emina Kanttekeningen uitVerre Oosten Achter China's bamboe gordijn h Oud-missionaris geeft zijn visie ~'W>y Nieuwe overstromingen in India Buitenlandse bedrijven in Indonesië EVEN AANDACHT VOOR austbruh dJ Foe. Deense schoener in nood Inspecteur Dides onthult Otto Remer duikt plotseling op Sovjets moeten weer goud verkopen DONDERDAG 30 SEPTEMBER 1954 PAGINA 5 Xï Spruit dit kijk en slechts voort uit belangstelling voor het nieuwe, of blijkt reeds nu, dat beide monu menten hun doel, een ogenblik bezinning te wekken op de gebeur tenissen van de eerste bevrijdings dagen, voortreffelijk vervullen Verzetsheld Bronzen vlug Er is nog zo iets als een in flarden geschoten vlag, die de held met zijn an dere arm boven het hoofd zwaait. Die vlag is, evenals het hele beeld, van brons. Nu kennen wij een groot aantal bronzen beeldhouwwerken waarbij een vlag te pas komt. De 19e eeuw had een soort manie voor beelden met vlaggen. Maar nimmer hebben wij daarbij sterk aan brons en zo weinig aan dun doek moeten denken, als bij de vlag van het nieuwe Jan van Hoof-monument. Het ding wil zijn zwaarte maar niet ver liezen. De vlag drukt op het heldenhoofd als een enige meters te laag dak en het lijkt een uitkomst voor de voortstor Offer Voetstuk MODESHOW mm Men wil leiding in handen van Staatsburgers 72-JARIGE WORDT TRAPPIST Ook wij maken helaas een wereld catastrofe mee van een partij strijd tussen een duivels systeem, dat in Rusland iverd gelanceerd en ojjgedrongen, met een onschul dig volk, dat hier niet onbekend is onder het beeld van een draak, ofschoon het de eigenschappen van dit legendarische beest ge- I heel mist: China. li A i i rU:;, lU w BMASil? PpvSlïipi Nieuwe uitgiften i ,g-4. I L .25 Gelegenheidsstempel Links: De twee herinneringszegels: honderd jaar posterijen in Jerusalem. Rechts: de reeds eerder aangekondigde luchtposlzegel der Verenigde Staten. Toenp- Sien? Bemanning van boord gehaald MONUMENTEN B»PMi -f <i L C*" De bevrijding van het Zuiden is herdacht. Er zijn kransen gelegd en parades gehouden, er is gebeden en gezongen. Er zijn ook monumen ten onthuld en deze monumenten zullen het enige blijvende vormen, wanneer de feestelijkheden en de fanfaremuziek weer zijn vergeten. Blijvend Wie nu de Nijmeegse Waalbrug oprijdt, of het wijde gazon voor het nieuwe -gemeente huis in Eindhoven passeert, ziet daar de wandelaars en fietsers halt houden om de nieuwe beeldhouw werken te bekijken die daar op 17 September werden onthuld. Een nadere beschouwing van de twee kunstwerken in Nijmegen en Eindhoven brengt van beide zowel sterke als zwak ke aspecten aan het licht. Marius van Beek kreeg voor zijn Jan van Hoofmo- nument een plaats aangewezen, die menig beeldhouwer hem zal benijden. Een ruimte die reikt zover het oog over de Ooy uit kan zien vormt de achter grond van het beeld wanneer men van Nijmegen uit de Waalbrug betreedt. Een ideale ruimte om een beeld te doen spre ken. Maar ook een gevaarlijke wijdheid, omdat iedere gedrongenheid, iedere ruimtelijke tekortkoming van het beeld houwwerk in deze ijlte meedogenloos in het oog moet vallen. Het beeld stelt een voortstormende verzetsheld voor. Zijn hele lichaam, wat plomp stappend op de sokkel, die onder het geweld naar voren schijnt uit te rekken, verraadt de drang naar actie. Hij is een voorman, een stuk vooruit op de volgers naar wie hij omkijkt, de be schouwer zodoende zijn karakteristieke kop met de smalle grote neus en profil tonend. De rechterarm wenkt de volgers om mee te komen. Er is in de wekroep van dit gebaar iets van de branie waar mee kwajongens een „rel" op touw zet ten, maar tegelijk iets nobels, iets be- sch'ermends. Dat gebaar is heel goed ge troffen, evenals de van geen terug we tende stormloop naar voren. Tot zover is het beeld volkomen geslaagd. Waar men zich ook ten opzichte van het werk bevindt, de karakteristiek van die bewe ging naar voren en het opwekkend ge baar tot de makkers doen overal hun suggestieve werk. Soberder dan in deze in de grove lijnen van een battledress geklede figuur kon, zoveel actie nauwe lijks worden weergegeven. Dat is uit stekend. Maar er is helaas meer van het beeld te zeggen. mende strijder dat een kogel juist boven zijn hoofd een prachtig rond gat in de soliede massa boorde, zodat lucht en licht hem van boven niet ontzegd blijft. Ook wanneer men, door het parkje wan delend, het beeld van achteren nadert is het effect van de „vlag" slechts sto rend voor de totaalindruk. Het is een loodzware koek, geen wapperende dra perie geworden. En dat is jammer, want verder is het monument van een zeg gingskracht en een eenvoud, die men in menig oorlogsgedenkteken mist. Paul Gregoire, die liet bevrij- dingsmonument voor Eindhoven maakte, kreeg eveneens de ruimte: het grote gazon voor het nieuwe gemeentehuis bevindt zich links achter liet beeld. Om deze ruimte te vullen koos hij evenwel een geheel andere weg dan zijn collega in Nijmegen. Dat hij dit zou doen, stond trouwens tevoren vas*. Zijn opdracht was immers totaal ander?. Geen realistische verzetsstrijder, maar een symbolische voorstelling van het verzet, werd van hem verwacht. De kunstenaar heeft de oplossing gevonden in een drietal mannenfiguren, die in houding en gebaar het offer symboliseren. Accc"tueerde Marius van Beek de moed, de daadkracht van het ver zet, Gregoire legde de nadruk op de bereidheid, de offervaardigheid. Het verschil uitte zich in de vormen. Enerzijds een realistisch oorlogstafereel, anderzijds een poëtische visie, in Nijme gen een beeld dat zwaar op de sokkel drukt, in Eindhoven een zwevende ver fijnde groep die als een bouquet uit een vaas opbloeit. Beeldhouwkundig heeft Gregoire hier een virtuoos stuk geleverd. De drie fi guren balanceren als sierlijke acrobaten, alle drie vanuit het midden naar buiten buigend. Hun pose tart de zwaarte kracht; het enige steunpunt aan de bol vormige sokkel vormen de tenen van de laagstgeplaatste figuur. En toch is de hele groep in volmaakte evenwicht. Volmaakt evenwicht nu is een zeer be langrijk ding voor een beeld. Wat, men „mooi" noemt in de beeldhouwkunst dankt die indruk voor een groot deel aan het evenwicht der vormen. Welnu, Gregoire's beeld is mooi. Het heeft eer losheid van de zwaarte, een harmonie een dichterlijkheid die weldadig is vooi het schoonheidsgevoel. Bovendien heeft het een directe ex- pressiskracht. Dat gebaar van zichzelf wegschenken, het neerhangen als van gekruisigden. Iaat zich niet misverstaan. Het offer is hier op zinvolle wijze in beeld gebracht In de ondersts figuur het zich offeren zonder meer, in de bo venste het reiken naar de vrijheid, die wordt verzinnebeeld door een duif. Kop pen en houdingen laten ruimte voor nog verdere interpretatie, maar wij geloven niet dat de beeldhouwer het de toe schouwer erg moeilijk heeft willen ma ken. Hij heeft een duidelijke symboliek willen geven in een beeld dat door even wicht en rhytbmc der vormen werkelijk mooi is. Alleenhet beeld staat op een voet stuk, een grof gebouw, rond po dium dat geenszins dezelfde poëtische taal spreekt. De goede bedoeling om het beeld, in verhouding met het gemeente- 1BGUR5 VOOR M0D5\ BH HUISHOUDING T Orkest - Cadeau-uitreiking Hersengymnastiek - Filmtest 4 i daags. 2, 2.30, 8 en 9.30 uui 130 ATTRACTIEVE STANDS Vele interessante en leer rijke shows SPORTDEMONSTRATIES Vrijdagmiddag Schermen Vrijdagavond Turnen GRATIS BIOSCOOP met o.a- de nieuwe Rotterdam film „Waar het leven bruist" Vrijdag 1 October uitreiking van vele fraaie geschenken, o.a. een RONDO WAS MACHINE en RUTON STOFZUIGER Als extra attractie Vrijdag de gehele dag op elke 100 bezoekers een zilve ren Femina-lepeltje cadeau Geopend van 10-17 19-23 uur Zondag gesloten Toegangsprijs II.- - Kinderen I 0.60 Modeshow I 0.25 Het is duidelijk, dat hier niet een fabeltje wordt voorgezet als van Rood kapje niet een legendarische draak. Het gaa-i. om de harde werkelijkheden van strijd en onrecht, die naar de wijze van verscheurende dieren zich op dit onrustige aardbolletje afspelen. Ik denk aan de werelddrama's, die met bioedrode letters staan opgetekend, waar grote groepen mensen een duel uitvechten op leven en dood. huis op de achtergrond, wat omhoog te brengen, heeft een wanverhouding tus sen beeldhouwwerk en voetstuk opge,- leverd. welke nogal storend is. Van het begin 'af aan heeft men in Eindhoven trouwens met dit voetstuk in de knoop gezeten. Twee ontwerpen van ïr J. v. d. Laan, de bouwmeester van bet nieuwe stadhuis en supervisor van Eindhovens wederopbouw, werden door de provin ciale commissie voor oorlogsgedenkte kens afgeweten; het derde werd na veel overleg in de huidige vorm goedgekeurd. Een groot succes is de verwezenlijking van het voetstuk-plan echter helaas niet geworden, ondanks de vier goede reliefs die zich er op bevinden en die onderling zijn verbonden door de tekst van prof. Donkersloot: „Gij die hier staat Ge denk hun dood Hun offer groot Voordat gij gaat". De Noord-Oostelijke Indische staat Assam is Woensdag opnieuw door over stromingen getroffen ten gevolge van het buiten de oevers treden van vijf zijrivie ren van de Brahmapoetra door abnor maal zware regenval op Dinsdag. De stad Lakhimpoer en verscheidene dorpen in de omgeving staan onder wa ter en een belangrijke houten brug is weggespoeld. De rivier de Teesta in Noord-Bengalen is eveneens buiten de oevers getreden. Hier werden een spoorwegbrug en tien- tollen tijdelijke bruggen, gebouwd na de vorige overstromingen, door het kolken de water verwoest. In de hoofdstad Jalpaigoeri heerst een ernstige watersnood. Alle straten staan blank, maar tot nu toe spreken de be richten niet over dodelijke slachtoffers. De Indonesische minister van economi sche zaken, de heer Iskaq, heeft op een persconferentie in Surabaja verklaard, dat het doel der regering is om de buiten landse bedrijven, die door staatsburgers kunnen worden beheerd, langzamerhand ook inderdaad onder leiding en in het bezit van staatsburgers te stellen. Gevraagd naar de moeilijkheden bij de grondstoffenvoorziening van de Philips- fabrieken, zei minister Iskaq. dat die ver band hielden „met de weigering van Philips om de distributie van Philips-pro- ducten via de nationale distribueerders te doen lopen, instede van via de Revimy". De moeilijkheden werden opgelost, nadat Philips had toegestemd de nationale dis tribueerders in te schakelen. De Unilever, aldus minister Iskaq, had soortgelijke moeilijkheden bij de le eran- ties van copra door de Jajason Kopra, ter wijl van de B.P.M. wordt verwacht, dat zij de distributie van benzine via de nationale (Asli) pomphouders zal doen lopen. (Van onze correspondent) In het bekende klooster „De Kievit" van de broeders Trappisten te Zundert zal Zaterdag a.s. de 72-jarige G. Bastiaen- sen uit Rtjsbergen de H. Professie ont vangen. De nieuwe broeder-Trappist werd geboren te Princenhagen. Hij woon de later met zijn gezin, dat 15 kinderen telt in Rjjsbergen, waar zjjn echtgenote in 1925 overleed Voor 4 jaar heeft Bastiaensen zijn intrek genomen in het klooster der Trappisten en Ondanks zijn hoge leeftijd zal nu zijn lang gekoesterde wens in vervulling gaan, alsnog de H, Professie te mogen ontvangen. „In letterlijke zin vond dit plaats in het heidense Rome en het herhaalde zich verschillende malen afwisselend in grootte en om diverse redenen. U kent de rooftochten, waqrmede At- tila's horden de westerse landen als door een sprinkhanenplaag bezochten en een „gesel Gods" werden genoemd. Wij weten, hoe een vijftig millioen arme ne gers als slaven werden verhandeld en naar de nieuwe wereld werden wegge voerd in afschuwelijke scheepsbunkers. zodat slechts de helft van hen levend de overzijde van de oceaan bereikte. De Turken deden moorddadige inval len, die Europa en het christendom be dreigden. Meestal was het de hongerige maag, die meesprak of het verleidelijke geld. Dan weer kwam een fanatieke dweepzucht van valse profeten tot uit barsting en weer elders bestormden de geesten van hoogmoed en verzet de al oude burchten van orde en rust. Ook de middelen waarvan men zich bediende varieerden en werden vervolmaakt wapenen, eerst primitief, als de steen van David, zijn in onze moderne tijd uit gegroeid tot de weerzinwekkende atoom- en waterstofbommen. Realiseer u eens, dat hier sprake is van een enorm land met een bevolking van 500 millioen mensen, ongeveer drie en een derde maal het aantal inwoners van geheel Afrika! Hier staat een 6000- jarige beschaving op het spel, die de hoogste trappen heeft bereikt van alle niet-christelijke landen. Wij hebben te doen met een prachtvolk, in welks gods dienstige en zedelijke begrippen wij de grote grondwaarheden van het christen dom menen te kunnen vernemen. Tegen de noordelijke benden, die door het com munistische regiem van Rusland met enorme massa's wappenen waren toege rust, moest het uitgeputte China spoe dig de strijd opgeven. Leider Tsjang Kai Sjek moest zich terugtrekken op For mosa. Een door Moskou geschoolde voor man, Map Tse Toeng werd hoofd van het onderdrukte land, terwijl sommige ver raders van het eigenlijke Rijk, b.v. Tsjoe En Lai, hoge baantjes kregen in Peiping, de rijkshoofdplaats. Een brief van een vriend van mij vertelt kort en bondig hoe de toestand nu wel is. „Ik ben", zo schrijft," uit mijn func tie van dokter aan het ziekenhuis na bij Hankau ontslagen. Alle officiële functionarissen zijn weggevoerd en moesten zodoende de zieken aan hun lot overlaten. Ik heb maanden in deze vreemde provincie gezworven, zonder voedsel en zonder onderdak. Overal zijn de akkers en eigendommen der landelijke bevolking door de roden in beslag genomen en u kunt u wel voor stellen, dat er een waar pandemonium heerst van wanorde en verregaande bandeloosheid. Diefstal, smokkelarij, afkoperij en verraad zijn aan de orde van de dag". Tot zover de brief. China is gelijk aan een vulkaan die rommelt en elk ogen blik met volle kracht en razernij kan uitbarsten, omdat de fundamenten van het aloude gebouw van samenleving en bestuur geheel zijn ontwricht. Ik zal dit heel beknopt verduidelijken. De Chinese maatschappij bestaat feitelijk uit fami lies en deze vormen de millioenen ker nen van het gehele complex van dit enorme Rijk. In tegenstelling tot onze maatschappij zijn er in China niet meer dan ruim honderd families mét afzon derlijke namen. Er zijn dus een goede honderd families, die behoren tot de groep Smit, Jansen, etc. Dat wil zeggen: dus enige millioenen mensen die allen de naam Lim dragen of Wong en deze fa- miliegroepen zijn innig met elkaar ver bonden door rechten, plichten en onder linge vriendschap. Leden van eenzelfde familiegroep mogenniet onderling trou wen. Een man, die Wong heet. mag niet trouwen met een vrouw, die Wong heet, maar moet beslist een Lim of Tsjang of andere familiegroep kiezen als deelge noot. Dit systeem beïnvloedt niet alleen de physieke kracht van het volk, maar bindt tevens alle andere families met el kaar samen tot een band van eenheid, hulp en kracht. Deze millioenen families bezitten een eigen bestuur en hebben een samenleving gevormd van ongeschreven wetten, waardoor zij zichzelf en ook ten slotte het gehele Rijk ordelijk en in vol komen tevredenheid besturen. Zulk een maatschappij ziet er wel wat patriar chaal uit en we denken hier aan een aartsvader Abraham, die in het wijde land van Ur een familiestaatje vormde met zijn honderden familieleden, terwijl Lot op een afstand ook de scepter zwaai de over de familiegroepen, die met hem het landbouwstaatje vormden. China be zit ook al minstens 6000 jaren een nooit gestoorde samenleving! Er was ongetwijfeld een keizer, die als opperhoofd door al deze millioenen fa milies werd erkend en stipt gehoor zaamd. maar hij gaf meer de leiding aan het gehele bestuur en was de spreek buis en tolk van de hemelse machten, waarmee, volgens de algemene opvatting des volks, de keizer in bijzondere relatie stond. Voor iedere Chinees was het le ven een samenstelling van twee partijen. De aardbewoners, die een eigen bestaan vormden en deze waren in de volste zin van het woord onafscheidelijk verbon den met de plaats daarboven, die „he mel" of „Tjieng" werd genoemd en het gehele complex voorstelde van de op permachten van alle rangen en kochten, die de aarde en haar bewoners beïn vloedden en bestuurden. Ook wij kennen dit en weten veel beter dan de heidense Chinees de ware juiste verhoudingen. Ook wij leven er naar. Maar voor elke Chinees leeft en bestuurt en critiseert, straft en beloont de Hemel alle mogelijke aardse instellingen en transacties. Moge lijk komt zijn godsdienst in het da gelijkse leven veel meer tot uiting door de duizenderlei dingen, die een aparte vorm aannemen en worden gericht door de verhouding die er is tussen de aard- aardbewoners en de machten daarboven. Het woord „China" reeds betekent niets anders dan het „land, overkoepeld door de hemel". Alle dagelijkse bezigheden, de vorm hunner huizen, de tekens van hun letter schrift, alles wijst op een zeer innig, hecht en onmisbaar verband met de he- melmachten. Als men verder nog be denkt, dat die hemelmachten worden ge vormd door de voorvaderen der families op aarde en dat al hun wel en wee en hun toekomst geheel afhangen van de bestiering van deze godheden, dan be seft u wel. dat iedere Chinees dagelijks zijn uiterste best doet om zijn machtige familiegoden in alles te eren en te beha gen. Dit doet hij door offergaven in geld en natura. Daarom ook is het Chinese volk een der meest-hardwerkende vol keren der aarde. Zeker, er heersen wantoestanden en hun motieven zijn niet altijd volgens on ze christelijke opvattingen. Wij hebben dan ook te doen met een volk. dat met de goddelijke openbaring niet is begena digd. Maar het zedelijk peil. door de le ring van ejgen eminente wijsgeren, als mede door de eeuwenoude kennismaking met de christelijke wereldbeschouwing, is zo hoog gestegen, dat we gerust mo gen zeggen, dat het Chinese volk in wa re beschaving en practische naasten liefde de christelijke hoogten zeer dicht benadert en in de practijk het leven en het gedrag van vele christenvolken overtreft! Het schijnt mij daarom uitge sloten, dat de kanonnen der rode bar baarsheid de eindoverwinning zullen be halen. Een weerzinwekkend godloos systeem zal geleidelijk verwateren en worden beïnvloed door de prachtige be schaving van een volk van 500 millioen, dat alle eeuwen door al zijn belagers heeft opgenomen in het eigen, betere milieu. Moskou is verre van almachtig en het Rijk van China is te groot en te ontoe gankelijk om daar duurzaam invloed te blijven uitoefenen. Mogelijk is deze ca tastrofe het begin en het middel der Voorzienigheid Gods om zelfs uit de drieste aanvallen van de duivel een be tere wereld te scheppen. j4.4N HET BEGIN van een nieuw seizoen de komende maanden lenen zich weer bij uitstek voor de postzegelhobby vestigen wij hier nog eens de aandacht op het verzamelen van postzegels naar christelijke motieven. Het is niet de eerste maal, dat we hier belangstelling vragen voor deze wijze van opzetten van een collectie. Doch juist het feit, dat zoals de ervaring leert, katho- 1 "Xtxfcmar?"" SS'4 L'sSV hodlJM.--,.../): Het hendenkingszegel: 100 JAAR SPOORWEGEN IN AUSTRALIË. lieke verzamelaars hier veel voldoening in vinden, vormt de aanleiding om met een enkel woord nog eens op deze bij zondere manier van beeldverzamelen te wijzen. De laatste jaren heeft de organisatie van deze philatelisten zich over de gehele wereld uitgebreid. In Duitsland waren het de beide Paters Franciscanen Gabriel Schmidt en Clemens Anheuser, die het idee om postzegels met religieuze mo tieven bijeen te brengen, propageerden en in 1942 de vereniging „St. Gabriël' op richtten. Ongeveer tegelijkertijd kwam in de Verenigde Staten de COROS (Collec tors of Religion on Stamps Society) tot stand, terwijl in Frankrijk de „Cercle Philatelique Catholique" sinds 1949 een zelfde doel nastreeft. Nauwelijks een jaar later was er ook in Oostenrijk een soort gelijke postzegelclub, terwijl in 1950 te Sydney een vereniging voor de Austra lische verzamelaars werd opgericht. Van 't met Pinksteren 1953 in Salzburg 'ehouden congres, waar vertegenwoor- iigers van diverse landelijke organisa- ies aanwezig waren, ging een goede pro- Uganda uit. Daar vond ook de stichting /an de „Wereldbond St. Gabriël" plaats, n de daaropvolgende maanden traden oe de Zwitserse verzamelaars van zegels net godsdienstige motieven, een zelfde organisatie uit Brazilië, terwijl dit jaar ook de Italiaanse philatelisten zich aan sloten. Momenteel zijn er in verscheidene lan den reeds propagandisten, die de oprich ting van een afdeling van „St. Gabriel" voorbereiden, zoals in Canada, Luxem burg, Ierland, Portugal, Zweden, Spanje, enz. Zoals bekend bestaat er sinds een zestal jaren ook in ons land een vereniging „St. Gabriël", welke een eigen maandblad uit geeft (redactie J. van Gurp, Noordsingel 110, Bergen op Zoom), waarin men veel wetenswaardigs over verzamelen van postzegels volgens christelijke motieven aantreft. Sinds eind 1953 kan men ook beschikken over een Nederlandse catalo gus, waarin alle postzegels met katholie ke motieven zijn opgenomen. Beginners vooral vinden hier een leidraad voor het samenstellen van een verzameling. De internationale organisatie van phi latelisten, die zich toeleggen op het ver zamelen van meergenoemde zegels is groeiende. Geen wonder, want vinden juist de katholieke verzamelaars in post zegels met religieuze voorstellingen niet iets, dat bijzonder tot hen spreekt? - i v-0 u Brazilië. Dezer dagen werd in Sao Paulo het interna tionaal padvinders kamp 1954 gehouden. Het hierbij afge drukte speciale zegel van 1.20 Crs. (licht blauw) met de af beelding van een padvinder houdt de herinnering aan dit kamp levendig. Duitsland (Bondsrepubliek). De in October a.s. uit te geven weldadigheids zegels „Helfer der Menschheit" zullen af beeldingen bevatten van Kathe Kollwitz, een bekende schilderes; Lorenz Werth- mann, stichter van de „Caritas" organi satie; Berta Pappenheim, de stichtster van de vereniging meisjesbescherming en van pastoor Friedriqh Oberlin, die als opvoed kundige een vooraanstaande plaats heeft ingenomen bij de oprichting van kinder bewaarplaatsen. De waarden van deze serie zijn: 7 4-3 Pf., 10 5 Pf., 20 10 Pf en 30 10 Pf. (Democratische Republiek) De Leipzi- ger Messe vormde ook dit jaar aanleiding tot de emissie van twee zegels in een op laag van resp. 3 en 1% millioen exempla ren van de roodbruine 24 Pf. en de blauwe 35 Pf. De Grimmaische-strasze met kantoor- en handelsgebouwen te Leipzig vindt men op beidé zegels afge beeld. Franse koloniën. Na de vloed van nieuwe uitgiften van het moederland schijnen thans de koloniën aan de beurt te zijn. Deze week kwamen 15 zegels te gelijk in omloop, bestemd voor diverse Franse bezittingen, terwijl er in de loop van November nog een dertiental zal volgen. De nominale waarde der zegels, die deze week verschenen, bedraagt frs. 1692; er zijn zes luchtpostwaarden en drie port- zegels bij. Israël. Van 13 tot 18 October a.s. wordt in Jeruzalem een postzegeltentoon stelling, de TABIM, gehouden ter herin nering aan honderd jaar posterijen in Jerusalem. Naar aanleiding hiervan wor den twee bijzondere zegels uitgegeven. Op de 60 pruta (blauw, geel en zwart) komt een postkoets vooi met een post kantoor uit de 19e eeuw; een postauto en het tegenwoordige hoofdpostkantoor in Israel's hoofdstad vormen de afbeelding voor de 200 pruta (donkergroen, rood en zwart). Italië. Bij het zestigjarig jubileum van de Italiaanse Toeristenbond kwam r frorur yvmi een zegel van 25 Lire (groen) in omloop, waarop men een auto en een wielrijdei aantreft, met in de linkerbovenhoek het embleem van de T.C.I. Monaco. Binnenkort zal de uitgifte plaats vinden van een viertal postzegels, welke gewijd zullen zijn aan de Nobel prijswinnaar, de bekende dr Albert Schweitzer. Aanleiding tot de emissie is het feit, dat Prins Reinier III van Monaco enige tijd geleden aan dr Schweitzer bij gelegenheid van het winnen van de No belprijs, een hospitaaluitrusting voor zijn ziekenhuis in de oerwouden van Lam- barene cadeau gaf. Van de vier zegels draagt de 2 frs, een afbeelding van Lambarene; de 5 frs. het portret van dr Schweitzer; op de 10 frs. komt het ziekenhuis te Lambarene voor, terwijl een 200 frs. luchtpost een tropisch j landschap te zien geeft met in een me daillon deze weldoener van de mensheid. Nederland. Aan de postkantoren zijn thans verkrijgbaar frankeerzegels van 6 ct in de nieuwe uitvoering. De kleur van de zegels, welke in het cijfer- type zijn uitgevoerd, is lichtgrijs. Saargebied. Tegen het einde van dit jaar zullen wederom drie postzegels met toeslag verschij nen, waarop voor komen reproducties van schilderijen met kinderafbeeldingen naar bekende mees ters. De 5 3 fr. brengt een detail van Murillo's werk „Druiven- en meloe nen-eters", op de 10 5 fr. komt Maria de Medici, dochter van Cosimo I voor naar een schilderij van Agnolo Bronzino (1503—1572), terwijl een jongensportret van baron Emil von Maucler van Joh. F Dietrich (1787—1846) de afbeelding van de 15 7 fr. vormt. San Marino. Een reeks van tien zegels met sportfiguren kwam hier van de pers. De aanleiding er toe is ons niet bekend; vermoedelijk zal die er ook wel niet zijn. Voor postzegels met sportfigu ren bestaat er echter de laatste tijd een goede belangstelling en waarom zou het bestuur van dit staatje het dan ook van wege het bekende doel (vullen van de schatkist) niet eens met een nieuwe reeks proberen. De serie bestaat uit: 1 Lire karmijnrood (hardloper), 2 L. violet (schermer), 3 L. roodbruin (bokser), 4 L. blauw (turner), 5 L. sepia (motorrij der), die men hierboven vindt afgedrukt, 8 L. paarsrood (speerwerper), 12 L. rood (automobilist), 25 L. groen (worste laars), 80 L. blauwgroen (hardloper) en 200 L. bruin (turner). Suriname. Vandaag wordt er een herinneringszegel uitgegeven van 15 ct. bij het 25-jarig bestaan van de luchtpost dienst in Suriname. Een gevleugelde post hoorn en een wereldbol komen er op voor. Vaticaan. Naar verluidt zal het bin nenkort te vieren zevende eeuwfeest van de basiliek van St. Franciscus te Assisië o.m. worden herdacht met de uitgifte van een serie postzegels. Voorts staat ons nog te wachten een tweetal zegels ter herin nering aan het feit, dat de H. Augustinus 1600 jaar geleden werd geboren. Ver. Naties. Op 23 October a.s., de „Dag der Verenigde Naties" zal ook dit jaar wederom een tweetal speciale zegels in omloop komen. Zowel op de 3 ct. (don kerpaars) als op de 8 ct. (donkerrood) zal men het volkenbondspaleis te Genève aantreffen. In de Houtrusthallenv te 's-Gravenhage is tot 8 October a.s. het auto-P.T.T.-kan- toor opgesteld ter gelegenheid van de aldaar te houden Damesbeurs. Ter ver zending aangeboden gewone en aangete kende stukken zullen van een afdruk van een bijzondere stempel worden voorzien. iW+S O Cs Op de Noordergronden bij Terschelling is gisteravond de Deense driemast-schoe ner „Hans Egeder" in ernstige moeilijk heden geraakt. Het schip, dat geladen is met hout, zond lichtsignalen uit, waarna de reddingboot „Brandaris" van Ter schelling zee koos. Even na elf uur gis teravond heeft de reddingboot alle "ht opvarenden van de schoener van boord gehaald. De Deen, die ondertussen was afgedreven tot Ameland, is later door de Nederlandse kustvaarder „Leemans" op sleeptouw genomen. In het begin van de avond werden op Terschelling noodsignalen opgemerkt uit de richting van de Noordergronden, ongeveer drie mijl uit de kust. Behalve de reddingboot van de Kon. N.Z.H.R.M. voer ook de sleepboot „Zuidzee" van de rederij Doeksen uit. Een klein vissers vaartuig bleef, terwijl de „Brandaris" on derweg was, ter hoogte van boei E.T. 11 rondvaren, om eventueel assistentie te verlenen. Ook de kustvaarder „Lee mans" bevond zich toen in de nabijheid van de in nood verkerende schoener. Toen de bemanning van het schip werd gehaald, maakte dit reeds zwaar slagzij en was reeds half onder water verdwe nen. Vanmorgen vroeg is de „Leemans" er in geslaagd de Deen op sleeptouw te nemen. Hoofdinspecteur Jean Dides, de centrale figuur in de zaak van het uitlekken van nieuws over geheime vergaderingen van de nationale verdedigingsraad. heeft thans beweerd, dat het hoofd van ce contra-spi- onnagedienst, Roger Wybot. voorkwam op een door de communistische partij opge stelde lijst van een vereniging van com munistische politiemannen. Dides is vorige week tijdelijk uit zÖn functie ontheven, nadat agenten van Wy- bots dienst geheime militaire documenten bij hem hadden aangetroffen, Dides verklaarde, dat de lijst was gevon den tijdens een inval, welke in 1952 ln een gebouw van de communistische partij werd gedaan. De lijst was aan de minister van binnenlandse zaken doorgegeven, maar men had besloten eerst nieuwe fei ten af te wachten ,„uit vrees voor de re actie, die het bekend maken van dit do cument bij het publiek in binnen- en bui tenland teweeg zou brengen". Wybot heeft he verklaringen van Dides later tegengesproken. Hij zeide, dat hij slechts tot één vereniging behoorde, na melijk van „verzetsambtenaren van de nationale veiligheidsorganisatie" Hij heeft voorts een aanklacht wegens laster inge diend met de eis tot schadevergoeding tot een bedrag van 5 millioen francs. De voormalige generaal-majoor Otto Remer, de man, die voornamelijk verant woordelijk was voor het onderdrukken van de tegen Hitier gerichte opstand van 20 Juli 1944 en die na de oorlog een on verbeterlijke en zeer geruchtmakende neo-nazl bleek, heeft zich Woensdag, naar wordt bericht, plotseling aangemeld bij de gerechtelijke autoriteiten te Oldenburg voor het uitzitten van drie maanden ge vangenisstraf, die hü nog altijd te goed had sinds hij in 1952 was veroordeeld we gens laster tegen verzetsstrijders. Sinds Februari 1953 was hij spoorloos verdwenen. Remer werd gisteren even vastgehouden, maar omdat zijn vonnis valt onder een in de tussentijd uitgevaar digde amnestie, is Remer later op de dag weer op vrije voeten gesteld. De directeur van de Amerikaanse pro gramma's voor hulpverlening aan het buitenland. Harold Stassen, heeft Woens dag voorspeld, dat het Sovjet-blok nog vóór het einde van dit jaar financiële moeilijkheden in zijn handel niet het Westen zal hebben, tenzij de Sovjet-Unie meer goud in het buitenland verkoopt. Van de stijging der goud- en dollar reserves der landen van de Noordatlan- tische verdragsorganisatie en West- Duitsland met 2 milliard dollar in 1953 is ongeveer 250 millioen rfollar verkregen door Russische goudverkopen in het Westen. Met betrekking tot het economische herstel van Europa, zeide Stassen, dat alle Europese landen thans in econo misch opzicht op eigen benen staan en een toestand hebben bereikt, waarin economische hulp, behalve in enkele uit zonderingsgevallen. niet langer nodig is.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 5