Futter er de snelste sprinter Theo Saat zesde in 100 m. finale Puck van Duy ne-Brouwer een der favorieten Ook Rulander liep knappe race I Sportechtpaar Zatopek Europese athletiek in cijfers Russen vijf maal verslagen! Oranje telde in alle nummers mee Race van Spaarne-twee de mooiste van de dag Bels; Verschueren voor de derde maal stayers-kampioen I Europese athletiek -kampioenschappen De sterkste vrouw van Europa Bobet komt naar Amsterdam Europese roei-kampioenschappen Wereldtitels wielrennen Géén suprematie van Russische dames Van Est en Wagtmans in Bordeaux-Parijs Willem IIPs dubbel en Laga's aclit plaatsten zich in de demi-fnale Fantastisch festijn in 25 heats Aanval van Jan Pronk iets te laat.... VRIJDAG 27 AUGUSTUS 1954 THEO SAAT bij de zes snelsten van Europa Puck liep uitstekend li Beslissing 100 meter Series 1500 meter Serie sprint dames Verspringen dames Hinkstapsprong Series 5000 meter Mieke Schenk nerveus Zatopek liep op plants SSS -- Wind en luwte van invloed 11 liet Spaarne onze troef! Ik illeni lil en Laga geplaatst O Ongunstige loting Kunst liep na 35 km. zijn tweede lap op, Kunst uit de strijd Pronks grote aanval Zwitsers vielen op De ochtendwedstrijden Njord-vier te stijf Spaarne klopte Russen Italië s huzarenstukje Berkutov geklopt (Speciale berichtgeving) BERN, Donderdagavond. Nederland had vandaag één man in een finale van de Europese athletiekkampioenseliappen 1954 de Haagse sprinter Theo Saat. van Vlug en Lenig, die een voortreffelijke halve finale liep en zich met een tweede plaats kwalificeerde voor de eindstrijd, waarin hij dan weliswaar als laatste eindigde maar zich toch als een van de zes snelste lopers van Europa op de 100 meter had doen kennen. Europees kampioen op de sprint werd de Duitser Heinz-Karl Fulterer, zoon van een riviervisser, die drie jaar geleden bij puur toeval door een troepje athleten op veldtraining werd ontdekt (in ons blad verscheen toen een reportage over deze ontdekking, met de prognose dat in deze jongen een toekomstige kampioen stak) en die zich van een ongeschoold natuurtalent via zorgvuldige training en bijschaving nu inderdaad ontwikkeld heeft tot een Europees kampioen op eenzame hoogte en de enige Europese sprinter die zich thans met de Amerikanen zou kunnen meten. Hij was in Bern de enige die 10,5 haalde. Onze tweede landgenoot Hayo Rulander liep evenals Saat een voortreffelijke halve finale, maar kwam toch niet verder dan een derde plaats en werd dus voor de eindstrijd uitgeschakeld. Op de 100 meter dames won Puck van Duyne-Brouwer haar serie en was zij, hij de uitschakeling van Els Witkamp en Hilde Veth, ook de enige Nederlandse athlete die naar de halve finale overging. Na Futterer kwamen er op deze tweede dag nog vier Europese kampioenen op het ere-podium. De llus prolongeerde zijn titel in de hinkstapsprong met een afstand van bijna 16 meter, de Tsjech Josef Dolezal werd kampioen op de 10 km. snelwandelen, het slanke Engelse meisje Jean Desforges overtroefde de sterke Russische favoriete Alexandra Tschudina hij liet verspringen dames en nam met een sprong over de 6 meter de titel mee naar Groot-Brittannië, terwijl de Russische krachtvrouw Galina Zybina het kogelstoten dames won met 15,65 meter. Hardlopers hebben wij genoeg aan het werk gezien op de 100 meter van het he rennummer, maar sprinters van formaat waren met een lantaarntje te zoeken. Eer lijk gezegd hebben wij onder het grote aantal concurrenten, dat zich voor de korte afstand had aangemeld, slechts één werkelijke sprinter van wereldklasse ont dekt en dat was Heinz-Karl Futterer, die dit seizoen de Europese ranglijst met een tijd van 10,4 sec. had aangevoerd en de eerste halve finale zowel als de eind strijd in 10,5 sec. won. niet met milimeters verschil, maar duidelijk afgetekend, zodat voor het vaststellen van de uitslag geen finishfoto nodig was. Drie halve eindstrijden stonden er op het programma; telkenmale gingen num mer 1 en 2 naar de finale over. Futterer en de Zweed Carlsson plaatsten zich uit de eerste halve eindstrijd met resp. 10,5 en 10,7 sec., waarbij sprinters als Jones en de IJslander Bjarnason werden uitgescha keld, eveneens met 10.7 sec. Ilayo Rulan der, die tot veler verrassing derde werd, noteerde dezelfde tijd. Uit de tweede halve eindstrijd plaatsten zich Fohl, landgenoot van Futterer, en Ellis, de tweede Engelse korte afstandloper (voor beiden werd 10.7 sec. genoteerd). Uit de derde halve eindstrijd kwamen Bonino, wiens kracht in een razend snelle start ligt en Theo Saat in resp. 10,7 sec. en 10,8 sec. Het was een prachtige race. Eerst was de Hongaar Zarandi te snel weg, vervolgens moest starter Roost onze landgenoot, die baan zes had, terugroepen. Maar voor de derde maal schoot het vijf tal keurig uit de startblokken weg. Saat, die aanvankelijk een kleine achterstand had, finishte schitterend en kwam als tweede over de streep, vóór Zarandi, dank zij het feit, dat hij op de laatste meter zijn borst 'vooruit wierp. In de eindstrijd hadden zich dus twee Duitsers, Futterer en Pohl geplaatst, ver der onze landgenoot Saat, de Zweed Carls son, en de Engelsman Ellis en de Frans man Bonino. Wederom had de Vlug en Lenig-sprinter de zesde baan, die ais de meest ongunstige wordt beschouwd, ge loot. Nerveus knielde het zestal in de blokken. Futterer op baan twee was te snel weg en kreeg een waarschuwing. Voor de tweede keer gelukte dc start uitstekend. Saat was onmiddellijk achter. Na 50 meter stormde dc Duitse vissers zoon naar voren, in scherpe strjjd gewik keld met zijn buurman Bonino, maar met duidelijke voorsprong werd Futterer Euro pees titelhouder, met Bonino, Ellis, Pohl, Carlsson en Saat in deze volgorde. Voor Saat werd 11,1 sec. genoteerd, een onbegrijpelijke tijd, indien men de geringe verschillen aan de finish in aanmerking neemt. Trouwens, vele malen hebben des kundige toeschouwers het hoofd geschud bij het vernemen van de tijden in diverse nummers, die geenszins klopten met de werkelijk geboekte resultaten en gecon stateerde verschillen aan de eindstreep. De series van het sprintnummer der da mes werden eveneens verwerkt. Els Wit kamp werd in de vierde serie uitgescha keld na een mat gelopen 100 meter. Zij veroorzaakte een valse start en werd vier de in haar serie met een tijd van 12,7 sec. Puck van Duyne-Brouwer, enigszins ge handicapt door een verkoudheid, waaraan de kille weersomstandigheden en de voortdurende regen schuld hadden, won gemakkelijk de vjjfdc serie in 11,9 sec., een tijd, welke ook door de jeugdige Tu- rova van Rusland en door de Engelse sprintser Pashley werd genoteerd in de eerste en tweede serie. Hilde Veth vocht voortreffelijk in de zesde en laatste serie, maar zij moest het tegen de Russische Itkina en de Duitse athlete Boehmer af leggen; voor onze landgenote werd 12,4 sec. afgedrukt. Mieke Schenk en Joop Fikkert haalden de eindstrijd van het verspringen dames en het discuswerpen heren niet. Dat was op zichzelf geen verrassing; in het inter nationale milieu spelen deze twee jonge athleten nog een bescheiden rol. Maar toch waren de verwachtingen op betere resul taten gericht, dan het Olympia-meisjc en dc man uit Emmen bereikten. „Ik moest risico «nemen. Het is in zo'n geval alles of niets. Vervelend, dat het niets is geworden, maar tja, dat zit er nu eenmaal in", zei Joop Fikkert berustend, nadat hij in zijn derde worp van de kwa lificatie voor het discuswerpen 45 me ter was die limiet het niet verder dan 39.62 meter had weten te brengen. Dubbel jammer, omdat het ENO-lid met 41.69 me ter niet onverdienstelijk begonnen was en in zijn tweede beurt tot een hoopvolle 43.52 meter was gekomen- Voor Fikkert, die enkele weken terug zijn persoonlijk re cord in de landenwedstrijd tegen Duits land op 44.66 meter bracht, zouden er wel licht meer kansen aanwezig zijn geweest, indien de kwalificatie uit 6 worpen had bestaan. Want hij is iemand, die op „tem peratuur" moet komen en altijd enige wor pen nodig heeft om op dreef te raken. Maar met zo iets wordt in internationale tournooien uiteraard geen rekening ge houden. Drie beurten schrijft het regie- Het Tsjecho-Slowaak-e sportechtpaar Emile Za topek cn Dana Zatop- kova: twee levenskame raden, twee sportkame- raden ook, die ieder voor zich in hun sport de top hebben bereikt. Is dc superioriteit van Emile op de loopnummers over lange afstanden boven alle twijfel verheven, Dana specialiseert zich op de werpnummers en wint vooral in het speer werpen de ene titel na dc andere. Het legt hun geen windeieren boven dien: in 1946 bij de Euro pese kampioenschappen in Oslo. waar hij nog niet verder dan een vijfde plaats kwam, is Zatopek bij het opbouwen van een sportcarrière van niets dan overwinningen opgeklommen tot de rang van luitenant-kolonel In net Tsjechische leger, een functie intussen die vrij wel alleen op papier be staat en die karakteristiek is voor het staatsamateu- risme, waarop de sport- successen van de Oosf- Europese landen sedert de communistische machts overname na de oor'cg zijn gebaseerd. De uitslagen van de halve finales 100 meter heren luiden: Eerste serie: 1. Fuetterer (Duitsland) 10,5, 2. Carlsson (Zweden) 10,7, 3. Rulander (Neder land) 10,7, 4. Jones (Engeland) 10,7, a. Bjarna son (IJsland) 10,9, Derderian (Frankrijkjs niet gestart. Tweede serie: 1. Pohl (Duitsland) 10,7, 2. El- lis (Engeland) 10,7, 3. Rjabov (Rusland) 10,7, 4. Wehrli (Zwitserland) 10,7, 5. Magdas (Roe menië) 10,9. De rangschikking geschiedde na raadpleging van de finishfoto. Derde serie: 1. Bonino (Frankrijk) 10.7, z. Saat (Nederland) 10,8, 8. Zarandi (Hongarije) 10,9, 4. Janecek (Tsjecho Slowakije) 10,9, 5. Stawczyk (Polen) 11. De eerste twee van elke serie gingen over naar de finale. De uitslag van de finale 100 meter heren luidt: 1. en Europees kampioen Fuetterer (Duits land) 10.5 sec., 2. Bonino (Frankrijk) 10,6 sec., 3. Ellis (Engeland) 10,7 sec., 4. Pohl (Duitsland) 10,7 sec., 5. Carlsson (Zweden) 10,7 sec., 6. Saat (Nederland) 11,1 sec. De uitslagen van de halve finales 400 meter heren luiden: Eerste serie: 1. Ignatjev (Fin land) 47,0 sec., 2. Hellsten (Finland) 47,1 sec., 3. Degats (Frankrijk) 47,8 sec., 4. Lombardo iltaliëj 48,4 sec., 5. Wolfbrandt (Zweden) 48.8 sec., Geister (Duitsland) werd gediskwalificeerd. Tweede serie: 1. Haas (Duitsland) 47,9 sec., 2. Adamik (Hongarije) 48,1 sec., 3. Hegg (Zwit serland) 48,1 sec., 4. Martin du Gard (Frank rijk) 43.3 sec., 5. Dick (Engeland) 48,3 sec., 6. Back (Finland) 48.9 sec. De eerste drie van elke serie gaan over naar de finale. Voor de 1500 meter werden 3 series gelopen. Dc eerste vier van elke serie gingen over naar de finale. Uit de eerste serie plaatsten zich: Dohrow (Duitsland) 3.51.0, Jungwirth (Tsj. Slo wakije) 3.51.2, Bannister (Engeland) 3.51,8 en Langenus (België) 3.51.8 uit de tweede serie plaatsten zich Mugosa (Zuid-Slavië) 3.51.0, ros (Hongarije) 3.51.2, Ericsson (Zweden) 3.51.4, en Kakko (Finland) 3.51.4. Uit de derde serie plaatsten zich Lueg (Duitsland) 3.53.2, Boyd (Engeland) 3.53.2, Nielsen (Denemarken) 3.53.6, en Johansson (Finland) 3.53.8. De Belg Reiff werd uitgeschakeld in de tweede serie, waar in hil zesde werd. Voor de 400 meter horden heren werden 6 series gelopen, de eerste twee van elke serie gingen over naar de halve finales. Uit de eerste serie plaatsten zich Eriksson (Zweden) 53.1 sec. en Filiput (It.) 54.— sec., uit de tweede Lituev (Rusl.) 51.1 en Bonah (Duitsl) 54.uit de derde serie Ylin (Rusl.) 52.1 en Bart (Fr.) 52.7, uit de vierde Shaw (Eng.) 53.4 en Savel (Roem.) 54.—', uit de vijfde Mildh (Finl.) 53.6 en Ylan- der (Zwed.) 53.8 en uit de zesde serie Cury (Fr.) 52.9 en Lippay (Hong.) 53.2. De voorronde 100 meter dames bestond uit 6 series. De eerste twee van elke serie gingen over naar de halve finales. Uit de eerste serie plaatsten zich Turova (Rus.) 11,9 sec., en Butz (Duitsl.) 12,3 sec., uit de tweede Pashley (Engl.) 11,9 en Egert (Duitsl.) 12,1, uit de derde serie Leone (It.) 12,2 en Neszmely (Hong.) 12,3. In de vierde serie liep Els Witkamp mee. Zij bezette de vierde plaats met 12,7 seconden en werd dus geëlimineerd. De uitslag van de vierde serie was: 1. Armitage (Eng.) 12,1, 2. Lerczak (Polen) 12,3, 3. Rogert (Fr.) 12,5, 4. Els Wit kamp 12,7, 5. Jakob (Zwits.) 12,9. De 5e serie leverde een overwinning op voor Tuck van DuyneBrouwer, die 11,9 sec. noteerde, tweede werd Jesionowsa (Polen) 12,3. Eckel (Saarland) werd met 12.4, Harasek (Oostenr.) en Koscheleva (Rus.) 12,7 sec. op de vierde en de vijfde plaats. Tenslotte plaatsten zich uit de 6e serie Itkina (Rus.) 12,1 en Boeh mer (Duitsl.) 12,3 sec. Hilde Veth (Nederland) werd in 12,4 op de derde plaats uitgeschakeld. Geise (Oostenr.) 12,6 sec., Schalier (Saar) 12,8 Het Europese kampioenschap verspringen dames is gewonnen door mej. Jean Desforges (Groot Brittannië) met 6.04 meter. De ver dere uitslag luidde: 2. Tschudina (Rusland) 5,93 meter; 3. Dunska (Polen) 5.83 meter; 4. Fisch (Did) 5,81 meter; 5. Vinogradova (Rusl.) 5,79 meter; 6. Ilwicka (Polen) 5,73 meter; 7. Caw- lev (Eng.) 5,73 meter; 8. Kusion (Polen) 5,63 meter- 9. Ibert (Did) 5,63 meter; 10. Fauth (Did 5.53 meter; Mieke Schenk (Nederland) werd 22e geklasseerd met 5.03 meter. De resultaten van de halve finale 110 meter horden heren luiden: Eerste serie: 1. Lorger (Z SL) 14.5 sec.; 2. Steines (Did) 14.6 sec.; 3. Kinsella (Ierl.) 14,7 sec.; 4. Stoljarov (Rusl.) 14,7 sec.; 5 Hildreth (Eng. 14,7 sec.; 6. Cam- badclis (Griek.) 15.5 sec. Tweede serie: 1. Bu- lanchik (Rusl 14,6 sec.; 2. Opris (Roem.) 14,8 sec 3 Parker (Eng.) 14,8 sec.; 4. Bernard (Zwitsl.) 14.8 sec.; 5. Dohen (Frankr.) 15,0 sec. De eerste drie van elke serie gaan over naar de finale. Het Europees kampioenschap hinJc"stifJZ sprong voor heren is gewonnen door ae kus Scherbakov met 15.90 meter; 2. Norman (Zwe den) 15.17 meter; 3. Rehak (Ts. SI.) 15.10 m.. 4. Weinberg (Polen) 14.91 m.; 5. Pw^ann (Zwitsl.) 14.81 m.; 6. Rakhamo (Finl.) 14.73 m. Europees kampioenschap 10 km snelwandelen 1. Dolezal (Tsj. SI.) 45.01.8; 2. Egorov (Rusl.) 45.53.0: 3. Lobastov (Rusl.) 46.21.8; 4. Rundloef (Zweden) 46.48.3; 5. Tawkins (G.B.) 46.52.8. In dc voorwedstrijd van de 5000 meter wer den 3 series gelopen. De eerste vijf van elke serie gingen over naar de finale. Uit de eerste serie plaatsten zich Herman (Belg.) 14,42,8; Green (Eng.) 14,42,8; Okorokov (Rusl.) 14,43,0; Garay iHong.) 14,43,6 en Saksvik (Noorw.) 14,44,0. Uit de tweede serie kwalificeerden zich voor de finale; Kuc (Rusl.) 14,18,8; Schade iDuisl.) 14.23,8; Hanswyk (Belg.) 14,29,2; Julin (Finl.) 14,36,2 en Zatopek (Tsj. SI.) 14,36,2. Uit de derde serie gingen over naar de finale: Graj (Polen) 14,38,4; Kovacs (Hong.) 14.38.6; Chataway (Eng.) 14,40,0; Halkkola (Finl.) 14,40,0 en Laufer (Duitsl.) 14,42,0. BERN, Donderdagavond, Dc sterkste vrouwen van Europa wonen in Rusland; en wie daaraan twijfelt, kan zich op de Europese athletiek-kampioen- schappen laten bekeren. „We mogen blij zijn, dat er per land slechts drie dcel- nemcrs(sters) op elk individueel nummer mogen uitkomen, want anders kwamen bij het kogelstoten dames", aldus de I.A.A.F.- secrctaris Don Pain, „de andere landen er tegenover de overheersende Russische krachtvrouwen niet aan te pas". Aanzienlijk sterker nog dan in de beide andere werpnummers; met de speer en met de discus, komt de kracht van de Russische athletes tot uiting in het kogel stoten: alle drie Russinnen op de eerste drie plaatsen. En de sterkste vrouw van Europa? De zwaargebouwde reuzin Galina Zybina, in vijf van haar zes beurten royaal over de 15 meter en Europees kampioene met 15,65 meter (alle anderen bleven beneden de 15 meter). Galina Sybina werd in 1950 te Brussel nog maar vierde met 13,07 meter, maar sindsdien is zij onoverwinnelijk geworden. Zij won in 1952 het Olympisch kampioen schap met 15,28,meter (nieuw Olympisch record) en is sedert October 1953 Wereld recordhoudster met 16,20 meter. De uitslag van het Europees kampioen schap kogelstoten dames 1954 luidt: 1 Galina Zybina (Rusland) 15,65 meter; 2 Kuznecova (Rus) 14,99 m.; 3 Tyschkevich (Rus) 14,78 m.; 4 Tislerova (Tsj.-Slow.) 14,02 m.; 5 Werner (Duitsland) 13,93 m.; 6 Radosavljevic (Z.-Sl.) 13,71 m. (Van onze correspondent) De West-Brabantse wielercracks Wim van Est en Wout Wagtmans zuilen beiden uitkomen in de door L'Equipe georgani seerde befaamde rit BordeauxParjjs,, waarin de eerste reeds zoveel successen oogstte. De rit wordt verreden op Zondag 5 September, PECK VAN DUYNE-BROUWER een van de grote favorieten ment voor, en de uit de omstandigheden geboren gok van Fikkert om alles op één kaart te zetten, mislukte. Van de 13 man (er waren 23 ingeschrevenen), die de 45 meter overschreden en dus in de finale kwamen, wierp de Italiaanse tweevoudige Europese titelhouder Consolini de schijf wederom het verst: 50.93 meter in zijn eer ste kwalificatieworp, waarna hij meteen naar de kleedkamer verdween. Slechts 5.03 meter, in de derde sprong bereikt, ziedaar het schamele resultaat dat Mieke Schenk bij het vèrspringen op haar naam schreef. Het meisje uit Anna Paulowna, onder de in druk van zoveel sterren om haar heen, kon haar - cadans niet vinden, het- geen wel duidelijk in haar f: 4 onzekere aanloop en de •Sfejfffr kracht missende afzet tot uiting kwam. Haar ner- vositeit was de oorzaak van een bijzonder slechte start. Na haar eerste beurt TvtTVK-F stalc de scheidsrechter de immvG ro(Je v]ag ornhoog, ten te- SCHENK. ken dat de sprong ongel dig was. En daarna ging het niet veel be ter, want de tweede sprong bleef slechts 4.73 meter ver te reiken- Het werd ten slotte 5.03 meter, waarmede zij beslist be neden haar kunnen is gebleven, want zij heeft dit seizoen een zo beloftevolle 5.69 meter laten noteren. Met de onstuitbare reeks van overwin ningen, welke, zo mocht men alle deskun digen van dc internationale athletiekwe- reld geloven, de Russische dames op deze kampioenschappen zouden behalen, loopt het intussen zo'n geweldige vaart niet. Na Dana Zatopekova, die Woensdag bjj het speerwerpen de als zekere winnares getipte Russin Koniayeva van dc eerste plaats verdrong, stichtte op deze tweede dag de frele Jean Desforges grote verwar ring in het Russische kamp door de favo riet Alexandra Tschudina resoluut terug te dringen cn op schitterende wjjze het vèrspringen voor haar rekening te ne men. De Engelse athlete sprong zeer con stant, want zij noteerde in haar vierde •prong reeds 5.97 meter. De cijfers spre- j ken voor zichzelf; 6.04 meter (laatste sprong) voor Jean Desforges, 5.93 meter voor Tschudina. En op de derde plaats we derom geen Russip, doch de Poolse Dunska die 5.83 meter liet opmeten- Een zege van de Engelse, waarvoor het warmste applaus van de zeer sportieve Alexandra Tschudina zélf kwam, toen de drie dames op het erepodium stonden om de medailles van de I. A. A. F.-president Lord Burghley in ontvangst te nemen. En dan waren er nog de series 5.000 meter, waarin de Rus Kuz de snelste tijd maakte. Met 14 min. 18.8 sec. liep hij zelf standig zijn race, terwijl Zatopek, in de zelfde serie als Kuz gestart, niet op tijd of winnen doch uitsluitend op een kwalifica tie voor de finale liep en genoegen nam met een vijfde plaats in 14 min. 36.2 sec. Behalve Kuz en Zatopek plaatsten zich in de finale Schade, Hanswijk, Julin, Ko- wacs, Chataway, Graj, Haikkola, Laufer, Herman, Green, Okorokov, Garay en Saksvik, in totaal 15 lopers, de keur van de lange-afstand-lopers van Europa, van wie velen 5-kilometer-specialisten zijn. De directeur van het Olympisch Stadion, de heer D. J. Bessem, is er in geslaagd beslag te leggen n op de Wereld- kampioen der profs op de weg 1954, de Frans man Louison Bo bet (tevens win naar van de Tour de France 1953 en 1954) voor zijn programma van 31 Augustus a.s. Bobet zal met Wagtmans en Hein van Breenen achter Derny-mo- toren 'n omnium rijden, bestaande uit een tijdrace over 1 km en. rit ten over 5 en 10 (Van onze roeimedeiverher) AMSTERDAM, Donderdagavond Een ongekend grote belangstelling was voor de organisatoren van de Ned. Roeibond tie grote voldoening op de eerste dag van bet vierdaagse roeifestijn der heren op de Bosbaan. Maar de blijde stemming die er heerste was niet alleen bet geyolg van het plotseling schitterende zomer weer, doch ook van de alleszins bevredigende wijze waarop de Nederlandse ploegen op deze kostelijke roeidag partij gegeven hebben. In totaal werden niet minder dan 25 beats verroeid tussen tien uur en half zeven en zéér veel spanning cn emotie hebben de tienduizenden moeten verwerken, die al deze races gevolgd hebben. De grote verrassing op deze dag was de teleurstelling die de Russen te verwerken kregen. Van een suprematie der roeiers uit de Sovjet-Unie was tegen ieders verwachting geen sprake; en ook al is het nog zeer goed mogelijk dat zij tenslotte in bet landenklassement tóch nog de eerste plaats gaan innemen, de kans dat dit niet bet geval zal zijn is minstens even groot. In elk geval behoren de Russen in verschillende nummers niet meer tot de favorieten; daarvoor zijn zij enkele malen tè duidelijk overtroefd cn verslagen. LOUISON BOBET, op Koninginnedag km. Voorts zijn voor de revanches over 100 km de volgende stayers gecontrac teerd Wereldkampioen Verschueren (België), Pronk (Ned.), Bunker (Gr.-Br.), Michaux (Belg), Queugnet (Fr.), Schorn (Did) en Timoner (Spanje). De mooiste race van de dag op de Bosbaan tijdens de 25 heats om de Europese roei-kampioenschappen de race die de twee BlomGitz van liet Spaarne (op de achtergrond) tegen de Russen (midden) ivon maar in een sensationele tvijze tegen de Italianen (voorgrond) verloor. Het is buitengewoon moeilijk voor dit ontbreken van succes der Russen in di verse krachtmetingen een juiste verkla ring te geven. De tegenwind uit Noord- Oost, al was die niet krachtig en meer in de flank dan achter, scheen de Russen niet zo goed te liggen. Tóch geloven we dat er ook een psychologische factor bij kwam. Het waren niet alleen de Russen zelf die tot de conclusie komen moesten dat zij over de gehele linie superieur wa ren. Toen de eerste Russische ploeg geslagen werd na een onvergetelijk duel met onze Spaarne-rocicrs in de stuurmanloze twee! kwam het zelfvertrouwen bij de Russen aan het wankelen en toen vatten de tegenstanders moed en volgden er meer rake en gevoelige klappen. Maar toen bleek tevens, dat er Deense, Italiaanse, Finse en Duitse ploegen wa ren van zeer hoog kaliber, toen volgden races en kampen, die de zekerheid ver schaften dat men Vrijdag in de repêcha- ges, Zaterdag in de demi-finales en bo venal Zondag in de eindstrijden wedstrij den te zien zal krijgen van hoge klasse. Ploegen van het allerbeste niveau zullen in felle en open strijd om de eer der over winning alles geven en in een mooie en sportieve sfeer zal men kunnen genieten van het beste dat op roeigebied gepres teerd kan worden. Dat dit beste de toets der vergelijking met elke andere sport volkomen kan doorstaan, zal ieder beves tigen die van deze regatta getuige was of zal zijn. In de gestuurde vier vermocht de Rus- sische vier nog het meest te imponeren. Hij won met grote voorsprong in de beste tijd van de ochtend, namelijk 7.05.5. En al was dit stellig nog geen recordttijd zoals die verkregen was met de wind in de rug, hoe snel die tijd was bleek uit de tijden van de overige heatwinnaars, <fie toch nog tamelijk onder deze Russische tijd lagen. Nu is opnieuw gebleken, hoe gevaarlijk het is tijden te vergelijken. Wind tegen of wind mee verschilt op deze baan ca een halve a driekwart minuut en ook tijdens wedstrijden op èèn dag pleegt de wind sterkte te variëren. Wat de Nederlandse deelnemers betreft, is duidcljjk bevestigd dat onze in qualiteit beste ploeg cn daarmee de sterkste troef, de stuurmanloze twee van Het Spaarne is. /oals bekend, hebben de Haarlemmers te Henley met miniem verschil verloren van de Russen en zelf hadden ze geloof in een revanche, omdat ze zich sterker gevoel den dan te Henley. Hun opvatting is juist gebleken. Zij hebben een fantastisch duel geleverd met de Russen cn z(j hebben inderdaad hun revanche beleefd. Daarbij is echter op het laatst van de race, haast onopgemerkt in de luwte van de Westelijke oever, waar glad water was (een groot voordeel), de Italiaanse vier naar voren gekomen. En terwijl de strijd tussen de oranje- en de roodjakken beslist was en de Rus sen de wapens strekten, zodat ook Het Spaarne even opademde, toen sloegen de Italianen hun slag. Het mag gezegd; op magistrale wijze. Na de twee zonder verdienen de vier zonder van Willem III quaiitatief de WUPPER TAL, Donderdagavond. Voor de derde maal in drie jaar heeft voor de Wereldkampioen stayers achter grote motoren de Brabanconne weerklonken en is de Belgische vlag in top gegaan ter ere van de 31-jarige Dolf Verschueren, die opnieuw zijn titel bij de stayers op fraaie wijze prolongeerde. De Nederlander Jan Pronk kwant in de laatste drie ronden net iets te kort om dc Wereldkampioen te onttronen en verklaarde na afloop: „Ik zat te ver weg. Ze hielden me allemaal tegen. Zo'n sprintje moeten ze me echter maar eens nadoen." Hij doelde daarbij op de fantastische rush, die Pronk negen ronden voor het einde begon en waarbij hij in éen ruk van de zevende naar de tweede plaats sprong. De loting had voor Nederland een on gunstig resultaat. Pronk en Kunst moesten als elfde en twaalfde vertrekken, achter Bethery, Bunker, Kittsteiner. Queugnet, Michaux, Timoner, Martino, Besson, Ver schueren en Schorn; dit betekende met een dergelijk groot veld direct een halve ronde achterstand! Ruim 34.000 toeschouwers omzoomden onder ideale weersomstandigheden de prachtige baan, toen het vertreksein werd gegeven. Dadelijk ontspon zich een span nende strijd om de posities. En in de eer ste 25 km. veranderde de situatie voort durend. Toen Verschueren na 57 ronden tot de grote, aanval overging en Bethery opgedreven werd, werd Kunst voor de eerste maal gelapt en werd de situatie ook voor Pronk gevaarlijk, want Bethery bleef nauwelijks 30 meter achter hem. toen Schorn, luid toegejuicht door het pu bliek, naar voren kwam stormen. De Duit ser bleef echter op de uitstekend rijdende Bunker steken. Maar Verschueren had in tussen Bethery weer opgejaagd, waarvan Kunst opnieuw het slachtoffer werd. Nog voor de eerste 50 km. verstreken waren, kreeg Kunst een lekke achterband en of schoon hij snel op een nieuwe fiets stapte, was zijn achterstand zo groot, dat hij door de wedstrijdcommissarissen uit de strijd werd genomen. De eerste 50 km. werden afgelegd in 40 min. 3,2 sec.,- gemiddelde snelheid 74,900 km. per uur. De stand was toen: Bethery, Martino, Bunker, Verschueren, Timoner, Besson, Schorn, Pronk, Queugnet, Mi chaux cn Kittsteiner. Verschueren perste een michtige sprint uit zij a benen en kwam na 53 km. aan de kop te liggen. Bethery had in het gevecht los moeten laten en viel bijna een ronde terug. Pronk trok zich intussen niets van ue strijd vóór hem aan; hij reed rustig zijn rondjes en liet zijn tegenstanders elkaar afslachten. Zo verstreek onder grote spanning de tijd. Kittsteiner, de Duitse kampioen, ver dween stilletjes van het toneel; hij had ook een te grote achterstand opgelopcn Na 80 km. werd Besson eveneens uit de strijd genomen, zodat nog 9 stayers over bleven. Met nog negen ronden te rjjden kwam eindelijk de grote aanval van Pronk; gang maker Wicrsma had zijn pupil kennelijk gespaard, want in een waanzinnige ronde sprong Pronk nu van dc zevende plaats, over Timoner, Schorn, Martino, Michaux en Bunker, naar de tweede plaats achter Dolf Verschueren. Slechts 50 nieter scheidden Pronk nog van dc begeerde plaats. Hij wachtte zes ronden voor de laatste sprong. Die kwam drie ronden voor het einde, maar te Iaat. Verschueren had nog genoeg fut in do benen om met een fantastische eindsprint voor de derde maal in successie beslag te leggen op de wereldtitel! Verschueren bleef plus minus 30 meter voor op Pionk, derde met een achterstand van 70 mieter werd de Engelsman Bunker, vierde Michaux, vijfde Queugnet, zesde Schorn, zevende Timoner, achtste Martino en negende Bethery, allen in dezelfde ron de als Verschueren, Het klassement van het stayerkampioen schap luidt: 1 Verschueren (Beigië( 100 kilometer in 1 uur 20 min. 3,4 sec. (gem. snelheid 74,946 km per uur), 2 Pronk (Nederland) op 30 meter; 3 Bunker (Engeland) op 70 m.; 4 Michaux (België) op 200 m.; 5 Queugnet (Frankrijk) op 240 m.6 Schorn (Duitsland) op 250 m.: 7 Timoner (Spanje) op 260 m.; 8 Martino (Italië) op 280 m.; 9 Bètherv (Frankrijk) op 520 m. Kunst (Ned.), Bes son (Zwits.) en Kittsteiner (Duitsland) werden uit de wedstrijd genomen toen hun achterstand te groot was geworden. hoogste lof en feitelijk de acht van Laga evenzeer. De vier-met, de twee-met en da skiffcurs hebben echter eveneens goed partij gegeven, roeien van behoorlijke klasse cn daarbij een bewonderenswaar dige vechtlust en conditie gedemonstreerd. Het niveau onzer landgenoten lag op deze eerste dag duidelijk boven dat van Helsinki 1952 en Kopenhagen 1953. En dat terwijl het algemeen roeipeil nog wel boven dat van de voorafgaande jaren lag. Maar dit is pas een voorlopige conclusie, want tenslotte bieden de finales de zui verste maatstaf voor vergelijkingen dien aangaande. Op de eerste dag hebben dus de Neder landse acht en de dubbel skif recht streeks de halve eindstrijden bereikt, zo dat de beide tweemans- en de beide vier- mans-ploegen plus Van Mesdag vandaag moeten trachten het eveneens zo ver te brengen. Die kans voor de twee van het Spaarne lijkt ons zeer gunstig, de moge lijkheid hebben de overigen eveneens. Wat de buitenlanders aangaat hebben de skiffeurs Vlasic van Joegoslavië en Colomb van Zwitserland de sterkste in druk gemaakt. Wij verwachten dat het tussen dit fameuze duo tenslote om de zege gaat. De acht van Rusland heeft voor de Russen wel veel goed gemaakt. Die ploeg gaat het succes van Henley herhalen! We kregen een zeer sterke indruk van de Zwitserse en de Duitse dubbel skifs, de Italiaanse en Zwitserse vier-zonder en de Zweedse en Zwitserse twee-met. Het heeft de schijn dat Zwitserland met zijn onvoltallige ploeg de grootste con current voor Rusland, voor de Glaudaz- beker zal worden. In de morgenuren tussen 10 en 2 uur werden de voorwedstrijden afgewerkt van de gestuurde vier en de twee zonder stuurman. In de gestuurde vier beleefden we aan stonds een verrassing. Dat is nu helemaal geen boottype voor de Britten, de ge stuurde vier is contrabande op Henley! Maar de Britten boekten aanstonds een zege in verdienstelijke stijl op de Finnen, de teleurstellende Joegoslaven en de Noren. Toen kwam in de volgende heat'Rus land uit en in de snelste tijd van de mor gen (7.05.5) wonen zij met grote over macht van de Zweden en de tegenvallen de Zwitsers en Italianen, van welke ploegen méér was verwacht. De Denen wonnen in een weinig op windende race van de Belgen en de Fransen, die hier zeker geen sterke troeven hadden. Mooi roeien deden de Denen niet doch hun haal was krachtig en productief. En toen volgde de vierde heat waarin de vier van Njord het opnam tegen de ploegen van Tsjecho Slowakije en Egypte. De Tsjechen hadden de snelste start, Egypte speelde van meet af aan geen rol. De Njord-ploeg bleef goed hangen doch telkens sloegen de Tsjechen de aanval len af. De fout der Leidenaars was van phy- sié'ke aard. Hun lichaam ondersteunde de slag onvoldoende, waardoor niet alle kracht bij de haal ontwikkeld werd waar deze ferme roeiers over beschikken. Het was te stijf, te stylistisch. Toch hebben de Leidse studs goed partij gegeven, het was geacheveerd roeien dat zij toonden. Aanstonds kwam weer een Nederlandse Ploeg in het krijt, de stuurmanloze twee van Het Spaarne tegen Rusland, Italië en Zweden, drie fameuze tegenstanders van internationale reputatie. Aanstonds nam Nederland de leiding, op do voet gevolgd door de in langzamer tempo volgende Russen met de Italianen in derde positie en de Zweden op de vierde plaats. ^ontwikkelde zich een fantastische tussen de Hollanders en de Kussen. Voor de Italianen, die 1 a 2 •engten achter bleven, had men geen aandacht om van de Zweden maar te zwijgen. eerst Sl°egen' na de start laser Ówku 5 slagen- de Russen bleven en n'i sIag was raak- Maar Gitz en alom verhoogden de inspanning, zij namen onder geweldig enthousiasme van de oevers de leiding over en hadden op 1000 meter bijna een lengte voorsprong. De Russen gaven zich nog niet gewon- J nen, liepen in, kwamen bijna gelijk, doch weer liep toen de Haarlemse ploeg bij het naderen van de tribune uit en toen werd duidelijk: oranje had Rus geslagen. Toen volgde echter een dramatisch slot. Ongemerkt als het ware, kwamen de Azzurri sterk opzetten langs de oever, ze passeerde de Russen en stevenden op de oranje-ploeg af. Te Iaat volgde de reactie van Gitz en Blom. Ze hadden zich geheel op de strijd met de Russen ingesteld en toen ze die gewonnen hadden, konden zjj de méér uan fantastische eindspurt der Italianen op de laatste meters niet weerstaan. On der grote sensatie won Italië, met lengte van Nederland en 1lengte voor de Russen. Prachtig hadden de Haarlemmers ge roeid. Maar wat een eidspurt van Italië! Dat werd de huzarenstreek van de be roemde Moto-Quzzi-vier, met de oude Moioli op slag. Wat een tactiek. Het was: twee honden vochten om een been, een derde liep er snel mee heen. Wat toen 's ochtens nog volgde was minder interessant. Denemarken sloeg Polen en Saar, België's fijne twee klopte Engeland en Joegoslavië en Duitsland won na een tactische race van Tsjecho- Slowakijë. Van 12 ,aur half 3 stond het wed- strijdbedrijf stil en volgde een run op de buffetten, die op zulk een aandrang niet geheel berekend waren. De aanblik van de grote tribune en de terrassen daarvoor met de veelkleurige blasers en zomerse toiletten der dames was wel zeer bij zonder. Om half drie volgden dan eerst de series voor het skifnummer en kon Vlasic in de eerste serie in de luwte van de wal een demonstratie in scullen geven om van te genieten. Hij bevestigde zijn uitstekende vorm en zal zich, na zijn kampioenschap van Kopenhagen en het winnen van de Diamond-Scuils te Henley, ook op de Amsterdamse Bosbaan doen gelden. De Fransman en de Tsjech waren eenvoudig nergens. In de tweede serie beleefde Rusland zijn tweede teleurstelling, doordat de Oosten rijker Rabeder van Wiking na een lang' durig gevecht de jonge Rus Berkutov (-die de vroegere kampioen Tsjukalov is opge' volgd), de riemen deed vieren in een niet te stuiten eindspurt. In hun nieuwe favoriet Berkutov geloofden de Russen vast en zeker, op de Oostenrijker had nie mand gerekend

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 4