Over BEZITSVORMING woord Zwakke argumentatie voor uit stel van belastingverlaging geen Tank van kwam tot 50.000 liter ontploffing Trucks met marechaussees reclen op elkaar NEDERLANDS SQUADRON KOMT IN GOCH Massale arrestatie Dulles brengt plan van Eisenhower weer voor het voetlicht der V.N. mwÊ''' West-Duitsland in de NATO? Kortenhorst zal de Kamerpaarden stevig laten rennen Prof. Romme over de Troonrede Rusland breekt na vijf maanden de stilte Vrijdag 24 September 1954 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN v... Huurverhoging met „afromen" Dertig personen gedood en vijftien gewond Prinselijke verloving Voeding van het Neder landse volk is veranderd Nadat eerste wagen tegen stilstaande vracht- 350 Man met gezin naar Duitsland Een clode en tien gewonden auto was gebotst van Amerikaanse spionnen Een wereldatoombank voor humanitaire doeleinden Peil der arbeidskosten onder controle Ook paratyplius op vissersschepen Definitieve ouderdoms voorziening Eden insinueert Frankrijks accoord WEERBERICHT Graag warmer compensatie geluid Waarom gewacht met belastingverlaging? Minder graan, aardappelen en eieren, meer suiker, vet en fruit ■- G,aa.. -,a,aaa>-A -'AA' pyj.v' A !AA A a-: a •-■-A;':? Aanvang gemaakt met voor bereiding wetsontwerp De weerverwachting van het KNMI, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Zwaar bewolkt met enige re'gen, maar later ook verspreide opklaringen. Matige, tijdelijk krachtige Zuid-Westelijke wind. Vannacht min- de'r koud, morgen overdag dezelfde tempera turen als vandaag of Iets hogere. Zaterdag 25 September: Zon op 6.29 u„ onder 18.34 u.; Maan op 4.49 u., onder 17.33 u. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT „Wanneer ik' aldus begint de voorzitter van de Katholieke Tweede- Kamerfractie, prof. mr C. P. M. Romme, een beschouwing, die verschijnt in „De Opmars van deze week „een Troonrede, welke het derde jaar tan een regeringsperiode inluidt, vooral onder concreet opzicht mag beschouwen, dan vallen bij lezing van deze Troonrede vier dingen op. Twee dingen hiervan betreffen wat niet in de Troonrede staat twee waar wél uitdrukkelijk over gesproken wordt". Als een der ontbrekende onderwer- pel? n?em'; Prof. Romme dan het vraag stuk der bezitsvorming. Hij zegt daar over o.a.: „Met niet een woord wordt in deze, bepaald niet te korte, Troonrede ge rept over het nijpende vraagstuk der bezitsvorming. Dat het kabinet-Drees ons ten deze zou hebben verwend tot nog toe, kan niet worden gezegd. Maar beide voorgangsters van de jongste Troonrede gaven althans blijk van aan dacht der regering ter zake. Bij haar optreden, in de Troonrede 1952, mochten wij vernemen, dat aan het vraagstuk der bezitsvorming „bijzondere aandacht" zou worden geschonken. In 1953 ver meldde de Troonrede, dat het vraag stuk „in studie" was. In 1954.... niets. Het enige wat op het stuk van de be zitsvorming tussen 1953 en 1954 is voor gevallen, zijn., de mededelingen van de staatssecretarissen van Financiën en Sociale Zaken, in antwoord op vragen van het Kamerlid dr De Kort, dat werk geversbijdragen in bouw- en spaarfond sen, waarin arbeiders rechtens aan spraak hebben, te beschouwen zijn als belastingplichtig en premieplichtig loon. Met andere woorden: de overheid is er als de kippen bij, om dergelijke be vorderingen van particuliere bezitsvor ming te belasten, zowel bij de arbeider in zijn loonbelasting als bij de werk gevers in de betaling van de sociale verzekeringspremies.Wat is nu het practische resultaat van „de studie" en wat is er overgebleven van „de bij zondere aandacht"? Kleuteronderwijs in de mist Als het tweede punt, dat prof. Rom me mist in de Troonrede noemt hij enige mededeling over het kleuteron derwijs. „Zowel de behoefte van het eindelijk tot standkomen van een rege ling terzake als het algemene, men mag wel zeggen: hunkerende verlangen er naar, is aan de bewindsman uiteraard beter bekend dan aan mij maar mij tuiten de ooren ervan. Natuurlijk kan het wezen, dat de langgerekte ministe riële stilte rondom deze zaak een blij de mare. de mare van een sterk verbeterd ontwerp voorafgaat". -AVat in de Troonrede wordt gezegd „;n~ -huurverhoging en belastingverla- juist. alleen maar alS if,t!rvan: Op het gebied van i mipn de tijd voor een verder losser maken van de kunstmatige huur- bindmg Rid voor verdere huurverhoging zeker gekomen alleen zou het mij wel deugd hebben gedaan, wanneer ik een sterker en warmer ge luid uit de Troonrede had kunnen op vangen omtrent compensatiemaatregelen dan alleen de gereserveerde en vlakke verklaring dat „in studie is" welke maat regelen van die aard „nodig en moge lijk" zijn. En verder is er dan in het kader van de huurverhoging de ietwat ver rassende mededeling, dat de regering „denkt aan de mogelijkheid van een bestemmingsheffing teneinde een deel van de verhoging, wellicht via een egalisatiefonds, ten bate te doen ko men van de financiering van nieuwe woningen". In het Hollands-van-alle- dag pleegt dit „afromen" te heten wat doet denken aan een edel be vrijden van de huiseigenaren van het overtollig vet dezer aarde. Ik zal mij zeker legenQver een minister, die in twee jaren tijds veel vertrouwen heeft weten te winnen en die zich thans andermaal opmaakt om een jaarpro gram van 65.000 woningen ten uit voer te leggen van een oordeel ont houden, totdat ik over de huiseige- naarsroom nader door hem zal zijn ingelicht en daarenboven de nadere argumentatie zal hebben gehoord, die de minister voor het ogenblik tot deze methode van financiering van nieuwe woningen heeft doen overgaan. Wat de belastingverlaging betreft her innert de fractie-voorzitter aan zijn woord bij de verleden jaar gepresen teerde belastingverlaging, welke hij toen instemming begroeten. Overmatige be lastingdruk is niet meer te verantwoor den. Twee dingen vallen prof. Romme op: „Dat is vooreerst de uitnodiging der regering aan de Kamers om, voordat zij met de belastingverlagingen komt, de vennootschapsbelasting op hoger peil te handhaven dan vier jaar ge leden is afgesproken. Ik ben benieuwd, welke deugdelijke argumenten de re gering voor het doorzetten van deze krachttoer zal weten aan te voeren. En in de tweede plaats treft het, dat de regering de nieuwe belastingverla gingen wil uitstellen tot 1 Januari 1956. De argumentatie, welke de Millioenen- nQta voor dit uitstel geeft, lijkt mij uitgesproken zwak. En tweemaal in een regeringsperiode te laat komen met een mogelijke verlichting van overmatige druk (de verlichting, die dit jaar is ingegaan, had, zeker ge deeltelijk, een jaar eerder gegeven kunnen worden), lijkt wat veel. Maai de minister van Financiën heeft bij de aanbieding van de begroting zo zeer de nadruk gelegd op een open overleg met_ de Staten-Generaal, dat in redelijkheid verwacht mag worden, dat over het tempo van de voorge nomen belastingverlagingen, eventueel een verdeling ervan over twee ja ren, te praten zal zijn". Door het ontploffen van een ondergrond- j Trier tijdens de laatste oorlog, toen bijna se tank met 50.000 liter vliegtuigbrandstof de gehele stad in vlammen opging. De op de NATO-luchtbasis 3itburg, in West- lucht is rood, het is ontzettend ontzet- Duitsland, zijn gisteren dertig personen om tend." het leven gekomen en 15 gewond. De tank was een onderdeel van 'n speciale NATO- pijpleiding. Het ongeluk gebeurde tijdens een brand weerdemonstratie. De meeste slachtoffers reden juist in hun auto's over de onder grondse tank op het ogenblik dat de ont ploffing zich voordeed. Een vlam van 300 meter hoog schoot de lucht in De meeste van Zuid-SIavië. De prinses viert tevens In het Zwitserse dorp Amerlingen wordt vandaag de verloving gevierd van prinses Maria Pia van Savoye en prins Alexander werden onherkenbaar ver slachtoffers brand. De demonstratie werd bijgewoond door een groep van 40 Amerikaanse, Franse en Duitse inspecteurs. Op nog geen 200 meter van de ontplofte tank bevond zich een tweede reservoir, dat een millioen liter brandstof bevatte en dat door een pijpleiding met de eerste was verbonden. Men slaagde erin de inhoud van deze tweede tank tijdig weg te laten lopen, hoewel de verbindlngspijp reeds vlam had gevat en het gevaar van ontplof fing van de twee tank groot was- Vermoedelijk is het ongeluk veroorzaakt door benzine, die bij de brandweerdemon stratie was aangestoken. Bitburg ligt nabij de Franse en Luxem- haar twintigste verjaardag. „Bjj een vergelijking van de gebruiks- gewoonte van voor de oorlog met die van thans blijkt, dat het verbruik van graan producten, aardappelen en peulvruchten alsmede van kaas en eieren gemiddeld op een lager niveau ligt dan vóór 1949. Suiker en vetten, alsmede fruit, vlees en melk worden daarentegen meer gebruikt. Het gebruik van groenten is ten naaste bij gelijk gebleven. De consumptie van de volksdranken koffie en thee alsmede bet gebruik van cacao heeft zich niet hersteld tot op het v r-oorlogsc peil". Aldus con- stateert minister Mansholt in de Memorie van toelichting op de landbouwbegroting. Bij de behandeling van de begroting voor het jaar 1954 zegde de bewindsman toe, dat nader zou worden bezien, of het moge lijk zou zijn naast gestandaardiseerde melk met een vetgehalte van 2.5'U melk met ten minste vet in consumptie te brengen, teneinde tegemoet te komen aan de door enkele leden der Staten-Generaal aanwe zig geachte vraag naar melk met een ho ger vetgehalte. Hierbij is hem gebleken, dat naar de mening van vertegenwoordi gers van het bedrijfsleven tegen het in melk bezwaren bestaan, welke o.m. consument zal worden gedwongen tot betrekking hebben enerzijds op de kost prijsverlagende werking ook voor de melk met 2-5"/o wegens uitbreiding van werk zaamheden en outillage bij melkinrichtin gen en distribuanten en anderzijds op de mogelijkheid van knoeierijen ten nadele van de consument. Desalniettemin onder zoekt hij. welke de mogelijkheden zijn voor het beschikbaar stellen van melk met een hoger vetgehalte uiteraard zonder dat de kelijk zijn van de bestaande wettelijke be- afname van dit duurdere product. Voor de verwezenlijking van het plan zullen waarschijnlijk wijzigingen noodza kelijk zijn van de bestaande wetelijke be palingen op het terrein van de Warenwet en het melkstandaardisatie-besluit. „een eerste forse schrede" noemde op burgse grens. deze weg. De tweede schrede van deze Een ooggetuige verklaarde: „Het zag er Troonrede kan hij dan ook slechts met uit als na de gallieerde luchtaanval op dat het vliegveld vanwaar af de tweede groep tot dusverre opereerde, te ver van de Nederlandse grens lag, namelijk in Sun- dern. Nu het vliegveld Laarbruch opera tionele standplaats zal worden, is aan dit bezwaar thans tegemoet gekomen en heeft men reëlere garantie voor de verdediging van 't Nederlandse luchtruim. Een tweede bezwaar waren de financiële consequen ties, maar ook hierin is verandering geko men, hetgeen in 'n overeenkomst met de Westduitse regering is vastgelegd Dr Eelco van Kleffcns flinks) de Neder landse politicus, die werd gekozen tot voorzitter van de vegende Algemene Vergadering van de Verenigde Naties in New York, daarbij zijn belangrijkste tegenstander Prins Wan met een groot verschil achter zich latend, wordt hier geluk gewenst door generaal Carlos P. Romulo van de Phüippijnen, die hoofd ■was van de PhiUppijnse delegatie bij de V.N. tijdens de vergaderingen te San Francisco in 19.1,5 en te Londen in 1946. Generaal Romulo was ook voorzitter van de vierde zitting der V.N. in New York in 1949. In verband met de integratie van de tweede geallieerde tactische luchtstrijd krachten vernemen wij. nader, dat de tweede groep van deze tweede geallieerde tactische luchtstrijdkrachten met ingang van 1 October volledig geïntegreerd en dus operationeel samengevoegd wordt. Dit be tekent, dat de componenten van deze tweede groep, Nederland en Engeland, op elk niveau in de verhouding veertig tot zestig ten nauwste zullen samenwerken en dat de commandant van de Nederlandse tactische luchtstrijdkrachten. kolonel vlieger-waarnemer A. J. de Vries, plaats vervangende commandant van de tweede groep zal worden en tevens hoofd van het operationele deel. Als uitvloeisel van deze integratie zal het administratieve en technische deel van 't Nederlandse commando tactische lucht strijdkrachten, dat gevestigd is in Zeelst bij Eindhoven met ingang van 1 December worden verplaatst naar Goch in Duitsland waar het hoofdkwartier van de tweede v,00r Nederland houdt dit in, A. man juchtmachtpersoneel waar schijnlijk nog in de loop van dit jaar met hun gezinnen naar West-Duitsland zullen worden verplaatst en dat het 306e Neder landse tactische verkennings-squadron zal worden gelegerd op het vliegveld Laar- ,ten Zufden van Goch. "e integratie van de tweede groep, zo Vinf.a kolonel De Vries in een onder- Hnrhh geruime tijd in de pen geweest, NedPriSaren'-?ie voor een groot deel aan verre deS® lagen hebben tot dus- houden Feu ige inte§ratie tegenge houden. Een van de hoofdbezwaren was, Een wachtmeester van de Koninklijke Marechaussee werd gedood en tien andere marechaussees wf-flen gedood van wie één zeer ernstig, daor.dat gistermiddag om ongeveer één uur op Rijksweg 12 tus sen Woerden en Gouda onder de gemeente Zwammerdam een truck met manschap pen van de Kon. Marechaussee tegen een stilstaande vrachtauto met oplegger reed en vervolgens een tweede wagen op de eerste botste. Vijfhonderd meter voor de aftakking van de Rijksweg naar Bodegraven had de chauffeur T. H. uit Rhenen zijn met blok ken beton zwaar beladen vrachtauto en aanhangwagen op de daarvoor bestemde ruimte geparkeerd. Door tot nog toe on opgehelderde oorzaak reed met een flinke slag een wagen der marechaussee, waarin een aantal manschappen was gezeten, tegen de auto. Hierdoor kwam de truck dwars op de weg te staan met het gevolg, dat een volgende manschappenwagen op de eerste reed. De gevolgen waren zeer ernstig. Beide chauffeurs der trucks kwamen er goed af, maar de naast hen zittende marechaussees werden zwaar gewond. Verder liepen nog negen andere marechaussees min of meer lichte verwondingen op. De eerste hulp werd verleend door dr S Beye en enkele leden van het Bode- graafse Rode Kruis, later geassisteerd door een juist passerende Rode Kruis- colonne uit Den Haag. Met ambulance wagens werden de gewonden vervoerd naar het militaire hospitaal Oog in Al te Utrecht, alwaar kort na aankomst een der zwaargewonden, de 33-jarige onge huwde wachtmeester A. J. L. uit Den Haag, overleed. De andere zwaargewonde marechaussee 1 is de 21-jarige M. van der S.. wachtmees ter 2e klasse en afkomstig uit 's-Graven- zande. De overige gewonden zijn: de marechausse le klasse C. M. A. uit Haar lem en C. J. F. uit Den Haag, beiden gehuwd, verder de marechaussees 2e kl. E. D. van B. uit Bodegraven, W. B. uit Sexbierum (Fr.), L. A. D. uit St Laurens, W. H. uit Bruinisse, J. S. uit Urecht en F. J. M. V. uit Delft, allen ongehuwd. Zij zijn allen, zoals gemeld, overgebracht naar „Oog in Al", uitgezonderd Van B., die is opgenomen in het militaire hospitaal aan de Springweg te Utrecht. Alle ge wonden maken het naar omstandigheden redelijk wel. Voorts werd nog licht ge wond de marechaussee 2e klasse W V. uit Scherpenzeel, die na in het militaire hospitaal te zijn behandeld, naar huis kon terugkeren. I HM. Koningin Juliana, die met een klein gevolg per helicopter te Den Oever was gearriveerd, heeft daar onder de ogen van duizenden belangstellenden, het monument onthuld ter ere van ir C. Lely, die honderd jaar geleden werd geboren en zo'n groot aandeel had in de landaan winning en de inpolderingen in Neder land, Tevoren hadden twee achterklein kinderen van ir Lely bloemen aange boden aan H.M. en aan mevr. Drees, ilie zich evenals de Nederlandse premier onder de officiële genodigden bevond. H.M. Koningin JuUana verlaat over een plankier het standbeeld na de onthulling. Op de achtergrond voor het standbeeld de Nederlandse minister-president dr W. Drees. De Russische Hoge Commissaris te Ber lijn. Georgi Poesjkin, heeft aan zijn Amerikaanse ambtgenoot, dr James B. Conant, schriftelijk medegedeeld, dat de laatste tijd in Oost-Duitsland,, vierhon derd voor de Amerikaanse spionnage- centra werkende agenten" zijn gearres teerd. "MivïSV -'K? flg 7's .V-j'fï.' ft ■■VC'%k' fAG'f' -'j -r. -•■-V lï-W/'S* 1- dt*}£ De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken John Foster Dulles, is gisteren bij de opening van liet debat over de wereldproblemen in de Algemene Vergadering der Verenigde Naties, weer teruggekomen op hel grote plan voor een Wereld-Atoombank", dat het vorige jaar door president Eisenhower werd gelanceerd en dat door de Sovjet-Unie werd gefrustreerd. Tn concreto stelde minister Dulles voor: ,1. Oprichting van een atoombureau voor vreedzame doeleinden, waarin alle landen van de wereld zitting zouden kunnen hebben. De minister sprak de hoop uit, dat dit bureau volgend jaar reeds zou function neren. 2. Een internationale wetenschappelijke conferentie teneinde dit plan te bestuderen. Deze conferentie zou in bet voorjaar 1955 onder auspiciën der V.N. moeten bijeenkomen. 3. Bovendien zullen de V.S. een wetenschappelijke instelling in het leven roepen, om buitenlanders in staat te stellen zich vertrouwd te maken met de beginselen van vreedzame toepassing der atoom-energie. 4. Een groot aantal buitenlandse medici zal in staat w.orden gesteld «m m Amerikaanse kanker-instituten kennis be nemen van de modernste atoom-technische metboden, die ter bestrijding van deze ziekte worden toegepast. ffmtl ¥r Huiles wees er op, dat hier zo 7iin h .faaaitaire belangen in het spel hA'A. °averantwoord zou geweest maar jent Eisenhower's voorstel zo v s hiii, ar meer te laten rusten. „De ie n'nUoAtni)e,reid om met de Sovjet-Unie te onderhandelen", zo zeide Dulles. uicdef'datCrieaRd d.ee,dc hjj de vergadering Tl tnen heV "sslsche regering Woensdag j.l. toen bekend werd, dat hii dit onder werp zou behandelen voor de V N een stilte van vijf maanden verbrak" en"een nota aan de Amerikaanse regering heeft doen overhandigen waarin zij verklaarde bereid te zqn de besprekingen over de atoombank voort te zetten. „De Russische nota wijst er echter niet op, dat de Sovjet- Unie is afgestapt van haar negatieve standpunt", zo voegde Dulles hier aan toe zonder nochtans in bijzonderheden te treden. De minister verklaarde tenslotte, dat dit voorstel aan de Algemene Vergadering tei plaatsing op de agenda zal worden voor gelegd. In aansluiting hieraan gaf Dulles nog een overzicht over de ontwikkeling dei wereldgebeurtenissen in het afgelopen jaar. Canadese en Britse steun Vervolgens werd het woord gevoerd door de Canadese minister van buiten landse zaken, de heer Lester Pearson. De heer Pearson verklaarde, dat veel aan dacht moet worden besteed aan maatrege len, die de internationale spanning kunnen verminderen, om aldus het gevaar van het uitbreken van „een toevallige oorlog" te vermijden. In een wereld vol spanning en angst bestaat de mogelijkheid immers, dat er door toevallige omstandigheden mis rekening of foutieve beoordeling van elkanders- bedoelingen een oorlog uit breekt, zo betoogde hij. Terugkomend op Dulle's rede, zeide de Canadese afgevaardigde vol vertrouwen te zijn. Dat het Amerikaaanse voorstel een be langrijke stap zal blijken te zijn in de ricn- ting van de „bevrijding der atoomkracht uit haar militaire boeien". Zijnerzijds verklaarde ook de Britse minister van staat, de heer Selwyn Lloyö, dat zijn regering zeer ingenomen is met dv „belangrijke en constructieve" Ameri kaanse voorstellen. Hij zeide, dat zijn regering steeds op de hoogte was gehouden en bereid zal zijn lid te worden van hei op te richten bureau. De kwestie Cyprus Inmiddels heeft de agendacommissie gis teren met negen tegen drie stemmen, bij drie onthoudingen, besloten de algemene vergadering aan te bevelen de kwestie- Cyprus op de agenda te plaatsen. Groot- Brittannië, Frankrijk en Australië stem den tegen. De Ver. Staten, Neder land en Columbia onthielden zich van stemming. Hiermede zijn alle 66 punten die dooi de verscheidene landen voor bespreking waren voorgedragen, door de agenda commissie aanbevolen. Voor het merendeel betreft het kwes ties, die reeds eerde,- door de Algemene Vergadering besproken zijn. De nieuwe punten zijn: de kwestie Nieuw-Guinea, de kwestie-Cyprus, het voorstel om Laos en Cambodja tot de V-N. toe te laten en het voorstel van Costa Rica voor instelling van een wereld-voedsel reserve. Hü deelde ook mede, dat voorts nog een honderdtal „Amerikaanse spionnen" hadden „gecapituleerd". Alle gearresteerden waren leden van groepen met Duitse namen: de organisa tie van ex-generaal Gehlen, die van de Westduitse commissaris voor de defensie, Blank, de „Strijdgroep tegen onmenselijk heid''. de „Commissie van onderzoek van Vrije Juristen", het „Genootschap van politieke vluchtelingen uit het Oosten" en het Oostelijk bureau van de West-Duitse christen-democratische partij. Al deze organisaties zijn niets anders dan vertak kingen van de Amerikaanse spionnage- dienst, zo zeide Poesjkin. Hij verklaarde, dat de agenten opdracht hadden Oostduitsers aan te vallen, inlich tingen over Oost-Duitsland en het Rus sische leger te verzamelen, het Oostduitse bestuur te desorganiseren, en sabotage te plegen. Verscheidene gearresteerden zouden j zelfstandigen, hebben meegedeeld, dat zij kinderen gebruiken voor hun werk, o.a. voor het doorsnijden van telefoondraden, het gooien van zand in locomotieven, het beschadigen van seinpalen, het ver spreiden van vlugschriften enz. De kin deren kregen 25 pfennig voor elk vlug schrift. dat zij verspreidden, zo beweer de Poesjkin. Het peil der arbeidskosten zal onder controle dienen te blijven. Met name zal voorkomen dienen te worden, dat onder de suggestie van de sterk verbeterde eco nomische toestand van het moment een ongebreidelde stijging van lonen en ove rige arbeidskosten zou ontstaan, welke het resultaat van bijna 10 jaar zelfbeheersing ongedaan zou maken, aldus de minister van Soc. Zaken bij de indiening van de begroting van zijn departement. Ook een gewijzigd systeem van loonpo litiek, waaromtrent sinds geruime tijd in tensief overleg gaande is, zal tegen dit ge vaar afdoende garanties dienen te bieden. In de derde plaats dient weerstand te worden geboden aan de verleiding thans over te gaan tot beperking van de emigra tie-activiteiten. Eenzelfde richtsnoer dient te worden aangehouden met betrekking tot een ander punt van meerjarig beleid: de zorg voor de aanvullende werkgelegenheid. Ook te dien aanzien zou men kunnen stellen, dat daaraan op het moment, behoudens enkele zeer speciale gevallen, geen behoefte be staat. Niettemin zou het volstrekt onjuist zijn, om die reden de aandacht terzake te laten verslappen. De minister hoopt daarom in de komen de periode belangrijke voortgang te kun nen maken met betrekking tot de invoe ring van een algemene ouderdomsvoorzie ning en een kinderbijslagverzekering voor T.a.v. de kwestie-Cyprus wordt nadc vernomen, dat Groot-Brittannië elk debat over deze aangelegenheid in de politieke commissie zal boycotten. Tijdens het debat in de agenda-commis sie verklaarde de Britse minister gisteren, dat opneming van de kwestie-Cyprus op de agenda „zeer ernstige gevolgen zal hebben" voor de betrekkingen van Enge land met de Verenigde Naties. Het eiland Cyprus kon volgens hem me' worden gezien als een Terstond na de ontvangst van het ad vies van de Sociaal-Economische Raad heeft de minister van Soc. Zaken en Volksgezondheid een aanvang gemaakt met de voorbereiding van een ontwerp van wet met betrekking tot de definitieve ouderdoms voorziening, waarbij uiteraard een dankbaar gebruik van dit waarde volle advies wordt gemaakt. Bij een zo ingewikkelde materie als de onderhavige kan echter niet worden verwacht, dat de Sociaal-Economische Raad alle vraag stukken uitputtend heeft behandeld. Uiteraard zijn er nog vragen open gela ten, waarvoor alsnog een oplossing moet worden gevonden, terwijl zulks spreekt eveneens vanzelf verschillende aspec- ten van de voorstellen nader op hun me- rites moeten worden bezien, aldus luidt 'en gezien als een geografisch deel het in de be-roting „T w: i l 1 blijkt van Griekenland en het eiland had slechts begroting van Sociale Zaken. J komen. gedurende een korte periode in de vierde eeuw aan Griekenland behoord. Alexis Kyrou, de Griekse afgevaardigde, verklaarde daarentegen, dat zijn land alles had gedaan om te verhinderen, dat deze „vriendenruzie" voor de Verenigde Naties kwam, doch dat deze stap onontkoombaai was geworden sedert de Britse minister van Koloniën op 28 Juli meedeelde, dat hei eiland tot de gebieden in het Britse Ge menebest behoorde, die nooit volledige onafhankelijkheid konden verwachten. Gisteren werd de provinciale inspecteur van volksgezondheid in Zuid-Holland ge waarschuwd, dat zich aan boord van een op zee varende Katwijkse logger leden van een Noordwijks gezin bevonden, waar paratyphus heerste. Telefonisch vroeg hij het hospitaalkerkschip „De Hoop" een on derzoek in te stellen. Het bleek dat de aan boord zijnde leden van het betrokken gezin niet ziek waren, maar dat wel een ander bemanningslid door een politiekruiser ziek van boord was gehaald. Of hij paratyphus heeft, staat nog niet vast. Besloten werd, ook de andere leden van de bemanning te onderzoeken. De schipper werd ver zocht, naar IJmuiden op te stomen en zeer waarschijnlijk zal geadviseerd wor den, de vangst niet naar de afslag te brengen, maar direct naar de vismeelfa- brieken. Een tweede logger heeft vanmorgen zelf „De Hoop" opgeroepen, omdat er vier zieken aan boord waren. Ook hier is nog niet uitgemaakt, of er al of niet van paratyphus sprake is. Met medewer king van de waterschouten zal nu wor den onderzocht, welke opvarenden van vissersschepen aan de wal contact heb ben gehad met paratyphuspatiënten. De toestand in de besmette plaatsen aan de wal is nu vrijwel stabiel. In Was senaar is een geval van paratyphus de finitief geconstateerd. De besmetting in Katwijk te zijn tot staan ge- Gezien de stemverhouding in de agen dacommissie mag verwacht worden, dat de Algemene Vergadering de aanbe veling van de commissie zal overnemen en de kwestie voor bespreking naar de politieke commissie zal verwijzen. Op geheel Cyprus werden gisteren, op het bericht van de beslissing der agenda commissie, de kerkklokken geluid en in talrijke dorpen werden dankdiensten ge houden. In een toespraak tot zijn kiezers in het 1 kiesdistrict Leamington Spa heeft minis- i terEden gisteren o.a. verklaard, dat, in dien geen nauwe samenwerking met Duits land tot stand komt, Duitsland zijn eigen weg zal gaan, met alle gevaren van dien. „Alle betrokken staten, met inbegrip van Frankrijk, zijn het er over eens, dat Duits land geen genoegen kan nemen met een minderwaardige positie", zo zeide minister men van mening dat uit Edens toespraak Eden, „en voorts zijn allen, ook de Duit- valt op te maken, dat hH vai de Franse seiï®,z? e.^ er ™ede eens dat de legers en premier, de heer Mendès-France de siel- m' !Tireh uitrustingen op het Europese j Iige verzekering heeft gekregen, dat diens vasteland onderworpen moeten zijn aan de regering geen bezwaar zal maken legen enbeperiring8 gemene vorm van toezicht j ecn^toetreden van West-Duitsland tot de Ook bestaat er geen meningsverschil over, dat de Noordatlantische Verdrags organisatie en de organisatie van het verdrag van Brussel politieke instrumen ten zijn, die kunnen worden gebruikt ter bevordering van de twee hiervoor ge noemde beginselen", aldus minister Eden. In Londense diplomatieke kringen is

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 1