Groenteboeren hielden hun winkels onen CURSUS VAN DE DOOD 1 ijdens „verplichte vacanüe -De blinde dokter Marco Graffi? PAGINA 9 Twee soorten melk Voor dienstplichtigen Zoveel mogelijk landbouwverlof Konijnenziekte in kust streek bij Leiden Nieuwe Britse ambassa deur in ons land SPELEND KIND DOOR AUTO GEGREPEN EN GEDOOD Thans in boekvorm verschenen: Gustavo Corgao Nijmegen tien jaar bevrijd Herdenking op 17 September Gebonden f 6.90 Verkrijgbaar in de boekhandel EEN SPECTRUM uitgave Centraal door J. S. FLETCHER ÜESTIENE zender ^addinxveen product met inkomsten op het andere pro duct te dekken. Nu echter het boter-over- schot naar veler mening onrustbarend wordt, acht men deze dekkingen niet vol doende. Sommiger gedachten gaan uit naar het handhaven van het vetpercentage van 2,5 procent, waarnaast volvette melk in de handel zou mogen worden gebracht. Dit zou tot gevolg hebben, dat de boeren, die thans de plicht tot het leveren van melk aan de drinkmelkbedrijven of de andere zuivelfabrieken hebben, dan zelf ook vol vette melk aan particulieren zouden mogen leveren. De industrie vreest, dat een chaos daarvan het gevolg zou zijn, ook al omdat de boeren, die dan rechtstreeks aan parti culieren zouden leveren, hun volvette melk zonder de volle winstmarges van consumptiemelkbedrijven en slijters zou den kunnen afzetten. Hetgeen voor de groep van consumptiemelkfabrieken en slijters wel eens uiterst nadelig zou kun nen zijn. Hoe uit deze uiterst ingewikkelde zaak met tegengestelde belangen een oplossing moet worden geconstrueerd is een vraag, die waarschijnlijk alleen na veelvuldig ge meen overleg zal kunnen worden beant woord. kerke gaan, niet te zeer letten op het- De soldaat doet een gemeenschapsplicht geen hun aan kansn wordt gebode>i, graag of niet laten de katholieken maar veel meer ip het doel dat met hun van Nederland, als gemeenschap, graag gaven kan worden bereikt, zodat zij een beetje bijdragen aan zulk een nood- met ruime maat zullen geven voor zulk zakelijk doel: „de geestelijke verzor- een prachtig ideaal. ging van onze jongens". (Van onze correspondent) Voor dc Leeuwarder politierechter is Vrijdag de geldigheid in het geding ge bracht van een onlangs door de Leeuwar der raad vastgestelde sluitingsverordening voor groenteboeren, wier organisatie een verplicht gestelde vacantieregeling hadden gevraagd. Dc politierechter vroeg namelijk geldboeten tegen twee groenteboeren, wier zaken in de week, waarin zij volgens de verordening gesloten hadden moeten zijn, geopend waren. De verdediger, mr B. P. van der Veen, die zelf overigens ook raadslid is, ver klaarde echter, dat de verordening niel geldig is. Zowel de Kamer van Koophan del als de Middenstandsraad als B. en W. hadden namelijk afwijzend tegenover het verzoek van de organisaties van de groen te- en fruithandelaren gestaan. B. en W. meenden, dat de tijd van voorbereiding te kort was en stelden voor op het ver zoek afwijzend te beschikken. Enkele raadsleden waren echter vóór 'n regeling, die dit jaar nog van kracht zou zijn en volgens mr Van der Veen is er daarna niet over de regeling zelf, maar over het al of niet wenselijk zijn er van gestemd. Voor een regeling hadden twen raadsleden namelijk een nieuw voorstel moeten doen, zulks in overeenstemming met het reglement van orde, doch dit is niet geschied. Burgemeester Van der Meulen stelde voor om dan maar d/zeifde regeling vast te stellen die ook voor de slagers geldend is, een en ander namens de commissie van de strafverordening, waarmee hij uiteraard op dat moment geen overleg kon plegen en die ook voor de regeling bleek. Mr Van der Veen vroeg dan ook een nietigverklaring van de verordening; in een ander geval zou hij de boete graag als principieel zien. Er zal volgende week schriftelijk vonnis worden gewezen. Op vragen van het Tweede-Kamerlid, de heer De Ruiter over het verlenen van landbouwverlof aan dienstplichtigen, heeft minister Staf geantwoord, dat verhou dingsgewijs het aantal ingewilligde ver zoeken om verlof van dienstplichtigen uit de landbouwsector in de laatste weken is gestegen. Dit valt hoofdzakelijk toe te schrijven aan het soepele standpunt, dat ten aanzien van deze verzoeken wordt ingenomen, omdat volledig begrip bestaat voor de grote moeilijkheden die zich in de oogsttijd, mede in verband met de langdurige regenperiode, op tal van land bouwbedrijven blijken voor te doen. Zolang de thans bestaande moeilijkheden voortduren, zal in werkelijk urgente ge vallen, zoveel mogelijk verlof worden verleend, indien en voor zover de belan gen van de militaire dienst dit maar enigszins toelaten, aldus de minister, waarbij hij er de aandacht op heeft ge vestigd, dat het meest effectief wordt ge holpen door het verlof, in stede van gedurende een bepaalde tevoren vastge stelde periode, te verlenen over perioden van enige dagen, aangepast aan de voor de oogst gunstige weersomstandigheden. (Van onze correspondent). De gevreesde myxomatose, de ziekte die aan duizenden konijnen het leven kost, is thans ook geconstateerd in de kust streek bij Leiden. Speciaal in de Kat- wijkse duinen grijpt de ziekte snel om zich heen. Een kampeerder, die een duin wandeling had gemaakt op het terrein van de Leidse Drinkwaterleiding Mij, deed bij de Katwijkse politie aangifte van het feit, dat hij verschillende konijnen had gezien, die zich zeer merkwaardig gedroegen. Een onderzoek, dat na deze aangifte volg de, bracht het binnendringen van myxo matose in de Zuid-Hollandse kuststreek aan het licht. Later bleek, dat de Leldse Duinwaterleiding Mij reeds op de hoogte was van dit feit. Reeds in het begin van deze week was het eerste geval van myxomatose gerapporteerd. In Leiden zelf is de ziekte nog niet ge constateerd, evenmin als in de duinen van Wassenaar en Noordwijk. In de Scheveningse duinen heeft men echter reeds konijnen aangetroffen, die aan de gevreesde ziekte leden. De nieuwe ambassadeur van Groot-Brit- tannië, de heer Paul Mason is gisteravond met zijn gezin in ons land aangekomen. Tijdens een korte bijeenkomst, direct na dat de heer Mason in Hoek van Holland voet aan wal had gezet, heeft hij er zijn vreugde over uitgesproken dat hij zijn di plomatieke functie in Nederland zal be kleden. i De Britse ambassadeur, die Sir Nevile Butler opvolgt, heeft voor de oorlog ons land reeds enkele malen bezocht en heeft, zoals hij zei, niets dan lof voor wat hij des tijds gezien heeft. „Nederlands spreken en schrijven," zo zei de heer Mason, „kan ik helaas nog niet. Maar ik kan het wel vrij goed lezen-" komt slechts zelden voor, dat hij een col lega moet consulteren. Hij heeft nooit het Braille-schrift ge leerd, tot veler verbazing. Toen er een monument voor Louis Braille werd ont huld, nodigde men hem uit, de herden kingsrede te houden, maar hij moest wei gerenHij laat zich de medische tijd schriften en nieuwe medische boeken voorlezen. Zijn godsdienstzin heeft hem in zijn blindheid doen berusten. Op vacantie gaat hij niet meer. Enkele jaren geleden hoorde hij buiten, in de bergen mensen enthousi ast praten bij een mooie zonsondergang. Het brak hem bijna het hart.... Gistermiddag is op de rijksverkeersweg te Oldenbroek de 5-jarige B. S. door een auto gegrepen, toen het kind een bal achterna liep en daarbij op de rijweg kwam. Het jongetje werd tegen de weg geworpen en bleef met ernstige verwon dingen liggen. Het werd onmiddellijk overgebracht naar het Sophia-ziekenhuis te Zwolle, waar het enige uren later aan de opgelopen verwondingen is overleden Advertentie (Van onze correspondent). Op 17 September a.s. zal Nijmegen het feit herdenken, dat tien jaar geleden de legers de stad bevrijdden van de Duitse overheersing. Bij die gelegenheid zullen tal van plechtigheden worden gehouden, bij de Waalbrug en op al die punten, die belangrijk zijn in de jongste geschiedenis van de Keizer Karelstad. De herdenkingen zullen worden opgeluisterd door de band van het 7de Amerikaanse leger en de band van de Royal Canadian Engeneers, die mo menteel te Soest in Duitsland is gelegerd. Deze beide muziekkorpsen zullen in gala tenue aan de plechtigheden deelnemen. Voorts zullen er zijn de Kon. Militaire Ka pel en de Luchtmachtkapel. (Advertentie) Wie van etiketten houdt, mag deze meesterlijke Braziliaanse roman indelen bij de zoge naamde katholieke roman, maar dan op een niveau waarop ook Mauriac en Graham Greene „katholieke romans" schrijven. „Ik ook", zei Graye, „en...." Wirlescombe beduidde hem plotseling te zwijgen. Door de openstaande deur kwamen twee mannen binnen, allebei groot, donker, gladgeschoren, klaarblij kelijk broers. En door een blik op de drie detectives, die hen zaten gade te slaan, begreep hij, dat de prooi te vroeg was binnengekomen. Hij boog zich naar Graye. „Kijk! De Di Spada's! Stil! Let op!" 't Was duidelijk te zien, dat Lucien en Stefano Di Spada er geen idee van had den, dat ze het voorwerp van zo'n bui tengewone belangstelling waren. Ze gin gen aan een tafeltje, midden in de zaal zitten, tussen de bar en de hoek, waar de drie deteictives zaten. Ze bestelden iets bij de kelner, die om hen heen draaide, en staken een sigaar op. En een van hen haalde zijn portefeuille voor de dag, en nam er een paar dingen uit die hij aan de ander liet zien Wirlescombe stiet Graye aan en fluis terde: ..Stoombootbiljetten". Toen wierp hij een blik naar de detec tives in de hoek tegenover hem. En er kwam een soort telegrafische verbin- stand tussen hen en de twee „stillen die bij de bar stonden. De iaatsten slenterden de zaal door terwijl ze juist deden, alsof ze de boel eens opnamen, totdat ze vlak achter de twee broers stonden, zo, dat ze zich .naar om hoefden te draaien om hen bij de elleboog te pakken. Mellish en zijn ge zellen stonden op het punt er op af te springen, en Wirlescombe zette al af... „Kijk eens!" riep Graye plotseling uit „Let op!" (Wordt vervolgd) dat hoekje, dan zal ik je voorstellen. Dan kunnen we ook een plan de cam pagne opmaken, dat zal ons een hoop drukte besparen. Ik ben meer voor orde en kalmte bij dergelijke dingen. Zeker, stemde Mellish in, dat ben ik ook. Maai voordat ze nog op konden staan, zag Wirlescombe, dat Graye vanuit de box, waar hij zat, naar hem wenkte. Een ogenblik, zei hij. en liep er naar toe. Graye stond ook op, kwam hem te gemoet, en nam hem een eindje verder mee de zaal in. Wat is er? vroeg Wirlescombe. Is er iets gebeurd? Graye trok hem mee een andere box in. „Hebt u al eens naar die man, die daar bij de bar staat, gekeken?" vroeg hij. „Nog niet", zei Wirlescombe. „Waar om?" „Ga hier zitten, en kijk dan eens om. Achter het tafeltje, waar u met uw vrienden zat, staat een man, in een grijs pak, en met een slappe hoed op. Kijk hem niet recht aan, maar zo'n beetje toevallig. Nu bijvoorbeeld. Hij heeft zijn gezicht nu half deze kant uitgedraaid." Wirlescombe draaide zich langzaam om. En met moeite kon hij een uitroep van verwondering onderdrukken. „Wel?" zei Graye. Wirlescombe ging weer recht zitten. „De hemel beware me", zei hij. „Ik zou gezegd hebben, dat het de man as, die we dood in dat lege huis hebben gevonden: Cafferata."

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 9