Belangrijke nieuwe ontwerpen de'a»€.nde dossers Een snippertje wetskennis voor sportvissers Zuid Ned. Beurs voor handel, ambacht en industrie I i MAASTRICHT TIEN JAAR VRIJ Ook op het gebied van motoren en instrumenten nieuwe ontwikkelingen Kardinaal De 69 jaar Jong Interim-rapport over hoofdstedelijke tramkwestie binnenkort in de Raad VAN WfiWto SPLIT Gloeilampjes De Jaarlijkse Luchtvaartshow op Farnborough m honderd nieuwe Artillerietrekker tegen boom een 8" Meisje onder trein gedood U hebt een bekeuring voor U het weet! Geneesheer-directeur St. Bavo te Noordwijker- hout DONDERDAG 9 SEPTEMBER 1954 PAGINA 5 De nieuwe De Havilland „Cornet III ivaarvan de Pan American Airways er enkele bestelde. GEMIDDELDE DAGPRODUCTIE Index in Juli gedaald tot 167 (v. m. 179) ■tl ADELBORSTEN Installatie te Den Helder PROVINCIAAL DER FRANCIS CANEN NAAR HET VERRE OOSTEN EERSTE VLIEGENDE VERKENNERS Starten Zondag op Teriet ARBEIDER DOOR LOOPKAT GETROFFEN Feestelijke herdenking V 'JlBIISSS s De Folland „Midge", de kleine lichte jager met de prestaties van een grote. BURGEMEESTER als solist en Zeven soldaten gewond mende mfcren'iS3"^ Va" de in* nn n« cJ~A.epen zeven verwon- ZILVEREN JUBILEUM Mr W. G. J. VEENHOVEN MUSEA BIJ NATUUR RESERVATEN De maten Wanneer mag men vissen? Waar mag gevist worden Met de vaste henge^ in alle „bevaar- en bevlotbare wateren" in het algemeen als zodanig kenbaar aan sluizen, bruggen be schoeiingen etc., zoals de wet zegt. Er be staan echter „bevaar- en bevlotbare" wateren, welke bij Alcemene Martf.regel van Bestuur of K.B. hiervan uitge-'oten zijn zoals b.v de Rotte van de Spoorbrug tot de Rottemeren. het Kanaal door yoorne de Binnenmaas, het Lange- of Alkmaardermeer, het Amstelmeer, de Brielse Maas de Botlek, enz. PRINS BERNHARD OP ENGELSE VLIEGTUIG-SHOW AIRBORNE-HERDENKING TE OOSTERPEEK RAAD VAN BESTUUR BOUWBEDRIJF Nice iM (Van onze luchtvaartmedewerker). Liet Iret zich oorspronkelijk aanzien, dat de jaarlijkse luchtvaartshow van de gezamenlijke Britse vliegtuigconstructeurs dit jaar weinig nieuws zou bieden, dit is toch wel anders uitgekomen. Er zijn verschillende belangrijke nieuwe ontwerpen, zowel militair als civiel. Het allerbelang rijkste vliegtuig, dat nog maar nauwelijks één maand geleden zijn eerste Gucht maakte, is de English Electric P1. Deze machine moet in staat zijn om horizontaal ver boven de geluidssnelheid te vliegen; volgens geruchten zou een snelheid van Mach 1,5, dat is ongeveer anderhalf maal de geluidssnelheid, moge lijk zijn. De kans echter, dat deze ma chine op Farnborough te zien zal zijn is vrijwel nihil te noemen vanwege de strik te „security"-voorschriften. De P-l is uit gerust met twee straalmotoren, die boven elkaar in de romp zijn geplaatst. Alhoewel de vleugelvorm geheim wordt gehouden, menen insiders te weten, dat dit geen Delta-vleugel is. doch 'n pijlvleugel met 60 graden pijlstelling moet zijn. Het hoogte roer is aan de achter-onderzijde van de romp gemonteerd en is in zijn geheel beweegbaar. Veel stroomlijnvorm is er aan de romp van de P-l niet te ontdek ken en de enorme snelheid zal dan ook wel geheel op rekening van de geweldig krachtige motoren moeten worden ge schreven. Voorlopig is er reeds een order van 20 stuks geplaatst. Deze toestellen zullen echter alle experimenteel zijn en verschillende afwijkingen ten opzichte van elkaar vertonen. Een andere nieuwe jager, welke wel op Farnborough te zien zal zijn, is de Folland „Midge". De eerste Engelse jager in de lichte klasse. De „Midge" is bedoeld als prototype voor de latere „Gnat", die met een beduidend zwaardere motor welke (hans nog in het ontwikkelingsstadium verkeert zal worden uitgerust. Niette min is de Midge met zijn lichte Viper straalmotor thans reeds in staat om een snelheid van meer dan 950 km. per uur te halen. Voor de „Gnat" verwacht men dan ook een snelheid van Mach 1,05, ter- Wijl deze machine in staat moet zijn om verticaal te klimmen. De „Midge" heeft min of meer het uiterlijk van de Hunter, Is echter maar half zo groot en weegt slechts 1/5 deel, terwijl de productiekos ten ongeveer 1/3 van de Swift of Hunter bedragen. Tijdens de show zullen ook verschillende Hunters worden getoond, uitgevoerd in de hieuwe schutkleuren, zoals deze door Fighter Command zijn vastgesteld. Haw ker werkt momenteel ook aan een nieuwe uitvoering van de Hunter met sterkere vleugelpijlstelling, de P-1083, doch deze schijnt nog niet gereed te zijn. Een derde nieuwe jager is de Vickers Supermarine 525, welke door de bekende (Van onze Utrechtse redacteur) To^°rgen is het 69 iaar geleden, dat Z.E. -annes Kardinaal de Jong te Nes op Ameland werd geboren. Ongetwijfeld zul» len de gedachten -van velen andermaal uitgaan naar deze eenzame figuur in het „Huis met de blauwe ruitjes" op de Zuid singel te Amersfoort, waar Z.E., veel eerder dan hem lief was, rust moest, gaan zoeken. De moeilijke bezettingsjaren had den zijn krachten gesloopt. Toen Z.E. het bestuur van het Aarts bisdom uit handen moest geven, roemde c'e niet-kathoiieke prof. Gerretson zijn Srote standvastigheid waar het ging om de bescherming van christelijke waarden; mj zag hem als een bij uitstek nationale ''guur. Met ontroering luisterden de ka tholieken van het Aartsbisdom die Zon dagmorgen naar de afscheidsbrief van hun Kardinaal, die zelf schreef, dat hij zich voortaan eenzamer zou voelen dan ooit De laatste keer dat wij kardinaal De Jong mochten zien heeft de eenzaamheid ons diep geschokt, omdat zij zich demon streerde tegenover de grote gemeenschap pelijke vreugde, waarmede duizenden het eeuwfeest van het herstel van de kerke lijke hiërarchie vierden. In de kathedraal te Utrecht had een h°rte liturgiscne plechtigheid plaatsgehad „er begroeting van de Kardinaal-1 g 'F. van Roey. Een bonte stoet van P m en priesters verliet daarop "e K in de kanunnikenbank bleef alleen vlieger Lithgow zal worden voorgevlogen. Deze machine, bestemd voor operaties van vliegdekschepen af, vloog voor het eerst in Mei en is bedoeld om hieruit een nog snellere marinejager te ontwikkelen. Ook in de rubriek bommenwerpers zijn enkele nieuwe uitvoeringen te zien. Zoals een verdere ontwikkeling van de Canber ra (winnaar van de Christchurch-race), de nieuwe Valiant B-II en Handley Page hoopt de nieuwe Victor nog voor het ein de van de show op 12 September te laten zien. Alle drie de V-bommenwerpers, nl. Valiant, Victor en Vulcan, zijn thans door ongelukken achtervolgd. De beide eerst genoemde stortten neer, terwijl de laat ste onlangs door zijn landingsgestel zakte tijdens een landingsuitloop. Het is zonder meer wel duidelijk, dat wij geen totaal-opsomming kunnen geven van alles wat Farnborough laat zien. Wat het burgerluchtverkeer betreft, noemen wij daarom de Prestwick Twin Pioneer. Een klein tweemotorig toestel, dat van zéér kleine veldjes gebruik kan maken en uitstekend geschikt is om in afgelegen gebieden te worden gebruikt. Engelands grootste troef ten opzichte van het Ame rikaanse Boeing-straalverkeersvliegtuig is de nieuwste en vergrote uitvoering van de „Cornet", de „Comet III". Men heeft het volste vertrouwen, dat deze grote Cornet een succes zal zijn in weerwil van het feit, dat de oorzaken van de ongelukken met de kleinere Cornets nog steeds niet zijn achterhaald, ondanks de koortsachtige onderzoekingen, welke dag en nacht, zelfs op Zondag, worden voortgezet. Engelands grootste succes, de Vickers „Viscount", zal op de openingsdag slechts éénmaal overvliegen. De fabriek heeft, gezien de dringende afleveringseisen, geen enkele machine beschikbaar voor de show. Het totaal der bestelde Viscounts beloopt thans 153 stuks, waarvan er 40 door Ame- rika's Capital Airlines zijn besteld met een optie voor nog 20 stuks. Een prachtig succes! Ook op het gebied van motoren en in strumenten worden veel nieuwe ontwik kelingen getoond, evenals de nieuwe auto matisch werkende schietstoel van Martin Baker. Bij deze stoel behoeft de vlieger zich in geval van nood alleen maar uit het toestel te laten schieten, waarna alles verder vanzelf gebeurt. Op veilige hoogte wordt automatisch zijn eigen parachute geopend en de verbinding met de stoel verbroken. Ook de jagers van onze Kon. Ned. Luchtmacht zuilen met deze stoelen worden uitgerust. (Van onze Amsterdamse redactie) De zich nog steeds voortslepende Am sterdamse tramkwestie zal binnenkort op nieuw in de Amsterdamse raad behandeld worden. Burgemeester d'Ailly heeft gis termiddag in de eerste raadszitting van het nieuwe begrotingsjaar op vragen van de heer Seegers (CPN) beloofd, dat het bekende interim-rapport van de commis- sie-Nieuwenhuis zo niet over veertien da gen, dan toch op vrfj korte termijn ter bespreking in de raad zal komen. De heei Seegers had zijn vragen gesteld naar aan leiding van geruchten als zou de met ver lof gezonden directeur ir Hofman, wiens beleid destijds zeer gelaakt is, voor een maand op zijn post teruggeroepen worden onder voorwaarde dat hij daarna eervol ontslag zou nemen met behoud van zijn volle salaris tot aan zijn pensioengerech tigde leeftijd, waarna de ex-directeur zijn volle pensioen zou krijgen, de jaren na zjjn ontslag meegerekend. Het spreekt van zelf, dat de raad over een dergelijke eventuele beslissing van B. De algemene productie-index is in Juli (24',i werkdag) een kleinigheid gedaald. Deze bedroeg 174 tegen 175 (basis 1938 100) in Juni (23 werkdagen). De gemiddel de dagproductie is daardoor gedaald van 179 tot 167. Onderstaand staatje geeft van 't verloop der indices een overzicht (basis 1938 100.) Aantal arb.dagen Alg. prod, index Gemidd. dagprod. Juni Juni Juni Juli 1953 1954 24 25 23 24 li 164 161 175 174 161 151 179 167 en W. zyn woordje wil zeggen, omdat hy de indruk krijgt, dat het college op deze weinig indrukwekkende wyze de pynlijke tramkwestie zou wilien laten doodbloeden. Wethouder Van Wijck (KVP) liet de ge ruchten voor wat ze waard zijn. Hij zei- de, dat B. en W. naar aanleiding van het interimrapport aan de commissie voor de Bedryven en aan het Seniorenconvent be paalde vertrouwelijke voorstellen hadden gedaan om de zaak op te lossen en over deze voorstellen voeren B. en W. met de commissie nog steeds onderhandelingen. Dat er niet eerder iets positiefs uit de bus was gekomen, lag aan de data, die wat ongelukkig waren: eind Juli is de bespre king geweest v daarna volgde al gauw het reces- In aanwezigheid van de staatssecretaris van Marine, vice-admiraal H c w Moor_ man, heeft de commandant van het Ko ninklijk Instituut voor de Marine te Den Helder, kapitein ter zee H. A. W. Goos- sens, gisterenmiddag honderd nieuwe adelborsten gemsta]ieer<j en in het corps opgenomen. In zrjn toespraak merkte nij o.a- op, dat net de nieuwe adelborsten de eerste tijd misschien wel wat moeilijk zal vallen, aangezien het militaire leven an dere verhoudingen en wetten kent dan het burgerleven. Maar omdat zij uit eigen keus naar het instituut waren gekomen, zei de commandant te verwachten, dat de jongelui zich weldra in de marinemaat schappij thuis zouden voelen. Vele familieleden van de nieuwe adel borsten woonden de plechtigheid bij, die werd opgeluisterd door de Marinierskapel Na afloop van de installatie kregen de fa milieleden gelegenheid kennis te maken met de commandant en diens echtgenote. Op 10 September vertrekt de Provin ciaal-Overste van de Franciscanen in Ne derland, pater Castulus van den Eijnden, voor een visitatiereis naar het oostelijk halfrond. Onder meer zal hij een bezoek brengen aan India, Pakistan, Indonesië en Nieuw-Guinea. Omstreeks Pasen wordt de HoogEerw. Pater van den Eijnden in Nederland terugverwacht. (Van onze correspondent). Na een voorbereiding van bijna een jaar zuilen a.s. Zondag de eerste voortrekkers van de Miguel-Pro-Luchtvaartstam op Teriet bij Arnhem het luchtruim kiezen. Deze katholieke voortrekkers-stam zal de eerste van de Nederlandse Verkenners zijn, die zich met het vliegen zal bezig houden. Weliswaar kent oe Nederlandse verkennerij reeds vele jaren het zee- en luchtverkennen, maar van dat laatste is tot dusver weinig terecht gekomen. Bij het lossen van blokken magnesiet, bestemd voor de Magnesiet- en Amarilfa- briek te Vlaardingen, is gistermiddag om streeks half vijf een zg. loopkat van de laadbrug gebroken en in het ruim van de lichter „Cornelia" uit Rotterdam terecht gekomen. Daar er verscheidene personen in het ruim werkzaam waren, liet het ongeval zich in het begin ernstig aanzien, doch wonder boven wonder was er slechts een gewonde. De 28-jarige kraanmachinist P. J. uit Vlaardingen moest door de ambulan cedienst naar het ziekenhuis worden over- De Limburgse hoofdstad zal haar bevrij ding, tien jaar geleden, feestelijk herden ken. Zaterdag 11 September reeds zal de her denking in Katholiek Maastricht worden ingezet met een massale bidweg door het centrum van de stad. Het Oostelijke deel van de stad: Wittevrouwenveld en Lim- mel, krijgt een middelpunt van feestvie ring in een groots tuinfeest op het land goed Bethlehem. Maandagmorgen 13 September, de datum waarop tien jaar geleden Wijk op de Oos telijke Maasoever door de geallieerden werd bevrijd, wordt om tien uur in de St Martinuskerk van Wijk een Hoogmis op gedragen. 's Middags om vijf uur maakt het muziekkorps der Limburgse Jagers door Wijk en Wittevrouwenveld een rond tocht, waarna om half negen de Maastricht se estafettelopers, die van Caen dwars door Noord-Frankrijk en België het be vrijdingsvuur naar Maastricht overbren gen, op het Koningsplein bij het bevrij dingsmonument worden verwacht. Het muziekkorps der Limburgse Jagers besluit de feestelijkheid met een militaire taptoe op het Koningsplein. Daarnaast zijn er in het Oostelijke deel der stad muzikale rond tochten en concerten. Dinsdag 14 September, de datum, waarop Maastricht zelf tien jaar geleden werd be vrijd, wordt om tien uur in de St Ser- vaaskerk een plechtige Hoogmis opgedra gen. De militairen van het Maastrichtse garnizoen maken in de loop van de morgen gebracht. Twee andere arbeiders, A. B. uit Rotterdam en J. S. uit Kethel, werden slechts licht gewond en konden, na te zijn een mars door de stad. 's Avonds geven verbonden, naar hun woningen worden een Tiroier kapel uit Nul and-Kerk rade. vervoerd. j alsmede groepen van België. Finland en flpMÉJ -V Woensdag 29 September zal de burge meester van Utrecht, jhr mr C. J. 'A. de „an'tz, als solist met het Utrechts Stede- Hik Orkest in Tivoli het pianoconcert van Grieg ten gehore brengen onder leiding van Paul Huppertc. DSt concert is een extra uitvoering ten bate van het instru mentenfonds van het orkest. lat a LSre gestalte van kardinaal De 1° achter. De gelovigen in de kerk talmden met het verlaten van hun plaatsen. Toen strompelde letterlijk de kardinaal, 2e" steund door twee priesters, die ijlings toe schoten, naar de communiebank, om het volk, dat hem zo lief heeft te zegenen Wat er toen gebeurd is hadden wij nog nooit meegemaakt. Er barste in de kerk, terwijl Ons Heer nog in het tabernakel was en de kaarsen op het altaar nog brandden, een applaus los; de ontroering v'an de aanwezigen moest een uitweg finden. Toen de kardinaal in het voorjaar een ernstige ziekte overviel, vreesden we. dat We Z.E. voorgoed zouden moeten missen. v*od heeft hem nog gespaard en we we- 'eb, dat, ook al is Z.E. zeer gebrekkig, hij daar zeer dankbaar voor is. Van zijn ziek- bed af, dat hij wel niet meer zal verlaten, 'eeft hij, door middel van de kranten, die stipt op tijd bezorgd moeten worden, ket wereldgebeuren nog mee. God geve onze kardinaal nu hij zijn zeventigste 'ovensjaar ingaat, bijzondere kracht om 2lin beproeving te dragen. Moge de le vensavond zonder al te grote moeilijk heden nog lang voortduren. Katholiek P.ederland zal hiervoor morgen extra bldden. Op de Uddelcrmeerweg tussen Uddel cn halfCrtlen is Bisterenm'ddag omstreeks ??s e®n verkeersongeluk gebeurd. svmciA' zeven militairen uit de legerplaats verwondingen hebben opgelopen. p.e" ""Kerietrekker uit deze legerplaats een scherpe bocht1 de tegen een bon™ V de wes af en kwara £?le beenbreukenkwetsuren waren e Ithraeht naar hL»^.e gewonden zijn De mogelijkheid bestaat, dat de chauf feur van de trekker met bij'tijds heeft op gemerkt hoe .seherp de bocht in de Udde- lermeerweg is. Omtrent de oorzaak staat nog niets vast. Emmen is gistermiddag overreden en ge. dood door de trein, welke ott17.25 van het station Emmen in de richting van Zwolle was vertrokken. Het r had kans gezien door de omheining tuin achter de ouderlijke woning spoorbaan te komen. Mr W. G. J. Veenhoven heeft gisteren zijn zilveren jubileum gevierd als secre taris van de Vereniging De Nederlandse Dagbladpers 1945. Enkele lokalen van het gebouw der ver eniging te Amsterdam waren versierd met de vele felicitatiebloemstukken; een noge stapel telegrammen en brieven uit alle delen van de wereld prijkte op een grote tafel met velerlei geschenken, toen later in de namiddag honderden van verre en nabij persoonlijk de jubilaris kwamen gelukwensen. Uit aile sectoren van het bedrijfsleven, waarmee al wat het dagbladwezen uit maakt relatie of contact heeft, zijn mr Veenhoven de bewijzen toegestroomd van waardering voor zijn werk, waarvan hij zelf onlangs in een interview heeft ver klaard „zo dankbaar te zijn dat te mogen verrichten". Voor een bijzondere, echt Amsterdamse verrassing, hadden de gezamenlijke hoofd stedelijke dagbladondernemingen gezorgd. Halverwege de receptie gleed een grote zolderschuit met een kleine band tot voor Herengracht 268. Feestelijke klanken van af dat drijvende podium vulden dra alle rangen van de concert-gracht, vooreerst de loges: het bordes en de vensters van het N.D.P.-bureau. Als slot van deze „sere nade" werd de op het podium verschenen jubilaris van ai deze rangen luide toe gejuicht. Met een feestbanket in „Carlton" werd de jubileumviering besloten. Mr W. G. J. Veenhoven heeft Woensdag zijn zilveren jubileum gevierd als secre taris van de Ver. „De Nederlandse Dagbladpers 1945". De belangstelling voor dit jubileum was enorm, uit alle delen van het bedrijfsleven, waarmee de dagbladpers te maken heeft, kwamen felicitaties binnen. Onze foto geeft een beeld van de in het bureau van de N.D.P. gehouden receptie: Mr Veenhoven in gesprek met enige van de belangstellenden. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft ingesteld een com missie. welke tot taak heeft hem voor te lichten omtrent de maatregelen welk- ge nomen dienen te worden m|t betrekking tot natuurhistorische musea. Aanleiding tot de instelling van deze commissie was de overweging, dat natuur historische musea, mits opvoedkundig en aesthetisch op de juiste wijze verzorgd, er in belangrijke mate toe kunnen bijdragen in brede lagen van de bevolking het in zicht in de natuur te verdiepen, daarmede de belangstelling voor de natuur te ver hogen en de recreatie in de natuur meer inhoud te geven. In dit opzicht is in het bijzonder een nuttig effect te verwachten van kleine musea in of nabij natuur reservaten en meer in het algemeen tn streken, die door hun natuurschoon veel bezoekers trekken. Wa (Van onze correspondent) Eupen (O j eer mi?derwijs en Culturele Zaken). Vrijdag- Un om 12 uur de zesde tentoonstel- hehK' 'd Ned. Beurs" te Eindhoven zal ee öen geopend, betekent dit welhaast itidn ïaditie- waarin handel, ambacht en koest e 7ich tekenjare hebben mogen dub!»jen in de belangstelling van tien- Want if.en- Alleen de plaats is veranderd, teuton .oven's wederopbouw heeft de W0er,„ ,teUingsruimte verlegd naar de ten n ,f zijde van de spoorwegviaduc- Waa'r uCfltans 'n het hartje van de stad, 'entonnf. ,!,Honurnentale front drie grote vele ^T'hngshallen verbergt, in welke ''ngen p denstanders, fabrikanten, instel- Werkwii7, orsanisaties hun producten en Verschijnen exposeren in een bonte Ei ikheid. ult jaa* aeg, meer werk gemaakt van de opbouw der stands, van de entou rage en het smakelijke décor dan in vo rige jaren en het ziet er naar uit, dat de zesde „Eindhovense" Beurs een record aantal bezoekers zal trekken, niet in het minst door het grote aantal shows en de monstraties, die vooral in de afdeling „Voor U, Mevrouw" dagelijks gehouden zullen worden. De Eindhovense Mode Combinatie heeft zelfs een afzonderlijke hal ter beschik king. om dagelijks viermaal een mode show te organiseren, gratis voor tentoon stellingsbezoekers te bezichtigen. Daar naast zal men een schoenenshow aantref fen, een show van herenmode eri kapde- monstraties. De tentoonstelling blijft open tot en met 19 September, daags na Eind hoven's bevrijdingsdag, rond welke datum extra veel vreemdelingen in deze stad worden verwacht. DE BEGINNENDE SPORTVISSER slaakt wel eens een diepe zucht, wanneer hij zich tracht te verdiepen in de wettelijke bepalingen aangaande zijn prille liefhebberij. Het schijnt een rijstebreiberg, waar geen doorkomen aan is! In werkelijkheid valt dit wel een beetje mee, al heeft de Visserijwet verschillende voetangels en klemmen, welke de nieuweling en heus niet altijd alléén de nieuweling een bekeuring kosten. In de practijk heeft echter lang niet élke hengelaar met alle bepalingen op het gebied van de sportvisserij te maken. Doch omdat steeds meer toekomstige „kanonnen" met hun pas-verworven (en meestal duurbetaalde!) hullen en een verheerlijkt gezicht naar de waterkant trekked, is hei wellicht dienstig het een en ander te zeggen over deze bepalingen. De adspirant-volgeling van Sint Petrus 'p" fr °P de allereerste plaats rekening ho. u ..hou<3en, dat hij aan de waterkant het h!W13,S-,in 2i3n zak dient te hebben van bevoegder nl/6,"' dat hii vi3ftig cenls t6rf nnlitieh„ Plaatse (gemeentesecretarie of de 1verbete?iUnirdeponlerde als b«drage in ing van de visstand. Dit geldt voor de gewone vaste hengel mitsgaders de nog weinig gebruikte vliegenhèngel Gaa men met een werphengel op pad of met een snoekhengel voor levend aas of wilt U een nachtje gaan piureS" dan [S de kaart van twee kwartjes niet vol doende, doch dient men voorzien te ziln van de zgn. Kleine Akte (in de wandeling „snoekakte" genaamd), welke raison van drie gulden eveneens verkrijgbaar is bij bovengenoemde adressen Bovendien heeft men dan de schriftelijke toestemming nodig van degene (persoon, vereniging of instantie), die houder is van het visrecht op het water, waar u uw geluk wilt gaan beproeven. En om het ingewikkelder te maken- deze schriftelijke vergunning dient nauwkeurig te vermelden voor wie, waar en wanneer zij geldt. En om het nóg in gewikkelder te maken: deze vergunning moet voorzien zijn van een stempel van wege het ministerie van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening. Let daar altijd op wanneer u met uw al dan niet zuurverdiende ge!d het recht koopt om ergens te snoeken: dat stempel doet het hem! Reeds heel wat bonafide sportvissers zijn de dupe geworden van vergunningverstrekkers en goedhartige boeren, die „wel even een papiertje zou den uitschrijven", waaraan dan prompt het stempel ontbrak. En e/en prompt komt er juist dan een veldwachter met het nuch tere verzoek „even de papieren te mogen zien". Resultaat: 'n bon en soms inbeslag neming van de spullen. Om helemaal duidelijk te zijn met be trekking tot de kleine akte en de bena ming „werphengel": een kleine visakte heeft u natuurlijk niet nodig, wanneer u uw lichte werpstokje optuigt met een schuifdobber of enkel schuiflood en er met een flinke vlok of pluim brasem of karper mee tracht te verschalken! De wet .spreekt van peur. hengel, geaasd met (levende of dode héle) vis of sleephengel En onder het begrip ..sleephengel" valt uw hengel, wanneer hij voorzien is van een levend visje, getakeld dood visje of een der honderden soorten spinners, lepels, Pluggen of „blinkers" of wanneer u door °ngea?bt: welke soort aas of kunstaas op geraffineerde wijze door het water te be wegen, roofvis tracht te suggereren met 'evand visje te doen te hebben. Het is _„_11fok niet alleen de „molen" of het stempelt! "W henge' tot sleephengel ZOALS wel elke sportvisser bekend is, mag men geen vis in zijn bezit hebben, welke onder de gestelde minimummaat valt. Als houder van een kleine visakte is men echter gerechtigd in het bezit te zijn van 30 levende blank- of ruisvoorns blei (bliek), baarzen of brasems. Sinds de wijzi ging van art. 3 lid 3 van het Algemeen Visserijreglement voor de Binnenwateren en het Riviervisserij-Reglement dd. 3 Februari jl.. mogen deze 30 visjes ook dood zijn. Voor die datum was het namelijk zo, dat men kans liep een bekeuring te krij- gen, wanneer in het akertje een aasvisje ontijdig het tijdelijke voor het eeuwige verwisselde en bij controle door „de be voegde ambtenaren" in het akertje werd gevonden. Thans hoeft men hiervoor niet meer bang te zijn. Bovendien mag men sinds 3 Februari vissen (op snoekbaars of paling) met een stukje van 'n ondermaatse vis wanneer men in het bezit is van een Kleine Visakte. Heeft men deze akte niet. dan mag men uitsluitend mootjes van maatvis gebruiken. De bezitters van de gewone hengelkaart voor één vaste hengel stellen zich bloot aan een bekeuring, wanneer zij een op getuigde reservehengel of -top naast zich hebben liggen, want het in bezit hebben in de onmiddellijke omgeving van viswater van een opgetuigde hengel zonder vol doende papieren is reeds strafbaa En die tweede hengel is niet gedekt door de kaart van twee kwartjes. Wil men met meer dan één hengel vissen of een reserve-hengel naast zich neerleggen, dan moet men een daartoe strekkende kaart aanschaffen en ook in dat geval weer voorzien zijn van een geviseerde vergunning van de eigenaar op het visrecht. De houders van de „snoekakte" echter mogen naast hun snoekhengel tegelijker tijd een vaste hengel gebruiken (bijvoor beeld als „bijleggertje" of om aasvisjes te vangen). Echter alleen wanneer de gevi seerde vergunning, welke bij het gebruik van de snoekakte altijd behoort, zulks niet uitdrukkelijk verbiedt! Ondermaatse vis dient onmiddellijk na de vangst in hetzelfde water teruggezet te worden. Terugzetten is iels anders dan ..teruggooien". Dit moet me even van het hart om de baldadige manier, waarop vooral Zondagsvissers vaak een onder maats visje tientallen meters ver op het water kletsen! Daar is niemand mee ge diend en het visje in kwestie alterminst HET bevestigen van meer dan één haak aan een snoer (bijvoorbeeld bij een paternostertuig voor baars), is niet verboden. Vis wordt gemeten van de uiter ste punt van de bek tot het uiterste staart- elnde. Het is echter niet de bedoeling dat u een jong snoekje of een brasempje zó lang masseert, kneedt en rekt. tot het aan de gestelde minimummaat voldoet. Een werkelijke sportvisser neemt eigener be weging deze minimummaten wat ruim, óók al om de visstand te sparen. Wat heeft men per slot van rekening aan 'n voorntje van 15 of een baarsje van 22 cm.! Wanneer zij schoongemaakt zijn, vindt u ze niet eens terug in de pan! Van vastgestelde maten gesproken: U kent ze toch? Sommige leperds maken een aantal kleine kerfjes in het dikste deel van hun hengel. Een maatlatje pleegt nogal eens zoek te raken of vergeten te worden. Het verdient echter aanbeveling dat u deze kerfjes weer waterdicht maakt met wat blanke vernis of zo, om inwateren en rotten van de hengel te voorkomen. Zekerheidshalve vermelden we de mini mummaten nog even: Voorn 15 cm, baars 22 cm., barbeel en houting 30 cm., blei of bliek 15 cm., brasem 22 cm., karper 35 cm., serpeling 15 cm., paling 28 cm., snoek en snoekbaars 40 cm., bot 20 cm., meun, sneep en winde 25 cm, zeelt 21 cm. HET visseizoen loopt van 1 Juni tot en met 15 Maart voor het binnenwater. Voor stromend water is het seizoen iets langer, namelijk tot met 31 Maart en het afgelopen jaar zelfs tot half April. 's Nachts mag er niet gevist worden: dit is slechts toegestaan van één uur voor zonsopgang tot één uur na zonsonde-gang Het is dus raadzaam uw horloge te raad plegen wanneer „ze juist zo lekker bijten" en het zonnetje neigt ter kimme. Er be staan veldwachters en politie-agenten. die ten deze geen scherts of excuses staan! Verschillende gemeenten, b.v. Maasland onder Vlaardingen, kenden een bepaling, welke het vissen op Zondag verbood Sinds de nieuwe Zondagswet echter 1n werking is getreden, hebben dergelijke be palingen haar rechtsgeldigheid verloren. Het is maar dat u het weet. wanneer men u tracht te intimideren, zoals nog wel eens een enkele keer voorkomt. Voor plassen als de Nieuwkoopse Plas sen. de Loosdreehtse Plassen, de Bergse en de Kralingse Plas te Rotterdam ts prac- tisch ook altijd een vergunning nodig, omdat deze plassen wel bevaarbaar zijn. doch niet bevaren worden, anderi dan door pleziervaartuigjes. Het zijn dus geen waterwegen. In twijfelgevallen doet men het beste een polRie-ambtenaar of omwonenden te raadplegen. Men voorkomt daar veel soe- sah mee! Stö. 1 Frankrijk folkloristische dansen op het Vrijthof. Ook deze avond zal de hele stad vol muziek zijn van de Maastrichtse har monieën en fanfares, die overal concerten geven en muzikale rondwandelingen maken De voornaamste gast van de president van het genootschap van Britse vliegtuig bouwers was gisteren Z.K.H. de Prins der Nederlanden. Prins Bernhard was in het begin van de middag met luitenant-kolo nel Gerben Sonderman in een regprings- dakota op het militaire vliegveld Blaek- bush dichtbij Farnborough gearriveerd. De weersomstandigheden waren abomi nabel: regen en laaghangende bewolking. Tegen half drie. juist toen het voorvhegen van de vliegtuigen een aanvang nam arri veerde de Prins per auto bij de speciale tent van de president van het genoot schap. Het weer verbeterde later aanmerkelijk en hoewel er nog wel een enkel buitje viel kregen de opklaringen toch de over hand. Prins Bernhard was er o.a getuige van. dat Nevil Duke met de nieuwste uit voering van de Hawker Hunter" een se rie van vier keiharde knallen bij elkaar dook., toen hij tweemaal dezelfde duik vlucht sneller dan het geluid vloog Prins Bernhard was er voorts getuige van. dat het eerste productiemndel van de viermotorige Bristol „Brittannia" ver- keersmachine zijn debuut maakte. De AVRO „Vulcan"-bommenwerper staakte tijdens de start zijn aanloop, omdat naar de bestuurder Falk later verklaarde, de meter voor het aanwijzen van de brand- stofdruk, een waarschuwend rood signaal liet zien. Om ruim half vijf werd de Prins door de president van het genootschap uitgelei de gedaan en reed men voorafgegaan door militairen naar het vliegveld Blackbush waai de Prins de terugreis naar Nederland aanvaardde. Naar wij vernemen, is dr P. A. F. van der Spek, inspecteur van de Geestelijke Volksgezondheid, met ingang van 1 Sep tember j.l benoemd tot geneesheer-direc teur van de psychiatrische inrichting „St Bavo" te Noordwijkerhout. De eerste en voornaamste taak van dr Van der Spek in Noordwijkerhout zal zijn plannen te ontwikkelen voor de bouw van een nieuw paviljoen voor lichte gevallen der neurose lijders. De Broeders van Liefde hebben voor deze bouw reeds een lening aan gegaan. De jaarlijkse Airborneherderking te Oosterbeek valt dit jaar op 16, 17 en 18 September. Op EUsnderdag 16 September komen de deelnemers aan, waarna een be- groetingsbijeenkomst wordt gehouden in de Ned. Hervormde kerk te Oosterbeek. De commissaris der K ningi- in Gelder land, jhr dr C. G. C. Quarles van Ufford, zal hier het woord voeren. Des avonds wordt een lezing gehouden door lult.— generaal G. B, Horrocks. Vrijdag 17 Sep tember zal na een H. Mis op de Airborne- begraafplaats en een Avondmaalsdienst tn de Ned. Firvormde kerk te Ooster^- te elf uur de c'"-iële herdenkingsd'ensf op de Airborne-begraafolaats beg: <m. Des avonds om zes uur zal men in stille om gang naar het Airborne-monument bij de Rijnbrug trekken. In de Stadsschouwburg te Arnherr volgt 's avonds het optreden van het S apino- ballet. De volgende ochtend wordt een I - zoek gebracht aan graven die elders lig gen. In de middag wordt een ror.drit ge maakt over de landings- en gevechtster reinen waarna een kranslegging vojgt bij het Airbornemonument te Oosterbeek. Maandag 20 September vertrekken de deelnemers weer. In zijn vergadering van 8 September 1954 heeft de Raad van Bestuur Bouwbe drijf te 's-Gravenhage, de Federatie van Werkgeversorganisaties in de bouwnijver heid, de heer J. Dura Dzn, directeur van Dura's Aannemingsbedrijf N.V. te Rotter dam, tot voorzitter benoemd als opvolger van ir J. J. G- van Hoek. Bij zijn installatie heeft de heer Dura in een korte rede de eis gesteld van een spoedige oplossing van het vraagstuk der huidige spanningen op de arbeidsmarkt. Voorts heeft hij er op gewezen, dat de Raad van Bestuur Bouwbedrijf in de naas te toekomst belangrijke taken wachten, o.m. op het gebied van de publiekrechte lijke bedrijfsorganisatie en de vervolgin gen op grond van verouderde en niet lan ger houdbare voorschriften. De politie pikte de tachtig-jarige Alphonse Lebé tenslotte dan in zijn grijze kuif. Alphonse bleek, ondanks zijn gevorderde leeftijd hardnekkig in de boosheid. Hij kon het niet laten pakjes scheermesjes te stelen uit waren huizen Reeds vier maal had men de oude baas op dergelijke kruimeldief- an betrapt en iedere keer had de p°litie de man. juist wegens zijn hoge teeltijd, maar weer met een waarschu- wine laten gaan. Toen men hem de vijfde maal betrapte, kreeg hij een procesverbaal en een paar politieman nen gingen met hem alle voorradige winkels af, die ooit scheermesjes ver kopen, om deze „klant" te tonen, zodat ze voortaan voor hem kunnen oppassen "et vreemdste van dit alles: Alphonse Lebe is lang geen arm diakenhuisman netje; hij bezit het kapitaal van 15 mil- lioen francs hetgeen hem een inkomen van ongeveer 25 per dag oplevert. Liverpool „Als u een paar jongens een robbertje ziet vechten, gehoorzaam dan niet aan uw natuurlijk instinct om ze van elkaar te halen want kleine jongens doen elkaar zeiden letsel en tien tegen één zullen ze weer de beste vrienden zijn, wanneer ze hun verschil van mening beslecht hebben". Dat zei niemand min der dan dr H. S. Bryan, de directeur van een grote psychiatrische kinderkli- mek in Liverpool en men behoeft werkelijk geen directeur van een derge lijke instelling te zijn om dat te bevestigen, want iedere vader en moe der kent de jongensruzies, die alleen de ouders soms verontrusten, maar nooit de kinderen. Binnen zekere grenzen moeten de jongens hun agressieve in stincten kunnen uitleven, meent dezelf de autoriteit verder nog en hij voegde er aan toe dat het juist de „Little Lórd Faunt!?rov"-typen zijn (de al te be scheiden en nooit eens ondeugende Jon gens), die later dikwijls de grootste moeilijkheden opleveren

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 5