Atoomkanon kwam in actie Invoer liep in Augustus meer terug dan uitvoer Spanning aan de uiteinden van het front sr. .«f *s,f-s s? zt Pers-„confërentie met Juin „Vliegend ledikant" geëxposeerd ESS™i-ssfö s&,irs sastaB AAN DE AFSLUITDIJK STAAT BRONZEN IR LELY Oefening Battle Royal" BRYLCREEM KAVEEWEE VOL -maakt „Battle Royal" eiste slachtoffers Wonderlijke redding Juin sprak met Blank en Duitse generaals diamanten professie- feest K.A.B.Vrouwen- bedevaart terug uit Lourdes Buitenlandse handel toch op hoger niveau dan vorig jaar Hoofdcommissaris van Parijse politie geschorst Maarschalk liet journalisten en hun vragen voor wat zij waren Jacques van Tol niet bij de A.V.R.O. Merkivaardige uitvinding Verticaal opstijgend vliegtuig Trein greep tractor op onbewaakte Mogelijkheden in Nigeria Zaak-Montesi in Italiaanse senaat KAVEEWEE leader 22 ct a VRIJDAG 24 SEPTEMBER 1954 PAGINA 3 mannen die „gezien" zijn, prefereren voor mooi, gezond haar Nog niet alles De Ems bereikt AUTO REED BEJAARDE MAN AAN In ziekenhuis overleden Stemming was uitstekend onder de 1200 deelneemsters Landbouwer ontsnapte aan de dood Versnelde ontwikkeling mogelijk Onder leiding van de Nederlander A. Broche, assistent algemeen adviseur van de Wereldbank, heeft een missie van de Wereldbank een onderzoek ingesteld naar de mogelijkheden van economische ont wikkeling voor Nigeria. Een vooruitziende geest Ook uitnemend bestuurder Drie doden; vijf zwaar gewonden Bij „Battle Royal" zijn gisteren enige fatale ongelukken gebeurd. In Westfalen botste een Britse jeep met grote vaart tegen een boom. Hierbij werd een soldaat ge dood en twee ernstig gewond. Bij Arnsberg kantelde een Bel gisch militair vliegtuig en ook hier bij kwam een soldaat om het leven. Drie anderen werden ernst'g ge wond. Bij Paderborn kwam een Duits burger door een verkeerson geluk om het leven. In het district Detmold gebe. rden bü de eerste oefening tien ongeluk ken, waarbij enerzijds gealli-erde en anderzijds Duitse voertuigen waren betrokken. Deze verkeerson gevallen hadden geen ernstige ge volgen. Er is niet veel overgebleven van deze viermotorige „York"-machine van de Schotse luchtlijnen. Toch slaagden alle inzittenden soldaten, die naar de Sues Kanadl-zöne moesten, alsmede een vijfkoppige bemanning erin onge- deerd uit de neergestorte machine te komen: dank zij de perfecte discipline en de kalme houding van de inzittenden. Het ongeval gebeurde op het vliegveld Stansted in Essex. Slechts één soldaat kreeg onbetekende wonden in het gelaat. In het „spectators headquarters" heeft de Franse maarschalk gedineerd met de Duitse generaals Heusinger en Speidel, met Theodor Blank, de man, die als toe komstig minister van oorlog van West- Duitsland wordt genoemd en met Philips, de Duitse tank-expert. In het kamp waren op dat moment ook aanwezig de Britse minister van defensie, burggraaf Alexander van Tunis, zijn advi seur Frederick Brundrett en voorts de Britse minister van bevoorrading, Duncan Sandys, de oud-minister Hore Belisha en tien Britse parlementsleden. Verder wa ren nog zes Duitse generaals te gast in Sennelager. Aanstaande Zondag om 8 uur zal pater K. J. Derks S.J. in de kapel van het Ca- nisiuscollege een plechtige H. Mis van dankbaarheid opdragen bij gelegenheid van zijn diamanten lidmaatschap van de Sociëteit van Jesus. Van 11—12 uur zal de jubilaris in het college recipiëren. Gentietroepen boren het wegdek kapot, teneinde een geul dwars over de weg tg maken voor en achter een bruggetje over de An. Wat een verschilhaar dat mooi en soepel zit of die nare geplakte haren. Laat Ow haar welverzorgd zijn gebruik Brylcreem, de volmaakte hairdressing. Met Brylcreem nooit overdadige vettigheid de oliën zijn geëmulgeerd. De heilzame bestanddelen verkwikken de hoofdhuid, be trijden roosvorming, maken droog haar weer vitaaL County Laboratories Ltd., Stanmore, England - Jacq. Mot N.V., Amsterdam Volgens de door het C. B. samengestelde voorlopige gegevens bedroeg de waarde van de invoer in Augustus 1954 872 (v.m. 961) millioen terwijl voor een waarde van 702 745) millioen werd nitgevoerd. Het dekkingspercentage bedroeg 81 (v.m. 78. Enkele vergelijkende maandcijfers van onze in- en uitvoer van de jaren 1938 en 1950—1954 vindt men in onderstaande tabel (waarde in millioenen guldens) Invoer Uitvoer Dekk.perc Aug. Jan./Aug Aug.Jan./Aug AugJan/Aug 1938 116 117 90 84 78 72 1950 618 617 436 395 71 64 1951 784 846 589 570 75 67 1952 610 704 581 659 95 94 1953 715 706 620 634 87 90 1954 872 849 702 717 81 84 x) Maandgemiddelde. De omvang van de buitenlandse handd is in Augustus 1954 t.o.v de vorige maand aanzienlijk gedaald en wel met 132 mil lioen. Daar de invoer met 46 millioen meer is teruggelopen dan de uitvoer, steeg het dekkingspercentage boven dat van Juli 1954 Dat overigens zowel de in- als de nit- voer zich op een hoog nivean blijven be wegen blijkt wel uit het feit dat de cijfers over' Augustus 1954 hoger zijn dan die over dezelfde maand van voorgaande jaren. Teneinde een inzicht te verkrijgen in de ontwikkeling van de handelsbalans over een langere periode zijn hieronder nog enige jaarcijfers, resp. 12-maandstotaïen opgenomen. (waarde in millioenen guldens) Invoer Uitv. Defic. Dek. pet 1951 9.574 7.329 2.245 77 1952 8.329 7.933 1953 8.860 8.064 Juli 1953-Juni 194 9.636 8.529 1.107 89 Aug. 1953-Juli 1954 9.847 8.647 1.200 88 Sept. 193-Aug 1954 10.004 8.729 1.275 87 396 95 796 91 Ter inleiding van de herdenking van de honderdste geboortedag van dr ir Lely, werd gisteren namens het herdenkings comité door de heren mr K. Jansma (links) cn mr M. J. N. de Graaff een krans gehecht bij dc gedenkplaat aan hei geboortehuis van de grote staatsman ingenieur aan de Leidsegracht te Am sterdam. In het midden de tegenwoordige bewoner de heer P. J. ioe Laer. De Franse minister van binnenlandse za ken, Mitterand, heeft gisteren de hoofd commissaris van de Parijse politie, Jean Dides, hangende een onderzoek, in zfjn functie geschorst. Dides werd door leden van de Franse staatsveiligheidsdienst ondervraagd. Een woordvoerder van het ministerie legde er de nadruk op, dat er nog geen gerechte lijk onderzoek is geopend. De heer Dider genoot grote bekendheid om zijn deskundigheid op het gebied van de organisatie der communistische partij- De Parijse communisten schenen hem zeer te vrezen. TE VELDE, Donderdag (Van onze speciale verslaggever) De eerste slachtoffers waren de Britten. Zoals be kend openden zij, de Oostelijke flank van de Noord- landse strijdmacht vormend, Maandagmiddag de strijd met hun Zevende Tank Divisie, die achtereen volgens het Wiehengebirge en de grens van Zuidland overtrok. De infanterie en de gepantserde eenheden volgden hierachter. De eerste grote hindernis vormde zoals te verwachten was, het Teutoburgerwoud. Bij een doorbraakpoging ten Noorden van Halle, om precies te zijn nabij Hertlie, stuitte men op heftig Zuidlands artillerievuur, zodat de Britse infanterie ook naar voren kwam. Luchtfoto's en grondinformaties meldden deze Britse concentratie aan generaal Tromme, de Bel gische bevelhebber van de verenigde Zuidlandtc strijdkrachten, die zijn hoofdkwartier ergens nabij Wiedenbrück moest hebben. Rond deze plaats was ook de atoom-artillerie van Zuidland opgesteld en daar concentratie in een atomische oorlogvoering volstrekt uit den boze is en bijzonder gevaarlijk voor de zich samentrekkende eenheden, aarzelde de Zuidelijke bevelhebber niet lang. Om vier uur van middag werd de Britse concentratie hij Werther door een atoomwal gedeeltelijk uit elkaar gereten. De algemene opdracht van de Belgen ■was, in het Oosten van het frontgebied zo lang mogelijk stand te houden. De Brit ten zijn vandaag dan ook niet veel ver der gekomen- hetgeen een gevolg was van de taaie Belgische tegenstand in en aan de rand van het Teutoburgerwoud en mede doordat generaal Tromme zijn-80 mm geschut inzette. Door de ontploffing van de atoomgranaat werd het hoofdkwar tier van de tankeenheid niet alleen ver- nietigd, doch mede van dat van een ge pantserde eenheid (lichte tanks en half- trucks) en dat van een regiment veld artillerie. Zelfs heeft een brigadecomman dant van de tankeenheid het tijdelijke met het eeuwige moeten verwisselen. Het be hoeft geen betoog, dat tenslotte de ver bindingen met de eigen strijdkrachten, die Westelijk en Oostelijk van Halle ope reren, alsmede die met het hoofdkwartier volkomen in puin zijn geraakt. Dat was de eerste zeer rake klap, die de Britten moesten incasseren, doch hei was nog lang niet alles. Want Oostelijk van Halle, ten Noorden van Lammersha- gen, meldde men generaal Tromme deze middag waarschijnlijk eveneens een con centratie van Britse troepen. Zeer waar schijnlijk zelfs, want de opperbevelhebber liet vervolgens de ontzaglijke vuurmond van een van zijn atoomkanonnen in deze richting draaien. Hij liet het niet bij het richten alleenWat het atoomprojectiei hier voor een uitwerking heeft gehad is tot op heden nog niet bekend, maar toch is Halle tenslotte gevallen. Want een deel van de Britten was op het moment van de atoomexplosie al dieper in vijandelijk gebied doorgedrongen, werd niet getroffen en rukte verder op. Men is nu en flit is eigenlijk het belang rijkste gevolg van de atoomaanval zeer nieuwsgierig naar wat de uiteen gereten Britse concentratie bij Halle gaat doen. Hoe zal de divisiecommandant, zon der dat hfl overleg kan plegen met het brigadecommando achter de frontlinie verder handelen? Hoe en in hoeveel tijd zal hij wat is overgebleven van zijn di visie reorganiseren? Hoe en waar zal hij na deze reorganisatie de aanval hervatten? Het zijn allemaal vragen die morgen zullen worden beantwoord en op dit ant woord, op de wijze, waarop de divisie zich herstelt, wacht men bij de leiding van de oefening „Battle Royal" met spanning. Daarna gaat men de hele zaak terdege be studeren en zo doet men nieuwe, zeer belangwekkende ervaringen op. In het Westelijke gedeelte van het front gebied, waar dus van Noordiandse zijde het Eerste Nederlandse Legercorps, de Ne derlandse Vierde Divisie en de Zesde Britse Pantser Divisie tegen de Canadezen en de Belgen oprukken maakte men van daag flinke vorderingen De Zuid-partij heeft hier opdracht om als dit nodig is, terrein prijs te geven, doch tegenaanvallen te blijven doen. De Nederlandse troepen begonnen hier met de opmars; in geval van heftige tegenstand zou de Britse pant serdivisie naar voren trekken. Dit is vandaag gebeurd. De Britten namen het initiatief over en stootten met- gff1 krachtig door. Zij bereikten op het komenVa" deze daS de Ems- Doch verder nartii vooreerst nog niet. De tegen- SPECTATORS HEADQUATERS, Donderdagavond. Te Sennelager, in het basiskamp van de „spectators" bij de oefening „Battle Royal" de toeschouwers, oftewel allen, die uit hoofde van hun functie of beroep de oefening van nabij volgen heeft de Franse maarschalk A. Juin, opperbevel hebber van de geallieerde strijdkrachten in centraal Europa gisterenavond hier gearriveerd om „de belangrijkste oefening voor verenigd Europa" ondanks alles, wat zich heeft afgespeeld rond de E.D.G., bij te wonen hedenavond een persconfe rentie gehouden. Hoewel van te voren werd aangekondigd, dat men, nadat de maarschalk zijn speech zou hebben beëin digd, ruimschoots de gelegenheid zou krij gen vragen te stellen, zijn de aanwezige verslaggevers in de persconferentie, die een bruggenhoofd trachten te vormen? Het zal niet meevallen. Of zal men een doorbraak trachten te forceren in de cor ridor, die ligt tussen het einde van het inundatiegebied bij Greffen (ten Oosten van Warendorf gelegen) en de grens met het Oostelijk frontgebied, dat het gevechts terrein is van de Britten? Men is al weer zeer nieuwsgierig. Een bruggenhoofd is niet gemakkelijk te maken, doch een door stoot in de corridor zal of tot concentratie met alle daaraan verbonden risico's van een atoomaanval, of tot indien men in kleine groepen door de corridor tracht te trekken tot grote vertraging leiden. De dag van morgen zal op deze vragen het antwoord brengen. in tien minuten was beëindigd, zeer teleurgesteld heengegaan. Maarschalk Juin was, zoals gezegd, de mening toegedaan, dat deze oefening de belangrijkste was tot nog toe voor ver enigd Europa. De organisatie van de oefe ning had zeer veel problemen met zich meegebracht, doch deze problemen wa ren, zo zeide maarschalk Juin, door generaal Richard Gale, de leider van de oefening, voortreffelijk opgelost. Die pro blemen, zo vervolgde hij, waren immers alle verbonden aan een eventuele oorlog in de toekomst. Zodoende zal men uit deze manoeuvres kunnen leren, hoever de trai ning van een groot gedeelte van de NATO- strijdkrachten is gevorderd. Men zou daar naast in het algemeen veel van deze oefe ning kunnen leren. De maarschalk besloot met te zeggen, dat men na het beëindigen van de oefening deze moest gaan bestu deren. Het was immers zeer belangrijk en zeer dringend, dat men op het huidige moment over allerlei nieuwe facetten van de moderne oorlog zijn gedachten liet gaan. Maarschalk Juin, die dus in zijn speech niets nieuws had verteld en zich kennelijk „op de vlakte hield", verliet hierna onmiddellijk de conferentiezaal, de aanwezige journalisten en hun vragen la tend voor wat ze waren. De verbazing was, zoals begrijpelijk, heel groot. Men had zich van deze ontmoeting met de NATO-opperbevelhebber veel meer voor gesteld. (Van onze correspondent). Op de Rondweg te Roosendaal werd gistermiddag de 78-jarige L uit Roosen daal door een vrachtauto uit Bergen op Zoom aangereden, toen de man per rijwiel de drukke weg wilde oversteken. In zorgwekkende toestand werd het slachtoffer naar het R-K. ziekenhuis „Charitas" vervoerd, waar hij aan zijn verwondingen overleed. In tegenstelling met hetgeen dezer dagen als zeker kon worden beschouwd, zal de AVRO Jacques van Tol, niet in haar dienst nemen en ook geen teksten waarvan zij weet of kan aannemen dat zij van hem af komstig zijn in haar programma's opne men. Dit heeft de voorzitter van de AVRO, jhr H. g. A. Quarles van Ufford gisteren op een persconferentie verklaard. Jacques van Tol was, zoals men zich zal herinneren „de" man van het beruchte cabaret „Pau- lus de Ruyter" uit de bezettingsjaren. Hij is niet in onze dienst, is nooit in onze dienst geweest en zal nimmer door ons in dienst worden genomen, terwijl ook geen enkele overeenkomst met hem door ons zal worden aangegaan, verklaarde de heer Quarles van Ufford. De bedevaart der 1200 vrouwen van de Katholieke Arbeiders Beweg'ng in Neder land is ten einde- Woensdagochtend om 12 uur vertrok de trein met 360 zieken naar het vaderland. Zulks met achterlating van één patiënte uit Gennep, die plotseling moest worden geopereerd. Men hoopt haar met de 20ste Limburgse bedevaart, die in de middag in beste welstand arriveerde, op Maandag 27 September a.s. naar het vaderland te kunnen vervoeren. Het Engelse ministerie van bevoorrading heeft de eerste foto gepubli ceerd van het vliegende ledikant", dat door Rolls Royce, de Engelse fabriek van vliegtuigmotoren, is gebouwd. Volgens de foto heeft het nieuwe vlieg tuig, waarvan het bestaan op 6 September j.l-, aan de vooravond van dé Britse lucht- vaartbeurs door de minister van bevoor rading. Duncan Sandys, werd onthuld, een vast vier-benig landingsgestel. De benen hiervan lijken inderdaad net op de poten van een ouderwets ledikant. Bovenop is een vlak gedeelte, waar de vlieger een plaats heeft. De vlieger zit boven de tussen de vier benen van het landingsgestel aangebrachte twee Rolls Royce ,.Nene"-straalturbinemotoren, de brandstoftanks, enz. Deze beide motoren stoten, wanneer ze in werking worden ge zet, hun uitlaatgassen naar beneden af. Door de daardoor optredende reactie gaat het vliegende ledikant rechtstandig om hoog. De 58-jarige invlieger van de Rolls Royce motorenfabriek, Ronald Shepherd, heeft eerst op tijgingspogmgen onderno men, terwijl het vliegtuig was verankerd. Op 3 Augustus maakte hij de eerste vrije vlucht met de machine te Huckall. Hij bleef er ongeveer tien minuten mee in de lucht, dicht bij de grond. Bij volgende opstijgingen ging hij tot een meter of negen hoog. De horizontale bewegingen van het toe- (Van onze correspondent) De landbouwer A. v. L. uit Deurne was gistermorgen met zijn tractor waarachter een aanhangwagen met varkens, op weg naar het Helmondse slachthuis. Op de onbewaakte overweg aan de Deurneseweg te Helmond werd zijn tractor gegrepen door een dieselelectrische trein uit de richting Venlo en op de rijweg teruggeslin- gerd. Hierbij brak de tractor in tweeën, de landbouwer kwam naast zijn voertuig terecht De trein passeerde hem toen zo rakelings, dat de rand van de treeplank door zijn kleding sneed zonder de man echter ernstig letsel toe te brengen De varkens in de aanhangwagen overleefden het onfeluk echter zonder „kleerscheuren" stel worden tot stand gebracht door mid del van twee aan voor- en achterzijde aangebrachte pijpen, die straalstoten van samengeperste lucht kunnen uitlaten. Luchtvaartdeskundigen hebben grote verwachtingen van dit soort vliegtuig, omdat, naar zij menen, het aanleggen van dure en grote vliegvelden tot het vprle- den zou kunnen gaan behoren. In haar rapport deelt de missie mede, dat zij voor een periode van vyf jaar, lo pende tot 31 Maart I960, een ontwikkelings programma heeft voorgesteld, waarin vooral de nadruk wordt gelegd op een uit breiding van de regeringsdiensten voor 't bereiken van nieuwe productiestijgingen. Het is echter de bedoeling, dat ook het particuliere initiatief wordt aangemoedigd- Nigeria is de grootste der Britse kolo niën. Het is ongeveer vier maai zo groot als het Ver. Koninkrijk en het telt circa 32 millioen inwoners In de afgelopen 15 jaar is het economische leven aanzienlijk vooruitgegaan, waartoe de stoot is gegeven door de vraag naar zijn producten, die in en na de oorlog is ontstaan. De missie gelooft, dat de economische groei kan worden voortgezet, zelfs in een versneld tempo. Het land beschikt over twee onmisbare voorwaarder hiervoor, nl arbeidskrachten en kapitaal, zodat het er in dit opzicht gunstiger voor staat dan de andere Afrikaanse landen. Er is echtei 'n tekort aan technisch en administratief ge schoold personeel en de missie beveelt aan dit uit het buitenland aan te trekken. De zieken van de vrouwenbedevaart hebben over het algemeen niet alleen de vermoeienisssen van de reis, maar ook het ongemak, noodwendig verbonden aan de geestelijke oefeningen, goed doorstaan. Aan een drietal moesten uit voorzorg de laatste H.H. Sacramenten worden toege diend. maar haar toestand gaf bij het ver trek uit Lourdes geen ogenblikkelijke reden tot ongerustheid. Het gros van de vrouwelijke bedevaart verliet gisteren in twee treinen Zuid- Frankrijk. De eerste, de Tilhurgse, zou vanmiddag om 2.20 uur in Tilburg, de tweede (de Bossche) om 4.24 in Den Bosch arriveren. De deelneemsters zijn zonder uitzonde ring zeer tevreden over deze uitstekend ge slaagde pelgrimage. Zij achten zich ruim schoots beloond voor de offers en moeiten van twee jaar sparen ter voorbereiding van de bedetocht. De leiding van de pel grimage, voor een groot deel uit mannen bestaande, heeft grote bewondering voor het uithoudingsvermogen van de 1200 deelneemsters, zich demonstrerend in het stipt volgen van het drukbezette dagpro gram, vaak nog aangevuld met persoon lijke, niet verplichte aktes van devotie. Zo viel het b.v. op, dat enkelen van deze vrouwen, van wie de meesten de vijftig al zijn gepasseerd, na een zeer vermoeien de excursie in de Pyreneeën van ruim drie uren, nog kans zagen schijnbaar volkomen fit deel te nemen aan de lichtprocessie te Lourdes, op de avond van dezelfde dag gehouden. Woensdag is, zoals gezegd, de Limburg se Bedevaart met twee treinen gearri veerd, omvattend 900 deelnemers en 150 zieken. Mgr Lemmens vergezelde de zie ken. De pelgrims hadden een voorspoedige reis gehad. De Italiaanse communistische senator Ottavio Pastore heeft gisteren in de se naat de campagne tegen de regering- Scelba geleid. De communisten willen zo- j als bekend de regering in verband met de zaak-Montesi tot aftreden dwingen, j Pastore zeide, dat de grote Italiaanse politiemacht, die na de oorlog door Scelba j is opgebouwd, een werktuig van geweld en omkoperij is geworden. De communis ten stellen Scelba die minister van bin- nenlandse zaken was toen Wilma Monte- si overleed, moreel verantwoordelijk voor het op een zijspoor brengen van het on- derzoek van de politie in de zaak-Montesi. Toen christen-democratische senatoren de communistische beschuldigingen van corruptie trachtten te weerleggen, pro testeerden de communisten met luider stemme. Zij scholden hun tegenstanders uit voor „idioot" en „dwaas". Premier Scelba zat onbeweeglijk en maakte nu en dan aantekeningen. Men verwacht, dat hij volgende week zal ant- I woorden. (Van onze verslaggever) Een volk, dat waarlijk groot wil zün> toont zÜn dankbaarheid tegenover hen, die het tot iets groots hebben geïnspi reerd. Zeker diende dus by dc afsluitdijk van de Zuiderzee een monument te wor den opgericht ter ere van dr C. Lely, aan wiens brein het P|an van dc inpoldering van de binnenzee is ontsproten. En toch: dr Lely zou volle aanspraak hebben gehad op de erkentelijkheid van ons volk, ook wanneer hij niet was ge worden de grote figuur van de droogleg ging van de Zuiderzee. Minister-president dr W. Drees getuigde dit gistermiddag te Den Oever bij de onthulling door H.M. de Koningin het fraaie standbeeld, dat Mari Andriessen van de knappe ingenieur ver vaardigd heeft. Het harmonie-orkest van de Staatsmijn „Wilhelmina" een keurig corps van kloeke mannen, op wier petten de hane- veren lustig in de wind wapperden speelde het Wilhelmus zodra het omhul sel door H.M. van het beeld was wegge trokken en herinnerde er .door zijn aan wezigheid aan, dat op initiatief van dr Lely ook de Staatsmijnen werden opge richt. Het was tien minuten over drie, toen een helicopter in de strakke, blauwe lucht zichtbaar werd en even later zette luitenant ter zee 1ste klasse vlieger Greve op een klein dijkje bij de sluizen het toe stel aan de grond. H.M. de Koningin, ge kleed in een beige complet met een tur quoise hoedje, stapte er uit, gevolgd door minister Drees en diens echtgenote; kapi tein ter zee J- P. Stegeman, adjudant van H.M.; mevr. W. A. Repelaar van Driel en baron Band. De 7-jarige Jan Lely, een achter-klein kind van dr Lely, kwam flink toegelopen om de Koningin bloemen aan te bieden. Mevrouw Drees werd door de 10-jarige Titia Lely, eveneens een achterkleinkind, met bloemen vereerd. Het gezelschap be gaf zich naar een grote tent, waarin reeds vele autoriteiten hadden plaatsgenomen, wie de rainisters Mansholt en J. viüira;^mr Jonkman, voorzitter der Eerste Kamer; oud-minister jhr dr J. v!wS'rJe.met dr Lely zitting had in het ki"ct~c°rt van der Linden; de commis sarissen der Koningin van Friesland, Drente, Gelderland en Noord-Holland; de heer L. l. Kolf burgemeester van Wie- ringen en de beeldbouwer Mari An- driessen. Mr dr R, H. de Vos van Steenwijk, oud- commissaris van de Koningin in Óver- ijssel, herinnerde als voorzitter van het comité, dat voor de totstandkoming van het monument heeft öeijverd, aan de ver- anderingen, die Lely gedurende zijn leven in de sector van het verkeer heeft meege maakt. Het getuigt van zijn vooruitziende blik, dat bij een juist inzicht in deze ver anderingen heeft gehad. In December 1906 voorspelde hy in de Tweede Kamer bij de Waterstaatsbegro ting de grote verandering, die de auto mobiel in het maatschappelijk leven, vooral in de ontwikkeling van het platte land zou brengen. Daarbij drong hy toen reeds aan op de vaststelling van een Rijkswegenplan, dat eerst twintig jaar later werkelijkheid zou worden üp li Mei 1922 keerde hij zich met kracht tegen een voorstel tot schrapping van het sub sidie aan de K.L.M., omdat hij voor het luchtverkeer een grote toekomst zag en voorspelde hij dat binnen betrekkelijk korte tijd grote luchtlijnen zouden tot stand komen. En hoe zou, indien Lely thans nog leef de, zo ging de heer De Vos van Steen- wijk voort, zijn activiteit zich hebben ont plooid, nu nieuwe grote waterstaatswer ken worden voorbereid, nu het beramen van plannen voor afsluiting van onze zee gaten is ter hand genomen, nu indijking van de Waddenzee binnen de kring der mogelijkheden is getrokken. Wij denken ook aan hem als aan de man, die de oprichting van het Staatsmijn- bedrijf wist tot stand te brengen en in het gedenkboek bij het 50-jarig bestaan, werd behalve aan de belangwekkende redevoering van dr Nolens hulde gebracht aan de knappe verdedigingsrede, die Lely bij het desbetreffende wetsontwerp heeft gehouden. Ook mag niet onvermeld blij ven, dat bij de minister is geweest, die de eerste grote sociale wet, de Ongevallen wet, heeft wet entot stand te brengen. Groot was zijn tact en wanneer hij zijn doel niet op de door hem juist geoordeel de wijze kon bereiken, trachtte hij dit op andere wijze te doen, die zijn tegenstan ders kon bevredigen. Minister Drees betoogde, dat in de titel ingenieur-staatsman de aard van Lely's werk voortreffelijk is samengevat. Hij was een ingenieur-technicus van grote be kwaamheid en activiteit, met practische zin, brede visie en een staatsman van een duidelijk uitgesproken politieke partij, maar allereerst uitnemend bestuurder van land, gemeente en overzees rijksdeel (Suriname). Een staatsman die het ver stomd op een belangrijk terrein in prac tische arbeid zijn volk te dienen in het heden en de toekomst. Bovenal vruchtdra gend was zijn initiatief op het gebied van het mijnwezen. Gesteund vooral door No- Je"? heeft Lely bereikt, dat alle nog be- scnikbare steenkolen-terreinen voor ont ginning voor de staat zouden worden be stemd. Het staatsmijnbedrijf heeft overi gens een veel grotere vlucht genomen dan ook Lely en Nolens hebben vermoed. j Drees wees er tenslotte op, dat Van d® zeearmen opnieuw grote krachtsinspanning vraagt en wellicht moeilijker zal blijken dan de afsluiting van de Zuiderzee, Z. Exc. hoopte dat deze herdenking van Lely's honderdste ge boortedag de wil zou versterken om door te zetten, evenals dit bij de Zuiderzee werken is gebeurd. Onder doodse stilte trok hierna H.M. de Koningin het doek van het bronzen beeld weg en de kloeke gestalte van dr Lely, uitstarend op het land, waarvan het ont staan aan hem te danken is, maakte op allen diepe indruk. Dan speelde de mu ziek het Wilhelmus. een bijzonder forse Torenknak, vol met uitsluitend kostbare, rijpe ta bakken. Uniek in z'u klasse

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 3