Mendès-France legt plan voor aan Straatsburgse assemblée De Londense conferentie wordt op 28 September gehouden DODEN werden herdacht LONDEN-SCHIPHOL IN DRIE KWARTIER MARTINO volgt Piccioni °P Rijke landen moeten leren hun deuren open te zetten De Duitse he rhewapening H. Vader had weer een inzinking HAAGS HUIS VAN BEWARING NIET POTDICHT PRINS VIERDE BEVRIJDING MEDE EINDHOVENS I.v.m. affaire Montesi: Maandag 20 September 1954 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Isobel Goldsmith terug bij haar vader mmtm uiieiiw twee arrestanten ontsnapt Opi Spanker" is bijna opgeruimd Monument voor de oorlogsslachtoffers onthuld Wervelstorm boven Japan Recordvlucht van een BEA-toestel „Operatie Schaakmat geslaagd Belgische regering wil geen compromis Rijkspersoneel vraagt salarisverhoging Toeristen in Oostenrijk gedupeerd In en om Katwijk 225 paratypliusgevallen Oostduits parlement zoekt contact niet Bonn WEERBERICHT De rede te Nevers de De man met de ladd er Vijftienduizend gulden voor een kwartje Dodenherdenking Het vuur uit Bayeux De Airborne-herdenking te Oosterbeek Schoolpolitiek wordt voortgezet -J Zes procent heft. nood niet op Gedenkraam in Berg en Dal Autobussen geplunderd Zaterdag geen nieuwe patiënten meer Voor beraad over Duitse kwestie De weerverwachting van het KNMI, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Wisselende bewolking met vooral in het Noor den van het land enkele buien, hier en daar mogelijk met onweer of hagel. Westelijke wind, aan de kust krachtig tot hard, in het binnen land matig tot krachtig met enkele windsto ten tijdens buien. Iets lagere temperaturen. Dinsdag 31 September: Zon op 6.23 u., onder 18.43 u.; Maan op 0.00 u., onder 16.18 u. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT van ouds nader aan het vooral Engeland. hart liggen, Z.H. de Paus heeft gisteren een audiën tie voor 10.000 pelgrims zeer moeten in korten. Enkele minuten voor de H. Vader op het balcon verscheen maakten de luid sprekers in zes talen bekend, dat de H. Vader „wegens een voorbijgaande onge steldheid", genoopt was zijn gebruikelijke redevoeringen achterwege te laten. De H. Vader verscheen nochtans gedu rende tien minuten op het balcon en gaf de apostolische zegen aan de verzamelde gelovigen. Hij was zeer bleek en steunde herhaaldelijk op de leuning van het balcon. De lijfarts van Z.H. de Paus, prof. Lisi, verklaarde Zaterdag, dat de H. Vader niet ziek, doch alleen vermoeid is. Prof. Lisi, die aanvankelijk het weekeinde buiten Rome zou doorbrengen, besloot niet weg te gaan. De H. Vader heeft Zaterdag het grootste deel van de dag te bed doorgebracht. Vrijdagavond ontving de H. Vader uit de handen van de heer Enrico Amitarello de internationale prijs voor plichtenleer. Deze werd Hem door de internationale associatie van katholieke medici toege kend voor het voorbeeld, dat Hij gegeven heeft bij de vervulling van Zijn plicht. In een Franse toespraak, welke de Paus bij die gelegenheid hield tot 350 deelnemers aan het Internationale Con gres voor de geschiedenis der genees kunde. die ter audiëntie waren gekomen, heeft Z.H., sprekende over het ziekte probleem, o.a. gezegd, dat de medicus, willens of onwillens daarbij stelling moet nemen ten opzichte van de lotsbestemming van de mens. De mens met gevoel, die al zijn krachten inspant in de strijd tegen de ziekte, kan onmogelijk de boodschap voorbijgaan van Hem, Die zich genoemd heeft de Heer over leven en dood en Die dit getuigenis bevestigd heeft door talrijke wonderen, inzonderheid door dat van Zijn eigen Verrijzenis. Hij kan vooral niet ignoreren, dat Christus aan alle mensen, die Zijn Woord volgzaam aanvaarden, belooft, hen eens te doen deelnemen aan Zijn uitein delijke triomf. Frankrijk's premier, de heer Pierre Mendès-France, is gisteravond n> Straatsburg aangekomen. Daar zal hij vandaag, vanaf liet podium van de Assemblée van de Raad van Europa, het plan bekend maken dat zijn regering heeft opgesteld om Duitsland weer te bewapenen. In een gisteren, eerder op de dag, te Nevers uitgesproken rede had de premier verklaard, dat het plan in kwestie reeds aan de mogendheden, di<» op 28 September te Londen over het vraagstuk der Duitse herbewapening •tullen gaan confereren, is toegezonden. Een woordvoerder van het Britse ministerie van buitenlandse zaken maakte gisteren bekend, dat. de uitnodigingen voor deze conferentie Aaterdag j 1. aan de andere acht landen (V. S., W. Duitsland, Canada, Italië, Frankrijk en Benelux) zijn verzonden. Deze conferentie zal ongeveer vijf dagen duren Een van de ernstigste bezwaren tegen de E.D.G. was juist, dat van ons meer toenadering tot Duitsland gevraagd werd, doch tegelijk een grotere verwijdering van Engeland". De premier sprak tenslotte nog over de economische situatie van zijn land en hij zeide: „Als wij, Fransen, het soms moeten betreuren, dat onze stem niet voldoende gehoord wordt bij internationale bespre kingen, is dit hoofdzakelijk omdat wij zwak en zelfs achterlijk schijnen, omdat onze economische macht tegenover die van andere landen aan het tanen is, omdat onze sociale, politieke en financiële sta biliteit, onz'e moeilijkheden in de Franse Unie evenzovele hinderpalen zijn, die onze actie doen verlammen en twijfel doen rijzen in het buitenland over onze mogelijkheden, onze kracht en onze vast beradenheid". Mendès-France sprak tenslotte zijn ver trouwen uit in de hernieuwing en het herstel van Frankrijk. Inmiddels heeft de heer Mendès-France gisteravond te Straatsburg reeds een on derhoud gehad met minister Spaak. In diplomatieke kringen werd met enige teleurstelling gewag gemaakt van de in houd der plannen die de Franse premier vandaag wereldkundig zal maken. Men zeide, dat deze plannen „teleurstellend dicht" stonden bij de Franse voorstellen die de vorige maand in Brussel werden verworpen. Uit Washington wordt „toenemend on geduld" over Frankrijks houding gemeld. Amerikaanse diplomatieke kringen noe men de garanties die Frankrijk ten aan zien van de Duitse herbewapening eist overdreven voorzichtig". In de zojuist gereleveerde Niveruese rede legde de Franse premier er de na druk op, dat Groot-Brittanmë's steun voor z'ijn nieuwe plan onontbeerlijk was. Sprekende over zijn recente conferentie met zijn Britse ambtgenoot, herhaalde de heer Mendès-France, „dat er niets on verzoenlijks was" tussen hun beider standpunt. Scherpe controle op de Euro pese bewapening stond niet in de weg, zo meende de premier,, aan een nauwe aan eensluiting van Engeland aan het conti nent. Hij werd luide toegejuicht, toen hij verklaarde, dat nauwe samenwerking met Engeland nodiger was dan ooit. De heer Mendès-France gaf voorts uiting aan zijn zorg om de opbouw van Europa. Hij wees er op, dat in deze niets waardevols tot stand kan worden ge bracht zonder Frankrijk, doch dat Frank ly i nog niet het recht heeft zijn toevlucht te nemen tot een negatieve hou ding, zonder rekening te houden met de overwegingen der bondgenoten. Ten aanzien van Duitsland pleitte de Franse premier voor een politiek van verzoening. „Ondanks vele wrede her inneringen" (de premier sprak zijn rede uit bij de onthulling van een verzets- monument) „kan de toekomst, en voor al de toekomst van de vrede, niet ge grond worden op wrok. Een verzoening tussen Frankrijk en Duitsland is nodig voor de bevordering van de vrede, doch voor oprechte samenwerking tussen Frankrijk en Duitsland zijn méér landen nodig dan deze twee.. De aanwezigheid is vereist van andere landen, die ons De 21-jarigeJimmy Goldsmith heeft gistermiddag zijn door zijn schoonmoeder „ontvoerde" dochtertje Isobel teruggekre gen. Zaterdag had een Parijse rechtbank beslist, dat de grootmoeder, de hertogin de Durcal, de baby moest teruggeven. De hertogin de Durcal alias mevrouw Patino, in haar kwaliteit van echtgenote van de Boliviaanse tinmagnaat Antenor Patino lid daarop weten dat zij het kind zou teruggeven. Gistermiddag bracht de marquise de Ginori, een zuster van de hertogin de Durcal, het kindje inderdaad terug naar de vader. Deze laddc. verhaalde inmiddels voor de pers, dat hij (Je aanklacht wegens ont voering tegen zijn schoonouders zal handhaven. Uit het Huis van Bewaring aan de Ca- suariestraat in Den Haag zijn gistermiddag op klaarlichte dag derhalve, weer eens twee arrestanten ontsnapt. Ditmaal zijn het de 24-jarige L. J. B. en de 28-jarige H J. H., beiden zonder beroep. B. be vond zich in voorlopige hechtenis wegens inbraak. H. wegens oplichting en verduis tering. De ontvluchting heeft plaats ge had tijdens een protestantse kerkdienst in het Huis van Bewaring, welke door de di recteur werd bijgewoond. Uit het onderzoek is gebleken, dat het tweetal samen met een derde gevangene in de keuken een tralie van het raam hebben doogezaagd. Door het raam kwa men zij op de binnenplaats, vanwaar zij via het dak een naast het Huig van Be waring gelegen poort bereikten, die in de Casuariestraat uitkomt. De derde gevan gene, die aanvankelijk was meegegaan, keerde halverwege terug, daar hij achteraf t°ch niet veel heil scheen te zien in een ontsnapping De heren hadden de omstandigheden ï?.?e. want de Casuariestraat die gewoon- vrii ï.eer rustig is op Zondag, was gisteren veld rtUk- omdat vlak erbij, op het Malie gang u jaarlijkse Haagse kermis in volle Huis van Sok aan de achterzijde van het was het jMsiWaring aan de K°rte Y0? °J?Ï zal de vluchteiren buitengewoon druk., dit holpen om ong"genAeer zeker .hebben ge- Zoals men zfcehmarkt weg te komen Augustus ook tweeagedfrnner|n' Z"L3n die pas dagen late®wepi ®rde" 7H waren des morgens onden^1? geP?k l. een bewaker werkzaam in - t slagplaats, sloegen de be,„4™ ^gr^na- men hem de sleutels af. neeJ' na binnenplaats de poort uit eri leekten zich over een muurtje aan de kant va kt|£ £ch ken der Bethlehem kliniek. Dat gebeurde des morgen om elf uur en nieren bo- merkte het. na Be nendringen heeft toen een paar dagen la ter de proef op de som genomen met een collega en een fotograaf begaf hij zich 's middags om 3 uur met een geleende lad der vrij opzichtig naar het Huis van Be waring. Gedrieën ging men de poort langs waar de wacht zit, zette de ladder tegen de muur, bevond zich daar van alle kanten zichtbaar bovenop en klom er over. Zonder dat de bewaker daarbuiten er notitie van had genomen. De gehele manouevre ver liep in drie kwartier. Ter verontschuldi ging van de bewaker zou men eventueel hoogstens kunnen aanvoeren, dat het nog nooit was vertoond, dat een buitenstaander het in zijn hoofd kon halen voor zijn plei- zier binnen de gevangenismuren te willen komen. Daar komt men alleen via de poort en dan onder geleide. Geen gevaar meer voor scheepvaart De bok „Condor" heeft gistermiddag het laatste deel gelicht van het achterstuk van de „Spanker", het Engelse tankschip, dat zès weken geleden op de Noorderpier te Hoek van Holland strandde. Er liggen op de pier nu nog maar enkele brokken van het schip, maar die hoopt men binnen enkele dagen te hebben gedemonteerd. Voor dc scheepvaart is inmiddels alle gevaar dat van de kant van het wrak kon dreigen, geweken. Een wervelstorm, met een windsnelheid van 150 kilometer per uur, is Zaterdag avond over het gebied van Tokio getrok ken. Dertien personen verloren het leven, 36 werden gewond en tien mensen zijn als vermist opgegeven. Duizenden uit hout en papier opge trokken huizen zijn onder het geweld van stormwind en slagregen bezweken. Een verslaggever van een Haags blad die meende, dat als men gemakkelijk uit het Huis van Bewaring kan ontsnappen, men er ook gemakkelijk moet kunnen bin-! 35 Niet minder dan 521.936 uitgeponste torens zijn Zaterdag in Nederland ver kocht, waarin achter twee deurtjess de koning gevangen zat. Dat was het resul taat van de „operatie Schaakmat", die de financiële basis moet leveren voor het in ternationele schaaktournooi, dat tot 28 dezer in Amsterdam wordt gehouden en tvelke dus bruto 130.484 heeft opgele verd. Deze „torens' waren echter tevens toten voor een „bliksemloterij", welke °ok nu weer door de heer Bergers was georganiseerd. Per radio is gisterenavond "e uitslag bekend gemaakt. Daarbij bleek °at een electrisch lasser in Goes de noofdprijs had gewonnen. Hij kan nu kie ken tussen een woonhuis, een veestapel, «en bedrijfsinventaris of een reis om de wereld. De man had twee loten gekocht n de twee kwartjes daarvoor had hij nog P. zÓn maat geleend, want hij had geen «etd bij zich! lei in Patiënt van het sanatorium De p °kkenberg won een reis van vijf dagen „par Parijs, maar kreeg voor dit speciale da 'n Plaats daarvan een reis van tien ersen, naar Lourdes aangeboden Of hij 0 gebruik van zal kunnen maken, daar- r moet de dokter beslissen. Zonder dat zij hef zelf beseften vóór het hun verteld werd, heeft een aantal Passagiers, dat gistermiddag met een lijn- oestei der British European Airways van „2, SN AirP°rt naar Schiphol reisde, 'n oi "««gemaakt. De vlucht nam ..on 1,1) minuten in beslag (gerekend int Hat *no"lent, dat het toestel los kwam Vnnr /n^A01) het °P Schiphol landde). bekend stond dit record tot min®?"1 van ecn KLM-Convair, die er 5o minuten voor nodig had. Van lucht.v/arf^10 ,stri-id tussen de di verse luchtvaartmaatschappijen om met hjntoestellen elkaar m snelheid op een normale luchtlijn te overtroeven, is echter geen sprake. Schiphol leggen deskun digen er de nadruk op, da(. jn ye eers^e plaats de veiligheid der vluchten in het oog wordt gehouden. Bij het stijgen der techniek en de daardoor steeds snellere machines wordt automatisch de snelheid der vliegtuigen groter en als gevolg daar van de duur der vluchten korter. De gezagvoerder J. C. Green arriveerde gistermorgen ij} kers Viscount (met de letters GAMOJ) als lyntoestel na 51 minuten op Schiphol, waarmede hij dus reeds 4 minuten sneller was, dan de KLM-Convair. Hij keerde een uur later terug naar London Airport en bestuurde des middags een ander BEA-lijntoestel. weer een Turbo-Prop Vickers Viscount, de GAMAY „Sir Ernest Shackleton", dat met passagiers als een normaal lijntoestel van Londen naar Schiphol vertrok. Om 13.05 uur werden de startblokken voor het toestel weggetrokken; het taxiede naar de startbaan en trok om 13.12 uur de lucht in. Precies 48 minuten later, om 14.00 uur, raakten de wielen de grond van de Amsterdamse luchthaven en vijf minuten later stond het voor het stations gebouw stil met de blokken weer voor de wielen. De gemiddelde snelheid van de machi ne op deze vlucht was 320 mijl, dus 512 km per uur geweest. De minister van Binnenlandse Zaken, prof. dr L. J. M. Beel heeft Zaterdag daartoe gemachtigd door H.M. de Koningin de zitting der Staten Ge neraal gesloten. Na de sluiting begaf de Minister zich naar het wachtende rijtuig. Op de achtergrond het ere- escorte Rijkspolitie, (foto rechts). Ondertussen is men al weer druk bezig de glans van de Gouden Koets nóg helderder te doen schijnen voor de ko- Jhende rijtoer van H.M. de Koningin en n- ^r^ns Bernhard, wanneer a.s. msdag de Staten Generaal weer worden geopend (foto links). (Van onze correspondent) Het tweede lustrum van de bevrijdings herdenking Zaterdag te Eindhoven is van bijzondere en bljjvend,, betekenis geweest door de onthulling van het monument Eindhovcnse Oorlogsslachtoffers; het ont leende voor een belangrijk deel zijn luister aan de aanwezigheid van Z. K. H. Prins Bernhard, die in vriendelijke verba-ing over zoveel enthousiasme bij zulk een mie zerige regen het défilé van zesduizend schoolkinderen afnam en het bloemencorso gadesloeg, nadat Z. IJ. H. een reusachtige krans bjj het pas onthulde monument had gelegd. Des morgens heeft de voorzitter van de Slichting Monument Eindhovense Oor logsslachtoffers, de heer J. Denteneer, met een korte toespraak de schepping van de beeldhouwer Paul Gregoire uit Teteringen aan het gemeentebestuur overgedragen als een geschenk van de gehele Eindhovense bevolking, die negen jaar geleden in en kele weken tijds ruim f 75.000 bijeenbracht voor het monument, dat de herinnering levendig zal houden aan de Eindhovenaren die door oorlogsgeweld, hetzii als militair hetzij als burger, bij de bombardementen of in de concentratiekampen het levisn hebben gelaten. Het bronzen kunstwerk dat een plaats kreeg op het Stadhuisplein, is gegoten door de firma Susse te Parijs, de monu- ™e"}ale omlijsting werd ontworpen door de Eindhovense stadsarchitect ir J. van der Laan. Burgemeester Kolfschoten heeft de zin volle betekenis van 't monument, ten aan horen van de nabestaanden van de bijna duizend Eindhovense slachtoffers, in een hooggestemde toespraak uiteengezet, het monument als blijk van offerzin dankbaar aanvaardend. Hierna ging hij over tot het onthullen van het monument, waarop de P.T.T.-har- monie de plechtigheid besloot met het spelen van het Wilhelmus. Daarna werd een erewacht bij het monument betrokken. Onder de genodigden bij de ceremonie bevonden zich honderden nabestaanden van de Eindhovense oorlogsslachtoffers, alsmede het gemeentebestuur van 1 ayeux en^een deputatie van de „Screaming Eag les de Amerikaanse oud-parachutisten, die tien jaar geleden Findhoven bevrijd den. Na de onthulling werd in de dekenale kerk van St. Catharina een H. Mis opge dragen door de deken mgr H. Hezenans. Hoornblazers van de L.S.K. verleenden daarbij militair eerbetoon. De plechtigheid werd door veie autoriteiten bijgewoond, onder wie vertegenwoordigers van de En gelse, Amerikaanse en Canadese ambas sades. Na de kerkdienst stelde zich een lange stoet op, welke naar de algemene begraafplaats aan de voet van De Oude Toren" in Woensel trok. Behalve een lange reeks van auto's met vele autoriteiten gin gen in de stoet mede de kapel en een squadron opleidingsmanschappen der LSK uit Nijmegen, alsmede een grote groep ver tegenwoordigers van de leerlingen der middelbare scholen. Omstreeks twaalf uur werd de begraafplaats bereikt, waar fronl werd gemaakt voor de graven der geal lieerde gesneuvelden. Daar sprak burge meester Kolfschoten een herdenkingsrede uit, waarin hij zich in het bijzonder tot de jeugd richtte. De dodenherdenking werd beëindigd met het leggen van kransen en het spelen van het Wilhelmus door de militaire kapel. Duizenden Eindhovenaren en vreemde lingen hadden zich Zaterdagmiddag langs de straten en vooral in de omgeving van het nieuwe monument opgesteld, toen Z. K. H. Prins Bernhard in een auto kwam aanrijden om onmiddellijk na aankomst een krans bij het monument te leggen, ter wijl muzikanten het Wilhelmus bliezen. Weldra was het monumentale voetstuk van het monument als het ware onder bloemen bedolven temeer omdat met vele officiële persoonlijkheden de duizendkop pige schooljeugd, eveneens bloemen aan droeg. Het bloemencorso trok langs de vijftien kilometer lange route natuurlijk een enorme belangstelling en Eindhoven was als in de dagen van oorlog en bevrij ding weer helemaal een, toen 's avonds om 7 uur het bevrijdingsvuur uit de Franse stad Bayeux binnen kwam, gedragen door Eindhovense en Franse wielrenners, van Brussel af geassisteerd door Eindhovense athleten. Aan de grens der gemeente nam de wiel renner Jan Wolfs de brandende fakkel over en omgeven door de andere renners alsmede de veertig estafette-lopers, reed hij de inmiddels feestelijk verlichte stad binnen. Telkens opnieuw steeg daverend gejuich op uit de toeschouwers, die zich in steeds dikker wordende rijen op de trottoirs hadden geschaard. Om ruim half acht bereikte de stoet het nog duistere P.S.V.-stadion, waar de fak kel aan de burgemeester werd overhan digd. Op datzelfde rmment daverden kanon schoten door het stadion, gingen de feest- lichtjes branden en zette Bengaals vui Een kijkje op London Airport op een nachtelijk uur bij de aankomst van.... minister Eden? Ach wel nee, een dergelijke gebeurtenis is toch zeker niet belangrijk.... Nee, de man, die honderden vrouwen en meisjes zo ver kreeg, dat ze in nacht en ontij op een vliegveld gingen staan was de Ame rikaanse zanger Frankie Lane. De da mes gingen zo te keer, dat er extra politie-versterkingen moesten aanruk ken, daar and&rs de hekken gesneuveld waren heel het sportpark in rossige gloed. De harmonie speelde het Wilhelmus en ver volgens het Franse volkslied. Daarna vormde zich een lange optocht van gymnastiek- en wandelverenigingen. Burgemeester Kolfschoten stelde zich aan het hoofd daarvan en toen begon het laat ste en tevens schoonste deel van de triomf tocht van de fakkel naar het Stadhuis plein. Daar ontstak de burgemeester bij het oorlogsmonument de vlam der bevrijding op de door prof. Wenckebach ontworpen bronzen zuil, nadat hij een korte toespraak tot de tienduizenden Eindhovenaren had gehouden. Renners uit Waalre namen vervolgens uit zijn hand een fakkel in ontvangst, waarna afgevaardigden ..der buurtvereni gingen naar voren traden om het vuur naar hun stadsdelen over te brengen. Met een défilé der verenigingen werd de plechtigheid besloten. Gisteravond kwamen vertegenwoordi gers van Geldrop hel vuur halen. Zaterdagmiddag is in „De Branding" te Doorwerth door het gemeentebestuur van Renkum een lunch aangeboden aan alle Zoals men reeds weet, heeft de minister deelnemers aan de Airborne-pelgrimage. j van openbaar onderwijs geweigerd in te Burgemeester mr D. Matzer van Bloois "aan op de eis van de C.V.P.-onderhan- bood daarbij aan generaal R. Urquhart het laars, die tiet intrekken van de ontsla"- ereburgerschap aan van Oosterbeek (ge- maatregel beoogde. Wel verklaarde de meente Renkum). Deze benoeming ging ge- minister, onder de drang der protesten, paard met de uitreiking van een erepen- zich bereid speciale gevallen individueel nmg door de voorzitter van het Airborne- te zullen onderzoeken. Zijn wij goed in- comite Oosterbeek. Aan alle pelgrims werd gelicht, dan zou de kans bestaan, dat en- een hermneringsplaquette aangeboden. I hele der ontslagen leerkrachten weer in vervaardigd van rivierklei uit de Rijn j staatsdienst zouden worden genomen. Be waar de Airbornes in 1944 overgestoken j vestigd we: 3 dit evenwel nog niet, op waren. Zichtbaar ontroerd sprak generaal ogenblik, waarop we dit schrijven. Urquhart een dankwoord. Dat gedeeltelijk terugkomen op de ge- Na de lunch vertrok men in autobussen vallen van enkele getroffenen, wil niet veaj} een 'ocht over de landings- e» slag- ze&2cn> dat de linkse regering haar Onze Brusselse correspondent meldt: Door het hoofdbestuur van het R.K. Algemeen Vakverbond werd medege deeld, dat 83 van de om hun katho lieke opninie ontslagen leerkrachten, de verdediging van hun belangen aan dit machtige organisme hebben toevertrouwd. Het R.K. Algemeen Vakverbond heeft een steunbedrag van fr. 250.000 ter beschik king gesteld van de R.K. Unie van leraars bij het Rijksonderwijs. De Centrale van rijkspersoneel heeft Zaterdag te 's Gravenhage een salaris congres gehouden. Geheel onafhankelijk van de aanstaande loonronde werd het salarispeil van het rijkspersoneel bespro ken. Er werd een motie aangenomen, waarin de besturen van de bij de Cen trale aangesloten verenigingen van amb tenaren in rijksdienst hun bezorgdheid uitspreken over de financiële positie van het overheidspersoneel. Zij zijn van oor deel, dat het toekennen van een zes pro cent salarisverhoging de nood in vele ambtenarengezinnen niet opheft. Aan het bestuur der Centrale wordt opgedra gen het ambtenarencentrum te verzoe ken de regering te doen blijken, dat de ambtenarensalarissen een verhoging be hoeven, die aanmerkelijk boven de ge noemde 6 procent uitgaat. Voorts wordt het bestuur opgedragen bij de eerstvol gende vergadering van de centrale com missie voor georganiseerd overleg in ambtenarenzaken te vragen besprekin gen omtrent een technische salarisher ziening te mogen openen. In afwachting van deze herziening wordt er op aange drongen nog voor het einde van dit jaar aan de lager bezoldigden een verstrek king ineens te geven. velden in Heelsum Om vier uur werd bij het Airborne mo nument te Oosterbeek de jaarlijkse her denkingsplechtigheid gehouden. Onder meer voerden het woord de voorzitter van het Airbornecomité en generaal Urquhart alsmede generaal S. Sosabowski. Vanmiddag vertrok het gezelschap naar Rotterdam, waar het gemeentebestuur een tocht door de havens en een maaltijd aan biedt. Vanavond vertrekken de pelgrims naar huis Vele Engelse pelgrims waren Zaterdag middag in „Ons Erf" te Berg en Dal. het ontspanningsverblijf van de pelgrims bij een voor een bijzondere samenkomst. Namens de honderden Engelse gasten bood de heer J. R. Griffin, secretaris van het British Legion een gebrandschilderd raam aan, ontworpen en uitgevoerd door de Nijmeegse kunstenaar Wim van Woer- kom. Behalve het raam werd een koperen gedenkplaat aangeboden, waarvan ook een exemplaar is aangebracht in de kapel van „Ons Erf en waarop woorden van dank en erkentelijkheid voor de ondervonden gastvrijheid zijn aangebracht. Hel gedenk raam stelt de verheerlijking van St. Isido- rus de patroon van de boeren voor. De heer J. van Steen zegde dank voor het geschenk. schooloorlog gaat .stopzetten Integendeel. De voorzitter der socialis tische partij, Buset, heeft op een meeting verklaard, dat de regering, dat zijn de eensgezinde liberalen en socialisten, vast besloten is haar schoolpolitiek voort te zetten, met het werk van de (vorige C.V.P.-minister van openbaar onderwijs) de heer Harmei als onkruid uit te wieden en het officiële onderwijs te versterken. En met luider stem riep hij uit: „Geen wijken, geen compromissen, geen capitut latie!" De correspondent van „AFP" te Graz heeft van het hoofd der politie aldaar vernomen, dat twee Nederlandse toer- autobussen. eigendom van de firma „Brabena" te Breda, waarmede Neder landse Belgische en Britse toeristen een bezoek aan Oostenrijk brachten, in de nacht van Vrijdag op Zaterdag in het hartje van Graz door nog onbekenden zijn geplunderd, waarbij aan kleding stukken en, andere voorwerpen voor een bedrag van zevenhonderd gulden is ont vreemd. Zaterdag zijn er in Katwijk geen nieu we gevallen van paratyphus bij geko men. Men neemt dan ook aan, dat er niet veel patiënten als gevolg van de eerste besmetting zullen komen. Binnen enkele dagen zal nog moeten blijken of zich veel secundaire infecties hebben voorgedaan. Aangezien het water van de Rijn uiteraard besmet is door afval e.d. is het verboden dit water voor de was te ge bruiken. In Katwijk, Noordwijk en Lei den zijn thans in totaal ongeveer 225 pa ratyphuspatienten, van wie verscheido nen al weer aan de boterhand zijn. De 54-jarige liberaal Gaetano Martino, minister van onderwijs in de regering- Scelba, is tot minister van buitenlandse zaken van Italië benoemd. Zijn voorganger, Piccioni. is afgetreden omdat zijn zoon Piero werd genoemd i.v. m. de affaire Montesi. De oud-minister, tegen wie een intense campagne is gevoerd, verklaarde zich van zijn functie te willen vrijmaken teneinde zi.ch uitsluitend te wijden aan de verde diging van zijn zoon en de eer van zijn familie te verdedigen. De oud-minister verklaarde, dat de enige reden, waarom hij tot nu toe niet was afgetreden, was, dat hij overtuigd was van de onschuld van zijn zoon. De advocaat van Piero Piccioni heeft dan ook medegedeeld, dat de naam van de vader voorkomt op een lijst van elf personen, die bereid zijn onder ede te verklaren, dat Piero op de dag, dat de zo-jarige Wilma Montesi op een eenzaam strand stierf naar gezegd wordt tenge volge van een overmatig gebruik van verdovende middelen ziek te bed la" Als minister van onderwijs wordt Mar tino opgevolgd door de christen demo craat Giuseppe Ermini, die lol nu toe ais staatssecretaris werkzaam was op het bureau van de minister-president De Oostduitse „Volkskammer" heeft haar secretaris, Wilhelm Koenen, naar Bonn gezonden met een brief aan het Westduitse parlement, waarin opnieuw voorgesteld wordt, dat beide parlementen zich samen beraden over het Duitse vraagstuk. Met het verwerpen van het E.D G -ver drag, aldus de brief, heeft zich een nieu we mogelijkheid geopend om hei Duitse vraagstuk op een vreedzame wijze op te lossen. In gezaghebbende kringen in Bonn werd gisteravond verklaard, dat het schrijven even weinig waarde heeft als voorgaande, aangezien het uitgaat van de voorzitter van een vergadering, die niet vrij gekozen is en die bijgevolg niet de mening van de bevolking in Oost-Duils- land vertegenwoordigt.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 1