De Jaarbeurs is conjunctuur gevoelig .<S ID JPBIL BRIDGE IN AMERIKA HET HUIS VAN DE HEILIGE MAAGD ONTDEKT? BBEITOW ttlOUO Onze dagelijkse puzzle SCHAKEN HET GRABBELTONNETJE Bridge-rubriek m e- De kleinste Pygmaeën ontdekt? Vertrouwen op liet gezonde verstand van het bedrijfsleven mm I Ij fl Wie het weet... Aardrijkskunde- puzzle ZATERDAG 4 SEPTEMBER 1954 PAGINA 6 Spraakverwarring Geen krakeel ÉittPpIt 4'u ~'.y 1 Z i jé m km* iV i ë'QÜ .v. p a 'O j "r-'ü n 'o n f£Sf -4m Wm '4S> sa mag zijn vinger opsteken! 45- rLV™7 doorzlchüg 49. kwajongen 52. hoffelijk 54 pl in Drente, Oplossing van gisteren krach 5 £p°ns"9-aa'10 DOOR MËLKAUTO OVERREDEN KINDJE VIEL IN TEIL MET HEET WASGOED Aan brandwonden overleden 1. 8. 9. 10. 11. 12. X X X X X X X X X X X X COttRt.srONUEN'l IE-ADRES: POSTBUS 8, HILVERSUM (Van onze Utrechtse redacteur). Ter inleiding van de 63ste Jaarbeurs, heeft ook de voorzitter van de Raad van Beheer, mr W. H. Fockema Andreae, enkele woorden gesproken, waarbij hij o.m. aankondigde, dat het aspect van de beurs in het aanstaande voorjaar weer verbeterd zal zijn. Achter de nieuwbouw- politiek staat 't vertrouwen in de blijven de waarde van het Jaarbeursinstituut. De Jaarbeurs, in ons land een nauwelijks gesubsidieerd, vrij, particulier instituut, is conjunctuurgevoelig en voor haar finan ciering zeer afhankelijk van de graad van haar bezetting. Haar nieuwbouw wordt in hoofdzaak door leningen gefinancierd. Enkele van deze leningen zijn gegaran deerd door de stad Utrecht. De Jaarbeurs is voor deze steun dankbaar, doch ziet daardoor geenszins voorbij, dat haar finan ciële verplichtingen even zo goed voor het volle pond voor haar eigen verant woordelijkheid blijven. De garanties van de overheid hebben deze verantwoorde lijkheid bepaald verzwaard. Door stilstand of achteruitgang van het Jaarbeursbedrijf zou deze last zeer zwaar drukken: in ons huidig „going concern" is zij alleszins aanvaardbaar. Bepaalde van buiten komende ontwikke lingen heeft de Jaarbeurs niet zelf in de hand. Onze poorten bleven in oorlogstijd gesloten: tegen een dergelijke calamiteit is ons instituut zonder steun van derden niet opgewassen. Er is thans gelukkig geen aanleiding om zo iets andermaal te vrezen, al wil ik niet verhelen, dat ik de loop der internationaal-politieke ont wikkelingen met zorg volg. Zelfs in de kring van het onderling in zijn belangen toch zo nauw verbonden Westen verstaat men elkander thans zo slecht. Te veel spraakverwarring kan ongelukken teweeg brengen, welke ieder zegt vóór alles te willen vermijden. Een vaste koers van allen tezamen in de hoofdzaak, d.i. het behoud van onze Westerse stijl van leven, van werken en van geluk voor allen, mag niet worden overschaduwd door onenig heid over bijzaken: want dan vraagt onze aan geloof in eigen kracht en aan achting in de wereld, juist daarom moet ons be drijfsleven in al zijn geledingen hard blij ven en als zijn doel voor ogen houden het versterken van ons zakelijk potentieel binnen en zeker niet minder buiten onze grenzen en zich verre houden van het energieverlies, dat het gevolg is van krakeel over in wezen minder belangrijke zaken. Zijn leiders, van hoog tot laag, wacht een moeilijke opgave; onze regering niet minder. Steunende op een krachtig, actief Neder lands bedrijfsleven vaart de Jaarbeurs wel. Kraakt het in 't bedrijfsleven, dan evenzo in de Jaarbeurs. Ons land kan rekenen op zijn bedrijfs leven en allen die daarin werken, ook als er tegenslag na de voorspoed mocht drei gen. Men zal zee houden en de reis win nen. Ondanks tijdelijk politiek of sociaal krakeel. wereld om een fatale afstraffing. Het bedrijfsleven beheerst de lijn van de inter nationale politiek niet, maar het kan haar wil als het gaat om de hoofdzaak welke ik noemde wel in de waagschaal werpen. De Jaarbeurs, hoe nuttig zij ook moge zijn, is zich bewust door haar internatio nale diensten van het samenbrengen van practische wensen iets er toe te kunnen bijdragen dat onze Westerse wereld met zijn benen op de grond blijft staan. Wij vertrouwen op het gezonde verstand van ons bedrijfsleven, waarvan wij zelf een deel zijn. Wij zien thans bij deze 63ste Jaarbeurs, dat zich een ontwikkelingsproces voltrekt. Vele bedrijven in ons land plachten aan de beurs deel te nemen met een kleine stand, in hoofdzaak of uitsluitend als punt van contact met hun Nederlandse klanten. Niet weinigen onder dezen vragen thans méér ruimte, omdat zij door de Jaarbeurs contacten met buitenlanders willen trach ten te verkrijgen. Onze industrie moet exporteren: men wil P°Sen dit vla nationale beurs te ontwikkelen. Met alle aandacht zal de Jaarbeurs met haar deel nemers de techniek van werken om hier maximale resultaten te verkrijgen dienen te verbeteren. Hier gaat het om belang rijke nieuwe ontginningen. Wij zien ook dat bedrijven, welke thans volbezet zijn, op de Jaarbeurs willen blij ven komen, maar dan vaak met een (tijde lijk) kleinere stand. Van belang is, dat men prijs stelt op de continuïteit zijner deelneming. De waarde van deze continuï teit spreekt des te sterker, nu als gevolg van de voortgaande liberalisatie van het handelsverkeer, door de verruiming der betalingsmogelijkheden veel meer buiten landse artikelen op de Nederlandse markt worden aangeboden. Er is dus leven genoeg in de Jaarbeurs brouwerij op het ogenblik 1 Juist nu het na de oorlog Nederland ge holpen heeft aan werk en aan welvaart, A1 '.y. O w èÉjxT- %'i - ;:.r ■•V GAG:: V t m No. 2021. 4 September 1954 Redacteur: G. J. A. VAN DAM, Vossiusstraat 18b, Amsterdam-Z. Alle correspondentie aan dit adres. Bij vragen om inlichtingen s.v.p. postzegel voor antwoord insluiten. ONZE OPLOSSERS-WEDSTRIJDEN (Ladder-systeem) In deze rubriek vangt een nieuwe serie vraagstukken aan, welke bestemd zijn voor onze doorlopende oplossers-wedstrij den. Iedere serie duurt twee maanden en in elke rubriek worden enige vraagstuk ken ter oplossing gepubliceerd. Voor elke volledig uitgewerkte oplos sing, waardoor de winst voldoende duide lijk wordt aangetoond, of, indien een ander antwoord wordt gevraagd, de ge stelde vraag genoegzaam is beantwoord, wordt één punt toegekend. Dus ook voor eventuele bij-oplossingen. Als regel die nen van problemen, waaraan een naspel van enige betekenis is verbonden (een naspel, dat dus maar niet zo één, twee, drie voor gewonnen kan worden ver klaard), ook de varianten van dat eindspel uitgewerkt te worden ingezonden, zodat daaruit blijkt, dat men de winstgang heeft gevonden. Na elke twee maanden wordt een lijst gepubliceerd met de door de deelnemers behaalde punten. Voor de acht hoogst ge plaatstedeelnemers zijn acht prijzen, voor ieder f 2,50, beschikbaar. Ieder, die een prijs van ƒ2,50 heeft gewonnen, verliest zijn tot dat moment behaalde aantal pun ten en begint opnieuw onderaan de ladder van de deelnemerslijst. De overige deel nemers behouden hun puntenaantal totdat ook zij tot de prijswinnaars behoren. Aan de hand van de oplossingen, die regel matig enige weken na de opgaven worden gepubliceerd, kan men zelf controleren hoeveel punten men reeds heeft verza meld. Iedere regelmatige oplosser komt dus, vroeg of laat, afhankelijk van het aantal andere vraagstukken, dat hij goed heeft opgelost, en uitgewerkt heeft inge zonden, bovenaan de lijst en in aanmer king voor een prijs van 2,50. Deelnemers van wie eigen composities zijn geplaatst, ontvangen daarvoor eveneens normaal één punt, omdat het construeren van een vraagstuk tenminste evenveel tijd en ken nis vereist (zo niet meer) als het oplossen. De plaatsruimte staat niet toe bij het begin van elke serie opnieuw de wedstrijd bepalingen te publiceren. Dit zou ten koste gaan van het spel- en probleem- technische gedeelte van deze rubriek.' Het najaar- en winterseizoen is aan staande. De vacantieperiode is achter de rug. De tijd nadert, dat men weer zijn vrije tijd prettig kan gaan besteden aan het uitbreiden van zijn kennis van het damspel. Op grond hiervan zullen de ter oplossing gepubliceerde vraagstukken niet worden beperkt tot de strikt problemati sche opgaven. Integendeel. Ook zullen steeds vraagstukken van zuiver practische aard worden opgegeven, vraagstukken, welke zowel de openingen, als het midden- en eindspel betreffen. In dit verband wordt o.m. de aandacht gevestigd op de thans lopende reeks artikelen over de „Geheimen van het eindspel". Zoals mede gedeeld in de rubrieken van 24 Juli en 7 Augustus j.l. worden, naargelang van de belangrijkheid, aan de deelnemers van de ladder-wedstrijden extra punten toege kend voor het vinden van afwijkingen in de daarin geplaatste analytische beschou wingen. Men speure dus steeds naar eventuele remise-mogelijkheden, naar andere winstgangen, enz. Op deze wijze kan ieder voor zich het hoogste practisch nut van deze rubriek trekken. En thans ter oplossing de eerste vier nieuwe vraagstukken van de September Octoberserie. Punten, behaald in vorige series, voor zover daarmede nog geen prijs is gewonnen, blijven dus steeds geldig. Met de deelneming kan men te allen tijde beginnen. De oplossingen worden gaarne vóór 15 September a.s. tegemoet gezien aan het boven deze rubriek vermelde adres. VOOR ONZE LADDER-WEDSTRIJD No. 2947 LEO SPRINGER— GEO VAN D„ Ede. (Ie publicatie) No. 2948 JOH. VAN DEN BOOGAARD, Nuland. (Ie pub'.) O Stand: Zwart 5, 17—19, 28, 39, 40. Wit 15, 16, 27, 31, 38, 49. 50. Wit speelt en wint. No. 2949 JOS. V. KOLLEN BURG, Tilburg. (Ie publicatie) Stand: Zwart I, 6, 7, 8. 9, 10, 14, 15—18, 26, 36. - Wit 24, 27, 28, 31—33, 41, 44, 45, 47—49. Wit speelt en wint. No. 2950 G. v. d. LINDE, Zutphen (le publ.) Schaakredacteur P. A. KOETSHEID, Huize St. Barnardus, Sassenheim. ZATERDAG 4 SEPTEMBER 1954 DE PROBLEMEN VAN DEZE WEEK Deze rubriek brengt de oplosser drie eerste prijzen, dus een goede collectie. No. 7173. Weer een mooie onderschei ding, door landgenoten behaald. Onze Nederlandse eomponisten treden in ve.e tournooien naar voren, onze rubriek brengt hiervan geregeld voorbeelden. Het laatste, waarvan ons de uitslag bekend is. is het Spaanse tournooi. In Itaüa-Seacchistica, waar in de afd. drie-zetten het Nederlandse succes op merkelijk groot was, en in de wedstrijden Tidskrift för Schack, waarvan wij de uit slag deze week ontvingen, werd de vader landse probleemkunst hoog gehouden. De volgende week hopen we hieruit de eerste bekroningen over te nemen. No. 7175 J. PERIS, le prijs Sociedad Espanola de Problemistas de Ajedrez Mat in twee zetten Wit: K g5. D gl, T a6, R d7, P c8, e6; b3 d6 f3. Zwart: K d5, D a4, T c2, R i2, R b4, P b5 g6; a3, a5, d2. e5. Oplossingen over drie weken PROBLEEMOPLOSSINGEN No. 7166. Tore Anddersson. Opl. 1. P d6— b5 dreiging: 2 D f2f4tt. No. 7167. J. Buchwald. Opl. 1. P d2e4: dreigt 2. D c2—e2tf. alsmede ook aftrek- schaak door 2. P e4 enz. 1bit (P). 2 P c3t. 1bit (D). 2. P f6t. 1 gfl:t (Dt). 2. P g5t. 1gf l:t (P). 2. P g3t enz. Beide problemen werden goed opgelost door: J. K. Blom, Bergschenhoek; P. M. Dekker Rotterdam: J Dickhaut, Nijmegen, F. J. Fokkelman, Hengelo; B. Kouwenho- ven, Rotterdam; P. Raschdorf. Hannover; F. Pijls, Maasbracht: C. v. d. Weide, Rot terdam. No. 7166 door dr mr R. Bromberg, Roer mond, H. Th. van Goor, Voorburg; W. H. Haring, Schipluiden. No. 7173 A. P. EERKF.S en J. HARTONG le prijs Magasinet 1954 (1) Mat in drie zetten 'O R. v. d. KLIFT (R.D.G.) No. 2951 Stand; Zwart 5, 8, (8 19, 22, 28, 29. Wit 27, 30, 37, 39, 42, 43, 16. Wit speelt en wint. Stand: Zw. 9, 39, D. 5. Wit 11, 26, 50, D. 21. De R.D.G.-speler ontdekte voor zwart de volgende zeer fraaie en uiterst leer zame remise. Zwart 1. 528! Wit 2. 116, want op 11—7 volgt natuurlijk 3944 en op 21—17 geeft 28—33 een snelle remise. Stand: Zw. 3, 9, 12, I zwart 2. 9—13!, nu natuurlijk niet direct 15, 16, 18, 22—24, 29, 31, 36, 37. Wit 20, 21, 25, 26, 35, 39, 43—46, 48—50. Wit speelt en wint. (Na spel uitgewerkt in zenden). No. 7174 A. ELLERMAN le prijs Magasinet 1954 (1) Mat in 2 zeten EINDSPELGEHEIMEN (6) In de beslissingswedstrijden om het clubkampioenschap 1949 tussen de dam verenigingen „Gezellig Samenzijn" (uit Amsterdam) en het „Residentie Dam- genootschap (uit Den Haag) werd de stand uiteindelijk 11—9, ten voordele van de Hagenaars, dank zij het feit, dat het vol gende eindspel bij analyse remise bleek te bevatten. 3944 enz., daar wit, na het slaan, door 2117 enz. zou winnen. Wit 3. 2149 gedw., 13—18! Wit 4. 6—1 (de beste), 18—22!! Nu heeft zwart de dreiging 22—27, 3944 enz. tot stand kunnen brengen. Wit 5. 26—21, de enige zet om deze dreiging te verlammen. Maar nu speelt zwart verras send 28—14!! Thans dreigt remise door 22—27 enz. Wit 6. 21—16 is dus gedwongen en nu komt de „pointe" met zwart 14—25!, want nu dreigt zwart weer remise te ma ken door 22—27, 39—44 enz. Wit moet wel spelen. 7. 1—6 want er is niets beters te vinden. Zwart 22—27! Wit 8. 6—44, 25—3!! Wit 9. 49X21, 3X26 met remise. Een voorbeeld hoe ook het clubkam pioenschap van Nederland geheel kan af hangen vaneindspelkennis. (B. S.). Dat in Amerika het bridge op een zeer hoog peil staat Is een veelvuldig bewezen feit. Het spel is daar enorm populair en er is een zéér grote groep bridge-experts, die elkaar elk jaar opnieuw in de belangrijk ste tournooien bestrijden. Het Is begrijpe lijk. dat door de geweldige concurrentie slechts de allersterksten aan de top weten te komen: de middelmaat is daar volko men kansloos. Uit Oostenrijk week destijds een zeer beroemde bridgespeler uit naar de States: A H 5 4 2 9 5 2 O 6 4 A 8 3 10 7 3 V H B 6 O 10 8 2 H 10 7 2 *96 C? V 7 4 3 O A V 9 5 *954 V B 8 V A 10 8 O H B 7 3 V B 6 Het bieden ging als volgt: Noord 1 dr Edward Frischauer. Deze speler maakte I Oost paste, S£' ,^®st paste, Noord r\ sa waaroD alien pasten, deel uit van het beroemde Oostenrijkse WfJ'st sneeide 2 voor en Oost's 9 „Wunderteam" dat onder aanvoering van Karl Schneider het Amerikaanse Culbert- sonteam enige jaren voor de oorlog het wereldkampioenschap bridge afhandig maakte. Frischauer is in Amerika zijn hobby trouw gebleven en wat hij er nog van kent is voldoende om ook in Amerika tot de allergrootsten te behoren. Hiei is een spel van hem. dat laat zien welk soort bridge men niet uit een boekje kan leren: West speelde werd door Zuid met de Boer genomen Het normale spel is op te spelen, later naar de O H, B toe te spelen en daar O Aas en Vrouw bij Oost zitten kan men 10 slagen maken. Het was een parentournooi en Fri schauer besloot een andere speelwijze toe te passen.... waarbij hij de tegenpartij O liet spelen Hij begon met 3 ronden te spelen (Oost gooide een C? weg), speelde t°en van de dummy na en „sneed" met V 10. West nam de C? Boer en ging O spe len, genomen door Oost's O Aas, waarop Oost naspeelde, welke Zuid veilig met de O Boer kon snijden. De 10 slagen waren nu zeker, doch Zuid had nog meer pijlen op zijn boog. De O Heer werd geïncasseerd en hierna kwam Vrouw, West Heer, Noord het Aas. Nu werden de 2* afgespeeld en bij de laatste was de situatie als volgt: 5 C? 9 O - 8 - <JH6 O - 10 - Z> A 8 O 7 Uit Noord werd gespeeld en. Oost moest 9 vasthouden en gooide dus een s? weg, waarop Zu:d de O 7 opruimde West moest 10 vasthouden en liet ook een 'g? gaan. Zuid maakte toen de 10e e n de lie slag met Aas en 8 De dwangpositie gaat alleen maar op. als Zuid eerst éénmaal C speelt en de tegenpartij van die kleur verdei afblijft. Beter tegenspel lijkt wel mogelijk hier op papier; in de practijk liepen c tegen standers, die ook' geen kleir tongens waren, in de val die Frischauer voor hen zette. MIMIR 5! '-■//////<■ umm Dc enige keer aldus P. dr M. v. Erp dat wij Moeder Maria nog na de dood van Christus in de Heilige Schrift ontmoeten, is na de Hemelvaart, als Zij samen met Christus' leerlingen en andere vrou wen zich op de komst van God de H. Geest voorbereidt. Dan heet het in de H. Schrift, dat de Apostelen eensgezind bleven volharden in het gebed, tezamen met enige vrouwen en met Maria, de Moeder van Jezus. Tot zover dc H. Schrift. Hieraan valt eenvoudig niet te tornen. H. Geest) voortgekomen zou zijn, want: „hoe zou God een Zoon kunnen heb ben?". Hoe dan ook, boven alles is Maria een „Gulden Huis" voor iedereen, die Haar met vertrouwen als zijn hemelse Moeder aanroept. En dat blijft altijd meer dan welke aardse woning ook. Voor het vervolg zijn wij aangewezen op een gewijde overlevering, die ons mededeelt, dat de H. Maagd uit het leven scheidde zoals een vrucht zich onder de adem van de morgenwind losmaakt van de boom. Apostelen om ringden Haar sterfbed de H. Tho mas niet. Toen deze aankwam, be geerde hij nog eenmaal een blik op de Moeder des Heren te mogen werpen. Maar toen men het graf opende, vond men het boordevol met bloemen ge vuld. die een heerlijke en lieflijke, geur verspreidden. In zijn „Kerkgeschiedenis" stelt Zijne Em. de Kardinaal, dat de Apostel Joannes de beminde leerling, Maria zeker niet verlaten heeft. Nu verhaalt de ene traditie, dat Zij te Jerusalem stierf, waar toen de H. Joannes nog woonde; de andere geeft de voorkeur aan Ephese, waarheen Maria de H. Apostel zou zijn gevolgd „Volgens een zekere overlevering uit de 2e eeuw verbleef S. Joannes het laatst van zijn leven te Ephese en stierf aldaar om streeks het jaar 100". Aangaande Ephese nu berichtte on langs een Franse katholieke illustratie in een geïllustreerd, redactioneel arti kel, dat men er de fundamenten zou hebben blootgelegd van Maria's laatste woning „la maison de la Vierge". Te Ephese werd reeds vroegtijdig 'n grote kerk aan de H. Maagd gewijd, het be faamde Concilie (431) (Kerkvergade ring), had in die grote Mariakerk plaats. De dwaalleer van Nestorius, die het geloof in de persoon van de God mens. Christus, aantastte en daarmede de grondslag van het geloof, vond geen genade in het oog der Kerkvergade ring; door haar veroordeling werd de verering van de H. Maagd buitenge woon bevorderd. Nimmer stierf sedert die tijd de overtuiging, dat Maria overleed in die stad. Jaar in, j-ur uit begaven velen zich naar een heuvel, gelegen bij de ruïnen der vroegere handelsplaats, welke de fundamenten van het sterfhuis zou bewaren; de heu vel heetPanaya Kapulu. Er is nu een heiligdom op die fundamenten ge bouwd. Opmerkelijk is wel het volgende, en daarvoor moeten we even naar Duits land toe daar leefde (t 1824) Anna Catharina van Emmerik, die, naar zij zeide, begenadigd werd met Gezichten omtrent „het bittere Lijden Onzes He ren", en omtrent de H. Maagd "lnria volgens Zijne Em. de Kardinaal „zeer schoon geschreven en in bijna alle levende talen overgebracht; maar onopgelost is de quaestie. of de visioe nen van bovennatuurlijke oorsprong zijn, of slechts vrome beschouwingen". Anderen noemen Anna Catharina „boodschapster des hemels". Wij kun nen dit niet beoordelen, maar laat nu deze Zieneres „het huis van Maria" te Ephese geheel en al beschreven heb ben, als *net de blootgelegde ruïnen overeenstemt Redacteuren der Franse katholieke illustratie zijn over de aangelegenheid gaan spreken met Mons. Descuffi, Aartsbisschop van Smyrna en, gelijk zij schrijven, opvolger van de IT. Joan nes, door hen gekenschetst als een eerbiedwaardige prelaat, fijnzinnig en gevoelig bovendien. Wat dacht de Aartsbisschop wel over de zaak? „Dat we te doen hebben met een hypothese, een onderstelling, in strijd met de dui delijke overlevering, dat Maria te Je rusalem zou zijn gestorven. Het gaat hier niet over een geloofspunt. Boven dien wij kunnen te Ephese en overal elders tot de H. Maagd bidden en zelfs aannemen, dat Zij te Ephese Sint Jan bezocht zal hebben. Te Ephese en te Smyrna en over de gehele wereld blijft Zij de Moeder van alle mensen I" Panaya Kapulu is het doel van zeer veel gelovigen, zowel Christenen als Mohammedanen. De fundamenten ble ken water te bevatten, dat men mede- neemt naar huis. Misschien komt het vreemd voor, dat zelfs de volgelingen van Mohammed eer komen bewijzen aan Maria. Maar hun heilig boek de Koran, bevat een hoofdstuk (XIX), aan Maria gewijd, waarin wij lezen „Vereer Maria en de Koran (16)", ofschoon er ontkend wordt, dat Haar Zoon van de Vader (en de 1. Toen Jantje een keurig briefje aan zijn grootouders te „Laren" had ge schreven, zei vader, dat het adres niet volledig was, wat de plaatsaan duiding betreft? 2. De Hervormden van Suriname zijn voor een groot gedeelte Hernhut ters, Heeft u wel eens iets over deze „Herr Hutt" gehoord? 3. Vondel wordt wel eens genoemd de „Agrippijnse zwaan". Houdt hit verband met de bijbelse koning Agrippa, die S. Paulus een verhoor afnam? 4. Nu het toch over een zwaan gaat.. Bilderdijk noemde de Zwaanridder: Elius. En Wagner? 5. Driemaal is scheepsrecht over de zwaan. Waarom prijkt op veel Lu therse kerken een zwaan? 6. Hoe heet de minst vruchtbare helft van onze schone provincie Brabant? Wat 'n rare naam, vindt u niet? 7. In deze gemeente staat op een villa: „Panta rhei". Duidt dat het num mer van de rij aan? 8. Door onze zo aantrekkelijke provin cie Limburg loopt, niettemin, een scheidingslijn: „de Panninger Li nie". Welke scheiding brengt deze linie teweeg? 9. Wat bedoelt men met de zittende, wat met de staande magistratuur? 10. Kippenei ei van een kip 1 Eendenei ei van een eend Kievitseipi van een kievit I Latei 11. Een juk is een koppel trekossen; ook een landmaatzoveel als een juk ossen in een dag kan beploegen. Welk juk is in de historie het be kendst? 12. Wat betekent het woord „Casino" letterlijk? En waar stond zo onge veer het eerste Casino? (Oplossingen volgende keer). Reeds in de Oudheid komen we pygmaeën - of: pygmee-ën tegen, gelijk de beroemde onderzoeker Dr Paul Ju- lien hen noemt. Het woord houdt ver band mei het Griekse woord voor: vuist: pygme. Letterlijk dus: mensen niet groter dan 'n vuist. Dus: kleine mensjes. Ze woonden in eierschalen en hakten korenhalmen om met bijlen! De befaamde Hercules, die in hun land een dutje deed, werd door een heel leger „pygmaien" aangevallen. Boogschutters en stenenslingeraars be stormden zijn voeten. Keurtroepen om singelden zijn hoofd. Hercules, door het krijgsgedruis gewekt stopte lachend 'n legerafdeling in zijn leeuwenhuid en nam ze mee naar huis. Dr Paul Julien en Dr Paul Schebesta hebben niet de fabelachtige dwergen bestudeerd, maar de'echte. Dr Julien heeft een heel belangrijk werk gewijd aan wie hij zijn kleine, bruine vrienden van het equatoriale woud noemt, die zijn zo belangstellende vriendschap be- Heel lang geleden bestond er een stad. hier ver vandaan, die Thebe heet te, tee-be. Het was een sterke stad, door zeven zware torens omringd. Op zekere dag verscheen er een raar dier op een rots bij die stad. He' was van boven net een vrouw, van onderen een leeuwin; en het had de vleugels van een grote roofvogel, een arend. Het spreekt vanzelf, dat het rare beest een rare naam had: de mensen noemden het„sfinks". Hadden de mensen dan iets met dit monster te maken? Heel veel zelfs. Want. als je er voorbii moest, hield het dier je aan. Dan mocht je een raadsel tje raden. Welk raadseltje dat wel was? Dit„Noem de naam van het levende wezen, dat des morgens op vier, des middags op twee maar des avonds op drie voeten loopt?" Nee, dat is net niet makkelijk. En het vervelende was als je het ant woord niet wist dan at het nare beest je met huid en haar op. Maar, wist je het antwoord wel. dan zou de sfinks van de rots afspringen, eerlijk, de diepte in. Nu, veel mensen hadden zich al suf geprakkizeerd over de oplossing. Maar de sfinks had ze allemaal opgepeuzeld. Ze konden het maar niet raden. Eindelijk liet de burgemeester rond roepen „Wie het raadsel van de sfinks raadt, mag met de koningin van Thebe trouwen en zal koning worden 1" Nu, dat was een mooie beloning. Met een koningin trouwen. En dan nog koning worden op de koop toe. Dat is meer dan een nieuw schri't of een doosje met kleurkrijtjes van de mees ter of de juffrouw. Toch duurde het een hele tijd vóór er iemand het aandurfde naar de sfinks toe te gaan. Eindelijk ja. hoor, daar kwam een flinke baas aanzetten. Hoe die heette? Dat wordt veel te mo#ili.ih: En het hindert helemaal niet. hoe hij heette. Hij stapte een van de zeven poorten uit en ging op de rots af. Aan stonds kwam die nare sfinks naar hem toe en gaf hem het moeilijke raad sel op. „O", zei die flinke jongeman „dat is heel eenvoudig sfinks. Dat levende wezen is een mens Een mens gaat. als hij erg jong is en aan de morgen van zijn leven staat, op twee handen en twee voeten, samen vier. Op de middag van zijn leven, loopt hij op twee benen. En aan de avond van z"n leven, oud en grijs, steunt hij op een stok; dat is drie". Eerlijk is eerlijk de sfinks stortte zich in de afgrond en de dappere jon geman kreeg wat men hem beloofd had. C>V7 Horizontaal: 1 pers. vnw. (fr3. soort onderwijs. 5. inhoudsmaat, 7. voorzetsel, 9 dwaas, 10. water in Brabant, tl pers. vnw 12. nakomeling 14 leniging, 15 smakelijk 17 bloei wijze, 18. gelijk, 21. houding, 22 bid (lat.) 23. bedorven, 25. pl. in Duits land 28. bergweide, 29 roofdier, 33 deel v. d. bijbel 34. steenkoolproduct. 36. delf stof, 38. zangnoot, 39. herkauwer, 41. pl in België 44. opera. 46 pers. vnw 48 oosters vrouwenverblijf, 50. dun, 51 mu ziekinstrument, 53 vruchtennat 55 deel v. h. oor, 58. vogel, GO. deel v. h. meu bilair. 61. vod. 64. teken voor de scheep vaart, 66. onbep. vnw.. 68. seconde, 69. vo gelproduct, 71. eng. voorzetsel, 72. meis jesnaam, 73. godsdienst, 74. de onbekende, 75 pers, vnw., 76. bekende motorraces. Verticaal: 1. verlichtingsartikel 2, soort onderwijs, 3 na een bepaalde tijd, 4. onder andere, 5. lengtemaat. 6 muziekinstrument 7 alsmede, 8. pittig, 9. spoedig. 13. koor 14. zoals de akten getuigen (lat.), 16. on der hei nodige voorbehoud (lat.), 19 ge kookt. 20. behoeftige, 22. eng telwoord 24. voorzetsel. 25 voegwoord 26 heilige 27. verdieping, 30. russisch heerser. 31 rustend predikant, 32. het romeinse rijk, 35, lidwoord 37. diereneigensehap. 39. uitroep, 40. naamloze vennootschap (fr.) 42 pj in Duitsland. 43. vorm van tippen 44 iedere 57'vhïnt°fflS', i'0ngenSnaam' 59 la"8 «UJV R4* iLgeWi,Cht" 63- eerwaarde heer 7 voorzetsel 7ri vloerbedekking. 70 27. voorzetsel. 71. maanstand. n n 1S U S- 13- t-G 14- at' 15, la' 6' a,rt. 20. ork. 22. vla, 23. urn, 24. mat 25 ski, 27. spa. 29. re, 30. te, 31. va, 33. li. 34. il, 36, el, 37. ee, 38. os, 40. serre, 41. trant. Verticaal: 1. ka, ra 3. citer, 4. hat. 5. sta. 6- peter, 7. nu, s's.s.. 15. lover, 17. patie, 18. aas, 19. tui, 20. ons. 21. k.m.a., 26. Kever, 28. pover. 32. ale, 33. vet, 34. is, 35. le. 38. on. 39. st'. (Van onze correspondent) In Steenwijkerwold is Donderdag het 7-jarige dochtertje van de familie T. bij het verlaten van de school door een melkauto overreden en op slag ge dood. Het jongetje hield zich aan de auto vast, viel en kreeg de zware wielen van de aanhangwagen over zich heen. Gistermorgen viel het bijna 5-jarige zoontje van de familie v. B. uit Otterluo ten huize van zijn grootvader in Hoende.-- loo bij het achteruit lopen in een teil met heet wasgoed. Met ernstige brandwonder, werd het knaapje naar het Julianazieken- huis te Apeldoorn overgebracht, waar het in de loop van de avond' is overleden. Leider van Mau Mau doodgeschoten. Britse troepen hebben een leider van de Mau Mau doodgeschoten, die optrad onder de naam „Veldmaarschalk Olekisio". Hij zou de derde man in de hiërarchie van de Mau Mau zijn geweest, na „Veldmaar schalk Dedan Kimathi" en „Generaal Chi na". Laatstgenoemde zit een levenslange gevangenisstraf uit. antwoordden met roerende trouw. Hij beschrijft hen als „geheimzinnige figu ren, wier raadselachtig wezen reeds in de Oudheid tot de verbeelding sprak". Hij stelt vast dat zelfs deze eenvou dige dwergen een Hoogste Wezen ken nen „Komba" welks bescherming zij, onder omstandigheden, inroepen: „Komba, help mij op dit pad goed". Andere katholieke vorsers, zoals de beroemde paters Schmidt en Schebesta, bestudeerden o.m. de dwergvolken van Malakka; pater Schebesta's boek: „Bei den Urwaldzwergen von Malaya" laat zich lezen „als een roman". Algemeen neemt men aan, dat de vol wassen dwergen niet langer zijn dan 'n anderhalve meter. Tijdens onze Jongste reis door Spanje troffen wij daar in „het nieuws" be richten aan over een Frans-Spaanse expeditie, die de kleinste mensen ter wereld zou hebben aangetroffen in Afrika. Deze dwergen zouden zlcTrTrer liefst In bomen ophouden en zich voe den met wortels, knollen slakken en rupsen. Smakelijk eten! Hoewel vor men gestoofde slakken ook niet een speciaal-gerecht in de oude Bourgon dische hoofdstad Dijon? Erger wordt het. wanneer we lezen, dat de kabou ters een opperhoofd bleek nog niet eens een lengte van een halve meter te halen hun doden. oppeuzelen! En dat doet men in de hoofdstad der Bour gogne zeer beslist niet. De expeditie wilde begrijpelijker wijze een pygmee meenemen naar de beschaafde wereld, maar daarvan kon volstrekt niets komen. Zijn stamgeno ten namen een zo dreigende houding aan. dat men „de getuige" moest laten lópen. In de zak stoppen, zoals Hercu les dat heeft voorgedaan, ging ook al niet. Het laatste woord moet omtrent een en ander nog worden gesproken. Zal men met geleerden als P. Schmidt aan vaarden, dat de dwergvolken de -.kindsheid" van het menselijk geslacht vertegenwoordigen? Zijn het achteruit gegane rassen? Een geleerde als Dr Julien heeft door bloedonderzoek vast gesteld dat ze geen „eenheidsras" vor men. Maar wat dan wel? Twaalf letters vormen op de kruis jes van boven naar beneden, 'n plaats je in Weststellingwerf (Fr) In te vul len namen, samenhangend met de aardrijkskunde (van Nederland). 2. 3. 4. 5. 6. n 1. 's Winters weten schaatsenrijders deze windrichting wel te waarde ren. 2. Zo noemt men in N.-Holland wel een duintop. 3. Verkleinwoord van een woord, dat een met (opgaande) bomen of strui ken begroeide uitgestrektheid aan duidt 4. Belangrijk product der zuivelindu strie, waarvoor een Rijksmerk werd ingevoerd. 5. Ontspringt in Artesië op een hoogte van pl.m. 200 M. 6. Vreemd woord voor: „aardrijks kunde". 7. Gemeente in Overijssel, aan het Ganzendiep. ten N O van Kampen, in 1937 bij IJselmuiden gevoegd. 8. Gelegen bil de duinen van oord- Holland „de parel van Kennemer- land" genaamd. 9 Scheidingslijn, akkerscheiding, eindpaal. 10. Dorpje ten O van Ginneken. 11. Aldus noemt men in Groningen en Drente wei een bij. 12. Duidt ooit op koude, snerpende wind.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 6