokken landen werd daarom het Nederlandse volks lied gespeeld. Het weer was gunstig voor roeien, hoewel de zon vrijwel ontbrak. De zwakke wind stond vrijwel in het verlengde van de baan, zodat men snelle tijden kan verwachten. Om half elf precies trad de president van de FISA, de Zwitser Gaston Muilegg, naar de voor de grote tribune opgestelde microfoon, om met een kort woord de openen. Nadat de FISA-vlag was ge hesen gingen aan de overkant van de baan de dundoeken der deelnemende na ties omhoog. Onder de schijn van een waterig zon netje werd om precies elf uur begonnen met de heats van het nummer skiff. De wind was inmiddels iets gedraaid en stond bijna dwars op de baan, wat voor de roeisters op boei drie een voordeel opleverde, daar zij onder de hoge wal roeien. De uitslag van de heats van het nummer skiff dames luidden; Eerste heat; 1 Iwona Jezierska (Og- niwo, Polen), 3 min. 59.4 sec. 2 Ruth Har sen (Falstar, Denemarken) 4 mm. 5 sec. 3 Pamela Barber (Barnes Ladies, Groot Brittannie) 4 min. 14 sec. Tweede heat: 1 Ava Sika (Donau, Oos tenrijk) 3.59.8; 2 Libuse Dolezalova (Jis- kra Usti, Tsjecho Slowakije) 4 min 00.4 sec.; 3 Huguette Noel-Leys (Club Nauti- qque Foyen, Frankrijk) 4.10.3. Derde en laatste heat: 1 Roza Chuma- kova (Zdsa, Rusland) 3.54.2; 2 Agnes Reuter (Nautilus, Nederland) 3.56.5; 3 In- grid Scholz (Duisburger RV, Duisland) 4.03.4. De laatste serie bracht dus de Ne derlandse kampioene Agnes Reuter tegen Ingrid Scholz (Duitsland) en de Rus sische Roza Chumakova in de baan. Hon derd meter na de start was er nog wei nig verschil tussen de boten. Op de helft van de baan leidde de Duitse met een lengte voor Agnes Reuter; daar achter kwam de Russin. Toen kwamen Agnes Reuter en het Russische meisje sterk naar voren en in hoog tempo vlogen ze op de finish af. De eindspurt van de Russische bleek sterker dan die van haar Hollandse rivale en met een lengte voorsprong ging ze door de finish. Ingrid Scholz volgde op enkele lengten na het Hollandse meis je, dat zich door deze tweede plaats kwalificeerde voor de halve finale. AMSTERDAM, Donderdag. Alle damesploegen voor de Europese roeikampioenschappen zijn thans te Am sterdam gearriveerd en trainen reeds op het water. De Russische en Roemeense, die er al dagen zijn, maar thans ook de Deense en Tsjechische meisjes, de Engelse quadruple vier roeit nog steeds in een ge leende boot van De Hoop en zal er ook wel in blijven roeien, omdat zij er zien goed in thuis voelt en haar eigen boot teveel is beschadigd. Beschadigd bij het vervoer was ook de skiff van de Fran chise Huette Noel—Leys; onderweg had zij de twee luikjes verloren die voor en achter de kuip zitten en met behulp van een Hollandse bootsman heeft zij nu ge tracht de openingen met taft en leucoplast dicht te maken. De Franse dames-acht was met de coach in de stuurstoel opmei- kelijk lang op het water en maakte een pittige indruk. Een van de gelukkigste meisjes was de lieftallige Poolse skifeuse Iqona Jezierska, die de mededeling kreeg dat haar late :n sehrijving alsnog is geaccepteerd, waar- door zij dus de verre reis niet tevergeefs heeft gemaakt. Agnes Reuter keek ernstig toen zij hoorde dat zij met de sterke Russische skifeuse Roza Chumakova en de Duitse Ingrid Scholz was ingedeeld, maar zij is vol goede moed en prima in vorm. In een Donderdagmorgen gehouden vergade ring van de landen die bij de inschrijving van de Poolse dames zijn geïnteresseerd. n.I. die landen die hebben ingeschreven in de num mers skiff en double scull, is besloten dat de Poolse roeisters mogen starten. Zoals gemeld was de Poolse inschrijving te laat bij de F.I.S.A. ontvangen, zodat over de deelneming der Poolse roeisters in een speciale vergadering moest worden beslist. De loting voor de heats gaf het volgende resultaat: Vier met stuurvrouw: Eerste heat: 1. Finland. 2. Rusland, 3. Tsje cho Slowakije. 4. Roemenië. Tweede heat: 1. Zuid Slavie. 2. Denemarken, Nederland, 4. Groot Brittannië. De eerste twee komen in de demi-finale, de drie overigen in de herkansing. De Noorse athleet Audun Boysen heeft op de baan te Gaevle, in Midden-Zweden, het wereldrecord op de 1000 meter ver beterd. Hij legde de afstand af in 2 min. 19.5 sec. Het oude record stond sedert 17 September van het vorig jaar op zijn naam met 2.20.4. Deze prestatie ls echter nog niet als wereldrecord erkend. Het officiële record staat met 2.20.6 sedert 16 Augustus 1953 op naam van de Amerikaan Mal Whitfield. De 2.19.5 van Boysen betekent eveneens een verbete ring van zijn Europees record. Van het officiële Europese record is sedert 29 Oc tober 1952 de Tsjechoslowaakse loper Jungwirth met 2.2L2 houder. Het jaarverslag van de N.V. Olympisch Sta dion vermeldt een groeiende belangstelling voor de wielersport doch een dalende voor voethal- wedstrijden, In 1953 bezochten 332.493 personen de voetbalwedstrijden tegen 329.945 in 1952. Hierbij waren drie topwedstrijden n.I. Neder land—Zwitserland met 62.000, Nederland—Belgie met 62.300 en FIFA-elftal—Barcelona met 50 248 betalende bezoekers. Het gemiddelde aantal toeschouwers bij wedstrijden van „Nederlanders tegen Nederlanders" daalde van 8513 in 19o2 tot 6636 in 1953, Hieruit blijkt dat de op merking in het vorige verslag. waaTbij werd aangedrongen op maatregelen om het spelpeil te verbeteren, teneinde het grote publiek wedei te trekken, door deze cijfers onderstreept wordt, aldus de directie in haar jaarverslag. Over de wielerwedstrijden laat het verslag een optimistischer geluid horen. Dit jaar be zochten 129.000 toeschouwers de wedstrijden tegen 106.000 in 1952. Er waren een paar ver heugende hoogtepunten, n.I. de intocht van de. Tour de France-ploeg 1933 (winnaar van het landenklassement) en de revanches van oe Wereldkampioenschappen. De nieuwe formuie voor de Grote Prtis van Amsterdam (sprinters en stayers gekoppeld) trok 22.500 toeschouwers. Voorts" zijn er vier speedwaywedstrijden ge weest. met een gemiddeld aantal bezoekers van (Van onze tennismedewerker) Kil en grauw was het op de M.E.T.S. met trage banen en regen-onderbrekin gen. Toch is de wedstrijdleiding er in geslaagd om het programma geheel af te wei ken. De opmars van de jeugd is. nu zij tegen de sterke „vrijgestelde" spelers en speelsters kwam, tot staan gebracht. Bijna, bijna, had een van de meest belovende jonge speelsters ge wonnen, mej. F. Marinkelle van mej. Muilemeister (1113 in de derde set...) In het heren-enkelspel kwam Goris in de kwartfinale, doordat Van Gasselt last kreeg van een spierscheurtje. In het dames-enkelspel deelden de „ouderen" heel rake klappen uit. Mevr. Roos maakte met 60 1 een einde aan alle illusies van mej. Wienese, door gevarieerd en zacht spel, een nederlaag welke de jonge speelster wat sportiever had kunnen dragen. Zoals mej. v. Grins- ven dat deed, ondanks de 6—0 60, welke een goed op slag zijnde mevr. Peters haar toebedeelde. De Limburgse kampioene had toch nog wel een lachje... Mevr. Peters is stellig een van de can- didaten voor de titel... Zeven van de acht partijen gingen snel in twee sets over, waarbij mevr Scholten de enige „vrijge stelde" was die verloor. Haar eeuwige tegenstandster in de kampioenschappen, mevr. Koopmans, won ditmaal overtui gend 64 61. De enige partij die drie sets vergde was die van de juniore mej. F. Marinkelle tegen mej. Muilemeister. De eerste sets gaven een wonderlijke wisseling te zien in het overwicht, in de eerste set van de fikse aanval van mej. Marinkelle (634, in de tweede van de ingehouden vaart, de defensie, van mej. Mullemeister (60!) Toen ging het vrijwel gelijk op. De uitschieters en het netspel van mej. Marinkelle gaven haar 53, maar toen sloop er voorzichtigheid in haar spel, toen ging het plaatsen van mej. Mullemeister winnen. En van 5—3 kwam mej. Marin kelle. zonder een enkel matchpoint op 56. Had zij de lob niet vergeten en had zij de kansen tot uitschieten gebruikt, zoals in de eerste set. zij zou toch nog gewonnen hebben in de lange, lange, wis selende en telkens weer gelijkopgaande strijd. Maar tenslotte won de ingehouden doch beter gerichte drive, plus enkele dropshots: 1311. Ook in het heren-enkelspel in vier, vijf partijen, een duidelijk overwicht van de vrijgestelde spelers tegen de winnaars van de eerste afdeling. Een uitzondering was die van Goris tegen Van Gasselt. Goris won de eerste set met 75 in vrij wel geheel gelijkopgaand spel, met iets meer veine in de laatste games en met goed passerende backhands Doch in de tweede werd de vaart en ook de aanval belspel en in gemengd dubbelspel moest terugtrekken. De meest interessante partij van de dag was wel die van Karamoy tegen de junior Van Eijsden. De kampioen van vorig jaar heeft zich geheel moeten geven' om de pittige aanval van de junior te be zweren. Zijn plaatsen was slimmer, ook door de variatie van de vaart. Van Eijsden had meer „aces", speelde riskan ter. Van 14 kwam hij op 65, om toen door te veel forceren, te groot risico tegen een bedachtzame Karamoy zijn service te verliezen. Forehand en volley gaven hem 76, doch weer werd zijn service doorbroken en de nu voluit op aanval spelende Karamoy won de set met 9—7. In de tweede set werden de aces welke Van Ejjsden sloeg (en slaan moest) meer dan genivelleerd door mis sers op niet moeilijke slagen. Dit vooral (twee gemiste volley-kansen) deden hem de game, zijn service, na 34 verliezen. En tenslotte ook de set: 36. Uit de damesdubbels is een fikse zege van de zusjes Marinkelle te noteren op het geplaatste paar mevr. Rauws en mevr. Koch, een rake nederlaag van mevr. v. Berkel en mej. Couquerque (ook ge plaatst), een keurige zege van mej. Mul lemeister en Karamoy in gemengd dubbel op mevr. Seholten en Holst, in de laatste set vooral te danken aan het verrassend goede dubbelspel van mej. Mullemeister. De uitslagen waren. Heren-enkelspel, tweede afdeling, eerste ronde; Dehnert el. Bouwer 62 64; Goris sl. Van Gasselt 75 06 75; Van Dalsum sl. Nolten 6—1 6—3; Biesheuvel—Linck (Linck teruggetrokken); Van Meegeren sl. Bitter 6—2 6—0; Holst sl. Marré 6—3 2—6 63; Karamoy sl. Van Eijsden 9—7 6—3; Windt sl- Blaauw 46 61 6—0. Dames-enkelspel, tweede afdeling, eerste ronde: mevr. Roos sl. mej. Wienese 60 51; mej. Mullemeister sl. mej. F. Ma rinkelle 3—6 6—0 13—11; mej. TekeJen- burg sl. mevr. Rouws 64 60; mevr. Blaisse sl. mevr. Koch 61 61; mevr. Peters sl. mej. v. Grinsven 60 6—0; mevr. Koopmans si. mevr. Scholten 64 6—1;: mej. Grosveld sl. mej. Tettelaar 63 64; mej'. Rollin Couquerque sl. mevr. De Jager 6—2 6—4. Hcrrndubbelspel, eerste afdeling, derde ronde (winnaars gaan naar tweede afde ling) De Roy van Zuidewijn en Saarberg winnen van Goris en Van Gasselt 6—3 52 (teruggetr.); Hughan winnen van Pas- stoors en Taminau (teruggetr.); Bochardt en Tönjes sl. Biesheuvel en Joh. Koerts 6—3 6—3; T. Borren en Breuklink sl. Kem per en Kramer 61 75. Damesdubbclspel, eerste afdeling, derde ronde (winnaressen naar tweede afdeling): mevr. Roolker en mej, Versteege sl. mevr. v. Berkel en mej. Couquerque 60 6—4; mevr. Lubbers eri mej. Grosveld sl. mevr. De Groot en mevr. Jonquiere 6—4 6—2; mevr. Thung en mevr. Bokhorst sl. mevr. Koster en mevr. Nugteren 6—0 8—6; mej. F. en me.i. J- Marinkelle sl. mevr. Koch en mevr Rauws 61 6-2. Gemengd dubbelspel, tweede afdeling, eerste ronde: mej. Mullemeister en Kara* moy sl. mevr. v. Loon en Breukink 7—5 5—7 7—5. Kwart-eindstrijden; mevr. Roos en Dehnert sl. mevr. Koopmans en Saarberg 6—4 6—3; mej. Couquerque en Bouwer sl. mevr. Thung en Windt 6—4 6—4; mej. Mul lemeister en Karamoy sl. mevr. Schollen en Holst 6—3 26 61; mej. Fikenscher en Tönjes winnen zonder spelen van mej. v. Grinsven en Van Gasselt (teruggetr.) met welk standpunt het Bondsbestuur zich volkomen zou kunnen verenigen. Voorts heeft de delegatie van de V. E. K. de wenselijkheid betoogd van een compe titie-indeling van 3 afdelingen van resp. 17, 17 en 18 elftallen in het aanstaand sei zoen. Naar verluidt acht het Bondsbestuur een dergelijke indeling op zo korte ter mijn onuitvoerbaar Het bondsbestuur zou een beroep op de V.E.K. hebben gedaan om accoord te gaan met de indeling van vier eerste klassen van elk 13 clubs voor het seizoen 195455 zoals reeds gepubli ceerd, met promotie van de vier best ge plaatste clubs naar een hoofdklasse die voor het seizoen 195556 uit zestier. ver enigingen zou bestaan, met daarnaast drie eerste klassen van elk 16 clubs. De V.E.K. zou zich hierover nader be raden in 'n bijeenkomst waarin tevens de mogelijkheid van het instellen van een beker-competitie in het aanstaand seizoen onder het oog zal worden gezien, dit om dat bij een indeling van 4 x 13 de finan ciële lasten te groot zouden worden we gens de betaling van de spelers, waarvoor een beker-competitie een noodzakelijke compensatie zou kunnen vormen. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr J. M. L. Th. Cals, zal op 4 September te 15 uur in de Apollo- hal te Amsterdam voor deelnemers en genodigden het lie F.I.D.E. landen-schaak- tournooi officieel openen. Aan dit tour- nooi, dat tot 23 September duurt en waar van alle wedstrijden in de Apollo-hal worden gehouden, nemen in totaal 27 ploegen deel. Oorspronkelijk was de Effectenbeurs gekozen, doch in de Apollo- hal kunnen de wedstrijden reeds om 17 uur, in plaats van 18 uur aanvangen en ze zijn dan om 22 uur geëindigd, terwijl bovendien eventueel ook des morgens vanaf 10 uur gespeeld kan worden. 2. Groot Brittannië. Vier zonder stuurvrouw: Eerste heat; 1. Duitsland 3. Rusland. Tweede heat; 1. Nederland, 2. Oostenrijk. De winnaars van de heats komen in de finale, de andere drie in de herkansing. Double scull: Eerste heat; 1. Nederland, 2. Duitsland, 3. Frankrijk, 4. Rusland. Tweede heat: 1. Polen, 2. Belgie, 3. Tsjecho- Slowakije. De winnaar van elke heat komt in de finale, de andere vijf in de herkansing. Acht: Eerste heat: 1. Frankrijk, 2. Groot Brittannië, 3. Nederland. Tweede heat: 1. Rusland, 2. Roemenië De winnaars komen in de finale, de anderen in de herkansing. De kampioenschappen beginnen Vrijdagmor gen 10 uur met het hijsen van de vlag van de F.I.S.A. op de Bosbaan. Om elf uur vangen de eerste heats aan. Het program voor dc Europese roeikam pioenschappen dames is als volgt ingedeeld: Vrijdag 20 Aug.: 11.00 uur: (drie heats skilf start om het kwartier); 16.00 uur: twee heats vier met stvr.; 16.30 uur: twee heats; 17.00 uur: twee heats double scull; 17.30 uur: twee heats acht; 18.00 uur: repechage skiff. Zaterdag 21 Augustus: 14.30 uur: repechages ier met stvr.. twee heats; 15.00 uur: twee heats repechages skiff; 15.45 uur: repechage vier zon der stvr.; 16.00 uur: repechage double scull; 16.15 uur: repechage acht. Zondag 22 Aug.: Finales: 14.00 uur: vier met stvr.; 14.30 uur: skiff; 15.00 uur: vier zonder stvr.; 16.30 uur: double scull; 16.00 uur: acht. De twee winnaars van de heat komen direct in de finales, de anderen komen in de her kansing. Skiff: Eerste heat: 1. Denemarken, 2. Polen, 3. Groot Brittannië. Tweede heat: 1. Frankrijk, 2. Oostenrijk, 3. Tsjechoslawakije. Derde heat: 1. Nederland, 2. Duitsland, 3. Rusland. 11.750' tegen 13.000 in 1932; deze sport blijft I van Van Gasselt feller. H(j was duidelijk de sterkere speler: 60. En 52 in de derde set... Toen kwam een vreemde reactie, die hem twee games deden ver liezen, op love! Onzeker spel van Goris gaf hem matchpoint. Goris deed het te niet. Daarna weer falend spel van Van Gasselt: 57... Eerst later bleek dat een gescheurde spiertje hem was gaan hin deren. Zo zelfs dat hij zich in herendub- evenwel de belangstelling trekken. Het tot nu toe zo attractieve programmapunt, de Olympische Dag, begint blijkbaar verande ring te behoeven, zo vervolgt het verslag. Waren er in 1952 55.800 bezoekers, in 1953 kon men het slechts tot 41.900 brengen. „Ook voor deze mooiste sportdag van het jaar is dit een teken aan de wand". De verlies- en winstrekening sluit met een winstsaldo van 20.280. Hiervan wordt tien procent aan het fonds voor bijzondere doel- i Advertentie) Te Utrecht heeft Donderdagavond een gedachtenwisseling plaats gehad tussen het Bondsbestuur van de K.N.V.B. en een belangrijke groep vertegenwoordigers van de tweede-, derde- en vierde-klas- sers. Het onderwerp van bespreking was het gewijzigde bestuursvoorstel, dat in de Bondsvergadering van 28 Augus tus a.s. zal worden behandeld. Het re sultaat van de gedachtenwisseling was, dat de vertegenwoordigers van het la ger voetbal zich vrijwel unaniem ach ter het nieuwe voorstel hebben ge schaard. Enkelen maakten wel de restrictie, dat zij een en ander alsnog met hun verenigingen moesten doornemen, doch ■zij. deden daarbij de toezegging, het nieu we bestuursvoorstel als zeer accepta bel en als de enige mogelijkheid tot een Horizontaal: 1. hevige wind; 5. horde; 9. familielid; 10. houding; 12. herkauwer; 13. welwillende lezer (Lat.), 14. plaats in Drente; 15. deel van de bijbel; 17. ueel van een boom; 19. bloem; 22. troep zan gers; 24. gebogen; 25. lekkernij; 26. buiten staander; 28. plaats in Afrika; 30. ver laagde toon; 32. nummer; 34. huidskleur; of we nu elke och tend bij het op staan jammeren over het slechte weer. De meteorologen van De Bilt moeten heel diep in de archieven duiken om een jaar te vinden waarinde zomer ook geen zomer was. En het zal nu, wel geen zomer meer worden ook. Trouwens de zomerver- langens zijn als bij to verslag voorbij, want allerwegen dringt de natuur ons de herfst- gedachte op. De blade ren worden geel, de luchten zijn grauw en de mensen lopen diep in hun jas gedoken. Geen wonder, dat de belangstelling voor warmere kleding bij zonder groot is. Parijs is er al in voorgegaan. De shows van Dior beheersen het Parijse modeleven en de etalages tonen de Parisienne wat de lijn voor het komende sei zoen zal zijn. Ook in Rotterdam bestaat be langstelling voor de nieuwe mode. Hier geeft DE STER ons een afspiegeling van „le dernier cri". Gaat U maar eens kijken! 't Is natuurlijk DE STER, die de primeur heeft door thans de toonaan gevende modelijnen in haar etalages aan de Binnenweg te weer- orde; 21. kledingstuk; 22. omroepvereni ging; 23. familielid; 26. deel van het jaar; 27. watermerk; 29. voorzetsel; 30. vorm van géven; 31. bovenlipversiersel; 33. vogeleigenschap; 35. bloem; 37. voorzetsel; 39. water in Friesland. Horizontaal: 1. al; 3. etage; 7. o.k.; 9. rap; 11. Ade; 12. arm; 13. karbonade; 17. nee; 18. öre; 20. netel; 22. telen; 24. KRO; 25. bea; 26. effen; 29. aroma; 31. fee; 32. lor; 33. vergruisd; 36. aal; 37. roi: 38. tal; 40. at; 41. loens; 42. t.a. Verticaal: 1. ar; 2. lak; 4. tabel; 5. ADO; 6. genot; 7. öre; 8. km; 10. pantoffel; 12. adelborst; 14. ree; 15. are; 16. anker; 19. snaak; 21. erf; 23. Eem; 27. eer; 28. Negro; 29. aluin; 30. roi; 33. vat; 34. roe; 35. dat; 36. aa; 39. la. oplossing te zullen aanbevelen en ver dedigen. Men was er van overtuigd, dat het nieuwe voorstel de enige basis is, waarop men tot elkaar kan komen. Het ging vrijwel allen aan het hart het amateurisme te moeten loslaten, maar voor de eenheid in de bond en in het belang van de 350.000 jongelieden, die het voetbalspel in de K.N.V.B. beoefenen, meende men deze concessie te moeten doen. Enige concrete toe zegging aangaande het volgend seizoen kon het Bondsbestuur niet doen, aan gezien alles afhankelijk is van de wijze, waarop de toestand zich zal ontwikke len. De reglementen betreffende het semi-beroepsvoetbal zullen dan ook pas het volgend jaar tegemoet kunnen wor den gezien. Aangedrongen werd op bescherming van het lagere voetbal, terwijl men in elk geval ook zo spoedig mogelijk wenste te komen tot de vorming van een eer ste klasse als topklasse voor het amateur voetbal. Van de zijde van het Bondsbestuur werd tenslotte medegedeeld, dat de eer ste klassers, waarmee men Woensdag avond een bespreking had gehad, zich eveneens achter het gewijzigde voorstel hadden geplaatst en dat een indeling van de eerste klasse in drie afdelin gen van resp. 17, 17 en 18 clubs was afgewezen. spiegelen en daarmede bewijst metterdaad Rotterdam's Modecen trum te zijp- Regenvlagen zijn de voorboden van het na derende najaar. Regen mantels zijn nu meer dan ooit onontbeerlijk en een tricot deux pièce is de begeerde kleding, want de zomerjapon heeft helaas afgedaan. Het is heerlijk zich nu reeds in deze won dere wereld van ele gance, charme en fan tasie te kunnen ver meien. DE STER zorgt er voor, dat dit alles voor U werkelijkheid kan worden. 35. zangnoot; 36. spandraad; 38.ongedierte; 39. verlangen; 40. slot; 41. ijzeroxide. Verticaal: 1. eenvoudig; 2. soort belas ting: 3. voorzetsel; 4. deel van een schip, 5. lust; 6. goud (Fr.); 7. lidwoord; 8. jongensnaam; 11. zijrivier van de Donau, 16. bouwwerk; 18. kledingstuk; 20. in Zeepost. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waar op de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan tussen haakjes achter de naam van het schip vermeld. Indonesië: m.s. „Oranje" (2 Sept.); Ned. Nw-Guinea: m.s. „Mataram (26 Aug.); Ned. Antillen: m.s. „Agamemnon" (24 Aug.); Suriname; m.s. „Castor" (21 Aug.); s.s. „Cottica" (25 Aug.); Unie van Z.-Afrl- ka en Z. W. Afrika: m.s. „Bloemfontein" (24 Aug.); Canada: m.s. „Prins Alexander" (24 Aug.); m.s. „Prins Frederik Hendrik" (26 Aug.); Zuid-Amerika, Arg., Chili en Uruguay: m.s. „Basilea" (23 Aug.); Brazi lië: s.s. „Highland Monarch" (30 Aug.); Australië; s.s. „Himalaya" (28 Aug.); Nw- Zeeland via Engeland: (21 Aug.) Uitzending vanuit Engels Transit c'mp te Hoek van Holland. Golflengte 91 nieter. 22 00 B.M.R.S.-showtijd 22.30 Hersengymnastiek 23.00 Letters van thuis. 23.30 Verzoekplaten. 00.30 Sluiting. ZATERDAG AUGUSTUS HILVERSUM T (402 m) 7.00 VARA. 10.00 VP RO. 10.20 VARA.' 19 30 VPRO. MM-24.00 VARA. 7.00 Nws. 7.13 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.30 Orgel 8.55 V. d. vrouw. 9.00 Gym. 9.10 Gram 10.00 Caus. 10.05 Morgenwijding. 10.20 V d arb in de continubedrijven, n.35 Bas- bariton en Piano. 12.00 Gram. 12.30 Land- en tuinb.med. 12.33 Gram. 13.00 Nws. i3.15 VARA- varia. 13.20 Orgel. 13.40 Sport. 14.00 Gram. 14.30 Advertentie Krabben en peuteren maakt Hïinl- de kwaal steeds erS.erA ,.9 IIUIU helder vloeibare B. -s=r helder vloeibare midlfly zuivert, ontsmet en geneest. GENEESMIDDEL TEGEN huidaandoeningen VLOEISTOF BALSEM ZEEP Op Zondag 29 Augustus zullen op de terreinen van de Tilburgse Windhonden Renvereniging aan de Gilzerbaan de Ned. kampioenschappen voor whippets 1954 worden gehouden. Derbyshire 216 wint van Gloucester 43 (Jackson 4/8!) en 121 (Gladwin 9/48!) Middlesex 126 en Warwick 61 (Moss 6/27) draw. Surrey 185/5 en 40/4 wint van Leicester 106 (Laker 5/27) en 117. Kent 346 en 117/3 draw met Worcester 297 en 16/1. Nel Zweers (Flevo) bracht tijdens de gehouden kampioenschappen van district Noord-Holland van de K.N.A.U. het Ned. Jeugdrecbrd hoogspringen met een sprong van 1,59 m. op haar naam. Dit recor stond op naam van Els van der Ploeg (Suomi) 1,525 meter. 67 Mijn vrouw heeft dit toen aan mij gegeven, en daar de heren Engelsen zijn, geef ik het nu aan u. Mijn vrouw heeft het juist zo van de juffrouw gekregen. We hadden het al veilig weggeborgen. Daar heb je goed aan gedaan, zei Wirlescombe. We zullen het niet verge ten. Maar nu een paar vragen. Die men sen zijn gisteren vertrokken? 's Middags, monsieur. Weet je ook waar ze naar toe zijn gegaan? De ober spreidde zijn handen uit. Hij wist het niet. Niet naar het station, want dan zouden ze wel van de autobus van hét hotel gebruik gemaakt hebben. Ze zijn in een rijtuig weggereden in een fiacre, en ze hadden hun bagage bij zich. Maar de koetsier van dat rijtuig kan wel teruggevonden worden, als de heren dat wensen. Dat is niet nodig, zei Wirlescombe. Het is zo goed. Maar vertel er niemand iets van. Monsieur kan op mijn discretie ver trouwen. De ober trok terug, en Wirlescombe nam een pennemes en sneed daarmee de enveloppe open. Wat zou dit betekenen? zei hij. Het schrift is natuurlijk van- Ottilia Morro. Laat ons eens kijken. Alles wat er in de enveloppen zat, was een verfrommeld stukje papier van het zelfde soort, als waarop de boodschap aan de femme-de-chambre was geschre ven. Een paar Engelse zinnen stonden er op. „Ik verzoek de eerste Engelsman wie dit in handen komt me te helpen. Ik ben Ottilia Morro en lééf als Zuster Ignatia Dolores in het St. Lucia-gast- huis. Ik ben uit Rome meegenomen, door twee mensen, die zich mijnheer en mevrouw Stephenson noemen en bewe ren, dat ze gestuurd zijn door een vrien din van me in Londen, die in moeilijk heden zit en mijn hulp dringend nodig heeft. Maar enkele dingen doen me vermoeden, dat ze niet zijn, wie ze voorgeven te zijn, en dat maakt me erg bang. Ze hebben de reis hier onder broken om een bezoek te brengen aan een zekere dr Moreno die volgens hen ook als getuige moet optreden, en daar gaan we nu naar toe. Maar...." Hier hield de brief op, en Wirlescombe vouwde hem, toen hij zag, dat Graye hem gelezen had, op en stak hem in zijn portefeuille. Laat ons nu Pasci maar eens gaan zoeken, zei hij rustig. Ik heb hem ge vraagd ons om tien uur te ontmoeten in café Vittorio Emanuele maar ik weet zelf niet waar het is. We hebben tijd genoeg, en zullen onderweg de stad eens bftkijken. U kunt er zeker van zijn, dat Pasci wel zal zorgen, dat die kliniek van dr Moreno goed genoeg bewaakt wordt. Zag u zijn ogen glinsteren, toen Ik van die beloning sprak? Kom mee. Ik heb zo'n idee dat er heel wat gaat gebeuren. Gelooft u nog altijd, dat de Di Spa- da's er achter zitten? vroeg Graye, toen ze een uur later op weg waren naar het café. Zeker. En tussen twee haakjes, hebt u ooit een van de Di Spada's gezien? Ik heb hen nooit gezien, antwoordde Graye. Noch in Londen, noch in Ashen- dijke. En jammer genoeg heb ik ze ook nog nooit onder de ogen gehad, zei Wirles combe. Ik wou, dat ik die jongen hier had. die hen in Londen heeft geobser veerd. Maar hier zijn we bij onze plaats van afspraak, en daar is onze Italiaanse bondgenoot. Het inspecteurtje, verwelkomde zijn grote Londense collega met veel gebaren, leidde hen het café binnen, en stond er op, dat zij nu zijn gasten zouden zijn. Neen. Er was niets te rapporteren. Zeker, de drie personen waren nog bij dr Moreno in huis, en dat huis werd streng bewaakt. En zijn Pasci's mannen wisten waar ze hem vinden konden. Heel goed, zei Wirlescombe. Dan zullen we eerst nog een half uurtje uit rusten. En onderwijl kunnen we eens praten over Hij hield plotseling op en staarde naar drie mensen, die in een donker hoekje naast de deur zaten. Wirlescombe boog zich over naar Graye. Ik ken twee van die mensen, fluis terde hij, Een ervan is Monsieur Delphine 'van de Parijse Politie, de ander is Mel- lish, een detective uit New York. En ik zou wel eens willen weten, wat die hier zoeken. HOOFDSTUK XI Gestrand Op dat ogenblik voelde Wirlescombe, terwijl hij zich naar Graye overboog, dat er een hand op zijn mouw werd gelegd. Hij keek op, en zag dat Pasci zat te sta ren naar die ene van die drie mannen, die hij niet kende. En de kleine man zei met een van emotie bevende stem. Signor, ziet u die lieer, die daar juist met die twee vreemdelingen is binnenge komen? Het is de grote Donato, onze be roemdste detective. Ah! Ik wist niet, dat hij al terug was. Hij is voor zaken op reis geweest naar de Franse Rivièra. Ik moet u eens aan hem voorstellen. Zijn roem is toch zeker wel tot u doorgedron- gen? O, natuurlijk, antwoordde Wirles combe, die eigenlijk nog nooit van de grote Donato had gehoord. Natuurlijk, maar kent u die andere twee mrt-.. Neen, Signor, ongetwijfeld zijn het vrienden van Signor Donato. Ik ken ze wel, zei Wirlescombe op staande, en ik zal eens met hen gaan praten, Signor Pasc* e.n V zullen elkaar zeker wel een paar minuten bezig willen houden, dokter, voegde hij er met een knipoogje naar Giaye aan toe. Ik zou er heel wat om durven ver wedden dat ze op dezelfde prooi uit zijn als wij. Ik zal he* u direct komen ver tellen. □e Fransman en de Amerikaan, keken verwonderd op, toen ze wirlescombe's ronde figuur en zijn joviale glimlach zo eensklaps voor zich zagen. Ze ver welkomden hem met enthousiasme, stel den Signor Donato voor, en maakten een plaatsje voor hem vrij. En wat brengt mijnheer Wirlescombe hier in Genua? vroeg de Fransman. Zaken of plezier? 'n Vacantie na al het zware werk, éh? Zaken, antwoordde Wirlescombe prompt. En ik zou u ook wel kunnen vragen, wat u hierheen voert, de een uit Parijs, de ander uit New York, maar ik ben er van overtuigd, dat het ook zaken zjjn. En. mijn waarde confrères uw gezondheid, Signor Donato, op onze na dere kennismaking het zou me niets verwonderen, als 'uw zaken mijn za ken waren. De man uit Parijs en de man uit New York keken elkaar eens aan, en keken toen naar de Italiaan. Wel, en wat zijn jouw zaken, Wir lescombe? vroeg Mellish toen. Wat zijn de jouwe? vroeg Wirles combe. (Wordt vervolgd) Gronings progr. 14.55 Kamermuz. 15.15 „Van de wieg tot het graf" 15.35 Accordeonork. 16.15 Wereldkamp. wielrennen. 16.25 Concertgebouw- ork. 17 00 Weekjourn. 17-30 Gram. 18.00 Nws. 18.30 Gram. 19.00 Artistieke staalkaart. 19.30 Caus. 19.40 Caus. 19 5' Caus. 20.00 Nws. 20.05 Promenade-ork. en solist. 20.50 Cabaretforum. 2130 Soc comm. 21.45 Hawalian-ens. 22.05 Hoorso 22 35 Gram. 22.50 Wereldkamp. wiel rennen 23.00 Nws. 23.15 De 2e assemblée van de Wereldraad van Kerken te Evanston. 23.30- 24 00 Militair taptoe. jULVERSUM II. (298 m) 7.00-24.00 KRO. 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gewijde muz. 7.45 Morgengebed. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 V. d. huisvr. 10.00 V. d. kleuters. 10.15 Strijkkwart. 11.00 V. d. zieken. 11.45 Piano. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinb.med. 12.33 Gram. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en Kath. nws. 13.20 Amus.muz. 14.00 Boekbespr. 14.10 Gram. 14.20 Musette-ork. en soliste. 14.40 Gram. 15-15 Kron. v. Letteren en Kunsten. 15.55 Metropole ork. en -koor. 16.30 „De Schoonheid van het Gregoriaans". 17.00 V. d. Jeugd. 18.00 Gram. 18-15 Journalistiek weekoverz. 18.25 Dansmuz. 18.45 Gram. 19.00 Nws. 19.10 Gram. 20 20 „Lichtbaken". 20.50 Omr. ork. en soliste. 21.50 Act. 22.05 Gram. 22.30 „Wij luiden de Zondag in". 23.00 Nws. 23.15 Nws. In Esperan to. 23.22-24.00 Gram. Engeland, B.B.C. Home serv., 330 m. 12.00 Sport 12 25 Gevar. progr. 12.55 Weer. 13.00 Nws. 13.10 Gevar. progr. 14.10 Sport. 14.15 Fabriefsfanfare. 14.45 Hoorspel. 15.45 Ork.conc. 16.30 Sport 17.00 V. d. kind. 17.55 Wet*. 18.00 Nws. 18.15 Sport. 18.30 Amus.muz. 19.15 Gevar. progr 20.00 Idem. 21.00 Nws. 21.15 Hoorspel. 22.45 Avondgebeden, 23.0023.08 nws. Engeland, B.B.C. Light progr., 1500 en 247 m. 12.00 Amus.muz. 12.55 Sportparade. 13.15 Sport. 13.35 Gram. 13.43 V. d. kleuters 14.00 Lichte muz. en sport. 17.00 Jazzmuz. 17-30 Sport 18.00 Idem 18.33 Amus.muz. 19.00 Nws. 19.24 Sport 19.30 Symph.ork. en sol. (21.00—21.15 Voord r.)22.00 Nws. 22.15 Dansmuz. 23.50— 24.00 Nws. N.W.D.K., 309 m. 12.00 Amus.muz. 13.00 Nws. 13.10 Gevar. muz. 14 00 Amus.muz. 15.00 Volksdansen. 16.00 Gev. muz 18.00 Lichte muz. 19.00 Nws. 20.00 Gevar. progr. 21.45 Nws. 22.10 Symph.ork. en solist. 22.35 Amus.muz. 23.00 Lichte muz. 24.00 Nws. 0.15 Dansmuz. 1.00 Jazzmuz. 2.15 Gevar. muz. Frankrijk. Nationaal progr., 347 m. 12.30 Symph.conc. 13.00 Nws. 13.20 Hoorspel. 14.05 Nws. 14.17 Symph.conc. 15.40 Operamuz. 16 10 Gram. 16.55 Kamermuz. 18.15 Joegoslavi sche muz. 18.30 Amerik. uitz. 19.56 Gram. 20.02 Philhavm. ork. 22.45 Gram. 23.25 Strijkkwartet. 23.45—24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. lMs'arnm 12,30 Weer. 12.34 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Rad o-almanak. 14.30 en 15.15 Gram. 15.45 Accordeon. 16.00 Gram. 16.15 Accordeon. 16.30 Gram. 17 00 Nws. 17.10 Gram. 17.30 Orgel 18.30 V d sold 19.00 Nws. I9--i0 Gram. 20.00 Ork. conc. 20 45 Gram. 21.00 Lichte muz. 22.00 Nws. 22.15 Verz.progr. 23.00 Nws. 23.05 Dansmuz. 23Ï4024.00 Zigeunermuziek. 484 m.: 12.00 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Verz.progr. 14.1r> en 15.15 Gram 15.30 Verz.progr. 16.30 Lichte muz 17.00 Nws 17.15 Lichte muz. 17.30 Instr. sextet. 17 55 Gram. 18.30 en 19,28 Gram. 19.30 Nws 19.45 Ork.conc. 21.00 Gram. 22.00 Nws. 22.25 Gram. 22.55 Nws. 23.00 Lichte muz. 23.30 Gram. 23.55 Nws. Engeland, B.B.C. European service. Uitzen dingen voor Nederland. 17.00—17 15 Engelse les voor beginnelingen (op 224 en 42 m.); 22.0022.30 Nws. Spiegel v, d. week. Sportjourn. (op 224 en 75 m.).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 4