MAGIËRS IN GRONINGEN De K.L.M. nam nieuwe telex- apparatuur in gebruik ■fsssxvntsgssi a» wits,; KRISKRAS-DWANG IflTERDftGS VOOR OOHG Naar het hart van Europa BEUOW EWOC/O Bridge-rubriek PAGINA 6 ZATERDAG 21 AUGUSTUS 1954 Nationaal eooelielcongres begonnen Drie en een half millioen berichten per jaar Contact met geheel West-Europa door drukknopsysteem JONGE COMPONISTEN KREGEN EEN KANS Nationale muziekiveek van „Gaudeamus" ----- Plant- en Dierkunde- puzzle Oplossing: Meeldraden Tien voor taal? Oplossing CORRESPONDENTIE-ADRES: POSTBUS 8, HILVERSUM 9 /r S m m m 3 Afl V' Oplossing van gisteren Horizontaal: 1 storm, 5 troep, 9 oom, 10 air 12 ree, 13 b. 1„ 14 assen, 15 n.t., 17 tak, 19 roos, 22 koor, 24 krom, 25 drop, 26 leek 28 oran 30 ges. 32 nr., 34 teint, 35 la 36 tui, 38 vlo> 39 eis' 40 einde, 41 roest Verticaal: 1 somber, 2 tol, 3 om, 4 mast, 5 trek 6 or, 7 een, 8 pater, 11 isar, 16 toren, 18 boord, 20 oke, 21 sok, 22 kro, 23 opa, 26 lente, 27 peil, 29 naast, 30 geve, 31 snor, 33 rui, 35 lis, 37 in, 39 ee. kinderverlamming In Rotterdam en Kerkrade Radio-contact met straaljagers GENERAAL-MAJOOR DER MARINIERS VAN GIJN VERLAAT ZEEDIENST (Van onze correspondent) Het Nationaal Goochelcongres in Gro ningen is begonnen. Meer dan driehonderd goochelaars, amateurs en berocpslieden, zijn in Groningen bijeen om van elkaar nieuwe ideeën en vindingen te leren en De heer A. H. M. Schüts uit Amsterdam, wierp zich op als „keukenprinses" en wat voor een! Kijk, daar gaat de kip, dames, en elke huisvrouw zal stomverbaasd zijn te horen, dat Allaton, zoals deze handige Amsterdammer zich noemt, het klaar speelt het beest in enkele minuten te braden. Het bakken van een taart doet hij nog vlugger en als klap op de vuurpijl uit die doodgewone kraan schenkt hij zo maar heerlijk roomijs. V kunt proeven, dames! Tegen deze goochelaar moeten zelfs de huisvrouwen met snel kokers en wonderpannen het af leggen. Zijn keuken is een echte magic kitchen". om eikaars krachten te meten, op een goo- chelwcdstrijd. Het congres wordt georga niseerd door de Amateur-goochelaarsver- cniging „Passe-Passe" te Groningen en staat onder auspiciën van de Nederlandse Magische Unie. Gisteren arriveerden de honderden congressisten in Groningen: 's avonds werd het congres officieel ge opend door de president der Nederlandse Magische Unie, de heer J. H. Vermeyden, waarna onmiddellijk met het concours werd begonnen. Onder de congressisten bevindt zicb Father John W. Kelly, National Chaplain van Boys Town, die onmiddellijk bereid was enkele persvertegenwoordigers te ont vangen. Hij vertelde niet alleen het een en ander over Jongensstad en zichzelf, maar vergastte ons tevens op een van zijn nieuwe kaarttrucs. Father Kelly is twee maanden geleden naar Europa gekomen en op zijn tocht door de verschillende Europese landen, wilde hij Groningen aandoen, om op het goochelaarscongres enkele nieuwe vindingen te leren en ken nis te maken met goochelaars-van-naam, Father Kelly heeft o.m. de leiding over een goochelaarsclub, daar in Jongensstad. Hij is zelf een uitstekende amateur-goo chelaar, treedt geregeld voor zijn jongens op in Jongensstad zijn op het ogenblik 900 jongelui en zonodig daarbuiten. Kurt Lehfeld is ook in Groningen. Hij is amateur-goochelaar en vertegenwoor digt de Hamburgse goochelaars in Gro ningen. Hoewel hij nog slechts 26 jaar oud is, heeft hij nu al wereldnaam gemaakt. Hij trad op in verschillende televisie-pro gramma's en voorts in de film „Nur eine Nacht". De oudste goochelaar is ongetwijfeld de 83-jarige Haagse amateur J. C. Burgers- dijk, voorzitter van de Haagse Amateur- goochelclub. Hij heeft nu alle tijd voor zijn hobby, deze oud-inspecteur van de belas tingen. De heer Burgersdijk goochelt al vanaf zijn dertiende jaar. Eerst deed hij alle trucs na, die hij op de kermis zag en later begon hij zelf. Dat was in 1910, toen hij in Groningen woonde. Enkele geestelijken uit België, die ook tot de congressisten behoren, hadden veel interesse voor het nieuwe materiaal, %nt de fabrikanten exposeerden en demon streerden. Pastoor Tempel van Bedum. ook al amateur-goochelaar en lid '-an „Passe-Passe" trok hen daar, temidden van al die geheimzinnige spullen, aan hun jasje. Pastoor Tempel had namelijk ge zorgd voor onderdak in Groningen voor de eerwaarde heren goochelaars Eén druk op dc knop maakt thans vele steden in West-Europa onmiddellijk per verrenchrijver bereikbaar. Deze mogelijk heid wordt geboden door een gloednieu we, semi-automatische telecommunicatie- apparatuur, die op de Amsterdamse luchthaven Schiphol door de K.L.M. in gebruik is genomen. Dit nieuwe systeem, dat een grote vooruitgang betekent op het gebied van de telecommunicatie en dat enig is in Europa heeft in vakkrin gen groot opzien gebaard. Drie en een half millioen berichten worden jaarlijks alleen reeds door het communicatiecentrum Schiphol van de K.L.M. Verbindingsdienst verwerkt. Ge gevens over de lading van de vliegtui gen, reserveringen van zitplaatsen voor passagiers, verzoeken om een extra ma chine teneinde aan bijzonder omvangrijk vervoer bet hoofd te kunnen bieden, alle berichten, die sneller, ja veel sneller moeten zijn dan het reeds zo snelle vlieg tuig uren, hierdoor onvermijdelijk en vertra ging is in de luchtvaart uitermate scha delijk. Het nieuwe systeem maakt het semi-automatisch doorzenden van berich ten mogelijk. Iedere telexiste is aan drie kanten om ringd door een aantal ontvangmachines van een nieuw type, die de berichten op smalle papierstroken typen, maar zo bo vendien in code uitponsen. Hierdoor is de telexiste in staat om vijf binnenkomende en 20 uitgaande telexcircuits tegelijk te bedienen. Door op een knop te drukken (die zich bevindt in een toetsenbord, waarop alle te bereiken stations voorko men) kiest zij het geadresseerde station van het binnengekomen bericht en dit wordt nu automatisch verder geschreven. Onderwijl neemt zij een ander binnenko mend bericht ter hand en zet dat op een tweede zender. Ook nu weer drukt zij een knop in, maar nu kan dit station in gesprek zijn, aangezien het dooi een an dere telexiste wordt gebruikt. De telexis- Het leeuwendeel van de berichten gaat tg hoeft evenwei njet te wachten. Zij laat per telex, een uiterst snelle methode om hgt bericht in de zender zitten, die het berichten over de wereld te doen flitsen, t behandelen, zodra de lijn vrij is. omdat het bericht op hetzelfde ogenibehulp van deze hypermoderne gelezen. De K.L.M. met zijn wereldom spannend luchtnet van ruim 230.000 km heeft een telexnet dat nog langer is. Voor West-Europa is Schiphol het centrum van het K.L.M.-telexverkeer. Van het gebouw van de verbindingsdienst gaan lijnen naar alle vestigingen en in de telexzaal staan de tientallen zend- en ontvangstmachines de gehele dag te ratelen. Aangezien de huur van telexlijnen bij zonder kostbaar is, zijn niet alle stations direct met elkaar verbonden. Hun berich tenverkeer wordt via Schiphol geleid, hetgeen uiteraard een zware belasting is voor de telexisten. Een voortdurende stroom berichten komt uit de ontvangst machines en vraagt om onmiddellijke doorzending naar de geadresseerden via de zendmachines. Tot voor kort moest een telexiste de te legrammen, die via de ontvangstmachi nes binnenkwamen naar de z'endmachines wijze een enorme hoeveelheid berichten verwerkt. De K.L.M. is de eerste, die over een dergelijke installatie beschikt. In de zesde nationale muziekweek van de stichting Gaudeamus te Bilthoven die van 28 Augustus t/m. 4 September gehou den wordt, zullen werken van de volgende negen jonge Nederlandse componisten ten gehore worden gebracht: Jaap Geraedts, Ludwig Otten. Henk Stam, Hans Kox, Lucas van Regteren Altena, Norbert Vis ser, Hugo van Eysselsteyn, Elbert Ver maak en Peter Schat. Subsidies voor verschillende doeleinden nes „—w^. werden door het departement van O. K. brengen, die in een ander gedeelte van en W„ Prins-Bernhardfonds en gemeente het communicatiecentrum stonden. Ver-De Bilt aan de stichting Gaudeamus ge- traging was, vooral op bijzonder drukke j geven. M ii issjgir wm an sips a No. 2019. 21 Augustus 1954 Redacteur: G. J. A. VAN DAM, Vossiusstraat 18b, Amsterdam-Z. Alle correspondentie aan dit adres. Bij vragen om inlichtingen s.v.p. postzegel voor antwoord insluiten. EINDSPEL-GEHEIMEN (4) In een paar vrije partijen ontstonden de volgende eindspelen, die beide een ver rassende en zéér originele ontknoping hadden. No. 2940 No. 2941 Zw. No. 2936 N.N. 29, 44. No. 2937 Zw. N.N. 35, D. 46. 45, D 'S3. Wit 26, 33, D. D. 50. (B. S.). Wit 17, 35, 42, D. 4 (B. S.). No. 2936 laat weer een van die standjes zien,' waarin de dammer, die niet vol- doende studie van het eindspel heeft ge- maakt, direct klaar is met zijn diagnose: „Weer remise!" Een diagnose, die „weer foutief is. Als volgt behaalde wit een zeer leerzame maar tevens geestige winst. Wit 1. 4—22 44—50, gedwongen, want op 44—49 speelt wit 22-44 enz. met winst 2.42—38, 50-45 (gedw.). 3. 22-50. 45-34 gedw (Op 29—34 speelt wit 38—33 en zwart moet zijn laatste stuk offeren ^arna wit wint door overmacht). 4. 50 33.. De verrassende finesse, die een maakte aan dit kleine dam-drama. Zwart is nu gedwongen tot 34—43 en wit won door 5. 33x^4! In no. 2937 heeft wit weliswaar reeds een overmachtsstelling bereikt, maar de moeilijkheid was. dat zwart de lange lijn bezet hield en er dus geqn mogelijkheid was om vier dammen te behalen, focn wist wit ook hier de winst te verkrijgen door L 2-16, 46-37. 2. 16-49. 37-41. 3 16—21 41—14. 4. 2116, 1423. 5. 1611 23—37! 6. 11—6, 37—14. 7. 6—1, 14—41. 134 41—10. 9. 49—44, 10—46. Er dreigt nu 34—30 33—29 enz., waardoor de dam niet los kan staan. De 9de zet van zwart was nog de beste omdat 105 direct ver liest, zoals uit het nu volgende zal blij ken. Wit 10. 33—29!, 46—5. 11. 34—43!, 5—46. De zwarte dam kan nog steeds niet ,los" gaan staan door 4330 enz.12. 43—48!. 46—5. 13. 48—34!!, 5—46. 14. 34—40 45x23. 15. 44—40!, 35x44. 16. 50x6 en wit won. Een buitengewoon origineel slot, dat, voorzover mij bekend, nog niet in onze bestaande leerboeken voorkomt. B. SPRINGER. VOOR ONZE LADDERWEDSTRIJD ff"ö O. n n Stand: Zw. 26, D. 32. Wit 27, 31. 38, 48, 49. (Notedop). Wit sp. en forceert de winst. Eindspel uit gewerkt inzenden. (Van D.). Stand: Zw. 25. 26, D. 29. Wit 24, 30, 33, 43, 47, 48. Wit sp. en forceert de winst. Eindspel uit werken. (Notedop, Van D.) Twee ver schillende winst gangen gevraagd! De oplossingen van deze vier vraag stukjes worden gaarne tot uiterlijk 1 S^P- ber ingewacht aan het boven deze rubriek vermelde adres.. (Zaterdag 21 Augustus 1954) Schaakredacteur: P. A. KOETSHF.ID, Huize St Bernardus, Sassenheim DE PROBLEMEN VAN DEZE WEEK Enige maanden geleden overleed de be kende en begaafde Tsjechische componist Lad. Knotek. In z'n nalatenschap bevon den zich schijnbaar nogal verschillende, niet gepubliceerde problemen. Hierover kreeg de heer Havel het beschikkingsrecht en nu heeft hij zeer mild aan onze rubriek gedacht. Maar liefst vijf driezetten was liij zo welwillend ons af te staan. Onder no. 7168 brengen wij de eerste uit deze collectie. De technische vaardigheid en verfijnde economie, die men in zijn problemen vindt, dwingt grote bewondering af. Men bezie deze compositie eens goed, waarin met slechts tien stukken nog zulk een subliem spel wordt vertoond en ook de vier overige, die nog zullen volgen, heb ben alle deze loffelijke eigenschappen. Dat we met dit buitenkansje in onze schik zijn en de heer Havel hiervoor zeer erkentelijk, is zeer begrijpelijk. PROBLEEMOPLOSSINGEN No. 7161. M. Schneider. Opl. 1. Pc2—d4 dreiging 2. Td7—e7. No. 7162. E. Visserman. Opl. 1. Pa5c4 (tempo). 1Rc2, Rgl (d6), P ad lib., a5, dc6:, d5, de6: 2. Pfe3t, Pg3:t, Pe5ft, Pd6, Pe7:f, Pgh4f, Pg7f, enz. No. 7163. 1. Tc4c7 dreigt 2. Tb7 enz. J. Vasta. 1Rc7:, Rd6, 2. Rc3, Pd3f enz. In de volgende rubriek geven we een oplosserslijstje van twee weken. Wij hebben, in onze zonnervacantie, een reis gemaakt „naar het hart van Europa"! Wie denkt hier niet aau Zwitserland, dat men, met een beetje goede wil, niet alleen het hart, maar ook de kruin van Europa zon kunnen noemen? Of aan Rome het geestelijk hart van Europa, tevens van de hele wereld? in menige winkel te bewonderen valt. Onze keuze van een hotel blijkt on tactisch: dichtbij het station! Heel de nacht lawaai, signalen van auto's enz. Te Parijs is men juist met een „veldtocht" ten behoeve van de stilte begonnen. Nu, wat dat betreft, gunnen we de Spanjaarden wel twee van die veldtochten. Een „autorail", een bescheiden mo tortreintje, brengt ons de andere dag naar Périgueux. hoofdplaats der pro vincie Perigord - befaamd om haar ge- truffeerde „keuken", een aparte klasse in Frankrijk. Tal van ansichten zijn hiér gewijd aan krulstaarten, die de truffels weten op te scharrelen. Men behoort dan getruffeerde gans, of kal koen te bestellen.... en vindt de ge truffeerde rekening bij het betalen van het logies. Te Dijon vormen slakken de specia liteit, escargots, wijngaardslakken eerst' daar hebben wij, tot onze schrik, vroeger eens ervaren welk kostbaar gedierte hier onder onooglijke „huis jes" eigenlijk verwijlt. Wij woonden de Hoogmis bij in de prachtige Romaanse cathedraal van Saint-Frent, gebouwd als een Grieks Kruis. Er waren nogal wat mensen. Geen preek; een priester las iets voor over een „pèlerinage", een bedevaart naar Lourdes (spr.: loer-de). Binnen het uur was de plechtigheid beëindigd en stroomde wellicht juis ter: druppelde het geweldige gebouw leeg. De autorail heeft twee uur nodig voor de reis van hier naar de oude wijnstad Bordeaux. Aan de geweldige bocht der Garonne, bevaarbaar voor zeeschepen, is het, on danks de Zondag, nog druk genoeg. Maar het levendigste deel der stad, de Place Gambetta, ligt ver van het sta tion af. Het lijkt wel Parijs-in-'t-klein, Bordeaux! Wij wandelen graag in zulke steden door'de „halles", de overdekte markt plaats. Ook hier. Er liggen levensmid delen, die wij nauwelijks kennen. Ten minste: niet als zodanig. Wat dacht u van een heerlijke schotel bestaande uit kalfsmaagonderdelen? Of van een bloedrood stuk tonijn? En heeft u soms Maar mijn Spaanse vrienden geven u heerlijk ongelijk. Zwitserland—Rome alle respect, doch „cl Corazön de Europa"' (het hart) wel dit is Santiago de Compostela „una de las mas bellas. ciudadeseen der schoonste en glo rievolste steden „del mundo" van de wsrclcl. U bent dit niet met hen eens? Wel, zij zijn bereid U onder een stortvloed van „palabras" (woorden) te bedekken om U van Uw ongelijk te overtuigen. Intussen kiezen wij, voorlopig, hun zijde. Daar gaan we dan. Naar een der oudste centra van Christelijke cultuur en wetenschap. Santiago de Com postela. Eerst even kijken waar we wezen moeten? In de N.W. hoek van het schiereiland, „vlak" bi.i la Coruna dit is te zeggen: op 80 km., en van Madrid op 925 km.! De ..rapido (klemt op a) de sneltrein, die maar even stopt om water in te nemen, doet over die 80 k.m. nog altijd wel anderhalf uur: Maar het is dan ook 'n hele klim. Wij willen u van tevoren verwittigen: wij reizen per trein en. vooral de door ons gekozen heenreis, vergt dan heel wat van het uithoudingsvermogen. Eer lijk gezegd: het werd ons, gewend aan vaderlandse verhoudingen en afstan den haast wel eens te machtig. Maar dan' trokken we ons weer op aan die eindeloze scharen van (Katholieke) Middeleeuwers, die liepen, werkelijk geen moeite ontzagen en zich rijkelijk beloond achtten, wanneer ze „San tiago's", Sint Jacobus' relieken moch ten vereren, om, veilig onder zijn be scherming, de pelgrimstaf in de hand, de Sint Jacobusschelp op de mantel, de terugreis te aanvaarden. NAAR PARIJS. Van Amsterdam C.S. vertrekt de sneltrein naar Parijs om 10.10 uur; te gen 18 uur begroeten we de „Sacre Coeur", hoog uitrijzend boven de boch tige straatjes van Montmartre „de berg der martelaren" (Mont des Mar tyrs) eens bekroond door een heidense tempel Even later stoppen we aan de „Nord". We zoeken tijdig 'n hotel op, want morgen is het weer vroeg dag. De spoorwegen onderhouden een bus dienst, die de „Nord" verbindt met an dere stations. Maar „de Noorderstatie" geeft ook toegang tot de onvolprezen ondergrondse, de métro, die ons naar het station-van-Austerlitz brengt. „Zo gauw u de lucht weer ziet, bent u er' licht een Franse meneer ons in. Het gaat bij de ondergrondse allemaai gauw-gauw; deuren open; er vlug uit; automatisch dicht; en weer verder. Wij vinden het erg prettig, dat we nog even naar de Notre-Dame kunnen wande len, langs de Seine-oever, waar de cathedra van Zijne Eminentie, Kardi naal Feltin staat. Wij komen altijd weer onder de in druk van de Parijse hoofdkerk. Van het devote licht, gezeefd door de we reldberoemde roosvensters in hun on beschrijfelijke schoonheid. Van de boeiende sfeer, die het daverend ge woel der grootstad stillegt. Van de chimères ook, de duivelse figuren aan ■de buitenzijde, die de draak schijnen te steken met de mensen ,,en ze hebben nog gelijk ook" verzekert ons een vrouwtje, bij wie we een paar medailles kopen. Maarterug naar de Gare d' Aus- terlitz! De Zuid-Express: „Parijs— Madrid" staat al klaar. Niet voor ons. Want wij kiezen een andere route. Bo vendien „ParijsMadrid" is maar bij wijze van spreken, want Spanj-e heeft veelszins (niet overal) een grotere spoorbreedte dan Frankrijk dus wordt het aan de grens altijd overstap- 1 Te Limoges gaan we er uit. Hier wordt prachtig porselein gemaakt, dat lust een portie afgehakte kippekoppen mee naar huis te nemen? Of verkiest u liever een zorgvuldig geschoren kalfskop? Het station te Bordeaux wemelt van pelgrims naar Lourdes: „Gij hebt hen verzameld uit alle talen, volken en natiën" Wij zien ordegeestelijken in bekende en onbekende habijten. Het bruin der Carmelieten en Franciscanen wisselt af met de zwarte, zwierige mantels der Dominicanen; het wollige wit van een „Witte pater" lijkt geel naast de geweldige kappen van zus ters, als blanke vleugels uitstaande om haar hoofd; meeuwenvlerken. Af en aan daveren de treinen. „Ave Maria 1 Ave, ave, Maria", zingen Vlaamse pel grims. Maar er zijn Engelsen en Voor- Indiërs óók en Italianen; Nederlanders hebben wij op deze dag niet aange troffen. Des middags vertrekt de trein naar Hendaye-Irun, de grensstations. Uren aaneen davert hij door het woeste, troosteloze landschap van de „Lan- des", blijkbaar dun bevolkt. Dennen, dennen en nogeens dennen. De stam men vertonen inkervingen met onder aan kleine bekertjes, om de hars op te vangen. Niemand in de trein kan ons zeggen wat men met die hars doet? En, of de bomen niet te lijden hebben onder deze behandeling? Een Baskische boer reikt ons gul zijn fles-met-wijn; het is warm; wij mo gen gerust drinken. Wij zeggen, dat wij geen wijn gewoon zijn. Een sigaret dan? Die kunnen we met afslaan zon der het boertje te krenken. De wagon is vol. Meer dan een millioen mensen hebben Parijs ver laten. Vacantie Te Bayonne-Biarritz loopt de trein voor de helft leeg. Wie nu geen hotel gereserveerd heeft, is weinig te benijden. Alles bezet, „com plet". In Spanje hebben w'j anders gehoord: „Ocupado", maar het kwam op hetzelfde neer. Hendaye (an-daa-je) het laatste Franse station. Nu het riviertje de Bidassoa over.... en.... we zijn, zij het langs een omweg, in Spanje aan gekomen. Irun (ie-roen). De directe af stand van hier tot Parijs bedraagt een 830 km. Het gedrang bij de douane is ver schrikkelijk. De een probeert de ander voor te wezen. Een paar kalme, keurige soldaten der „Burgerwacht", met de be kende, platte hoeden van de „Guardia Civil", een soort gendarmerie, zetten de haastig-gebakerden keurig „op hun nummer". Wij maken kennis met een Cubaan se priester, die zeer goed Engels spreekt. Hij heeft volstrekt geen haast met zijn bagage. „Ik heb niets bij ma om aan te geven", zegt hij. „Maar als je het laatst bent, is de douane moeien laten ze je meestal zo gaan". Hij krijgt gelijk. Om half acht vertrekt de trein naar de befaamde badplaats San Sebastian, waar vroeger de Spaanse, koninklijke familie gaarne des zomers vertoefde, werkelijk een pracht van een stad, met brede, moderne straten en een strand eigenlijk twee stranden dat de vorm heeft van een „concha", een schelp (con-tsja). Maarmet de reis door Spanje hopen we de volgende week door te gaan. 1. M: duizend rozen; 2. iep; 3. aders; 4. stijltje; 5. baardzwijn. inheems op het eiiand Borneo; 6. gewervelde (dieren); 7. „Solanum tuberosum", is Latijn voor: aardappel; 8. leder; 9. bes; 10. N(oordenwind). 1. Zinnen met „niet" in positieve be tekenis, vinden we bijv. bij Vondel; Wat werd er niet al tijds met kib belen versleten". 2. Diezelfde Vondel en zijn tijdge noten hadden het eveneens over: „groter als". Groter „dan" is eigenlijk een germanisme, ofschoon dat nu juist echt-Nederlands aan doet. 3. „Grotesk" betekent: grillig,vreemd, wonderlijk, fantastisch. Frans grotesque. 4. Een gratie-jaar betekent voor een predikantsweduwe dat zij, na de dood van haar man, nog een jaar diens tractement ontvangt. 5. „Oudere" personen behoeven nog lang niet altijd ouder dan oude te zijn. 6. In „Zin en Onzin" merkt J. A. Meyers op (Van Ditmar), dat het moet zijn: ..Ik ben verleden jaar te H. geweest". HIJ vervolgt: „ik was verleden jaar te H., toen daar 7. Een „homilie" heeft met „hommels" volstrekt niets van doen. Het woord betekent: kanselrede, leerrede en houdt verband met het Griekse: homilia: „vergadering". 8. Het Kanaal van: „Holland- op-z'n- smalst" werd in 1876 door de land engte tussen het IJ en de Noordzee gegraven als Noordzee-kanaal. 9. „HH.EE.GG.AA." is e.en verkorte schrijfwijze voor: „Hunne Edel- grootachtbaren". Aldus betitelt men de Raadsheren der Gerechtshoven. 10. Onder een „gek" verstaat men wel een draaiende kap boven op een schoorsteen. ut Voor een bepaalde zeer moeilijke dwangpositie hebben de Amerikanen de geestige benaming gevonden: crisscross- squeeze. Wij hebben dit begrip ]ett"h) in het Hollands vertaald, want de bena ming is zéér typerend voor de hoogst in teressante figuur welke zich daarbij voor- d°Orilangs kwam een dergelijk figuur zich aanmelden en het bleek te moeilijk te zijn, want de speler die het spel moest afwerken zag de ^"s-kras- dwang niet en ging een down. Het spel zag er als volgt uit: V B 4 CP A H 3 O B 9 3 A H 10 6 No. 2938 J. P. LAROSE, Montreal (Canada) No. 2939 B. SPRINGER, Den Haag m 9 9 f "i O W'"'i A H 10 5 9B873 O A H 4 B 4 Noord opende met 1 Oost paste, Zuid bood 2 SA, West paste en hierna gmgen NZ verder tot 6 SA, te spelen door Zuid. West speelde «T» 9 voor en daar Zuid er geen aanleiding in zag om ^ie proberen, speelde hij 6 uit de dummy. Oost nam Vrouw. Oost speelde 4» terug en Zuid stond nu voor de opgave waar vandaan hij de 12e slag moest halen, dien de C? Vrouw tweede zit is b® ?6"" voudig genoeg, maar dergelijke gelukjes komen niet zo vaak voor. In principe moet Zuid op de volgende eindfiguur spelen: Stand: Zw. 9, 12, 19, 24, 25, 33, 34, 39. Wit 21, 27, 30, 32, 37, 45, 48, 50. Wit speelt en wint. Stand: Zw. 8, 10, 11, 13, 19, 20, 23, 24, 26. Wit 28, 31, 33, 35—39, 44. Wit sp. en wint. C> A H O B 9 3 V B 8 7 A H Stelt u zich nu eens voor, dat één der twee tegenstanders de beide rode Vrou wen bezit. Op dit ogenblik moet dan één dezer Vrouwen tweede zitten. Heeft Zuid nu goed opgelet en heeft hij al geteld dat er nog maar 4 ^7 in het spel zitten en dus nog 6 O, dan speelt hij V Aas en "v1 Heer, j de Vrouw valt en Zuid maakte de laatste 3 slagen. Heeft de in dwang te brengen tegenstander veel ruitens afgegooid, dan moeten Aas en Heer uit de Zuid hand gespeeld worden en de O- Vrouw valt, waardoor Noord de laatste drie sla- j gen kan maken. Zitten Q Vrouw en Vrouw over OW verdeeld, dan ontstaat er geen dwang, hetgeen Zuid aan het af spelen zeker bemerken kan. Zijn enige kans is dan te spelen op O Vrouw-twee de; hij is dan even ver als wanneer hij daarmede begonnen zou zijn. Het aardige van deze dwangpositie is, dat deze zowel tegen West als tegen Oost opgaat! De enige voorwaarde is, dat beide vrouwen in één hand zitten. De tegenpartij kan het afspelen bemoeilijken, ^oor brutaalweg al in het begin b.v. de C? Vrouw tweede te zetten en Vrouw derde te bewaren. Zuid moet dan „raden" welke kleur hij het eerst spelen moet. Dat een tegenspe ler een dergelijke dwang al in het begin ziet aankomen is nóg moeilijker dan de dwangpositie zelf. In theorie is dat tegen spel mogelijk, de practijk is. dat een te genstander pas op, het allerlaatste moment na lang nadenken de keuze, maakt om van (jp v-x-x en O-V-x-x een kaart weg te gooien. Zelfs als u mij schrijft, dat gij niet zulk een tegenstander zoudt zijn MIMIR. 9 9 No. 7168 LAD. KNOTEK t Eerste plaatsing. Mat in drie zetten No. 7169 JAC. HARING Eerste eervolle vermelding L'Italia Scacchistica 1953 Mat in twee zetten Horizontaal: 1 larve, 5 gewicht, 7 vogel, 9 maanstand, 11 niet verheven, 12 slede, 13 indien, 15 koor, 16 bid (lat.), 17 water in Brabant, 18 schildersgerei, 19 tijdperk, 20 ik (lat.), 21 levenslucht, 22 verharde huid, 25 voetbalvereniging, 26 onder andere 28 woonschip, 29 jongensnaam, 33 pl. in Limburg, 34 vis, 35 schildersgerei, .3/ inwoner van Borneo, 41 werk, 46 meis jesnaam, 47 staaf, 49 zoals de akten ge tuigen (lat.), 50 bijwoord, 51 sprakeloos, 54 vorm van gappen, 55 vervoerbedrijr, 58 doorzichtige, 60, deel v. e. huis, 62 la- milielid, 63 vr. munt, 65 eikeschors, bb meisjesnaam, 67 jongensnaam, 68 smalle opening, 70 de onbekende, 71 rijksgrens (afk.), 72 zangnoqt, 73 vogel. Verticaal: 1 eerwaarde vader (lat.), 2 soort onderwijs, 3 soort scherm, 4 bevel, 5 tegenwerping, 6 rang, 7 coiffeur, 8 drank, 9 zonder inhoud, 10 gewicht, 14 vlug, 15 herkauwer, 19 soort struisvo gel 21 groet, 23 maanstand, 24 voorzet sel' 25 landbouwwerktuig, 27 persbureau, 28 wandeldreef, 30 voorzetsel, 31 pers, vnw (fr), 32 goud (fr.), 36 geheel de uwe (fr.), 37 maat, 38 tandeloos zoog dier, 39 pers. vnw., 40 meisjesnaam. 42 lidwoord, 47 ambtshalve (lat.), 48 omhaal, 52 deel v. e. gebouw, 53 omsloten water, 55 vierhandige dieren, 56 bijwoord, 57 ■zwaardvis, 59 bergruimte, 61 houding, 63 in orde, 64 telwoord, 69 eerwaarde heer (lat.). Blijkens een opgave in de Nederlandse Staatscourant zijn in de week van 8 tot en met 14 Augustus j.l. in het gehele land twee gevallen van kinderverlamming aangegeven, nl. een in Rotterdam en een In Kerkrade. Voorts werden o.m. aange (Van onze correspondent) Via een K.R.O.-uitzcnding zullen dc radio-luisteraars op Vrijdagavond 27 Aug. een bijzondere belevenis meemaken: voor dc eerste maal in de geschiedenis van de Nederlandse radio zullen piloten van straaljagers rechtstreeks in contact ko men met een radio-zender en via deze zender met dc K.R.O.-studio in Hilver sum, waar deze unieke uitzending wordt geregisseerd. Op bedoelde avond maakt een groep van drie straaljagers. Shooting Stars, een rondvlucht boven Nederland. Mede omdat velen slechts weinig inzicht hebben in al de mogelijkheden der lucht verdediging wèl weet men dat deze gro te sommen gelds vergt is deze bijzon dere uitzending geënsceneerd. De oefenvlucht wordt uitgevoerd tijdens het K.R.O.-verzoekplatenprogramma voor militairen: het „Vliegende Schijven"-pro- gramma. Voor de luisteraars is aan deze uitzending een prijsvraag verbonden. Zij moeten o.a. vaststellen, welke de gemid delde snelheden van de straaljagers zijn en opgeven hoeveel liters brandstof de ja gers hebben gebruikt. Uitzending en wed strijd zullen de luisteraars een goede in druk geven van de verbijsterende snel heden der straaljagers en hun belang rijkheid in het kader van de verdediging vanuit de lucht. Ook de landmacht is bij dit programma ingeschakeld. Op de Waalsdorpervlakte staan tijdens de uitzending een radar scherm en enkele stukken luchtdoelartil lerie opgesteld. Een radio-verslaggever geeft een reportage van de handelingen op deze vlakte tijdens het overvliegen van de drie straaljagers. De uitzending het betreft hier uiteraard een directe uitzen ding heeft zeer veel technische voorbe reidingen gevergd; het ontworpen schema is dan ook uiterst nauwkeurig opgezet. De luisteraars zullen ook een praatje kunnen volgen van de commandant van de groep straaljagers. Commandant en piloten zul len tijdens de vlucht hun verzoeken om bepaalde gramofoonplaten indienen. woede, 43 de ondervinding, 44 beetje, 45 I geven 25 gevallen van diphtherie. Generaal-majoor der mariniers P. J. van Gijn, commandant van het Korps Mari niers, heeft de wens te kennen gegeven binnen niet al te lange tijd de zeedienst te willen verlaten. Als zijn opvolger komt in aanmerking kolonel der mariniers H- O. Romswlnckel, thans commandant van de afdeling mariniers, kamp Woestduin. te Doorn, die ter voorbereiding voor de hem wachtende taak binnenkort bij staf van het korps zal worden geplaatst

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 6