Randstaat Hollandstelt Bisdom Haarlem voor enorme problemen AARDAPPEL STIEFKIND AF Jaarbeurs: voor de een paradijs huisvrouw I l ike land een brillant Hc VERLENGING WET TOEZICHT CREDIETWEZEN xkr Droogkast voor de natte was en drie soorten keukenmesjes Verbroken samen werkin g „Een cent per Zondag per gelovige méér, verschilt elk jaar een kerk Achterstand niet groter Gouverneur Dewey treedt af Type-virtuozen treden in liet strijdperk Overleg met credietinstellingen nog niet voltooid brein kon niet meer op gang komen Het proces tegen de N.E.S.B.-leiders Luitenant Kon. Lucht macht verongelukt Prinses Wilhelmina terug van vacantie De Agfa Klian ziek PONDERDAG 9 SEPTEMBER 1954 PAGINA 3 Meer priesters Er was ook een groot gebrek ontstaan aan priesters. „Het schijnt", aldus mgr Huibers op een conferentie voor de katho lieke pers, „dat hierin verbetering gaat komen, omdat de klassen op de seminaria van het bisdom meer priesterstudenten tellen dan voorgaande jaren". Groei katholiekental 'VHS* „Het spijt mij, dat ik altijd maar weer moet vragen", verzuchtte mgr Huibers, „maar ik moet wel. De noden worden groter en het geld wordt steeds minder waard. Ik moet blijven rekenen op de goedgeefsheid van de mensen. Als iedere katholiek nu eens één cent per Zon- en feestdag méér zou of feren dan hij gewoon is te doen, scheelt dat de bouw van een kerk per jaar". 2 rekt zich uit het openbare leven terug 1939—1954 40.000 50.000 20.000 Bekeringen Overal en altijd geniet U meer van de béste sigaret voor Uw gezondheid l SCHOONGEMAAKT EN IN VENSTERZAK In de leer Stagnatie op lijn Den Haag- Utrecht Een vrolijke standwerker Geen angst voor krassen op de meubelen Ruime keuze speelgoed Smaakvolle siervoorwerpett Wijziging V.IS.-charter Mr VONDELING WENST CONFERENTIE IN MOSKOU I De uitgroei van de stedelijke gemeenschappen, voornamelijk omdat de snelle industrialisatie de agrarische bevolking naar de stad drijft, heeft de zielzorg voor een bijzonder zware taak gesteld. Speciaal in bet bisdom Haarlem met zijn aaneenschakeling van grote steden, waaronder de drie grootste van Nederland, gaat zwaar gebukt onder het probleem, opgeroe pen door deze merkwaardige ontwikkeling. Overal doet men een beroep op de Bisschop om meer hulp in de zielzorg. Aan de stadsranden, waar uitgestrekte woonwijken oprijzen, moeten Godshuizen worden gebouwd; noodkerken, waar zij ook tot stand komen, blijken vaak bij opening reeds overbezet. Recreatiegebieden moeten de bevolking gelegenheid bieden, de godsdienstplichten waar te nemen. Er is een wedloop tussen de bouw activiteit en de ontwikkeling van de katholieke bevolking. Nu „Kerkenbouw-Zondag" voor de deur staat dringt zich de vraag op, in hoeverre de katholieken van het bisdom Haarlem erin zijn geslaagd, te voorzien in de stof felijke noden van de zielzorg. Dankbaar mag worden vastgesteld, dat sedert de 15 jaren van het bestaan van het „Fonds voor Kerkenbouw in het R.K. Bisdom Haarlem" er 19 nieuwbouwkerken tot stand zijn gekomen, 7 kerken werden herbouwd, 4 kerken uitgebreid en 18 nood kerken gebouwd. Bovendien zijn thans nog vier nieuwbouwkerken en twee herbouw- kerken in uitvoering Telt men het aantal hierdoor bereikte werkplaatsen op en trekt men er het aan tal, dat in de oorlogsjaren verloren ging van af, dan blijkt, dat er een winst is ver kregen van 31.762 kerkplaatsen. Evenwel in deze periode is het aantal paschanten in het bisdom toegenomen met ongeveer 161.000. Neemt men aan en men mag dit, op grond van desbetreffende onderzoekingen dat per 3 paschanten één plaats voldoende is, dan zou een aantal van 54.000 kerkplaatsen nodig zijn geweest, om de behoeften te dekken. Er is dus een achterstand gegroeid en de statistiek toont aan, dat de achterstand in oorlogstijd ont staan, wel niet wordt ingelopen, doch ge lukkig niet groter wordt. De grafische voorstelling brengt dit duidelijk in beeld. Men moet hierbij echter rekening hou den met het feit dat vele katholieken wegtrekken van de stedelijke centrum parochies. waardoor er een aantal „onren dabele" plaatsen ontstaat. Aan de andere kant bestond echter reeds een tekort aan plaatsruimte in de kerken van 1939, omdat tussen de jaren 1935 en 1939 geen nieuwe kerken konden worden gebouwd tengevolge van de financiële moeilijkheden, waarin sommige kerken waren komen te verkeren. Interessant ls het na te gaan, dat in het jaar 1889 gemid deld 1966 parochianen een parochie bevolk ten Geleidelijk steeg dit aantal, tot het ln i930 op 2727 stond, dus bijna anderhalf maal zoveel. In 1947 was het aantal paro chianen per parochie gegroeid tot een ge middelde van 3086! Wanneer het bisdom Haarlem er slechts met de allergrootste krachtsinspanning in slaagt, de achterstand in kerkenbouw ten opzichte van de bevolkingsaanwas niet te vergroten en de toestand in dezen dus als zorglijk mag worden gekenschetst, dan is er toch nog een verblijdend verschijn sel. SCHAGEN WERVEhSHOOF HOORN'! ALKMAAR BEVERWIJK PURMEREND HAARLEM AMSTERDAM De hierbij afgedrukte beeldgrafiek van de absolute toeneming van het. aantal ka- NOORDW/JK llDERKER£.f LEIDEN ALPHEN ZOE TERWOUDE DEN ha AC. GOUDA POELDIJK ROTTERDAM SCHIED IOO KATHOLIEKEN IOOO KATHOLIEKEN IO.OOO KATHOLIEKEN MIDDELBURG 20.000 KATHOLIEKEN BISDOMSGRENS DEKENAATSGRENS brengt. Hoewel vervreemding van de Kerk plaats vindt, dient men toch te bedenken dat ook deze katholieken nog altijd blijven vallen onder de zorg van de Kerk. Wanneer de bekende collecteschalen rondgaan voor de „Bisschoppelijke Noden" en men vaak zijn wekelijks vastgestelde gaven offert, beseft men dikwijls niet, dat de bouwkosten van de kerken steeds blij ven stijgen. In 1950 kostte de bouw van een kerk reeds drie en een half maal zo veel als in 1950 en thans vier en een half maal. terwijl die kosten nog steeds een stijgende tendens tonen. Hiertegenover staat, dat de inzamelin gen voor de kerkenbouw van September I?®?van dit iaar ongeveer 1.670 000 hebben opgebracht, hetgeen 5 procent meer is dan het jaar tevoren. De gouverneur van de staat New-York, Thomas Dewey, heeft tijdens een televisie uitzending gezegd, dat het ogenblik voor hem was gekomen zich uit het openbare leven terug te trekken. Dewey, die twaalf jaren gouverneur van de staat New-York was en tweemaal repu blikeins candidaat voor het Amerikaanse presidentschap, vertelde niet de reden voor zijn besluit, dat tot het laatste ogen blik geheim was gebleven. Weer zullen de type-virtuozen van Ne derland in het strijdperk treden als op 25 September a.s jn Rotonde van de Haagse Houtrusthallen voor de vierde maal de Nationale Kampioenschapswed strijden machineschrijven zullen worden gehouden. De wedstrijd staat open voor iedere typist (c) van Nederlandse nationa liteit en er kan zowel met gewone, als met half-electrische en electrisehe machi nes aan worden deelgenomen. Bij de be oordeling zal voor deze categorieën geen onderscheid worden gemaakt. De opgave bestaat uit het overtikken van een in de Nederlandse taal gestelde tekst gedurende dertig minuten. In deze tijd is het verwip-eien van het papier inbegrepen, umdat er een verzoek is bin nengekomen van de Blindenbond om ook blinden aan het concours te laten deel nemen wordt thans de mogelijkheid over wogen om aan deze categorie de tekst tholieken in de dekenaten van het bisdom Haarlem in de periode 19391954 zal het hart van iedere katholiek oprecht verheu gen, hoewel deze verblijdende groei zijn grote zorgen op het gebied van kerken bouw en buitenkerkelijke voorzieningen met zich brengt. In het algemeen kan men zeggen, dat de toeneming van het aantal katholieken de Absolute toeneming van het aantal katholieken in de dekenaten van het bisdom Haarlem in de periode 50.000 40.000 3 0.000 20.000 10000 TOENEMING VAN HET BENODIGDE AANTAL KERKPLAATSEN SINDS 1938 TOENEMING VAN HET IN FEITE DOOR DE BOUW OF UITBREIDING VAN KERKEN SINDS 1938 TOT STAND GEKOMEN AANTAL KERKPLAATSEN .9" t "38 1946 1953 1955 Toeneming van de behoefte aan kerkplaatsen in het bisdom Haarlem en van de in feite tot stand gekomen kerjcplaatsen sinds 1939. 60500 SINDS 1938 TOEGENOMEN BEHOEFTE AAN KERKPLAATSEN 50.000 10.000 SINDS I93B GEREALISEERDE KERKPLAATSEN optelsom is van drie onderscheiden elementen: de natuurlijke bevolkingsaan was. de vestigingsoverschotten en de be keringen. In het bisdom Haarlem is de natuurlijke bevolkingsaanwas betrekelij k niet groter dan in andere delen van het land, maar omdat in dit gebied van het bisdom onge veer 45 procent van de gehele Nederlandse bevolking woonachtig is moet men hier toch wel rekening houden met een zeer sterke absolute groei. In de laatste eeuw is de bevolking van de provincies Noord- en Zuid-Holland verviervoudigd, terwijl het katholieke deel van deze bevolking zelfs meer dan verviervoudigd is. Het is bekend dat met name de grote steden, vooral Rotterdam en Den Haag een grote zuigkracht uitoefenen; Rotter dam is b.v. sinds 1830 ongeveer achtmaal zo groot geworden. Den Haag eveneens! In het grote vestigingsoverschot heb ben echter ook de industriegebieden rond kleinere plaatsen hun aandeel. Ty pische voorbeelden daarvan vormen het hoogovengebied rond Beverwijk en het petroleumgebied ten Westen van Rotter dam (Vlaardingen, Pernis en Hoogvliet). Een laatste factor van de toeneming van het katholieken-tal wordt gevormd door de bekeringen, welke in het bisdom Haarlem met zijn sterk gemengde bevol king. de laatste tijd een gemiddelde aan was van ruim 2000 zielen per jaar mee- Advertentie) s-V Bij de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal is een ontwerp van wet tot verlen ging van de wet Toezicht Credietwezen ingediend. In de Memorie van Toelichting wordt er aan herinnerd, dat bij de behandeling van deze wet in 1951 zich een verschil van mening openbaarde ten aanzien van de vraag of de wet een tijdelijk dan wel een blijvend karakter zou moeten dragen. Ten slotte werd besloten de werking van de wet voorshands te beperken tot een perio de van 3 jaar. Deze termijn loopt op X Ja nuari 1955 af. Direct na het van kracht worden van de wet heeft de Nederlandsche Bank de tenuitvoer legging daarvan ter hand ge nomen en overleg met de representatieve organisaties van de verschillende groepen credietinstellingen geopend. De voorberei dende en organisatorische werkzaamheden zijn thans nagenoeg voltooid. Wat het toe- Zicht zelf aangaat is het overleg, dat zo wel het bedrijfseconomische als het so ciaal-economische toezicht betreft, echter nog gaande. De minister herinnert er aan, dat onlangs overeenstemming is bereikt (Van onze correspondent) De huisvrouwen van Amsterdam, Rot terdam, Den Haag en Utrecht hebben de zer dagen de aardappelen op een andere wijze bij de groentehandelaren kunnen ko pen dan zij gewoon waren. Er kwamen nl. m genoemde steden verpakte en gewassen aardappelen op de markt, een primeur voor Nederland. De man, die met deze nieuwigheid is begonnen, is de heer H. Berends, een aard appelhandelaar uit Nieuw-Amsterdam jPr Hij heeft als eerste de voor de hand hggende consequentie van de dalende con sumptie van aardappelen aanvaard, name- h.ik het aanbieden van ons voornaamste volksvoedsel op een aantrekkelijker ma nier <tan tot nu toe de gewoonte was. Het js namelijk merkwaardig dat, terwijl aan het uiterlijk en de verpakking van alle andere consumptiegoederen de uiterste zorg wordt besteed, de aardappel in dit opzicht een stiefkind is. De heer Berends is bij de Amerikanen in de leer gegaan alvorens hij zijn plan nen ging verwezenlijken. Hij maakte een studiereis van vier maanden door de Ver. Staten. Daar kent men geen aardappelen die in losse vorm en soms nog met de klei eraan in de kleinhandel komen. Het eer ste wat deze Nieuw Amsterdammer deed, was een Amerikaanse machine aanschaf ten, die de tevoren op hun eetbaarheid beproefde aardappelen wast, droogt, even tueel ontsmet en kleurt, en tenslotte ver pakt. nadat alle ongeschikte exemplaren machinaal of met de hand uitgesorteerd zijn. Enige dagen geleden is de productie be gonnen van een voorbereiding, die meer dan een jaar in beslag nam. De gewassen aardappelen worden verpakt in stevige papieren zakken, die 5 kg. kunnen bevat ten. Het bijzondere jan deze zakken is, dat men de inhoud van buiten af kan zien. In de voorzijde van de zakken is nl. een van gevlochten dun touw voorzien venster. Ijt®' treinverkeer tussen Den Haag en tijd is sistermiddag gedurende korte ge,j gestoord geweest. Het verkeer moest Wor(]ren(Je drie kwartier over enkel spoor viejg^.Rndcrhoudcn. Enkele voortreinen daar mein' die om I7-12 uur uit Den Haag he, Rt3„ecllt was vertrokken, kon, na bij n;e, °n Voorburg te hebben gestopt de el8nte-r op ganS komen. Een defect in de oorz=tche installatie van de trein was 'bende ?- De volgende uit Den Haag ko- <3e stilsta, j die van 17 36 uur - moest berden jnde trein langszij passeren. Eerst °verEen„ir reizisers uit de defecte trein st°rin„ "^"-Tijdens de duur van de °nderhoua yerkeer over enkel spoor storin- °mstreeks 18.00 uur was de daar Deo êe De defecte trein is Haag teruggegaan. 1 onze Utrechtse redacteur) Het zonnige iet - weei maakt de stemming op de Jaarbeurs zeer opgewekt en daardoor heeft de binnenstad van Utrecht, die in deze dagen met allerlei bonte leclames ls opgesmukt, ook een feestelijk karakter. Op zijn weg van het station naar Mercurius' tempels op liet Vreeburg, vraagt de vreemdeling zich af, of b,j ln cen kamp yan reuzen ,g lcrecJlt gekomen, want langs de weg treft hij afbeeldingen aan van sigaren en een pakje sigaretten van ontzaglijk grote afmetingen, terwijl er potloden te zien zijn, waaimee wellicht Goliath nog moeite zou hebben om ze be hanteren. Een groepje straatmuzikanten, dat steeds grote belangstelling van bet publiek geniet, verhoogt de gezelligheid In de Jaarbeursgebouwen zelf kan men de drukte nog niet overmati" noemen, maar de kwaliteit is ook wat waard en als wij vernemen dat er reeds de eerste dag 31 landen vertegenwoordigd waren, kunnen wii hieruit veilig afleiden, dat deze bezoekers niet alleen kwamen om te kijken. Een gezelschap van een instelling uit Stuttgart, die zich o a bezig houdt met de financiering van importen en exporten, prees in het bijzonder de kwaliteit van de Nederlandse consumptiegoederen, Gisteren werd een gezelschap personen uit de kring van reders en stuwadoors, alsook van het wegtransport door mr J. Milius, gedelegeerd lid van de Raad van Beheer en mr Schuit, directeur van de Kon. Ned. Jaarbeurs, rondgeleid. De huisvrouwen kunnen op de parterre haar hart ophalen met het bewonderen van de nieuwste wasmachines en stofzui gers, waarvan de laatste met zóveel func ties, dat de naam „mechanische dienst bode" niet overdreven is. Een fabriek van huishoudkoelkasten demonstreert thans ook een was-droog- kast, r''e zo weinig aan stroom gebruikt, dat voor ongeveer 10 cent 5 kg natte was strijkdroog gemaakt wordt, en voor 5 ct méér kurk droog. De waslijnen, waaraan het ophangen van het natte goed voor de huisvrouw een vermoeiende bezigheid is. komen daarmee dus te vervallen Op het gebied van gasverwarming wor den nieuwe systemen gebiacht zoals infra-rode stralers, waarvoor alle'soorten gas te gebruiken zijn- In het Vreeburg-paviljoen wordt iets nieuws getoond om hinderlijke geuren in een vertrek te verdrijven. Men heeft nu een apparaat geconstrueerd, dat ook als een gewone ventilator dienst kan doen, om de werking van een bepaald prepa raat. dat reeds in lang in flesjes verkrijg baar is. efficiënter te doen zijn. Wij hebben bij onze rondgang kennis gemaakt met drie verschillende uitvoe ringen van een keukenmesje, die alle on overtrefbaar worden genoemd. Een gezellige koopman hij kwam uit net Vlaanderenland prees zijn artikel niet zoveel vuur en verbeeldingskracht aan dat hij op een concours van stand- S?>*er? beslist de eerste prijs zou halen, wat hij met zijn verstelbaar mes, zodat men zo dun en dik kan snijden als men wil, presteerde, was werkelijk wonderlijk. Roggebrood, tomaten en komkommer vie len na korte tijd in vüesjes uiteen. Een andere standhouder had het gezocht m een apparaat, dat veel op een snijmolen leek en onze derde man, die de vriend schap van de huisvrouw zocht, gebruikte een rol, waaraan diverse mesjes zitten, waarmee de groenten spoedig in stukjes zijn verdeeld. Een interessante afdeling vormt de groep Ambacht van de Federatie van ge bonden kunsten, waar we mooie geweven stoffen en artistiek met de hand bedrukte halsdoeken en zakdoeken zagen. Een exotische hoek is er van Marokko, welk land zijn prachtige tapijten toont, fraai bewerkt leer terwijl tal van mooie foto's een indruk geven van het natuur schoon en de gebouwen in dat land In de Irenehal is een uitgebreide col lectie woningtextiel en meubelen. Op het gebied van meubelen wordt in het Vreeburg-paviljoen iets nieuws ge bracht n.l. glazen meubelen. Deze meubelen zijn bijzonder doelmatig, omdat men nooit voor krassen behoeft te vrezen, daai het politoer niet aangetast kan worden. Het vlak behoudt ook zijn glans, omdat het vrij van poriën is. i if.- een geheel ander karakter zijn de luchtige meubels, die naar ontwerp van de Hongaar Matégot zijn gemaakt. Bijzon der sierlijk zijn de lichtarmaturen en een aardige vondst is een plantenstandaard, d'e tevens als schemerlamp dienst doet Verder zagen we tal van geestige cache- pots, die het in de huiskamer goed zullen doen. Deze inzending bevindt zich op de vijfde verdieping, waar men ook beslist een bezoek moet brengen aan de Rijks- nijverheidsdienst, die tal van knappe am bachtslieden gelegenheid biedt hun werk ter beurze te brengen. Er is o.a. een band recorder, die zeer geschikt zelf gebouwd kan worden. Op de derde verdieping is met het oog op St Nicolaas voor de winkelier een ruime keuze speelgoed. Ook op dit ter rein zijn vele nieuwe artikelen, zoals bouwdozen zonder voegstrippen met ste nen. die eenvoudig op eikaar gelijmd wor den en groter zijn dan gewoonlijk, zodat dit materiaal ook zeer geschikt is voor kleinere kinderen. Nieuw is ook een door een verkeersdeskundige in samenwerking met het Verbond voor Veilig Verkeer samengesteld spel, waarin op zeer aan trekkelijke en aanschouwelijke wijze de moeilijkheden van het moderne verkeer in beeld zijn gebracht. Op het gebied van huishoudelijke arti kelen is er als nouveauté ovenvast glas, dat weer iets anders is dan vuurvast glas. Ovenvast glas is bestand tegen stoten en temperatuurschokken het kan maxi maal een hitte van 300 graden verdragen zodat het geen bezwaar geeft, wanneer men een schotel van dergelijk materiaal op een stenen aanrecht plaatst, terwijl men ook gerust koude vloeistof aan het gerecht kan toevoegen. Wij deelden reeds in een van onze arti kelen, die aan de opening van de Jaar beurs voorafgingen, mee, dat de animo tot deelneming zo groot was, dat vele aan vragen afgewezen moesten worden. Het leek ons daarom billijk ook een bezoek te brengen aan een stand van „Les Artisanats de Belgique", waarvoor onderdak gezocht moest worden in Hotel Smits. Te meer. omdat het hier gaai om een artikel, dat tot de vorming van een betere smaak kan bijdragen. Hoeveel prullaria ziet men niet op net gebied van beeldjes en wandborden in een woning. Heel dikwijls zou de bewoner graag iets beters hebben, maar kan hij het niet be kostigen. Enige Belgische kunstenaars hebben nu modellen voor beeldjes en andere siervoorwerpen van hout gemaakt, die in Ierse pijpaarde worden nagebootst zodanig, dat de suggestie van hout be waard blijft. Er is een mooi Gothisch kapelletje met O.L. Vrouw van Groenin- gen. koddig zijn de Kempiscbe figuren van H Cornelis, terwijl H. Nijs koppen' van<A'aamse kunstenaars, o.a. Verschaeve en Stijn Streuvels, karaktervol wist weer te geven. tusen de Nederlandsche Bank en de Ne derlandse Bankiersvereniging en de beide centrales der landbouwcredietbanken over de inhoud van voorschriften inzake de mo netaire dekking en de omvang der crediet- veriening. Tot afkondiging van die voor schriften zal slechts worden overgegaan, indien de omstandigheden daartoe aanlei ding geven. Het overleg evenwel met de verschillen de groepen van credietinstellingen neemt veel tjjd in beslag en de voltooiing daar van zal naar het oordeel van de minister van financiën nog wel enige tijd vergen Met het eigenlijk toezicht onder de wet Toezicht Credietwezen is dan ook nog wei nig practische ervaring opgedaan. Daar om wordt thans voorgesteld de werkings duur van de wet te verlengen tot 1 Januari 1957. De minister van financiën is van mening, dat deze verlenging voldoende gelegenheid zal geven om het te voeren overleg omtrent het toezicht op het cre dietwezen te voltooien en de gewenste er varing te verkrijgen. De NESB-leider Paul van Tienen heeft aan de president van het Haagse Gerechts hof, waarvoor hij met mr J. Wolthuis op 1 October opnieuw terecht zal staan, als „wetenschappelijke fundering van zijn verweer", de brochure „politiek en Ge schiedenis" overhandigd. Deze brochure maakt deel uit van de serie „Geestelijke grondslagen van de Sociale Beweging". Tegelijkertijd tekent Van Tienen protest aan „tegen de poging, de magistratuur te beïnvloeden", zoals dit o.a. onlangs door het kalken van leuzen als „tien jaar voor Tienen" in verscheidene plaatsen van ons land is geschied. Tenslotte wordt medege deeld, dat behalve de getuigen, die ook op de vorige zitting reeds door de NESB- leiders gedagvaard waren, in ieder geval ook de leider van de Duitse sociale bewe ging, de heer K. H. Priester en enige an deren hebben toegezegd, als getuige a dé charge te verschijnen. (Van onze correspondent). Op de Rijksweg Den BoschTilburg ter hoogte van het dorp Helvoirt, reed de tweede luitenant der Kon. Luchtmacht J. C. uit Den Haag Woensdagmiddag met zijn auto tegen een boom en werd vrijwel op slag gedood. Bij het passeren van een boerenwagen schampte de auto langs een boom en botste daarna tegen een volgende op, met het gemelde nood lottige gevolg. Aangenomen wordt dat de bestuurder de macht over het stuur ver loren had. H.K.H. Prinses Wilhelmina is gisteren middag van haar vacantie in Noorwegen in ons land teruggekeerd. Zij maakte de terugreis per vliegtuig. Prinses Wilhel mina is vier weken in Noorwegen ge weest. Zij bezocht het fjordengebied. De afgelopen vier dagen logeerde zij in het Bristol Hotel te Bergen Van het vliegveld nabij Bergen vertrok zij gisteren naar Nederland. O OEWEL HET BESLUIT van het N.V.V., zich terug te trekken uit de Raad van Vakcentralen, zeker voor een groot deel zal zijn ingegeven door op rechte verontwaardiging over een bis schoppelijke uitspraak, die men niet kon begrijpen, nemen wij toch aan dat een zekere mate van berekening over dè moge lijke voor- en nadelen, die aan een der gelijke stap verbonden zouden kunnen zijn, mede tot het zetten ervan de door slag zal hebben gegeven. Dat deze stap dt bestaande verhoudingen in sterke mate verstoort, zal misschien tot vele buiten staanders niet direct zijn doorgedrongen, maar de invloed ervan zal op den duur welhaast door elke bedrijfstak en door elk bedrijf aan den lijve worden ondervonden. Tussen de bestuurderen van de ver schillende bonden en afdelingen daarvan was sedert de oorlog een zeer hechte samenwerking ontstaan, die in vele ge vallen ook tot een soort kameraadschap zal hebben geleid. Uiteraard is het moei lijk, dergelijke banden ineens te ver breken, temeer, daar deze in de practijk tot zulke vruchtbare resultaten hadden geleid. Zij werden ook niet direct ver broken en in tal van plaatsen gingen het overleg en de samenwerking in de onder handelingen tot nu toe gewoon door. VORIGE WEEK zijn echter nieuwe richtlijnen van de zijde van het N V.V. gegeven over de houding die tegen over de confessionele bonden moet wor den aangenomen. De inhoud hiervan en de toon schijnen een aanwijzing, dat men ook niet van plan is oogluikend een plaatselijke samenwerking te gedogen. Loononderhandelingen met de werkgevers zullen dus voortaan afzonderlijk door de verschillende bonden worden gevoerd, d.w.z. in ieder geval afzonderlijk door het N.V.V. en de confessionele bonden. Dit betekent, dat in bedrijven, waar over wegend N.V.V.-leden werkzaam zijn, ook het N.V V. voornamelijk of alleen de onderhandelingen zal voeren, terwijl elders de confessionele bonden de overhand zul len hebben. Voorheen betrokken zij elkaar bij onderhandelingen en belangenbeharti ging en traden zij, indien nodig, met wederzijds goedvinden voor elkaar op. Dit zal niet meer mogelijk zijn. Integen deel, het zal kunnen voorkomen, dat zij elkaar de loef trachten sf te steken. Wie uit dit steekspel het beste te voorschijn zal komen, valt op dit moment niet te zeggen. Gaat men af op het totale leden tal der grote vakcentralen, dan is men ge neigd te concluderen, dat de invloedssfeer van het N.V.V. vergeleken met de beide confessionele vakorganisaties over het geheel genomen van geringere omvang zal zijn. De K.A.B. telt volgens de laatste opgave van het C.B.S. 351.000 leden, het C.N.V. 195.000, dus tezamen 546.000 tegen over het N.V.V. 468.000. Zo gezien voor het N.V.V. dus een on gunstige verhouding, gesteld althans, dat de beide confessionele organisaties een hechte samenwerking behouden. Specu leert men aan socialistische zijde er wel licht op, dat deze samenwerking niet zo hecht zal zijn? Of gelooft men op den duur de sterkte-verhouding naar eigen kant te kunnen doen doorslaan? DE SAMENWERKING bewoog zich op het gebied van de materiële bestaans voorwaarden, waar alle richtingen punten van gemeenschappelijk belang heb ben. Maar bij de confessionele bonden bestond steeds een levendig besef, dat verbetering van materiële positie der leden niet het voornaamste en uiteinde lijke doel is, dat moet worden nagestreefd. Dit besef legde hun zekere beperkingen op en stelde hen van de andere kant voor de taak, het accent te leggen op de geeste lijke belangenbehartiging, waarsan het materiële welvaartsstreven ondergeschikt dient te zijn. Door de gereglementeerde samenwer king werd een zodanige verstandhouding tussen de drie partners geschapen, dat men moet aannemen, dat het N V V ook begrip had voor deze positie der confes sionele bonden en dat het zich op grond daarvan vrijwillig in toom hield bij de ledenwerving en verder optreden naar buiten. Nu de banden verbroken zijn, zal het een ongebreidelde ledenwerving kun nen beginnen met de volle kracht van voorspiegelingen omtrent actie ter ver betering van materiële positie. Het ts wel waarschijnlijk, dat het daarmee gemakke lijker vat kan krijgen op de arbeiders dan de confessionele bonden, die een hoger, geestelijk belang op de voorgrond moeten stellen. De mens is nu eenmaal zwak en zwicht gemakkelijk voor de verlokkingen der aardse goederen. De Aga Khan lijdt aan bronchitis en heeft hoge koorts, zo is gisteren te Cannes meegedeeld door zijn echtgenote de Begum.. Door deze ziekte zal de 77-jarige Aga Khan, die de geestelijke leider is van mil- lioenen Ismaili's, een Islamietische ge loofsrichting. niet zijn voorgenomen jubi leumreis naar West-Afrika kunnen maken Mocht hij echter snel genezen, dan zal hij de reis mogelijk in de winter maken aldus de Begum. Op de vierde internationale parlemen taire conferentie over een wereldregering heeft het Nederlandse Tweede-Kamerlid voor de P. v. d. A. mr Vondeling Woens dag verklaard, dat een conferentie over een herziening van het Handvest der Ver enigde Naties eerder in Moskou dan in New York gehouden zou moeten worden teneinde het wantrouwen van de Russen te verminderen. De internationale parlementaire confe rentie wordt bijgewoond door 300 afge vaardigden uit 21 landen. Maar de gevolgen zouden kunnen zijn, dat ofwel de confessionele bonden zich geroepen zullen gaan voelen tegen het N.V.V. op te bieden, waardoor zij in een richting gedrongen worden, die in wezen vreemd is aan hun beginselen, ófwel, dat zij terrein zullen verliezen. En vermoede lijk is het dit laatste, waar het N.V.V. op speculeert, dat van zijn kant wel zal redeneren: jullie hebben de strijd gewild, je zult hem krijgen ook. AAN DIT ALTERNATIEF van meelopen en opbieden, óf terrein verliezen zul len de katholieke en christelijke ar beidersbeweging alleen kunnen ontkomen door positief en krachtiger dan ooit hun roeping te volgen en forser, duidelijker te doen uitkomen, waarin zij zich van de anderen onderscheiden. Zeer terecht heeft de K.A.B. indertijd tegenover het vage socialistische ideaal van vrijhe'd en ge lijkheid „de weg naar geluk" gewezen. Dat was bijna twee jaar geleden, een congres, een program! Wij hebben toen gezegd, dat er moed voor nodig was, dit aldus te stel len, maar dat het misschien nog moeilijker zou zijn, dit te laten doordringen tot alle leden van de beweging en het besef van het wezen van het geluk bij allen leven dig te houden. In hoeverre men daarin geslaagd is, weten wij niet; naar buiten is er niet meer zoveel van doorgedrongen. Maar indien de zorgen en beslommeringen van de laat ste jaren al hebben verhinderd dit ideaal met meer voortvarendheid uit te dragen en ingang te doen vinden, dan is het nu de tijd, daar alle krachten aan te wijden. Wij zijn ervan overtuigd, dat om nog maals woorden van Maritain aan te halen het streven naar een sociaal- tijdelijke verwezenlijking van die evange lische bezorgdheid voor het menselijke, welke niet alleen op geestelijk gebied moet bestaan, maar vlees en bloed moei wor den, een humanisme, dat streeft naar het ideaal van een christelijke gemeenschap oat dit zeer zeker in kracht op zal kun nen tegen een zuiver aards humanisme, hetwelk in zichzelf genoegzaam wil zijn.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 3