Talrijke nieuwe havensteden een kust van 30.000 K.M. langs I J „OM DE NOORD" werd „SEWMORPOETJ" GREVENBICHT BELEEFDE VRIJGEZELLEN-INVASIE Minister Beel onthulde Jan Hoof-monument van Eden en Dulles: „Snel handelen is vereist Indrukwekkend eerbetoon in Nijmegen Nageslacht mag moed van verzets strijders niet vergeten Observator Consumptie in Augustus gestegen In Jan van Hoof eren wij allen" Emigratie zakte in 1953 Beide ministers zijn zeer tevreden Notaris te 's-Graven- polder gearresteerd SATERDAG 18 SEPTEMBER 1954 PAGINA 5 Het tot stand komen van de Noordweste lijke doorvaart via de MeClure Straat mag onze belangstelling opeisen, zeer zeker gaat deze in nog hogere mate uit naar de Noord oostelijke, ofwel de doorvaart, die door de stoere Gouden Eeuwers als „Om de Noord*' werd aangeduid. Om de Noord wilden ze varen naar „Oostinje" en „Cathay" (Japan) dwars door de Poolzee. Maar die joeg hen telkens weer terug. De overwintering van Heemskerek en Barendsz werd beroemd in de de historie van het gevecht van In het Kremlin is men zeer voldaan over de „Sewmorpoetj". Zo noemen de Sovjet-Russen de organisatie, welke tot taak heelt de vei binding „Om de Noord in stand te houden. Deze organisatie zorgt, dat de doorvaart ook des winters open blijft en aldus is het mogelijk, dat het hele jaar door convooien schepen van Archangel en andere havens langs de Poolzee naar Wladiwostok varen, waar door de Trans-Siberische Spoorweg ten zeerste wordt ontlast en tevens de mogelijkheid geschapen werd, om Oost-Siberië en de langs Mandsjoerije en de Chinese grens gelegerde troepen op rationele manier van levensbehoeften en materiaal te voorzien. tegen de krachten der natuur. En ook hier om volgen we met grote belangstelling, wst zich daar benoorden Siberië thans afspeelt. Er kunnen daarover heel wat minder feiten worden verteld. De Sovjet-Russen zijn nog steeds uiterst geheimzinnig met details over hetgeen ze in de Poolzee, van Archangel tot Alaska, momenteel hebben bereikt. Wel echter hebben ze met de nodige fanfares rondgebazuind, dat hun geregelde ding van Atlantische met Stille geruime tijd bestaat. Laten we inmiddels vaststellen, tiat de Sovjet-Russen niet bepaald zonder meer een rijpe vrucht in de schoot geworpen wordt. Ze zijn al vele jaren bezig, om met het oog op de mogelijkheden, welke Siberië biedt, net hoge Noorden te verken nen. In ons vorige artikel over de Ze worden voor een jaar de ijs woestijn ingezonden. En wel per vliegtuig of per ijsbreker. Hun ra vitaillering vindt ook per vliegtuig plaats. Een jaar lang zijn ze van de buitenwereld afgezonderd. Alleen de radio vormt daar een verbin ding mede. En aangezien de vlieg tuigen slechts enkele tochten per jaar maken en geen vers voedsel kunnen aanbrengen, zijn de pio niers wat een groot gedeelte van hun levensonderhoud betreft, aan gewezen op de jacht en de vis vangst. Het is een zwaar leven en slechts mannen met een geharde noay zijn er tegen opgewassen. Het komt menigmaal voor, dat het vliegtuig niet in staat is, een eiland te bereiken of de ijsbreker geen kans ziet, er te komen en dan blij ven de pioniers twee jaar ontsluiting van de Noord-Weste lijke Doorvaart door de Amerika nen hebben we reeds herinnerd aan de Tsjeljoeskin-expeditie, die onder leiding van. prof. Schmidt lange tijd in het Poolijs doorbracht, aan boord van de ijsbreker „Kras- sin". En het was een Sovjet-Russische ijsbreker, de „Sibirjakov", die in 1932 het hele traject tussen Ar changel en de Beringstraat veilig aflegde, in 65 dagen. Het schip voer Kaap Tsjeljoeskin om, het Noordelijkste punt van het vaste land van Eurazië, dat meestal door zwaar en ondoordringbaar ijs om geven is. Een duidelijk bewijs voor de reusachtige ontwikkeling van Noord-Siberië, de Zuidelijke oever van de Noordelijke Doorvaart waar het klimaat allengs milder wordt, tengevolge van het terug trekken van het ijs is wel de groei van een haven als het ge noemde Igarka, dat in het stroom gebied van de Jenisei ligt, niet minder dan zes honderd kilometer van de zee verwijderd. Omstreeks 1930 was het een vlek met een tien tal inwoners, in 1936 was dit aan tal reeds tot 25.000 gestegen. Over het huidige inwonertal zijn als ge volg van de Sovjet-Russische zwijgzaamheid geen betrouwbare gegevens voorhanden. Langs de 30.000 kilometer lange kust van Si berië zijn talrijke dergelijke ha vensteden uit de grond verrezen. Hoeveelheidsindex belandde op 118 (v.m. 103) w Twaalfhonderd deelnemers uit negen landen 7 ienduizend Nederlanders minder verlieten het vaderland „Wij strijden voort. Telegrammen C arnavalsslemming Kranslegging ALASKA GROENLANt) Anfauxxjei Ptlsc/ïoQrten tfoskot. JakutsA MOORD POOL est. o/rvcfsoL/ig. 8^%* tJscjeóüscL A Radio station >9* Ze<*tveg soo ioooKM. Russen exploiteren met succes Noord-Oostelijke doorvaart Minder gunstig is de toestand in het Oostelijk gedeelte van de Zeeweg zo schrijft hij. Hoe verder naar het Oosten men komt, des te moeilijker de doorvaart wordt. Maar de overheid doet alle moeite, om hier verbetering te brengen. Het Oos telijk gedeelte is verdeeld in twee groe pen: 1. de Lena-expeditie, die voor de ontsluiting van het gebied van de Si berische rivier de Lena en van het z.g. Chatanga-bekken moet zorgen, waar en kele nieuwe havens in gebruik zijn ge steld, o.a. Tiksi (in de monding van de Lena, die een machtige rivier is) en 2. de Kolyma-expeditie Deze heeft het in elk opzicht belangrijke schiereiland Tsjoektsjen tot terrein van actie. Drukke havens zijn daar Ambartsjik (in de mon ding van de rivier Kolyma) en Prowide- nije, dat op het schiereiland ligt. Voor de Lena-expeditie komen de sche pen voor het grootste gedeelte uit Euro pees Rusland en uit Europese havens van allerlei naties. Heel wat echter komen van de andere kant, van het schiereiland Kamsjatska en verder Zuidelijk gelegen gebieden in de Stille Oceaan. De Kolyma- expeditie vormt de eigenlijke verbinding met het Verre Oosten. Aangezien de scheepvaart op de grote Siberische rivie ren zich steeds meer ontwikkelt, ontstaat er allengs een netwerk van verbindingen zowel te land als ter zee, die aan de economische ontwikkeling van het enor me Siberië ten zeerste te goede komen. Op verschillende plaaatsen zijn door de „Sewmorpoetj" bunkerstations opgericht, waar de schepen kolen kunnen innemen, of stookolie. De kolen komen van Spits bergen. Daar hebben de Sovjet-Russen de oorspronkelijke Nederlandse mijn „Maurits" duchtig geperfectionneerd, zo dat ze er een grote productie uit halen. Deze mijn stond eens, toen ze al verlaten was, onder toezicht van Sjef van Dongen, die tijdens de Nobile-expeditie een we reldvermaardheid verwierf en thans bur gemeester yan Aardenburg in Zeeuws- Vlaanderen is. Men ziet, ook in deze tijd heeft hei Nederlands element iets met de „Om de Noord" te maken gehad. Trou wens, ook Nederlandse kustvaartuigen wagen zich wel tot de Kara Zee. De Sov jet-Russen exploiteren in het Poolgebied nog andere mijnen, o.a. die van Wor- koeta. en Wladiwostok met door honden of paar- Wladiwostok met door honden of paar den getrokken sleden onderhouden. Eens liet een Fritjof Nansen ,nog in deze eeuw) zich met een schip door het pak ijs meesleuren, teneinde aldus via de Poolzee van de Atlantische Oceaan naai de Stille Oceaan te komen. Eens was de Trans-Siberische spoorweg de enige ver binding van Rusland met zijn enorme gebied in Azië en de toegangspoorten daartoe, Wladiwostok en Port Arthur Thans is er een geregelde scheepvaart verbinding en langs de doorvaart ligt een aantal weerstations, die geregeld belang rijke gegevens over het weder in de Pool cirkel boven Siberië en Noord-Rusland verstrekken Deze gegevens zijn uiterst belangrijk, want van het weder in het onderhavige gedeelte van de Poolcirkel hangt dat van een groot deel van Sovjet- Kusland af. De weerstations, ook wel Poolstations genoemd, zijn zowel langs de kust als op de er langs liggende eilanden gevestigd. Deze eilanden liggen menigmaal diep in 't eeuwige ijs Hier kunnen pioniers zich uitleven. Ook Sovjet-Rusland kent zijn pioniers, mannen, die niets voelen voor een geregeld en tam leven in de be schaafde wereld met haar technische een vormigheid. Elk jaar melden zich velen aan, om opgenomen te worden in het corps, dat tot taak heeft, de Poolstations te bemannen. De Poolstations zijn niets anders dan een aantal apparaten en in strumenten, die op gezette tijden gecon troleerd moeten worden. Veel werk is er niet aan en aldus zijn enkele personen voldoende, om de „bemanning" te vor men. Op enkele grote eilanden-zijn stations gevestigd, die over eigen vliegen be schikken. Daarmede wordt de Poolzee verkend. Men kan dan rapporteren waar zich open water bevindt en de convooien daarheen dirigeren. Deze verkennine*- arbeid wordt aangevuld door vuurtorens" die in steeds groter getale langs de „Sew-' morpoetj" worden gebouwd. Er zijn intussen slechts weinig con_ vooien, die de hele tocht b.v. van de Witte Zee naar Kamsjatska afleggen. De „Sewmorpoetj" is in stukken verdeeld. Vooral de kleine schepen leggen slechts bepaalde trajecten af, die nog steeds de oude naam „expedities" dragen. Het was b.v in het jaar 1912 een hele expeditie, van Archangel en Moermansk naar de mondingen van de Siberische rivieren de Ob, Jenissei en Pjasina te varen. Naar de Kara of Karische Zee werd deze ex- de Kara of Karische Zee werd deze ,,ex- nog. De schepen vervoeren goederen naar de havens in de mondingen der rivieren en nemen eventueel nieuwe lading voor andere Siberische havens in. Zo o.a. naar Igarka (vanwaar veel hout uitgevoerd wordt), Nowyj Port (Nieuwe Haven), Amderma en Narjan-Mar. Allemaal voor ons onbekende namen van havens, die langs de Noordelijke Doorvaart ligt, ons zo welbekend als „Om de Noord".... ..Het is dit gedeelte van de Noorde lijke Zeeweg, zoals „Om de Noord" ook wel wordt genoemd, die het beste onder zocht is en het drukst bevaren wordt, al dus lazen we in „Russen om de Noord", een actuele brochure van dr Boris Rapt- schinsky, verschenen in de serie „Ac tuele Onderwerpen" van de Stichting Ivio te Amsterdam. Ze is van de meeste Pool stations en vuurtorens voorzien. En reeds in October 1936 meldden Ne derlandse bladen als groot nieuws, dat de Noordelijke Zeeweg druk bevaren werd en tweemaal zoveel schepen als het vorige seizoen er gebruik van hadden gemaakt. In die tijd was de doorvaart nog niet zo mer en winter open, doch alleen al het feit, dat er geregeld schepen „Om de Noord" voeren, werd al belangrijk ge noeg geacht. Het betreffende bericht luidde ais volgt: „Berlijn, 29 Oct. Uit Leningrad wordt gemeld, dat alle Sovjet-schepen, die de poging ondernomen hebben, om de Noordelijke Zeeweg langs de Siberische kust en door de Beringstraat te beva ren, hun doel bereikt hebben. Een lange rij vrachtschepen, tweemaal zoveel als verleden jaar, heeft de Noordelijke Zee weg genomen en ondanks de in deze zomer buitengewoon ongunstige ijs- en weersgesteldheid is geen der schepen gedwongen geweest, te overwinteren, ook buitenlandse schepen hebben deel- oak buitenlandse schepen hebben deel genomen, zijn zeer gunstig verlopen. Deze vooruitgang van de scheepvaart in de Poolzeeën is voor een groot gedeelte toe te schrijven aan de 55 meteorologi sche ijsobservatie-stations, die langs de gehele kust zijn opgericht. Bovendien werden op de belangrijkste punten vliegvelden aangelegd." In 1936 verwachtte men spoedig gun stige resultaten van de onderzoekingen, welke werden gedaan naar het voorko men van grote voorraden olie ertsen goud en radium in het Poolgebied Deze verwachtingen zijn tot dusver slechts ver vuld wat de steenkool betreft. Maar Sov jet-Rusland had van z'n eerste verken ningstochten in het Hoge Noorden, dat voor dien door het regiem der Tsaren volkomen verwaarloosd was, Noord- Siberië incluis, een dankbaar gebruik ge maakt, om de hand te leggen op wat het moet worden erkend dóór andere naties eveneens verwaarloosd was. In 1926, op 15 April, verklaarden ze al het land, dat zich ten Noorden van de gren zen der U.S.S.R. uitstrekt en binnen een sector, welks stralen elkaar op de Noord pool kruisen, onverschillig of het reeds bekend of onbekend terrein was, tot Sov jet-Russisch grondgebied. Dat was en is bijna de helft van het gehele Noordpool gebied! Een Sovjet-Russische expeditie plantte in 1929 op Franz Jozefsland de rode vlag met de hamer en de sikkkel en richtte er een meteorologisch observatorium op. De expeditie bevond zich aan boord van de ijsbreker Sedov" en verjoeg er Noorse walvisvaarders, die er sinds onheugelijke tijden hun bedrijf hadden uitgeoefend.. Nadien zetten de Sovjet-Russen syste matisch hun exploratie van „Om de Noord" voort. We hebben het reeds ge zegd, de Hollanders van de Gouden Eeuw hebben herhaaldelijk geprobeerd, langs Siberië, dus via de Noordelijke, juister nog de Noord-Oostelijke Doorvaart (zulks in tegenstelling tot de pas ge opende Noord-Westelijke Doorvaart) naar de Stille Oceaan te varen. Reeds Tsjaar Peter de Grote droomde er van, een Noordelijke Zeeweg te ontdekken. De index van de totale consumptie van de Nederlandse bevolking is in Augustus gestegen tot 118, vergeleken met 103 in Juli, aldus blijkt uit een publicatie van het C.B.S. Per hoofd der bevolking steeg de index van 97 tot 111. De stijging blijkt vooral veroorzaakt te zijn door grotere aankopen van duurzame consumptiegoederen. Hier steeg de hoe- veelheidsindex in Augustus nl. tot 123, te genover 96 in Juli. Per hoofd der bevol king kwam het cijfer van 90 op 115. Ook de hoeveelheid verbruikte voedingsmid delen kwam op hoger niveau. Hier beland de de index van 107 op 119, of per hoofd der bevolking van 101 op 112. Bij de groep genotmiddelen deed zich eveneens een stijging voor, nl. van 93 tot 105, of per hoofd der bevolking van 87 op 99. Bij de groep overige goederen en diensten steeg de hoeveelheidsindex ten slotte in Aug. van 107 tot 115, of per hoofd van de be volking van 101 tot 108. e ot'jet-Russische ijsbreker Sadko die al sinds vele jaren de Noord- oostelijke doorvaart openhoudt Hef Noord poolgebied met de Noordoostelijke doorvaart, door de stippel lijn langs de Siberische kust aangegeven. Hier varen geregeld convooien van IVest naar Oost en Oost naar West (Van onze verslaggever) De bewoners van Grevenbicht, het stil le, typisch Limburgse dorpje aan de Maas, waar het in normale tijden zo rustig is, dat men er wekenlang kan uitweiden over een aangereden koe, heeft vanavond de sensatie van het jaar beleefd: de kennis making met de ruim 1200 vrijgezellen, die Duizenden mensen hadden zicli gistermiddag verzameld bij de Waal brug te Nijmegen tegen liet uur, waarop .het Jan van Hoof-monument zou worden onthuld. Achter het monument wapperden de Amerikaanse, Canadese en Nederlandse vlaggen, toen de gasten, die in het begin van de middag in het gemeentehuis waren verwelkomd, arriveerden. Het eerst verscheen vice-admiraal N. A. Rost van Tonningen, die H.M. de Koningin en Prins Bernhard vertegenwoordigde. Vervolgens reden aan de ambas sadeurs van Engeland, Amerika en Canada, vergezeld van hun attache's. Alien werden begroet met de eerste strophe van hun volkslied. Hierna kwam de Minister van Binnenlandse Zaken, prof. dr L. J. M. Beel, die tevens de Minister van Oorlog en Marine, ir C. Staf vertegenwoordigde, per auto aan in gezelschap van de Commissaris van de Koningin in Gelderland, jhr dr C. G. C. Quaries van Ufford. Een deputatie van het 7e Amerikaanse legerkorps ontstak vervolgens, voorafgegaan door de band van dit corps^ hm bevrijdingsvuur. Nijmegens burgemeester, mr Ch. Husiiïix, nam dit vuur over en ontstak daarmede het vrijheidsvuur in de bronzen schaal van het kleine, oude oorlogsmonument, dat naast het jan van Hoofmonunient staat. Het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid heeft in boekvorm (224 bladzijden) het jaarverslag van de orga nen voor de emigratie over 1953 uitge geven, Daaruit blijkt, dat verleden jaar 'n totaal 38.049 Nederlanders door bemid beling van deze organen emigreerden, te gen 48.690 in 1952. Het aantal vertrokke nen bedroeg 62 procent (in 1952: 68) van het aantal, dat zich voor emigratie bad ®angemeld. De grootste terugslag zag men bij de emigratie naar Australië, zulks als ge- y°lg van de beperkende bepalingen, weïke 'n 1952 werden getroffen wegens de eco- n°mische teruggang daar te lande. Hoe- VVel in de loop van 1953 de voorwaarden v°or toelating weer werden verruimd, °®fende zulks voor dat jaar niet meer n®t beoogde effect. In totaal gingen ver eden jaar 7813 Nederlanders naar Aus lralië (in 1952: 15.828). Kieuw-Zeeland zag het aantal binnen komenden uit ons land ook bijna gehal veerd: 2575 tegen 4575 een jaar tevoren j, an_aba bleef vrijwel op peil (20.095 tegen ■653). In Brazilië zochten 615 (281) land punten een nieuw vaderland; in de Ver- mgde Staten 2843 (2634); in Zn Afrika 32 14177) en in andere landen 676 (542) Hierna richtte mr Hustinx het woord tot de binnen- en buitenlandse autoritei ten en tot de tienduizenden belangstel lenden, bij wie zich o0k, bevond mej. J C. M. M. Geldens, een der eerste onder grondse werksters in Nijmegen en thans particulier secretaresse van prinses Wil- belmina. De burgemeester was zeer dank baar voor de komst van zovele hoge gas- ton. Hij zeide voorts, dat er figuren zijn, die zich door hun moed, beleid en trouw en door hun daden blijvende roem heb ben verworven, „Een van hen is hij, wiens naam op dit monument zal prijken, de verzets strijder Jan van Hoof, wiens naam aan de bevrijding van Nijmegen onverbreke lijk zal zijn verbonden. De innige ver bondenheid tussen de verzetsstrijders en de geallieerden is een wezenlijk ele ment in de geschiedenis van de bevrij ding van deze stad. Deze herinnering zal voortdurend blijven leven in dit mo nument, dat er aan zal herinneren, dat vrede en vrijheid de vruchten zijn van voorbeeldige samenwerking tussen de geallieerden en het verzet", aldus mr Hustinx. De voorzitter van de Jan van Hoof- stichting, de heer F. J. de Fraiture. her innerde in zijn toespraak aan de duizen den en duizenden helden in Nederland, die van 19401945 hun leven gaven voor vrij heid, vrede en recht. Bij hen waren ook zestig verzetsstrijders uit Nijmegen. Hun moed mag niet worden vergeten door het nageslacht. Daarom is op deze plaats, waar de titanenstrijd van 194' u de Waalbrug werd gestreden, dit grootse monument verrezen. De volksmond gaf aan dit mo nument de naam van het Jan van Hoof- monument. Spreker prees de beeldhouwer Marius van Beek uit Amsterdam, zelf oud- Nijmeegs verzetsstrijder, en deelde mede, dat °P het monument onder meer komt te staan: „In Jan van Hoof eren wij allen, die in het verzet vielen voor de bevrij ding van Nijmegen" Vervolgens verzocht spreker de gemeente Nijmegen dit monu ment te willen aanvaarden. Tot slot van ztfn rede, waarin hij de En gelse en Amerikaanse gasten in hun eigen taai dankte, richtte de heer De Fraiture het verzoek tot minister Beel, het monu ment te onthullen, waaraan deze gaarne gehoor gaf. In zijn toespraak herinnerde de minister ook aan de strijd van tien duizenden voor ons aller vrijheid. „De plaats aan de Waalbrug, waar het monu- ment verrijst, is van bijzondere betekenis", «o zeide hij. „Hier is fel gestreden en Nij megen heeft hier een hoge prijs moeten betalen voor de vrijheid. Na tien jaar js met Gods hulp weer veel opgebouwd. Nijmegen herstelde zich, al bleven er veel plaatsen aan de haard ledig. Het leven gaat verder en stelt steeds meer eisen. Wij streden voort". Lof bracht spreker aan Amerika, aan Engeland en aan Canada voor hun hulp en hun offers in de strijd voor de bevrij- cung van Nijmegen, maar ook van heel Nederland. Namens de regering bracht hij dank voor alles, wat zij in verleden en heden nog doen voor het welzijn van ons land. Vervolgens bracht hij hulde aan de gemeente Nijmegen en wenste hij de stad de toekomst met Gods hulp het Minister Beel deed dit namens de re gering, gevolgd door de Engelse. Ame rikaanse en Canadese ambassadeurs na mens hun regeringen. De burgemeester van Nijmegen droeg een grote krans aan namens de gemeente Nijmegen en kolo nel Tammes namens het Nijmeegse gar nizoen. Na een kort ogenblik van stilte werd de „Last Post" geblazen en gingen de vlaggen halfstok. De Nederlandse, Amerikaanse, Engelse en Canadese mu ziekcorpsen speelden hierna hun eigen volksliederen. Vele particuliere organisaties legden nog kransen aan de voet van het monument, °.a, het Nederlands Oorlogsgravencomité, de Nationale Padvindersraad, de Neder landse Bond van Oud-Strijders en het Mo- biusatiekruis, het Nijmeegs studentencorps e£ ,d.e beer R- J- Griffin, namens het „British Legion". Voor de autoriteiten werd vervolgens een parade gehouden, waaraan enkele duizenden militairen van de Kon. Nederl. Landmacht, de Kon. Luchtmacht. oud-Airborners, Amerikaan se parachutisten en de Grenadiersgarden deelnamen. Tijdens de parade vlogen twintig Nederlandse militaire vliegtuigen over de Waalbrug. Minister Beel nam namens minister Staf de parade af. Tienduizenden volgden dit militaire schouwspel, dat werd opgeluis terd door de Kon Militaire Kapel, de Luchtmachtkapel, de band van het Ame rikaanse 7e leger, de drumband van de Grenadier Guards en de Royal Canadian Engineers band. De soldaten maakten ten- slotte een mars door Nijmegen. Bij de onthulling van bet Jan van Hoof-monument liet de Britse eerste mi nister Sir Winston Churchill zich ver tegenwoordigen door luitenant-generaal sir Brian Horrocks, oud-commandant van het 30ste legerkorps, dat een rol heeft gespeeld in de slag om Arnhem en ook nabij Nijmegen heeft gevochten. De eerste minister van Canada was vertegen woordigd door brigade-generaal J. E C Pangman. Gisteravond heeft het gemeentebestuur van Nijmegen aan de Engelse. Canadese en Amerikaanse gasten in restaurant „Normandie" een afscheidsmaaltijd aan geboden. Tijdens deze maaltijd deelde de burgemeester, mr Ch. Hustinx mee, dat telegrammen van dank en hulde namens Nijmegen waren gezonden aan H.M. Ko ningin Juliana, president Eisenhower, minister-president Winston Churchill, de eerste minister van Canada, generaal Montgomery en generaal Griffith. Het vuurwerk, dat het feest beëindigde, droeg een typisch karakter. Vertoond werden vliegende schotels, atoombommen, een snelvuurgeschut en tanks met don! derende knaleffecten. Het slot bestond uit een vurig beeld van de Waalbrug met als bovenschrift „Thanks to the liberators and the bridge of the victory" Tenslotte heeft het gemeentebestuur aan de buiten landse gasten een afscheidsreceptie aange- boden in het raadhuis. uit negen verschillende landen naar dit oord zijn getrokken om er hun ongehuw de staat tezamen en in vereniging te vie ren. Joelend, hossend, en eenstemmig uit gelaten is de lange stoet van mannelijke en vrouwelijke celibatairs van zeven tot half acht door de smalle, vaak uitbundig verlichte straatjes getrokken, nadat de voorzitter van het comité, de heer G. Greijn, in 'n plechtige, doch vaak door luid gejuich onderbroken speech, de festivi teiten voor geopend had verklaard. Weliswaar geschiedde dit ruim een half uur later dan bij programma was vastge steld, maar och, het was feest en tenslotte was men in Limburg, waar men het met de tijd niet altijd even nauw neemt. En de plechtigheid was er niet minder in drukwekkend om. Kort, maar desalniette min duidelijk gaf de heer Greijn een over zicht van de geschiedenis van het congres. „Velen stonden sceptisch tegenover mijn plan", zo onthulde hij. Vrijgezellen? was de vraag. Laat ze trouwen! Nog meer congressen? De hele wereld vergadert te genwoordig! Problemen? Die hebben wij allemaal! Dank zij enige vrienden echter en de vasthoudendheid van de Beechtena- ren, kwam het eerste congres tot stand. De wens, van Grevenbicht dè vrijgezel- lenstad te maken, scheen toch werkelijk heid te worden. Het resultaat? „U, die vandaag hier bijeen zijt, weet het waar schijnlijk beter dan ik!" Wel, men wist het en men gaf in een luid gejuich uitdrukking aan deze weten schap. Daarna, ftien de vlaggen van de negen deelnemende landen aan evenzovele vertegenwoordigers waren uitgereikt en een schorre luidsprekerstem het vrijge- zellenlied liet schallen, zou men het in duidelijke, hoewel erg langdradige dicht vorm nog eens herhalen. Een manifesta tie, die gelukkig werd onderbroken door de komst van de fanfare „Daag en nacht", die met een flinke mars het vrijgezellen- lied uit de lucht blies om daarna met de verschillende volksliederen de afgevaar digden uit de negen landen welkom te heten. Het gezelschap vrijgezellen telt afge vaardigden uit België, Luxemburg, Frank rijk, Engeland, West-Duitsland, Zweden, Amerika, Curacao en natuurlijk Neder land en omvat ditmaal meer vrouwen dan mannen. Reeds op de eerste avond al heerste er een gemoedelijke sfeer van ver bondenheid en was men het er roerend over eens, dat het op het ogenblik goed toeven is in Grevenbicht, waar de bewo ners zich alle moeite hebben gegeven, om het er zo gezellig mogelijk te maken. Men vindt er een stemming, die regelrecht aan carnaval herinnert. Iedereen kent "ieder een en broederlijk eet men in de vrij- gezelienvistent paling of zit men op de kermis in de schommel. En dan te weten, dat het congres officieel nog niet eens is begonnen, want eerst Zaterdagavond om zes uur is het zo ver. De Amerikaanse minister van buiten Iandse zaken, John Foster Dulles, lieeft gisteren met zijn Britse ambtgenoot Eden te Londen geconfereerd. Beide staatslieden werden het er over eens, dat spoedig een voorbereidende con ferentie dient te worden gehouden, ten einde onder het oog te zien hoe West- Duitsland het best op basis van volledige gelijkheid met het Westen kan samengaan, aldus werd gisteravond na de besprekin gen in Londen hekend gemaakt. De beide ministers waren het er ook over eens, dat snel handelen vereist is, zo werd hieraan toegevoegd. Uit officiële bron is vernomen, dat Eden en Dulles „zeer bevredigd" waren over de uitkomst van hun besprekingen. Eden heeft aan Foster Dules een volle dige uiteenzetting gegeven van de inzich ten der Westduitse, Franse, Itajiaanse, Ne derlandse, Belgische en Luxemburgse re geringen m.b.t. zijn plan, om West-Duits land, met inschakeling van het verdrag van Brussel, en binnen de NATO, te her bewapenen. Premier Churchill woon le de bespre kingen gedeeltelijk bij. Gisteravond is minister Dulles uit Lon den naar de V. S. vertrokken In Westduitse regeringskringen toonde men zich gisteravond voldaan over de uitdrukking „handelen op korte ter mijn", in het na de besprekingen tussen Eden en Foster Dulles uitgegeven com muniqué. Ook de mededeling, dat spoedig een nternationale conferentie zal worden litgeschreven over inschakeling van Vest-Duitsland bij de verdediging van Europa, werd met vreugde begroet. Doch sommige Westduitse functiona rissen beschouwden de korte verklaring van Eden en Dulles als „gereserveerd". voor beste toe. Het was een plechtig moment toen vice-admiraal N. A. Rost van Tcmnin- gen namens H.M. de Koningin en na mens Prins Bernhard een grote krans aan de voet van het monument legde Dezer dagen is te 's-Gravenpolder de daar gevestigde notaris M. O. gearresteerd. Notaris O. wordt verdacht van onregel matigheden, gepleegd bij grondtransacties. De rechter-commissaris uit Middelburg beeft op het kantoor van de notaris een onderzoek ingesteld. Candidaat-notaria D. Botje uit Middelburg is met de waar neming van het notariaat in 's-Graven polder belast. Nabij de Waalbrug te Nijmegen werd gisteren in aanwezigheid van vele binnen- en buitenlandse autoriteiten het monument onthuld ter nagedach tenis van de verzetstrijder Jan van Hoof. Dr Beel verricht de plechtigheid.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 3