I-, TIEN JAAR OP WEG NAAR ECONC» Koningin bezoek in Naar een nieuw systeem van loonvorming Betalen naar gelang toestand van afzonderlijke onderneming in 1955 op West-Indië DAAROM KWAM DIT MANDEMENT OP TIJD Sukarno neemt tweede vrouw VLUCHT na nieuwe bevingen Loonronde nog niet afgerond. Er zijn lastige weerhaken 21 SEPTEMBER IN ZICHT Benelux-herdenkingsbijeenkomst in de Ridderzaal Tegen Russische opmars DE THEE WORDT DUURDER Prof. dr Jos Gielen voor K.V.P. Rotterdam DAGBLAD VOOR SCHiEDAM EN OMSTREKEN IJK i Hfï Zaterdag 18 September 1954 WEERBERICHT WÊWM&' j .wl "fiA'Si ft» zmwmÊM A mm Dr Drees Optimisme voor verwezenlijking is gerechtvaardigd Nederlandse loonpeil Ned. detachement verlaat Korea Regering besluit tot terug roeping OuSe enJfloStrnr ^c^ilSfrijen^O.lAarhes Êsscljcmueg 3f fel: 2232c ptotterbam Bij eventuele huurverhoging vooral compen satie in de belastingsfeer Minder geschilpunten Twee procent loonsverhoging bij huurverhoging? DUITSE BRUGGEN ZIJNS GEPREPAREERD Van vals „Rome is troef' van voor 1940 tot een even vals „Mea culpa" De last van liet verleden Fen KEUS ALSFtESTGA VE VOOR nNlBBISSCHOP Wij zijn er nog niet Gedenkt giro 43509 Vrouwenorganisaties „in liet geweer" Orléansville: een dode stad Laag en hoog Achterstand Onevenwichtighe i d Doorbraak Mijn „onderzocht" en op slag gedood IEUWE SCHI De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van heden- tot Zondagavond, luidt: Aanvankelijk in het Zuiden van het land veel bewolking en enige regen. Overigens wisselend bewolkt en bijna overal droog weer. Vannacht weinig wind en plaatselijk mist. Morgen matige Zuid-Westelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. Zondag 19 Sept.: Zon op 6.20 uur, onder 18.48 uur. Maan op 22.37 uur, onder 15.01 uur. Maandag 20 Sept.: Zon op 6.21 uur, onder 18.45 uur. Maan op 23.50 uur, onder 15.45 uur. -te-* f- „Er zijn nog moeilijkheden te overwinnen en onverwachte tegenslagen kunnen zicli voordoen, doch bij de huidige stand van zaken is optimisme over de verwezenlijking van de Economische Unie gerechtvaardigd", aldus zcide gisterenmiddag onze minister-president dr W. Drees in zijn openings rede op een plechtige bijeenkomst ter herdenking van het feit, dat 10 jaar geleden dcBelgische-Nederlands-Luxemburgse douane-overeenkomst werd ondertekend, De bijeenkomst vond plaats in de met vele bloemen oj> stemmige wijze versierde Ridderzaal in Den Haag. Behalve tal van ministers uit de Benelux-landen was ook het vrijwel voltallige corps diplomatique aanwezig. Ook vele leden van de Eerste en Tweede Kamer, regeringsfunctionarissen, vertegenwoordigers uit bet bedrijfsleven en/.., behoorden tot de aanwezigen. liseerd. zal het Nederlandse loonpeil bin nen een jaar tijds weldra een totale stij ging te zien geven, die exceptioneel mag worden genoemd naar Westeuropese maat. staf gemeten Dit gevoegd bij de doelbewuste politiek onzer partnerlanden, die op prijsstabili- !&9é5»-mmwmk. Bet zal niet lang meer duren of het vallend blad zal ons weer de vergankelijk heid van al het aardse te binnen brengen. Dr Drees noemde de gebeurtenis, die zich in een recent verleden heeft afge speeld, er een, die ongetwijfeld van grote historische betekenis zal blijken. Het past ons daarom onze diepe erkentelijkheid uit te spreken jegens de staatslieden die toen tertijd de durf en het initiatief toonden om de Benelux conceptie naar voren te bren gen. Aanvankelijk heeft het geschenen, alsof huh moedig initiatief bijna niet te verwezenlijken zou zijn. Immers, de om standigheden na de oorlog waren geheel anders dan te Londen was voorzien. Thans zijn wij zover gevorderd, dat de voltooiing van de economische unie in zicht komt. De Benelux is een realiteit geworden, welke algemeen aanvaard is en haar betekenis beperkt zich niet tot het louter economische, maar ook daarbuiten, met name op cultureel en politiek gebied heeft de Benelux-samenwerking grote waarde. Hierna belichtte de Nederlandse minis ter van economische zaken, prof. Zijlstgp de Benelux. De minister wilde niet na laten de aandacht te vragen voor de op merkelijke resultaten, die op dit gebied in een betrekkelijk kort tijdsbestek tot stand zijn gebracht. Terwijl ondanks bepaalde verschillen in de structuur van de productie-kosten der partnerlanden reeds zo omvangrijke we derzijdse exporten konden worden gerea- satie en waar mogelijk prijsverlaging is gericht, ?al het probleem der concurren tieverhoudingen steeds meer zijn op be paalde plaatsen gevoelde scherpte kunnen ontnemen. Bevorderd door dit positieve beleid der regeringen zullen als resultaat van het integratieproces zelve de econo mische verhoudingen meer en meer over eenkomstige vormen aannemen, aldus spreker. Langzamerhand zijn de fundamenten geschapen, waarop, tegen het einde van 1953. de regeringen overeenstemming be reikten over het protocol inzake de han delspolitiek. Dit protocol is volgens spre ker een der belangrijkste overeenkom sten in de ontwikkeling van de econo mische unie. Terwijl de vrije circulatie van nationale producten werd geregeld door het prae-unie-accoord van 1949 legt het genoemde protocol de ontbrekende sluitsteen ten aanzien van de vrije circu latie van producten uit derde landen. De Beneluxianden hebben de grenzen voor het buitenlandse product wijder opengesteld dan in menig ander land het geval is. Vervolgens wees spreker op de noodzaak, een zekere bescherming te handhaven in gevallen, waarin van het buitenland dumping is te vrezen. (Van onze Haagse redactie). Naar wij vernemen, heeft de regering besloten het Nederlandse Vrijwilligers- detachement in Korea terug te roepen. Nu de Verenigde Staten en de andere bondgenoten hun troepen uit dit omstre den gebied terugtrekken, is er voor de Ne derlandse regering geen enkele aanlei- ding om ons detachement, dat 800 man groot is, te handhaven. Als gevolg van de onzekerheid omtrent de transportmogelijkheden staat nog niet vast, wanneer het detachement in Neder land zal zijn terugggekeerd. Naar verwachting zal de repatriëring van het Nederlandse bataljon in het begin van 1955 zijn voltooid. De Nederlandse vlooteenheid zal echter in de Koreaanse wateren blijven gestationneerd. De gouverneur der Ned. Antillen, mr A. A. M. Struycken, die binnenkort, na een in Europa doorgebrachte vacantie weer naar zijn post terugkeert, heeft tij dens een persgesprek meegedeeld, dat H. M. de Koningin hem, bij een bezoek dat hij aan de Landsvrouwe bracht, haar verheugenis had uitgesproken over de (Van onze Haagse redactie) Spoedig nadat de Sociaal-Economische Raad tot de conclusie was gekomen, dat zo het bedrijfsleven dit wilde, de regering zich niet zou behoeven te verzetten tegen een loonsverhoging, zijn werkgevers en werknemers het eens geworden over een algemene vergunning tot verhoging yan de rechtens geldende lonen ,met maximaal zes procent. Dit betekent, dat de vakcentra!en accoord zijn gegaan met het standpunt van de werk gevers, dat het systeem van de algemeen verplichte loonronden niet meer h' uikbaar is. Daarom kan men veilig aannemen, dat men het zeer binneu- VjT eeus zal worden over een geheel nieuw systeem van loonvorming. v -c,licen wor(jt verwacht, dat reeds binnen één maand de Stichting s. c Arbeid een voorstel hierover zal kunnen doen aan minister uur 10 Ijeze J, ewin dsm a.n zal dan een .wetsontwerp kunnen voorbereiden vaan een. en ander wordt vastgelegd. Zoals men weet is in de Stichting het overleg conceptrapport, opgesteld door de" looncommissie. over deze' kwestie begonnen op 16 Jujj 0p Jjas]s van VOl^btu°Ph^ Van de looncommissie wij hebben het reeds eerder uitéén gezet zal de coördinatie van de loon politiek gelegd worden in handen van het bedrijfsleven zelf. De Sociaal-Economische Raad zou de algemene richtlijnen moeten vaststellen. De uitvoering van de loon politiek zou dienen te geschieden door de Loonraad een vaste commissie van de S.E.R. bestaande uit drie werkgevers-, drie werknemers- en drie Kroonleden! Deze Loonraad zou de taak van het Col lege van Rijksbemiddelaars moeten over nemen. De regering zou het recht be houden een besluit van de S.E.R. te schorsen of te vernietigen, indien ze het in strijd met het algemeen belang acht. De werkgevers zouden voorts de moge lijkheid van loondifferentiatie willen openstellen zowel tussen de verschillende bedrijfstakken als tussen de verschillen de ondernemingen binnen één bedrijfstak. Aldus zou bij de loonbepaling rekening gehouden kunnen worden met de bijzon dere economische toestand in de afzonder lijke bedrijfstak en in de afzonderlijke onderneming. In de vergadering van de Stichting van de Arbeid, welke gisteren is gehouden, heeft men de onderhandelingen over dit v'Oorstel voortgezet. Naar verluidt is het oental geschilpunten tijdens die bijeen komst verminderd. Zoals reeds gemeld, Waren er na de bespreking van 16 Juli vier geschilpunten overgebleven. In de eerste plaats was men het niet eens over een meerderheid, waarmee de richtlijnen ÏJ°or de loonvorming door de S.E.R. zou den moeten worden bepaald. De werk gevers wilden een meerderheid van twee derde; de werknemers achtten een enkel voudige meerderheid voldoende. Denk- re compromis-oplossingen waren een [Meerderheid van zestig procent, van 5/9 een enkelvoudige meerderheid, be gaande uit minstens drie leden van iedere =T°ep, te weten werkgevers, werknemers n Kroonleden. 'Iet schjjnt, dat men thans op dit punt tot overeenstemming is gekomen, evenals '"'uwens wat betreft de meerderheid, be- "°digd voor een besluit van de Loonraad. Zoals gezegd, de werkgevers voelen lfits meer voor een algemeen verplichte loonronde. Na de bespreking van Juli was dit het derde geschilpunt. Gezien de èan/ JS.,,ï*ea bij de huidige loon- onderhande ngen mag aangenomen wor den, dat d«ze kwestie thans geen onover brugbare kloof meer vormt. Wellicht komt het tot het compromis, dat algemeen ver plichte loonronden nog slechts in discussie gebracht kunnen worden indien regerings maatregelen leiden tot schoksgewijze ver- andering in de kosten van levensonder houd. Dit «speet van de zaak kan interes sant worden ais de ^nieuwe huurverhoging aan de orde komt. Zoals wij deze week konden berichten, hebben de ministers van Sociale en Econo mische Zaken Dinsdiag de Stichting van de Arbeid medegedeeld dat het in hun voornemen ligt half 1955 een huur verhoging door te voeren. Het percentage zou dusdanig zijn, dat_X? n8? aan de eis, gesteld in de S.E.R.-nota, dat een belangrijke stap gezet m°et worden op de weg naar een economisch verantwoord huurpeil. Bij de huidige stand van zaken wil dit geenszins zeggen, dat .egen die tijd automatisch een algemeen verplichte loonronde zal worden afgekondigd. In de eerste plaats schijnt vast te s'aan, dat compensatie in de kosten van levens onderhoud allereerst gezocht zal worden in de belastingsfeer. Het is de algemene opinie in politieke kringen, dat de scnai- kist zonder bezwaar een veer zal r.en laten. En de vakcentralen hebben in de Stichting de werkgevers toegezegd, dat zij hen zullen steunen bij hun pogingen om de huurverhoging zoveel mogelijk via deze weg gecompenseerd te krijgen. Van de grootte van deze fiscale compensatie zal het in hoge maté afhangen of een huurverhoging aanleiding zal zijn tot een schoksgewijze verandering in de kosten van levensonderhoud. Vervolgens is het ook niet uitgesloten, dat prijsdaling van andere posten op het gezinsbudget zo'n verhoging voorkomt. In ieder geval is de situatie zó, dat als de werkgevers hun zin krijgen, er alleen een algemeen verplichte loonronde komt bij een plotselinge flinke stijging van de kosten van levensonderhoud tengevolge van de huurverhoging. Is dit niet het ge val, dan komt er mogelijk weer een alge mene vergunning, waarover bedrijftaks- gewijs onderhandeld moet worden. Om welk percentage zal het nu bij een eventuele loonsverhoging gaan? Zeker niet om meer dan 2 pet. Immers een huur verhoging van 25 pet is wel het maximum, dat men mag aannemen. Een deel wel licht het grootste? zal gecompenseerd worden door belastingverlaging. En daar men in het algemeen rekent dat 10 pet huurverhoging neerkomt op 1 pet loon, maakt de looncompensatie niet veel kans de 2 pet te overschrijden. Wellicht dat hetgeen Dinsdag in de Troonrede over de huurverhoging gezegd zal worden, verdere speculaties overbodig zal rr.aken. Tenslotte is er dan om terug te keren tot het voorstel inzake een nieuw systeem van loonvorming het geschilpunt over de loondifferentiatie per onderneming Dat schijnt het N.V.V. nog niet te kunnen ver teren. Men wil daar desnoods nog wel differentiatie toelaten ten aanzien van de secondaire arbeidsvoorwaarden maar niet ten aanzien van de loonhoogte. De functie beloning, welke volgens het N.V.V. de hoeksteen van het beleid is, zou daardoor op losse schroeven komen te staan. Boven dien zouden, volgens die kringen, bij ondernemingsgewijze-differentiatia de ar beiders overgeleverd zijn aan de willekeur van hun patroons. Dit in tegenstelling tot de bedrijftaksgewijze differentiatie, waar bij de Loonraad nog altijd een oogje in het zeil houdt. '■:l S aanvaarding van het statuut voor het Koninkrijk door de Staten der beide rijks delen en dat de Koningin tevens de hoop had uitgesproken, dat in 1955 haar voor genomen reis naar Suriname en de Neder landse Antillen werkelijkheid zou wor den. Wel is het bezoek thans in principe vastgesteld, doch de datum ervan kon nog niet worden bepaald. Dit houdt verband met het tijdstip van de officiële plechtige bevestiging van het statuut waarop nog de goedkeuring van de Eer ste Kamer moet worden verkregen al vorens de afkondiging zal kunnen ge schieden. Of Prins Bernhard de reis zal meemaken staat eveneens nog niet vast. Er is indertijd ook sprake geweest van een reis van de minister-president, dr W. Drees, naar de West-Indische rijks delen. Naar het schijnt is dr Drees ge neigd om, als H. M. een bezoek aan de de Overzeese rijksdelen brengt, hiervan af te zien, ook hieromtrent is echter nog niets definitief vastgesteld. Gouverneur Struycken zal naar Wil lemstad reizen via de Verenigde Staten, waar hij, ter oriëntering over verschillen de kwesties, die zowel de V. S. als de Ned. Antillen raken, besprekingen zal houden met enige overheids-instanties. De recente gebeurtenissen in de Ned Antillen, nl. het^feit, dat herhaaldelijk vergaderingen van de Staten geen voort gang kunnen vinden door het ontbreken van het quorum, kwamen ook ter sprake Gouverneur Struycken is van mening, dat dit is terug te brengen tot de eilan- delijke sfeer. Deze leidt tot interne poli tieke tegenstellingen. Met de oplossing hiervan zal veel geduld moeten worden betracht, want, zoals mr Struycken reeds in een voordracht te Amsterdam had uit eengezet, men dient goed te beseffen, dat in de nieuwe structuur veel zal worden gevergd van de verantwoordelijke leiders in de Ned. Antillen. Mr Struycken heeft goede hoop dat, als het besef doordringt dat de zelfstandig heid op de duur alleen bestaanbaar is, wanneer de belangen van het algemeen voldoende worden behartigd, het dan ook niet meer zal voorkomen, dat op een be trekkelijk willekeurige wijze een goed bestuur onmogelijk wordt gemaakt. Het hoofdkwartier van het Amerikaanse leger in Europa heeft gisteren in Heidel- berg bekend gemaakt, dat, ondanks Duitse protesten, zal worden voortgegaan met het aanbrengen van kamers voor ontplof bare stoffen in bruggen „als voorzorgs maatregel tegen all I eventualiteiten". In de afgelopen jaren zijn de geallieer den begonnen met het aanbrengen van de kamers om vernieling van de bruggen in geval van een Russische invasie te ver gemakkelijken. In April 1951 deelde bondskanselier Adenauer reeds in de Bondsdag mede, dat zijn regering al het mogelijke had gedaan om dit te voorkomen. Naar wij vernemen, zullen met in gang van Zaterdag 18 September de theeprijzen met 4 tot 6 cent per pakje van 100 gram worden verhoogd. Dit is een gevolg van de voortdurende stij ging op de wereldmarkten. In ver houding tot deze stijging is de ver hoging der detailprijzen zeer matig te noemen, aldus dé mening van vak kringen. „Het leven is in hoge mate een zuiver regelen van verhoudingen. Dat geldt nog sterker voor het openbare leven. Daarom kwam dit Mandement op tijd; het is het Mandement der verhoudingen. Wanneer critici op grond van het Mandement öf de geslotenheid öf de openheid propageren, handelen zij duidelijk tegen de bedoelingen van inhoud en tekst en geven zij er blijk van dit Mandement niet te hebben begrepen. „Zoals voor de opvoeding der kinderen de geslotenheid van het gezin evenzeer nodig is als de openheid om in de maatschappij te kunnen treden, zo is er ook een samenhang tussen openheid en geslotenheid in de plaats van de Katholiek in het openbare leven van deze tijd. Zij kunnen evenmin los van elkaar worden gezien als ziel en lichaam". Het hierboven aangehaalde vormde wel de kern van het betoog, dat prof. dr Jos. Gielen, vice-voorzitter van de K.V.P. en hoogleraar te Nijmegen, gisteren voor een volbezette Beatrix-zaal in het Groothan delsgebouw hield. Onder zijn gehoor bevonden zich naast leden van gemeenteraad en Prov. Staten de heer mr H. W. van Doorn, voorzitter van de K.V.P en de heer dr A. M. Lucas, lid van de Tweede Kamer. Na door de voorzitter der vergadering, de heer mr F. Nivard te zijn begroet. (Advertentie) De overlevenden van de aardbevings ramp, die verleden week de stad Orleans- ville in Algerië trof en ongeveer 1800 slachtoffers eiste, zijn gisteren begonnen de stad te ontruimen, nadat in de voor afgaande nacht een aantal nieuwe aard schokken was waargenomen. Met de wei nige bezittingen die zij uit de puinhopen hebben kunnen redden op handwagens geladen, zijn zij op weg naar Algiers, 150 kilometer ten Oosten van Orléansville. De nieuwe aardschokken begonnen Don derdagavond tegen zonsondergang Vijf minuten voor de eerste beving werd ge voeld, begon het vee in de stallen onrus tig te worden. Honden blaften en hanen begonnen te kraaien. Het politiebureau van Orléansville, dat de voorgaande aard schokken overleefde, werd verwoest. Twee personen werden licht gewond. De gouverneur-generaal van Algerië, Léonard, heeft g.steren bij aankomst uit Parijs in Algiers verklaard, dat ce Fran se regering naar verwacht wordt, onmid- delijk 250 millioen francs beschikbaar zal stellen voor hulpverlening aan de getrof fenen. President Soekarno is in Juni van dit jaar gehuwd met de voormalige mevrouw Suwondo in Saiatiga, moeder van vijf kinderen, aldus is Donderdag vernomen. De geruchten hieromtrent waren reeds enige lijd in Djakarta in omloop. Som migen meenden, dat dit een persoonlijke zaak van de president was, aangezien de Islam het huwen met meer dan één vrouw niet verbiedt; anderen voerden aan, dat Soekarno als staatshoofd geen tweede huwelijk diende aan te gaan. Het dagblad „Sinpo" berichtte Donder dag, dat mevrouw Suwondo, geboren Har'tini, reeds in April 1952 was ge scheiden, voordat president Soekarno het voornemen koesterde haar te huwen. De vrouwenorganisatie Perwari daarentegen vernam, dat mevrouw Suwondo van haai man is gescheiden wegens een relatie met Soekarno. Perwari zou Vrijdagochtend een ver gadering beleggen om met andere vrouwenorganisaties de kwestie te be spreken. In een brief, ondertekend door de voorzitster mevrouw Kartowijono en de secretaresse mevrouw Siregar, wordt voorts gezegd, dat het huwelijk geschiedde zonder voorkennis van mevrouw Fatma- wati-Soekarno, dat mevrouw Fatmawati- Soekarno geen tweede huwelijk wenst en bereid is, zich te laten scheiden. Dit nieuwe huwelijk van de president, aldus het schrijven, doet afbreuk aan de positie van staatshoofd en wordt door de vrouwenorganisaties die willen opkomen voor de positie van de vrouw, als een steek in het hart gevoeld, terwijl dit huwelijk voorts omschreven wordt als een soort polygamie, waartegen gestreden moet worden. Een medewerker van Radio Republik Indonesia bericht voorts, dat de president het besluit om met mevrouw Suwondo te huwen persoonlijk ter kennis van mevr. Soekarno bracht. Het ligt niet in het voor nemen van de president om van mevrouw j Soekarno te scheiden. Mevrouw Suwondo J verklaarde volgens de medewerker van R.R.I., dat zij alleen wilde huwen, indien de president zich niet van zijn echtge note zou laten scheiden; zij had voorts verklaard buiten het paleis te willen wonen. Naar Reuter nog nader over deze aange legenheid meldt, mag Soekarno volgens de Islamietische wet vier vrouwen hebben, doch zijn eerste vrouw moet haar goed keuring geven. De eerste vrouw van Soekarno, moeder van vier kinderen, heeft echter haar toestemming tot het tweede huwelijk van haar 52-jarige echtgenoot met een gescheiden vrouw, moeder van vijfk inderen, niet gegeven, zo wordt nog eens benadrukt! deelde prof. Gielen mede, dat hij van een behandeling van de vraag naar de plaats van de Katholieken in het openbare leven in de wereld of in West-Europa wilde afzien, al zou waarschijnlijk daaruit blijken, dat de historie in hoge mate be palend daarvoor is. Wij beperken ons. zeide hij, tot Nederland, niet uitsluitend omwille van het Mandement want in dit opzicht is er weinig door veranderd. Het probleem bestaat trouwens al vanaf de Reformatie. De eerste oplossing was een gewelddadige: Katholieken werden stel selmatig uit het openbare leven verwij derd en weggehouden. De tweede fase laat hen toe, maa- in die tijd na 1795 is daarvan nog weinig te verwezenlijken. Eerst na 1900. vooral dank zij de politiek van Schaepman, komt er enige ruimte voor katholieken in het openbare leven van Nederland. En nu moge er wat ten gunste veran derd zijn in dc elite van ons volk, in de grote lagere regionen is de houding nog als vóór een halve eeuw en langer terug: men leze slechts de ingezonden stukken in de socialistische bladen naar aanleiding van het Mandement. In „deftiger" beschouwingen van de Nederlandse pers ziet men weliswaar soms een zeldzame poging tot begrip, maar veeleer lijkt het een „herhalings oefening der vrijzinnigheid". De vraag naar de plaats van de Katho liek in het openbare leven van het huidige Nederland mag geen machtsvraag zijn, geen getallenmystiek dus. al mogen wij niet onverschillig zijn voor de veertig procent achterstand ten dele achter stelling die in beroepen, waarvoor middelbare of hogere intellectuele vor ming nodig is nog altijd bestaat. Een achterstand die wij in zekere mate ook aantreffen bij Gereformeerden en ortho dox-Hervormden. Evenmin mogen wij voorbijgaan aan het feit, dat'de plaats van Doopsgezinden, Remonstranten en Israëlieten in zeer hoge mate onevenredig is aan de plaats van Katholieken, Gereformeerden en Her vormden. Wij dienen terdege te overwegen de mogelijkheden en de noodzaak voor de Katholiek om in het openbare leven zijn rol te spelen Dat houdt allereerst in de eis van degelijke katholiciteit, karakter gaafheid en kennis van zaken. Maar het betekent ook dat wij de scholing hier voor moeten bezitten en daaraan ont breekt, als gevolg van gebrekkige eman cipatie, nog zeer veel. Vóór 1940 verloren wij ons evenwicht naar de zijde van een gemakkelijke en zelfvoldane „Triomf van de Roomse Daad", thans schijnen wij dat even ge makkelijk te doen naar de andere kant: een viotte en hevig-begeerde schuldbe lijdenis: „Wij hebben de afkeer der anderen verdiend." Beide houdingen zijn fout, onwaar en onwaarachtig en daarom onvruchtbaar. Hetgeen niet zeggen wil, dat wij zouden moeten weigeren, werke lijk schuld te bekennen. Na het in de aanhef geciteerde over openheid en geslotenheid te hebber ge zegd, lichtte prof. Gielen dit aan de hand van feiten en geschriften van critici toe. In dit verband wees hij ook op het nog altijd bestaande gevaar van het avon tuur der doorbraak, die voor de plaats van de Katholiek in het openbare leven nog geen enkel voordeel, we] zicht bare nadelen heeft opgeleverd. Een ge wonnen strijd tegen de doorbraak be tekent nog niet echter dat het besproken probleem is opgelost. Daartoe zal nog veel geleefd, gestudeerd en gewerkt moeten worden. Nadat enkele door de aanwezigen ge stelde vragen waren beantwoord, dankte voorzitter mr Nivard voor het boeiend betoog. Het optreden van prof. Gielen was onge twijfeld een succes voor de Rotterdamse afdeling van de K.V.P. Jammer dat er verscheidene katholieken die deze voor lichting zo dringend behoeven, ontbraken, zoals verscheidene wijkraadsleden. De volgende bijeenkomst waar de K A.B.-voorzitter de heer Middelhuis, zal spreken over ..Bezitsvorming, hoe en waarom" is bepaald op Vrijdag 15 October a.s., zo mogelijk wederom in de Beatrix- zaal De 17-jarige bouwvakarbeider G. G. uit Renkum is gistermiddag bij de ontploffing van een mijn om het leven eekomen. Hij was met een aantal anderen aan de Van Borsselenweg bezig met graafwerkzaam heden voor de bouw van een huis. Daarbij stootte men op een metalen voorwerp. Dit werd voorzichtig ter zijde gelegd. Ondanks waarschuwingen liep B. er naar toe om het te „onderzoeken". Het was een drempelmijn en bij dit onderzoek kwam de mijn tot ontploffing. B. werd op slag gedood.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 1