Engels atoomgeleerdevoor wie Amerikanen hun petje afnemen Vermanende vinger tegenover volksleiders Prins Bernhard in Zuid-Afrika 1 Ems nog een onoverwinnelijk obstakel voor Nederlanders AMERIKAANSE LOF VOOR ONZE TROEPEN Weinig activiteit hij B Royal" Voorbereidingen voor nieuwe Noordelijke aanval met parachutisten Observator Eerste bezoek geldt president Malan Dramatisch gevecht aan boord van een straal jager Piloten beschuldigd van dood door schuld Pak je spullen bij elkaar" Poes j kin's brief gaat retour ZATERDAG 25 SEPTEMBER 1954 PAGINA 3 In de Verenigde Staten voltrok zich de tragedie-Oppenheimer. Deze geleerde met zijn wijdvertakte relaties en internationale vermaardheid moet wegens het prijsgeven van atoomgeheimen terecht staan, althans, om het juridisch te zeggen, wegens te grote loslippigheid en inschikkelijkheid ten aan zien van mededelingen omtrent staats geheimen. Engeland kent het simpele ver haal, de stille roman, van Sir William Penney, die als één der grootste atoom geleerden ter wereld wordt beschouwd, echter niet aan tal van universiteiten doceerde en vrijwel een onbekende is. Ook in Engeland. Loslippigheid zal hem nooit kunnen worden aangewreven. Bovendien vertoont hij zich niét graag in het openbaar. Wanneer hij niet in zijn laboratorium ver toeft, is hij thuis en helpt hij zijn vrouw bij het doen van de vaat. Voor de rest zwerft hij over heel de aardbol rond, overal ge heime conferenties houdend en slechts weinigen weten, wat hij weet, zulks mede omdat hij zowat elke zes maanden van woonplaats verandert en indien nodig, nog eerder. Er zijn lieden, die een ongezonde belangstelling voor Sir William Penney koesteren Ramp met het „Swiss-air"-toestel Al te hout Eindelijk iets te doen Atomen strooien Het enige Katholieke Instituut voor Schriftelijk Onderwijs Vraagt gratis prospectus Studiecentrum-Culemborg Zware klap Penney verhuist elk half ste grote aanvallen op Londen toonde William Penney, welk "en onschatbare kwaliteiten hij bezat. Verwijl Hermann Goering probeerde Londen „aus zu radie ren", trok William Penney onopvallend achter de brandweerlieden en Rode Kruis mensen aan en hij bestudeerde de uitwer king der Duitse bommen. Uit hetgeen hij vond. trok hij tal van interessante conclu sies. Het gevolg was, dat de in Engeland vervaardigde bommen steeds beter wer den enWilliam Penney, tot dan een vrijwel onbekend docent in de wiskunde huisje langs de zee, waar ze wonen. Sir William Penney heeft té reinig tijd om hen geregeld te bezoeken In de huidige onderhandelingen inzake het probleem van A en H-bom is Sir Wil liam Penney een der topfiguren. Hij wordt j evenwel nauwelijks genoemd. Indien er iemand rondloopt, die zich daar helemaal niet om bekommert, dan is hij het. Sir William Penney is intussen niet de enige Engelse atoomgeleerde. Anderen werken evenals hij in stilte. Terwijl van hun uitvindingen af en toe met grote kop- van het Imperial College of Science and i pen op voorpagina's den volke kond wordt Technology te Londen, werd allengs een man, die in het technische researchwerk ten behoeve van het oorlogsmateriaal een steeds groter en belangrijker rol begon te spelen. Reeds in die dagen merkte William Penney dingen op, waarmede hij later, op Bikini, de verbazing der Amerikaanse deskundigen opwekte. Van zijn raadgevin gen maakten ze een dankbaar gebruik. Trouwens, ze wisten reeds, welke capa citeiten deze onverstoorbare Brit bezat, die ze soms wel eens schertsend de Sher lock Holmes van het atoomonderzoek noemden. Sir William Penney, Engelands topfiguur in het atoomonderzoek Vandaar, dat zelfs Sir Winston Gliurchill zijn telefoonnummer niet wist. .,Bcl Penney even voor me op", zei hij enige tijd geleden tegen zijn secretaris. Deze stelde zich met de telefooncentrale van Downing Street in verbinding. Spoedig kwam de mededeling: telefoonnummer nergens te vinden. We informeren hij de stadscentrale. Maar ook deze was niet in staal, het te geven. Het ministerie van oorlog evenmin. De Secret Service óók niet.... Dit wist het wél. Maar.... het was „top secret". Pas een persoonlijke interventie van de minister-president maakte het mogelijk, dat Penney's nummer werd medegedeeld en nu nog heeft Churchill het iu zijn persoonlijke aantekenboekje staan, waarin hij het telkens moet veranderen Waarom Churchill de atoomgeleerde Penney spreken wilde Niet alleen over de kwestie van het uitwisselen der atoom bom-geheimen met Washington. Het ging er in de eerste plaats om, hem er van op de hoogte te stellen, dat hij tot comman deur van de orde van het Britse Imperium was benoemd. Na de verschillende tele- foonnades bleek meer dan een uur ver streken. Het bericht was inmiddels aan de radio doorgegeven en. nrof. Penney had het aldus reeds vernomenMaar hij dankte de minister-president hartelijk, alhoewel op zijn bekende, ietwat flegma tieke en timiede manier. Sir William Pen ney is het type van de verlegen Engels man. Hij kleedt zich bovendien bij voor keur in onopvallend grijs, heeft bijna altijd een pijp in zijn mond, die bijna nooit brandt, omdat hij zich geen tijd gunt. hem aan te steken en als hij op reis gaat, zet hij een pet op. Hij is dan het type van de gewone man in Engeland. Als zodanig duidt hij zichzelf bij voorkeur aan. Maar deze gewone man is werkelijk heel buitengewoon. Zijn hersens zijn een waar arsenaal van feitenkennis omtrent de atoomsplitsing en aanverwante problemen. Zijn technische bekwaamheid grenst aan het wonderbare en wat nog belangrijker ls hij is inventief, hij bezit fantasie, heeft telkens nieuwe ideeen en brengt de wetenschap en de techniek aldus iedere keer een stap vooruit, soms met de een voudigste middelen. Dat hebben de Amerikanen een keer op Bikini gemerkt. Ze hadden daar die kleine onopvallende Engelse gele?.^,e As, ™aar" nemer en adviseur uitgenodigd. Er zou een atoombom tot ontploffing ge bracht. Rond de stalen toren, in wiens top de bom uiteen zou spatten, hadden ze in een kring een reeks kostbare instrumenten Opgesteld, waarmede de uitwerking van de ontploffing geregistreerd zou worden. Professor William Penney vroeg bescheiden, of hij zijn eigen controle apparaten mocht uitzetten. Hij piani ste een aantal gedeeltelijk met water opgevulde, oude benzineblikkert, waarin hij in waterdichte bussen zijn instrumenten had gemonteerd. Ook toen hadden de deskundigen zich ten aanzien van de uitwerking der ontploffing vergist. De hom ontplofte op een andere wijze, dan ze verwachtten en de kracht van de ontploffing bleek groter, dan door hen berekend was. Gevolg, de dure, in fraaie monteringen neergezette instrumenten der Amerikanen had den de atoom splitsende kracht niet kunnen weerstaan en waren be schadigd of hadden onvoldoende kunnen registreren. Het „goedkope gedoe" van de Engelsman was intact gebleven. De Amerikanen hebben in figuurlijke zin hun petje voor hem afgenomen. In letterlijke zin betuigden ze hem de grootste eer, die ze hem konden brengen, door hem een functie in e t van hun la boratoria voor atoomenergie aan te bieden op een salaris, driemaal groter dan dat, hetwelk hij in zijn vaderland verdiende. Prof. Penney weigerde beleefd, maar be slist. Hij is daarna begonnen aan de voor bereidingen voor de Engelse atoombom. Bij de eerste ontploffing daarvan op een der Montebello-eilanden langs de kust van Australië stelden de Amerikaanse waar nemers vast, dat hij iets anders en beters had gemaakt. Sindsdien zijn ze hem aan dachtig blijven gadeslaan. Prof. Penney ging rustig verder, zoals altijd. Hij is nog steeds dezelfde, de rust en kalmte in eigen persoon Dit was h'i ook, toen hij in 1940 zijn di"* ten aanbood op het ministerie voor de bewapening. Men wist daar aanvankelijk niet. wat me met hem moest, aanvangen. Hij was een expert in rukwinden en het meten van de uit werking van bomontploffingen. Na de eer- Hij behoorde tot de Engelse waarnemers, die met de Amerikaanse vliegtuigen naar Japan vlogen. In het vliegtuig, dat de tweede atooiu- bom boven de millioenenstad Naga saki uitwierp, zat William Penney. Na de oorlog verwierf hij zich een steeds hogere positie tussen de Engelse atoomge leerden. Hij werkte te Hartwell, het grote Engelse laboratorium voor atoomonder zoek, waaruit indertijd de befaamde Fuchs geheimen meenam om ze aan Sovjet- Rusland uit te leveren en organiseerde het hypermoderne Atomic Energy Establish ment te Berkshire. Tevens nam hij de taak op zich, het Engelse volk omtrent de atoombom en de waterstofbom in te lich ten. Hij deed dit voor de radio en op een rustige, vertrouwen wekkende en gerust- i stellende wijze, waaruit duidelijk bleek, hoezeer ook deze geleerde er naar ver- J langt, de atoomenergie in dienst van de mensheid te stellen, ten behoeve van een steeds grotere productie van verbruiks- goederen. Wel een scherpe tegenstelling tot Robert Oppenheimer. de man, die altijd graag aan de weg timmerde en als jongen wege zijn technische kennis reeds voor een wonderkind doorging. Acht mar oud was hij al lid van de Club van Mineralo gen te New York. William Penney was geen wonderkind en verbaasde in zijn jeugd niemand. Ook z'm eigen ouders niet die zich in feite nog steeds er over ver bazen, dat hun jongen zo buitengewoon knap is. Ze zien hem slechts zelden in het gedaan, leest men slechts zelden iets over henzelf. Zo b.v. over de leider van het gehele onderzoek naar de atoom energie, zelf een groot geleerde en tevens technicus bij uitnemendheid: Lord Cherwell, Churchill!» vertrou wensman tijdens de oorlog. Hij heeft de bijnaam „Churchill's professor''. Deze professor is een voormalige R.A.F.-vlieger en vliegtechnicus, tevens een succesvol zakenman, die een fortuin bijeengezameld heeft. Eigenlijk heet hij Lindemann. Ondanks zijn Duitse naam is hij een geboren Brit. Zijn vader was een docent in de natuur wetenschappen te Neurenberg, die zich later in Engeland vestigde, zijn moeder was een Amerikaanse. Feitelijk heel het wetenschappelijke onderzoek, in zoverre het van de Engelse regering uitgaat, staat onder zijn toezicht, doch hij is ook een erkend atoomgeleerde en professor aan de universiteit van Oxford. Een bij het grote publiek bijna even onbekend en in wetenschappelijke kringen toch beroemd Engels atoomgeleerde is Sir George Thomson, Nobelprijswinnaar en specialist op het gebied van de H- ofwel waterstofbom. Deze geleerde heeft onlangs te Wenen in een interview met een gezel schap daar gevestigde, internationale jour nalisten zijn opvattingen omtrent de wa terstofbom uiteengezet. Hij vestigde er de aandacht op, dat ondanks het feit. dat men nimmer precies de uitwerking van een atoombom vooruit kan berekenen, het toch is uitgesloten, dat de aardbol er door uit een zou kunnen springen. Hij verklaarde echter te hopen op het iqzicht van de lei ders der grote naties. Het gebruik van de H-bom op enigszins grote schaal zou het leven op onze aarde kunnen vernietigen, door de er door teweeg gebrachte radio activiteit. Een soortgelijke waarschuwing heeft enkele weken geleden de Engelse atoomgeleerde prof. Edgard De Engelse atoomgeleerde Sir George Thomson waarschuwde voor het gevaar, dat niet de atoombom in de eerste plaats, maar de door ontplof fingen veroorzaakte radio-activiteit ernstige gevolgen na zich sleept Adrian, voorzitter van het Britse Genootschap voor de Bevordering der Wetenschap laten horen. Zijn openingsrede op de jaarvergadering van deze organisatie werd door de televisie uitgezonden en millioeneu Engelsen hebben naar zijn waar schuwende stem kunnen luisteren en gezien, hoe deze grijze geleerde ver manend de vinger ophief, óók om de leiders der volken te waarschu wen. De radio-activiteit is nog geen direct gevaar, maar bij elke ontploi- fing van een atoombom neemt dit toe. Enkele honderden atoombom men zouden voldoende zijn, om alle organische leven op aarde te ver nietigen en enkele duizenden, in een langdurige oorlog aan beide zijden gebruikt, zouden de ondergang van overwinnaar overwonnene en betekenen Om elf uur vanmorgen werd Z.K.H. j vóór zijn aanstelling tot bestuurder mo- Pnns Bernhard op Zuid-Afrikaanse bodem derator was van de Nederduits Hervormde verwacht. Wanneer zjjn vliegtuig op tjjd of Gereformeerde Kerk in Transvaal was. iSó Z0U»idAifapre\an^nv°^ rfheSfW"ItkKP" Dr Nic0" zal Prins Bernhard ook ver- vliegveld by 1 retoria. Na de olficielc be- r gezellen wanneer deze na de kerkdienst groeting zou dan een half uur later een rit een krans zaj jeggen bij het Voortrekkers volgen door Pretoria naar de woning van monument in de omgeving van Pretoria gouverneur-generaal dr Jansen. du monument is opgericht ter nagedach- Het eerste bezoek - onofficieel - zaltenis aa" de Boare" ui' de KaaPP™vmcie ■II' jj 7,,ia AfriVaancc wrtto mi- meer dan honderd jaar geleden het vanmiddag de z"'d:^fr^aan®® J?1 i binnenland verkenden en de Oranjevrij- nister dr Malan gelden in de ambtswoning stichtten van de premier „Libertas" Daarbij zal ook I staat en Transvaal stichtten. aanwezig zijn mevrouw Malan, die her- I stellende is van een langdurige riekte, i waardoor zij zich in het afgelopen jaar slechte met haar gezin heeft kunnen inla ten. Z.K.H. zal een onderhoud van een helf uur met hem hebben. Daarna zullen de an dere leden van het kabinet arriveren en aan hem worden voorgesteld. Het enthousiasme voor het bezoek van de Prins is in de afgelopen dagen gelei delijk toegenomen, zo werd gisteren uit Pretoria gemeld. Men verwacht, dat de vorstelijke bezoeker een grootse ontvangst zal worden bereid door de bevolking van de. .regeringszetel van de Unie, wier gast- vIn niS sPreekwoordelijk is. Velen van de 300.000 inwoners van de stad zijn Neder landers of zijn van Nederlandse afkomst. Een aantal hunner woont sedert kort in de ume terwijl anderen afstammen van Nederlanders die zich generaties geleden in Zuid-Afrika hebben gevestigd. Vrijdag waren reeds vele vlaggen an versieringen aangebracht. Een van de mooist versierde gebouwen is davan een Zuidafrikaanse bank aan het Kerkplein te Pretoria. Prins Bernhard heeft op <3e eerste twee dagen van zÜn bezoek verschillende pun ten op zijn programma staan, maar zijn eigenlijke reis door Zuid-Afrika zal pas Maandag beginnen Tijdens de godsdienstoefening, die de Prins Zondagochtend in de Hervormde kerk zal bijwonen, zal hij worden verge zeld door de gouverneur-generaal Jansen en diens echtgenote. Ook zal de kerkdienst worden bijgewoond door kabinetsleden en de bestuurder van Transvaal, dr Nicol, die Aan boord van een viermotorige „B-4ö-Tomado"-straalbommenwerper van de Amerikaanse luchtmacht heeft zich tijdens een proefvlucht een dramatisch incident voorgedaan. Op vijf duizend meter hoogte begaf de kap van de stuurhut het plotseling en belandde met kracht op het hoofd van de bestuurder. Deze liep een aantal hoofdwonden op, doch werd daarbij tevens in zijn geest vermogens gestoord. De naast hem zittende medebestuur der, de 22-jarige tweede luitenant Do nald Rowley, poogde de stuurknuppel over te nemen, doch de gewonde piloot verzette zich hevig. De niet meer be stuurde bommenwerper vloog inmiddels onvast in kringen rond. In de bommenwerper bevond zich een derde inzittende, een burger, inspecteur van het Amerikaanse ministerie voor de luchtvaart. Deze stond Rowley bij en uit eindelijk slaagden zij er in de gewonde bestuurder van zijn zitplaats te trekken en te overmeesteren. Daarop slaagde de tweede bestuurder die nog nooit met een dergelijk zwaar toestel was geland erin de bommen werper veilig aan de grond te zetten. De toestand van de gewonde bestuur der is ernstig. De Zwitserse regering heeft de eerste en tweede piloot van het toestel der Zwitserse luchtvaartmaatschappij „Swiss- air", dat, zoals men zich herinneren zal, j op 19 Juni door benzinegehrek voor de I Engelse kust in zee stortte, beschuldigd I van dood door schuld en verlating van j hulp behoevende passagiers. Bij het on- geluk verloren drie Britse passagiers het leven. Beide piloten zijn reeds door de „Swiss air" ontslagen. Uit een onderzoek is gebleken, dat het j benzinegebrek was ontstaan, doordat het vliegtuig, voor het vertrek uit Genève naar Londen, gèen brandstof had inge nomen. Bovendien wordt de beide piloten verweten, dat zij, na de noodlanding op zee, geen maatregelen hadden genomen om de passagiers te redden die niet in staat waren zichzelf te helpen. De regering heeft de kwestie in handen van de kantonale autoriteiten van Ge nève gegeven met het oog op het instel len van een gerechtelijke vervolging. Vier Nederlandse verkenners met gecamoufleerde gezichten in hun jeep tijdens de oefeningen ge- Lord Cherwell, de Engelse atoom geleerde van Duits-Amerikaanse af komst, ivas tijdens de oorlog Chur- c hill's vertrouwensman voor ae wetenschappelijke oorlogvoering. Nu staat hij aan het hoofd van het gehele onderzoek naar de atoom energie en van het wetenschappelijke onderzoek in het algemeen. De Nederlanders hebben gisteren racht de Canadezen te imponeren met een isychologische oorlogvoering. Boven de Canadese linies werd namelijk een pam flet uitgeworpen dat herinnerde aan de tjjd, dat Nederlanders en Canadezen samen in Korea vochten. Gesteld in perfect soldaten-„slang" wj het o.m.: „Het lijkt vreemd onze vogels aan de verkeerde zijde van de lijn te zien en het moet hard zijn om deze lijn te hou den voor de Belgen. Het is net als in Ko rea toen jullie op de moeilijke plaatsen zaten en de anderen thuis bij hun gezin' Na nog meer van dit proza, eindigt het pamflet: „Kom rustig naar ons toe, wij zijn oude vrienden en gaan samen terug naar Canada naar goede huizen en goed voedsel en om goed te leven. Laat je wa pens achter en breng dit papier mee. We kennen jullie uniformen en wij zijn blij jullie te helpen. Pak je spullen bij elkaar en ga terug naar huis". Men verdenkt lt. kolonel Christian, een der oud-commandanten van het Neder landse detachement Ver. Naties, er van de auteur van dit pamflet te zijn. (Van onze speciale verslaggever TE VELDE, Vrijdag. Voorbij Oerlinghausen stond een scheidsrechter. We waren deze morgen naar het uiterste Oosten vau de frontlinie getrokken om twee redenen. Donderdag avond laat werd bekend, dat de Britse pantserdivisie, die hier nog steeds het initiatief heeft, op deze boogie was doorgebroken en verder oprukte. Maar bovendien is het gevechtsterrein hier zeer aantrekkelijk voor diegenen, die niet zelf in de strijd zijn betrokkeu. We zochten naar strijd, op de hellingen en in de dalen van het Teutoburgerwoud en we schoten de scheidsrechter aan. Hij deed ons de situatie in ds omgeving uitvoerig uit de doeken, waarhij hij tevens terloops vertelde, wijzend op de witte handen, die waren uitgelegd, dat we midden in een mijnenveld zaten. Eu eerst daarna kwam hij tot de ontdekking, dat hij veel te veel had verteld, omdat hij ons ook voor „umpires" had aangezien! We haden dus, dank zij onze jeep en de tank-overall van de Duitse chauffeur, de ligging van de wederzijdse partijen kun nen vernemen. Doch daar bleef het bij, want in deze omgeving was totaal geen strijd. Men bereidde zich slechts voor, van Britse en ook van Belgische zijde. De Bel gen zalen diep, heel diep weggedoken in het hart van een sparrenbos, maar zij ga ven geen inlichtingen. Dit is een van de opmerkelijke dingen in dit gevecht. De Belgen geven nooit inlichtingen. Zij be waren het allerdiepste stilzwijgen en ver- WI?Zeil f naar hun generale staf. Die gene- a? onSeveer een uur rijden naar net Westen in ons geval. Go hadt vandaag luitenant Jacques van de 33ste Belgische Brigade met zi.jn mannen en zijn veldgeschut kunnen' vinden even ten Noorden van Schlosz Holte. Zij zaten daar diep in de binnenlanden tussen de bossen achter een oude boerderij, die ge, zonder de tekens, die naar z'n kampement leidden, beslist niet zoudt hebben gevon den. Ge kunt onaangediend beter niet bij luitenant Jacques Antwerpenaar van afkomst op visite komen. We vermeld den reeds de geslotenheid van de Belgen, doch luitenant Jacques en zijn mannen maakten het wel wat al te bont. We had den niets dao vredelievende bedoelingen, toen onze jeep bij de wacht stopte. Doch het bevel was „uitstappen!" We stapten niet uit. Ook niet, toen men dreigde met schieten. Ge raakt hier aan dit alles ge wend. En toen verscheen de luitenant. Als on gewapende en niet-deelnemende toeschou wer bij deze oefening hadden wij een vrij geleide dat op de voorruit van onze auto was geplakt. Doch bij de Belgische bri gade leek het, alsof men hiervan nimmer had gehoord. Men had waarschijnlijk ook nog nooit een voor burgergebruik uitge rukte en van kentekenen dienaangaande voorziene Iegerjeep gezien. Men bekeek de jeep als was het een vliegende schotel, tenminste van alle kanten. Men vergreep zich zelfs, geheel tegen de regels van het spel in, aan onze manoeuvrekaart, die voor de strijdende partijen in het geheel niet is bestemd. Ook verder bleek men zeer wantrouwig en de aanwezige adjudant wilde ons met genoegen een paar uur vast houden, waarna we dan wel meer onder de indruk zouden zijn gekomen. Onze identiteitspapieren maakten in to taal geen indruk, ze konden immers heel goed vals zijn. Van 't Engelse hoofdkwar tier in Sennelager had men slechts heel vagelijk vernomen. Tenslotte werd er een uitgebreid rapport opgemaakt. Het incident kostte ons bijna twee uur doch na de zeer uitgebreide en diepgaande kennismaking bleek luitenant Jacques ten slotte toch een goede Vlaming te zijn. Het bleek dat de Belgische groep al lang voor de oefening In de bossen zat en de vijand nog niet had ontmoet Men wist niet veel van de buitenwereld want kran ten had men sinds tien dagen niet gezien. Misschien en dit is een prettige verkla ring voor het incident waren zij blij ein delijk eens iets te doen te hebben en trok ken ze daarom zo van leer. Het einde kwam tenslotte met koffie in een heel goede stemming. Aan het front zelf is vandaag niet veel veranderd. Men bepaalde zich tot het con solideren en reorganiseren van de posities; er waren schermuteselingen tussen ver kennende eenheden. Een men strooide nog wat met atomen. Het Eerste Nederlandse Legercorps was het meest actief, doch slaagde er niet in, na een aanval bij Telgte in het uiterste Westen de Ems over te ko men. Ook de Vierde Divisie lukte dit niet in de buurt van Greffen. De Britten die Donderdag bij Halle on der atoomvuur lagen, vorderden tot voor bij deze plaats. De Belgen waren hier op de terugtocht; zij zouden in het uiterste geval terugvallen op Lippe. De laatste or ders van generaal Gale zijn, dat de Belgen in het Oosten stand moeten houden tot Zaterdagmorgen; de Canadezen blijven zo mogelijk tot Zaterdagavond op de Zuide lijke oever van de Ems. de uitwerking van de atoomaanvallen wordt niet veel verteld, doch een feit is, dat de Britten al hun verbindingen met het front verloren. Voorts spatte een atoomprojectiel uit elkaar ten Noord- Oosten, van Bielefeld; de verwoesting is hier nog niet bekend. Tenslotte „movede" de Zestiende Bel gische Pantser Divisie van Wiedenbrück naar het gat in de Noordelijke linies, dat tussen Halle en Greffen ligt en dat men aanduidt met de naam Sapphire; de Derde Britse Brigade in het Oosten rukt deze nacht op naar Oerlinghausen. Over het al gemeen was er dus weinig activiteit. Men trof slechts voorbereidingen voor een nieuwe Noordelijke aanval, waarbij de paratroopers in actie zullen komen. De Amerikaanse autoriteiten in Duits land hebben gisteren een daags te vo ren van de Russische hoge-commis- saris, Poesjkin. ontvangen brief als „onaanvaardbaar" teruggezonden. In deze brief had Poesjkin beweerd, dat door Amerikanen betaalde agenten zich in Oost-Duitsland schuldig maken aan on dermijnende acitviteit, en dat reeds een 400-tal dezer agenten waren gearres teerd, terwijl 100 anderen zich zelf zou den hebben aangegeven. In een korte begeleidende nota ver klaarden de Amerikaanse autoriteiten, dat het Russische schrijven „verkeerde en lasterlijke verklaringen over de Ame rikaanse regering en haar ambtenaren" bevat. De zwaarste klap kreeg vandaag het Britse legercorps, toen de Zuidelijken een atoombom loslieten boven het hoofd kwartier ver achter het reutobnrger- woud en nog ver achter de linies. Over Het hoofd van ,,Shapc"-trainingsmissie in Nederland, de Amerikaanse brigade generaal Ward, heeft de gelegenheid, die „Battle Royal' hem bood om de verrich tingen van de Nederlanders gade te slaan, dankbaar aanvaard. Hij noemde die veel heter dan verleden jaar bij „Grand Repulse", toen de prestaties ook reeds zeer bevredigend waren. „Natuur lek hebben ze nog meer training nodig" zo zeide hij, „maar wat ik gezien heb, was vaak heel goed En ik ben er zeker van, dat zij het in de toekomst, na nog meer training, nog beter zullen doen, als hun zelfvertrouwen tenminste niet te groot wordt". Een belangrijk verschil ten goede met verleden jaar was het uitstekende func- tionneren van de verbindingen, tot dus verre steeds het zwakke punt „Daar heb ben wij dan ook het hele jaar op ge werkt", zo zeide generaal-majoor Cuuzy commandant van de Vierde Divisie Hij zelf noemde ze zeer bevredigend, maar de Amerikaanse „Shape"-expert Pesca- tello was het daarmee niet eens. „Ze zijn uitstekend" zo zeide hij. Toch zal gene raal Couzy en met hem vele Neder landse militairen als steun voor de verbindingen gaarne motorordonnansen bij de troep zien ingedeeld, die kunnen inspringen als onverhoopt een Ljjn ergens mocht uitvallen. In de op Amerikaanse leest geschoeide organisatie van het Ne derlandse leger zijn deze ordonnansen nl. niet inbegrepen en men gebruikt daarvoor jeeps. Maar aangezien deze wat de snelle verplaatsing betreft, minder mo gelijkheden hebben dan motoren en tevens gezien het feit, dat het Neder landse leger niet meer dan ongeveer 75% van de voertuigen van de voorge schreven organieke sterkte heeft zou den motoren in deze een grote uitkomst betekenen. De Engelsen werken er nog steeds en tot volle bevrediging mee Ook voor het begeleiden van transporter zijn motoren vaak gemakkelijker dan jeeps.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 3