Invitaties voor conferentie van negen niet verzonden ■rs met nog steeds Spijkei onbekende koppen Bloemenkwekers verlangen teeltrecht voor Iran zoons Commodore Viruly terug op Schiphol Het ZOAVO-verdrag ondertekend Algehele overeenstemming in record-tijd Literatuurprijs van Middelburg Deli Spoorweg moet dividend passeren Eu géne Quanjel Het Wit-Gele Kruis in Amersfoort Drs J. L. Wage ontvangt belangrijke opdracht Kleuter door eigen speeltouw onder vrachtauto Katholieke bloemisten voor het eerst bijeen „Er zullen altijd tegen strijdigheden in de waarnemingen blijven" Mgr Villot assistent- bisschop van Parijs Correctie Staatsloterij DONDERDAG 9 SEPTEMBER 1954 N Z H N D C—S PAGINA 4 Inzake verkoopstechnieken Expositie in „Kunst van Onze Tijd" CANADESE TARWE-OOGST Raming zal drastisch moeten worden verlaagd AUCKLAND TEVREDEN OVER PARKEERMETERS UNIVERSITAIR NIEUWS NIEUW GEBOUW BIJ ZILVEREN JUBILEUM Ned. Ej con. Hogeschool RECTOR SPRAK TOT NIEUW AANGEKOMENEN Gratis teeltrecht Bijzonderheden over het verdrag Handvest voor de Stille Oceaan Readies Allereerst jonge generatie Waarom N.K.B.? Hartelijk iveerzien Snellere hulp toch te laat MARIALE TENTOONSTEL LING IN ROOSENDAAL Van ikonen tot kijkdozen (Van onze correspondent) BOUWPASTOOR ALS DRAGLINE-MACHINIST RUBBER CULTUUR MIJ „GONDANG" OPERA'S BIJ BERT BRUGMANS MARIONETTENTHEATER Drie prijswinnaars Moeilijkheden niet aantrekken buitenlands personeel Dc N.V. Deli Spoorweg Mij heeft in 1953 vrijwel dezelfde bedrijfsresultaten behaald als in 1952. De lengte van het net bleef ongewijzigd 544 km. MEDISCHE MISSIEZUSTERS -* nlaalc niof rfp V S maai DE Londense conferentie van negen mogendheden, welke op zoek moest gaan naar een vervangingsoplossmg van de E.D.G., gaat voor!« *ns - niet door. De Britse regering heeft er van afgezien de uitnodigingen te verzen den. De redenen, hiervoor opgegeven, zijn deels concreet, deels als we dit gemaks halve even als tegenstelling nogen geven vaag Er zijn de moeilijkheden met het tijdschema, dat reeds voor andere confe renties is opgesteld, met name de zittting van de Atlantische Raad en vooral de opening van de sessie der V.N. Assemblee, welke aan de ministers van bulle"'^ndse zaken weinig speelruimte meer laten. Er wordt echter ook gezinsoeeld op <Je on rijpheid van het door Londen gekozen m Noch'in Bonn, noch in Parijs toont men veel lust reeds thans rond de tafel te gaan zitten, nu men van elkaar met wat voor koppen de spijkers hebben, men eigenlijk wil slaan. HET merkwaardige doet zich voor, dat Londen wel onmiddellijk klaar stond voor het organiseren van de confe rentie doch geen enkel blijk gaf zelf met een aannemelijke oplossing te zullen ko men. De Londense zwijgzaamheid is, naar ons gevoel, de kardinale kwestie in al het omzichtig tasten en voelen, dat thans in de hoofdsteden van de Westeuropese gro tere mogendheden plaats v'n^1'ffAv t0 de Britse pers heeft getoond duidelijk te begrijpen, dat in de huidige impasse waar in de Frans-Duitse solidariteit en daar mee de gehele Europese en Atlantische politiek op het spel staat, vanCroot-Bnl; tannië het verlossende woord verwacht werd, d.w.z. het besluit om, mogelpk m losser vorm dan de E.D.G. voorschreef maar toch hechter dan waartoe de N. a. T. O. verplicht, zijn strijdkrachten en zqn wapenproductie te verbinden aan bet con tinent. Alom werd geroepen om Brits leiderschap. Maar Sir Winston Churchid zweeg in alle talen, ook toen men hem wees op zijn verklaringen uit een nog 1onw verleden waarin hij betoogde met zijn Zürcher wekroep tot ^ropese sa menwerking destijds een soort 0"'^?" ratie had bedoeld en geen supranationale organisatie, maar dat hij aap dat denk beeld nog steeds niet verzaakte. WAT er zich in de diplomatieke bin nenkamers afspeelt, is voor de bui tenwereld een groot geheim en wat de Britse diplomaten b" het PO1®®"van de stemming voor de negenmogendheden conferentie hunnerzijds als suggesties van Londen hebben te verstaan gegeven dus eveneens. Uit de duidelijk gedemonstreer de opluchting, waarmee een uitstel van deze conferentie ook te Parijs ls ?"tv een blijkt echter tamelijk duidelijk, dat Londen met name aan de Franse wensen niet voldoende is tegemoet gekomen. Met nauwelijks verholen wrevel hebben de mindere goden van de Quai d Orsayde Britse steun voor Duitsland s souverein teit en herbewapening gecommentarieerd, hoewel het duidelijk was. dat Sir Winston hiertoe genoopt werd om dr Adenauer s binnenlandse positie te helpen verzekeren. Premier Mendès-France zelf heeU op meer diplomatieke wijze enerzijds door de opvallende nadruk, waarmee hij zijn jongste radiopraatje meedeelde. hij de bijzondere steun van de „hartelijke entente"-genoot verwachtte, atiderzijds door zijn bedenkingen tegen de Londense conferentie doen weten, dat de Britse be reidheid tot nauwere samenwerking, in dien al aan de dag gelegd, hem in ieder geval niet ver genoeg ging om een ont moeting met dr Adenauer te riskeren. DE VOORUITZICHTEN van de Euro pese defensie zijn er, na wat er in afgelopen weken aan officiële rege ringsverklaringen is losgekomen, zeker niet beter op geworden. De Duitse roep om souvereiniteit, ook op militair terrein, heeft te duidelijk geklonken om geheel in kalmerende harmonie te kunnen worden gebracht met de latere Duitse interpre taties van de geruchtmakende verklaring van de Bühler Höhe. welke repten van mogelijke beperkingen der Duitse verlan gens als eerst maar in principe het West duitse souvereine recht van zelfverdedi ging was erkend. Toch schuilt in deze Westduitse inter pretaties de mogelijke sleutel tot een ver zoening der tegenstellingen. Alleen: Frankrijk zal er geen genoegen mee nemen dat de beperkingen inderdaad pas zouden moeten worden besproken na de verlening der souvereiniteit. En bo vendien zouden die beperkingen, die dan moeten worden gezocht in een of andere vorm van feitelijke bestaande controle op de omvang en wellicht ook samenstelling der Westduitse bewapening, slechts beant woorden aan één Franse voorwaarde. Met name ook ten aanzien van de uitoefening van deze controle heeft Frankrijk zijn ver langens. DE LIJN, die men in Mendès-France's welbewust vage uitspraken kan trek ken, lijkt ons deze, dat volgens hem de controle over Duitsland in de eerste plaats niet de V.S., maar Europa awigaat. Doch Europa zonder Groot Brittannië is tot een dergelijke controle maar moeilijk in staat te achten. Nog afgezien van Men dès-France's persoonlijke mening, schijnt ook de krachtsverhouding in het Franse parlement, zoals die tenminste tot dusver sinds de EDG-verwerping aan de dag ge treden is, aan te geven, dat een dergelijke politiek in Parijs de meeste kans van sla gen biedt. Wij geloven niet, dat men te Londen, Washington of zelfs Bonn al te lichtvaar dig heen zal stappen noch over de zo aller gewichtigste noodzaak om Frankrijk in staat te stellen althans 'n beetje van harte deel te nemen aan enigerlei vervanging voor de EDG noch over de mogelijkheden welke Frankrijk in zijn vetorecht (op grond van zijn kwaliteit van NATO-lid en bezettende mogendheid) nog altijd bezit om het been stijf te houden tegen een Duitse herbewapening, die het niet zint. Juist daarom zou het uitermate bemoedi gend zijn geweest, als men in de afgelopen dagen enige aanwijzing had kunnen vin den van 'n actiever bemiddelingsrol van Groot Brittannië, welke zou kunnen doen hopen op een nauwere band van dit toch nog altijd Europese eiland met het con tinent. Doch hoewel het reeds laat is. heeft Sir Winston, althans publiekelijk, geen enkele toespeling gemaakt, dat hij nog vasthoudt aan zijn leuze van Zürich. AD INTERIM. in dat Frankrijk's allianties onaangetast waren gebleven, nog eens te kennen gegeven, dat Het Europese Productiviteitscentrum te Parijs heeft aan drs J. L. Wage, verkoop consulent te Rotterdam, de opdracht ver-» strekt om een onderzoek op te zetten naar de bij consument, detaillist, grossier en producent bestaande opvattingen omtrent bepaalde vormen van distributie en ver schillende verkooptechnieken. Het ligt in de bedoeling, dat dit tn negen Europese landen in te stellen onderzoek ook door de Nederlandse deskundige wordt gecoör dineerd. De onderwerpen, die in deze vergelij kende studie aan de orde worden gesteld, zijn o.m. de zelfbediening, het verkopen van alle dagelijkse gebruiksgoederen in een winkel de open markt en het venten merkartikei of merkloos product en ver pakkingskwesties, ook vragen van prijs politieke aard. alsmede betreffende cre- dietsystemen, service e.d. zullen worden behandeld. In ieder land zal een researchinstituut onder de auspiciën van het Nationale Pro ductiviteitscentrum het onderzoek uitvoe ren. In de Kunstzaal „Kunst van Onze Tijd" (Galerie Loujetzky) aan het Prins Mau- ritsplein te Den Haag exposeert thans 'n schilder die in dit milieu reeds eerder van zich deed spreken. Eugene Quanjel heeft namelijk enige jaren geleden zijn debuut in West Nederland m deze zelfde kunstzaak gemaakt. Wij herinnerden ons zijn werk als dat van een zuiver en eerliik talent, een ongeschoolde, wiens schilderen spontaan voortkwam uit^in nerlijke bewogenhmd. Zijn landschappen <m straatgezichten hadden iets bijzonders Er was een opmerkelijke gevoehgheid n de romantische visie de opzei was breed en gedurfd, en het sooei toonde een welsprekendheid die zien nog lang in het geheugen vastzette. Kortom In X^usÏnliggeÏde jaren blijkt^uan- verloren. "hSjT iemperanientvolle zijn dagelijkse bezigheden doci liggen overigens herhaaldelijk P tiek terrein en vergen daar een g veelzijdigheid van de schilder. Zo is nu op zijn tijd architect, beeldhouwer de corateur en ensceneur van kleurige op tochten. Verschillende van deze bezig heden hebben hun sporen in zijn schilde ren achtergelaten. De architect verraadt zich in de knappe opbouw van straat gezichten. de beeldhouwer in de gave vormplastiek de decorateur in het veel al grote formaat van zijn doeken. Maar boven al deze facetten uit is Quanjel de gedrevene, die schilderen moet wat hij aan schoons in eigen omgeving of over de grenzen ontmoette, of het een plein m Rouaan is, met verrukkelijke gelen en "roenen tot een sfeervolle verbeelding herschapen of het kasteel in Hoensbroek verdroomd tot een sprookjesburcht, een grauwe muur in oud-Parijs, waarvan de karakteristieke armetierigheid sugges- tief is verbeeld of de beweging die het landschap krijgt in de buurt van een mijn-industrie. De impressie die de schilder bij de waarneming dezer tafrelen onderging heeft hij telkens weten uit te drukken met een opvallende trefzekerheid in de kleur. Vergeleken met zijn vroeger werk lijkt ons een grotere rust. minder woeligheid in de kleurstelling gekomen te zijn. Toch heeft het werk daardoor niet aan spon taneïteit verloren. Quanjel is een opmer kelijke schilder die te weinig bekendheid geniet. Tot 25 September kan men zijn kunst bewonderen in de bovengenoemde kunstzaal. De 5-,jarige R. K. uit de Noodgodsteeg te Gouda werd Dinsdag dodelijk ver wond. toen hij in de Spieringstraat te Gouda onder het achterwiel van een op legger terecht kwam. De kleuter had een touw over de straat gespannen, dat hij aan de ene kant aan een lantaarnpaal had bevestigd, terwijl hij het andere einde om zijn middel had vast geknoopt. Dit touw werd in gespannen toestand gegrepen door een vrachtauto. De jongen overleed onderweg naar het ziekenhuis. De Canadese regering zal volgende week naar verwachting haar raming voor de iarwe-oogst 1954 moeten verlagen, moge lijk met 100 millioen bushels of meer in verband met de ernstige prairie-roest aan tasting en het aanhoudende slechte oogst- weer. Dit zal neerkomen op de meest drastische verlaging welke in iaren heeft plaats gevonden. De officiële Augustus- raming beliep 513 millioen bushels. De volgende raming wordt gegeven per la September. In de „New Zealand Herald" wordt mel ding gemaakt van goede resultaten met de parkeermèters, die een jaar geleden in de Nieuwzeelandse stad Auckland zijn ge plaatst. Deze parkeermeter, die o.m. ook in de V. S. en Canada in gebruik is, staat op gesteld bij een voor een motorvoertuig be stemd parkeervak. Het is een kleine auto maat, waarin bij het begin van de par- keerperiode een muntstuk moet worden gedaan om het achter de ruit zichtbare bordje met de aanduiding „overtreding" te doen verdwijnen. Na afloop var de per- keerperiode, welke met het muntstuk is gehonoreerd, doet het uurwerk dit bordje weer te voorschijn springen, zodat de politie' de overtreding zonder meer kan constateren. Aanvankelijk stonden de Auckiandse winkeliers sceptisch tegenover de uitwer king van de parkeermeters. Men vreesde verlies van klanten. Thans echter erkent men, dat de parkeermogelijkheid door in voering der meters zeer verbeterd is. De eerste partij van 430 meters, leverde in een jaar tijds de gemeente een bedrag van 15.500 pond op. vermeerderd tot 17 000 pond door de later bijgeplaatste 250 appa raten. De plaatsingskosten bedroegen on geveer 28.000 pond. De rector-magnificus van de landbouw hogeschool te Wageningen, prof. ir W. J. Dewez. zal op 20 September in de aula der hogeschool het rectoraat overdragen aan zijn opvolger, prof. ir W. F. Eys- voogel. (Van onze Utrechtse redacteur) Het Wit-Gele Kruis in Amersfoort mag ich in een gestadige groei verheugen en de uitbreiding van het ledental houdt ge lijke tred met de vergroting van het in wonertal. De vereniging behartigt trou wens de volksgezondheid in vrijwel de he le provincie. Waar steeds meerderen van de uitmuntende diensten van deze zegen rijke instelling gebruik maken, was het noodzakelijk naar een betere huisvesting om te zien. Het bestuur was zo gelukkig een der fraaie Muurhuizen te kunnen ko pen, waaraan echter heel wat verbouwd en veranderd moest worden om het ge schikt te maken. Met zijn mooie karakteristieke witte ge vel is het een juweel van een wijkgebouw geworden met een vriendelijke hoofdin gang langs een fraaie trap aan 't Zand, terwijl aan de achterzijde de moeders, die met haar peuters het Consultatiebureau wensen te bezoeken, rustig naar binnen kunnen gaan. Er is een aardige uitbouw voor het plaatsen van de kinderwagens en waar vroeger een aardappelkelder was, zijn nu gerieflijke boxen voor het onderzoek van de babies. In de benedenruimte bevinden zich voorts een dokterskamer en een grote ruimte voor de administratie. Boven zijn verschillende vertrekken voor het Medisch Opvoedkundig Bureau en de School-psychologische dienst, die over de meest moderne hulpmiddelen beschik ken- Het kraamcentrum is op zodanige wij ze georganiseerd, dat men ook de opleiding van de kraamverzorgsters zelf in handen heeft genomen waarvoor zelfs een inter naat is. dat aan de 14 leerlingen plaats biedt. Zij hebben daarvoor boven gezellig ingerichte kamertjes. Er is voorts een magazijn van uit te le nen verplegingsartikelen, die het aantal van 300 overschrijden. In het Wijkcentrum kan men ook hulp voor de verpleging van zieken thuis aan vragen. In 1952 werden totaal 17046 be zoeken gebracht tegen 11935 in 1946. In het gebouw bestaat gelegenheid op doktersad vies een hoogtezonkuur te ondergaan. De ingebruikneming van het nieuwe Wijkgebouw gaat gepaard met de viering van het 25-jarig bestaan der vereniging Om beide heuglijke feiten het nodige re- iief te geven, wordt 16 September a.s. in de parochiekerk van St Franciscus Xave- rius aan 't Zand door de geestelijk advi seur van het Amersfoortse Wit-Gele Kruis pastoor L. Feldbrugge een plechtige H Mis gecelebreerd, waaronder predikatie door pastoor C. Venings, geestelijk advi seur van de Nat. Federatie van het Wit- Gele Kruis. Om 2 uur wordt in de foyer van „Ami- citia" een feestelijke bijeenkomst gehou den, waarin dr C. Banning, voorzitter van het Preventiefonds het nieuwe gebouw symbolisch zal openen. Vervolgens spre ken mr J. de Vreeze, secretaris-generaal van de Nationale Federatie over „De waarde van de particuliere gezondhieds- zorg in onze tijd" en dr H. Fortman pr over de geestelijke gezondheidszorg. In zijn toespraak tot de nieuw-aange- komen studenten heeft de rector-magnifi cus van de Ned. Economische Hogeschool te Rotterdam, prof. dr B. Schendstok, Dins dag de aandacht gevestigd op het ver band, dat, bij de bestaande vormen van het Nederlandse H.O. bestaat tussen de studie en het georganiseerde studenten leven. Deze bijeenkomst, waarin achter eenvolgens het woord werd gevoerd door de rector en de voorzitter van de con tactorganisatie tussen de onderscheidene studentenorganisaties (de Rotterdamsche Studenten-raad), aldus spreker, is mede een manifestatie van deze eenheid. De rector-magnificus stond vervolgens stil bij de evenwichtigheid die betracht moet worden tussen de studie en het con tact met mede-studenten, bij het belang van het gezamenlijk studeren met enkele vrienden en bij de betekenis van het volgen van enkele facultatieve vakken. Ook vroeg hij de aandacht voor het stu dentenleven, dat in zijn typisch Neder landse bontheid van schakeringen deel uitmaakt van het leven der hogeschool gemeenschap. Hij wees op de betekenis van de uniformiteit in de studie tot aan het candidaats-examen en op de beteke nis van de zelfwerkzaamheid der studen ten in de studie die daarop volgt, zowel bij de voorbereiding voor het doctoraal examen als voor het baccalaureaat. De vele specialisatie- en keuzemogelijkheden in de doctorale studie openen de moge lijkheid. aldus spreker, om telkens nieuwe combinaties van kennis te kweken, com binaties die nieuwe perspectieven kunnen openen voor mens en maatschappij. Ook sprak de rector-magnificus over de waarde, die de academische senaat aan het actief bijwonen van de z.g. hoor colleges (waar vragen kunnen worden gesteld), en op verscheidene aspecten van het aanpassingsproces, dat de pas aangekomenen zullen moeten doormaken. Nieuw is dit jaar de gesubsidiëerde mensa. Na de rector-magnificus sprak de heer D. van Wensveen, praeses van de Rot terdamse Studenten-raad. Hij wees hun vooral op de betekenis van het georga- enige voorlichting over de aard van^de niseerde studentenleven en gaf daarbij onderscheidene studentenverenigingen. De Nederlandse bloemkwekerij is ge bonden aan een teeltvergunningenstelsel, dat dateert uit de crisistijd van de jaren dertig en dat op den duur aanleiding heeft gegeven tot een ernstige verstar ringstoestand. Het totale areaal wordt door het Bedrijfschap voor Sierteeltpro ducten namelijk streng in de hand gehou den, met het gevolg, dat er een handel in teeltvergunningen is ontstaan tegen on waardige hoge prijzen. In de op Woensdag 8 September te Utrecht gehoud eneerste en goed bezochte algemene vergadering van de Nederland se Kaholieke Bloemistenvakbond werd deze situatie benadrukt door het feit. dat alleen een vergunning voor een ha voor verwarmde glasteelt liefst f 70 000 „doet" Het gevolg hiervan is, dat het voor kwe- kerszoons, die weliswaar op grond van de vereiste vakbekwaamheid een erkenning hebben verkregen, uitermate moeilijk is om een bedrijf van zodanige omvang te beginnen, dat hierin een redelijke be staansmogelijkheid ligt. Met veel moeite is door deze vakbond bereikt dat er door het Bedrijfschap voor Sierteeltproducten is besloten om 100 ha gratis teeltrecht beschikbaar te stellen, ter verdeling in de komende herfst onder wel erkende, doch nog niet begonnen kwekers Deze toewijzingen zullen per geval 2250 m2 open grond jaarteelt belopen, a) dan niet geheel of ten dele vervangen door vergunningen voor kleinere oppervlakte glasteelt. Naar het zich laat aanzien,, zullen de aanvragen echter deze beschikbare hoe veelheid overtreffen, zodat er zal moeten worden geloot. Ook zullen jonge kwekers, die middels aankoop van teeltrecht reeds op bescheiden basis begonnen zijn. via deze regeling niet in aanmetking komen voor een aanvulling van hun vergunning tot de grens van 2250 m2. Bestuur en ledenvergadering waren het erover eens dat een uitbreiding van het teeltrecht. mede op grond van de gun stige ontwikkeling van de export, verant woord is De exportwaarde, die in 1948 een bedrag van 4 millioen gulden beliep was in 1950 gestegen tot 17.5 millioen en in 1953 tot 24.5 millioen, terwijl de ver wachtingen voor 1954 zelfs naar 30 mil lioen gulden uitgaan. (Van onze Amsterdamse redactie) „Ik vind het erg voorbarig om nu over deze kwestie te spreken. Het kan best zijn dat ir Aler andere instrumenten bedoelde, dan juist de sttjgsnelheldsmeter, waarop ik op het moment van neerstorten de naald een daling zag aanwijzen. U moet begrijpen, zo'n ongeluk iu seconden gebeurd en dan zullen er wel altijd tegen strijdigheden in de waarnemingen zijn. Al leen de commissie van onderzoek kan zich een volledig beeld vormen van de preciese gang van zaken. Vollediger dan de eerste vlieger Farfitt en ik, die het toch met elkaar eens zijn. Doch ook wij zijn maar stukjes uit een legpuzzle" Dit verklaarde commodore A. \iruly, toen hjj gistermorgen, samen met Pariitt en de eerste boordwerktuigkundige Radema ker, met de Superconstellation „Positon een soortgelijk toestel als de „Triton" waarmee hij verongelukte, uit Shannon op Schiphol arriveerde. Nadat Dinsdagmorgen de afgevaardigden van de acht landen op de conferentie van Manilla het ZOAVO-verdrag, zoals wij reeds meldden, hadden goedgekeurd, hebben zij in een latere zitting het ver ra0 ondertekend. De afgevaardigden konden zich geen internationale conferentie herinneren waar zo spoedig algehele overeenstemming is bereikt. De voorbesprekingen tussen de deskundigen begonnen een week tevoren en eindigden Zaterdag, de ministeriële conferentie begon Maandag en is Jus bisteren geëindigd. Het ZOAVO-verdrag bestrijkt het ge bied van Zuid-Oost Azië, het Zuid-Wes ten van de Stille Oceaan in het alge meen en het gebied der deelnemers met name Dit betekent dus, dat nu Pakistan deelneemt, zowel Oost- als West-Pakis tan onder het verdrag vallen In een apart protocol worden voor zieningen gemaakt voor Laos Cambodja erf Vietnam, die in feite onder de be scherming van het ve^rag ^en ge steld. Hongkong en Formosa zijn eenter uitgesloten. Hoewel de officiële verdragtekst eerst later zal gepubliceerd morden weet men toch reeds te melden, dat het verdrag 11 artikelen zou bevatten nopens de samenwerking der ondertekenaars op defensief terrein en ter ontwikkeling van de economische kracht der staten in het beschermde gebied. Er is verscheidene uren, beraadslaagd over de redactie van artikel vier. dat. handelt over de toepassing van het ZOAVO-verdrag in geval van een aanval. In de oorspronkelijke tekst was hier gesproken over „communistische" agres sie. Uiteindelijk is besloten deze omschry- ving te laten vervallen. Van gezaghebbende zyde te Manilla werd echter vernomen dat de Ameri kaanse delegatie heeft verklaard dat de Verenigde Staten zich slechts in geval van een communistische aanval verplicht achten tot actie over te gaan. De andere delegaties hebben met deze Amerikaanse verklaring ingestemd. De Verenigde Staten hebben wel toe gezegd om in geval van een niet com munistische aanval op een der ZOAVO- leden overleg met hun mede-onderteke naren te zullen plegen. In het vierde lid van artikel 4 is voorts vastgesteld, dat de ZOAVO-mogendheden andere staten, die geen lid zijn van de ZOAVO, in geval van een aanval te hulp kunnen komen, indien hierom door het aangevallen land wordt verzocht. In con ferentiekringen werd erop gewezen, dat deze bepaling een onverwachte verster king van het verdrag is. Volgens artikel vijf wordt een Raad in gesteld om het verdrag toe te passen, met voorziening voor de noodzakelijke plannen op militair en economisch gebied Artikel zeven bepaalt, dat andere staten, die kunnen bijdragen tot de doeleinden van het verdrag, lid kunnen worden mits alle partijen dit goedkeuren. Artikel tien bepaalt, dat het verdrag voor onbepaalde tijd van kracht blijft. De acht ZOAVO-leden hebben ook een beginselverklaring ondertekend, die de naam heeft gekregen van „Handvest voor het gebied van de Stille Oieaan". Hierin wordt gezegd dat de deelnemende staten „een stevige basis wenser. te leg gen voor een gemeenschappelijk optreden, dat ten doel heeft vrede en veiligheid in Zuid-Oost-Azië en het Zuidwestelijke ge deelte van het Stille-Oceaangebied te handhaven". De ZOAVO-leden „zijn er van overtuigd dat dit gemeenschappelijk' handelen, wil het in overeenstemming zijn met de men selijke waardigheid en vruchten drager, moet berusten op de^ hoogste beginselen van recht en vrijheid". Het sluiten van het ZOAVO-verdrag is door alle te Manilla verzamelde gedele geerden als een grote gebeurtenis voor de defensie van Azië bestempeld. Het feit, dat de garanties, welke het verdrag biedt niet zo hecht zijn als in het Atlantische Verdrag hetgeen door de meeste deel nemers aanvankelijk allerminst werd toe gejuicht beschouwde men thans voor een groot deel goed gemaakt door de bilaterale overeenkomst, welke minister Dulles vóór de conferentie gesloten heeft met de Fhilippijnge president Magsaysay en waarin aan de Philippijnen extra-mi litaire en financiële hulp wordt verleend. Naar verluidt overwegen de V. S. een overeenkomst van dezelfde strekking met Thailand, waar men, naar hoge militaire leiders gisteren nog verklaarden, met grote vrees leeft in de practische zekerheid, dat communistisch China ook daar vandaag of morgen zal toeslaan, al dan niet onder het mom van een „inheems anti-kolonia listisch bevrijdingsleger". Volgens Thai- landse bronnen zijn in de Chinese grens provincie Joenan r^eds grote troepen concentraties waargenomen. Een bezwaar van andere orde werd door Pakistan tegen het nieuw gesloten pact naar voren gebracht. In Pakistan koestert men op het ogenblik meer vrees voor eventuele aggressieve bedoelingen van India, dan van de Sovjet-Unie of China. Men betreurt het, dat men door de ve^" klaring van Foster Dulles, bij event"f Indische agressie in het pact geen z waarborgen vindt. Dat is ook de reden, waarom minister Zalfroellah Khani tot laatste ogenblik te Manilla aarzelde t.a.v. het zetten van zijn handtekening Toen hij daar toch toe overging, kreeg hij een applaus van al zijn collega's. De Britse gedelegeerde onderminister van buitenlandse zaken Lord Reading legde in zijn commentaar op het verdrag de nadruk op de paragraaf inzake de economische hulpverlening. In dit verband kan worden gewezen op een door Aus tralië afgelegde belofte om op ruime schaal economische hulp te verlenen aan de pactgenoten, die daaraan behoefte hebben. (Telef. van onze Parijse correspondent) Mgr Jean Villot, secretaris van het col lege van het Franse Episcopaat, is door Z. H. de Paus benoemd tot assistent-bis schop van het aartsbisdom Parijs. De kar. dinaal-aartsbisschop van Parijs, kardinaal Feltin, ontvangt daardoor een vijfde hulpbisschop. Mgr Villot zal evenals de vierde assis tent-bisschop. mgr Courbe, niet zozeer ie kardinaal-aartsbisschop bijstaan bij de rediening van het Parijse diocees, als wel meer in het bijzonder belast worden met de zaken, welke het gehele land betreffen. Terwijl mgr Courbe het secre tariaat van de Katholieke Actie beheert, zal mgr Villot belast blijven met het se cretariaat van het Franse Episcopaat, welke omvangrijke taak hem reeds werd toevertrouwd, toen zijn voorganger mgr Chappoulie, in 1950 op de bisschopszetel van Angers werd gplaatst. Mgr Villot heeft als secretaris van het Episcopaat een groot aandeel gehad in de werkzaam heden van de commissies uit het Episco paat welke hun beslag hebben gekregen tijdens de jongste bijeenkomst van het Episcopaat en in het bijzonder tijdens de te Parijs gehouden bijeenkomst van de Franse aartsbisschoppen en bisschoppen. In tegenstelling tot in sommige kringen heersende opvattingen bleek de verga ring unaniem van oordeel dat een derge lijke uitbreiding niet geheel of hoofdza kelijk ten goede van het totale vak zal moeten komen, doch dat zij primair te» bate van de jonge generatie zal moete» zijn. Vooreerst zullen daarbij alle begin- nenden moeten worden geholpen, die de komende herfst mochten uitloten en ver volgens zullen zij, die minder dan 2250 m2 bezitten en hun hoofdbestaan in het agra rische bedrijf vinden, een aanvulling tot genoemde oppervlakte moeten krijgen. Eventueel zou daarna nog een kleine uit breiding aan alle overige bestaande ver gunningen moeten worden gegeven Over de omvang, die deze uitbreidingen in to taal zouden mogen belopen, bleken de me ningen verdeeld. Ofschoon vooral door het Westland werd aangedrongen op een ver ruiming van 10%, bleken het Bestuur en het merendeel der aanwezigen 6% beter verdedigbaar te achten. Hoe star de teeltregeling in de bloem kwekerij werkt, bleek ook uit het feit, dat in het najaar op een koude kas- vergunning gekweekte chrysanten niet tijdelijk mogen worden verwarmd bij het optreden van nachtvorsten. Ver warmt men niet, dan treedt een be langrijke kwaliteitsverslechtering in; doet men het wel. dan bestaat er kans op een proces verbaal. Kwekers van koude kas-tulpen hebben hiermede al evenzeer te kampen. Ook op dit punt bleek de steen der wijzen slechts met moeite vindbaar te zijn. In zijn openingswoord vestigde de voor zitter, de heer J. Elders, er de aandacht op. dat dc oprichting van de Nederland se Katholieke Bloemistenvakbond niet moet worden gezien als een poging tot afbraak van de reeds lang bestaande en uitstekend werk verrichtende neutrale organisatie. Deze oprichting spruit ech ter voort uit de principiële levensvisie, met name op basis van een aantal Pause lijke en Bisschoppelijke richtlijnen en zij heeft vooral ook in het raam van de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie een grote betekenis. kwekers, hoveniers en winkeliers, die lid zijn van een katholieke standsorgani satie, zijn allen welkom in deze vakbond, van waaruit gestreefd zal worden naar een behartiging der vakbelangen in overeenstemming met de katholieke le vensbeginselen. In dit verband verenigd, zullen zij nauwe samenwerking zoeken met anders gerichte organisaties, het geen de belangen van het vak als zoda nig ten goede zal komen. Een der journalisten had hem gevraagd, of zijn verklaring in Ierland niet m tegen spraak was met hetgeen ir Aler op Schip hol had gezegd over een verkeerde aan wijzing der instrumenten, als mogelijks oorzaak van het jammerlijke ongeval. De drie bemanningsleden, werden op het zonnige platform verwelkomd door de he ren F. Besangon, directeur productie der KLM en C. C Steensma, vertegenwoordi ger van de KLM-directie op Schiphol. Direct daarna volgde het hartelijke weer zien met de families. Viruly begroette zijn echtgenote eh kinderen, zijn dochter, de stewardess Aviola en zijn 2 zoons Maar ten en Olav en enige intieme kennissen, alsmede zijn grijze vader en moeder. In het vertrekrestaurant, waar even een kleine consternatie was toen een van de begroetenden door de emotie overmand flauw viel stonden de drie bemannings leden. gekleed in door de KLM in de haast opgezonden nieuwe uniformen, de pers te woord. Viruly. beide voeten in verband en daardoor erg moeilijk lopend, vertelde nog eens het verhaal van de redding, dat hij al eerder had gedaan. Hij benadrukte hóe moeilijk het reddingswerk was ge weest door de met veel geruis in de cabine binnenstromende benzine en de daardoor ontstane dampen en roemde opnieuw de tegenwoordigheid van geest van de Ame rikaanse mevrouw Snyder, die belette dat een passagier in zijn zenuwachtigheid een sigaret opstak, hetgeen zonder twijfel de dood van allen tengevolge zou hebben ge had. Ontroerd sprak hij over de verdrin king van een Amerikaan, die gezeten op de staart, in het zicht van de redding ver ongelukte. De laatste dinghy, waarin zich behalve Viruly en de marconist o.a. nog twee pas sagiers op brancard bevonier had veel ge luk gehad, want zij was in een erg diepe kreek tussen de modderbanken terecht ge komen en de sterke wind dreef de boot rechtstreeks naar de wal. Viruly die zijn bewondering uitsprak over het optreden van de jongere leden van de crew „In de meest slechte omstandigheden leer je je mensen het best kennen; het was Holland op zijn best" vertelde vervolgens, dat dit zijn eerste vliegtuig ongeval was, waar bij doden te betreuren waren. In de oor log, toen hij in Engeland voor de BOAC vloog had hij een crash gehad met een gewonde. Op een vraag of er wellicht meer gereddenen zouden zijn geweest, als er eerder hulp was komen opdagen, gaf de commodore als antwoord, dat dit voor de zich nog in het toestel bevindende pas sagiers niet geholpen zou hebben. „Mis schien zou de Amerikaan op het staart vlak niet verdronken zijn", zo meende hij. „Ik voel mij wel moe, glimlachte hij tot slot, maar over het luchtvaartleven denk ik nog net zoals een week geleden. Wan neer ik nu echter weer ga vliegen, weet ik nog niet". En toen keerde hij terug in zijn familiekring, terwijl Parfitt en Rademaker direct naar huis gingen. Een paar uur later arriveerde op Schip hol een vrachtvliegtuig van de KLM met aan boord de stoffelijke overschotten van de verongelukte Nederlanders en Duitsers. Het toestel reed naar de Kingsford-Smith- hangar, waar de kisten in auto's geladen werden om vervolgens naar de onder scheiden families te worden vervoerd. Vi ruly ontving Dinsdag e entelegram van 'n der passagiers uit de Triton, de New- Vorkse dokter Bettman, die hem bedankte voor alles wat hij gedaan had. Hij vroeg of hij de commodore nog eens ontmoeten mocht en gaf verder als zijn mening te kennen, dat Joseph Conrad, de bekende Amerikaanse schrijver van zeeverhalen als hij dit ongeval had meegemaakt en had mogen overleven, een boek over Viruly zou schrijven. De Amerikaan Farrington. die met zijn vrouw en twee kinderen tot de geredden behoorde, telegrafeerde de KLM: Ik ben ondanks alles erg dankbaar voor wat de KLM "oor ons heeft gedaan. Vannacht vlieg ik met de KLM naar New York". Wie gisternacht ook naar New York vloog als telegrafist op een KLM-machine: het Tritonbemanningslid II. Oudshoorn, die Woensdag van president-directeur Aler een bloemstuk thuis bezorgd had ge kregen. Te Roosendaal wordt van 14 tot 19 Sep tember een veelzijdige Mariale tentoonstel ling gehouden in het gebouw de Katho lieke Kring. Het initiatief tot deze expositie nam kapelaan Baars van de Fatima-parochie. Broeder Albertinus van St Louis te Roo sendaal heeft uit alle delen van het land, maar vooral uit Roosendaal en Brabant, speciale collecties bijeengebracht. Ze zijn te verdelen in antiek, modern, volkskunst en kinderwerk. Zo zal men een 12de-eeuws madonna beeld evengoed kunnen bewonderen als bijvoorbeeld 17de-eeuwse ikonen, een mo dern ikoon, postzegels uit diverse landen, alsmede houtsnijwerk en kijkdozen van de jeugd. Deken H. van Mierlo van Roosendaal In Malburgen-West in het stadsdeel van Arnhem-Zuid komt een nieuwe parochie kerk. waarvoor de bouwpastoor, de zeer- eerw. heer H. Raken op een wel zeer uit zonderlijke manier gisteren de eerste spade in de grond heeft gestoken. Hij deed dit n.l. door voor deze officiële daad even de plaats in te nemen van de drag line-machinist. Met een opmerkelijk ge mak hanteerde hij het apparaat onder de bewonderende blikken van de school jeugd. Hiermede zijn de werkzaamheden voor de bouw van Arnhems elfde pa rochiekerk aangevangen Deze H Geest kerk wordt gebouwd onder architectuur van de heer P. Starmans Jr en zat in z.g. basiliekstijl worden opgetrokken. In de algemene vergadering van de Rub ber Cultuur Mij „Gondang" werden de jaarstukken met algemene stemmen goed gekeurd. De directie deelde mede, dat in de rust en orde op de onderneming sedert het verschijnen van het jaarverslag (Juli) geen verslechtering in ingetreden. In ver schillende delen van Oost-Ja va wordt ech ter zeer geklaagd over koffie-diefstallen. De prijs van zooicrêpe bedraagt thans ca Rp 9, tegen Rp 6 voor crêpe. Niet al leen rubber is echter tot zooicrêpe te ver werken, daar de productie van zooicrêpe afhankelijk is van de afzetmogelijkheden (voornamelijk locaal) die zeer wisselen, aldus het bestuur. Naar men ons mededeelt opent Bert Brugman's Marionettentheater uit Blari- cum, het seizoen met opvoeringen van de komische Opera's Elisir d' Amore van Donizetti en „Bastien und Bastienne" van Mozart. In de tweede helft van het seizoen wordt het repertoire uitgebreid met de Opera zal Dinsdagavond a.s. om acht uur ae ten- Dg Barbier van Sevilla van Rossini toonstelling openen. De literatuurprijs van de stad Middel burg zal door drie inzenders worden ge deeld. Het zijn mevrouw S. Gruep— Rol- danus uit Amsterdam, mej, Tina Keller uit. Middelburg en de heer L. Vleugelhof uit Rotterdam, die ieder 250 zullen ont vangen. De jury, bestaande uit mej. drs H. C. M. Ghijsen (Domburg), mr J. C. J. van Schagen (Domburg) en prof. dr Garmt Stuiveling, adviseerde het gemeente bestuur van de Zeeuwse hoofdstad de uit geloofde prijs van 750,— te split' -ï, om dat de onderlinge verschillen tussen de drie in aanmerking komende werken te gering zijn om een zekere gradering toe te In de besprekingen over de verlenging van de lijn Kisaran-Rantau Prapat tot Wingfoot kwam nog geen voortgang. De omvang van het goederenvervoer nam toe van 1.190.832 ton tot 1.257.000 ton. Het rei- zigersvervoer bleef met 3.553.324 op nage noeg gelijke hoogte. De kosten voor ver nieuwing, verantwoord ten laste van het Vernieuwingsfonds, beliepen Rp 3.392.647 (Rp 3.956.146. De resultaten van het telefoonbedrijf zijn eveneens ongeveer hetzelfde gebleven. Het aantal hoofdaansluitingen bedroeg 5.023 (4.350). Het aantal nevenaansluitingen steeg van 2.407 tot 2.789. Er zijn 1.055.009 interlocale gesprekken gevoerd (1.032.911) De exploitatiekosten zijn zowel bij het telefoon- als bij het spoorwegbedrijf hoger dan in 1952. Met het kappen van brand hout is wederom begonnen. Zolang de Indonesische arbeidsmarkt nog niet in staat is hoger en middelbaar tech nisch en organisatorisch personeel in vol doende mate op te leveren, meent de directie, dat een gedeelte van de staf uit importkrachten moet bestaan, wil zij de nodige efficiency en bedrijfszekerheid handhaven. Voor de eerstkomende jaren is men beland op het noodzakelijke mini mum aan niet-Indonesisch personeel dat hiervoor nodig is. De verzoeken om toe lating van nieuwe importkrachten hebben helaas niet die resultaten opgeleverd, welke hiervan verwacht werden. De resultatenrekening Indonesië geeft een totaal aan baten van Rp 22.620.385 (19.846.024). Na div. voorzieningen, waar onder reservering van Rp 12.090.447, gaat Rp 497.925 naar de verlies- en winstreke ning. Dit bedrag komt overeen met de in 1954 over boekjaar 1953 in Nederland reeds ontvangen winsttransfer, zodat de winst en verliesrekening sluit met een verlies- saldo van 31.386. Voorgesteld wordt dit bedrag over te brengen naar de winst- en verliesrekening over 1954. Gezien het verlies, kan geen dividend worden betaald. (Over 1949/52 werd telkens 3 pet uitgekeerd). passen. Mevrouw GruepRoldanus won haar deel van de prijs met het reeds ge publiceerde boek „De humeuren in de straat der weduwen", dat zich in Middel burg afspeelt; mej. Tina Keller, een Mid delburgse journaliste, zond „Het uitver koren eiland" in, een serie gedichten in proza. Louis Vleugelhof is een Rotter damse onderwijzer, wiens werk „Anno Domini MCMLIII" een declamatorium, dat reeds werd gepubliceerd, door de jury werd bekroond. Er waren ruim honderd inzendingen. Voor de jeugdprijs werden slechts twee werken ingezonden. Irt deze afdeling werd een aanmoedigingsprijs van vijftig gulden toegekend aan de negentienjarige H. P. Colmjon, te Breda, vroeger in Middelburg woonachtig. Zijn inzending is getiteld „De Vloed". De opgave die aan inzenders gesteld was, luidde, dat hun werken moesten pas sen in het kader der herdenking van her stel en wederopbouw van Walcheren, het zij geïnspireerd op de rampen, die het eiland troffen, hetzij op de wijze, waarop deze werden doorstaan, dan wel on een Middelburgs of Walchers onderwerp in het algemeen. De prijs was in het afge lopen voorjaar uitgeloofd, evenals de stadsprijs Middelburg voor beeldende kunst. Kon. onderscheiding. Bij K.B. is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau, J. Sikma te Rauwerd (gem. Rauwerder- hem, vice-voorzitter van 't Friesch Rund vee Stamboek. In het Moederhuis van de Ned. P*** Provincie der Medische Missiezuster „Imstenrade" te Heerlen zal Woensdag September a.f. ar Lydia Kandsbevgen u'* Rotterdam de eeuwige geloften ttleggeÉS Mej. L. Nieuwenhuls uit Rotterdam zal habijt van de Medische Missiezuster» ow vangen. In categorie nieten: 21816 moet zü ZlMf

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 4