UITDAGING BEANTWOORD Zware bombardementen op het Chinese vasteland Peking spreekt van „vijfduizend bommen" en via de Noordpool Kloosterzusters Burgerlij ke-Standregisters de schrijfmachine met Sabena-vliegers iets niet in orde Er is beslist Shannon Rolls Royce „vliegende ledikant" Werkloosheid daalt bergingsploëg gearriveerd Adenauer wenst enkele dagen uitstel Eerst behandeling in Bondsdag Tien steden spiegel van Europa K.R.O. probeert eigen gezicht te krijgen Rustig weer Moeder van zes kinderen vermoord DE LONDENSE CONFERENTIE Eindhoven vertegenwoordigt ons land Woensdag 8 September 1954 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN uit Silezië verdreven V.S. versterken lucht macht in Europa i ip*fv I m Arbeider door vallende lift getroffen De Paus aan de Duitse Katholiekendag 100- en 102-jarige gestorven WEERBERICHT Lijndienst Kopenhagen Los Angeles Door rouleringsstelsel Communistische lezing Washingtonse reactie Dulles naar Formosa 1 WETSONTWERP TER VEREENVOUDIGING VAN DE ADMINISTRATIE Microfilms Rouwdienst op Shannon Telegram van Ierse minister president GUNSTIGE CONJUNCTUUR EN SEIZOENINVLOED DE OORZAKEN Dader, een Ambonees, gegrepen Londen: Vóór 21 September De plicht tot getuigenis geven van het geloof De weerverwachting van he't K.N.M.I., geldig van hedenavond tot morgenavond, luidt: Veranderlijke bewolking met hier en daar wat motregen. Zwakke tot matige wind tussen Zuidwest en Zuid. Minder koude nacht. Morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Donderdag 9 September: Zon op 6.03 uur, onder 19.11 u.; Maan op 17.29 u„ onder 1.32 u. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Nationalistisch-Cliinese vliegtuigen, oorlogsschepen en kanonnen bom bardeerden Dinsdag de omgeving van Amoy, tegenover het nationalistische eiland Quemoy, in de hevigste aanval op het Chinese continent, ooit door de strijdkrachten van Tsjang Kai Tsjek tegen het Vasteland ondernomen. Een op Formosa uitgegeven communiqué maakt melding van het tot inken brengen van honderd communistische jonken en een kanonneerboot. Aan de luchtactie tegen de communistische stellingen en concentraties bij Amoy werd door 100 vliegtuigen deelgenomen, die 150 vluchten maakten en daarbij, volgens het communiqué, „geweldige schade" aanrichtten Dinsdagmorgen in de dageraad, openden de nationalistische kanonnen van Quemoy het vuur op het continent, daarna kwa men de luchtmacht en eenheden van de marine in actie. Piloten meldden vele branden in de om geving van Amoy en een officieel com muniqué verklaart, dat een aantal com munistische artilleriestellingen tot zwij gen is gebracht. De nationalistische autoriteiten op For mosa maakten voorts bekend, dat een heden van de nationalistische luchtmacht de laatste dagen diep boven het Chinese vasteland waren doorgedrongen om rijst en vlugschriften uit te werpen boven de overstroomde gebieden langs de rivier de Jangtse Kiang. In deze vlugschriften werd De Scandinavische luchtvaartmaatschap pij S-A.S. zal op 15 November a.s. de eerste geregelde dienst KopenhagenLos Ange les via de Noordpool uitvoeren, aldus het Deense blad „Politiken". Tussen beide ste den zal tweemaal per week worden gevlo gen via de Poolroute. Zoals bekend ontstonden de plannen van de S.A.S. voor een geregelde dienst tussen Kopenhagen en Los Angeles via de Noord- rooi ,-eeds geruime tijd geleden. De uit voering ervan stagneerde, aangezien de Canadese autoriteiten aarzelden met het geven van toestemming voor een tussen landing in Winnipeg. De Canadezen heb ben het verzoek van de S.A.S. vorige week echter ingewilligd en nu staan de Scandi navische luchtvaartmaatschappij geen moeilijkheden meer in de weg. De dienst KopenhagenLos Angeles zal op 15 November worden geopend met vluchten uit beide steden. Het noodzake lijke materieel is reeds getransporteerd naar Söndre Strömfjord op Groenland waar de S.A.S.-vliegtuigen een tussenlan ding zullen maken. Indien de weersom standigheden ongunstig zijn, zullen de S.A.S-toestellen eventueel tussenlandin gen kunnen uitvoeren op Amerikaanse luchtvaartbases op Groenland. Dc Poolse regering heeft, aldus K.N.F twee nog bestaande, zeer grote zuster con gregaties in de vroegere Duitse, doch thans bij Polen gevoegde gebieden, opge heven. De zusters zijn uit haar kloosters gezet en naar twee internerings kloosters in de nabijheid van Krakau overgebracht. Zij zijn op het land te werk gesteld. Het zijn de congregaties van de „Maagden van Maria" en de „Zusters van Maria" van wie respectievelijk 55 en 51 kloosters afge nomen werden. Naar het K.N-P. verder verneemt zijn ook talrijke priesters uit deze gebieden naar centraal Polen over gebracht. De Amerikaanse luchtmacht in Europa zal worden versterkt door het toepassen van een rouleringsstelsel voor de aldaar gelegerde tactische eenheden. De hiertoe behorende jachtbommenwer pers en troepenvervoersvliegtuigen zullen, met hun bemanningen, worden afgelost volgens het stelsel, dat reeds verscheidene jaren wordt toegepast voor de op Europe se en Noordafrikaanse bases gelegerde lange-afstandbommen werpers. Deze keren om de twee tot drie maan den terug naar de Verenigde Staten waar bij zij aanstonds worden vervangen door Toestellen uit de Verenigde Staten. De ro.uleringstijd voor de jachtbommen werpers en troepenvervoersvliegtuigen zal ^ermoedelijk dezelfde zijn als die voor de {ange-afstandsbommen werpers. het communistische bewind voor de over stromingen verantwoordelijk gesteld, om. dat het alles zou hebben nagelaten om de bevolking tegen overstromingsgevaar te beschermen. De lezing van Radio-Peking luidt, dat 42 nationalistische vliegtuigen gisteren ongeveer 5.000 bommen op het eiland Amoy en omgeving hebben laten vallen. Het communistische afweergeschut, zo wordt beweerd, zou drie nationalistische vliegtuigen hebben neergeschoten en twintig andere hebben beschadigd. Radio- Peking maakt melding van 8 doden in de Tsjoen, eveneens in de provincie Fukien, waarin Amoy ligt. Te Washington, aldus verneemt Reuter, is men van mening, dat de communisti sche kanonnade op Quemoy de aanlei ding tot de bovengemelde aanvallen van gisteren niet de aanleiding vormen van een grootscneepse aanval op het nationa listische bolwerk Formosa, omdat nergens uit blijkt, dat de communisten bezig zijn transportschepen te verzamelen, welke voor een dergelijke operatie noodzakelijk zouden zijn. Zoals bekend patrouilleert de Ameri kaanse zevende vloot nog steeds in de straat van Formosa, welke het eiland van het vasteland scheidt. Over de functie van deze Amerikaanse vloot bij een eventuele communistische aanval op Quemoy tast men nog in het duister. Maai men neemt aan, dat de 30.000 man sterke nationalis tische bezetting van dit eiland in staat zal blijken aan alle gebeurtelijkheden het hoofd te bieden. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, John Forster Dulles vliegt landse zaken, John Foster Dulles vliegt om de situatie ter plaatse te bestuderen In Amerikaanse kringen te Taipeh werd voorts verklaard, dat eenheden van de Amerikaanse zevende vloot, die overigens geen enkele actie in 't gebied van Quemoy hebben uitgevoerd, haar patrouilles nabij Het K.N.M.I. deelt mede: Nadat de eerste dagen van Septem ber op het vasteland van West-Europa bijna overal zomers weer hadden ge bracht, waarbij ook in ons land maximumtemperaturen van meer dan 25 graden voorkwamen, begon Zater dag de invloed van oceaandepressies zich verder naar het Oosten uit te breiden. De warme lucht werd daarbij uit onze omgeving verdreven, hetgeen op verschillende plaatsen met onweer gepaard ging. Dinsdag passeerde een nieuw front ons land. Dit bracht bijna overal regen, doch de hoeveelheden liepen van plaats tot plaats sterk uit een. Zo meldde bijvoorbeeld het vliegveld Eelde 12 miilimeter, terwijl .n Leeuwarden slechts een millimeter viel. Na de frontpassage nayi de bewol king snel af en kon de temperatuur sterk dalen, waarbij op vele plaatsen mist ontstond. In De Bilt was de mi nimumtemperatuur 6 graden tegen 15 de vorige nacht. Over de Britse eilan den veroorzaakte ondertussen een vol gend frontensysteem al weer enige regen. Woensdagmorgen lag dit dicht bij Londen. Het nam echter in bete kenis af. Op de oceaan heerst een tamelijk grote depressieactiviteit. West-Europa bevindt zich echter aan het randge bied van de depressies, zodat de eerste paar dagen slechts weinig betekenende storingsgebieden tot onze omgeving zullen kunnen doordringen. stad Amoy zelf. die door vijftig bommen Quemoy versterken en de national istische was getroffen. Op het bij Amoy gelegen eilandje Tsjikeng-Tsoen zouden vier per sonen zijn gedood na een bombardement, waarbij naar schatting een dozijn bom men zou zijn gevallen. Op een ander eilandje. Woepoe, werden twee personen gewond en twaalf huizen vernietigd. Ook maken de communisten melding van luchtaanvallen op Hsien You en Lin bewegingen „nauwlettend gadeslaan". De nationalistisch-Chinese militaire autoriteiten te Taipeh hebben vanmorgen vroeg medegedeeld, dat de „grootscheepse" operaties van de lucht- en zeestrijdkrach- ten tegen Amoy en de nabijgelegen kust gebieden van het Chinese vasteland voort duren. Er nemen bijna honderd vliegtuigen aan deel By de Tweede Kamer is ingediend een ontwerp van wet dat beoogt de mogelijk heid te openen tot het treffen van voor zieningen ter vereenvoudiging van de ad ministratie van de burgerlijke stand. Het is een onafwendbare eis aldus de Me morie van Toelichting dat de veelom vattende administratie van de burgerlijke stand zo rationeel mogelijk wordt geor ganiseerd. In dit verband wordt het als een gemis gevoeld, dat bij het opmaken van de akten en van de dubbelen geen gebruik kan worden gemaakt van de schrijfmachine. Weliswaar wordt een verbod daartoe in ons burgerlijk wetboek niet gevonden, 'TCbPts Vier leden van hej Sabena-vliegtuig, dat uit New zork te Shannon was ge land, ongeveer twee uur nadat de KLM- machine „Triton daar in de rivier was gestort, kregen van hun gezagvoerder opdracht, aan de reddingswerkzaam heden te gaan deelnemen. 2ij hebben hulp verleend bij het aan land trekken van een rubber reddingboot, waarop zich een groep passagiers van het geteisterde vliegtuig bevond. Deze vliegers, die in middels te Brussel zyn teruggekeerd, hebben aan een hoofdstedelijk blad ver klaard, niet te begrijpen hoe het kwam, dat op het vliegveld zo lang werd ge talmd vooraleer^ het reddingsapparaat en de schepen in actie kwamen. „Alle vliegers, zeiden zij. zyn diep onder de indruk van het feit, dat een vliegtuig verloren ging op slechte drie kilometer van het vertrekpunt, en dat eerst drie en een half uur moest verlopen, nadat de ramp was geschied voordat hulp kwam opdagen". „Er is beslist iets niet in orde op Shannon", verklaarden zij. Zij begrijpen ook niet, aldus meldt onze Brusselse correspondent waarom niet onmiddellijk alles in bet werk werd ge steld om op het spoor te geraken van een vliegtuig, waarmede de controle- °P - --- ft vu* uvcj iGceaan zal doen als Z1jn ra<Jio defect is. Mocht bij het vertrek van de „Triton' maar de vastbladigheid van de registers wordt er in verondersteld. Een normale schrijfmachine is voor het typen in regis ters niet. ingericht. De voordelen van he- gebruik van de schrijfmachine zijn o.a. duidelijke leesbaarheid van de akten feil loze dubbelen en grote tijdsbesparing al thans in gemeenten, waar dagelijks vele akten worden opgemaakt. Het nu ingediende wetsontwerp veroor looft, de akten op losse bladen te schrij ven, waarmede de weg wordt vrijgemaakt voor het gebruik van de schrijfmachine bij het opmaken van de akten. Bij al gemene maatregel van bestuur zal worden bepaald onder welke voorwaarden van dit hulpmiddel gebruik mag worden gemaakt. ra .-. Het is intussen wenselijk, dat die losse defect zyn gew est, dan zou de bladen tot vastbladige registers worden samengevoegd, waardoor de volledigheid gewaarborgd blijft. De bergruimte, nodig voor het opbergen van de burgerlijke stand, zal over de ko mende honderd jaar een veelvoud bedra- gen van de thans daarvoor beschikbare ruimte. Hierop kan worden bespaard door gebruik van microfilms. Dit hulpmiddel zal toepassing kunnen vinden nu de ont wikkeling van de techniek de waarborg biedt, dat de langdurige houdbaarheid van die films verzekerd is. In het ontwerp is bepaald, dat in de daarvoor aan te wijzen gemeenten geen dubbelen der registers zullen worden vervaardigd, doch in plaats- daarvan fotografische reproductief Voorts- is voorzien het geval, dat bestaande regis ters zullen worden vervangen door foto grafische reproducties. machine onmiddellijk op het vertrek punt zijn teruggekeerd. Als nu personeel van het controle-station geconstateerd heeft dat er geen contact meer was met de „Triton" en dat het vliegtuig deson danks toch niet teruggekeerd was, had men onmiddellijk het reddingssysteem in werking moéten brengen". Overlevenden van de ramp onder wie commondore Viruly, hebben Dinsdag een rouwdienst bijgewoond op het vliegveld Shannon De stoffelijke overschotten der uit Ame rika afkomstige slachtoffers zullen van Shannon rechtstreeks naar Amerika ge vlogen worden. De andere stoffelijke over schotten dus ook die der Nederlanders, worden naar Schiphol vervoerd. De teraardebestelling van de heer Wes- tergaard, de tweede steward van de .Tri ton" zal Vrijdag a.s. geschieden te circa 11.15 uur op de Algemene Begraafplaats aan de Kerkhoflaan te Den Haag. De minister-president, dr W. Drees, heeft het volgende telegram ontvangen van de Ierse minister-presideni John A. Costelloe: „Mijn collega's en ik zijn diep ontroerd door het bericht van het ongeluk dat een van de vliegtuigen van de K.L.M heeft getroffen. Wij betuigen U en Uw col lega's en de nagelaten betrekkingen van hen, die bij de ramp het leven lieten, ons diepe medegevoel". Britse Luchtvaartdeskundigen voor spellen de ontwikkeling van grote passa giersvliegtuigen met straalaandrijving, die kunnen opstijgen en landen op kleine o. -- .vliegveldjes in het centrum van grote toren niet meer in radiografisch contact 1 steden. was enkele minuten na het vertrek van Deze veronderstelling berust op de of- me machine. „Iedereen weet, zeiden zij ficlële bekendmaking van Maandag, dat aat geen enkel vliegtuig de sprong Rolls Royce een „vliegend ledikant' heeft geconstrueerd, een vliegtuig met drie straalmotoren, dat verticaal kan op stijgen en landen. Admiraal Sir Guy Grantham, die dóór Britse Admiraliteit benoemd is tot Opperbevelhebber van de geallieerde strijdkrachten in bet gebied van de Middellandse Zee, als opvolger van Admiraal Graaf Mountbatten van Burma. Admiraal Grantham zal zijn post in December 1954 aanvaarden. Hij is specialist op het gebied van het on derzeebootwapen en commandeerde verschillende onderzeeboten tijdens de twee Wereldoorlogen. Ilct aantal werkloze mannen is in ^,lKUstus van 40.882 tot 36882 en het aan- arbeiders op aanvullende werken van ■218 tot 9596 gedaald, zodat het aanbod - 11 Arbeidskrachten in totaal met 4028 af- t0m Deze daling valt voor een groot deel te schrijven aan seizoeninvloeden, de r?00r het Aanbod in de landbouw daal. k'aa'j ede aan de gunstige conjunetuur. Afna 0r de werkloosheid in het algemeen fle bonJv00^1 in de metaalnijverheid en seizoendaling, in Augustus verstett^ L000 bedragende werd dit jaar laatste ?or de weersverbeterlng tn de Vertraa^ee van Augustus, waardoor de tbere ,002st werkzaamheden op rui- n°men .ter band konden worden ge- cbihes Is Werd he' gebruik van ma- aanzienlijkrbeperkt1 d°°r d" De geregistreerde vraag naar mannelijke arbeidskrachten nam nog een weinig toe (van 50.468 tot 50.564). De bekende tekorten aan arbeidskrachten bleven bestaan, on danks de jeugdigen, die de scholen verlie ten, waardoor in andere jaren doorgaans een lichte stijging van het werkloosheids cijfer optreedt. Dit jaar daalde het aantal werklozen beneden 19 jaar zelfs van 3545 tot 3372. Het aanbod van bouwvakarbeiders daal de van 6828 tot 6585 veenarbeiders van 1727 tot 1385, metaalarbeiders van 4411 tot 3760 landarbeiders van 8037 tot 6130 en losse arbeiders van 11.135 tot 10.662. De relatieve werkloosheid was eind Augustus het hoogst in Groningen en Drente met beide 20 werklozen per 1000 mannelijke beroepsbeoefenaren en het laagst in Limburg met 6, terwijl het rijks gemiddelde 11 bedroeg, tegen 13 op 31 Juli Het aantal als werkloos geregistreerde vrouwen steeg van 4855 tot 5303, voorna melijk als gevolg van de inschrijving van meisjes, die de scholen verlieten. De vraag naar vrouwelijk personeel daalde van 32.118 tot 31.484. Het wrak van de verongelukte Super- Lonstellation van de K.L.M.de .Triton", is Dinsdag door de golven, opgezweept door een krachtige Zuidwestelijke wind, gebeukt en aan verdere vernieling bloot gesteld. De leider van de groep K.L.M.-deskundi gen te Shannon heeft de hoop uitgespro ken, dat het wrak geborgen zal kunnen worden voordat het in stukken uiteen zou vallen en door de sterke stroom ter plaatse meegevoerd zou worden. Het wrak is nog steeds in handen van de Ierse regering. Verwacht werd. dat het neden aan de K.L-M wordt overgedragen als alle betrokken partijen het onderzoek voltooid hebben. Gisteren is een bergingsploeg van 17 man van het R.A F -station te Derry op Shannon aangekomen met zware uitrus ting. De leider van het bergingswerk heeft ge zegd, dat het mogelijk moet zijn het vlieg tuig in zijn geheel binnen ongeveer 72 uui te bergen Wij zullen opblaasbare rub- berzakken onder de romp plaatsen en deze met samengeperste lucht vullen Op deze manier moet het wrak bij vloed drijvend gemaakt kunnen worden waarna het naar de oever gesleept kan worden". Alle pogingen worden in het werk ge steld om de vracht en de bagage uit het wrak te halen Gedeeltelijk is men daarin reeds geslaagd. Te Dublin is Dinsdagavond officieel medegedeeld, dat zo spoedig mogelijk een openbaar onderzoek zal worden ingesteH naar hei ongeluk van de Triton. De Ne derlandse regering zal worden gevraagd mede te werken. Een piloot die het toestel gezien heeft, verklaarde: „Het heeft geen vleugels, drie motoren vier poten, twee knieën en twe trolleys om het op de grond voort te bewegen. Het is een fantastisch ding, als van een andere planeet". Het ..vliegende ledikant" wordt van de grond getild door de kracht van twee straalpijpen, die verstelbaar zijn. zodat zij zowel voor horizontale als voor ver ticale Voortstuwing kunnen dienen. „Het vliegtüjg kan zó voorzichtig worden neergeaet als was het een kopje thee" zegt Rinald Shepherd, de 58-jarige test piloot vvan Rolls-Royce die als eerste met v -. toestel gevlogen heeft. De nieuwe machine verkert overigens nog ln{ experimenteel stadium. Deskun digen wijzen er op dat zij de snelheid van eeh straalvliegtuig paart aan de handigheid van een hefschroefvliegtuig. Een van de voornaamste vraagstukken, die nog opgelost moeten worden, is het dempen van het oorverdovende geluid dat de onafgeschermde straalmotoren maken. Dinsdag heeft H.K.H. prinses Margriet haar eerste officiële daad verricht, n.l. de naar haar genoemde hal van de jaarbeursgebouwen aan de Croeselaan geopend. Bij deze plchtigheid was ook H.M. de Koningin aanwezig. De eigen lijke openingsplechtigheid vond plaats door het volgieten van een aesculaap met water, die direct daarop een oranje kleur kreeg; toen de aesculaap geheel gevuld was, viel automatisch het doek, dat de naam van de hal be dekte. Naast H.K.H. Prinses Margriet de voorzitter van de Kon. Ned. Jaar beurs mr W. H. Fockema Andreae, op de achtergrond H.M. de Koningin met links van haar de secretaris van de Raad van Bestuur, mr J. Milius, In tuindorpWellerlooi in de gemeente Bergen (L.) Is Maandagavond de 33 jarige mevr. L.J„ moeder van zes kinderen, door een Ambonees uit hel kamp Well vermoord De dader bracht het slachtoffer een dolksteek in het hart toe. Omstreeks elf uur klopte de Ambonees, die 27 jaar oud is. bij de familie L aan Hij werkte reeds drie jaar als tuinders knecht op het bedrijf van de heer L. zo- dat hij ter plaatse goed bekend is Mevr L.J deed hem open. waarna de Ambo nees vrijwel direct zijn daad ten uitvoer moet hebben gebracht. Een meisje dat in de buurt woont en bij de familie L. de nacht zou doorbrengen heeft van haar bed uit de stem van de Ambonees als die van de knecht van de heer L. herkend. Ook mevr L—J. heeft nog de naam van de Ambonees uitgesproken De heer L. was op dat ogenblik niet thuis Hij ver richtte nog enige werkzaamheden in zijn bedrijf. Direct na het gebeurde heeft de Ambo nees de vlucht genomen Nadat aangifte bij de politie was gedaan heeft deze de vermoedelijke dader des nachts nop van zyn bed gelicht De Ambonees, die aan vankelijk ontkende iets met de zaak te maken te hebben, heeft gistermorgen be kend. Bondskanselier dr Adenauer wenst niet alleen een uitstel van de door de Britse regering voorgestelde conferentie, doch hij heeft ook te verstaan gegeven, dat hij liever geen conferentie van negen mogendheden wensl. ais deze zo slecht zou worden voorbereid, dat een mislukking als iri Brussel geriskeerd zou worden. Aldus wordt in politieke kringen in Bonn de opvatting weergegeven, die dr Adenauer gisteren aan de Britse Hoge Commissaris in Bonn, sir Frederick IloyerMillar, heeft kenbaar gemaakt. Een uitstel, al is het slechts enkele dagen, acht de bondskanselier alleen al gewenst, omdat hij er in elk geval prijs op stelt het aangekondigde debat over de politieke toestand in de Bondsdag te doen houden, voordat hij naar Londen gaat. Dr Adenauer wenst daar kennelijk voor de door hem te verdedigen oplossing der moeilijkheden de ruggesteun van zijn parlement te krijgen, waardoor hij hoopt met des te meer gezag te kunnen op treden. De Bondsdag is voor Dinsdag bijeenge roepen om een verklaring der regering te aanhoren. Het lag aanvankelijk in de bedoeling het debat over de impasse der E.D.G. twee dagen later te beginnen doch dr Adenauer ïeeft Dinsdag de toestem ming van zijn fractie gekregen om het debat terstond op de regeringsverklaring te laten volgen Het zal, naar verwacht wordt, twee dagen in beslag nemen en in Bonn wordt dan ook gesproken van de mogelijkheid om de Londense conferentie twee dagen later te doen beginnen dan was voorzien. Politieke waarnemers nemen aan. dat zulk een uitstel de bondskanselier des te meer gelegen zou komen, daar hij nog altijd wacht op het door hem verlangde Franse alternatief. Ondanks de reis die staatssecretaris Hallstein tijdens het week einde naar Parijs maakte schijnt men in Bonn over de Franse bedoelingen nog altijd in het duister te tasten. Volgens de officiële verklaring in Bonn heeft Hallstein in Parijs evenwel niet met ambtenaren van buitenlandse zaken ge sproken. Wel heeft hij tezamen met staatssecretaris Blankenhorn in Brussel besprekingen gevoerd met minister Spaak De Franse hoge commissaris in Bonn André Frangois-Poncet. is de laatste van de vertegenwoordigers der Westelijke be zetters, die Adenauer zal somen opzoe ken. Dit zal later in de week gschieden Wat het standpunt van de Westduitse regering betreft, verluidt van officiële zijde nog altijd niets anders dan de reeds vorige week geuite verlangens van een souvereiniteit, die ook het militaire ter rein omsluit. De Bondsregering is bereid van zulk een militaire souvereiniteit slechts bin nen zekere perken gebruik te maken mits deze zo gesteld zijn. dat zij geen discrimi natie inhouden. Over de vorm waarin de Duitse bewapening gestoken zou moeten worden, zijn echter geen nadere aandui dingen gegeven dan de nog vrij vage ver wijzingen van dr Adenauer naar een ander soort E.D.G. Op grond van uitingen der liberale partij kan men aannemen, dat de liberale ministers in de regering met kracht zullen aandringen op de op neming van een nationaal Duits leger in de N.A.T.O. Uit Londen wordt gemeld, dat de Britse regering nog steeds hoopt, dat de negen- mogendhedenconferentie vóór tnst begin van de Algemene Vergadering der Ver enigde Naties op 21 SeptemDer kan wor den gehouden, aldus verklaarde een woordvoerder van het Britse ministerjc van buitenlandse zaken Dinsdag. Volgens diplomatieke kringen te Lon den zou de Britse regering hedenmiddag op een bijeenkomst van het Britse kabi net een definitief besluit nemen omtrent de vraag of uitnodigingen voor een der gelijke conferentie zullen worden ver zonden. Canada is zijnertijds bereid deel te nemen aan de conferentie te Lorden over de Duitse herbewapening, op voorwaarde dat zij niet in strijd komt met de vergade ring van de raad van ministers van de N.A.T.O.. die er op volgt. Dit heeft de Canadese minister van buitenlandse za ken. Lester Pearson. Dinsdag te Toronto verklaard Minister Pearson ziet tn toe treding van West-Duitsland tot de N A T.O. de enige oplossing voor het pro bleem van de Duitse herbewapening. De 33-jarige arbeider J. B. uit De Bilt is Dinsdagmiddag door een vallende lift getroffen en ernstig gewond naar het Stads- en Academisch Ziekenhuis, te Utrecht vervoerd. Vermoedelijk zijn beide enkels van B. verbrijzeld. Het ongeluk gebeurde doordat de staal De H. Vader heeft aan het presidium van de j 1. Zondag geëindigde Duits Ka tholiekendag, welke te Fulda werd gehou den. een eigenhandig schrijven gezonden, draad brak van een gedeeltelijk gede- bestemd voor alle deelnemers. monteerde werklift op het in aanbouw zijnde rijksinstituut voor de volks gezondheid in de gemeente De Bilt. Te Siddeburen stierf in de leeftijd van bijna 103 jaar de heer Harm Moet. „Opa" Moet, die op 12 October 103 jaar zou zijn geworden, was de oudste inwoner van de provincie. Hij zegt daarin o.a.: Mog de Almachtige God u de genade geven met volhaiding te getuigen voor de Christus, terwijl ge uw kracht put uit een dagelijks vurig ge bed en een christelijk leven leidt vol een voud, vrij van overdaad, van alle verkwis ting, van alle materi istischc overdrijving. Sprekende over de plicht dei gelovigen om getuigenis van hun geloof te geven, zegt de Paus, dat dit bijzonder noodzake lijk is overal waar het aat om wetten, om de heilige rechten van het huwelijk en van het gezin, het onderwijs en de op voeding van de jeugd, de sociale organisa tie overal waar men de ziel. de geest In de ouderdom van 100 jaar overleed en de zeden van het volk „n van de staat te Beriage (gemeente Onstwedde) mevr. j vastlegt. De Paus zegt dan nog, dat dit G. T. RenderingMeyer Zij zou in De- getuigenis er op gericht moet zijn. de ver- cember a.s. haar lOlste verjaardag hebben i dediging van de zending der Kerk in de gevierd. wereld te verzekeren. Op de internationale tentoonstelling, die van 25 September tot en met 18 October te Puteaux, een voorstad van Parijs, zal worden gehouden en die zal worden ge opend door president Coty, zullen tien landen, n.l. Frankrijk, Engeland, Duits land. Oostenrijk, het Saargebied, Joego slaviê, Zwitserland. Italië en ook ons lanl elk door een industriestad zijn vertegen woordigd De uitverkorene voor ons land is Eindhoven. Met zes stands, ontworpen door de Eind- hovenaar Theo Meijer, zal de lichtstad een vrij volledig beeld geven van wat zij te bieden heeft. In de grootste stand expose ren achttien Eindhovense industrieën haa producten, waarbij een grote plattegrond van Eindhoven het bindende element is Ook het toneel- en muziekleven van Eindhoven is er vertegenwoordigd, alsme de de diverse takken van kunst en kunst nijverheid. De Philips' Nijverheidsschool, de Textielschool en de Ambachtsschool stallen er de producten van hun leer lingen uit. Ook wordt er een beeld gegeven van de groei en ontwikkeling van Eindhoven op velerlei gebied. Te keningen van Charles Eyck zullen tonen, hoe deze kunstenaar de Brabantse indus trieplaats ziet. De stand handel legt de nadruk op de export en op het gebruik van de Eindhovense producten in den vreemde. Zoals van elk land worden ook de stands van de lichtstad in een afzonderlijk ge bouw ondergebracht. De Eindhovense har monie „Musis Sacrum" heeft de vereren de uitnodiging ontvangen om de officiële opening van de tentoonstelling op te luis teren.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 1