DE EERSTE UITKOMSTEN ZEER BEVREDIGEND Atoomprojectielen zijn goed gebruikt Prominente juristen getuigden voor Tubbergse arts 0 IMPORT Uruikt 't-Mproeft'tl Instelling opheffing en productschappen oude bedrijfschappen _J 35 JAAR K.L.M. LABOUR-congres GEOPEND OEFENING BATTLE ROYAL VEKSE AMEMKAANSE Gewacht wordt tot de verhoudingen rijp zijn 1jooil\vill VAN OPEN KAJUIT TOT VLIEGENDE SALON Verjaardag gewijd aan nagedachtenis van dr Plesman j Gloeilampjes MADE IN U.S.A. Internationale samenwerking op lioog niveau Snuif en wrijf „Niet gemaakte visites aan militairen en te veel kilometers gedeclareerd" Gerucliten over Hille- gomse kalkzandsteen fabriek Steeds meer paratyplius- patiënten Grijsaard tot 12 jaar veroordeeld i Ernstig echec voor Bevan 's Werelds eerste luchtlijn Auto botste op bus VOENSDAG 29 SEPTEMBER 1954 TACTS A Geweldig enthousiasme De luchtmacht Directeur buiten vervolging gesteld Oorzaak nog altijd niet zeker Moord op de Leusderheide bewezen geacht De dood in de pot De beste bedden gemaakt! ooit Vier conclusies Ministerieel antwoord Vóór Duitse herbewapening Even overwippen Dynamisch bedrijf Ontwikkeling in cijfers Dat de K.L.M. na 35 jaar uit niets geworden is tot wat ze thans is, is in belangrijke mate te danken aan de stichter, dr A. Plesman. Daarom zal de 35e verjaardag van de maatschappij worden gewijd aan z y n nagedachtenis. Bestuurder levensgevaarlijk gewond SPECTATORS HEADQUARTERS, Dinsdag. (Van onze speciale verslaggever). De rust is, betrekkelijk althans, teruggekeerd in dat gebied in West- Duitsland, ruwweg gesitueerd tussen Bremen en de heuvels van het Sauer- land, waar gedurende ruim een week de militaire colonnes over de wegen daverden, de tanks met bun brede rupsbanden de grond omploegden en de straaljagers huilend neerdoken op de bossen, waar een gedeelte van de geallieerde troepenmacht zic.lt verschanst had. De „oorlog", waarbij atoomwapens werden toegepast ter lering, is ten einde; de maquette in liet basiskamp van de toeschouwers bij de grootse legeroefening Battle" Royal, die ons op elk uur van de dag op overzichtelijke' wijze vertelde, hoe de toestand in het oefengebied was, werd reeds Maandagmiddag afgebroken en een gedeelte van degenen, die bij dit „vuistgevecht" als „spectators" tegenwoordig waren, bevond zich reeds op weg naar huis. Wanneer deze week ten einde is, zal de rust in het „oorlogsgebied" wel helemaal zijn teruggekeerd, want dan zullen alle onderdelen van de militaire machten van die landen, die aan deze oefening deelnamen, 11a nog eenmaal in lange, trage en eindeloos lijkende colonnes de weg terug te hebben afgelegd, definitief uit bet gebied verdwenen zijn. Eerst darï zal men ook (in het strijdgebied van deze „shooting party'' van de zijde van de Westduitse Bondsrepubliek een begin kunnen maken met bet vast stellen van de schade, die in deze contreien aan huizen, akkers, weilanden en wegen werd aangericht. En nog weer later zal men dan beginnen met bet herstellen van de aangerichte schade. Want voordat het juiste schade bedrag zal zijn vastgesteld, zal waarschijnlijk nog wel heel wat water dooi de Rijn zijn gestroomd. Al deze zaken zijn echter minder be langrijk, dan zij schijnen. Het zijn alle maal maar bijkomstigheden, die na elke legeroefening naar voren treden. Er is een ding van oneindig veel meer belang. Dit is, dat deze oefening die zo realis tisch mogelijk van opzet en uitvoering was getoetst aan de eerste en voorlo pige indrukken, volkomen en tot volle tevredenheid is geslaagd. Dit geeft reden tot een zeer gerechtvaardigde grote vol doening. Op de eindconferentie met de vertegen woordigers van overkoepelende militaire organisaties, van de schrijvende pers, de radio en de televisie, heeft de algemeen leider van de oefening Battle Royal, ge neraal Richard N. Gale, zijn voldoening over het welslagen van de herfstmanoeu- vres 1954 niet onder stoelen of banken gestopt. Men bereikte de objecten, die men door middel van deze grootste na oorlogse oefening had willen bereiken. Want bij deze manoeuvres, bij deze gesi muleerde oorlog tussen twee denkbeel dige staten, die ieder voor zich, zij het niet evenredig, de beschikking hadden over het wapen van de toekomst, dat het atoomwapen ongetwijfeld is, had men voor het eerst sedert de jongste oorlog de kans, een zeer belangrijk hoofdkwartier, namelijk dat van een legercorps, in het veld te beproeven. Over de uitkomsten is men reeds nu uitermate tevreden. Daarnaast testte men de samenwerking tussen hoofdkwartieren te velde van ver schillende nationaliteiten en men is, nu de oefening nog maar net beëindigd is, reeds trots op de voortreffelijke samen werking. De diverse commando's functio neerden zowel afzonderlijk als gezamen lijk, zonder meer goed. Zelfs in het geval, dat men elkaar in het geheel niet kon verstaan alle soldaten zijn geen ge leerden vormde het talenverschil abso luut geen ernstig bezwaar. Tenslotte hadden de commandanten aan beide kanten bij deze oefening, waarbij atoomwapens in het geding werden ge bracht, de vrije keus, hoe deze wapen in het gevecht te gebruiken. En ook de keuze van de tijdstippen, waarop de atoom wapens ingezet werden, gaf geen reden tot ontevredenheid. Tevens hebben de commando's aan weerskanten zich kun nen bekwamen in alle moeilijkheden, die het gebruik van atoomwapens met zich brengt. De conclusies van generaal Gale over deze oefening lieten dan ook practisch geen enkel spoor van ontevredenheid na. De opperbevelhebber was getroffen door het enthousiasme, het tot het einde toe aanwezige enthousiasme, van de deelne mende troepen. Hij noemde deze geestdrift bij Belgen, Canadezen, Engelsen, Ameri kanen en Nederlanders zonder meer ge weldig. Voorts was reeds nu, nog voordat men de verkregen gegevens heeft kunnen bestuderen, duidelijk geworden, dat de verdediging zeer veel steun ondervindt van een juist gepla&tste en goed getimede atoomgranaat of -bom. De luchtverken- ning is hierbij zeer waardevol gebleken. De grondstrijdkrachten, de troepen te velde dus met hun ondersteuning, waren goed van organisatie. Voor een goed effect in het veld is een juist uitgebalan ceerd geheel nodig van alles, wat bij elkaar nodig is: infanterie, genie, tanks, kanonnen enz.; daarnaast moet dit even wichtige geheel goed gecommandeerd wor den. Bij Battle Royal is gebleken, dat men een flink eind op de goede weg is gevor derd. Generaal Gale raakte bij de bespre king van dit punt aan de voornaamste eenheid in het leger, de divisie. Naar zijn mening zou de divisie niet meer uit het tegenwoordige en toekomstige leger ver dwijnen. De interne organisatie van de divisie zal wellicht mettertijd worden veranderd, doch de divisie als legeronder deel heeft een vaste plaats veroverd. Alles bijeengenomen zijn de resultaten van de Battle Royal zeer bevredigend te noemen. Bovendien heeft men zeer waardevolle stof verkregen voor het maken van diep gaande, noodzakelijke studies. De luchtvaartdeskundige, die na gene raal Gale de „air aspects" van de manoeu vres besprak, stelde van tevoren vast dat er bij deze oefening een waardevol onder deel op het gebied van de luchtmacht had moeten ontbreken, namelijk het lucht gevecht. Dit vond zijn oorzaak in de, voor de luchtmacht tenminste, te kleine opper vlakte van het gebied, dat maar een onderdeel vormt van het totale gebied van het Europese „air defence system". Der halve moest men zich beperken tot onder steuning van de landtroepen en tot lucht- verkenning, waarbij Venoms, Vampires, Thunderjets, Meteors en Piper Cubs wer den ingeschakeld. Men heeft, daar er geen luchtgevechten werden geleverd, mis schien meer ondersteuning gegeven, dan in werkelijkheid mogelijk zou zijn ge weest, doch niettemin heeft men zeer waardevolle ervaringen opgedaan, b.v. bij de samenwerking met de grondcomman- do's en bij het opsporen en attakeren van atotfmkanonnen. In totaal maakte men bo ven het oefengebied 35.000 foto's, zodat een grote staf ter beschikking moest zijn om deze te kunnen gebruiken, hetgeen weer veel leerstof opleverde. Voor wat betreft het atomische aspect van deze oefening deelde de generaal tenslotte mede, dat er geen slecht ge plaatste atoomgranaten waren geweest, doch wel een drietal „damned" goede tref fers, waarbij dus de juiste plaats en de juiste tijd zeer goed gek zen waren. Zo goed, dat, in geval het hier realiteit was geweest, men de vijand een zeer zware klap zou hebben toegebracht. De beste atoomaanval was die bij Halle, in het Teu- toburger Woud. De granaat, die hier neer kwam, had een maximaal effect. Daar naast had ook de atoomgranaat, die door de Zuidelijke strijdmacht werd afgevuurd op de belangrijkste oversteekplaats van de Ems een z.er grove uitwerking, terwijl de enige door de Noordlandse troepen af gevuurde granaat tijdens de belegering van Lippstadt de Zuidelijke tegenstand voor een groot deel verpulverde. (Advertentie) Uw verkoudheid van neus, keel of borst (Advertentie) Voor dc handel: N.V. Levert Co, Amsterdam C Een boete van duizend gulden of een maand hechtenis heeft mr De Walle, Offi cier van Justitie bij de Almelose recht bank, gisterenmiddag geëist tegen de 53- jarige Tubbergse arts H. C. W. wegens valsheid in geschrifte, meermalen ge pleegd. De arts zou als „contractarts" in 1952 en 1953 visites aan van verlof thuis gebleven militairen hebben gedeclareerd, welke hij niet had gemaakt. Bovendien zou hij een te groot aantal kilometers in rekening hebben gebracht. De hele dag heeft de Almelose rechtbank besteed aan de behandeling van deze zaak. 18 Getuigen, van wie 6 a decharge, werden gehoord en bij de laatsten waren juristen van naam, bekenden van de Tubbergse dokter. Zo legde prof. mr W. Pompe, de Utrechtse hoogleraar in het strafrecht, zijn getuige nis af ten voordele van de Tubbergse arts, evenals prof. mr W. Duynstee C.ssR. uit Nijmegen en de president van het Bos sche Hof, dr H. Kramer. De Officier had dokter W. vijf feiten ten laste gelegd. De eerste drie sloegen op het invullen op de declaratieformulieren van visites, welke niet zouden zijn afge legd. De laatste twee op de te veel in re kening gebrachte kilometers. Verdachte hield vol, dat hij naar eer en geweten had gehandeld. De visites waren door hem wel gebracht, maar hij zou steeds voor een gesloten deur zijn gekomen. Vervolgens werden de destijds bezochte militairen en hun moeders gehoord over het eventuele bezoek van dr W. Allen verklaarden de arts niet te hebben ge zien. De dokter zou aan de deuren hebben gerammeld en daarna zijn vertrokken. Niemand had echter iets gehoord. De drie genoemde juristen, allen beken den van dr W., kenden de verdachte als een zeer edelmoedig mens, die zeker niet in staat zou zijn tot een opzettelijke ple ging van valsheid in geschrifte. Wel wis ten ze, dat de dokter zeer slordig en een slechte boekhouder was en ze weten de onjuiste declaraties dan ook aan onopzet telijke fouten- Alle drie de getuigen ver klaarden, dat geldzucht aan dokter W. volkomen vreemd is. Dat een onjuist aantal kilometers werd opgegeven was te wijten aan mevr. W., zo verklaarde deze, toen ze als getuige werd gehoord. Zij hield de administratie bij van de afstanden, welke de dokter reed en ze meende, dat ze op voorschrift van de betrokken autoriteiten een bepaald aantal kilometers bij elke rit mocht de clareren. In totaal bedroeg het aantal ki lometers, dat volgens de tenlastelegging teveel in rekening zou zijn gebracht, ruim 60. Mr De Walle begon zijn requisitoir met de opmerking, dat dokter W. zijn taak als contractarts niet juist is nagekomen. Na zijn uitvoerige bewijsconstructie het re quisitoir duurde 70 nlinuten concludeer- Het gerechtshof te Amsterdam heeft de heer J. A. van Herwaarden, te Aerden- hout. directeur van de N.V. Van Her- waarden's Kalk-Zandsteenfabrieken te Hillegom, buiten vervolging gesteld voor alle feiten, welke hem in de laatste 2l/i jaar ten laste waren gelegd. Deze beslissing is inmiddels onherroepe lijk geworden, zodat er thans een einda is gekomen aan deze geruchtmakende zaa* welke op 10 Maart 1952 begon, toen de politie in het huis van de heer Van Her waarden en in zijn fabrieken te Katwijk en Hillegom een onderzoek instelde. Ei was n.l. beweerd, dat aanzienlijke be dragen zouden zijn verduisterd ten nadele van de N.V. en van het pensioenfonds dier N.V. De heer v. Herwaarden werd enige malen gearresteerd, doch telkenmale weer in vrijheid gesteld op last van het ge rechtshof te Amsterdam Hierop volgde een zeer uitgebreid onder zoek, dat eindigde met een kennisgeving vanwege de officier van Justitie te Haar lem van verdere vervolging, waartegen de heer Van Herwaarden door middel van zijn raadsman een bezwaarschrift in diende. De rechtbank te Haarlem wees dit af doch in hoger beroep stelde het hof te Amsterdam de heer Van Herwaarden in het gelijk en thans definitief buiten ver volging. Het hof overwoog daarbij, dat voldoende aanwijzing van schuld ontbras en verdere vervolging terzake van be doelde feiten lichtvaardig ware te achten. Hoewel het aantal patiënten, dat thans in en om Katwijk aan paratyphus lijdt, is gestegen tot 283, kan nog niet met zeker- heidiworden aangetoond, dat de ziekte is ontstaan door het eten van ondeugdelijke paling. Weliswaar hebben alle patiënten tot nu toe beweerd, dat zij paling hebben gegeten, doch gisteren zijn een of twee secundaire infecties geconstateerd, die te wijten zijn aan het feit, dat een moeder kinderen heeft geïnfecteerd. Bovendien schijnen er nog verscheidene personen te zijn, die wel aan de ziekte lijden, doch nog steeds geen dokter hebben geroepen. De inspec teur van de volksgezondheid in Zuid-Hol land, dr In 's Veld verwacht dan ook, dat het aantal geregistreerde gevallen de drie honderd zal overschrijden. de de Officier de arts zeker strafbaar. Hij heeft, aldus mr De Walle, in 1952 in zes maanden liefst 3.213 getoucheerd van de Staat. Een groot deel van zijn inkomen bestond uit zijn werk als contractarts. Hoewel de procureur—generaal mr J. F. I Hoeffelman veertien dagen geleden ter Mr Kranenburg hield een warm pleidooi zitting wegens gebrek aan bewijs van de voor zijn cliënt. De raadsman stelde met nadruk vast, dat de opzettelijkheid bij het indienen van de juiste declaraties moet worden bewezen, en dat het feit, van in diening alleen geen strafbaar feit is. In totaal heeft de dokter als de tenlaste- gelegde feiten tenminste waar zijn hoog stens 30 van de staat onrechtmatig ver kregen- De overige declaraties, waarvan de Officier een optelsom maakte, kon hij, aldus de raadsman, niet ten laste leggen wegens gebrek aan bewijzen. De raads man meende echter te kunnen bewijzen, dat de dokter zeker enkele van deze ten laste gelegde visites wel heeft gebracht. Bovendien zal hij zeker enige keren voor een gesloten deur hebben gestaan, zodat hoogstens een „winst" van 20 overblijft. Daarentegen heeft de dokter een declara tie, welke hij als onjuist gedateerd terug kreeg, nooit meer voor de tweede keer in gediend, omdat hij het gewoon vergat. Deze bedroeg 25, zodat de cliënt volgens de raadsman nog 5 van de staat tegoed j heeft. Bovendien staat vast, zo zei mr Kranenburg, dat dokter W. ook te weinig consulten heeft opgegeven. Uitspraak over 14 dagen. opzet moord noch doodslag bewezen acht te en aldus slechts wegens diefstal met geweldpleging 9 jaar met aftrek eiste, heeft bet Amsterdamse gerechtshof, juist als in eerste instantie de Utrechtse recht bank, de 81-jarige J. L. uit Nijmegen schuldig verklaard aan de moord op de 58-jarige H. W. H. uit Nijmegen, in Juli 1953 op de Leusderheide gepleegd. Het hof, dat gisteren uitspraak deed, grondde het bewijs op een andere constructie dan de rechtbank, doch legde de grijsaard de zelfde straf op: 12 jaar met aftrek en met bevel, dat de veroordeelde ter beschik king van de regering zal worden gesteld om van harentwege te worden verpleegd. Geïmponeerd door: N.V. CIGARETTES IMPORT CV A. J. BLOK SCHEVENINGEN '- GRAVENHAGE, 28 Sept. 1954. De veertien wetsontwerpen, welke be trekking hebben op de instelling van een zevental productschappen en de op heffing van de daarop corresponderende oude bedrijfschappen zijn, zonder dat de zaak voor minister de Bruyn veel moeite opleverde, door de Eerste Kamer goedgekeurd. Door de Tweede Kamer waren deze wetsontwerpen op 5 Juni j.l. aangenomen. De Eerste Kamer had intussen voor de behandeling van deze en een aantal agrarische wetsontwerpen, welke nog zullen volgen, zoals de Jachtwet en de Ruilverkavelingswct een nieuw systeem bedacht, dat niet alleen een belangrijke tijdsbesparing betekent, maar dat bo venal het euvel verhelpt van de einde loze herhaling van steeds dezelfde op merkingen en bezwaren, wanneer de le den der verschillende fracties over een bepaald ontwerp achtereen het woord voeren. De agrarisch georiënteerde le den der Eerste Kamer hadden zich naar aanleiding van deze en nog volgende agrarische wetsontwerpen beraden en besloten om één van hen namens allen het woord te laten voeren, zodat men vele nodeloze herhalingen kon ontgaan. Dit deelde Prof. Rip (AR) mede, die door de agrarisch georiënteerde leden, zoals hij het uitdrukte, uitgekozen was om namens hen bij deze ontwerpen het woord te voeren. Bij de behandeling van de jachtwet en van de ruilverkavelings- wet, zal dan weer een lid .van een der andere fracties namens allen het woord voeren. Een maatregel, die navolging verdient en waaraan, met het oog op de komende begrotingen vooral de Tweede Kamer zich zal kunnen spiege len. Dit nam natuurlijk niet weg, dat ook de andere leden de vrijheid behielden om bij dit ontwerp het woord te voeren en het waren prof. Molenaar (VVD), de heer Reyers (CH) en de heer Branden burg (comm.), die hiervan gebruik maakten. Het voornaamste betoog kwam echter van de zijde van de heer Rip, die op twee belangrijke aspecten bij deze wetsont werpen wees. Hij besprak allereerst de verhouding tussen de regering, de S.E.R. en de re presentatieve organisaties, waarbij hij erop wees. dat de afwijking van het ad vies van de S.E.R. waarbij rekening was gehouden met de wensen van de re presentatieve organisaties niet ten ge volge mocht hebben, dat deze organisa ties hun advies niet meer zouden kunnen herkennen. Van de andere kant hadden de Centrale overheid en de S.E.R. hun eigen verantwoordelijkheid en moesten zij dus wijzigingen kunnen aanbrengen. Was er wat de bestuurssamenstelling en de bevoegdheden betreft een afwij kende mening op centrale punten, of zou de S.E.R. niet kunnen komen tot een advies aan de regering, dan zou deze zich van instelling moeten onthouden. -n. De heer Rip was het er j niet mee eens. dat de repre sentatieve or ganisaties voor het vaststellen der verordenin gen geen ad vies zouden mogen uitbren gen. Dat noem de hij de dood in de pot voor de vrije organi saties die daar door tot kies- De invloed Mr W. RIP De woordvoerder colleges werden verlaagd van deze organisaties op de P.B.O. moest i juist worden versterkt. Hij verdedigde ook de mening van prof. De Gaay Fort man van een verplicht adviesrecht voor die organisaties, die niet in de product schappen zijn vertegenwoordigd. Als tweede belangrijk aspect behandel de hij de omvang der bevoegdheden van de betrokken productschappen. In verband met de amendementen van de heer Van der Ploeg in de Tweede Kamer achtte hij het prijsbeleid wel een taak van de overheid, maar niet zo, dat de productschappen zich hiermee slechts bij hoge uitzondering zouden mogen be moeien. De richtlijn moest zijn: vrijheid waar mogelijk, regeling waar noodzake lijk en niet omgekeerd. Wat de vestigingseisen betreft vroeg hij de minister voor de P.B.O. medede ling aangaande de stand van zaken van het overleg met het Landbouwschap in zake de vestigingseisen in de tuinbouw sector. Op 15 Februari van het volgend jaar onbeperkte, garantie geruisloos BINNENVËRjNG BED wa.m voor moderne SCHUIMRUBBER BED mensen HAZET BEDDEN, en MATRASSE N.F ABRIEKEN te ZEVENBERGEN TELEFOON No expireren namelijk betrokken Rijksbu- reaux en vervallen daarmee de vesti gingseisen. Een nieuwe Landbouwwet is er nog niet en de heer Rip wilde dus we ten, hoe het tegen die tijd met de vesti gingseisen zou staan. Er is in ieder geval spoed gewenst. De heer Rip kwam mede namens zijn fractie en zoals hij zeide naar hij hoopte, ook mede namens de andere agrarische leden tot de volgende vier conclusies: 1. De productschappen zouden vol doende vrije armslag moet hebben. 2. Zij zouden zich een wijze zelfbeper king moeten opleggen. 3. De afstand tussen productschappen er vrije organisaties mocht niet te groot worden. 4. Men zal soberheid moeten betrach ten bij het opleggen van heffingen en het geven van vergoedingen. Men kan zich nu achteraf de vraag stel len of dit nieuwe systeem geen moeilijk heden zal geven bij de beoordeling der ontwerpen naar de verschillende opvat tingen, welke in de Kamer heersen. Men zal dit systeem natuurlijk niet in alle ge vallen kunnen toepassen, maar bij de hierboven genoemde agrarische ontwer pen is dat mogelijk en zo zullen er wel meer zijn. Men kan de agrarische sena toren alleen maar prijzen, dat zij nu voor het eerst deze proef hebben genomen en daarmee de debatten belangrijk hebben bekort. Hoor, Tweede Kamer, hóór Het was minister De Bruijn, die hierop moest antwoorden en het was hem dus niet moeilijk gemaakt. Hij hadalleen maar de gebruikelijke objecties te beant- woorden. De heer Molenaar (V.V.D.) was het er niet helemaal mee eens, dat de minister ook de instelling van schappen zou willen bevorderen, waar de verhoudingen nog niet rijp waren. Dat \vas niet zo. zei mi nister De Bruijn. Waar de verhoudingen nog niet rijp zijn. ben ik verplicht voor lichting te geven en door persoonlijk con tact de verhoudingen te beïnvloeden. De minister zeide er niet aan te jjnken, waai de verhoudingen- nog niet rijp zijn met wetsvoorstellen voor het instellen van productschappen te komen. De prijsregelende bevoegdheden bespre kend, waarover de heer Rip had gespro ken, zeide hij. dat het standpunt van de regering niet zo was. dat er onder geen enkele omstandigheid gedacht kon wor den aan prijsregelende bevoegdheden voor de productschappen. Wat niet precies de bezwaren van de heer Rip onderving. Deze zou wat verder willen gaan dan de regering, al erkende hij hier allereerst een taak voor de re gering. Inzake de verhouding van de schappen tot de Staten-Generaal zeide de minister, dat het beleid van de regering ten aanzien van de schappen altijd onder controle stond van de Staten-Generaal en dat de Staten-Generaal de regering bij de instelling van schappen steeds kon inter- j pelleren. Overigens volgde de regering in het algemeen de adviezen van de S E.R. Hierna volgden nog wat replieken, waarna de wetsontwerpen z h.st. werden aangenomen. F. S. 55 De aangekondigde opening van het na tionale congres der Labourpartjj te Scar borough heeft gisteren plaats gehad. Aneurin Bevan, leider van de linker vleugel van de Britse LabourpartU, is l>t) de verkiezing voor de post van penning meester van de partjj met groter verschil dan verwacht werd verslagen door Hugh Gaitskell, voormalig minister van finan ciën en aanhanger van de herbewapening van West-Duitsland. Gaitskell vérkreeeg 4.338.009 stemmen op een totaal van iets meer dan zes millioen. Bevan maakt thans voor het eerst sedert de oorlog geen deel meer uit van het lei derschap der partij. Vier aanhangers van Bevan. die in het bestuur zitting hadden, werden daaren tegen met een hoger aantal stemmen her kozen. Het nieuwe lid van het bestuur, Arthur Greenwood jr. is onlangs door de aanhangers van Bevan beschouwd als een mogelijke toekomstige „Bevaniel''. De partijleider, Attlee, is automatisch lid van het uit 28 leden bestaande bestuur, evenals de nieuwe penningmeester. Gaits- skell. Doordat Bevan zich voor het pen ningmeesterschap candidaat stelde, kon hij zijn gewone zetel in 'net bestuur, die hij anders zeker behouden zou hebben- niet verdedigen. Onlangs trad Bevan uit de leiding van de parlementaire Labourfractie na on enigheid met, Attlee over de Westduitse herbewapening en de Zuidoostaziatische Verdragsorganisatie, waartegen hij gekant is. Het congres heeft zich in de verdere loop der debatten met een verschil van iets minder dan een kwart millioen stemmen vóór de politiek van de offi ciële leiders uitgesproken door een reso lutie aan te nemen, waarin herbewape ning van West-Duitsland wordt voorge staan. De stemverhouding was: 3.270.000 vóór eri 3.022.000 tegen de resolutie. De motie van de aanhangers van Bevan, waarin herbewapening van West- Duitsland wordt veroordeeld, werd met 3.281.000 tegen 2.910.000 stemmen verwor pen. Ook dit is dus een nederlaag voor Bevan, maar door het geringe stemmen- verschil in feite eerder een morele over winning. Flying Dutchman veroverde aardbol (Van onze Haagse redactie) Dit jaar bestaat de Koninklijke Luchtvaart Maatschappij 35 jaar. Om precies te zijn op 7 October, want op die datum werd in 1919 de stichtings- acte gepasseerd. Tevens is het 30 jaar geleden op 1 October dat het eerste K.L.M.-toestel, de Fokker F 7, naar Batavia vertrok. Ter gelegenheid van de 35e verjaardag van onze nationale luchtvaartmaatschappij zal op rionderdagochtend 7 October 's morgens om 11 uur door de president directeur, de heer I. A. Alcr, in het passagekantoor aan de Hofweg te Den Haag een bronzen plaquette van dr A. Plesman worden onthuld. Op dezelfde tijd zullen in 86 K.L.M.-kantoren, verspreid over de gehele aardbol, eveneens dergelijke plaquettes worden onthuld. En hoewel 35 en 30 jaar geen erkende jubilea zijn is er, dunkt ons. toch wel aanleiding even stil te staan hij het grote werk, dat in die tijd door de K.L.M. tot stand werd gebracht. In 35 jaar is de' „Flying Dutchman" tot een begrip geworden, dat in de hele wereld bekendheid en een uitstekende reputatie geniet. Het beginpunt was 's werelds eerste luchtlijn, Amsterdam— Londen, geopend op 17 Mei 1920. Om kwart voor één 's middags landde op Schiphol de gehuurde Havilland DH 16 G EALU met aan boord twee passagiers, een pakje ochtendbladen en een brief van de Lord Mayor van Londen, gericht aan de burgeme'ester van Amsterdam. Het eind punt van de ontwikkeling, welke toen werd ingezet, is nog lang niet in zicht. Maar in 1954 onderhield de K.L.M. met 91 moderne toestellen de verbinding met 104 steden in 68 landen. Het vliegerijbedrijf is een dynamisch bedrijf. Steeds nieuwe in'tiatieven en nieuwe combinaties moeten worden ont wikkeld. wil men in staat ziir, de buiten landse concurrentie het hoofd te bieden. Dat geldt evengoed voor wat betreft het bijhouden van de technische ontwikkeling, welke in het vliegbedrijf een wel zeer stormachtig verloop pleegt te hebben en het openleggen van nieuwe verbindingen, als wel de stimulering van de verkoop van vervoersruimte. Dat laatste is voor het grote publiek veel minder spectacu lair, maar daarom niet minder belang rijk. Ook wat dit aangaat is de KL.M. nog steeds springlevend. Een recent voor beeld is het plan van de Holland-retour- polis, in de ideëenbus gestopt door de employé's A. Endendijk en H. F. Schut en beloond met het aardige sommetje van 1000. Wat is deze Holland-retourpolis? Zij moet de emigranten in staat stellen bij overlijden van bloedverwanten in het vaderland even over te wippen. Binnen kort zullen vier verzekeringmaatschap- pijen gezamenlijk een genormaliseerde polis uitbrengen. Dan zal het mogelijk zijn om op het leven van één of meer bloed verwanten een verzekering af te sluiten voor het bedrag, dat nodig is om de reis te maken. De hoogte van de premie is afhankelijk van de afstand en van de leef tijd van de bloedverwant(en). De heren Endendijk en Schut zijn tot dit idee ge komen, omdat het wel eens voorkwam, dat een K.L.M.-kantoor een verzoek kreeg van een emigrant om crediet. teneinde in Nederland zieke of door een ongeval ge troffen ouders te bezoeken. Ziehier een aardig voorbeeld om poten tiële afnemers te kweken. Natuurlijk be hoeft het geld van zo'n polis niet te worden besteed om met de K.L.M. te reizen. Maar het zal duidelijk zijn, dat de maatschappij een goede kans maakt haar clientèle via deze verzekering uit te breiden. De ontwikkeling, welke de K.L.M heeft doorgemaakt, kan niet beter worden aan gegeven dan door enkele cijfers Het luchtnet was in 1920: 460 km lang; in 1939: 28 000 km en in 1953: 236.000 km. Het aantal landen, dat in de dienstregeling was opgenomen, bedroeg 2 in 1920 tegen 68 in 1954. In 1920 werd 82.00G km ge vlogen: in 1953 niet minder dan 48.754.000 km. In 1920 werden 345 passagiers ver voerd, in 1953 600.000. Zo luxueus en geriefelijk als de mecha nische vogels thans zijn, zo primitief was het bij het begin. Van een passagier werd toen verwacht, dat hij eer- sportieve kwant was. Immers hij moest in een open kajuit zitten. En in plaats van een fijn hapje of een warme of koele dronk bood de K.L.M.-service hem 'n leren jas. wind- kap, handschoenen, windbril enbij koud weereen waterstoof. En hoe was de navigatie geregeld 1 Naar Enge land werd gevlogen via Leiden, Den Haag. Sangatte Folkestone, Ashfotd en Ton- bridge. Want, omdat er geen radio-instal- latie aan boord was en de motor en instrumenten voor grote afstanden over water onveilig waren, moest zoveel moge lijk over land worden gevlogen. Om de vlieger in te lichten over het weer boven het Kanaal, werden op enige plaatsen langs de route schoolborden met weer- meldingen neergelegd. In geval van regen ot sterke wind keerde het toestel terug. Ja, het is een hele grote stap van de Havilland DH-G. een verbouwde verken ner. welke plaats bood aan één bestuurder en twee passagiers tot de lockheed Super Constellation, die 43 tot 81 passagiers met een kruissnelheid van 338 mii! per uur over de oceaan voert. De K.L M. is mee gegroeid met deze technische ontwikke ling. Echter niet zonder tegenslagen. De tweede wereldoorlog reduceerde het Euro pese net tot de verbinding Londen—Lissa bon, later verlengd tot Bristol en Gibral tar. Ongelukken werden haar niet be spaard. De ondergang van de Uiver is de vooroorlogse ramp, welke nog het meesi in de herinnering voortleeft. Doch ook in vergelijking met vlieg rampen kleine tegenslagen bleven niel uit. Typisch voorbeeld is de eerste Indië- vlucbt. Op 1 October vertrok de H-WACC met A. N. J. Thomassen a Thuessink van der Hoop als gezagvoerder, luitenant-vlie ger H. van Weerden Poelman als 2e piloot en werktuigkundige P. A. van den Broeke. van Schiphol. Motorstoring hield hen ech ter tot 3 November te Philippopel vast, zodat pas na 55 dagen op 24 November Batavia werd bereikt. Aan de andere kant: over gebrek aan spectaculaire successen bad men ook geen klagen De Pelikaan, de Uiver en de Dr ir Damme zijn namen, welke in de vliegwereld met respect worden genoemd. Komende uit de richting Wernhout reed de heer A. de B. uit St Willibrord gisteren met zijn auto over het linker gedeelte van het wegdek. Hjj kwam daarbij in aanraking met een uit de richting Breda komende bus van de BBA. De heer De B. werd zwaar ge wond en is. na voorzien te zjjn van de laatste H.H. Sacramenten in zorgwek kende toestand naar het St Ignatiuszie- kenhuis te Breda overgebracht. Auto en bus werden zwaar beschadigd. Lorient Fran krijk) Het ging er vrolijk toe op de kermis en bij de schiettent was het een geknal, dat het een lieve lust was Plotseling hoorde men een doordringende gil en de 23- jarige mademoiselle Bertaux, die de zaken in de schiettent waarnam, viel neer en gaf even later de geest. Het bleek, dat een van haar klanten per ongeluk op haar geschoten had en het schot trof zo ongelukkig, dat het hart geraakt werd. Hoe dat met een kermis- geweer nu mogelijk was, wordt nader onderzocht. New York Aan boord van een Grieks schip, de „Neptunia", werd dezer dagen een baby geboren. De eigenaar van het sc' ip vond dit zulk een gebeurtenis, dat ij de baby een bewijs gaf. dat het deze mogelijk maakt zijn hele leven lang gratis met de schepen van deze Griekse scheepvaart lijn te varen. Lissabon We hebben weer eens een vliegende- schotelverhaal opgediept. Cesar Car doso schrijft aan het blad „Diario de Lis boa Ik zag een vliegende schotel neer komen op de bergflank nabij het dorp Almaseda. Drie mannen klommen er uit, ieder ongeveer twee meter groot. Ze waren gekleed in een soort aluminium- costuum en ze plukten bloemen twijgen en struiken, die ze in een doorschijnende bus stopten. Drie vrienden, die bij me waren en ik zelf werden door hand gebaren beduid, dat we ook in de vlie gende schotel konden stappen. Toen we weigerden, drongen de mannen niet ver der aan, beklommen weer hun toestel en stegen verticaal omhoog".

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 3