Bevloeiing van „geestelijke woestijnen De nieuwe zeesluizen Vlissingen Grote schepen kunnen vlot de binnenhaven bereiken geopend van t°r.iike Conflict tussen premier en Generale Staf de Unanieme voldoening omtrent overleg in Brussel i Nieuwe organisatie van buitenker kelijke zielzorg in Bisdom Haarlem De plechtigheid der afkondiging Verkiezingen in Sleeswijk-Holstein Moeilijkheden in Vietnam „Commissie geestelijke ontwikkelingsgebieden'' Een volksbeweging Zware brand in veevoederfabriek Nederland helpt Algerië Reünie „Oranjehotel" Arts bij auto-ongeluk omgekomen EDEN OP REIS IN EUROPA „VLIEGTUIG IN ZEE' GESTORT..." Onderhoud Hoffmann- Mendes-France De adoptie-kwestie MAANDAG 13 SEPTEMBER 1954 PAGINA 3 Tijdens een plechtig Lof in de noodkerk van Beverwijk heeft gisterenmiddag Z. H. Exc. Mgr J. P. Huibers, bisschop van Haarlem, mededeling gedaan van de stichting ener Commissie geestelijke ontwikkelingsgebieden Bisdom Haarlem, een zeer belangrijk initiatief dat van ingrijpende betekenis zal blijken voor de buiten kerkelijke zielzorg in de gebieden, die zich door allerlei bijzondere omstandigheden in hoog tempo ontwikkelen. De taak De Slichtingen Haar werkwijze Eerste leden Andere gebieden Benoemingen Goede verbinding voor zeeschepen Na over de brug te zijn gegaan, stapte Hu hkteriseerdt! Z-H- Exc' Mgr J" P' meenheid fsterJenmiddaS de f ^an de actie tot geestelijke Welkome verrassing Bet De afkondiging 15 M. beneden buiten waterstand Feestelijke Armada Verlies voor Adenauer Geschatte schade: 1 millioen Zending vollemelkpoeder voor aardbevingsslachtoffers Echtgenote ernstig gei vond (Telefonisch van onze correspondent BRUSSEL, Zondagavond. Toen de Britse minister van buitenlandse zaken Eden Zaterdagmiddag per militair vliegtuig te Meisbroek landde, om te Brussel met de Benelux- ministers te confereren, waren zijn eerste woorden, nadat hij Spaak en de Engelse ambassadeur had begroet, die hem waren komen verwelkomen: „Waar zijn de journalisten? Ik zou een verklaring willen afleggen". Spaak antwoordde! „Naar die heren hoeft men hier nooit lang te zoeken. Hier zijn ze". Eden wendde zich daarop tot de persmensen en zeide in het Fraus, geheel ongevraagd: „Ik ben hier naar toe gekomen om met mijn collega's' van het vasteland op nuttige wijze te werken voor de vrede en de eenheid van Europa." Minister Beyen: Tevreden Eden in Bonn Mededeling van Frans schip berustte op vergissing (Van onze Haagse redactie) Beraad van de Ned. Verenigina; van pleegouders 4 Als eerste punt heeft deze com missie, die een adviserend karakter draagt, op haar program het doen van voorstellen aan de bisschop om trent de gebieden, welke door de bisschop zulleu worden aangewezen als „geestelijk ontwikkelingsgebied'" en het voorbereiden van een stich ting voor elk dezer gebieden. Dat de plechtigheid der afkondiging te Beverwijk geschiedde had een bij zondere betekenis: als eerste der bedoelde ontwikkelingsgebieden is Kennemerland aangewezen, waar o.m. de industrialisatie rond de Hoogovenbedrijven tot een geheel nieuwe situatie heeft geleid. De Stichting Opbouw Katholiek Kenne- berland is dus de eerste in de te ver wachten reeks. Deze en dergelijke stichtingen zullen zich bezig houden met de maatschappelijke en culturele op bouw in de „geestelijke ontwikke lingsgebieden". De diocesane Commissie heeft verder een voorlichtende en richtinggevende taak te vervullen ten aanzien van de regionale stichtingen en van de organisa ties en instellingen in de door de bis schop aangewezen geestelijke ontwikke lingsgebieden. Voorts zal de Commissie de voorlich ting en verdere voorbereiding bevorde ren van degenen, die betrokken zullen worden bij het binnenlandse migratie proces, dus bij de verplaatsing van perso nen en gezinnen. Tenslotte zal de Commissie de bis schop moeten adviseren ten aanzien van de door Z. H. Exc. te nemen maatregelen die met het voorgaande verband houden. De Commissie verricht haar werk zaamheden met volledige inschakeling van alle bestaande diocesane, regionale, plaatselijke en parochiële organisaties, welke hiervoor in aanmerking komen. De Bisschop heeft bepaald dat deze orga nisaties de door Z. H. Exc. goedgekeurde richtlijnen van de Commissie zullen vol gen. De Stichtingen, die zich hebben te hou den aan de hierboven aangegeven richt lijnen, heben haar taak in het aangewezen deel van het Bisdom. In de regels, neer gelegd in de Stichtingsacte voor Katho liek Kennermerland, lezen wij b.v., dat deze stichting in haar gebied een voor lichtende, coördinerende en, indien dit noodzakelijk blijkt, uitvoerende taak te vervullen heeft in nauwe samenwerking met de instanties der andere bevolkings groepen, inzake het maatschappelijk en cultureel opbouwwerk in Kennermerland. teneinde het godsdienstige-zedelijk wel zijn met name van de katholieke bevol king te beschermen en te bevorderen. De Stichting verricht haar werkzaam heden overeenkomstig de door Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem goedgekeurde richtlijnen van de door Hem ingestelde Commissie geestelijke ontwikkelingsge bieden Bisdom Haarlem. De Stichting tracht haar doel te be reiken door haar bemoeienis overeen komstig de voorgaande taak-omschrijving uit te strekken tot sociaal-economische en sociaal-caritatieve activiteiten, on derwijs en opvoeding, vorming buiten schoolverband, vrijetijdsbesteding, volks huisvesting en stedebouw, geestelijke en lichamelijke volksgezondheid en overige terreinen die door de Bisschop dienstig worden geacht. De Stichting zal een geregeld contact onderhouden of regelen met de hiertoe geëigende instanties der burgerlijke Overheid en met de direecties der bedrij ven. Zij verricht haar weerkzaamheden met volledige inschakeling van de dioce sane, regionale, plaatselijke en parochiële organisaties, die daarvoor in aanmerking komen. De geldmiddelen van de Stichting be staan uit subsidies van de kerkelijke en de burgerlijke Overheden, van bedrijfs leven en van de organisaties, uit betalin gen voor verrichte diensten en evt. an dere geldmiddelen. De Stichting heeft een bestuur van ten hoogste 20 leden, die door de Bisschop worden benoemd en ontslagen. Voor de eerste maal werden door Z. H. Exc. be noemd de heren H. Nielen (voorzitter) uit Heemskerk, mr. J. F. M. Homulle (secretaris) uit Beverwijk, R. Graafsma (penningmeester) uit Velsen, C. F. A. Geraets, hoofdaalmoezenieer bij de Hoog ovens, C. P. Bossers, kap. H. Jansen en mevr. Wilgenburg-Krane, allen te Bever wijk, de heren dr K. Groensmit uit Hil versum, G. Hofman uit Zaandam, J. de Lange uit Alkmaar, J. H, M. Rolink uit Velsen-Noord, C. J. de Ruyter uit Heems kerk, F. J. A. Strijbosch uit IJmuiden- Oost, P. Zijm uit Amsterdam en mevr. E. H. M. Heurkens-v. Grootel uit Velsen- Zuid. Is Kennermerland dan de eerste, er zijn nog andere gebieden die op een goedge organiseerde aanpak van de buitenker kelijke zielzorg wachten, waarbij de apos- tolische-werkende leek de priester ter Internationaal Kath. Migratiecongres te Breda. Tijdens de vergadering v.l.n.r.: prof. De Quay commissaris der Koningin in N.-Brabant, mgr Jos. Baeten, bisschop van Breda, de Pause lijke Nuntius in Brussel, mgr Formi en minister Suurhoff. zijde zal staan. Wij denken hierbij aan West-Friesland als typisch expulsie-ge- bied, waar dus een deel der bevolking vertrekt om voldoende ruimte en werk gelegenheid te laten aan de blijvenden, aan het oliegebied ten Zuidwesten van Rotterdam en aan het Zuiden van de Maasstad, aan het met kassen volgebouw de tuindersgebied in het Westland, aan de Bollenstreek en aan Voiendam en om geving. Het oprichten van Stichtingen in deze gebieden vereist echter een grondige voorstudie en een gedegen voorbereiding die haar tijd vergen. Een bijzonder woord moge hier worden, gewijd aan de belangen, die de indus trieën hebben bij goede materiële voor zieningen in de zielzorg. Van wijlen de heer Plesman is het woord afkomstig van „de geestelijke woestijnen", waarin deze gelovige K.L.M.-pionier nieuw-gevestig- den niet ten onder wenste te zien gaan. Een der lichtende voorbeelden is ook de directie van de R.P.M.. die subsidie ver leende aan de kerkenbouw in Vlaardin- gen. Een zeer belangrijk object in geestelijke ontwikkelingsgebieden is ook de Katholieke Technische School, welke zelfs in agrarische ge bieden een zeer belangrijke functie heeft. Het is imruers van het hoogste belang dat de jeugd, afkomstig van het platteland en zich voorbereidend voor het vertrek naar industrialisatie- gebieden daar aankomt als goed geschoolde jonge arbeiders? De taak van de diocesane Commissie en de regionale stichtingen zal niet ge makkelijk zijn, maar met Gods hulp zullen zij veel kunnen betekenen ter leni ging van de geestelijke nood in de ont wikkelingsgebieden. Het Haarlemse diocees moge zijn Herder dankbaar zijn voor diens initiatief! Voor de eerste maal heeft de Bisschop als leden van de Commissie benoemd: Mgr. H. J. J. van Hussen (voorzitter), prof. G, H. L. Zeegers, hoogleraar te Nij megen en directeur-generaal van het Kath. Sociaal-Kerkelijk Instituut (secre taris), rector W. A. E. Bokeloh van het Kath.-Sociaal Centrum, prof. ir J. H. Fro- ger, hoogleraar aan de Techn. Hogeschool, de heer J. Kortink van de K.A.B., mgr mr F. J. C. M Op de Coul, directeur van het R. K. Centraal Bureau voor Onder wijs en Opvoeding en mr G. J. Vermeulen van de L. T. B. (Van een onzer verslaggevers). De regen viel met felle slag, precies op het moment Zaterdagmiddag, dat een ge zelschap genodigden uit auto's en bussen stapte, om zich onder de muziek van het Zeeuwse volkslied, gespeeld door de har monie ,,St Caecilia", op te stellen voor de nieuwe Keersluisbrug in Vlissingen. Een ophaalbrug, die met een overspanning van ongeveer 22 meter en een breedte van 16 meter in haar soort de grootste van Europa moet zijn, terwijl de oude slechts 6 meter breed was. Deze oude brug dateerde nog uit de tijd, dat het kanaal door Walcheren werd ge graven ter vervanging van de scheep vaartweg door het Sloe, dat in verband met het doortrekken van de spoorlijn GoesRoosendaal omstreeks 1870 werd af gedamd. Na de oorlog verkeerde zij in een erge staat van verval en daar het toe genomen verkeer een bredere overspan ning noodzakelijk maakte, werd een ge heel nieuwe brug gebouwd. De bediening geschiedt electrisch en is volautomatisch, waarbij het openen en sluiten ongeveer 2 minuten duurt. De bomen kunnen slechts neergelaten worden als de rode stoplichten voor he£ wegver keer branden, waarna de brug pas omhoog gaat. Omgekeerd zakt de brug eerst als het sein voor de scheepvaart op rood staat. „Werken in eenheid is nodig, al Priesters en leken dienen als om strij „Werken in eenheid is nodig, Was 't alleen maar uit zelfbehoud." "In slagorde dienen wij op de trek ken en niemand is hierbij uitge- fchakeld." Met deze woorden bekend met deze «ie,,,. 'I- „- j "leuwe actie tndens een toespraak v°OP ee„ aantal ge- nodigden dat de noqdkerk „Regina Coeli te Beverwijk vulde. Reeds 's morgens was de Bisschnr. t» Beverwijk om er ter gelegenheid van Kerkenbouwdag een pontificale h. Mis op tc dragen in de dekenale kerk van St Agatha. Mgr Huibers werd hierbij geas: sisteerd door pastoor R. L. M. van Gin- kel als diaken, hoofdaalmoezenier C. F M. Geraets als subdiaken, deken B. g. Bosman en pastoor P. V. Vollebregs als troondiakens. Presbyter assistens was higr H. J J. van Hussen. De andere func ties werden waargenomen door kape laans uit het dekenaat. Tijdens een korte predicatie wees de fisschop op de betekenis van de Ker- *enbouwzondag en kondigde hij aan, t^elke plechtigheid 's middags stond te geschieden. De bouw van meerdere ker ken blijft dringend nodig, zeide de Bis schop na speciaal gewezen te hebben op sterke en snelle ontwikkeling van het |ebied van de IJmond waar voorzienm- gen getroffen moeten worden. „.De Bisschop reikte zelf de H. Commu te uit. Toen 's middags door een haag van ,Velpen de Bisschop de noodkerk aan J"et Kuenenplein had betreden, wachtte e«n binnen een bijzonder aangename grassing. Er kwam een hele stoet rtp djes naar het priesterkoor en temid- en van ,jeze t0et droegen vier ferme A "Sens een prachtig schrijntje, dat door Beverwijkse kunstenaar Henk Beek- ton" Was vervaardigd. Aan de buitenkant he<u?e dB schrijntje in opaline de af- keeb ffen van de patroonheiligen der dra in het bisdom. Het bevatte een be- hreÜ van f 9-319,58, de gezamenlijke op hef van de kerkenbouw-collecten in kerb kenaat Beverwijk .In de dekenale 1 oM alleen had deze collecte reeds b°ód d ?Pseieverd. Pastoor van Ginkel gift namens het dekenaat aan. Jeifjg'* Is vopr mij vandaag een groot feest, h'n wii Bisschop. Dit mooie bedrag zul- ?ar ei aa" Maria aanbieden om er voor die ij. nieuwe kerk mee op te richten, °hineiV,ejS zal zlin gewijd aan Maria sm des Hemels. Priesters en leken dienen als om strijd de eer van Maria hoog te houden, die im mers ons aller Moeder is, op wie wij zo veel mogelijk moeten gelijken. Wanneer wij dit nastreven, zal in onze harten het .pods worden verbreid, maar ook nnerlijk moet dit Rijk worden uitge breid. Daarom moeten wij met liefde offeren omdat er veel kerken moeten worden gebouwd. Dankbaar ben Ik voor de edelmoedigheid, waarmede deze som racht "a 10000 gulden bijeen is ge- ls- het be«in van een heel P o Kennemerland moet worden uitgevoerd. Hiervoor wordt thans een Stichting in het leven geroepen. De geweldige industrialisatie en de aanwas van de bevolking vervult ons met zeer grote bezorgdheid. Velen kun nen geen Ja"dbanwers, tuinders of bloem kwekers WOJJ®. maar komen naar hier om ingeschakeld te worden in het indus trialisatie-proces. Daarmede verandert hun gehele levenswijze. Voor velen be tekent dit een verlaten van een gebied, waar een katholieke sfeer hangt naar een omgeving, waar zjj zich wellicht ver eenzaamd of losgeslagen gevoelen. Door te zorgen voor SCho,en.' cen tra voor vrije tpdsbesteding en jeugd centra moeten wij een katholieke sfeer scheppen. Zo zijn daar ook het woningvraagstuk, de sociaal-charitatieve vraagstukken, de zorg voor de moeilijkste categorieën als de bejaarden. De a-socia enmogen wq ook niet aan hun lot overlaten. Wij moe ten attent zijn bij de vorming van wijk centra, die met hun goede ook hun kwa de zijden hebben. Hierbij üg.veel aan de leiding, die initiatieven daar onder er wellicht zijn waaraan wij prin cipiëel niet kunnen medewerken. Als voorbeeld van een goede activiteit op het gebied van Katholieke Actie noemde de Bisschop de instelling van het Bedrijfs-apostolaat. Hierna deed de Bisschop mededeling van de oprichting van de Advies-com missie en de Stichting voor de opbouw m Kennemerland en noemde hij de namen van degenen, die hij als eersten m bei de lichamen had benoemd. Hij wekte op tot eenheid bij de uitvoering van dit werk dat slechts ten doel heeft, dat wij als katholieken kunnen leven en onze kinderen een katholieke opvoeding kunnen geven. Na deze toespraak celebreerde de Bis schop het lof. Onder degenen die dit Lof bijwoonden bevonden zich verscheidene burgemeesters uit Kennemerland, katho lieke wethouders en gemeente-secretaris sen. Ook waren doar de nieuwbenoemde!) met hun dames. Op de voorste banken hadden o.a. mgr J. M Groot, vicaris- generaal en mgr H. J. J. van Hussen plaats genomen. Ook vertegenwoordi gers van religieuze congregaties, van het Kaski, van het Fonds Kerkenbouw e.a. bevonden zich bij deze plechtigheid het gezelschap weer de voertuigen in om naar de Schelde-oever nabij het station te rijden, waar men aan boord ging van de „Prins Willem I", een gepavoiseerde veerboot, om naar de nieuwe Zeesluizen te varen, die vandaag eveneens in gebruik werden genomen. Aan het einde van de tweede wereld oorlog was het met de haven van Vlissin gen droevig gesteld. De monding was door tot zinken gebrachte schepen versperd en het sluizencomplex, dat de Buitenhaven verbond met de beide binnenhavens, was geheel vernield en de 1200 meter kade muur aan de binnenhavens met bijbe horende gebouwen waren één puinhoop. Na de eerst nodige opruimingswerkzaam heden en het herstel van de kademuren, begon men eerst in 1950 met het bouwen van nieuwe sluizen. Nu bestaat er weer een goede commu nicatie tussen de beide havens, ook voor grote schepen. De sluiswerken bestaan uit een grote en een kleine sluis, waardoor schepen met een breedte van 22% meter, een lengte van 138 meter en een diepgang van 17 tot 32 voet, naar gelang het laag of hoog water is, geschut kunnen worden Het vullen en het ledigen van de kolken geschiedt door het heffen van schuiven in de deuren, waardoor openingen vrijkomen, welke het water toe- of aflaten. Bij het grootste verval het schutbedrijf is on afhankelijk van de buitenwaterstand zal de kolkvulling resp. lediging van de grote sluis circa 8 minuten vorderen en die van de kleine sluis circa 5 minuten. De deuren, evenals de schuiven hierin, worden alle electrisch bediend van drie commandoposten op het plateau tussen de beide schutsluizen af. Het openen der deuren van de grote sluis duurt 2 ndh"" ten; de deuren van de kleine sluis zijn in ruim 1 minuut geopend. Het interessantste deel van het werk uit technisch oogpunt was het formeren van de bouwput, waarin de waterspiegel 10 tot 15 meter beneden de buitenwater stand kon worden verlaagd en waarbinnen de resten van de oude sluizen konden worden gesloopt en de nieuwe gemaakt De situatie was ter plaatse zeer bekrom pen; aan de zijde van de Buitenhaven en van het Verbreed Kanaal mocht de scheepvaart niet worden gehinderd en er was dus weinig plaats voor het maken van afdammingen. Door op ruime schaal gebruik te maken van stalen damwand- materiaal (ongeveer 3000 ton) konden de gestelde problemen tot oplossing worden gebracht, al hebben zich aanvankelijk moeilijkheden voorgedaan tijdens 't droog maken van de bouwput. Een ernstige tegenslag is geweest het vollopen van de bouwput tijdens de stormvloed van 1 Februari 1953; hierbij is veel schade aan het werk, vooral aan het aannemer-materieel toegebracht. De werk zaamheden hebben hierdoor uiteraard aaarienlijke sta8hatie ondergaan; de finan ciële gevolgen van een en ander waren niet gering. De totale kosten bedroegen ruim 10 millioen gulden. De bouw van de brug kostte 1% millioen gulden. Met het stukvaren van een lint werden de sluizen geopend en begon het schut ten. Onderwijl speelde de koninklijke harmonie „Ons Genoegen" het Wilhelmus Nadat geschut was, voer de „Prins Wil lem I verder, in het kielzog gevolgd door enige andere eveneens gepavoiseerde boten die alle op zijn hardst hun scheeps- fluit lieten horen. ?e ^eesteHike armada werd buiten de kolk opgewacht door zeeverkenners, die kaarsrecht in hun sloepen stonden, de riemen rechtop en keurig saluerend. De i ji ging langs de haven, waar de op leidingsschepen van de marine de „Flores" ?n'de „Heemskerck" liggen, passeerde de industriehaven en de werf van „De Schelde" waarvan de kranen met de vlag getooid waren, om spoedig te eindigen aan de Houtkade voor het stadhuis. Daar sprak de hoofdingenieur-directeur, ir J. H. v. d. Burgt enkele woorden na mens de directeur-generaal, om de be tekenis van deze dag in het licht te stellen. Tot de aanwezigen behoorden de waar nemend commissaris van de Koningin in Zeeland, de heer C. Philipse, de burge meesters van Middelburg, Vlissingen, Vee re en enkele autoriteiten van de Marine. In de Westduitse deelstaat Sleeswijk- Holstein zijn gisteren verkiezingen gehou den. Aan he( einde van de telling bleek, dat de sociaal-democraten en de christen democraten ieder 25 zetels hebben be haald. De vluchtelingenpartij kreeg tien zetels, de vrjje democraten vijf en het „Slees wjjkHolsteinblok" (waartoe de Duitse partij behoort), vier zetels. De sociaal-democraten zijn zodoende met 6,7 procent vooruitgegaan, terwijl de christen-democraten een verlies lijden van 4,9 procent. De communisten behaalden 2,1 procent van het aantal stemmen. Bij de vorige verkiezingen bedroeg het per centage 1,2. De Duitse rijkspartij heeft een winst gemaakt van 0,6 procent. Al deze per. "tages gelden voor het to tale aantal uitgebrachte stemmen. Ongeveer 80 pro t der kiesgerechtig den heeft gestemd. Het grootste gedeelte van de veevoeder fabriek en de magazijnen van de Coöp. Aankoopvereniging te Oldeberkoop, gele gen aan de weg OldeberkoopHerenveen, gemeente Ooststellingwerf (Friesland), is Zondagmorgen in vlammen opgegaan. Om half vijf werd de brand ontdekt. Het vuur woedde zowel in de opslagplaatsen van oliehoudende zaden als in de ver pakkingsafdeling. Op het alarm grepen de plaatselijke brandweer en die van Heren veen met elf slangen en een mistspuit spoedig in. Het blussingswerk werd zeer gehinderd door de felle wind. Om zeven uur was men het vuur meester. Het fabrieksgebouw, 300 ton zaad, 300 ton Ijjnkoeken, de verpakkingsafdeling en het machinepark gingen verloren. De directiewoning, de garages en de kantoren bleven behouden. Het gehele complex was voor anderhalf millioen gulden ver zekerd. De schade wordt door de directie op een millioen gulden geschat. Naar de oorzaak van dc brand wordt een onder zoek ingesteld. Het bedrijf zal zich voorshands moeten bepalen tot het afleveren van veekoeken. De fabriek zelve is geheel verwoest. In overleg met de Liga van Rode Kruis verenigingen heeft het Nederlandse Rode Kruis al Vast een zending vollemelkpoe der verzonden ter waarde van 5.000 ten behoeve van de slachtoffers van de aard beving in Algerië. De K.L.M. heeft voor deze zending gratis transport naar Parijs aangeboden Vandaar worden de goederen met de A:r France aan de algemeen gedelegeerde van het Franse Rode Kruis in Algiers ver zonden. In Zuid Vietnam is een ernstig con flict ontstaan tussen premier Ngo Dinh Diem en een invloedrijk gedeelte der legerleiding. Het conflict ontbrandde Za terdag j.l., toen de premier aan de chef van de generale staf, generaal Nguyzcn Van Hinh, zoon van dc gewezen premier Nguyen Van Tam, opdracht gaf voor een half jaar met gedwongen verlof te gaan en een zending in Frankrijk uit te voeren. Generaal Nguyen Van iiinh heeft echter geweigerd naar Frankrijk te vertrekken, met dc motivering, dat hij weigerde „uit Vietnam gebannen te worden op een tijd stip, waarop de vijand meer dan ooit de onafhankelijkheid en eenheid van het land bedreigt". Een andere generaal, Nguyen Van Vy, tot nu toe bevelhebber van het militaire district Saigon, aan wie de premier had verzocht om generaal Nguyen Van Hinh als chef van de generale staf tijdens diens afwezigheid te vervangen, heeft ook het verzoek van de premier geweigerd. Diem heeft hem daarop verzocht -.zijn huis niet te verlaten", hetgeen een beleefde wijze is om de betrokkene te kennen te geven, dat hij zich als onder huisarrest dient te beschouwen. Generaal Van Hinh heeft gisteren de gehele dag onder extra militaire bescher ming op zijn hoofdkwartier gewerkt. De premier, zijnerzijds, heeft honderd politiemannen buiten zijn paleis post laten vatten, blijkbaar, zo zeggen de berichten om de indruk te wekken, dat generaal Van Hinh een staatsgreep wil uitvoeren. Te Saigon neemt men algemeen aan, dat Diem meningsverschillen heeft ge had met de leiders van verscheidene De stichting „Oranjehotei" houdt op Za terdag 25 September haar jaarlijkse leden- reunie, waaraan voorafgaat de stille gang voorbij de gewijde dodencel 601 in de cel lenbarakken aan de Van Alkemadelaan te Scheveningen. Het „poortje" wordt tegen half elf ge opend. Op de binnenplaats zal om elf uur een inleidend woord worden gesproken, waarna enkele muziekstukken door een muziekgezelschap der Haagse politie wor den uitgevoerd. Het défilé gaat langs de dodencel tot buiten de gevangenismuren en wordt voorbij 't monument ontbonden. De gebruikelijke volgorde wordt ook dit jaar in acht genomen: eerst de nabestaan den, dan de autoriteiten en officiële geno digden, gevolgd door oud-gevangenen en belangstellenden. Voor diegenen, die een bloemenhulde willen neerleggen, bestaat daartoe gelegenheid zowel bij cel 601 als aan de voet van het monument. Tijdens de reünie in het Kurhaus te houden spreken prof. mr R. P. Cleve- ringa en mevrouw AnrooyDe Kempe naar, presidente van de Nederl. Oorlogs gravenstichting. Het trio Poth verleent muzikale medewerking. Na de reünie wordt de jaarlijkse ledenvergadering ge houden. De arts dr W. G J. Hoffmann uit Koe vorden is Zondagmorgen bjj een auto- ongeluk op de Soestdqkseweg Zuid te Bilt- hoven om het leven gekomen. Zijn echt genote is zwaar gewond in het Stads- en Academisch Ziekenhuis te Utrecht opge nomen, evenals zqn zoontje, dat eveneens gewond werd. Mevrouw Hoffmann bestuurde de auto die blijkens getuigen met matige snelheid ongeveer 40 kilometer per uur, reed. Op het wegdek van dg, Soestdijkseweg Zuid dat bij automobilisten wegens zijn glad heid berucht is, slipte de wagen zonder aanwijsbare oorzaak en kwam aan de linkerzijde van de weg tegen een boom terecht. Dr Hoffmann werd zeer zwaar gewond. Tijdens het transport met een ambulance naar het Utrechtse ziekenhuis is hij over leden. De toestand van zijn echtgenote is ernstig. Daarna reed men naar de Wetstraat, waar de Britse bewindsman gedurende drie uur heeft geconfereerd met de minis ters van buitenlandse zaken van België, de heer Spaak, Nederland, de heer Beyen en van Luxemburg, de heer Bech. Het slotcommuniqué, dat na de conferentie aan de pers werd verstrekt, bevestigde wat men reeds wist. nl., dat de vier ge zamenlijk de toestand hebben onderzocht, die door de Franse verwerping van de EDG is ontstaan. Zij hebben ook gecon fereerd over de voorstellen die gedaan kunnen worden teneinde de samenwerking van Duitsland met het Westen en de deel neming van Duitsland aan de Westelijke verdediging te verzekeren. Verschillende gedachten werden naar voren gebracht en Te Schalkhaar heeft <fe nart*hi«^r. f's waardevol beschouwd. Zij zullen In de coadiutor mar drB J Alfrïnk %^1 ko™ende dagen langs diplomatieke weg hefifeu'je gekroond vatVt Vrouwe v?Ile~ van Frieswijk, dat in de parochiekerk de aangewende middelen geconstateerd aldaar ter openbare verering staat opge- mmaeien geconstateerd. steld sinds Augustus van het vorig jaar. Het Is waarschijnlijk, dat na de terug- Hef beeldje, dat vermoedelijk vroeger keer van Eden te Londen een grotere eon- aan een boom langs de heirbaan was ferentie zal worden bijeengeroepen Deft- bevestigd, en dat in een oude havezatlie nitieve beslissingen over de besproken „Frieswijk" werd ontdekt, is gekroondaangelegenheden moeten in het kader van met een gouden kroon, het laatste werk- de NATO worden genomen stuk van de thans overleden Utrechtse Meer werd officieel ook niet over de edelsmid Jan Eloy Brom conferentie medegedeeld, doch officieus andermaal nieuwe kracht te g was er een commentaar, dat door de heer Spaak op het communiqué werd gegeven Minister Spaak wees om te beginn op de paragraaf betreffende de samenwerking van Duitsland met het Westen en Duits- land's deelneming aan de Westerse defen sie. „Daarin" zo zeide Spaak,, .ligt de be vestiging van een gehele politiek". Éen voorbereidende conferentie zal niet voor het einde van de maand kunnen plaats hebben. Zij zal waarschijnlijk tc Londen worden gehouden, omdat het idee van de Engelsen is uitgegaan. Spaak zeide niet meer gedeprimeerd te zijn. hoewel de buitenlandse politiek nog niet zo geëvolu eerd was als h(j dat wel zou willen. De conferentie Eden-Benelux was hart versterkend. zei Spaak nog. De Benelux- landen zijn het onderling eens en zij heb ben het grote voordeel het ook met Enge land eens te zijn. Wij kunnen zo zei Spaak, Duitsland met het Westen doen samengaan. Dat is een politiek punt. Zij omvat administratieve, militaire en politieke aspecten. Tenslotte zeide de minister nog, dat op de conferentie maatregelen waren geno men om de door de verwr ng van de E.D.G. verzwakte Europese gedachte Des avonds namen de ministers en hun voornaamste medewerkers deel aan een banket, dat door de Britse ambassadeur werd aangeboden. Tevoren mochten wij minister Beyen ontmoeten in een der salons van de Nederlandse ambassade. Oi k deze bewindsman was uiteraard tot veel discretie over he' besprokene ver plicht, doch hij deelde mede, dat minister Eden niet met een vast afgebakend plan ter conferentie was gekomen, doch wel met zekere „interessante gedachten". Het be langrijkste was, zo zeide de heer Beyen, dat alle op de conferentie aanwezigen het met elkaar eens zijn geworden- Dat was de bevredigende uitkomst. Alle delegaties hebben hun mening doen kennen en van gedachten gewisseld. De probleemstelling von de conferentie is zeer duidelijk. Het is altijd zeer duidelijk geweest dat Engeland niet tot de gemeenscl.ap zou toetreden. Men was accoord over garanties betref fende beperking der Westduitse bewape ning. Toezicht daarop impliceert ook toe zicht op de anderen in de NATO. Zeer be langrijk is, aldus nog minister Beyen, dat Engeland het initiatief heeft enomen dat is zelfs een heel verschijnsel. Engeland beseft als iedereen, 6at Iets moet gedaan worden. Vermelden wij tenslotte nog, dat de minister van Defenrie, de heer Staf, te Brussel aanwezig was, doch dat hij niet aan de besprekingen heeft deelgenomen Vanuit Brussel is minister Eden Zondag naar Bonn vertrokken, waar hij bonds kanselier Adenauer ontmoet heeft. Naai D.P A. verneemt, zou Eden gisteren aan bondskanselier Adenauer een direct Duib lidmaatschap van de NATO hebben voor gesteld- Volgens Eden zou in een aanvul lend protocol de productie van zware en atoomwapens in landen, die „in de onmid dellijke gevarenzone" liggt moeten wor- Zondagochtend omstreeks kwart voor acht werd de kustwacht opgeschrikt door de mededeling, afkomstig van een voor bijvarend Frans schip, dat voor de kust ter hoogte van Kijkduin een vliegtuig in zee was gestort. Onmiddelijk voer van Scheveningen de reddingboot „Arthur" uit; uit Hoek van Holland vertrokken de „Jan Leis" en de loodsboot „Sirus". Later voegde de strandreddingboot van Ter Heyde zich bij hen. Ook een vliegtuig van de Marineluchtvaartdienst nam aan het opsporingswerk deel. Om circa kwart voor elf werd het zoeken gestaakt. Toen was gebleken, dat omstreeks de opgegeven tijd onmogelijk een vliegtuig voor Kijkduin in zee gestort kon zijn. Bovendien werd ner gens een toestel vermist. Men neemt aan, dat de bemanning van het Franse schio misleid is door het opspuiten van een waterzuil tengevolge van een plotselinge plaatselijke windhoos. Dit vermoeden wordt onder, 'mnd door de mededelingen van de bemanning van een logger, welke om 10 uur de Scheveningse haven binnen liep. Deze vertelde, dat zij enige uren tevoren de zeilen had moeten strijken voor plotseling opstekende rukwinden. De Saarlandse premier Johannes Hoff mann heeft gistermorgen te Parijs een onderhoud gehad met de Franse premier, Pierre Mendès-France. In een communiqué werd verklaard, dat Hoffmann de Franse premier op de hoogt® heeft gesteld van de bezorgdheid van ds Saarlandse regering over de verwerping van de E.D.G. door de Franse National® Vergadering, en dat hij eraan heeft her innerd, dat het Saarlandse volk een Euro pese oplossing wenst, die de FransDuitse toenadering kan bevorderen. Mendès-France heeft verklaard, zo zegt het communiqué, dat de Franse politiek ten aanzien van het Saarland onveranderd blijft. De Nederlandse Vereniging van Pleeg ouders (N.V.P.) heeft Zaterdag te Utrecht een algemene vergadering gehouden, on der voorzitterschap van mr A. Stempels uit Rotterdam. Half Juli is bij de Tweede Kamer het ontwerp adoptiewet ingediend, waardoor de regeling van de adoptie in 't Burger lijk Wetboek geplaatst is. In het ontwerp is veel terug te vinden uit het verleden iaar verschenen rapport van de adoptie- ommissie van de N.V.P. maar er zijn chter ook hier en daar niet onbelang- ijke afwijkingen van hetgeen de commis- >ie wenselijk achtte. Volgens het ontwerp al adoptie geschieden door een uitspraak ■an de rechtbank op verzoek van het •chtpaar, dat een kind wil adopteren. Het /erzoek om adoptie kan alleen den verboden om rekening te houden mettoegewezen, als "deze in hér'belanH°rvan lanse bezwaren. het kind is en als aan zeven voorwaarden Eden en Adenauer hadden samen het is voldaan. noenmaal gebruikt alvorens zij met de be sprekingen begonnen. Beide ministers werden bijgestaan door een kleine groep adviseurs. Honderden belangstellenden juichten Eden op het vliegveld en bü de kanselarij van Adenauer toe. Een nadere regeling terzake van het be leid van voogdij verenigingen in verband met de eis, dat een der adoptanten de voogdij over het te adopteren kind heeft, alsmede de positie van het pleegkind van een ongehuwde pleegouder wordt wense lijk geacht. «1 partijen en godsdienstige secten en met de generale staf, met het oog daarop zou hij aan het hoofd van het leger ecn man hebben willen plaatsen, op wie hij kan vertrouwen. Hij zou echter niet hebben verwacht, dat de gehele genera':® staf generaal Van Hinh zou steunen. In officiële Franse kringen te Saigon toont men enige bezorgdheid over de ge beurtenissen vooral met het oog op d? overdracht van bevoegdheden van de Fransen op het Vietnamse leger. 7

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 3