Schandelijk onrecht gelaakt Belgische R.K. arbeiders tegen de linkse regering Mr v. Kleffens voorzitter van de Algemene Vergadering V.N. Rood-China zal voorlopig nog Twee kisten met geroofd goud Vijf verlovingen geregistreerd KOEIEN van GREVENBICHT Picciom 6ii MOi i tagna in arrest eindelijk weer de wei in Gouden harten GrevenbichtKoeien zijn weer rustig geen zetel krijgen „We zitten niet op een kruitvaatje maar op een waterstofbom' PRINS BERNHARD VERTROK VIER UUR TE LAAT DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN WEERBERICHT Woensdag 22 September 1954 Rede van Van Kleffens MR EELCO NICOLAAS VAN KLEFFENS Tweetalig voorzitterschap Negerkinderen nog niet gewild „De katholieke vakbeweging zal niet aan de vrijheid laten raken" Vorstelijk bezoek aan Zuid-Afrika Vliegtuigdefect moest eerst worden hersteld De affaire-Montesi Afscheid van het Limburgse dorp viel vrijgezellen zwaar SCHADUW OVER HET CONGRES Afnemend buiig Voornaamste werk voor de Staatsmunt Het aanmaken van 50 millioen zilveren guldens in 1955 De weerverwachting van het KNMI, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Tot matig of zwak afnemende wind in hoofd zaak tussen West en Noord-West. Vannacht: in de kustprovincies enkele buien en in het binnenland helder weer met een kleine kans op lichte nachtvorst. Morgen overdag: flinke opklaringen en vooral in de Noordelijke pro vincies aanvankelijk nog een enkele bui. Iets minder koud. Donderdag 23 September: Zon op 6.26 uur, onder 18.38 u.; Maan op 2.22 u., onder 17.02 u. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Mevrouw Pandit had gisteravond, als tijdelijk voorzitster, de negende zitting van de Algemene Vergadering der Verenigde Naties nog niet ^opend, of reeds stond de leider van de Russische delegatie, de heer ysjinsky, op om een ontwerpresolutie voor te stellen, waarin comma- "'-Usch China wordt verzocht plaats te nemen op de V.N.-zetel van nationalistisch China. De Amerikaanse afgevaardigde, Cabot Lodge repliceerde onmiddellijk met een motie, die voorstelde deze aangelegenheid niet in de huidige zitting te behandelen. Deze motie werd gesteund door redevoeringen van o.a. de Britse en Chinese afgevaardigden, en de vergadering sprak zich even later met 43 tegen 11 stemmen, bij zes onthoudingen, uit vóór de Amerikaanse motie. De tegenstemmers waren Birma, Wit-Rusland, Tsjecho- Mowakijé, Denemarken, India, Noorwegen, Polen, Zweden, Oekraïne, de Sovjet-Unie en Joego-Slavië. Afghanistan, Egypte, Indonesië, Saoedi-Arabië, Syrië en Jemen ont hielden zich. "Vervolgens overgaande tot de verkiezing van haar nieuwe voorzitter, oos de vergadering als zodanig onze landgenoot mr Van Kleffens. e stemverhouding was: 45 voor mr Van Kleffens, drie voor prins Wan van i iand (ondanks 't feit, dat deze candidaat zich had teruggetrokken) en 12 onthoudingen. In de rede die mr Van Kleffens bij de aanvaarding van zijn meuwe functie uit sprak, heeft hij er op gewezen, dat hij het voorzitterschap van de Algemene Ver gadering op zich neemt op een ogenblik, waarop de wereld g|on enkel gewapend en georganiseerd conflict kent. „Toch, ondanks dit verheugende feit zijn er tallozen, die het gevoel hebben te' leven in een hemel die gaat betrekken" zo zeide de (heer Van Kleffens. Hij sprak ver- mogelijk Mr Eelco Nicolaas van Kleffens is op het ogenblik gezant in Portugal, met de persoonlijke titel van ambas sadeur. Hij is tevens minister van Mr Van Kleffens werd in Novem ber 1894 te Heerenveen geboren. Hij studeerde rechten aan de Leidse universiteit. In 1918 trad hij toe tot het secretariaat van de Volkenbond in wording. Later ging hij naar Lon den, waar hij twee jaar werkte voor de Koninklijke Nederlandse Shell- groep. Zijn snelle carrière bij het ministe rie van buitenlandse zaken begon hij in 1922. Hij verwierf zich daar snel een reputatie door zijn vermo gen om ingewikkelde vraagstukken in duidelijke termen uiteen te zet ten. Op 34-jarige leeftijd werd hij hoofd van de afdeling diplomatieke zaken van het ministerie. Op 10 Augustus 1939, negen maan den voor de Duitse inval, nam hij de leiding van het ministerie op zich. Hij bleef minister van buitenlandse zaken tot Juli 1946. Van 1947 tot Juni 1950 was mr Van Kleffens ambassadeur in Washing ton waarna hij, op eigen verzoek, werd overgeplaatst naar een rusti ger post. Mr Van Kleffens woonde in 1945 de oprichtingsvergadering van de Verenigde Naties in San Francisco bij. Voorts heeft hij Nederland in de Veiligheidsraad vertegenwoordigd. vrede Hi V°°r de al§emene vrede, een m dit' verhgegI°ndvest is °P leven en laten over »de sombere dreiging v?n ato°mwaPens, die de volslagen nietigmg van de mensheid maken Djeew?ieSden1,-Tereist van ons vee. goede wil, de uiterste voorzichtigheid en een maximum aan zelfbeheersing in wooJd en daad. „Wij zitten immers niet meer on epn eenvoudig kruitvaatje maar op een water stofbom. Men verg.sse zich niet: onze ver- antwoordelijkheid, en geheel in het biizon der die van de mogendheden, die deze ver nietigingsapparaten bezitten, is naar even redigheid toegenomen zo zeide de nieuw gekozen voorzitter van de Algemene Ver gadering. Hij deed een heroep op de afgevaardig den om goede wil en begrip te hebben, verdraagzaam te zijn en hun regeringen adviezen te zenden, die in overeenstem ming zijn met het Handvest „en met wal w'j kennen als de natuurlijke, achtens waardige en gebiedende verlangens van fatsoenlijke mensen overal in de wereld". Mr van Kleffens besloot zijn toespraak met de woorden: „De gehele wereld ver wacht van ons, dat wij een bijdrage leven. Het eenvoudig naast elkaar be staan bevredigt de volkeren niet: ook da doden bestaan naast elkaar. De volkeren verlangen meer. Het tevredenstellen van deze volkeren is ons moeilijk en ambitieus program", aldus mr van Kleffens- Mr van Kleffens zal de vergaderingen zowel in het Engels als in het Frans leiden. Na zijn verkiezing zeide hij: „Teneinde, in overeenstemming met het reglement te laten uitkomen, dat wij meer dan één werktaal hebben, ben ik van plan, óm de andere dag in het Engels en Frans te spreken. Ik heb intussen evenveel sym pathie voor onze andere werktaal, het wel luidende Spaans, maar mijn kennis van die taal is niet zodanig, dat ik uw debat ten daarin kan leiden". De vergadering is inmiddels tot morgen middag half tien (Nederlandse tijd) ver daagd. Twee middelbare scholen te Milford, in de Amerikaanse staat Delaware, moesten gisteren voor de tweede opeenvolgende dag worden gesloten, omdat met geweld pleging was gedreigd, indien negerkinde ren tot de school zouden worden toegela- Volgens de gewijzigd- Amerikaanse wetgeving moeten thans, zoals gemeld, ne- lat °P a"e solrolon worden toege De voorzitter van het machtig Algemeen i Daarentegen bekwamen de boventalligen Christelijk (katholiek) Vakverbond heeft te j uit het officieel onderwijs het op disponi- Brussel voor leden van zijn vereniging een j biliteit stellen, wat hierop neerkomt, dat de technici van de Radio. De liberale mi- rede gehouden, waarin hij op scherpe wij- I z'i. zonder lessen te geven, gedurende twee i niSter van Openbare Werken laat nagaan ze de anti-katholieke politiek van de linkse laar hun volledige salaris zuilen ontvan- Ujf welke scholen de ingenieurs komen, die regering van België, in verhand met de S|n, waarna dat bedrag jaarlijks met 20 of j in zyn Departement moeten benoem wor- school, waar 70 leerlingen zijn voor 3 klas sen, een salaris ingehouden. Doch in een rijks lagere school te Landen, mogen 3 leerkrachten blijven voor 69 leerlingen. In een rijksschool te Blankenberge zijn er zelfs 4 onderwijzers vöor 75 leerlingen! Neig een hele reeks andere en nog „schandelij ker onrechtvaardigheden", werden dodt spreker aangehaald. Minister Collard", aldus de A.C.V:- voorzitter, „heeft mensen gebroodroofd omdat zij in een katholieke school hun di ploma behaalden. De socialistische minis ter van P.T.T. doet een onderzoek instel len naar de herkomst der diploma's voor ontslagen van katholieke onderwijzers, aanviel. De voorzitter van het A.C.V. wees |Op een dreigend ander gevaar, n.l. anti katholieke voornemens van de huid'ge re gering tegen het technisch onderwijs. (De vorige maatregelen betroffen het middel den"- De voorzitter riep, na al die daden te hebben opgesomd, uit: „De regering weze verwittigd:' de katholieke vakbeweging zal niet aan de vrijheid laten rakènl". Tenslotte deelde deze spreker nog mede, dat de regering momenteel „bedrog" pleegt door het indexcijfer op kunstmatige Een beeld, genomen tijdens de rijtoer, die het Koninklijk gezin op Prinsjes dag door Den Haag maakte: bij het ziekenhuis aan het Westeinde werd even gestopt, om een der verpleegsters, zuster M. A. Fick, gelegenheid te geven de Koningin een bouquet bloemen aan te bieden. 25 pet zal verminderen, naargelang het ge huwde of ongehuwde boventalligen zijn- Daar komt nog bij, dat in het katholiek onderwijs het voorgeschreven minimum aan leerlingen veel hoger is dan dat van het staatsonderwijs! Deze manier, „waarop baar en het normaal onderwijs, corr-) Na een geigigpy democratisch minister durft de oorlog werd voor het technisch onder- tewerk gaan-- werd door de AC.v.-voor- wijs autonomie bekomen, samen met de zitter met feiten gestaafd. Eén enkel van wijze neer te drukken, maar dat de A.C.V opnehtmg van een Hogere Raad. j die fejten zal voldoende zijn om de linkse gedelegeerden in de commissie van het Pe minister van openbaar onder- opzet te bewijzen: in een gemeente bij indexcijfer zullen weigeren, „dat vervais- wijs wil thans die autonomie afschaften. Turnhout wordt in een katholieke jongens- te indexcijfer goed te keuren". Volgens de voorzitter van het A.C.V., zou r. het verder in de bedoeling vai de minister w mmmammatmnmam mr Jl. W tlxli.-Li it-JÉUmM" J.u. 1 .'.ILL-Him— liggen, het katholiek onderwijs uit de Ho- i ||U^|I WfÊÊ r gere Raad uit te sluiten. In die raad zete- len tot heden vertegenwoordigers van de' patroons, van de arbeiders, alsmede van het officieel en van het vrij (katholiek) j onderwijs. Wil men dit laatste nu uitslui- ten dan moet, aldus de A.C.V.-voorzitter, I voor de katholieke werkgevers de gewe- I tensvraag worden gesteld, of zij dan nog langer aan een dergelijke Raad medewer king kunnen verlenen. Er zijn op het ogen blik plm. 237.000 leerlingen in het technisch onderwijs. Daarvan zijn er 17.000 in de staatsscholen, 65-000 in de gemeentelijke scholen en 130.000 (of 56 pet) in de katho lieke scholen. Dit laatste cijfer is natuur lijk een doorn in het oog van de huidige linkse bewindvoerders, en het komt er voor de katholieken meer dan ooit op aan, scherp uit de ogen te kijken. D. A.C.V.-voorzitter signaleerde vervol gens het feit, dat ook met twee maten en twee gewichten wordt gemeten en gewo gen in de gevallen van de z.g. boventallige onderwijzers. Dat zijn onderwijzers, wier klassen niet meer het door de wet vereiste aantal leerlingen hebben om het bezoldi gen van onderwijzers voort te zetten. Dat geval doet zich voor in de beide onderwijs groepen. Doch daar waar het katholieke scholen betrof, werden de boventallige on derwijzers zonder meer van 1 September 1.1. af ontslagen. Twee kisten met ongemunt goud ter waarde van 460.000 gutden, die kort na mdidernacht per KLM-vliegtuig naar Schiphol zouden worden vervoerd, zijn gister op klaarlichte dag en tijdens het spitsuur, in het hartje van Londen op straat gestolen. De dieven reden met een bestelwagen van achteren in op een vrachtauto, waar op liet goud enige ogenblikken te voren was geladen. Een man, die juist bezig was met het sluiten van de laadklep, moest opzij springen om te voorkomen, dat hij zou worden verpletterd. Enkele mannen sprongen snel uit de bestelwagen en maakten zich meester van de kisten. De straat waarin de over val plaats had was vol mensen die van hun werk huiswaarts keerden. De gehele overval duurde slechts 20 seconden. De dieven maakten ook gebruik van een andere auto, waarmee zij de straat aan een zijde versperden. De chauffeur van de vrachtauto spoed de zich naar een hoofdstraat waar hij een politie-auto aanhield. Zijn metgezel hol de de vrachtopslagplaats van de K.L.M. binnen en belde de politie op. Een KLM-functionaris verklaarde, dat vervoer van goud vanuit het Lon- dense depot geen uitzondering is, doch wel zeer ongeregeld plaats heeft: soms eens per week, soms eens in de drie maanden. De politie heeft 's avonds een cordon om Londen gelegd om te pogen de die ven aan te houden. Reuter zegt, dat het hier gaat om de grootste gouddiefstal in vele jaren en misschien wel om de grootste die ooit in Londen is gepleegd. Van de zijde van het hoofdkantoor der K.L.M. te 's-Gravenhage wordt ver nomen, dat het goud een waarde heeft van 40.250 pond sterling (ruim 427.000 gul den). Het was voor doorvoer via Schip hol bestemd. De K.L.M. bevestigt, dat de overval vóór haar vrachtkantoor in Jockey Fields om tien minuten voor half zeven, plaats vond. Personeel van-het vrachtkantoor werd opgeschrikt toen het het geluid van de botsing tussen de auto's hoorde. Het waarschuwde onmiddellijk Scotland Yard en direct kwam het apparaat van deze dienst in werking. De verzekeringsmaatschappij waarbij het goud verzekerd is, heeft een bedrag van 45.000 gulden uitgeloofd voor inlich tingen, die leiden tot de ontdekking van het gestolen goud. Gisteravond om tien uur is Prins Bcrn- hard met de Regeringsdakota PHPBA van Schiphol naar Zuid-Afrika vertrok ken, waarheen hij door de Zuidafrikaanse regering is genood. Oorspronkelijk zou Z.K.H. reeds 's middags omstreeks half zes van het marinevliegveld Valkenburg vertrekken. Een technische storing, was echter de oorzaak, dat het toestel vier en een half uur later de reis aanvaardde. Voor het herstel van het defect was het vliegtuig des namiddags naar Schip hol gevlogen, waar het terstond onder handen werd genomen. Kort voor zes uur arriveerde de Prins met zijn gevolg per auto op de lucht haven. Daar waren de minister van Bui tenlandse Zaken, mr J. W. Beyen en de Zuidafrikaanse ambassadeur en mevrouw Hoogenhout aanwezig om hem uitgeleide te doen. Toen echter bleek, dat het ver trek nog wel enkele uren zou moeten worden uitgesteld, keerden zij huis waarts. Inmiddels was in het restaurant HM. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard in de gouden koets op wep naar de Ridderzaal. Piero Piccioni, zoon van de dezer dagen afgetreden Italiaanse minister van buiten landse zaken, en markies Ugo Montagna, de belangrijkste figuur in de zaak Mon- tesi, bevinden zich in arrest ingevolge arrestatiebevelen, die gisteren werden uit gevaardigd. Piccioni werd onmiddellijk gearresteerd en Montagna meldde zich, vier uur na de uitvaardiging van de arrestatiebevelen, zelf bij de gevangenis. Piccioni is formeel beschuldigd van doodslag, waarop zes maanden tot vijf jaar gevangenisstraf staat. De markies is beschuldigd van medeplichtigheid. Hier op staat een straf van maximaal vier jaar. Attilio Piccioni, de vader van Piero. viel flauw toen h;! het nieuws van de arrestatie vernam toestand schijnt niet verontrusten:; t" zijn. Saverio Polito, voormal Romeinse politie, die ook V3n u® teerd is, heeft bevel eekr£ii°mpr0ml}~ rechter van instructie te verschijnen Deze ontwikkelingen volgen op de af sluiting van het vooronderzoek naar de omstandigheden van de dood van de 25-jarige Wilma Montesi. an de Salvano Muto, een neo-fascistische journalist, had, zoals men zich herinne ren zal, beweerd, dat zij het slachtoffer was van „bedwelmingsorgieën" in het jachthuis van de markies de Montagna. Piero Piccioni heeft verklaard, dat hij „helemaal niets uitstaande heeft met de dood van Wilma Montesi". Zijn advocaten hebben een lijst van elf personen inge diend, die bereid zijn te zweren, dat Piero op de avond van de dood van Wil ma ziek te bed lag. Op de lijst komt ook Piero's vader voor. (Van onze correspondent) De koeien van Grevenbicht mogen van daag voor het eerst sinds vijf dagen ein delijk weer eens de wei in. Tijdens het wereldvrijgczellencongres hebben de boe ren ze op stal moeten houden, daar met het oog op de toch al zo grote drukte in het dorp op last van de burgemeester geen vee door de nauwe straatjes mocht wor den gedreven. Het feit. dat het nu wel weer mag, betekent dat Grevenbicht weer in zijn gewone doen is geraakt. Dit laatste is niet het geval met een aantal ex-congressisten, o.a. niet me-t een 53-jarige meneer uit Voorburg en een even oude juffrou wuif Hagen (Duisland). Hun leven is plotseling in een heel nieuw stadium gekomen, daar zij zich in Gre venbicht hebben verloofd Officieel wer den in totaal 5 verlovingen geregistreerd. Wie wee,t spruiten er na verloop van tijd nog meer uit het congres voort Over de laatste dag daarvan lag een schaduw, daar gistermorgen de pastoor van Grevenbicht, de zeereerw. heer J. Schreurs. plotseling overleed. De burge meester liet in verband hiermede alle openbare feestelijkheden afgelasten. Het slot van het congres speelde zich zodoende geheel in de tent af en raakte bovendien een beetje in de verdrukking, daar ook het verbranden van de vrijgezellenpoppen aan de Maas een gebeurtenis, die tij dens het vorige congres tot in België hoor- en zichtbaar was niet door kon gaan, De pers zorgde er echter voor, dat de congressisten 's avonds toch nog enige bezigheid hadden en wel door hen uit te nodigen voor 'n uit journalisten bestaande jury verhaaltjes over hun verblijf in het vrijgezellendorp ten beste te geven. Mej. B. van der Schinkel uit Uithoorn wist de aardigste anecdote te vertellen en won de eerste prijs. Een der troostprijzen, die wer den uitgereikt, bestond uit een pakje kin derbeschuit. 's Middags woonden vele vrouwelijke vrijgezellen maar ook de nodige manne lijke een kapconcours bij dat toen in de congrestent plaats vond. Na afloop daar van vergastte di's J. Hanssen uit Roer betrekking tot de vrijgezel het congres op een bloemlezing van prozastukjes en ge dichten over vrijgezellen en wat daarmede samenhangt Het afscheid van Grevenbicht viel vanmorgen menige congressist erg zwaar, maar de koeien van het dorp voel den zich opgelucht. Het K.N.M.I. deelt mede: Buien, groot en klein, buien met en zonder onweer, regenbuien puur en buien verbengd met hagel, vormden de afgelopen* dagen het meteorologisch menu. Een depressie op de Noordzee, die ons op dit alles tracteerde, zorgde bovendien tot twee maal toe voor harde wind; eerst Maandag, toen voor het gehele kustgebied het wind- sein moest worden gehesen, en vervolgens in de afgelopen nacht, toen een kleine randstoring over ons land trok. Maar nu begint de depressie haar greep op het weer te verliezen; ze trekt weg in de richting van de Oostze- en een flinke rug van hoge druk, die ons vanuit het Westen nadert, houdt de belofte in van een weersverbetering. De wind zal verder afnemen, de buiigheid zal worden onder drukt en een herfstzonnetje zal morgen vele uren aan de hemel prijken. Nu de wind afneemt, wordt het 's nachts kouder. In de komende paar nachten is naast de aankomsthal voor de Prins eb zijn gezelschap een lange tafel voor het diner gedekt. Slechts enkelen der talrijke passagiers in het restaurant merkten die aanwezigheid van Prins Bernhard op, die het battledressuniform van generaal der Kon. Luchtmacht droeg. Tegen half tien werd de Dakota voor de waaier bij de aankomsthal gerold. Regen- en hagej- buien striemden het vliegveld; in de verte rommelde de donder en bliksem schichten zetten de luchthaven telkens enkele seconden in een felle blauwe gloed. De herfst deed Prins Bernhard op zijn tocht naar warmer streken uitge leide. Vóór Z.K.H. het restaurant verliet haB hij nog even gelegenheid de minister va-n Financiën, de heer J. van de Kieft. die gisteravond naar Washington vertrok, de hand te schudden. Beiden wensten elkarr- der een goede reis. Tot het gevolg van de Prins behoren zijn particulier-secretaris, dr F. A. de Graaff, luitenant-kolonel C C. Geertse- ma en luitenant-ter zee eerste klasse A. F. Eibers, beiden adjudant van de Prins, luitenant-kolonel vlieger G Sonderman en de heer Geesink, commissaris der rijkspolitie. In Khartoem zou de heer L. Noe, hoofd van het bureau Afrika van het ministerie van buitenlandse zaken zich bij het gezelschap voegen. Om kwart voor tien begaven de Prins en zijn gevolg zich in het vliegtuig waar Z.K.H. in de cockpit plaats nam. Het was zijn bedoeling het eerste traject zelf te vliegen. De wachtenden zagen hoe een gehandschoende hand de raampjes van de cockpit schoonveegde en nog even naar de wegbrengers wuifde, o.w. de chef van het Militaire Huis van H.M de Kol ningin, vice-admiraal N. A. Rost van Ton) ningen; toen startten de motoren en taxiede de Dakota het platform af in de richting van de startbaan. Op 9 October zal Prins Bernhard dé thuisreis aanvaarden. Hedenavond zal hij in Khartoem de eregast zijn aan een diner, dat de premier van Soedan, Ismail el Azhari, zal aan richten. Voorts zullen, naar Radio-Cairo gisteravond meldde, een vertegenwoor diger van de gouverneur-generaal en ka binetsministers aanwezig zijn. mond in het kader van een causerie over j zelfs het optreden van de eerste nachtvorst de moderne Limburgse letterkunde metvan dit najaar niet uitgesloten. Bij het opstellen van de begroting van het Staatsmuntbedrijf is in hoofdzaak uitgegaan van de aanmaak van 50.000.000 zilveren guldens en de ontmunting van 33.000,000 aan oude tekenmunt. i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 1