Middenstandsnota kan begin worden van volwaardige middenstandspolitiek Geen algemene maar f unctionel e voorlichting Met sombere gezichten worden bijen van heide teruggehaald APOTHEKERS BIJ DE PAUS V. Staten verminderen defensie uitgaven Herindeling van de gemeenten op Goeree-Overflakkee Een diepgaand rapport over de „technische minimumgrens" Gillette Adenauer: accoord met Eden over herstel der souvereiniteit Dulles overweegt een reis naar Europa Ook in Rome vindt Eden volledige overeenstemming Overzicht Tweede Kamer Verbetering van fiscale beleid verzocht „Voor de zoveelste keer is het weer mis" zeggen de imkers Aanmaning tot billijke tarief berekening Stijging begrotingstekort tot 4.7 milliard Aartshertogelijke tweeling Oostelijk deel van eiland wordt het moeilijkste probleem Al soudt JU de rijkste man van de ivereld sijn U kunt sick niet beter sekeren dan met Gillette! Invitatie aan konings huizen voor vlucht via Noordpool Een enkel onderhoud was voldoende Onvoorzichtige straal jagervliegers met detentie gestraft Grenadiers en Jagers weer naar Arnhem WOENSDAG 15 SEPTEMBER 1954 's-GRAVENHAGE, 14 September 1954. Van verschillende zijden is er in de Tweede Kamer bij de behan deling van de Middenstandsnota, die hedenmiddag aanving, verheuge nis over uitgesproken, dat op deze nota eindelijk een meer volwaardige middenstandspolitiek zal kunnen worden opgebouwd. Een opmerking als deze leidde ook het betoog in van de heer Hooy (K.V.P.), die er de aandacht op vestigde, dat tot nu alleen maar een incidenteel en fragmentarisch beleid was gevoerd en dat er van de zijde van de K.V.P. reeds sinds 1945 was aangedrongen op een coördinatie van het beleid, daar dit alleen dan in te passen zou zijn in het hele sociaal- economisch beleid. Met deze nota meende hij het einde te kunnen zien van de voorbereidende phase van een gecoördineerd beleid, al meende later de heer Peschar (P.v.d.A.), dat deze nota nog wel door andere, zij het dan ook wat kleinere, zou moeten worden gevolgd. De heer Van de Wetering (C.H.) meende echter dat in de nota teveel de aandacht was gevestigd op de economische kant van deze zaak. Hij zag de zaak van de Middenstander allereerst aldus, dat deze zijn sociale functie moet kunnen vervullen en het hem daarom mogelijk moet worden gemaakt zich economisch staande te houden. Hij moet kunnen meegroeien met de evolutie in de maatschappij. In deze nota nu was de middenstander als mens te weinig naar voren gekomen. Geen loon, geen rechtsgrond Niet zo slecht Het Amerikaanse ministerie van financiën heeft Dinsdag een raming gepubliceerd, volgeiis welke de herziene begroting 1954'55 als ge volg van grotere niet-militaire uitgaven en lagere inkomsten en on danks een vermindering van de defensie-uitgaven een tekort van 4.7 milliard zou aanwijzen. Het nadelig saldo op de vorige begroting was 3 milliard groot. Verklaard werd dat de lagere defensie-uitgaven voldoende zullen zijn voor strijdkrachten machtiger en doelmatiger dan het land ooit in vredestijd heeft gekend. Gedifferentieerde voorlichting Het Gillette precisie-scheerapparaat '32 met 2 Blauwe Gillette mesjes, kost slechts Met Gillette scheert U zich perfect en snel. Gillette mesjes zijn de hardste en scherpste ooit geslepen. Daarom gaan ze ook langer mee. 'i morgenbegint met Gillette BLUE GILLETTE 75 cent per 5 HrLkome!,rzoWzeMeAdebeVa"e' Vr"WU' De drie methodes Dulles naar Europa9 dr":daLee? f'Se Euro.)é~sV~eënhëid I S^TS? W^t-Du^l^Ita^Uren tot stand komt, die West-Duitsland omvat I gunstig. De heer Hooy nu zag de betekenis van deze nota vooral in het voeren van een volwaardige middenstandspolitiek door een inventarisatie van feiten en vraag stukken om zulk een beleid te kunnen voeren, een nog onvolledige inventarisa tie, maar in ieder geval het begin van een middenstandspolitiek. Wat later door de heer Van den Heuvel (K.V.P.) nog eens uitvoerig werd herhaald. Bij het op maken van deze statistiek vroeg de heer Hooy de beide bewindslieden van Econo mische Zaken, min. Zijlstra en staats secretaris Veldkamp, die tezamen met de staatssecretaris van Financiën, de heer Van den Berge, achter de regeringstafel zaten, de middenstandsbonden deskundi gen daarvoor te laten aanwijzen. De grens voor de middenstandsbedrijven (tien employé's en geen filialen) achtte hij te eng getrokken, ook de middenbedrijven moesten tot de middenstand worden ge rekend. De grens voor de randbedrijven achtte de heer Hooy te laag gelegen bij een inkomen van 3.000, dit zou men volgens hem op 6.000 moeten stellen. Hij weersprak, dat de middenstandsbon den zich met de kleine bedrijven te wei nig of niet zouden hebben bemoeid, waar voor hij zich beriep op de vele pogingen van deze bonden om belastingverlichting voor deze bedrijven te verkrijgen. Wat de doorvoering van de P.B.O. in de middenstand betreft, was hij het eens met de taakstelling, welke de regering aan de F.B.O. voor de middenstand toe dacht. Het ging er volgens hem hierbij niet in de eerste plaats om hoe de be swaren, welk# nog in de weg lagen, zouden worden weggenomen, maar dat deze hoe dan ook snél zouden wor den weggenomen. De belangrijkheid van een P.B.O. voor de middenstand zat, zo zei hij, in het zeif ordenen van de econo mische middenstands-problematiek. In de adviezen van de S.E.R. zag de heer Hooy een aanleiding om met wets voorstellen te komen aangaande de so ciale zekerheid voor de middenstand, met name wat betreft de kinderbijslag voor kleine zelfstandigen en de ouderdoms voorziening. De kinderbijslag zou men echter niet na een ouderdomsvoorziening mogen invoeren. Hij vroeg ook of de regering overwoog om de grens van de vrijwillige zieken fondsverzekering te verhogen? Over dit sociale aspect maakte de heer Van de Wetering (C.H.) een interesante opmerking. De sociale wetgeving, zo ver klaarde hij, ging sinds de dagen van Kuyper en Tal- ma uit van een rechtvaardig loon. Daar zelf standigen geen loon ontvangen, meende men toen, dat er ook geen rechts grond was voor een sociale wet geving voor deze mensen. De eerste, die voor de kleine zelf- F H v j ~""1~standigen een d. WETERING andere rechts- Sindsdedag gr0nd afK Talma en K^"van was pr°f' Eo"L kuyper me, die als aangaf een rechtvaard i ect?tsgrond Het onderscheid, dat h«? wS'* tt» tussen randbedrijven en w ?Jot? ff*aakte aghtte de heer Van de wlT bedrijven functioneel, daar dit onderschei! rTpr lag aan de locale verhoudingen De heer Peschar (P.v.d.A.) daa'rent»<«m ging uitvoerig in op de kwestie der rald- bedrijven, betogend, dat men naar Ti in mening kon spreken van 25 randhe- drijven in de detailhandel en 30 jn w ambacht, een aantal tezamen van rond 80.000 bedrijven. De regering kent blijk baar nog geen wegen om hier verbetering te brengen en wil daarom een commssie randbedrijven instellen, wat hü zeer toe juichte. Zeer uitvoerig ging de heer Pechar in op het behoefte-element dat de regering voor sanering van de middenstand had afgewezen. De heer Hooy had intussen reeds op het gebied van crediet- en fiscaal beleid op mogelijkheden gewezen, welke een be langrijke mate van verbetering zouden kunnen brengen. Voor het credietbeleid drong hij aan op een afgerond stelsel, uitbreiding van de bijzondere normen en soepeler toepassing van deze normen. De uitbreiding der credietmogelijkheid zag hij le. in de succesnorm, 2e. in het overbruggen van de moeilijkheden bij successie en 3e. mogelijkheden voor het ambacht bij exportfinanciering. De heer Van de Wetering sprak zijn voorkeur uit voor een wettelijke crediet- regeling en hij vroeg een uitspraak van de regering of zij genegen was garantie te verlenen aan door het bedrijfsleven in het leven te roepen financieringsinstituten. Lappendeken De winkelsluiting achtte deze afgevaar digde een lappendeken van maatregelen, waarin geen beleid was te ontdekken. Het was nu zo, dat op Zondag nu van alles te koop is in cafetaria, café's en aan auto maten, waardoor de winkelsuitingswet tot een paskwil werd gemaakt en hij vroeg de regering deze mazen te dichten. Wat het fiscale beleid betreft en daarvoor zat de staatsseretaris van Fi nanciën achter de ministerstafel moest men het crediet eigenlijk zien als een noodoplossing. Men deed beter de oor zaken na te gaan van de liquiditeitsmoei lijkheden voor de middenstand en van de relatief grote vermogensachteruitgang. In de fiscale politiek van de laatste jaren waren onevenredig grote offers gevraagd. Hij vroeg de regering een onderzoek in te stellen naar de vermogenspositie van de middenstand en naar de vermogens achteruitgang en tevens middelen ter ver betering ook fiscale middelen te beramen. In dit verband herinnerde hij nog eens aan de wensen van de K.V.P.: de vrij stelling van 2.000 voor dienstverlenings- bedrijven en ambacht en vrijstelling van de eerste 10.000 van de verevenings heffing aismede aan verdere tegemoetko ming bij investeringen, waarvoor de af trek nu loopt tot 3.0000. Zijn conclusie was, dat een volwaar dige middenstandspolitiek onmogelijk was zolang er gebrek was aan feitelijke gegevens. Voor een volwaardige poli tiek zou er een orgaan moeten zijn uit het bedrijfsleven, dat representatief was en als zodanig door de regering zou worden erkend. Hij drong erop aan als zulk een orgaan aan te wijzen de Pu bliekrechtelijke Raad voor Midden- en Kleinbedrijven en wees _dus de com missie nit de S.E.R. welke de nota had aanbevolen, van de hand. Alleen dan zou men volgens hem hebben een vol waardig overleg tussen volwaardige partners. De heer Peschar constateerde overi gens, dat de situatie in de middenstand niet zo slecht was als wel werd beweerd en ook dat deze nota als basis kon die nen, waarop zou kunnen worden voort- gewerkt. Maar al was volgens hem deze basis ook niet zó solide als hij wel wen selijk achtte, toch constateerde hij, dat op een groot aantal punten reeds belangrijke suggesties waren gedaan. De heer Cornelissen (V.V.D.) liet het geluid horen van geen overheidsingrij pen, maar van het zelf doen door de mid denstandsorganisaties. De overheid, zo be toogde hij, kan de organisatorische pro blemen niet oplossen, dat moet de mid denstand zelf doen. Intussen blijft een ministerie voor de middenstand nog steeds een vrome wens. Voor de heer Cor nelissen een nogal grote wens, daar hij de taak van de overheid voor de midden stand alleen maar ziet als het scheppen van mogelijkheden en het wegnemen van belemmeringen. Hij noemde deze nota wel een eerste stap, maar de sanering zou het bedrijfs leven zelf ter hand moeten nemen. Voor de credietyerlening bepleitte hij een be tere voorlichting. Voor de kinderbijslag en de ouderdomsverzekering zag hij voor velen het grootste probleem in de pre miebetaling en daarom meende hij, dat men voor deze sociale lasten het draag krachtprincipe zou moeten toepassen. Tenslotte vroeg hij de instelling van een staatscommissie van brede allure, die de problemen in studie zou nemen, die uit deze gedachtenwisseling naar voren zouden komen en tevens het probleem van de randbedrijven zou kunnen bezien. Des avonds om acht uur was intussen eerst de vijfde spreker van de voorlopig tien ingeschreven sprekers aan het woord en dat met de wetenschap, dat de voor zitter, zoals hij had medegedeeld, voor nemens was de algemene beschouwingen nog deze avond ten einde te brengen. Deze vijfde spreker was de heer mr dr N. van den Heuvel (K.V.P.). die het dan in verschillende opzichten met de Nota van de bewindsman niet eens was, maar zijn doel in zoverre voorbijschoot, dat hij zijn bezwaren hulde in een zó brede beschou wing, dat zelfs de Kamerleden en de be windslieden er op de duur onmogelijk hun volle aandacht aan vermochten te beste den. De voorzitter verzocht hem dan ook tenslotte om.„afronding" van zijn be toog. Deze redevoering zou hebben kun nen dienen als een wetenschappelijke bij drage op een congres voor een historisch en wetenschappelijk onderzoek van het middenstandsvraagstuk in verband met de ontwikkeling der maatschappelijke structuur of zo jets van dien aard. Wat de heer Van den Heuvel na een ongetwij feld diepe studie van de middenstands nota wilde zeggen had hij even ongetwij feld in heel wat minder dan anderhalf uur kunnen doen, hoe wetenschappelijk en gefundeerd het ook was. Het kwam hierop neer, dat er nu een beleid moest komen, dat fundamenteel verschilde met het tot nog toe gevoerde (Van onze correspondent) In de eerste weken van September halen de imkers met sombere gezichten hun bijen van de heide terug. Zij worden niet moe bij het laden van de korven en kas ten met bijen, omdat er in de meeste ge vallen geen honing is binnengehaald. ,Voor de zoveelste keer is het weer mis", zeggen de imkers en ze praten over vroeger jaren, toen er gaten in de heide grond moesten worden gegraven, om alle honing te kunnen bergen. Korven van 80 tot 100 pond werden toen naar huis ge haald en de bijenwagens dropen van do honing. Goede, rechtgeaarde imkers geven het nooit op, maar toch is het moeilijk vol te houden, als de kasten en korven lich ter naar huis terug gaan, dan ze naar de heide gebracht zijn en de slingers weer stil kunnen blijven staan. Van de andere kant is het waar, dat er nog altijd veel te veel zwakke volken naar de verschillende drachten worden ge bracht. De imkers moeten leren werken met grotere en sterkere bijenvolken, die bij de aanvang van de dracht op maximum vlieghoogte zijn, nog versterkt met de vliegbijen van een speciaal gekweekt klein volkje. Maar met de heidedracht is het toch wel erg slecht gegaan. De voorjaarsdracht op wilg en paardebloem deed het in veel streken gelukkig aanmerkelijk beter en ook het koolzaad bracht bijen- en imkers- gewin. De drachten op linde en klaver misluk ten deerlijk, door het aanhoudende slechte De H- Vader heeft Maandag de leden van het internationale congres, dat zich bezighoudt met de geschiedenis der phar- macie, ontvangen en hen in het Latijn toegesproken. De Paus heeft hen gewezen op het ee- wicht van de functie* die zjj v^uliln, dpliii?h!;a ™'.aarte van hun verantwoor- vrawt ll een nauwgezet geweten H vl! In onze dagen aldus de zeer verhroia .waarin de immoraliteit zo keliik aUo S Is,en waarin men zo gemak. 11 alle wetten schendt. kers^omen^"911 soms iets van aP°the nlichtigeT van dat deze tot ™ede maken iets^ dac °Pzet zou kunnen schade van dfllsbruikt karl worden tot scnaae van de gezondheid of dat dodelijk kan zijn voor de kiem in de moe derschoot. De apothekers moeten er z°ch bov«f dé wet Gods.' onderwerp als het volgende moest aan- De herziene begroting 1954-'55 is ge heel aangepast aan de wijzigingen, welke «et Congres in het oorspronkelijke begro- tingsontwerp heeft aangebracht. De ver hindering van de inkomsten met 5.3 hiliiard vloeit hoofdzakelijk voort uit ver dingen en afschaffingen van belastingen waartoe in het begin van het jaar werd overgegaan. In 1954-'55 zullen de staatsuitgaven 64 milliard belopen tegen 67.6 milliard Jn 1953-'54 en ae ontvangsten 55 59.3 mil liard tegen 55 64.6 milliard. In de vorm, Waarin het begrotingsvoorstel begin anuari door president Eisenhower bij het tongres werd ingediend, zou de begroting "Ver 1954-'55 slechts een nadelig saldo an 2.9 milliard hebben gelaten, daar de 'tgaven dan 65.6 millard zouden heb ben bedragen en de ontvangsten 62.7 milliard. De directe militaire uitgaven, door Eisenhower in Januari geschat op 37.5 milliard, zijn verminderd tot 8 35.5 mil liard. De militaire hulp aan bondgenoten, waarvoor de president in Januari 4.1 milliard vroeg, is verminderd tot 8 3.3 milliard (vorig jaar 8 3.5 milliard). Voor het aanleggen van voorraden is op het be- grotingsontwerp 55 900 millioen uitgetrok ken, 8 300 millioen meer dan Eisenhower in Januari nodig achtte. De uitgaven voor de commissie voor atoomenergie, in Jan. door president Eisenhower geraamd op 8 2.42 milliard, zijn verminderd tot 8 2.2 milliard, een recordbedrag, dat nog 307 roeren, behandelde daarop de kwestie der apothekerstarieven. H(j maande Zjjn toehoorders aan, geen onrechtvaardige prijzen te bereke nen voor de door hen geleverde medica menten. „Weegt op de balans van uw druppeltellers", aldus de Paus. ook de druppels zweet af van de mensen, die hun brood moeten verdienen in de mij nen. in de steengroeven, in de fabrieken, of door andere zware arheid. Weegt er de tranen op af van de ouders, die bereid zijn om alles te geven ter redding van het leven van hun kinderen". weer, waarbij <je bijen genoodzaakt wer den 'huiste blijven. Veel imkers voer den op tijden, dat in goede jaren de ho ning dij kilo's wordt binnengebracht. En voerden ze niet. dan stierven de bijen van honger. z0 js qqJj mej veje „jemen" op de heide gegaan. Ga maar eens voeren, als je in Haarlem woont en je bijen op de Veluwe of ergens in een uithoek in Drente en Twente staan. Zo zijn er ook op de heide veel bijen gestorven. Slechts één week was er dracht. Voor velen is de imkerij -een sport ge worden, maar 0p deze manier moet er mJijd geld bij. De imkersverenigingen, die het de laatste jaren toch al moeilijk had den, ontvangen veel bedankjes, omdat de liefhebberij er zo afgaat. Bijen blijven echter nodig en onze honing is onvervangbaar. En daarom zullen de goede imkers volhouden. Laat ze echter hun volken sterk maken ook voor de win ter en voldoende zwaar opvoeren. Alleen dan kunnen zij het volgend jaar resultaat hebben. Het mag jn ieder geval niet aan de imker liggen. beleid. Daarvoor was het noodzakelijk, dat dit beleid verdiept werd en verbreed. Wat voorlopig alleen nog maar eén andere wijze van constatatie was van hetgeen sprekers als de heer Hooy reeds eerder hadden gezegd. De overheid constateert in de nota, dat de middenstand een belangrijke factor be tekent, maar nu zou men dan moeten zien of zij haar algemeen sociaal-economisch beleid nu ook mede op de middenstand zai afstemmen, zo als zij dit doet in de sector van de landbouw. Hiermee wilde de heer Van den Heuvel niet zeg gen, dat hij voor de middenstand een beleid eiste van hetzelfde soort als ten kmdbouv!— dus M,r N- v' d: HEUVEL geen bescher- Volwaardig beleid mend beleid maar een beleid van de zelfde orde. namelijk een volwaardig be leid. Teleurstellend vond hij 't en hier lag 't grote meningsverschil dat de heer Van den Heuvel met de nota had dat de nota niet op het standpunt stond van een functioneel beleid. De vraagstukken in de verschillende sectoren zijn geheel ver schillend en er is zelfs in de nota geen poging gedaan om de problemen van de verschillende sectoren te omschrijven. Ten aanzien van het kartelvraagstuk achtte hij het teleurstellend dat de rege ring in het kartelbeleid negatief staat tegenover het inrekenen van een bescheiden ondernemingswinst in mini mumprijsregelingen. De argumenten van de nota zouden volgens de heer Van den Heuvel tot een tegenovergestelde conclu sie moeten leiden. Wat de plannen ten aanzien van de voorlichting aangaat wil de regering overgaan tot het aanstellen van veertien gewestelijke algemene consulenten. Maar deze, zo zeide de heer Van den Heuvel hebben geen verstand van ge differentieerde vraagstukken. Men zal moeten komen tot een gedifferentieerde voorlichting, dus tot de aanstelling van functionele consulenten, wat ook aan past bij de toekomstige structuur der bedrijfsschappen. Of de regering hiertoe zal overgaan zal voor hem de toetssteen zijn voor een modern beleid van de regering. Tenslotte vroeg hij een reorganisatie van het directoraat-generaal van de mid denstand door de benoeming van functio nele specialisten op zeer hoog niveau en daaraan aanpassend op de functionele de partementen middenstandsspecialisten. Daarbij hield hjj dan nog een pleidooi voor de verheffing van het staats secretariaat tot het niveau van minister. waarmee hij dus niet direct een midden- standsdepartement verlangde, zoals andere sprekers, maar wel een middenstandsmi nister, die ook een minister zonder por tefeuille zou kunnen zijn. De heer De Ruiter (C.H.) wees met an dere spreker op het onvoldoende georga niseerd zijn van de middenstand. Wat het onderwijs betreft was er wel achterstand, maar men moest het onderwijs ook niet gaan overdrijven. Met behulp van de mid denstandsbonden kan er nog zeer veel worden verbeterd. Over al deze problemen van voorlich ting, onderwijs,sociale voorzieningen en fiscale verlichting sprak tenslotte nog de heer Van Eijsden (A.R.). De lange duur der redevoeringen maak te het de voorzitter echter onmogelijk zijn voornemen uit te voeren om de algemene beschouwingen nog hedenavond te be ëindigen, zodat hij deze, na de rede van de heer Van Eijsden afbrak om ze mor genmiddag voort te zetten. F. S. Aartshertogin Regina, gemalin van de Oostenrijkse „kroonpretendent", Rudolf von Habsburg, heeft te Würzburg het leven geschonken aan een tweeling. Zij wordt in de universiteitskliniek aldaar verpleegd. Moeder en kinderen maken het goed. In het door het Instituut voor Sociaal Onderzoek van het Nederlandse Volk in opdracht van een Commissie uit de Flakkeese raadsleden opgesteld rapport met betrekking van het jongste wetsvoorstel van Gedeputeerde Slaten over herindeling van de gemeentelijke grenzen op Goeree- Overflakkee komt de samensteller, prof. dr Sj. Groenman uit Utrecht, tot conclusies, die zeker de aandacht zullen trekken, vooral van de bevolking van de betrokken Streek, maar behalve die van allen, die belangstellend zijn voor of belanghebbend bij de kleine Nederlandse gemeenten. De geleer de heeft namelijk een gemotiveerde en op diepgaand onderzoek gebaseerde uitspraak gedaan over „de technische minimumgrens van het inwonertal van de kleine gemeente", waartoe het kleine Herkingen, aan de Zuidkust van het eiland, als voorbeeld werd genomen en aan vergaand onderzoek werd onderworpen. Dc conclusie luidt, dat een zielental van 1000 niet het technisch minimum is. De grens is niet gevonden, maar zij moet geacht worden beneden 1000 zielen te liggen. Na nauwkeurig onderzoek en vergelij king van de omstandigheden op Goeree- Overklakkee en in de diverse dorpen apart, alsmede na studie van veel feiten materiaal waarvoor o.a. een nauwkeu rig veldwerk werd ondernomen dóór de assistent van prof. Groenman, de cand. soc. R. R. Koopmans komt het rapport tot conclusies voor de mogelijkheden en wenselijkheden alsmede onmogelijk heden en ongewenste zaken op het ge bied van herindeling der gemeenten, tel kens voorafgegaan door uitvoerige af weging van gegevens, waarbij praktisch alle problemen van de streek in ogen schouw zijn genomen. Van Ouddorp wordt geschreven dat het een aparte gemeente is. Er is groot ver schil in geestelijk klimaat met Goede reede. Het enige motief voor samenvoe ging van Ouddorp met Goedereede en Stellendam kan zijn, dat de beide laatst genoemden te klein zijn, maar dan zou Goundere het centrum moeten zijn, doch psychologisch lijkt voor de Ouddorpers een vergroot Goedereede wel erg onver teerbaar. Voor samenvoeging van Ouddorp en Stellendam zijn motieven aanwezig, maar er zijn heel weinig relaties tussen de be volkingen geconstateerd en samenvoeging wordt alleen gewenst, als de havens van deze gemeenten onbruikbaar zijn gewor den en door inpoldering van Scheelhoek en afdamming van het Haringvliet de toe stand totaal wijzigt. Zolang de „status quo" bestaat is geen samenvoeging nodig. Met samenvoeging van Melissant, Her kingen en Dirkslaiid is niets te winnen, doch slechts sociale nadelen te bereiken. Hoewel er tussen Middelharnis en Som- melsdijk verschillen gevonden worden, heeft het geen zin meer om hier twee af zonderlijke gemeenten te handhaven, al dus concludeert het rapport. Voor Stad aan 't Haringvliet wordt geen reden gezien tot samenvoeging met Mid delharnis; de buurt De Weel dient inte gendeel naar Stad aan 't Haringvliet te gaan. In Nieuwe Tonge werd dermate veel activiteit en zelfstandigheid aangetroffen, alsmede zovele voorzieningen, waarbij van rampmoeheid geen sprake was, dat samenvoeging met Middelharnis er vol komen naast zou zijn. Het moeilijkste probleem is gelegen in het Oosteljjk deel van het eiland, doordat Den Bommel, Ooltgensplaat en Oude Tonge in de katholieke buurtschap Acht huizen bU elkaar komen. Als men van Oost-Flakkee één gemeente wil maken, dan dient Achthuizen de kern te worden, zo stelt prof. Groenman het, maar hij geeft aan samenvoeging met Oude Tonge de voorkeur, waarbij de buurtschap Lang straat aan Ooltgensplaat zal blijven en de Zuidzijde bij de gemeente Den Bommel. Voor samenvoeging van alle Flakkeese gemeenten tot één enkele, waartoe door enkele raadsleden gesuggereerd is, valt u volgens prof. Groenman niet in ernst te pleiten. Zo'n gemeente zou een caricatuur worden. Zaterdagmiddag a.s. zal prof. Groenman het rapport voor de Flakkeese raadsledlen komen toelichten. Voor 1 October moeten alle gemeente raden zich opnieuw uitspreken over het wetsvoorstel van Ged. Staten. Het rap port is dus net op tijd klaar gekomen en aan de raadsleden toegezonden kun nen worden. Dispenser mei 10 mesje» f. 1.50. Zonder extra kos ten kunt (1 nu Blauwe Gillette mesjes krijgen in de ideale Dispenser-ver- pakking. Eén druk met de duim en een nieuw mesje ligt in Uw apparaat! Bondskanselier Adenauer heeft gisteren tegenover zijn parlementaire aanhangers verklaard, dat de Britse minister van buitenlandse zaken, Anthony Eden, zijn volledige steun heeft gegeven aan West-Duitsland's aanspraken op herstel van souvereiniteit. Aan de bezetting van West-Duitsland zou dan het best een einde kunnen worden gemaakt door een verklaring der drie Westelijke bezettende mogendheden, en niet door een verdrag, dat immers weer door de menkaanse, Britse, Franse en Westduitse volksvertegenwoordio-inwen zou moeten worden bekrachtigd. im»,ien eeymaal het bezettingsstatuut ^chaw>irerkii"g zou z'ln gesteld en de in- geregeIdnzoii,;'-d8 Westeli5ke verdediging voteentVi» w z"n zou W.-Duit. land ver- beperkingen, welke de E. D. G. ^EiMJassanHaracl^T de uitspraak nlSvte^^^^'^hogf Britse diplomaat, die tegenover 'n Duitfe collega verklaard had, dat sinds de jaren voor de eerste wereldoorlog de Brits- Duitse betrekkingen nimmer zo goed als thans waren geweest. De bondskanselier deelde voorts mede, dat Eden's bezoek ten doel had overleg te plegen over de diverse methoden om Duitsland te herbewapenen. Hij noemde millioen hoger ligt dan de uitgaven in het als zodanig drie mogelijkheden le directe afgelopen jaar. I toetreding van W.-Duitsland tot de NATO, of 2e. een „surrogaat" voor de E.D.G., of 3e. het verdrag van Brussel. De tweede mogelijkheid had volgens Adenauer geen kans van slagen en over de derde mogelijkheid gaf hij geen bijzon derheden. Maar hij liet zich voorzichtig uit over een eventueel toetreden van W. Duitsland tot de NATO, hoewel zo zeide Adenauer, ook dit door een Frans veto verijdeld zou kunnen worden. Adenauer deelde voorts mede, spoedig een onderhoud te zullen hebben met de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken. John Foster Dulles. Hij lichtte niet toe of dit een gedachtenwisseling speciaal tussen hen beiden zou zijn, of dat hij ver wachtte Dulles op een internationale con ferentie te zullen ontmoeten. Omtrent de besprekingen, die hij Maan dag en gisteren met de Ameri'.aanse spe cialist in Duitse aangelegenheden, Robert Murphy, heeft gevoerd, zeide Adenauer nog, de indruk gekregen te hebben, dat „het droevige politieke beeld", dat Europa thans biedt een stimulans zou kunnen zijn voor isolationistische stromingen in de Verenigde Staten. Hij zag ook dit als een dringende reden om voort te gaan met de politiek ter bevordering der Europese een heid. In politieke kringen te Bonn meent men, dat Murphy Adenauer heeft uitgenodigd' voor het onderhoud met Dulles, waarop de bondskanselier zinspeelde. Een ambtenaar van het Amerik anse ministerie van buitenlandse zaken heeft inmiddels gisteravond bevestigd, dat mi nister Dulles „overweegt, het aanstaande weekeinde naar Londen te vliegen om met zijn Britse ambtgenoot. Eden, plannen te bespreken tot het verlenen van souverei niteit aan VVest-Duitsland en voor een Westduitse militaire bijdrage tot een Euro- pees verdedigingsstelsel". De Scandinavische luchtvaartmaatschap pij S.A.S. heeft vertegenwoordigers van de koninklijke huizen en van de regeringen van Denemarken, Noorwegen en Zweden uitgenodigd, de najaarsviucht Kopenha genLos Angeles via de Noordpool mee te maken. Ook een aantal buitenlandse journalisten gaat mee. De afstand van de route Kopenhagen- Los Angeles via de Noordpool bedraagt ongeveer 8600 kilometer. De reis duuft 27 u. 10 min. De huidige route via New-York heeft een afstand van ongeveer 10.200 ki lometer. De terugreis duurt 24 uur en 20 minuten bijna drie uur korter door de meestal gunstige wind. De S.A.S.-toestel- len maken tussenlandingen in Son- derstromfjord op Groenland (een uur op onthoud) en Winnipeg (45 minuten opont houd). De tussenlanding in Canada zal over enige tijd in Edmonton worden gemaakt. Thans is zulks nog niet mogelijk, omdat de startbanen, geschikt voor DC-6b vlieg tuigen, nog niet klaar zijn. In Scnderstrom- fjord wordt thans een primitief hotel ge bouwd, speciaal ten behoeve van de S.A.S.-passagiers. De Blitse minister van buitenlandse zaken, Anthony Eden, heeft gisteren ook te Rome volledige steun verworven voor zijn plannen om West- Duitsland te bewapenen. Na een onderhoud van nog geen drie uur bereikte hij, zoals het communiqué luidt, „volledige overeenstemming" met zijn Italiaanse ambtgenoot Picciuni. Een tweede onderhoud, dat oorspronkelijk voor de middag was voorzien, werd dientengevolge overbodig Men neemt te weten, dat Eden's ver meende voorstel, om West-Duitsland en Italië tot het verdrag van Brussel te laten toetreden, zonder voorbehoud werd aanvaard. Eden's plan zou, naar men meent voorzien in Britse verplichtingen in Europa, die in feite gelijk zijn aan c- e welke reeds vastgelegd waren in de Britse waarborgen aan de E.D.G.-landerf Het gisteravond te Rome uitgegeven communiqué, verklaarde voorts, dat de regeringen y„n "--mt-Brittar"'° en Ital"! al het mogelijke willen doen om te bevor- Groot-Brittannië volledig en waaraan deelneemt. De verdere ontwikkeling van reeds be staande instellint in F -ona, zo vervolgt het communiqué, vormt hiertoe een bij drage van het hoogste belang. In de loop van vandaag zal minister Eden te Parijs aankomen, om daar het laatste en waarschijnlijk moeilijkste gedeelte van zijn onderhandelingen te voeren. De eerste niet-officiêle Franse reacties op berichten omtrent het Britse plan /oor uitbreiding van het huidige Het Hoog Militair Gerechtshof te 's-Gra- venhage heeft gisteren twee zaken be handeld tegen straaljagervliegers, die bo ven steden gevaarlijk hadden gevlogen. De advocaat-fiscaal bij dit gerechtshof requireerde tegen de 20-jarige reserve- korporaal J. H., die te laag boven Den Haag had gevlogen op 18 Maart jl., een maand militaire detentie en uitlezing van het vonnis op alle vliegvelden in ons land. Tegen de 22-jarige reserve sergeant vlieger J. de R., die van zijn orders was afgeweken en een „rol" had gevlogen bo- van Beverwijk, requireerde hij een mili taire detentie van drie weken. In beide gevallen verzocht hij onmid dellijke gevangenneming. Korporaal H. had, in een impuls, zo zeide hü ter zitting, te laag boven Den Haag, waar zqn ouders wonen, gevlo gen en een „lazy eight" gedraaid. Sergeant De R. had zijn ouders in Be verwijk willen laten weten dat hq In de straaljager vloog, maar was niet lager dan de minimumhoogte van 1500 voet gekomen. Na raadkamer veroordeelde het hof beide beklaagden conform de eis van de advocaat-fiscaal. De Grenadiers en Jagers, die vorig jaar tot grote teleurstelling van Arnhems burgerij, naar Den Haag werden overge plaatst, zullen in November van dit jaar weer naar Gelre's hoofdstad terugkeren Zij zuilen dan als het 41e R.I. worden ondergebracht in de nieuwe kazernes op Schaarsbergen, waarvan reeds verschil lende gebouwen gereed zijn gekomen. Met de Grenadiers en Jagers komt uiter aard dan ook de militaire band weer terug naar de Gelderse hoofdstad.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 3