m Op lot 8895 viel honderdduizend Reclame TOERISTISCH SEIZOEN 1954 REDELIJK GOED mmm RECORD WERELDWOLSCHEER VERWACHT Franse sfeér in de Usher-Hall LODA BLEEKWATER Ondanks de slechte zomer LODA BLEEKWATER HOEVEEL MINISTERS TELT HET FRANSE KABINET? Alstublieft! 3 Afgepaste kopjes heerlijke „Perfecta" thee! theebuiltjes De KRANT kunt U niet missengeen dag! tont' lit ill1 Stralende gezichten op stralende dag Yele gelukkigen in Den Haag, Gelderland en Zeeland Tandarts zou belasting benadelen Maakt Ex-president Arbenz was pro-communistisch Kon. Gezin blijft nog oj Korfoe Meer vreemdelingen dan in voorgaande jaren KAROS VERANDERT IN DUIZEND AUTO'S DONDERDAG 2 SEPTEMBER 1954 N D C—S PAGINA 6 i In Arnhem Nieuwe klanten Zeeland DEN HAAG VERWISSELT VAN VUILNISBAKKEN JONGETJE VERDRONKEN TE ROTTERDAM KATH. ECONOMISCHE HOGESCHOOL UNIE VAN RIJN-KAMERS Maastrichtse K. v. K. werd lid ECCLESIA-GROEPEN IN HEEL NEDERLAND Utrechts idee vindt navolging AUSTRALISCHE WOLSEIZOEN IS BEGONNEN ONZEKERE VOORUIT- Edinburgh Festival ZICHTEN VOOR DE PRIJZEN Grote voorraden in Argentinië JOH. ENSCHEDE ZONEN IN NIEUWE OMGEVING Onjuiste aangiften Blijkens gevonden documenten heeft zo'n handige sluitdop! Geen getob meer met een kurk!' Geen geknoei! U opent of sluit de fles met één handbeweging. Alléén LODA BLEEKWATER heeft die practische sluitdop. Profiteer ervan! Vraag voortaan met de handige sluiting! BALLOT OP NAAR AMSTERDAM Brief aan Mendès-France UITSLAG GEMEENTE RAADSVERKIEZING TE KRUININGEN NOORSE LUCHTMACHT- AUTORITEITEN NAAR ONS LAND Met Van Nelle's „Perfecta"-theebuiltjes weet U precies wat ieder kopje kost en dat U geen thee verspilt. Doch wat belangrijker isU weet óók, dat U een geurige, krachtige Ceylon-mélange schenkt. Van Nelle maakt U het theezetten en het theedrinken bijzonder prettig en voordelig. Wat een gemak ook, nu eens géén pot met theeblaren over te houden! Werkelijk heerlijk! AV „Ik ga over zes jaar met pensioen, kom dan op twee-derde van mijn salaris te staan en aangezien ik nog twee jeugdige kinderen heb van 6 en 8 jaar, is de prijs een aardig appeltje voor de dorst. Het geluk lachte mü Dinsdag bijna ook al toe, want toen had ik op één nummer na de 5000. Aldus de Arnhemse commies bij de P.T.T., de heer H. J. Hupjé, die als enige ambtenaar behoort tot het vriendenkrin getje van acht Arnhemse zakenlieden en in opdracht van zijn vrienden een heel lot 8895 van de 524ste Staatsloterij had gekocht, waarop dan gisteren de 100.000 is gevallen. Hij is uiteraard zeer verheugd met het geluk, dat hem is over komen. Op de vraag, of hij al lang in de Staats loterij meespeelde, antwoordde de heer Hupjé, dat hij sinds 1914 al loten had ge kocht. Slechts eenmaal had hij een prijsje van 42,50 gewonnen. Dat was, toen hij in Den Helder in dienst lag. Hij en zijn slaapje, waarmede hij het lot had gekocht, hebben toen een feest aangericht. Na af loop bleek, dat er evenveel te kort was, als de ontvangen prijs groot was. Desge vraagd zeide de heer Hupjé, dat hem dat thans niet meer zal overkomen Er zal een feestje met een dineetje door het vriendenkringetje worden gehouden, maar daarmede houdt het openlijk ver toon dan ook op. Want er zal wat voor de oude dag moeten overblijven Dat was dan een van de vele gelukkigen, die gisteren een heerlijke zomerse dag niet alleen door een strftlende zon wer den toegelachen, doch ook door Vrouwe Fortuna, die voor een feest in hun beurs èn hun gezinnen had gezorgd. De heer Hupjé had zijn lot serie D gekocht bij de Arnhemse collecteur de heer J. Bosmans, Sonsbeeksingel 4. Nog 'n andere Arnhemse collecteur heeft lot 8895 in handen gehad, n.l. de heer F. J. Bruinink, Prins Hendrikstraat 37a. Hij had het winnende lot in de serie B door gegeven aan de sub-collecteur D. J- van Eldik te Dodewaard, die verzekerings agent is. Het is anders niet de eerste keeL dat de heer Bruinink zulk een fortuinlijk lot ten verkoop had. Ook in de vorige Staatsloterij is door zijn bemiddeling een lot, waarop de honderdduizend viel, ver kocht. De heer van Eldik heeft het lot in zijn geheel verkocht aan een inwoner van Dodewaard. Deze heeft het lot echter gesplitst en zelf een kwart gehouden. Het resterende deel heeft hij doorverkocht in één kwart en de rest in tiende en twintigste delen aan inwoners van Dodewaard en Valburg. In de kwarteeuw, waarin de heer Van Eldik thans als sub-collecteur loten van de Staatsloterij verkoopt, is het de derde keer, dat de 100.000 op een door hem verkocht lot valt. Ook in Den Haag heerste bij velen grote vreugde. Want hier zal de begeerde som in de serie A in stukjes en brokjes wor den verdeeld onder een groot aantal men sen. De collectrice mevr. E. Hartmans— Thijssen, Prinsengracht 93 in Den Haag, vertelde ons, dat zij het fortuinlijke lot had verkocht in de vorm van elf twintig- jes, waarvan zes aan een persoon, die waarschijnlijk optrad voor 'n spaarclubje. een kwart en twee tientjes. Practisch alle kopers zijn nieuwe klan ten van haar, die zodoende bij deze col lectrice wel zeer snel met de neus in de boter zijn gevallen. Overigens is dit ook voor mevr. Hartmans de eerste maal, dat de honderdduizend op een van de door haar verkochte loten valt. In de afgelo pen rondes, waaraan zij haar medewer king verleende (in totaal 24), viel eenmaal een prijs van 25.000 en een keer de tien duizend op de door haar geleverde loten. De grote prijs in déze ronde, zo vertelde mevr. Hartmans ons, komt terecht in een groot aantal gezinneq, die het alle best kunnen gebruiken. De Middelburgse collecteur van de Staatsloterij, de heer J. Dingemanse, wo nende aan de Heregracht aldaar, had serie C van lot 8895 ten verkoop doorgegeven aan de sub-collecteur, de heer A. J. Ver sprille aan het Oranjeplein te Breskens. Deze, verkocht het lot in een kwart, vijf tientjes en vijf twintigjes. Een tientje ging naar een inwoner van Westkapelle, die in Breskens werkt: een ander tientje kocht een inwoner van Oost burg. De rest van het lot bleef in Bres kens. Het kwartlot van serie C van lot 8895 is in Breskens gekocht door een speel- clubje van 4 personen. Zowel de leden van dit clubje als de andere prijswinnaars in Breskens zijn mensen uit de werkende stand. De heer Versprille is thans 12 jaar sub controleur en heeft in die jaren nu drie maal een lot verkocht, waarop de 100.009 is gevallen en bovendien driemaal een lot, waarop 25.000 en éénmaal een lot, waar op 20.000 viel. Over drie jaar vernieuwing voltooid Op een klein deel van Den Haag na heeft de gemeentelijke reinigingsdienst aldaar de gehele stad voor de tweede keer van een nieuwe uniforme vuilnis bak voorzien. Nu wachten nog drie wijken (van het totaal van 23 wijken) op een nieuwe emmer. Deze is bestemd voor een gebruiksduur van gemiddeld 12 jaar en heeft bewezen tegen een stootje te kunnen. De ruim 210.000 emmers die in Den Haag twee keer per week worden ge leegd en die gezamenlijk zorgen voor en dgaelijkse „productie" van omstreeks 2400 m3 huisvuil (jaarlijks 96.000 ton) zijn, als zij worden vervangen, voor een deel nog bruikbaar. Het was toen een proef, die een jaar zou lopen, doch binnen het jaar wist men reeds, dat het de grootste zeker heid zou bieden voor een behoorlijke hygiene, die in de keuken reeds begint. Binnen drie jaar zal de vernieuwing van de emmers zijn voltooid, waarvan de eerste in 1940 werden verstrekt. Het gebruik van deze emmers is niet alleen een bevordering van de hygiene, maar ook werkt de reinigingsdienst er vlugger, dus goedkoper door. Naar het aantal per soneelsleden gerekend is de dienst nog even groot als in 1922. In 1935 gebruikte men omstreeks 53 vuilnisauto's, op het ogenblik slechts 32. Hiermee bedient men ongeveer 100.000 mensen meer. Gistermiddag is in de Rijnhaven te Rot terdam het vierjarige jongetje J. M. ver dronken. Het knaapje hoorde thuis aan boord van het in deze haven liggende binnenvaartuig „Gejo". De rivierpolitie is daarna gaan dreggen en om half 4 werd het jongetje gevonden. Het studiejaar aan de katholieke eco nomische hogeschool te Tilburg zal op 20 September des morgens om 10.30 uur wor den geopend met een H. Mis in de St Josephkerk. In de middag wordt, aanvangende 16 uur. een openbare zitting gehouden. De aftredende rector magnificus prof. mr W. C. L. van der Grinten, zal dan verslag uitbrengen over het afgelopen studiejaar en zijn ambt overdragen aan zijn opvolger prof. J. M. Pieters. De colleges vangen aan op Maandag 4 October. Opuitnodiging van de Rotterdamse Kamer van Koophandel en Fabrieken, zal ook de Maastrichtse Kamer van Koophan del als lid toetreden tot de Unie van Rijn kamers. zulks wegens de grote belangen, welke ook voor Limburg zijn gemoeid met de Westeuropese scheepvaart. De voorzit ter der Maastrichtse Kamer, ir L. Lhoëst, zal in de Unie van Rijnkamers tevens de kamers in Heerlen, Roermond en Venlo vertegenwoordigen. De Maastrichtse kamer heeft tevens het lidmaatschap aanvaard van de in Luik ze telende commissie ter bevordering van de Maas-Rijn-Schelde-verbinding. In navolging van de Katholieke Actie in het aartsbisdom zijn thans ook.de dioce sane K.A.'s in de bisdommen Haarlem Den Bosch en Breda begonnen met de vorming van Ecclesia-groepen. Dit is een nieuwe vorm van apostolaat, die ten dos! heeft het geestelijk leven en de godsdien stige vorming van de deelnemers te ver diepen. In Utrecht heeft dit initiatief sinds vorig jaar een grote bloei bereikt. „Pinkstervuur", het maandblad van de Katholieke Actie in het bisdom Haarlem geeft in zijn laatste nummer enige alge mene richtlijnen en omschrijft de Ecclesia, groep als een groep van 8 a 10 of minder personen, die bij elkaar thuis komen om samen godsdienstig-apostolische onder werpen te bespreken, daarover van ge dachten te wisselen, een eigen mening te vormen en de eigen kijk vervolgens aan andere meningen te toetsen. De deel nemers krijgen aldus de gelegenheid in gemoedelijke huiselijke bijeenkomst hun activiteit en functie als lid van de Kerk te leren zien en vooral daarna in practijk te brengen. (Van een speciale correspondente) EDINBURGH, 30 Augustus Toen wjj, op weg naar het Edinburgh- Festival, de wachtkamer van het Londense vliegveld Northolt betraden hoorden wf! in alle hoeken Frans spreken. Het waren leden van het orkest van de Franse Na tionale radio-omroep, dat de volgende da? in Edinburgh moest concerteren. Wjj reis den met hen in het vliegtuig en waren onmiddellijk in de sfeer, waarop wij oris reeds lange tijd hadden verheugd: de Franse sfeer, die wfl zouden ontmoeten in de eerste concerten, die wij tijdens het Edinburgh-Festival zouden bijwonen Het eerste had plaats op Donderdag 26 Augustus. De grote ronde Usher Hal! was tot de nok gevuld. Wij waren kenne lijk niet de enigen, die zich op dit concert hadden verheugd. Het orkest stond onder leiding van de dirigent Charles Münch- die wij twee jaar geleden in Holland het Boston-Symphony- Orchestra hoorden dirigeren, waarvan hij, sinds de dood van Serge Koussevitsky vaste dirigent is. Het speelde de tweede suite „Bacchus et Ariane" van de Franse componist Albert Roussel, wiens muziek wij zo graag vaker in Holland zouden horen. Dit werk, dat de tweede acte vormt van een groot ballet, dat de com ponist schreef voor Serge Lifar, toont ten volle het grote kunstenaarsschap van se meester. De brillante orkestratie kwam in deze typische Franse uitvoering volkomen tot zijn recht. Aan het slot van de avond hoorden wij de derde Symphonie van Camille Saint Saëns, die met Berlioz' .Symphonie Fan- tastique" en de Symphonie van Cesar Franck misschien wel de meest belang rijke symphonie is uit de Franse laat romantiek? Dit werk wordt door zijn on gewone bezetting van groot orkest plus orgel en piano a quatre mains vrij weinig gespeeld. (Willem van Otterloo gaf er Ui dens het afgelopen seizoen een uitvoering van met Hammond-orgel, bij gebrek aan een goed instrument in de zaal). Hier had de organist een goed instrument tot zijn beschikking en wij hadden gehoopt, dat hij er nog beter gebruik van gemaakt sou hebben. Het stuk, dat zich in het tweede deel min of meer tot een orgelconcert ont wikkelt, zou dan nog meer tot zijn recht zijn gekomen Tijdens het tweede concert van het orkest, dat wij bijwoonden werden dr.s werken van Ravel uitgevoerd, die ook ia ons land alom bekend zijn. De Frans» pianiste Nicole Henriot gaf een volmaakte vertolking van het piano-concert in G met de bekende exactheid, die alleen in Frankrijk met zwier gepaard kan gaan In de uitvoering van „Le Tombeau de Couperin" kwam de fijne doorzichtigheid van Ravel's instrumentatie bijzonder goed tot uiting. Als brillant slot werd de tweede suite „Daphnis et Chloe" gespeeld. Deze twee concerten vervuld van de Franse geest, vormden een der belangrijke gebeurtenissen van de eerste week in het Edinburgh-Festival. Het Australische wolseizoen is weer geopend. De eerste veilingen van het sei zoen werden Maandag en Dinsdag te Syd ney en Adelaide gehouden waar de prijzen voor merino wolsoorten over het algemeen lager afkwamen, terwijl crossbreds en comebacks vast gestemd waren. Daarna komen de eerste veilingen tn Zuid-Afrika, n.l. op 2 September te Kaap stad en op 3 September te Port Elizabeth Nieuw-Zeeland opent het seizoen pas op 27 October met een veiling te Dunedin. Over de vooruitzichten van het nieuwe seizoen verkeert men overigens nog tame lijk in het onzekere. Wij lieten reeds enige stemmen horen uit wolkringen over het verwachte verloop van de wolprijzen, maar vanzelfsprekend zijn alle ramingen afhankelijk van de vervulling van bepaal de veronderstellingen. Het vorige seizoen (1953/54) opende in dertijd tamelijk vast, om vervolgens ge leidelijk af te zakken naar een lager niveau, waarop het jaar gesloten werd. Merino 64' sloten Juli 1953 op 146d, stegen in September tot 147d, om geleidelijk in het seizoen te dalen tot 142d in Juni 1954 Tijdens de veilingen te Londen in Juli 1954 zakte deze kwaliteit echter in tot 132d. Crossbreds wisten zich beter te handhaven; 50's stegen gedurende het seizoen van 74 tot 90d, om in Juli te Lon den toch weer te dalen tot 81d. Sedert het begin van het seizoen 1953/54 heeft de situatie op de wereldwolmarkt een aanmerkelijke verandering ondergaan Het wereldverbruik was over het gehele jaar 1953 genomen wel met 11 pet ge stegen vergeleken met 1952, maar deze stijging ts geheel toe te schrijven aan het hoge verbruik van het eerste halfjaar. In de tweede helft van dat jaar, dus met ingang van het seizoen 1953/54, deed zich een sterke daling van het verbruik voor. Het totale verbruik voor 1953 beliep 2,60 milliard pound vergeleken met 2,68 milliard pound in het topjaar 1950. Het hoge verbruiksniveau in de eerste helft van het jaar maakte het echter mogelijk de opgestapelde voorraden tn Argentinië en Uruguay te spuien, zodat deze de markt niet meer konden be dreigen. Daarbij kwam, dat de stijging van de productie van ruwe wol in 1953/54 vergeleken met het vorige seizoen slechts uiterst gering was, hetgeen mede een druk op de prijzen voorkwam. Aan de vraagzijde viel een vermindering van de Amerikaanse belangstelling op, maar daartegenover stond actieve vraag van de kant van Rusland, terwijl Europa voor het eerst sedert de na-Koreaanse crisis weer meer wol kocht dan het ver werkte. De Britse dominions hebben hun wol- scheer van het seizoen 1953/54 practisch geheel van de hand wéten te doen, maar Argentinië heeft zich nogal terughoudend getoond bij het verkopen en zodoende grote voorraden opgestapeld, die thans op basis van gezuiverde wol rond 125 millioen pounds moeten belopen tegen 30 millioen aan het begin van het vorige seizoen. Voorts moet men er rekening mee hou den, dat de wereldscheer 1954/55 tamelijk wat ruimer uit zal vallen, dan die van het vorige seizoen. Naar de N.Z.Z meldt, rekent Australië met een scheer van 1282 (1244) millioen pounds en Nieuw-Zeeland met een scheer van 434 (425) millioen pounds. Voor Z.-Afrika bestaan geen officiële ramingen, maar men moet aan nemen. dat de scheer minstens 15 millioen pounds meer zal bedragen dan die van het vorige seizoen, welke 276 millioen pounds beliep. Wat Amerika en Rusland betreft, schijnt een teruggang van de scheer wel vast te staan. Niettemin rekent men thans op een record wereldscheer van 2,60 milliard pounds vergeleken met het gemiddelde van 2,07 milliard pounds voor de laatste vijf vooroorlogse jaren. Er valt dus een ruimer aanbod te ver wachten, dat gezien de aanwezige voor raden (in Z.-Amerika) ook soepeler zal zijn. De voorraden in handen van de ver werkende industrie in Europa zijn echter slechts toereikend, om de lopende pro ductie zonder wrijvingen te kunnen hand haven. in het V.K., Japan .en de V.S zouden zij nog geringer zijn. Dit zou er toe kunnen leiden, dat de vraag aanvankelijk in het nieuwe seizoen tamelijk actief zal zijn, maar de industrie heeft ook weer rekening te houden met de verwachte vraag van het publiek. Nu is de vraag van het publiek sedert Juni van dit jaar aanmerkelijk teruggelopen, meer dan overeenkomt met de normale seizocnslapte. Zou deze teruggang niet van korte duur blijken, dan zullen over enige tijd de prijzen van ruwe wol daar ongetwijfeld de invloed van moeten onder vinden. De president-directeur van de Grafi sche inrichting Joh. Enschedé en Zonen N.V. te Haarlem, de heer B. F. Enschedé, heeft gisterenmiddag aan de heer L Neher, directeur-generaal van de P.T.T., de sleutel overhandigd van het nieuwe gebouw aan de Bakenessergracht te Haar lem, waar de controle op de aanmaak van post- en andere rijkswaarden voortaan zal geschieden. De overreiking van de sleutel vormde als het ware het symbool van de band, die tussen het bedrijf van Enschedé en het staatsbedrijf is gegroeid, een verbonden heid, die zowel door de heer Enschedé als door de heer Neher in een toespraak werd gememoreerd. Het gebouw heeft twee vleugels van vier en vijf verdiepingen met een inhoud van 12.000 kubieke meter en een vloer oppervlakte van 3880 vierkante meter. Het magazijn bevat banderolles voor de tabaksaccijns in zeshonderd verschillende waarden, waarvan 700.000 vel per maand worden afgeleverd. Er zijn sigaretten- fabrieken, die dagelijks voor een millioen gulden aan accijnsvellen afnemen. Niet minder omvangrijk is de productie en af levering aan postwaarden, van de brief kaart van zes en de postzegel van één cent af tot de beursbelastingzegel van vijfhon derd gulden toe, waarvan de waarde per vel dertigduizend gulden bedraagt. Een gevangenisstraf van een maand eiste de officier van justitie bij de Rot terdamse rechtbank vanmorgen tegen de 43|arige tandarts R. J. P. H. van D. uit Rotterdam, die ervan verdacht werd over de jaren 1948 tot en met 1952 zijn inkomen onjuist aan de belastingen te hebben aan gegeven. Volgens de president had hij 16.500 te weinig aan inkomen aangege ven over de genoemde jaren, waardoor hij 5.413 te weinig belasting zou hebben be taald. Verdachte, die verklaarde in 1945 zijn praktijk weer te hebben moeten opbou wen, was in 1946 opgeroepen voor de mi litaire dienst en had geen plaatsvervanger kunnen krijgen. In 1948 werd hij gede mobiliseerd en toen hij opnieuw moest beginnen kwam hij in moeilijkheden. Hij zei administratief erg slordig te zijn. Zijn raadsman voegde in zijn pleidooi hieraan nog toe, dat zijn cliënt door een permanent ziektegeval in zijn gezin voor zeer hoge uitgaven staat. Er is een na vordering van twaalf mille mogelijk en pleiter, die zijn cliënt geen doortrapte be lastingfraudeur noemde, vroeg de recht bank de moeilijkheden in acht te willen nemen en hij drong aan op een voor waardelijke straf. De officier van justitie, die van een ernstig geval sprak, was van oordeel, dat de moeilijkheden niet de onjuiste aangif ten rechtvaardigden. Uitspraak over veertien dagen. De permanente vertegenwoordiger van de V.S. bij de V.N., Henry Cabot Lodge, heeft in een rede voor een bijeenkomst van het „Amerikaanse Legioen" gewaagd van gevonden documenten, waaruit zou blijken, dat nauwe betrekkingen hebben bestaan tussen oud-president Arbenz van Guatemala en de communistische partij. (Het bewind van Arbenz werd in Juni omvergeworpen). Genoemde documenten waren volgens Lodge aangetroffen onder de persoonlijke bezittingen van de „pro-communistische" president Arbenz. Men vond o.a. de wer ken van Marx, Lenin, Stalin, Mao Tse Toeng en Malenkof. Een uitgave van Mao's werken, door „vooraanstaande com munisten" aan Arbenz geschonken, was speciaal ingebonden. Op de omslag was de naam „Arbenz" in gouden letters aan gebracht. (Van onze Haagse redactie). Volgens een bericht van A.P. zulle Koningin Juliana en Prins Bernhard met hun beide dochter, de Prinsessen Beatrix en Irene, niet direct na afloop van de trip met de „Agamemnon'' door de Griek se wateren naar ons land terugkeren. Zij zullen, aldus A.P., nog enkele dagen op het eiland Korfoe blijven, alwaar net schip vandaag zou arriveren. In het Pala ce Hotel op dit eiland zijn vijf kamers gereserveerd voor het Koninklijk Gezi Bij onze informatie naar de juistheid van dit bericht kregen wij van officiële zijde noch een ontkennend noch een be vestigend antwoord. (Van onze Haagse redactie) Ondanks het aanhoudende slechte weer, dat een groot deel van deze zomer heeft gekenmerkt is 1954 in toeristische op zicht tot dusver geen mislukking ge weest. Integendeel, een enquête onder een aantal VW-directeuren en hotel eigenaars heeft uitgewezen, dat dit sei zoen zelfs redelijk goed te noemen is. Aldus blijkt uit „Vremdelingenver- keer", het periodieke orgaan van het Nederlandse VVV-wezen, dat het daar bij in hoge mate waarschijnlijk acht, dat het vreemdelingenverkeer naar ons land ook dit jaar weer traditiegetrouw is toegenomen. Om de vraag, welke in vloed het slechte weer op het vreemde lingenverkeer in en naar Nederland heeft gehad nauwkeurig et kunnen beantwoor den, zo stelt het blad vast, moet men twee dingen weten: het aantal men sen, dat van plan was in Nederland de vacantie door te brengen en het aantal werkelijke bezoekers. Het eerste is niet na te gaan en het tweede kan eerst na vrloop van tijd Worden vastgesteld. De resultaten van de enquête evenwel le ren, dat het totaal aantal overnachtin gen van buitenlanders tot dusver dat van 1953 heeft overschreden en dat de bezetting in hotels en pensioen over het geheel genomen goed is. Ook het to taal aantal logeernachten van Neder landers is tot nu toe waarschijnlijk niet kleiner dan verleden jaar. Al met al blijkt het dus nogal te zijn meegevallen met het toerisme, hoewel het blad moet constateren, dat bedrijven, die volkomen waren ingesteld op gun stig weer zoals restaurants met terras- accomodatie, strandtenten en openlucht sport- en vermaakgelegenheden, ernstige schade hebben geleden. Tenslotte werd opgemerkt, dat het aantal Nderlanders, dat zijn vacantie tot September heeft uitgesteld veel groter is dan in vorige jaren. !-.ï Toon Hermans sluit de deur Dinsdagavond kreeg Toon Hermans voor hei laatst in het Luxor Theater de gelegenheid het Rotterdamse publiek soms te laten gieren .van de lach en vaker nog te laten glimlachen. Zijn troep, die zeven- tier keer al dezelfde grollen had uitge haald, leek onvermoeibaar, terwijl Toon zichzelf bleef en liedjes zong, zomaar, vo.t een deur die openstaat, zomaar van de lente. Op het eind van deze kleurrijke avond, toen hij de deur van Rotterdam na zijn laatste liedje met een beslist go- baar had gesloten, werd hij aangenaam verrast. Namens het Prinses Irene-fonds, waarvan hij de collectebus bij de uitgang elke avond warm had aanbevolen, werden hem enkele geschenken aangeboden. Het fonds, dat zich tot taak heeft ge steld ontspanningsavonden voor t. b. c.- patiëntjes te geven, stond voor een moei lijke opgaaf bij het kiezen van een ge schenk. Men besloot hem-niets te geven maar wel zijn twee jongens thuis in Am sterdam, die zo vaak hun pappie moeten missen. De jongste spruit die, hoe kan het anders, nu al besloten heeft clown te wor. den, ontving vast een mascotte voor zijn toekomstige successen.. Het gelukspoppetie, dat Repelsteeltje voorstelde, werd met een bekende grijns in ontvangst genomen. Voor zijn oudste, die tekenadspiraties schijnt te hebben, had men een fraaie pop van Tom Poes. Het totale bedrag, dat is opgehaald, bedraagt ruim negenhonderd vijftig gulden. Hierdoor is het mogelijk een groot aantal voorstellingen te geven De deur, die door deze aanbiedingen even op een kier was blijven staan, werd hier na voorgoed gesloten. (Telefonisch van onze Parijse correspondent) PARIJS, 1 September. Premier Mendès-France mist dus zes ministers! Het ge.heim is niet verborgen kunnen blijven. Vergeefs bad men op een mededeling gewacht over de Zondagmiddag gebonden kabinetsraad, waarin de ministers Bourgès-Manoury, Hugues en Claudius Petit bun houding tegenover de premier zouden bepalen, toen deze zich meer en meer als tegenstander van de E.D.G. ging gedragen. Maar er kwam geen verklaring en, merkwaardig genoeg, vond men deze drie ministers ook na het E.D.G.-debat nog terug op de ministersbank. Men moest toen wel geloven, dat de lieer Mendès-France hen er van had weerhouden af te treden en dat de twee Gaullistische ministers, die reeds aftraden voordat de premier naar Brussel ging, nu de beslissing dei- kamer naar bun zin was uitgevallen, ook wel zouden terugkeren. Maar nu hoort men ineens en dit niet van officiële zijde „dat de pre mier er nog steeds niet in is geslaagd de heren Bourgès-Manoury, Hugues en Clau dius Petit op hun ontslag te doen terug komen". Zij hebben dus wel degelijk ontslag ge nomen en men verneemt nu, dat zij dit wél voor de stemming hebben gedaan, doch bereid waren deze stap pas na de stemming openbaar te maken, om de heer Mendès-France niet in nog groter moei lijkheden te brengen. Bij verdere onder handelingen hebben zij zich bereid ver klaard de zaken van hun kabinetten te blijven afdoen. Met name wilde de heer Claudius Petit een hem zeer dierbare wet afhandelen betreffende de commerciële huurcelen en die intussen dan ook al voor het staatsblad gereed ligt. Natuurlijk wekte dit in politieke over zichten gegeven nieuws groot opzien, en men stelde het voor alsof de drie afgetre den ministers de lopende zaken zouden afdoen tot de kamer in November weer bijeen komt. Maar het Wad „Information" wist gisteravond te vertellen, dat de drie ministers aan geen intrekken van hun ont slag denken en dat de pogingen van de heer Mendès-France om hen te weer houden voortduren, zodat de zaak in de kabinetsraad van Vrijdag aan de orde komt- Gelijktijdig weet men te vertellen, dat de afgetreden ministers door interim- ministers zouden worden vervangen, zo dat het kabinet zes ministers minder zal tellen dan bij zijn samenstelling. Als men nu bedenkt, dat het om de be langrijke portefeuilles van nationale de fensie, justitie, wederopbouw, nijverheid en handel, arbeid en openbare werken gaat, dan moet men wel erkenen, dat het kabinet in een toestand verkeert als in een parlementaire staat nog wel niet zal zijn voorgekomen. De president van de Republiek wordt, in verband met de kuur die hij ondergaat, buiten Parijs vastgehouden en zo moet dus een ministerraad worden uitgesteld, waarvan het allesbehalve zeker is dat hij met zulk een toestand genoegen neemt, ook al laat de nieuwe constitutie de pre mier alle bevoegdheid tot het kiezen van nieuwe ministers. De kamer is immers niet meer verplicht de samenstelling van een nieuw ministerie goed te keuren Of het de heer Mendès-France echter geluk ken zal, zo het tweede drietal bij zijn be slissing om heen te gaan blijft, tot Novem ber deze zonderlinge toestand te doen voortduren, mag betwijfeld worden De kabinetsraad van Vrijdag wordt dan ook met spanning afgewacht. co?rfspondenTnogenad"refrde onze ParijSe hebbent Hedenochtend eCMer WSl SeTmef dat de driTmtmttTrs, die geconfereerd ^endès-France nog hebben schreven /r bem een brief hebben ge- ontvangen J he<fenochtend zou moeten ontvangen, waarin zij bevestigen bij hun aftreden te blijven. Zouden er dan bij de zes demissies nog twee bijkomen? De mi nisters Buron en Monteil zijn nu n.l. door de M.R.P. voor de keuze gesteld uit het ministerie te treden of uit de M.R.P. te worden gestoten. Veel uitwerking van dit ultimatum wordt bij de M.R.P. niet verwacht, aan gezien Buron een intieme vriend is van Mendès-France, waardoor hij dan ook in het ministerie is gekomen ondanks de waarschuwingen hem door de M R.P. ge geven en wat de heer Monteil betreft hii IS een tegenstander van de E.D.g en nimmer voor de M.R.P. een gemakkelijk element. Te Kruiningen zijn gisteren (de wegens de stormramp uitgestelde) gemeente raadsverkiezingen gehouden. De nieuwe zetelverdeling is als volgt (oude verdeling tussen haakjes: C H U. 2 (2); V.V D 1 (2): P.v.d.A 2 (2); K.V.P. 2 (2); S.G.P. 1- Ge meentebelang 0 (0), A.R. en inct 'rjp Rat 1 (2); lijst Witte 2 (1) Bij de verkiezingen Bat en SGP6" de tWee li.fsten^R.—Da n/vorCi - gecombineerd. (verdelinn 2 der stemmen was als volgt CHU In! /A?n 1949 tussen haakjes): 462 (477^ (441): V V D- 302 (386): P-v d.A. Gern 7AK VP- 392 (368); S.G.P. 197; 3fri®e®£tebelangen 93 (0); A.R. en De Bat 60 ,(i02); !ijst Witte 305 (285>: ongeldig (2498) Totaal aantal stemmen 2522 Met de chef van de Noorse luchtmacht staf, luitenant-generaal Finn LambrechtS- die. zoals wij gisteren meldden, Vrijdag in ons land aankomt voor een bezoek, arriveert ook de Noorse staatssecretaris van Defensie de heer O. Brunvand. Zij zullen aankomen op de vliegbasis fr°oeeSttedooergd Waar z« -ifen wordef be- 5,^ t staatssecretaris van Oorlog, riaf^ genwaln!enbU Noorsp al-majoor A. Baretta en de n^l£eZant' de heer L. J. H. Jorstad. T4p NnnvTo «eci i-i. j. n. «jorsiau. van mini!? beoZ0ekera zullen de gast zijn afdeling ZÜ zullen verscheidene macht h! ?an de Nederlandse lucht- do l,,„ht e£en- waaronder het comman- srVhi LrdLdlging en worden ontvan gen door H. M. de Koningin. Zondag zul- ,i,, A1." Zundert het bloemencorso gade- staan. Maandag verlaten zij weer ons land. Per doos van 20 stuks 98 cent Met 20 punten: voorcadeaux waar U wat aan hebtl slechts taif CenS Z° erg lang geleden' dat de mens zich heireien n ieitam Va" het ene °Crd naar het andere kon was A H me,,sten fngen '°Pen- Voor een minderheid 'oerin paard' ee" kostbaa' gerief. Voor een nog riitn minderheid een vlglhmte ol een karos Zo'n jr j-t, was bijna niet te betalen. Maar zie, wat er in de Iw l.hfKIVe eeT gebeUrde' aut° werd „geboren". e «elfbewagende wagen werd ontwikkeld tot een snel en Jomrortabei voertuig. Eerst was zo'n auto nog erg "uur, doch hoe meer de productie opgevoerd werd, hoe ■age - de prijs werd- Die productie kon worden opgevoerd, omdat de fabrikanten een machtig helper hadden om hun Product bekend en begeerlijk te maken. Die helper heet reclame 1 ^?at reclame (die voor het grootste deel steunt on de daovertentle!) verricht, is wonderbaarlijk. In de auto- So? zun er "U Uloenen zaken door opgebouwd En wat vooi autos geldt, geldt vooi stofzuigers. En voor radio's- Mi wasmiddelen. En japonnen. En aJ die anaere zaken, die ff1, brengen Uw leven prettiger, gezonder, rijker make'1' ad verteerd er\°gel d tnulsvruuw' vuor het gezinshoofd, voor d«

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 6