Nieuws uit STAD en OMTREK STOUTMOEDIGE GREEP 1 KL WK EN ZAANK" OET MASTREECH.... OUDE TIJD Het sprookje van Zundert" De fluit van Fluut Tsjang Fluut aoscopen Eervolle nederlaag van Excelsior tegen VVV G SPANNING TOT HET EINDE BIJ HERMES-H.C.C. 1 Hulp rDE SOTO Garage „AUBURN Uit die goede PER TOURINGCAR naar eheugen Die niet helemaal gelukte, maar waardering verdient V. De reissom voor deze trip bedraagt 5.85 per persoon DINSDAG 24 AUGUSTUS 1954 S PAGINA 2 Een poging Waarde van het experiment rr STADSVERBETERING NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT OPERETTE-SHOW VOOR EEN ENTHOUSIAST PUBLIEK Voor het bloemencorso te Zundert op Zondag 5 Sep tember a.s. zijn voor onze abonné's nog een aantal deelnemerskaarten beschikbaar. Zover nog in voorraad, zullen tot en met Vrijdag a.s. aan ons kantoor, Dam 18 te Schiedam, deze kaarten worden verkocht. (Hierbij is inbegrepen het vervoer per touringcar, een tribuneplaats van f 2.en een kop koffie.) Vertrek vanaf de Koemarkt te Schiedam om 9.15 uur precies en weer terug te Schiedam om ongeveer 21.00 uur. AFD. PROPAGANDA PUZZLETOCHT MèT EN VOOR DE JEUGD Grote deelneming ondanks het slechte weer DE BAKFIETSENRACE TE WATER FIETS GESTOLEN BURGERLIJKE STAND TONEELGROEP „DE WITTE VOGEL" BEZORGDE JEUGD KOSTELIJKE UREN BEHENDIGHEIDSWEDSTRIJD MOTORCLUB „SCHIEDAM" MONOPOLE THEATER „De vluchteling van de Alamo" Bij de lunch Zo duur mogelijk HBSSPPSC 4—0 IJS ROTTERDAM INLL). VRACIH KNMARKT MEN KAN DISCUSSIëREN over de vraag, of Shakespeare's blijspelen wel op hetzelfde peil staan ais zijn drama's. Zeker is inmiddels, dat het een open vraag blijft, in hoeverre de eerste feitelijk niet veel meer acteertalenten eisen dan de laatste. Want doet een stuk als ,,'n Midzomer naehtdroom" niet aan als een specimen van l'art pour l'art, de kunst om de kunst Het is één geflonker van scherpzinnige opmerkingen, het is doorspekt met spitsvondigheden en wemelt van kluchtige, boertige invallen en gezegden. Bovendien is het in zichzelf één grote tegenstelling het poëtische begin en het bijna vulgaire, in ieder geval bombastische einde. Eigenlijk zou het toneelstuk der handswerklieden moeten worden opge voerd door de spelers van de herderlijke idylle. Dan zou men van een topprestatie van toneelspeeikunst kunnen spreken. Maar Shakespeare heeft het niet zo gewild. Hij de man, die als we mogen aanne men, dat Shakespeare Shakespeare was en niet Bacon uit toneelspelerskringen sproot en dus het milieu van haver tot gort kende, heeft de spot willen drijven met het toneel en de acteurs, hun als het ware een spiegel willen voorhouden, met de op merking: gedenkt, hoe klein de stad van het verhevene naar het belachelijke is. En.wie sta, zie toe, dat hij niet valle. Zo gezien is de keuze van een stuk ais ,,'n Midzomernachtdroom" van letterlijk elke gezichtshoek uit een waagstuk, een stoutmoedige greep. Alle knepen van het vak moeten er aan te pas komen, om een goede opvoering te verzekeren en de ac teurs zowel als de actrices diénen alle mogelijkheden van hun kunnen te benut ten. Indien we zouden voortborduren op het thema van ,,'n Midzomernachtdroom", zo als wij het onderkennen, zouden we het Theseus kunnen nazeggen een zotte po ging, door eenvoud en liefde aangeboden. Het brengen van ,,'n Midzomernacht droom" aan het Schiedamse publiek, kan inmiddels allerminst als een zotte poging worden gekwalificeerd, al waren onge- Originele Amerikaanse 5 tuns Trucks Binnenkort weer te leveren door de DE SOTO-Dealer: AUTOMOBIELBEDRIJF ,,'n Midzomernachtdroom"'Ern scène uit Shakespeare's vermaarde blippel, dat gis-terenavond in het Passage Theater werd opgevoerd: Demetrius en Hernica. twijfeld de eenvoud en liefde aanwezig. De eenvoud dat waren de beperkte middelen in een zaal, die geen schouwburg is en op een toneel, dat geen schouwburg toneel is, alsmede de origine der execu tanten het dilettantentoneel. De liefde die was de toewijding voor de liefhebberij, op een hoger plan verheven door de wil, iets aparts en van blijvende waarde te brengen, waarvoor geen moeite te veel was. Als we alleen zouden zeggen, dat de rolvastheid der executanten in dit moei lijke stuk werkelijk bewonderenswaardig was, doen we de opvoering van gister avond in het Passage Theater te kort. Er viel meer te waarderen, zb bijv. een goed op elkander ingespeeld zijn, een duidelijke vastbeslotenheid, om het geheel tot een goed einde te brengen, ondanks het aan vankelijke gemis aan contact met het pu bliek. Dit had zich uiteraard heel wat min der ingespannen dan de spelers, om het stuk te savoureren. Het ontging de toe schouwers o.a., dat de muziek een integre rend deel van de voorstelling is en niet dient, om de scènes met wat sonoor oor- gestreel aan elkander te lijmen. Er is veel nodig om een stuk van Sha kespeare te spelen, er is óók iets nodig, om er volledig van te kunnen genieten. O.m. nog een geestelijke inspanning van niet gering formaat. Want de dialoog is waar lijk niet gemakkelijk te volgen, zowel als het gaat om de fijne spotternij als om grollen. In het laatste bedrijf is het een tegen elkander opbieden in scherpzinnig heid, kluchtigheid, infantiel gedoe en het overzien van het geheel valt niet mee. Het is de grote waarde van dit door de Schiedamse Gemeenschap gepousseerde e^t>eriment, dat het de toehoorders van het begin tot het einde heeft kunnen boeien. Al zal de graad van waardering verschillen. Ongetwijfeld was er erkente lijkheid voor het gebodene. De reactie van het publiek was het duidelijkst tastbaar, wanneer de klucht de overhand nam, het geen voor het overige in niet geringe mate te danken was aan het groepje handwerkslieden, die het aan de andere kant weer heel wat gemakkelijker had dan de drggers en draagsters der hoofd rollen. Onder hen kon men tamelijk gemakke lijk de krachten van diverse toneelgezel schappen herkennen, met hun kwaliteiten en de foutsn et van. Het gaat niet aan, hier maatstaven aan te leggen, waarmee de prestaties yan het beroepstoneel geme ten worden. Wel mag de opmerking wor den gemaakt, dat men meer aan het zeggen dan aan aan het doen leven van de tekst toe was en het inleven in de voor te stellen persoonlijkheden en de beteke nis van de tekst menigmaal te wensen overlieten. Misschien is een eis daartoe te veel voor een dergelijke, eerste poging. Alhoewel, de Puck demonstreerde, dat een volledig inleven ook voor dilettanten mo gelijk is en het vullen van het toneel met zijn (in dit geval haar) persoonlijkheid, eveneens tot de mogelijkheden behoort. Juist zij echter verwaarloosde dictie en articulatie en veel van hetgeen ze over het voetlicht moest brengen, mede ter verduidelijking en aanvulling van het ge beuren op de planken, ging hierdoor helaas verloren, Indien we enkele creaties naar voren brengen, moet in eerste instantie de Ly- sander genoemd worden, die aan een Leslie Howard uiterlijk een daaraan aan gepaste vlotheid paarde. De Demetrius kon ons iets minder bekoren. Diens glad heid van stem won het menigmaal van de innerlijke ontroering en actecrdrift. Obe- ron zou. bij een betere dictie, op het be roepstoneel geen slecht figuur slaan. De "rouwelijke rollen waren de minste, met Helena als de beste. De elfen? Wel, gra cieus. Bij het einde bracht het publiek de uit voerenden een ovatie. Hierin deelden te recht de regisseurs, Richard Flink en Adolf Rijkens. en de dirigent van 't Haag se Museum-Kamerorkest, de Rotterdam mer Herman van Born. De laatste wilde meer uit de cerebrale muziek van Henri Nwe Haven 233 - Tel. 69503 - Schiedam De overgang van de Broersvest naar den Singel, het zoogenaamde Bokken- eiland, blijkt, nu de werkzaamheden, die gedurende eenige weken hebben plaats gehad, ten einde loopen, een groote ver betering te hebben ondergaan. Het plantsoen aan de zijde van de al- gemeene begraafplaats is nu gereed en het trottoir is daar langs gelegd. Komen de langs den Singel, vanaf de kerk, heeft men een aardig gezicht op het plantsoen tje, dat zich boogsgewijs om het kerkhof uitstrekt. Voor vreemdelingen, die aan het be staan van een kerkhof in de bebouwde kom der gemeente aanstoot mochten ne men, blijkt het nu, dat ons gemeente bestuur dit onverkwikkelijk gezicht zoo veel mogelijk voor het gevoelig oog tracht te masqueeren. De voetgangers winnen, vooral bij slecht weer, daar zij nu langs het trottoir droog voets het eiland kunnen passeren; maar ook de bewoners der naburige strate.i zullen zijn gebaat als het waar is, wat het gerucht verluidt, dat het riool, 't we'k nu in het midden der straat wordt aan gelegd bij de demping der sloot in de Lange Singelstraat, bij het in die straat aan te leggen riool zal aansluiten. Worden deze verbeteringen volledig verkregen, dan zal het wellicht blijken, dat de beduidende kosten, welke al die werken na zich sleepen, tegen het ver kregen resultaat opwegen. (Nwe Schiedamsche Courant van 28 April 1897) OAGBIAD VOO* SCHIEDAM EN OMSTA f Hf 76ste Jaargang No 22542 De kantoren der Redactie en Admini stratie gevestigd te Schiedam Dam ld. telefoon 68152 Gironummei 590448 Aoouneineiitsprga X 6.25 per kwartaal t 6 iS pc! UJaaitu I J 5u week a j t'..ucot0* Jp gewunt Koiumnreedit C ir oei uilitiiiielei lUOjgle. ir.KcAofttien Mededelingen op redactionele 140 connect geiden lagere tarieven, welke k mm nu cei He i oei niliiimeiei nougte Oy ie trdinm»ii«iie ui oo de erkende ad vi' ,.i» vp»Ki4>ift>aar eön Kampioenen (kleine advertentien) tot woorden cent Kik woord meer 3 cent. Maximum woorden Plaatsing uitsluitend du vooruit betaling Aiu advertentie-orders worden afgesloten en geplaatst overeenkomstig de Kegelen vooi het Ad verten tie wezen, De derde Plantage-avond werd niet in de Plantage gehouden, want de Vacan- tieweek-organisatoren vertrouwden het weer niet al te best, een gebrek aan ver trouwen, dat gisteravond tegen acht uur volkomen gerechtvaardigd bleek. De Gordel van Licht waarlangs de belangstellenden naar „Arcade" trokken om-het Maastrichtse „Klaank en Zaank" te zien en te horen was een erg natte gordel, en iedereen was dankbaar dat „Arcade" zo'n hecht en waterdicht dak heeft Nu konden tenminste nog ruim vierhonderd Schiedammers genieten van het optreden der Maastrichtenaren. De zaal was tot de laatste plaats bezet. „Klaank en Zaank", het Maastrichts amateurgezelschap van middenstanders, is voor Schiedam geen onbekende. Het vorig jaar stonden de Maastrichtenaren ook op de planken van „Arcade", ten einde de nodige luister bij te zetten aan het jubileumfeest van de Kath. Middenstandsvereniging. Het Limburgse gezelschap bestaat uitsluitend uit amateurs, doch deze ama teurs hebben een peil bereikt, hetwelk voor dat van beroepsartisten niet be hoeft onder te doen. Niet alleen, dat hun vocale prestaties uitstekend zijn, ook op het gebied van de show presenteren zij zich als allround-artisten. Het pro gramma begon met een tweetal koor nummers waaronde het bekende Sla venkoor. Deze muziek is voor een gezel schap als „Klaank en Zaank" minder ge schikt Het luchtiger genre van de operette ligt het beter, temeer daar voor dergelijke koorwerken een veel groter koor nodig is. Het geluid was dan ook zeer zwak en miste de strakheid, welk? a capellakoorzang haar aantrek kelijkheid geeft Bovendien doet zich hierbij sterk het gemis van een diri gent voelen. De inzetten worden on gelijk. het geheel wordt te vlak, wijl niet geregeld door de dwingende hand van een dirigent. Hetzelfde euvel deed afbreuk aan ..An der schonen blauen Do. nau". waarbij het balletgroepje niet onverdienstelijk danste. ..Klaank en Zaank" kon pas werkMiik tonen wat het waard is bij de vers- hillende operette- fragmenten. De Potpourri uit „Die lus tige Witwe", de bekende operette van Franz Léhar, gaf de kans zang te kop pelen aan een ongedwongen nummer tje acteerkunst. Ook de fragmenten uit „Grafin Ma- rizza" had een uitbundig succes bij de aanwezigen. De verschillende nummers werden door de leider van het gezel schap aangekondigd, de heer Louis De- vens, in Maastricht beter bekend als de zingende slager De heer Devens pleegt zijn stem te oefenen tijdens het uitoefe nen van zijn beroep en zijn klanten kunnen regelmatig luisteren naar de lang niet onverdienstelijke bas van hun slager Zelfs de gevelsteen boven zijn winkel duidt op zijn liefde voor de muziek: een varken met een fluit in z n bek. De Raubersymphonie werd door de mannelijke leden van het gezelschap goed. hoewel een weinig geflatteerd ge zongen waarbij de heer Devens de bas- solo voor zijn rekening nam. De beide costuumstukken „Die Fleder- maus" en „lm weissen Rössl" hadden terecht een enorm succes Uiteraard wa ren het slechts fragmenten en de show, welke de bekende liederen uit deze beide operettes omlijstte, had niets met de oorspronkelijke operettes te maken, doch diende slechts om de potpourri een logisch verband te geven. Aan deze bei de potpourri's werkte het gehele ge zelschap mee, gekleed in fraaie cos- tuums. Het balletwerk hierin was van een uitstekende kwaliteit, ondanks de jeugd van de danseresjes. De beste prestatie op balletgebied was ongetwij feld de solodans van de balletleidster, een artiste van het Stadttheater te Aken. Het enthousiaste publiek dwong „Klaank en Zaank" verschillende num mers te bisseren, zodat het succes van dit Maastrichtse optreden boven elke twijfel verheven is. Jammer dat dit zelfde programma niet in de Plan tage gebracht kon worden, want een lange rij gegadigden stond voor „Arca de" en moest noodgedwongen teleurge steld worden. Purcell halen, dan er in zit. Zijn inspan ning was soms voor de toehoorder ver moeiend. Een aantekening „goed" nog voor de balletgroep, die onder leiding van mej. Nora Durant stond. De burgemeester en mevrouw Peek woonden de voorstelling bij. U heeft ze misschien allemaal giste ren wel gezien, de jongens en meisjes, ijverig speurend naar aardrijkskundige namen of vaak oude gevels, die wij an ders maar lukraak voorbijlopen, maar die nü in deze feestweek ineens bijzon dere betekenis krijgen. Behalve dat al deze moeite nog beloond wordt, vind ik deze tocht het lopen wel waard en ik ben blij, dat er nog zoveel belangstel ling voor is. Want als de kermis volop draait, het weer je af en toe op een fikse bui vergast, zeg dan eens, dat er voor een puzzletocht geen enthousiasme is! Ik heb ze allemaal zien binnen komen, deze jongens en meisjes, de gele deelne- mrskaarten, voorzien van „het stempel", zegevierend bij de jury overlegd en in spanning of al die namen wel goed wa ren. Enkelen werden teruggestuurd om nog eens béter te kijken (want de Am sterdamse en Rotterdamse bank tellen beslist niet mee!) maar nog anderen had den hun ogen beslist goed de kost ge geven. Zy hadden er zelfs méér dan 21 gevonden, och, als je een puzzletocht on derneemt, doe je het immers gelijk goed! Het flesje Coca-Cola (de fabriek keek daar niet op een meer of minder) en de versnapringen smaakten echter heer lijk en dat was per slot van rekening toch het allervoornaamste! Donderdag is het de laatste dag van deze interes sante puzzletocht. Voor slechts vijftien cent kryg je dat gele formulier aan de Plantage Kiosk. De bakfietsenrace, welke gisteren plaats vond, werd gewonnen door J. v. d. Meer met 0 strafpunten en in een tijd van 1 mi nuut 5 seconden. Twee en drie waren respectievelijk J. v. Zellem en T. Knoops. De fraaie prijzen werden door de heer Van Dijk uitgereikt. De 7-jarige A. H., wonende Brugman straat, moest gisteren voor een passerende auto uitwijken. Hij kwam hierbij te dicht bij de waterkant en struikelde tevens over een ring. Hierdoor raakte hij te water Personeel van de N.V. Ito heeft de knaap met een reddinghaak uit het water gehaald en een hunner bracht hem naar huis, waar bleek, dat hy met de schrik was vrygekomen. Ten nadele van A. v. d. S., wonende Stadhouderslaan, is in de Aleidastraat een fiets gestolen, die hy daar niet op slot i had neergezet. GEBOREN; Cornelia J. d. v. G. W. Meyer en A. Smith; Korstiaan C, z. v. C. den Boogert en H. ,T. J. Mulder; Adriana, d. v. W. Dorst en M. Hendriks; Gysje G. d. v. M. van Noordennen en D. van Baar- le; Ingrid, d. v. P. W. K. Jordamski en B. van de Gryp; Frederik J. z. v. L. G. Duijzer en J. H. de Gans; Antonius C. z. v. K. G. Verbeek en S. van der Pas; Maria J. L. d. v. A. M. J. van Dyk en P. Gosselaar. OVERLEDEN: M. de Haan. 64 j. Rolf Petersen, de auteur van boven genoemd spel en de leider der toneel groep heeft wel bijzonder succes ge boekt, want wat heben al die jongens en meisjes gisteren genoten De hëer Heyboer (zelfs zonder micro foon, die defect bleek, uitstekend te ver staan) heette alle jeugdige aanwezigen namens de Schiedamse Gemeenschap van harte welkom. Vroeg hun zich als waardige Schiedammertjes te gedragen, geen papiertjes op de grond te gooien of op banken te gaan staan, want dan werd de directeur van het Passage-theater, de heer Jansen, werkelijk boos. Vier poppen uit een poppenkast wor den plots gewone mensen. Pepeijn, de soldaat, Natasja, de schone dame, Har lekijn en Winifred, de matroos. Alle vier willen zij graag groot blijven en da't ka,; volgens de koelie-koopman, die hun cho colade-wafels geeft, alleen Pepeijn niet, omdat hij zijn geweer niet wil afstaan. Zij horen uit de schelf waar de koopman prachtige muziek uit de fluit van Fluut Tsjang Fluut. Deze man, die al het speelgoed weer tot leven brengt, is be reikbaar in China onder telefoonnummer 887766.Zij bellen hem op en krij gen de boodschap, dat zij door hem ont vangen zullen worden. Op die reis van maar liefst 3000 km. gebeuren natuurlijk de wonderbaarlijkste dingen, gebruikt Pepeyn zijn geweer, steelt het mannetje uit de doos hot echt rokende stoombootje van de piraat, plus het fiere zeilschip „Hella".... De dienaar aan de Chinese muur. geassisteerd door een schone Chi nese, laat het mannetje uit de doos in de Hoe de kinderen genoten In het Passage Theater werden voorstellin gen voor de jeugd gegeven. Zo'n plaatje zegt nog iets meer dan een verslag, wat de belangstelling van het jeugdige auditorium aangaat leugenbus blazen. Beangst doet hij dat en vliegt met roetzwart gezicht voor straf weer naar zijn doos terug. Pepeyn jokt óók en ondergaat hetzelfde lot. Maar ziet de wensen van de andere drie (zij mogen niets voor zichzelf wensen!) brengen Pepeyn tot inkeer en dan opent Ho-Li de poort van de Chinese muur, kunnen zij Fluut Tsjang Fluut spreken als beloning. Een beloning, die inhoudt, dat zij voortaan altijd groot zullen blij ven. Waarmee aangetoond wordt, dat het goede het kwade immers altijd over wint. De uitslagen van de onder grote be langstelling te Schiedam gehouden be hendigheidswedstrijden van de Motor club „Schiedam" waren: 1. W. Kooiman, Arnhem met 200 cc James 0 strafpunten; 2. H. Vink Jr. Maasland met 200 cc James 1 strafpunt; 3. W. v. Krevelen, R'dam 200 cc James 2 strafpunten; 4. K. Kassels R'dam 200 cc James 3 strafpunten; 5. T. H. Dorst Strijen 250 cc Puch 11 strafpun ten; 6. P. M. de Haan Strijen 125 cc Puch 13 strafpunten; 7. F. v. d. Berg, R'dam 250 cc Tornax 22 strafpunten; 8. G. v. Kleef Gouda 200 cc Hulsman 25 strafpun ten; 9. W. J. Bregt R'dam 500 cc Triumph 27 strafpunten; 10. A. Struik Schiedam 200 cc N.S.U. 31 strafpunten. In het Monopole Theater gaat tot en met Donderdag de technicolorfilm „De vluchteling van de Alamo", die een epi sode in beeld brengt van de bevrtjdings- strüd van Texas tegen de Spanjaarden. Het is een en al avontuur, waaraan een tweetal kinderen een sentimentele noot toevoegt. Voor personen boven de 14 jaar. l Heden 8 uur Plantage: BALLET-RECITAL" o.l.v. Sonja Gaskell Woensdagavond G.30 uur: HDVS-terreiri Ned. Politie-elftalLuchtmacht-elftal Zondag trok Excelsior naar Amsterdam om na het succes tegen Quick N ook van de V.V.V.-ers te proberen één of beide punten af te snoepen. Excelsior telde ver schillende invallers in de gelederen, o.a. voor de voetballers Th. Bierhuizen en Van Huet en bovendien voor Dries. Excelsior heeft echter, ondanks dit alles, V.V.V. handen vol werk gegeven en da overwinning van de Amsterdammers was zeker geen walkover. De aanvoerder van V.V.V. won de toss en hij stuurde Excelsior het eerst naar de wickets. V.V.V. beschikt, met aanvoerder Aiders aan het hoofd, over een zeer behoorlijke aanval, en menigeen dacht dan ook dat de Excelsiorbatsmen wel niet al te veel weerstand zouden kunnen bieden. Dit pakte evenwel anders uit. Cricket heeft zich aan de Damlaan weer van haar beste züde laten kennen. In de match tussen Hermes-D.V.S. en H.C.C. 1, de beide runners-up in de eerste klasse, heerste een maximum aan spanning, een spanning, die eerst heel laat in de middag resulteerde in een overwinning-op-het- nippertje van de Hagenaars. Dit cricket was het aanzien ten volle waard. Er werd door beide partijen uit stekend gefield, het bowlen, zowel van Hermes als van H.C.C., was zuiver en goed, terwijl ook diverse batsmen tot mooie scores konden komen. De bowlers beheersten Zondag de strijd. Was het bij H.C.C. 1 de slowbowler A. de Beus, die met 6 wickets voor 36 runs uitstekende cijfers behaalde, bij Hermes was het Scheffer, die met 6 voor 47 weinig voor hem onderdeed. Hermes. dat de toss gewonnen en batten had gekozen, startte op het zuivere bow len van de Hagenaars, dat in handen was van de openingsbowlers R. Borgers en K. van Staay. zeer langzaam. Zowel Stolk als Bailey moesten zich hoofdzakelyk be palen tot verdedigend spel en de runs kwamen dan ook in een zeer langzaam tempo. In een uur tijd werden er slechts 18 runs gescoord, hetgeen vooral te wijten was aan het slechtlopende veld en aan het feit, dat de H.C.C.-aanvoerder L Sillevis zijn veld op uitstekende wijze had uit. gezet. Op dit totaal werd Bailey door pech achtervolgd. Slowbowler De Beus was zo juist in de Haagse aanval betrokken en Bailey kreeg een bal van deze bowler goed op zijn bat. De bal sprong echter van zijn leg-guard terug en rolde heel zacht tegen de stumps. Bailey uit voor 12. Met v. d. Ende op de mat werd het scoringstempo versneld. Laatstgenoemde speelde zeer goed. Hij liet zich niet verleiden tot het spelen van de ballen door de lucht, hoe zeer vooral De Beus hem ook uit zijn tent trachtte te lokken. V. d. Ende hield alles mooi langs de grond en ook Stolk produ ceerde zijn runs nu in een iets sneller tempo. Zo zag de lunch, zonder dat er verder een wicket gevailen was, een stand van 56 runs voor het verlies van 1 wicket, waarvan Stoik juist de helft achter zijn naam had staan. Ook na de hervatting gingen beide batsmen op dezelfde voet voort. Tot op een totaal van 78 runs bow ler A. de Waard door de verdediging van de Hermes-aanvoerder wist te dringen en men een van de weinige keren getuige was van het feit, dat de stumps van Stolk uit de grond duikelden. De captain had een goede 39 achter zijn naam. V. d. Ende, nu in gezelschap van Hille, liet zich hier door echter niet intimideren. Hij bleef zeer verstandig spelen en we zagen hem zelfs een bal van De Beus voor zes op de Damlaan slaan. ^Tot op een totaal van 96 Hille zich, rustig buiten zijn crease staande, zich op eenvoudige wijze door wicketkeeper Harris liet stumpen. En een run later overkwam V. d. Ende ditzelfde lot. Een bliksemsnelle reactie van Harris betekende het einde van de Hermes-bats man. Hij had een zeer goede 37 gescoord. En nu voltrok zich wederom een drama. A. Keuzenkamp ging op zeer ongeluk kige wijze run-out, Tettelaar, die even snel voor wat runs zou zorgen, sloeg wel een bal voor zes op de hoge huizen aan de Damlaan. maar besefte blijkbaar niet, dat niet iedere bal zich hiervoor leent. Direct hierop werd hij dan ook van een wilde en onbeheerste slag gevangen En de processie zette zich voort. De Beus veroverde nog de wickets van Scheep maker en Stahlie en De Waard deed het zelfde met die van Van Meurs en Schef fer. En zo kwam het dan, dat de mooie stand van 95 runs voor het verlies van slechts 2 wickets in een paar kwartier was veranderd in het all-out zijn van de Schiedammers voor slechts 120 runs. Zo is cricket! Teleurstelling bij de Schie dammers, opluchting bij de Hagenaars, die met hun sterke batting-side tegen dit totaal niet opzagen. Om tien voor half vier begonnen Gai- lois en Planten dan ook aan de taak dit tegenvallende totaal van Hermes te be naderen. Maar al spoedig bleek, dat onze stadgenoten alsnog van plan waren hun huis zo duur mogelijk te verkopen De aanval, in handen van Scheffer en Van Meurs, liet het zich veroorloven van vrij heden niet toe en de batsmen werden dan ook in de verdediging gedrongen. Toen de strijd voor de thee onderbroken werd, waren er dan ook nog maar 18 runs op het bord. Na de hervatting be gon vooral Gallois al spoedig iets te for ceren en H.C.C kwam langzamerhmd in een goede positie. Tot op een totaal van 39 runs Gallois voor 29 runs door Schef fer werd gebowied. Dit getal 39 zou voor de Hagenaars een ongeluksgetal blijken te zijn. Want Planten ging vlak hierop l.b.w. op A. Keuzenkamp en ook de Nederlands elftal-speler Schuur werd voor 0 runs door Scheffer gebowied. En nog steeds op onveranderd totaal probeerde Harris in het begin van zijn innings een zachtere bal van dezelfde bowler voor 4 te slaan en werd op uitstekende wijze door Van Meurs op short-leg uitgevangen. Zo wa ren de Hagenaars 4 kopwickets kwijt en was de spanning al enigszins terugge keerd. Het zou nog erger worden voor 46 runs werd een algemeen Hermes-appeal de Grote Haagse. Want op een totaal van voor eea vang achter het wicket op Scheffer door de umpire toegewezen en was de gevaarlijke De Villeneuve uit voor slechts 1 run. Zo was bij een stand van 5 voor 46 Hermes on top. Op 66 bowl de Scheffer ook Van Staay voor 12 runs en stegen de Schiedamse papieren aan zienlijk. Toen echter riepen Silievis en Heimei de Hermes-successen een halt toe. Heimei had hierbij geenszins over geluk te klagen, daar hij meerdere ballen over en door de slips wist te „snicken". Lang zaam maar zeker werd de situatie voor de Haagse weer iets beter, tot op 97 Sil levis voor een zeer nuttige 25 door Schef fer werd gebowied. Hiermede keerde de spanning weer terug en deze bereikte zijn hoogtepunt, toen op een totaal van 114 runs De Waard door Van Meurs werd gecleand en twee runs later een snelle reactie van Tettelaar op silly-mi°~on de run-out-dood betekende van De Reus. Zo was H.C.C. 9 wickets kwijt voor 116 runs en lag de grote verantwoordelijkheid op het laatste paar Heimei en Borgers. De spanning was voelbaar. Heimei scoorde een single en toen sloeg Borgers een bal van Scheffer heel hoog in de lucht. Twee fielders renden naar de bal toe, maar hij was onbereikbaar. Toen de batsmen aan hun tweede run bezig waren, kreeg van Meurs als eerste de bal te pakken en smeet met e^n keiharde ingooi recht streeks de palen van het dode wicket uit de grond. Doch Heimei had net op tijd zijn crease kunnen bereiken en het Her mes-appeal voor run-out werd niet toe gewezen. Ook de laatste bal van deze over leverde een run voor Borgers op en hiermede was het Hermes-totaal bereikt. De eerste bal van Van Meurs werd door Borgers voor 1 run naar leg geplaatst en De Haagse overwinning was een feit. Het was cricket op zijn best. Scheffer bowlde liefst 29 overs en nam 6 wickets voor 47 runs. Van Meurs in 21 overs 1 voor 40 en A. Keuzenkamp 1—30. Wel verdween J .v. d. Water vlug van de mat. (Deze batsman beschikt ongetwij feld over capaciteiten, maar steeds is hij aan het bat niet fortuinlijk). A. en J. Oos- tcrholt echter boden flink weerstand. Nu J. Oostersolt nu eens niet eerst een groot aantal overs had behoeven te bowlen, liet hij zien, dat hij ook aan bat nog steeds zijn mannetje staat. Jac. Oosterholt scoor de sneller dan zijn broer. B. Hageman ging in een over voor 1 X 4 en 2 X 2, terwijl Dorresteijn flink voor 6 ging- Zonder echter al te veel risico's te ne men, kwamen de runs in een gestadig tempo. Op 53 viel het tweede wicket, toen J. Oosterholt lbw ging op het bowlen van c. J. Slagter. Zijn 29 runs waren van een behoorlijk gehalte. Nu vielen snel enige wickets. Op 70 viel ook het wicket van A. Oosterholt, die 23 runs op een rustige wijze had gescoord Toen op 73 ook het wicket van captain Bakker viel, za® het er voor Excelsior met 6 wickets down belangrijk mindet hoopvol uit. C. Vollebregt en invaller Schoenmakers boden echter prima tegenstand en boven dien stonden zij ook borg voor de runs. Van 73 voor 6 werd het 113 alvorens het volgende wicket viel. Schoenmakers had De vriendschappelijke ontmoeting tus sen HBSS en PPSC is wel wat tegenge vallen. Weliswaar zitten we nog in da vacantie, maar dat neemt toch niet weg, dat we van deze plaatselijke ontmoeting meer hadden verwacht. HBSS is vrijwel gedurende de gehele wedstrijd de meer dere van PPSC geweest, doch hierbij dient in acht te worden genomen, dat de blauw- witten zwaar gehandicapt moesten ver schijnen. Zelfs waren er spelers bij, die daarvoor met de a-junioren hadden ge speeld tegen de a-junioren van HBSS (Uitslag: 2—1 voor PPSC). Hierdoor kwam het, dat HBSS het heft in handen kon houden en de invaller doelman v. d. Gaag kreeg genoeg te doen Toch moest hij in beide helften 2 maal vissen, waardoor HBSS met 40 won. Er werd heel kalm gespeeld en het ging er zeer gemoedelijk aan toe. Scheids rechter Zwanenburg had het dan ook zeker niet moeilijk. In de verdediging van HBSS ontdekten we een speler, die in vroeger jaren ook lid was geweest van HBSS, n.l. Steenbergen. Deze speler be wees wel, het voetballen nog niet ver leerd te zijn. De doelpunten werden ge scoord door Scheffers, Meuldijk, van 't Wout en linkshalf Bas. een dappere 18 achter zijn naam gebracht oen hartelnU1-.=„1 hom dan nok droom, 8 uur. 'n Midzomernacht- Theater: en e0vnriendtelijk ff™ °°k I ^Monopo^ Theater: De vluchteling van van vriend en vijand ten deel. Alami (14 i rSVnlfeh hierna Viel °0k hhadW1Lf va" Stedelijk Museum: Dagelijks van 2 tot C. Vollebregt, die 28 runs had gescoord,1 waaronder een 6 op het bowlen van Hage man. Ook de staart van Excelsior onder aan voering van de jeugdige Th. Hengst gaf zich nog niet gewonnen, maar op 131 kwam toch het einde. Excelsior had tegen deze behoorlijke aanval een goed totaal gescoord. De bowlingcijfers van V.V.V. waren: J. J. Alders 5 v00r 47, B. Hageman 2 voor 30, C. J- Slagter 1 voor 12. Wie had gedacht, dat V.V.V. dit totaal zonder al te veel moeite zou passeren, kwam toch bedrogen uit. De aanval met een uitstekend bowlende J. Oosterholt, die echter meer succes had verdiend, en ondersteund door de jeugdige W. Brunins weerde zich dapper van zijn taak- .J 'V- opende met Slagter en Henrichs. -1 begonnen met rustig batten, al wist men met de losse ballen van W. Bruning wel raad. Op 27 kwam de eerste scheiding, toen Bakker, die Bruning inmiddels ver vangen had, Henrichs op zijn bowlen door A. Walbeek zag vangen. De batsmen, die Henrichs opvolgden, wisten geen van allen met het bowlen van Excelsior raad, met uitzondering van Veltema en Dorresteijn, die tenminst" met resp. 13 en 16 not out in de dubbele cijfers kwamen. De enige, die het bowlen van Excel sior werkelijk met vertrouwen bespeelde, was het, andere openingsbat C. J. Slagter. Hij batte zeer fraai en vond 5 X de boun dary, terwijl hij op het bowlen van Bak ker 1 X 6 sloeg. Toen hij op 108 ver dween, nadat hij een hoogst verdienste lijke 55 voor zijn elftal had gescoord, was er voor Excelsior inderdaad nog een rede lijke kans om deze wedstrijd tot een over winning te brengen Maar zover lieten de Amsterdammers het echter niet komen. Met veel moeite passeerden zij tenslotte het Excelsior- totaal voor het verlies van 8 wickets. De bowlingcijfers van Excelsior waren: J. Oosterholt 1 voor 28, W. Bruning 3 voor 26 en F. Bakker 2 voor 37. 5 uur. Van 18 Augustus t.e.m. 30 Septem ber tentoonstelling „H-t Schone Ambacht", ook des avonds van 710 uur, Zaterdag inbegrepen. R K Openbare l.ees- en Studiezaal en Bibliotheek Geopend iedere middag van 24 uur, behalve Maandag en iedere avond van 7—8 30 uur. behalve Donder dag en Zaterdag Filiaal Gorzen (H Hartkerk): Dinsdag avond van 6 30—8 uur; Vrijdagavond van 7—8 uur uitlenen van boeken. Vacantiefeesten Heden: Jeugdgebouw Ned. Prot. Bond Lange Haven: Kindertekeningen uit 11 landen 25 en na 's avonds 7 u. Zondags gesloten. „Van Babyion tot Napoleon" Geb. Chr. Soc. Bel. Lange Haven, 25 u. en 's avonds na 7 u. Zondags gesloten. Beurs: Wondertuin Fluoralia 25 u. en na 7 u. Zondags gesloten. Arcade, Lange Haven: Jazz-festival, 19.30 en 21.45 uur. Plantage: Ballet-recital van Sonja Gas kell. Nachtdienst Apotheek: M. H. A. Evers, Lange Haven 81. TONEEL EN MUZIEK Woensdag 25 Augustus: Schouwburg, 8 uur: „Brasiliana" (volwA Luxor, 8 uur: „Zaza" (Toon Hermans) (volw.)- BIOSCOPEN Programma's van 20 t/m 26 Augustus Arena: Puntje en Anton «ai.ICapltol: Avontuur in Tanger (14 U; Centraal: De Li* geunerprinses (18 Li; Cineac: Lucky me ta.l. j Colosseum: Happy landing (a.l.l; Harmonie; City Lights (a.l.l; Lutusca: Peter Pan •a.L'j Luxor: De Bruid was een man <a.l.»j Passat® (SchiedamiDe Slaapwandelaar (14 J i; Pr ses: Heidi (a.l.l; Rex: Duel met de duivel j.|- 't Venster: Een dag om nooit te verged (a.l.l; Victoria: Intermezzo (18 J.l. jo<; 23 Aug. v.m.: 194 ton ijzer Groningen; a\ ton kolen Den Haag; 130 ton petr.cokes Tilb^ r 155 ton granen Meppel; 240 ton gerst Worm f veer; 353 ton gerst liggen/varen; 500 ton sXiy Amsterdam; 70 ton granen Zutfen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 2