Troonrede meldt vele regeringsplannen Omzet-, loon- en inkomstenbelasting zullen worden verlaagd Deel van de huurverhoging niet in handen der huiseigenaren REGERING KEURT LOONS VERHOGING GOED m SS Belastingverlaging van f 500 a 550 millioen aanvaardbaar Regering wil echter wachten tot 1956 Algemene Vergadering der V.N. gaat aan het werk Veel tam, tam, tam, maar de roomboter moet nog komen Ledental Tweede Kamer wordt uitgebreid Millioenennota 1955 ingediend Begroting 1955 nagenoeg sluitend Amsterdam krijgt „heliport" Dinsdag 21 September 1954 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN H.M. de Koningin heeft op deze derde Dinsdag in September wederom het nieuwe parlementaire zittingsjaar geopend. In de verenigde zitting van de Staten-Generaal sprak Zij daarbij de volgende Troonrede uit: Algemene vergunning tot opslag van maximaal zes procent Ingangsdatum rond 1 October PUNTEN UIT DE TROONREDE Nederlands luchtmacht squadron Moord op lompen- koopvrouw Van Klef fens enige candidaat-voorzitter WEERBERICHT Leden der Staten-Generaal, „In deze dagen gaan ons aller gedachten terug naar de Septem bermaand van tien jaar geleden, toen na meer dan vier jaren bezet ting en onderdrukking een deel van het Nederlandse grondgebied werd bevrijd en de bevrijding van heel ons land nabij scheen. Het mocht echter niet zo zijn. Nog kwamen de beproevingen van de hongerwinter voor het Noorden, de gevaren van een frontgebied voor een groot deel van het Zuiden. Acht maanden verliepen, voordat ons volk in overweldigende vreug de zich weer in vrijheid verenigd vond. Het stond toen verarmd in een verwoest en leeggeplunderd land. Talrijk waren de naoorlogse pro blemen op vrijwel elk levenster rein, waarvoor ook ons land zich gesteld zag. Er is reden te over om in deze dagen de gedeeltelijke en in Mei 1S55 de volledige bevrijding in blijdschap en met grote dankbaar heid te herdenken. Allereerst om de vrijheid zelf, die de offers waard was, die er voor zijn gebracht, maar ook om het vermogen tot herstel, dat ons volk in al zijn geledingen aan de dag heeft gelegd en dat zich opnieuw zo duidelijk heeft afge tekend in de wijze, waarop de ge- v°lgen van de watersnoodramp zijn opgevangen. Economisch grote stap vooruit Benelux Officieel wordt het volgende medegedeeld: „De regering heeft Maandag haar goedkeuring gehecht aan het voorstel van de Stichting van de Arbeid inzake een algemene ver gunning tot loonsverhoging van maximaal zes procent. Aan het college van rijksbemiddelaars is in verband hiermede medegedeeld, dat de richtlijn-lonen, die door het college en de Stichting van de Arbeid bij de beoordeling van loon- voorstellen plegen te worden ge hanteerd, met ingang van het loon- tijdvak, waarin 1 October valt, met zes procent kunnen worden ver hoogd. In de practijk betekent dit, dat de organisaties, betrokken bij col lectieve arbeidsovereenkomsten en loonregelingen, die van deze moge lijkheid tot loonsverhoging gebruik willen maken, na onderling over leg voorstellen tot wijziging van de betreffende collectieve arbeids overeenkomst of loonregeling bij het college aanhangig kunnen ma ken en, voor zover deze voorstel len de genoemde zes procent niet overschrijden, van goedkeuring verzekerd kunnen zijn. Voor lonen, welke niet in een C.A.O. of loonregeling geregeld zijn, zal dooi het college met in gang van dezelfde datum een al gemene vergunning tot een loons verhoging van maximaal zes pro cent worden gegeven". (Zie ook Laatste Berichten) Internationale situatie Indonesië Grondwetswijziging Woningbouw en hursa In overweging is een verdere huurverhoging. De regering denkt daarbij aan de mogelijkheid van een bestemmingsheffing ten einde een deel van de verhoging, wellicht via een egalisatiefonds, ten bate te doen komen van de financie ring van nieuwe woningen. Tevens is in studie welke compensatie maatregelen tegenover de huur verhoging nodig en mogelijk zou den zijn. P.B.O. en loonbeleid V er zachting belastingdruk Maatschappelijk werk Deltaplan Onderwijs Ook dit jaar zult gij uw oordeel hebben te geven over velt en moei lijke vraagstukken, zowel van na tionaal als van internationaal ka rakter. Met de bede, dat Gods zegen op uw werk moge rusten, verklaar Ik de gewone zitting der Staten- Generaal geopend". Op Jan van Galen-terrein Medio 1955 zou de Sabena aansluitende dienst openen VERKEERSWEG WEST- NEDERLANDRUHRGEBIED Wordt permanent in Duitsland gestationneerd De weerveïwachting van het KNMI, geldig van heden tot morgenavond, luidt: Wisselende bewolking met vooral in het Noor den van het land enkele buien. Matige, tijdelijk krachtige wind, tussen West en Noord-West. Koude nacht, morgen overdag iets lagere tem peraturen dan vandaag. Woensdag 22 September: Zon op 6.24 u., onder 18.40 u.; Maan op 1.06 u„ onder 16.43 u. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Het afgelopen jaar heeft in economisch opzicht een grote stap vooruit betekend. Productie, uitvoer, nationaal inkomen, deviezenreserves zijn verder gestegen, terwijl de investeringen zich op een niet onbevredigend niveau bewegen. Dat dit alles mogelijk was, is niet enkel het ge volg van een gunstige internationale conjunctuur, doch tevens het resultaat van de activiteit van heel het bedrijfs leven. Voor het ogenblik is een zodanige uit breiding van de werkgelegenheid be reikt. dat spanningen optreden wegens een tekort aan arbeidskrachten. In het belang van een doelmatige arbeidsvoor ziening bevordert de regering binnen landse migratie en scholing. Overigens zal beperking nodig zijn in het ter hand nemen van werken waarvan de uitvoe ring thans met volstrekt noodzakelijk is. Dit ligt °°a e lijn van een gezond conjunctureel beleid. Deze situatie onzer volkshuishouding mag evenwel geen aanleiding geven het door de regering gevoerde op economi sche expansie gerichte beleid te doen verslappen. Zij gaat ook voort met de voorbereiding en registratie van plannen voor aanvullende werken voor het geval werkloosheid van enige omvang zou op treden. Het snelle tempo, waarin onze be- De millioenennota van minister van de Kieft, die hier gefotografeerd wordt op het moment, waarop hij de voor ons zo belangrijke stapel in het beroemde koffertje doet. roepsbevolking toeneemt, blijft ons land stellen voor een werkgelegenheids vraagstuk op lange termijn, voor welks oplossing industrialisatie en export vergroting, aangevuld door emigratie, nodig zijn. Ook voor de landbouw zal de regering het beleid van de voorgaande jaren, ge richt op een zo hoog mogelijke produc tie en een bevordering van de afzet, voortzetten In dit verband is voor Nederland vrije re wereldhandel van bijzonder grote be tekenis. De buitenlandse economische politiek der regering is bij voortduring gericht op een vermindering van de be staande barrières. Helaas heeft het over leg tot dusver slechts tot beperkte re sultaten geleid, Tegen deze achtergrond verkrijgt de voortgang, die kon worden gemaakt bij de voorbereiding van de economische unie met België en Luxemburg een bij zondere betekenis. De ondertekening van de protocollen inzake de handelspolitiek en betreffende de liberalisering van het kapitaalverkeer tussen Nederland en de Belgisch-Luxemburgse Economische Unie, was een belangrijke stap op dit gebied. Belastingen De gunstige ontwikkeling der bedrij vigheid komt ook tot uiting in de op brengst der belastingen. Nu de uitge ven voor het herstel van de waters- noodschade grotendeels zijn afgewik keld en tot enige verlaging van de ra mingen voor defensiedoeleinden is overgegaan, acht de regering een ver dere vermindering van de belasting druk mogelijk. In de loop van het parlementaire jaar zullen u voorstellen bereiken tot verlaging van deze druk, in het bij zonder op het terrein van omzetbelas ting, loonbelasting en inkomstenbelas ting. De regering is voorts niet voorne- mens voorstellen te doen tot verlen ging van de belastingverhogingen, die in verband met de zware defensie- lasten voor een vierjarige periode werden aanvaard, met dien verstande, dat een deel van de destijds ingevoer de verhoging van de vennootschaps belasting behoort te worden gehand haafd ten behoeve van een verdere vermindering van de druk van de in komstenbelasting. Het Koninkrijk Het verheugt Mij, dat het in dit jaar met Suriname en de Nederlandse An tillen gevoerde overleg over de nieuwe rechtsorde in het Koninkrijk geleid heeft tot overeenstemming over een ont- werp-statuut voor het Koninkrijk, dat in Suriname en de Antillen reeds is aanvaard. De regering hoopt, dat dit statuut nog voor het einde van het jaar in werking zal kunnen treden. Zij zal alles in het werk stellen om de gedach ten van verbondenheid, samenwerking en onderlinge bijstand, die aan het sta tuut ten grondslag liggen, te helpen ver wezenlijken. In Nederlands-Nieuw-Guinea wordt, overeenkomstig de bijzondere omstan digheden van het gebied, gestadig ge werkt aan maatregelen ten bate van de geestelijke, economische en sociale vooruitgang der bevolking, in het belang ook van de toekomstige staatkundige ontwikkeling. Helaas blijft de internationale toestand in velerlei opzicht reden tot zorg geven. Weliswaar is na de wapenstilstand in Korea ook een regeling tot stand geko men die in Indo-China een einde heeft gemaakt aan het gewapend conflict; niettemin blijven ernstige spanningen het wereldbeeld beheersen. Het niet aanvaarden van de Europese Defensie-Gemeenschap door het Franse parlement maakt het noodzakelijk een andere oplossing van het vraagstuk van de medewerking van Duitsland aan de verdediging der Westelijke wereld te zoeken. Daarbij blijft de regering stre ven naar versterking van de Noord-At lantische Verdrags Organisatie. Wat de verdere Europese samenwer king op politiek en economisch gebied betreft, handhaaft de regering haar standpunt, dat deze samenwerking een ondeelbare doelstelling is, een doelstel ling, welke zij niet zal opgeven, ook al zal men bij het overwegen van stappen naar het doel rekening moeten houden met de lessen, die uit de gang van zaken met betrekking tot de Europese Defensie Gemeenschap zijn te trekken. Zij blijft daarbij grote waarde hechten aan de ver steviging van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal. De Raad van Europa, die thans vijf jaar bestaat, heeft bijgedragen tot het onderzoek van velerlei denkbeelden en voorstellen inzake nauwere Europese sa menwerking. De regering blijft dit werk van harte steunen. In het afgelopen jaar heeft zij in deze kring het initiatief ge nomen tot hulpverlening aan de Euro pese vluchtelingen. Vurig hoop Ik, dat dit in ruime mate gehoor moge vinden Te midden van de plannen, welke H. M. de Koningin in de Troonrede aankondigt voor het heden begonnen nieuwe parle mentaire jaar, springen aller eerst die naar voren betreffende de belastingen. Verlaging ligt in het voornemen van omzet-, loon- en inkomstenbelasting. De tijde lijke belastingverhogingen in verband met de defensiekosten worden, met uitzondering van die op de vennootschapsbelas ting niet verlengd. Binnenlandse migratie en scho ling van arbeidskrachten zullen worden bevorderd; de tempori sering bij de uitvoering van niet- urgente werken blijft duren. Op internationaal terrein blijft het streven gericht op verster king van de N.A.T.O. en nauwe re Europese samenwerking, ter wijl aan de hulpverlening aan de minder ontwikkelde gebieden in ruimere mate zal worden meegewerkt. Grondwetswijziging 0 a jn verband met het Statuut met de West en uitbreiding van het ledental der Tweede Kamer staan mede op het program. Wanneer de huren worden ver hoogd, wil de regering door mid del van een bestemmingsheffing (b.v. voor een egalisatiefonds) een deel van <die gelden gebrui ken ter financiering van nieuwe woningen. De regering verwacht, dat de Gezinsraad nu spoedig tot stand zal komen. Op onderwijsggkjgd krijgt de leerplichtvnje jeugd speciale aandacht evenals de opleiding van voldoende onderwijzers. bij de overige statenleden van deze or ganisatie. De aandacht van de Verenigde Naties, voorzover niet in beslag genomen door de acute spanningen, die zich in de wereld voordoen, richt zich in toenemen de mate op het lage welvaartspeil, dat nog in een groot deej van de wereld be staat. De achterstar4 in de ontwikkeling dier gebieden vormt een veelzijdig en hoogst ernstig probleem, dat zich steeds meer opdringt aan de vrije wereld. Internationale hulp bij hun ontwikke ling is noodzakelijk. Nederland zal be reid moeten zijn tot ruimere medewer king aan programma's voor de tech nische en wetenschappeiyge hulpver lening en aan de financiering van de economische en sociale ontwikkeling. De regering bezint zich cr op, hoe zij dit het beste tot uiting kan brengen. Op het gebied van onderwijs, kunsten en wetenschappen neemt de internatio nale samenwerking in het kader van de bilaterale en multilaterale verdragen ge leidelijk vastere vorm aan. Overleg tussen de delegaties van Neder land en Indonesië heeft geleid tot de totstandkoming van een accoord, dat be oogt de unieverhouding tussen beide lan den te vervangen door een andere rege ling hunner betrekkingen. Een wetsont werp tot goedkeuring van deze overeen komsten zal u spoedig bereiken. Wanneer het statuut voor het Konink rijk zal zijn aanvaard en bevestigd, zult gij spoedig een voorstel ontvangen tot aanpassing van de Grondwet aan de daarin neergelegde nieuwe rechtsorde van het Koninkrijk met betrekking tot Suriname en de Nederlandse Antillen. Een voorstel tot verhoging van het ledental der Tweede Kamer van de Sta ten-Generaal, alsmede enkele andere voorstellen tot wijziging van de Grond wet, waarvan afdoening in eerste lezing nog in de lopende parlementaire periode eveneens wenselijk is, zullen u mede in dit zittingsjaar bereiken. Indiening van een zestal wetsontwer pen, betrekking hebbende op de door prof. Meijers ontworpen inleidende titel en de eerste vier boeken van het nieuwe Burgerlijk Wetboek, is binnenkort te verwachten. De woningnood is het nijpendste pro bleem, waarvoor wij binnenslands nog ge steld zijn. Ook in het komende jaar zal de regering door premies en bijdragen de woningvoorziening zo krachtig moge lijk bevorderen. Zij streeft naar de ver wezenlijking van een programma, dat 65.000 woningen bevat. Beperking van de totstandkoming van andere bouwwerken zal voor de vlotte uitvoering van dit programma noodzakelijk blijken. De regering blijft het als een belang rijke zaak beschouwen, de totstand koming van bedrijfslichamen, als bedoeld in de wet op de bedrijfsorganisatie, te bevorderen. Zij verheugt zich er over, dat in het afgelopen zittingsjaar de eerste zes bedrijfschappen konden wor den ingesteld. Zij vertrouwt erop, dat de bedrijfsgenoten ook in andere sectoren van het bedrijfsleven op korte termijn initiatieven zullen ontwikkelen om tot instelling van bedrijfslichamen te gera ken. Naar aanleiding van het advies van De heden bij de Twieede Kamer ingediende ontwerp-begroting 1955 komt voor de gehele dienst tot een nadelig saldo van 568 millioen. Vergeleken met de cijfers van de oorspronkelijk vastgestelde begroting 1954 en met de, op grond van nauwkeurige berekeningen, gemaakte prognose betreffende de vermoedelijke uitkomsten van 1954 betekent dit cijfer een aanmerkelijke vooruitgang. Oorspronkelijk werd voor 1954 een nadelig saldo voor de gehele dienst vastgesteld van bijna 1.2 milliard, dat vermoedelijk zal worden terug- gebracb tot een tekort van 841 millioen. Een globaal inzicht in de cijfers van de ontwerp-begroting 1955, vergeleken met de oorspronkelijk vastgestelde begroting 1954 en de vermoedelijke uitkomsten daarvan vindt men in het hier volgende staatje: II III 292 649 787 430 100 100 698 642 64 Gewone Dienst Voordelig saldo Buitengew. Dienst I Nadelig saldo Landbouw-Egal. fonds Nadelig saldo Buitengew. Dienst 11 Nadelig saldo Gehele Dienst Nadelig saldo 1-199 Het totaal der uitgaven toont ontwerp begroting voor 1S55 een lichte daling vergeleken met de oorspronkelijk 604 960 560 841 op 568 de I. Oorspronkelijk vastgestelde begro- ting; II. Vermoedelijke uitkomsten iÜo4; III. Ontwerp Begroting 1955. vastgestelde begroting 1954. De uitgaven voor 1954 zullen vermoedelijk echter hoger uitvallen, dan aanvankelijk ge raamd. zodat hiermee vergeleken de geraamde daling voor 1955 wat gepro nonceerder is. Het totaal der middelen, geraamd voor 1955 ligt ca 500 millioen hoger dan vol gens de oorspronkelijk vastgestelde be groting 1954. Mede in verband met de loonronde van 1 Januari 1954 en dank zij de bijzonder gunstige economische ont wikkeling vloeiden de belastingopbreng sten ruimer dan aanvankelijk werd voor zien, zodat het totaal der middelen voor 1954 vermoedelijk de oorspronkelijke raming aanzienlijk zal overtreffen. Te genover dit laatste cijfer vertoont de ra ming voor 1955 een daling van ca 300 millioen. In de toelichting wordt door de minis ter van Financiën opgemerkt, dat de ver betering van de middelenpnsitie vergele ken met de oorspronkelijk vastgestelde begroting 1954 geheel te danken is aan de stijging der geraamde belastingop brengsten met 608 millioen. Hij is hier bij uitgegaan van de veronderstelling, dat de gunstige conjuncturele ontwikke ling in ons land ook in 1955 nog voortgang zal hebben. Elders in de nota wordt door de minis ter opgemerkt, dat het nu een onmis kenbare verbetering is ingetreden in de financieel-economische toestand, mede in verband met de te verwachten verdere stijging van de huren, in hoge mate wen selijk is verzachtingen aan te brengen in de zware belastingdruk. Deze wordt het zwaarst ervaren in de sfeer van het inkomen; verlichtingen op die plaats komen daarom, naar de minister ver klaart in het bijzonder in aanmerking. Een totaal aan verlichtingen in een or de van grootte van 500 a 550 millioen vergeleken met de huidige toestand, acht de minister aanvaardbaar. Hij meent echter, dat er verschillende overwegin gen zijn aan te voeren, die er voor plei ten, de belastingverlagingen eerst 1 Ja nuari 1956 te doen ingaan. De belastingverlagingen zullen ditmaal in hoofdzaak betrekking hebben op kost prijsverlagende belastingen, inkomsten-, loon- en vermogensbelasting, terwijl voorts het restant van de tijdelijke be lastingverhogingen zullen verdwijnen, afgezien van het restant van de verho ging van de vennootschapsbelasting, wel ke de regering slechts voor de helft on gedaan wil maken. de Stichting van den Arbeid ter z'ake van de toekomstige vorm van loonbeleid, dat de regering spoedig hoopt te ontvan gen, zal eventueel na raadpleging van de Sociaal-Economische Raad de regering haar standpunt bepalen en zo nodig voorstellen bij de Staten-Generaal aanhanging maken. Ontwerpen van wet met betrekking tot de definitieve ouderdomsvoorziening en de kinderbijslag voor zelfstandigen zijn in voorbereiding. Het maatschappelijk werk in Neder land ontplooit zich gestadig. Aan particu liere organisaties, werkzaam op dit ter rein, zal de nodige hulp worden verleend. De regering heeft haar instemming betuigd met het plan van de nationale contactcommissie voor gezinsbelangen be treffende de instelling van een Gezins raad. Zij verwacht, dat deze raad spoe dig tot stand zal komen. De staatscommissie „vervanging Armen wet" heeft haar rapport vastgesteld, dat binnenkort zal worden gepubliceerd. De aandacht blijft bij voortduring ge richt op de voorzieningen ten behoeve van Nederlanders in- .Indonesië,die in maatschappelijke moeilijkheden verkeren. De voorbereiding van werken, die een blijvende beveiliging van het door de watersnood getroffen gebied beogen, heeft snelle voortgang. Een wetsontwerp met betrekking tot het plan tot afslui ting van zee-armen is in voorbereiding. De regering zal aandacht schenken aan de daarmede verband houdende vraag stukken en bezwaren. Het beleid van de regering blijft er op gericht het Nederlandse volk in zo groot mogelijke mate te doen deelhebben aan de verschillende vormen van onderwijs, kunsten en wetenschappen. De verdere vorming van de thans leerplicht-vrije jeugd zal de bijzondere aandacht hebben. De regering zal voorstellen de lichame lijke opvoeding van de jeugd ook buiten onderwijsverband financieel te steunen. Zij zal de opleiding van voldoende leer krachten voor het lager en het voortgezet onderwijs, de aanpassing van het gehele onderwijs aan de maatschappelijke be hoeften en steun aan beoefenaren van wetenschappen en kunsten krachtig blij ven bevorderen. Zij is er zich van bewust hoezeer naast de economische en sociale ontwikkeling het stimuleren van de culturele verhef fing van ons volk van betekenis is voor zijn toekomst In de Westerkerk te Delft harl de Erepromotie plaa-ts van de heer L. Kelier, directeur-generaal van de P.T.T. De promotor5 prof, ir L. 11. M. Huydts flinks) bij zijn toespraak tot de jonge doctor. Binnenkort, zo vernemen wjj, zullen B. en W. van Amsterdam de gemeenteraad voorstellen, een crediet te voteren voor de aanleg en gercedmaking van een „heli port" op de terreinen aan de Jan van Ga lenstraat tegenover de Centrale Markthal len. Zoals bekend, heeft er enige tijd gele den een proeflanding plaats gevonden op dit stuk grond, een experiment, dat volgde op een reis van de Heliportcommissie langs een aantal reeds bestaande „heliha- vens". Medio 1955 kan de hoofdstedelijke „luchthaven voor wentelwieken" klaar zijn. Het schijnt in de bedoeling te liggen, dat de Sabena dan een dienst opent, die aansluit op de luchtlijn BrusselRotter dam. Tussen de technische dienst van de rijkswaterstaat en de desbetreffende Duit se instantie is thans overleg gaande in zake de aanleg van de rechtstreekse ver keersweg tussen West-Nederlanq en het Ruhrgebied. Ter verwerkelijking van dit plan zal aan Nederlandse zijde rijksweg nr 12, die toi nabij Arnhem gereed is, moeten worden doorgetrokken naar de Nederlands-Duitse grens bij Emmerik. Aan Duitse zijde zal van Oberhausen af een autobaan moeten worden aangelegd via Wezel en Emmerik naar de grens. Ook hiervoor bestaan reeds enige tijd plannen Beide wegen zouden dan bij de grens op elkaar aansluiten. De luchtvaartmedewerkcr van „The Ti mes" maakte er gisteren melding van, dat het squadron no 306 van de Nederlandse Kon. Luchtmacht voor het eerst zal deel nemen aan een oefening als „Battle Royal" die van 22 tot en met 28 September in Duitsland wordt gehouden. Hjj voegt er aan toe, dat dit tactische verkenningssqua dron de eerste Nederlandse eenheid zal zijn, welke in de toekomst Haar vastz basis zal hebben in West-Duitsland. Bjj informatie te 's-Gravenhage verna men wij, dat het inderdaad in het voorne men ligt het genoemde squadron perma nent in West-Duitsland te stationneren. Het is evenwel nog niet met zekerheid bekend of dit voornemen werkelijkheid zal worden en wanneer het squadron dan van basis zal verhuizen. Het squadron no 306 is thans uitgerust met „Thunderjef'-straal- jagers. Zondagavond is achter een garage aan de Zutphenselaan te Deventer het lijk ge vonden van de vijftig-jarige lompenkoop vrouw v. E., die vermoedelijk hier door wurging om het leven is gebracht. Overal in de omgeving lagen verscheurde kle dingstukken van het slachtoffer. De vrouw was gehuwd en moeder van enkele kin deren. Toen een voorbijganger het ont zielde lichaam vond, was de vrouw ver moedelijk al een kwartier dood. In verband met dit gruw<"'ijk« misdrijf heeft de Deventerse politie gisteren in de loop van de dag de 38-jarige grond werker v.d. B. uit Gorsse] aangehouden als verdacht van de moord. Hij heeft echter nog geen bekentenis afgelegd. De Algemene Vergadering der Verenig de Naties is gisteren anderhalve minuu' bijeen geweest om het achtste zittingsjaar te sluiten en aldus de weg vrij te makeo voor de opening van de negende zitting, die vandaag om 20 uur (Ned. tijd) zal wor den geopend. Waarschijnlijk zal de ver gadering dan meteen overgaan tot hei kiezen van een voorzitter, zeven commis sie-voorzitters en zeven vice-voorzitters. Doordat prins Wan Waithajakon, minis ter van buitenlandse zaken van Thailand zich gisteren plotseling terugtrok als can- didaat voor het voorzitterschap der Alge mene Vergadering, blijft mr Van Kleffen.s over als enige candidaat voor deze functie Het ziet er dus naar uit, dat hij de eerste Nederlandse voorzitter van de Algemen» Vergadering zal worden Sedert 1946. toen de Bt Spaak voorzi! ter was is geen Europeaan meer voorzitter I geweest. In het afgelopen jaar werd deze functie bekleed door mevr. Pandit van Tndia. Na de verkiezing van functionarissen zal het algemene debat dat waarschijnlijk ongeveer tien dagen zal duren aanvan gen. Men verwacht, dat de Sovjet-Unie op nieuw om toelating van communistisrh China zal vragen. Men verwacht echter dat de kwestie opnieuw tot de volgende algemene vergadering za] worden uitge steld. Andere belangrijke punten van de agen da, die ongeveer 60 punten omvat, zijn Korea en de ontwapening Twee belangrijke nieuwe agendapunten zijn de aanspraken van Indonesië op Wes telijk Nieuw-Guinea en de Griekse eis van vereniging van Cyprus met Grieken land.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 1