Groots einde van Yacantieweek Luchtmachtkapel gaf prachtig concert Plantage- 1954 TOT BESLUIT VAN HET VACANTIEFEEST Hofstad's Jeugdorkest Passage-Theater m het OUDE TIJD Katholieke Kring zet seizoen in Hermes verliest verdiend van Sparta Nieuws uit STAD EN OMTREK öuer de Goede prestaties die echter heneden de verwachtingen hieven Uit die goede eheugen Duidelijke overwinning van Excelsior op Quick H. Schiedam Doe et v Indrukwekkende Taptoe Lampionoptocht van de W andelvrienden DE SOTO Garage „AUBURN" Hoogtepunten Jacques Schutte in Rhapsody in Blue VUURWERK AAN VLAARDINGERDIJK EN TAPTOE VOOR DE BEURS iiPfiMMi ZAKENJUBILEUM NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT ZILVEREN ONDERWIJZERS JUBILEUM BURGERLIJKE STAND GESTOLEN AANGEREDEN TEGEN VLUCHTHEUVEL WAT SCHIEDAM VERLOOR EN VOND PROCES VERBAAL KOSTELOZE INENTING DE POSTDUIF IN ROTTERDAM (Vervolg Stadsnieuws elders in dit blad) MET SCHILLER'S „MARIA STUART" Dit jaar geen opera Katholieke Filmactie Schiedam De Jongeren K. K. DINSDAG 31 AUGUSTUS 19"4 F AG IN 1 Van onze muziekmedewerker) De Vacantiew^ek-organisatoren hebben geen woord te veel gezegd in het programmaboekje: het was een grandioos afscheid door een lucht- maehtkapel die een bewonderenswaardig staaltje harmoniespel ten beste gaf, met een programma, dat een gebenedijd midden hield tussen wat men met een heel lelijk woord „serieuze muziek'' pleegt te noemen en niets waardige flauwiteiten; op een plantage-podium, dat aan het harmonie orkest blijkbaar precies alles geeft, wat het nodig heeft (wat klonk de vleugel overigens verrukkelijk licht!), zonder meer een afscheid, waarvan men volhartig zegt: „Servus, es war doch schön! Auf iedersehen". Inderdaad een programma waaraan ieder zijn genoegen kon beleven. Toegege ven, als wij voor ons plezier naar muziek gaan luisteren, kiezen we zeker geen har monieorkest; want hoe voortreffelijk een arrangement van Tsjaikowski's „Caprice Italion" ook mag zijn geslaagd, welke mooie, prachtig klinkende instrumenten men ook moge bespelen, en met welk tech- JA ZEI Vlaardingens burgemeester gisteren, die Maasboulevard van jullie is iets bijzonders. Ik ben er eens wezen kijken en moet zeggen, die terrassen en dat verschillend gesteente. Het doet allemaal groots aan. Mr Heusdens vertelde dit :n een kort gesprek, dat we met hem hadden na het hijsen van de vlag op het nieuwe hotel in Vlaardingen, dat over zes maanden de glorie van het gebied van de Beneden Maas zal zijn. „We hebben moeilijkheden met onze Maasboulevard", vervolgde hij. Het gaat er niet mee naar wens. Met de beplanting is het niet, zoals het wezen moet. De vege tatie lijdt onder de uitlaatstoffen van de industrie- We zijn het er nog niet over eens wat we er aan moeten doen. Jullie met je flink opgezette Maasbou levard zijn ons een stuk vooruit. De onze zullen we voorlopig alleen moeten zien als een waterkering. De ervaringen met i ons park zijn niet gunstig. Neen, bepaald enthousiast kunnen we niet zijn. De burgemeester van Vlaardingen hoop te inmiddels, dat ook Vlaardingen in de toekomst zijn aandeel zal kunnen bijdra gen tot de grote boulevard, welke zich eerlang van de zee tot aan Rotterdam langs Nieuwe Waterweg en Maas zal uit- j strekken. Caland heeft van zo'n boulevard niet kunnen dromen. In Schiedam is hij al een stuk werkelijkheid. Het deed ons genoegen, in de stad, die zo vaak naar voren wordt geschoven, om.... Schiedam een beetje achteruit te duwen door niemand minder dan de bur gemeester te horen erkend, dat Schiedam met zijn Maasboulevard iets gepresteerd heeft, waarnaar men met een zekere af gunst kijkt. Ongetwijfeld zal men in Vlaar- dingen te rade gaan, hoe de kwestie van de vegetatie hier ter stede is opgelost en misschien zal de man van onze plantsoe nendienst goede raad kunnen geven. Deze heeft op de Maasboulevard al bij voorbaat ter dege rekening gehouden met de in vloed van het zoutgehalte der van de zee waaiende winden op bepaalde boomsoor- ten. En naar we aannemen, ook met an dere factoren. Vlaardingen zal vermoedelijk zijn voor deel kunnen doen met de in Schiedam reeds verkregen ervaring. Indien dit niet het geval mocht zijn, het blijft hier toch: Schiedam docet. Men zal van Vlaardingen ongetwijfeld nog weieens in Schiedam komen kijken, want men heeft rond het nieuwe hotel grootse plan nen, wat de aanplant betreft- We hebben daar in Vlaardingen schert send geïnformeerd, of het nieuwe hotel, dat unicum, wellicht verrold zal kunnen worden. Maar dat bleek niet mogelijk. Onze Maasboulevard zou er inmiddels geen slecht figuur bij slaan DAMWACHTER. nisch raffinement en vakmanschap dat ook gebeurt, de klarinetten doen toch nooit een goudglanzend violenkoor vergeten en geen bassons, tuba's en helions kunnen het opnemen tegen de nobele sonoriteit van een goede celli- en bassengroep. Maar deze beperking eenmaal aanvaard luistert men met groot genoegen naar dit prachtig gedisciplineerd orkest, in het bijzonder in de nummers die het harmonie-orkest zo goed liggen als een „Einzug der Gladiato ren", een „Skyliner" en „Semper Fidelis'' van Sousa en de „Parachutistenmars". De militante klank van het orkest komt in deze compositie in volle glans tot zijn recht en het is ook in dergelijke nummers dat men het orkest hartelijk en oprecht kan bewonderen. Het is ook in deze num- mers dat geen symphonieorkest deze in strumentencombinatie kan overtreffen. Er waren verschillende hoogtepunten. Daaronder mogen we zeker vermelden de interessante cylophoonsolo in „Rusticatin' Rufus" van Charrosin en de klarinetsolo in „From Africa to Harlem" van Bennet. De „Four Rhythmic Danses van Jones vielen eveneens zeer te loven. Bij een programma van 17 nummers kan men niet elk onderdeel op de keper gaan beschou wen, te minder, als men over het alge meen van alles kan zeggen: „Voortreffe lijk!" Een uitzondering moeten we echter ma ken om de Rhapsodie in Blue van Gersh win. Niet alleen, omdat het kennelijk en terecht als pièce de résistance dienst deed, niet alleen vanwege de prachtige uitvoe ring door solist en orkest beide, maar niet in het minst om de interesante plaats die dit werk in de muziekwereld inneemt. Er is schande gesproken van dit stuk muziek én het is hemelhoog geprezen. Wij kiezen in deze geen partij omdat dat hier minder terzake doet, maar als wij het deden, dan zelfs gerust zeggen unieke gelegenhe zou het beslis-t de prijzende partij wor- den. Dit is geen „lichte" muziek. Het is zelfs geen'vrolijke muziek, verre van dat. Het staat altijd in lichte programma's en het se Gemeenschap. Gisteravond heeft de Drumband van de Luchtmachtkapel een rondmars door de stad gehouden. De hand op het Boerliaveptein. staat daar altijd verkeerd. Want vanaf de eerste, wanhopig als naar licht en lucht snakkende klarinet-inzet (prachtig ge speeld gisteravond!) tot de laatste noten heeft deze muziek het karakter van een nooit aflatend somber gevecht, een ruste loze kamp met hier en daar een lichtere toets. De wijzé waarop dit effect wordt bewerkstelligd dwingt alle bewondering af: de simpele volksthema's worden gren- zenloos knap bewerkt, met een Ameri kaanse vaart en een motorisch en zeer ge laden rhythme. Gershwin's meesterstuk heeft al heel wat jaartjes getrotseerd en het zal wel altijd blijven boeren. Het is knappe muziek: men zal dat toegeven ook als men het genre niet bewondert al kan men de Rhapsodie eigenlijk niet in een genre onderbrengen! Jacques Schutte (de helft van de beken de Schutte en De Raaf!) was wat men verwachten mag van zulk een gerenom meerd virtuoos volkomen tegen zijn taak opgewassen. Hij gaf de hevige dyna miek van het werk feilloos gestalte en de felle rhythmen leefden en flonkerden. De vleugel klonk merkwaardig licht en dun, hél zelfs, zonder scherp te worden. Deze eigenaardige toevalligheid (een an dere windrichting had het effect wellicht al kunnen wijzigen of teniet doen) gaf in het samenspel met het orkest een vreem de, haast extatische bekoring. Het orkest, onder de zeer vaardige leiding van diri gent van Diepenbeek, groeide naar een hoogtepunt dat het niet meer evenaarde. De slotzin van het werk, die helemaal voor orkest is geschreven was niet min der dan een apotheose en het bijzonder talrijke publiek bracht zeer terecht een staande hulde... en men staat in de Plan tage heus zo gauw niet op Jammer, dat de vacantieweek In muzi kaal opzicht nu al voorbij is. Men heelt veel interessante dingen kunnen meema ken en ook veel moois. Het stemt tot grote voldoening dat Schiedam in zo bemoedi gende mate gebruik heeft gemaakt van de gelegenheden men mag van sommige den. Wij zouden te kort schieten als wij niet eindigden met een woord van warme dank en hulde aan de mensen die deze opzet hebben verwezenlijkt: de Schiedam- De laatste dag van het Vacantiefeest 1954 is aangebroken. In de Plantage wordt de tribune reeds afgebroken en gaan de vlaggen uit de mast. In Nieuwland kwam men echter vandaag eerst tot volle acti viteit. De mannen, die het grote slotvuur- werk verzorgen, hebben de lonten aan gebracht. Vanavond om negen uur kun nen tienduizenden hier weer genieten van dit grandioze evenement, waar mee nu voor de derde keer het zomerse feest van Schiedam wordt besloten. Maar het is voor vanavond niet alles. Om kwart over zeven is er nog een. de monstratie van Micro-Korfbal op het Edisonplein en om half negen treedt de balletgroep van mej. Durang in het park tussen de Vlaardingerdijk en de Dr Schaepmansingel binnen de lichtkring van de schijnwerpers. Zoals de „Gordel van Licht" een apar te opening krijgt, Z?4S er vanavond ook een bijzondere sluiting van dit on derdeel van het Vacantiefeest 1954. Van half tien tot half twaalf speelt Cor Don op het drijvend carillon in de Korte v,. Heden 2 Sept. 1897) herdenkt J. Feel- ders den dag, waarop hij voor 60 jaren n de kuiperszaak van den heer J. F. Gudde alhier in dienst trad. Voorzeker een zeld zame langdurige dienstvervulling. Gedurende al dien tijd heeft Feelder? eerst den vader van den tegenwoordigen patroon en daarna dezen zelf steeds met de meeste trouw en eerlijkheid gedienc. Nemen ook al met het toenemen der jaren zijne krachten af, met den meesten ijver en toewijding blijft hij de hem opgedragen taak vervullen en de belangen van zijn patroon, als gold het zijn eigen zaak, be hartigen. De patroon liet zich dan ook bij fit zeldzaam jubilee niet onbetuigd: op ver schillende wijzen, ook door het aanbieder van stoffelijke huldeblijken, toonde hij de langdurige trouwe diensten van zijn jubi leerenden knecht op prijs te stellen, en zelfs de elders wonende familie van den patroon schonk den trouwen knecht een vereerende blijk van aandenken. Ook van andere zijden ontving de jubi laris treffende blijken van deelneming in de viering van zijn diamanten jubilee. Door deze veelzijdige deelneming beleefde hij een schoonen feestdag in den huise- lijken kring, die zeker bij hem in onuit- wischbaar aandenken zal blijven. (Nwe Schiedamsche Courant, van 3 September 1897). OAQBIAD VOOR SCHIEDAM EH OMSTREHEH 76ste Jaargang No. 22548 Da kantoren der Redactie en Adm.nl- strallt zijd gevestigd te Schiedam. Dam 13, telefoon 66152. Gironummer 593943 Abonnementsprijs t 6.25 per kwartaal, t a.ii per nnuiti I I) 5u oer week Auverirnuepru» jd gewone Kolumoreedlt t *.xt oer miuiinetei luogle. ingezonden Mededelingen op redactionele Bu contract gelden lagere tarieven, welke kulouitneedle 1 Q.sfl oer millimeter noogte do at adoiinixiratle ot 00 de erkende ad verlep riet to read* ver kroehaar ztln Kampioenen (kleine ad verten tl «n) tot woorden se cent Elk woord meer s cent Maximum an woorden Plaatsing uitsluitend t>u vooruitbetaling Aiit adverrentle-orders worden afgesloten en geplaatst overeenkomstig de Kegelen root het Advertentlewezen. (Van onze muziekmedewerker) Het kwam beslist niet door een Maan dagmorgenstemming. We waren integen deel in de allerbeste luim en in gespan nen verwachting met betrekking tot wat we zouden gaan horen: Hofstad's jeugd orkest, bekend tot over de landsgren zen, een groep zeer jeugdige muzikanten die zich ijverig toeleggen op échte, goede muziek: terwllle van hun jeugd en van hun streven treedt men hen tenzij men een doorgewinterde nurks is dus met gevoelens van oprechte sympathie tegemoet. Waren het dus wellicht deze grote verwachtingen, die ons een licht gevoel van teleurstelling bezorgden? Was het misschien speelmoeheid, na een tournee van 16 dagen (waaraan natuurlijk een de gelijke voorbereiding vooraf zal zijn ge gaan) na een vol seizoen van ingespan nen werken aan muziek en school? Wat er van zij: het toch al niet zeer veelzijdige programma (klassiek en pseudo-klassiek) kreeg een uitvoering, die te waarderen viel, maar die niettemin wat stijfjes, schools en onzeker aandeed. De blazers gingen hierbij wel vooraan on danks een zeer handige en kundige piano-ondersteuning op de achtergrond. De fluit was erg weifelend, de hobo niet sterk genoeg en de 2 fagotten die we in elk geval gezien hebben, hoorden we niet, hoezeer we ons best er ook voor deden. Van de strijkers waren de eer ste violen prima: van deze kleine groep konden we drie violisten wat nader toetsen op hun niet geringe capaciteiten gedurende hun kortere of langere solis tische medewerking, waarover hieron der meer. Overigens streek deze le violen-groep er lustig en unverfroren op los, als geroutineerde orkest-muzikanten. De 2e violen en altviolen deden betrouw baar hoewel wat erg bescheiden aan en van de naar verhouding opvallend grote celli-groep viel het volume en de wel luidendheid wel bijzonder tegen, zonder dat we overigens konden zeggen, dat er slecht of onvoldoende gespeeld werd: be houdens een enkele weifeling werden er geen fouten gemaakt. Positieve verdiensten: een prachtige discipline, zowel wat het spelen als de „podiumtechniek" aangaat; een zeer zui vere intonatie (behalve nu en dan bij de celli) en een over het algemeen zeer verdienstelijke speelvaardigheid; alle fac toren die bij jeugdige musici nogal eens ver te zoeken zijn. Het is dan ook met het oog hierop dat wij van mening zijn dat dit orkest meer in zijn mars heeft dan het Maandagmorgen liet horen. Annie Ruychaert (15 jaar!) speelde het a-moll vioolconcert van Vivaldi met een mooie warme toon, die werkelijk te ge nieten gaf. Technisch voldoende met een enkele maal wat hoekige st'okvoering, en een enkele rhythmische ontsporing in het passagewerk van het laatste deel. Bijzon dere complimenten voor het langzame tweede deel, waarin de zeer goede toon- vorming oprecht bewonderd kon wor den. Dit meisje kan bij volhardende stu die tot een uitstekende violiste uitgroeien. In het concertino van het Divertimento Ivan Mozart vielen vooral de le violiste Lou Steegmaker en de 2e viool op. De eerste bevestigde de goede indruk nog in haar solo in „Le Déluge" van Saint Saëns, die zij heel goed speelde: een soe pele streek en 'n overal zeer mooie toon. Als enige opmerking zou men kunnen wensen dat haar vibrato wat meer variatie vertoonde en niet overal zeer kort en intensief was. De concertmeester die zich in het or kest al had laten kennen als een wér kelijke aanvoerder: accuraat, zelfverze kerd en kundig bleek in zijn enkele solistische passages een'uitstekend violist. Het meest interessante en ook best ge speelde nummer was de Petite Suite v. O. Olsen voor piano en orkest; de soliste speelde haar partij met virtuoze allure en het orkest was eveneens uit stekend op dreef. De inleider die voor overwegend zeer jonge kinderen zeker geen gemakkelijke opdracht had, kweet zich er uitstekend en vertelde op zeer bevattelijke wijze iets van de te spelen werken, zich be perkend tot enkele essentiële opmerkin gen. Alles bij elkaar was het een bevredi gend concert ondanks de genoemde euvelen. We hopen dat de S. G. dit orkest nóg eens naar Schiedam zal voeren; het heeft ongetwijfeld meer mogelijk heden dan die het nu demonstreerde. Me vrouw Tilly Taiboom-Smits leidde het concert op exacte en duidelijke wijze. Nadat het podium in de Plantage ont ruimd was en de kapel zich opgesteld had tezamen met de drumband, kwam de finale van de avond en van de Va cantieweek: een grootse taptoe. Hoog klonken de hoorns op tegen de ruisende bomen van de Plantage, waarna een don derende roffel van de tamboers volgde. Na het optreden van de drumband al leen, werden door kapel en drumband een 'aantal marsen gespeeld, waarna de drumband het geheel weer besloot. Na dit optreden werd het Wilhelmus ge speeld, dat door de aanwezigen onder wie de burgemeester en mevrouw Peek staande werd aangehoord. En daarmee was het einde gekomen van de Plantage-Parade 1954. Rond kwart voor acht gisteravond be gon voor de Beurs een aantal kleuters zich te verzamelen voor de lampionop tocht, welke zou worden georganiseerd door de Wandelvereniging „De Wandel vrienden". Daar het idee voor deze lampioenop- tocht wat laat is opgekomen waren er jammer genoeg niet zoveel deelnemertjes als redelijkerwijze had mogen worden verwacht, maar toch was het een aardig gezicht, toen de circa zestig kinderen, hun lampion trots opgeheven, zich in be weging zetten voor een wandeling door het westen van de stad. De Jong-Harmo- nie ging hen daarbij vooraf en speelde het ene vlotte wijsje na het andere. Be zorgde ouders bleven een beetje in de buurt van hun kinderen en volgden de stoet, zodat het nog een hele drukte werd. Natuurlijk waren er de kleine mankementjes, welke tranen te voor schijn riepen bij de kinderen, zoals het uitwaaien van een kaars of het in brand vliegen van een lampion, doch als ge heel hadde de kinderen veel plezier van hun tocht door de stad. Waar de mars begonnen was werd hij ook weer beëindigd, namelijk voor de Beurs, waar Cor Don nog steeds het carillon bespeelde en vele toehoorders trok. Misschien kun nen „De Wandelvrienden" volgendr jaar weer zo'n lampionoptocht organiseren, doch dan zouden er enige honderden Schiedamse kinderen aan moeten deel nemen. Het effect wordt daardoor zoveel te aardiger. Woensdag 1 September zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer A. Bots be noemd werd tot onderwijzer aan de St. Aloysiusschool. Het eerste jaar was de klas van de heer Bots gevestigd in de kleuterschool aan de Lange Singelstraat, maar toen in 1930 de nieuwe school aan de Laurens Costerstraat gereed kwam, vertrok Meester Bots met zijn jongens naar de nieuwe school. De eerste dag van het nieuwe school jaar is nu juist niet zo heel geschikt voor 'een feestelijke herdenking van dit ju- bilé Daarom wordt het feest gevierd op Dinsdag 7 September. Het begint dan met een plechtige H. Mis in de Singel kerk en hoe dan de jongens van de school verder het feest zullen vieren, ver hemen ze nog wel op school. GEBOREN: Elisabeth L. M., d. van P. J. van Raaij en J. C. M. Meijster; Hermien J. A., d. van G. J. Beerens en D. Pothof; Johanna J., d. van H. van der Gaag en P. Nagtzaam; Johanna, d. van C. Riedijk en G. W. Schoppers; Edith, d. van A. Muis en D. A. Ligthart Schenk; Wendelina A., d. van J. Hoogendoorn en C. 'M. Kleine- koort. OVERLEDEN: H. J. Krootjes 29 j., vr. v. G. van Os; G. J. de Graaff, 49 j„ vr. v. A. J. Rijkuiter. Haven. Er is dan, na het vuurwerk, ook nog een laatste gelegenheid om de Won- dertuin „Fluoralia", de tentoonstelling van kindertekeningen uit 44 landen en 'de historische diorama's „Van Babyion tot Napoleon" te bezichtigen. Het is „Oefening Baart Kunst", welk corps met Crescendo en Harpe Davids ook voor muziek aan de Vlaardingerdijk zorgt ,dat van half twaalf tot twaalf uur voor het Beursgebouw een taptoe tot besluit geeft. Ten nadele van A. C. S. uit Vlaardin gen is op de Singel een fiets gestolen en in de Troelstralaan van de Rotterdammer L. J. een bromfiets. In de Iepenlaan onder Kethel is gis teren de 8-jarige B. v. U. uit de Kamper foeliestraat door een fietser aangereden. Het kind bekwam een gebroken linker been, werd naar het Gemeenteziekenhuis vervoerd en na behandeld te zijn. naar de ouderlijke woning overgebracht. Op de Rotterdamsedijk is de 26-jarige A. B. wonende Rubroekstraat te Rotter dam met zijn bromfiets tegen een vlucht heuvel gereden. Hij kwam te vallen en liep een heupfractuur en een lichte her senschudding op. Men heeft naar het ziekenhuis aan de Bergweg vervoerd Te bevragen aan het hoofdbureau van politie tussen 9—12.30 en 26 uur: brood mes, vulpen, 2 portemonnaie's, jongens jasje, groen windjack, autostep. Te bevragen bij de vinders: zwarte hond, v. Troost, Voltastraat 20; persoonsbewijs, W. Bergkotte, Lange Haven 110b; dri"- wielig kindei fietsje, Visser, Mariastraat 125b; autostep v. Raadsen, Hogenbanw"g 73b; autoped met luchtbanden. M van Tricht, llaam 22/10; kinderhoedje, L. Rix- oord, Leliestraat 41: kindermutsje J. Mul ders, Van Riebeeckstraat 58; kindervestje, P. van Wassenaar, Noordvest 57; 2 kinder jasjes. L. de Boef. Rozenburgerplein 14b; 'kindervestje, T. Visser, Van 's-Graven- zandestraat 37a; gouden oorbel met han ger, T. Hodes, Alex Numanstraat 14c; zil veren broche. De Bruin, Grofbaan 25/9; halsketting, H. v d Tempel, Lange Nieuw- straat 31b bedrag aan geld, N. Cille, Lek straat 93: armband, G Dingenouts, Van Beverenstraat 23; heren-zakhorloge, De Ruiter, Rijnstraat 13b (tussen 18—19 uur); damesparapluie, Bellaars, Rijnstraat 17; rood kindertasje. C. Spits, Mesdaglaan 8a; vulpen, G. de Jong, Willem Brouwerstrast 25a; 2 koffersleutels, S. Padberg, Lange Nieywstraat 7b; zakmes, W. Bleij, Boer- havelaan 70; ring met 4 sleutels, Midden dorp, Rijnstraat 7b: fietssleuteltje, C. v. d. Geer, Seringenhof 18; nikkelen rozen krans, Gudde, Van Beverenstraat 3. In de Hoofdstraat vielen gisteren vijf tien pakken gipsplaten van een Rotter damse vrachtwagen. Tegen de bestuurder werd proces-verbaal opgemaakt, omdat ze niet goed vastgebonden hadden gezeten. Op Vrijdag 3 September des namiddags van 2 tot 3 uur bestaat er gelegenheid tot kosteloze inenting tegen diphtherie of tegen diphtherie en kinkhoest gecombi neerd voor niet schoolgaande kinderen van 1 jaar en ouder in het gebouw van de G.G. en G.D. Tuinlaan 80. De S.C.V. „De Postduif" organiseerde een wedvlucht voor oude en jonge duiven vanuit Breda. Een zeer goede uitslag maakte de jonge liefhebber J. Brandt, die met 4 vogels 4 prijzen speelde. De uitslag was als volgt: 1 20 H. Brouwer, 2 12 18 13 J. Brand, 3 A. Wagtendonk, 4 J. Koogjc-, 8 40 J. Westerholt, 9 56 62 K. Muilwijk, 10 57 J. v. d. Waard, 11 J. van Asten, 13 29 55 C. v. d- Grijp, 14 17 30 31 36 41 59 72 100 J v d. Windt, 15 29 D. van Weelie. 16 101 C. van Wijk, 19 26 33 37 67 C. Verlinde, 21 35 53 60 87 Joh. Christen, 22 85 Th. Janse, 23 69 Du Chartenie, 24 66 C. de Tuinder, 25 78 88 103 M. Crama, 27 73 93 A. Heeren, 28 82 A. de Dunnen, 32 49 70 (dipl.) J. v. d. Beek, 34 47 75 80 C. de Graaf, 38 F. Eijken- broek, 42 86 A. Mooij, 44 94 E. Smirren, 45 A. v. d. Tuijn, 48 58 63 102 A. de Man, 50 96 G. Triel, 51 65 J. Simonis, 52 K. Levering, 61 68 P. Dalhuizen, 64 N. Hol, 71 76 L. Ver heugen, 74 77 90 W. Poort, 79 95 J. Lips, 81 P. Gouweleeuw, 83 Kerremeijer, 84 99 J. Freij, 89 gebr. Van Harmeien, 91 L. v. d. Mey, 92 H. Blondè. Zondag a.s kasconcours voor jonge dui ven vanuit Osnabrück. Passage Thpater: City Lights (a.l.) be halve Donderdagavond. Monopole Theater: Sangaree (14 j.). Stedelijk Museum: Dagelijks van 2 tot 5 uur. R.K. Openbare Lees- en Studiezaal en Bibliotheek Geopend tedere middag van 2 —4 uur, behalve Maandag en iedere avond v®n 7—8 30 uur. behalve Donder dag en Zaterdag. Filiaal Gorzen (H. Hartkerk): Dinsdag avond van 6.30—8 uur; Vrijdagavond van 7—8 uur uitlenen van boeken. HEDEN Edisonplein 19.15 uur Micro-korfbal. Plantsoen Dr Schaepmansingel—Vlaar dingerdijkNieuwland Balletgroep 20.30. Vlaardingerdijk 21 uur Vuurwerk. Lange Haven Gordel van Licht Korte Haven Cor Don op drijvend caril lon half tien tot half twaalf. nachtdienst apotheek Apotheek Gouka Groenelaan 127. TONEEL EN MUZIEK Wotnsda» 1 September Rotterdamse Schouwburg 8 uur: ,,'n Fijn -nan" (Gezelschap Joh. Kaart) (volw.) Groo- te Schouwburg (Zuid) 7.30 uur Openingsavond (besloten) Luxor 8 uur: „Dutch Swing Col lege Bind" o.l.v. Peter Schilperoort. BIOSCOPEN Programma'» van 21 Aug. t/m 2 Sept.: Arena: Puntje en Afiton Capitol: De Gestapo mist één J*1*11 ^4 ]•).-— Centraal. De gevangene - van het vreemdelingenlegioen (volw.). Cineac: Uucky me (a.l.). seum: Kiss me Kate (18 1.). Harmonie: Heidi (al Lutusca: Weekend in Parijs (14 J.). Luxor: La Ronde (ontoelaatbaar). Pasaige .Schiedam): City Lights (a.l) - Prinses: Öe avonturen van Prins Valiant (14 Rex: Help, ik ben soldaat (a.l.). 't Venster: Gen dag 'om nooit te vergeten (a.l.). Victoria: Kiss me Kate (18 J.). De Katholieke Kring zet het nieuwe seizoen in met een opvoering door de Haagse Comedie van het bekende toneel stuk van Schiller „Maria Stuart een drama, dat gelegenheid te over tot sterk spel biedt. De opvoering vindt plaats op Donderdag 23 September in het Passage Theater. Spelers van de hoofdrollen zijn Myra Ward, als Elisabeth, koningin van Enge land, Elisabeth Andersen, als Maria Stuart en Paul Steenbergen als de Graaf van Leicester. Als gast treedt op Albert van Dalsum, in de rol van William Cecil, baron van Burleigh. Het programma van de K.K. wordt voortgezet met de uitvoering van „Die Edele Vrouwe", op Donderdag 5 October in Musis Sacrum. Het is een Maria-pro- gramma in zes taferelen, die verzorgd worden door Kien Nout en Cess Grif fioen. Soliste is Tilly v. d. Berg, sopraan. Dit jaar zal er geen opera-voorstelling gegeven worden, aangezien het bestuur er niet van overtuigd was, dat het_ Ita liaanse operagezelschap in zijn huidige samenstelling een voortreffelijke uitvoe ring waarborgt. In plaats van een opera komt nu een opvoering in het Passage Theater op Donderdag 21 October van Ibsen „Peer Gynt", met de muziek van Edvard Grieg, het geheel met orkest en ballet. De jaarlijkse H. Mis bij de opening van het nieuwe seizoen wordt opgedragen op Zondag 26 September in de kerk van de H. Liduina. We lazen in het Mededelingenblad van de K.K. nog, dat de Katholieke Filmactie hier ter stede gaat beginnen met een bijeenkomst, die vermoedelijk plaats zal vinden op Zondag 19 September. Inlei der zal zijn pater Dirkse. Gedraaid wordt de film „Het wonder van Milaan", als mede een kostelijk bijprogramma. De voorstelling vindt in het Monopole Thea ter plaats tussen 12.30 en 14.30 uur. De Jongeren K.K. zet zijn nieuwe seizoen in op Donderdag 30 September in Musis Sacrum met een bont programma van het cabaret van Kris v. d. Velden. Na afloop bal. Originele Amerikaanse 5 4°™" Trucks Binnenkort weer te J®veren door de DE SOTO-Dealer. 4 T O M O B I E L B E D U IJ F Nwe Haven 333 - Tel. 69503 - Schiedam Gisteren speelde Excelsior zijn laatste cricketwedstrijd van dit seizoen. De ont moeting ExcelsiorQuick H was enkele weken geleden op eigen terrein verre gend, maar het terrein van Quick bood de gelegenheid deze ontmoeting over te spelen. En Excelsior heeft van deze gelegen heid dankbaar gebruik gemaakt. Met VOC deelde Excelsior de laatste plaats, maar door deze overwinning en dank zij het feit, dat VOC van Quick N verloor, staat Excelsior nu voor HBS en VOC. Het weer was redelijk en aanvoerder Bakker kreeg zijn zin, toen hij ondanks een verloren toss toch mocht gaan bat ten. J. van der Water en A. 2°ttfheain openden de Excelsiorinnings. ilet, t was voor Excelsior niet opwekke" n reeds op zijn derde bal nam Bo w wicket van A. Oosterholt. J- v. er en J. Oosterholt namen e niif lUter standpunt in. Zij riskeerden mets maar vergaten het scoren zeker met Verheu gend was. dat vooralv d,Water, die reeds meermalen getoond heeft een be hoorlijk openingsbat te zijn, nu eindelijk eens los kwam. Enkele malen had hij juist dat beetje 8eluk, dat een batsman nodig heeft en dat hem al jaren in de steek heeft gelaten. Wij noteerden enige fraaie slagen van beide batsmen en pas °p 51 vmi. het volgende wicket, toen J. Oosterholt na een zeer goede innings op prachtige wijze door Singh op midon weid gevangen van een zeer harde slag. J. Oosterholt had een fraaie en harde 26 gescoord. A-, Hoenderop, die hierna inkwam maakte het niet lang en zo stond het met de lunch 63 voor 3. Van alles was dus nog mogelijk. J. v. d. Water en J. Dries zetten nu de grootste stand op voor het volgende wicket. Vooral voor Dries was het vaak moeilijk om zich voortdurend 'te beheer sen en hij plaatste enkele slagen ook wel gelukkig. De bowlers, die het grootste gevaar vormden Bosman en Marseille werden echter overleefd en met de slow- bowlers wisten zij wel raad. Zonder ver- De laatste wedstrijd van dit cricket seizoen is voor de Pamlaanbewoners op een alleszins verdiende nederlaag tegen het Rotterdamse Sparta uitgedraaid. Hoewel Hermes het behoorlijke totaal van 189 runs voor het verlies van 9 wickets scoorde, bleek het Sparta-elftal in staat deze score voor het verlies van slechts 6 wickets te passeren. Vooral in het veld maakte het Hermes- elftal een slappe indruk, verschillende run-out-kansen werden gemist, de bow- lery was lang niet zo zuiver als anders en het leek wel, of de fielders lood in hun schoenen hadden. Hermes mocht eerst gaan batten, daar de Sparta-aanvoerder na een gewonnen toss fielden koos. Ditmaal opende Stolk met J. van Noortwijk. Laatstgenoemde had vooral in het begin het geluk wel enigszins op zijn hand. Maar beide bats- men hielden stand op het bowlen van L. de Bruyn en A. Ruiterman en hoewel de score erg langzaam de hoogte inging, slaagde de Spartaanse aanval er voorlo pig niet in een scheiding te bewerkstel ligen Dit gebeurde eerst op een totaal van 78 runs, toen J. van Noortwijk voor wel verplicht de het allereerst A, v. d. Ende. die voor 11 runs l.b.w. ging op Ruiterman. Tettelaar probeerde zich te beheersen maar koos toch weer de verkeerde bal uit om te slaan en werd voor slechts 2 runs ge vangen. Op een totaal van 124 runs ging tenslotte Stolk voor een goede 66 runs l.b.w. op De Bruyn. Bailey leek in zijn batten wat vermoeid en bereikte dan ook niet zijn vlotheid van scoren ais we van hem gewend zijn. Op 142 gaf hij een een voudige vangkans aan De Bruyn op mid on en was uit voor 19 runs. Hille was wederom te weinig geïnteresseerd en viel dan ook spoedig als slachtoffer van Bor- ranj, c and b. Het aardigste batten van de Hermes-innings kwam op het eind tussen Jan Stahlie en H. van Meurs. Zij lieten zien, hoe men door goed runnen snel runs kon scoren. Na de lange periode vanvrij saai cricket leefde het publiek nu enigszins op. Zeer veel korte runs werden door de batsmen genomen, ter wijl beiden ook enige mooie boundaries scoorden. Toen het totaal tot 189 runs opgelopen was en Hermes hiervoor ruim 3% uur speeltijd gebruikt had, was Stolk wel verplicht de Hermes-innings te slui- 28 runs door Ruiterman werd gebowled. In gezelschap van A. v. d. Ende bereikte captain Stolk nog voor de lunch zijn 50 runs en bij een stand van 84 voor 1 kwam de onderbreking. Na de hervatting was ten Stahlie bleef met een keurige 22 not out. terwijl v. Meurs 15 not out scoorde. Voor Sparta werden de wickets geno men door Ruiterman 2—41, Borrani 3—48 en L. de Bruyn 2—39, Toen de Hermes-aanval nog voor de thee de wickets van H. A. v. d. Linde, Meeken en Ruiterman wist te veröveren en de theestand 27 voor 3 was, leken de Schiedammers een overwinning tegemoet te gaan. Doch dit pakte geheel anders uit. Na de thee wisten J. Wilson en A. v. d. Linde op uitstekende wijze stand te houden. Was het batten van Wilson enigszins stug, dat van v. d. Linde was een lust voor het oog waarbij vooral zijn keurige slagen naar leg opvielen. Speel den beide batsmen aanvankelijk zeer voorzichtig, met het st.ugen van de score kwam Sparta op de tpd voor en na ver loop van tijd veranderden Wilson en v. d. Linde dan ook van tactiek. De runs kwa men nu snel van hun bat en wat Stolk ook probeerde, een scheiding kwam er voorlopig niet. Eerst op een totaal van 153 runs. alzo een verbetering voor de Rotterdammers van maar liefst 130 runs, ging Arie v. d. Linde voor een waarlijk uitstekende 68 runs run-out. De overwin ning lag nu echter voor de Kasteelbe woners voor het grijpen. Op 167 werd Wilson voor een uiterst nuttige 68 door Van Noortwijk achter het wicket gevan gen. Borrani was, evenals Ruiterman. geen lang leven beschoren. Na het scoren van 8 runs werd hij achter de wicket gevangen. Maar Grondhout en Knüpfer brachten tenslotte, ondanks de verdedi gende tactiek van de Hermes-bowlers, Sparta in veilige haven. Op een totaai van 194 runs voor het verlies van 6 wickets was de Rotterdamse overwinning een feit. Voor Hermes nam Scheffer 2 wickets voor 67 runs, Bailey 2 voor 25 en Van Meurs 1 voor 59. Van Noortwijk deed achter de palen drie vangen. der wicketverlies kwam de 100 op het scoringsbord en eerst op 118 viel het vol gende wicket. J. v. d. Water werd na een zeer goede innings ^^wfter op het bowlen van Pink. v. d._w had zeer fraai gebat en 41 P"1? rV,h.s ge scoord. Samen met D"®s ^ad hlI een stand opgezet van 85 voor het volgende wicket J Dries Kreeg nu de steun van r Volïebregt en onverminderd ging het scoren voort. Toen Volïebregt eenmaal set" was ging ook hij vrij snel scoren. Wij zagen enige zeer fraaie boundaries van Volïebregt. Eerst op 168 viel het vol gende wicket. Volïebregt riep Dries op om te runnen. Dries kon echter niet op tijd wegkomen en was juist te laat (168 voor 5). Dries werd met 56 topscorer waaronder 1 x 6 en 5 x 4. Nu vielen er snel enige wickets en toen ook Volïe bregt na een goede 35 het slachtoffer werd van Marseille sloot aanvoerder Bakker de Excelsiorinnings op 181 voor 8 Quick 3 uur de tijd latend om dit totaal te passeren. Het bowlen en fielden en ook het wicketkeepen van Quick was niet bepaald groots. Toen Excelsior een maal de toestand meester was, zakte het peil van Quick bedenkelijk. Bosman had nog het best gebowled getuige zijn cij fers 3 voor 52. Marseille bowlde ook zeer behoorlijk 2 voor 28. Van de overige bowlers maakte Singh met 1 voor 37 en Clarke met 0 voor 10 op de batsmen nog enige indruk. Vóór de thee had Excelsior nog juist 10 minuten tijd om te trachten een van de openingsbats van Quick te doen sneuvelen. Aanvoerder Bakker opende zijn aanval met Bruning en J. Oosterholt, maar geen van beiden slaag den erin de batsmen Nieuwenhuizen en Rijnders te verrassen. Direct na de thee ging de bowlery in handen van Dries en J. Oosterholt. Dries had reeds in zijn eerste over succes, toen hij Nieuwenhuizen in de slips zeer fraai door W. Bruning gevangen kreeg. Enkele overs hierna viel het wicket van Rijnders, die door aanvoerder Bakker op midon van een harde slag goed werd gevangen. Toen spoedig hierna Clarke door wicketkeeper Bierhuizen werd ge vangen en v. Eek door Dries op eigen bowlen werd ingerekend, was het met een stand van 29 voor 4 voor Quick fei telijk reeds een verloren wedstrijd. Op 39 viel het volgende wicket, toen A. Oosterholt op cover point Berkemeijer op het bowlen van W. Bruning ving. Singh en Kettlitz boden nog enige weer stand, maar op 50 vielen wederom 2 wickets. Singh wilde nog 2 x achtereen een zes slaan en v. d. Water wist hier mede wel raad. Bosman ging uit op een wilde zwaai op het bowlen van Bruning- Met een stand van 50 voor 7 leek het voor Excelsior nog een kwestie van enkele ogenblikken. Marseille, die onbe grijpelijk als nummer 9 inkwam dacht er anders over en liet samen met Kettlitz zeer fraai batten zien. Samen voerden zij het Quicktotaal op. Eerst op 95 had Excelsior wederom succes. Snel vielen de wickets van Kettlitz door een fraaie vang van Bierhuizen en Pink wederom door een goede vang van Bruning in de slips. De laatste 2 batsmen gaven nog enige kans. maar door het enthousiasme van de Excelsiorfielders werd er vaak te snel gereageerd, waardoor enige vang? kansen verloren gingen. Hoe het ook zi) op 117 maakte Volïebregt aan alle ver dere illusies van Quick een einde dorf een prachtige vang op deepsquare left Excelsior had zijn overwinning dubb® verdiend. Het veldwerk was ondank» enkele gemiste vangen zeer goed g®* weest. Niet minder dan 9 vangen werde® geaccepteerd. Dries had zeer goed êe' bowled en ook fraaie cijfers. In 20 over nam hij 7 wickets voor 49 runs. Brunimj nam 2 wickets ten koste van 23 runs e Bakker 1 voor 9.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 2