Nieuwe essays van Chesterton Exclusieve modeschoentjes lemma 6. 106.25 AANDEELHOUDERS WENSTEN HOGER DIVIDEND KONINGIN NAAR DEN HELDER De ongeëvenaarde ESDERS' kwaliteit springt direct in het oog! Drie katholieke romanschrijfsters 85.75 98.75 Hoogovens verdienden in 1953 minder dan over 1952 Edith Summersldll voorzitster Labourpartij Dides' aantijging jegens Wybot 69J5 89.75 98.75 Rebelse Franse socialisten De autobaan Ned. grens- Ruhrgebied PAGINA 11 VRIJDAG 1 OCTOBER 1954 Dorothy Collins, de bewaardster van Chesterton's litteraire erfenis vertelde mij tijdens 'n ontmoeting in de historische universiteitsstad St. Andrews, dat zij druk bezig was met de voorbereiding van de uit gave van een volgende bundel op stellen van G. K. Ditmaal betreft het een selectie van een dertigtal essays uit een totaal van 1500, Welke hij schreef voor de Illustra ted London News. Dertig jaar lang heeft Chesterton „Our Notebook" geschreven voor dit stijlvolle ge- illustreerde weekblad. „Iedere week zonder te missen heeft hij zijn note-book gedic teerd", zo vertelde Dorothy Col lins, „al moest ik G.K. wel eens ervoor losscheuren uit een kring van kinderen waarmee hij op de grond lag te spelen." „Het is ge makkelijk uit dit grote aantal 'n boeiende selectie te maken; som mige opstellen zijn uiteraard te eigentijds om nu nog interessant te zijn, maar dan blijft er toch nog genoeg over." De historische romancier Arthur Bryant, die op het ogenblik „Our note-book" schrijft in de Illustra ted London News, zal een inleiding schrijven voor deze verzameling essays die bij Heinemann zal uit komen. Pamela Frankaus beste roman Antonia White Barbara Pollard Geert priesters maar militairen Bruce Marshall is in zijn laatste Only Fade Away (Constable; 12 s. 6 d.l overgestapt van priesters naar imilitairen, wat ongetwijfeld een frisse bries doet waaien door zijn nieuwe boek. Hij begon rich langzamerhand teveel te herhalen m zijn vrij stereotype figuren van deftiae prelaten en eenvormige abbes Rassenstrijd Peter Abraham's autobiographische Teil Gehoorzaamheidsproblematiek Kinderen en volwassenen n«an« DIVIDEND VERHOGING ZOU ONJUISTE INDRUK WEKKEN Evelyn Waue.h letuRs voort mods\ MODESHOW' Bezoek aan Marine en bui gerij LEIDINGWATER VOOR BOERDERIJEN Denk er om, dat U morgen niet thuis blijft zitten Want deze week zijn bij van Haren de nieuwste modesnufjes op schoengebied binnengekomen Uitpiuntend in elegance, kwaliteit en pasvorm Schoen voor schoen, gewoon een droom, de wens van elke vrouw. Voor iedere voet een modieus en comfortabel schoentje Ga nog morgen even kijken. Bij van Haren slaagt U zeker. anö so FILIAAL TE SCHIEDAM: HOOGSTRAAT 14-18 VERLAGING ENGELSE TRANSPORTVERZEKERINGS' TARIEVEN Getooid met Russische orchidee HERENCOSTUUMS Ex-minister Bruite aan 't woord WINTERJASSEN 89.75 95.75 125.75 GABARDINE REGENJASSEN Duits antwoord op Ned. nota BINNENWEG PLEINWEG 196 ZELFWASSERIJ IN ARNHEM BILLITON MIJ SURINAME OPGERICHT APPARATENFABRIEK TE NIEUWKOOP LONEN IN HET GRAFISCH BEDRIJF Van dezelfde uitgever ligt hier voor mij het nieuwste boek van Pamela Frankau: A Wreath for the enemy (Heinemann; 12 s. 6d.). Dit is de achtste roman van deze katholieke schrijfster, dochter van de romanschrijver Gilbert Frankau, die zelf ook kort voor zijn dood in de Katho lieke Kerk is opgenomen. Pamela Frankau's boeken kenmerkten zich tot nu toe als goed geschreven ro mans, die met uitzondering van enkele passages niet boven de middelmaat lagen. In haar laatste boek echter stijgt zij ver boven haar vroeger oeuvre uit én door scherpte en levendigheid van karakter tekening én door de confrontatie met de grote problemen van het leven die zij behandelt op een toon, die noch badine rend is, zoals bij zovele romanciers, noch opdringerig. De hoofdfiguur is het vroegrijpe meisje Penelope, dat opgegroeid in het bohé mien milieu van haar artistieke ouders aan de Rivièra zich aangetrokken voelt tot de „burgerlijk-correcte" buren, de Bradleys. De enige zoon van deze familie Don is de tweede belangrijke figuur in het boek die vooral het contact legt met de katholieke ideeën, die in dit boek op de achtergrond spelen. Prachtig van te kening zijn de twee society-leeuwinnen de Duchessa de Terracini en Cara met haar onafscheidelijke poodles, die indi- recht beiden een belangrijke rol spelen in de psychische ontwikkelingsgang van Pe nelope. Het is jammer dat de compositie ongewoon en ingewikkeld is waardoor de eenheid van het verhaal langs zeer zwakke verbindingslijnen voert. Een tweede katholieke romancière, die de laatste jaren sterk naar voren treedt is Antonia White. Na een lange periode van stilte die gevolgd is op haar min of meer autobiographische roman „Frost in May" heeft zij voör het eerst weer van zich doen spreken door de publicatie van „The Lost Traveller", een roman geba seerd op de gedachte van Augustinus „Ieder heeft zijn eigen hart te dragen door dit sterfelijke leven; ieder hart blijft gesloten voor 'n ander hart'Deze prach tige psychologische studie van een ge^in van drie mensen die volkomen langs el kaar heen leven is gevolgd door 'A"6 Sugar House", de tragedie van een mis lukt huwelijk in de theater-wereld, en nu door een verzameling pakkende korte verhalen door Antonia White gebundeld- in Strangers (The Harvill Press, 10 s. 6 d.). Deze uitstekende verhalen vallen uit een in twee groepen prachtige karakter silhouetten van een Belle Chandler, de boosaardige sensatie-jaagster, van Miss Hislop, de would-be Carmelietes; en de verhalen met een „twist in the tail", het verrassende slot waarin vele Engelse schrijvers een meesterschap hebben be reikt. 'n Typisch voorbeeld hiervan is An- tonia's White's verhaal „Strangers'dat de titel geeft aan het boek en het ver rukkelijke kostschool-verhaal de „Saint de „mère" met de engelachtige glim lach! Een rijk gevarieerde collectie. Een derde katholieke romanschrijf sterBarbara Pollard, voormalig communiste, heeft, haar eersteling „Honey out of tlie Rock", een studie in jalousie, spoedig laten volgen door een tweede roman ,,A Point of Balance (Eyre Spottiswopde, 11 s. 6 dj, de studie van een jong meisje dat door haar moeder in de steek gelaten zonder enige verstandelijke en morele basis op- Pamela Frankau groeit in het schraperige droefgeestige milieu van haar tante, die zowel aan liaar als aan de commensaals die zij houdt, moet verdienen. Eenmaal losge barsten uit deze atmosfeer volgt zy het pad van zovele dergelijke meisjes, die niets hebben om op terug te vallen dan bittere herinneringen; zij raakt gefasci neerd door bohemienachtige en links georiënteerde vrienden. Toch trouwt als gevolg van een teleurgestelde liefde voor een cynische deserteur, een uiterst degelijke katholieke officier Majoor Bush. Hét huwelijk wordt een wislwk- kinq. Catherine keert terug «aar ftef milieu waar Bush haar vergeefsheeft getracht bovenuit te trekken. Majoor Bush zelf komt gelouterd ™9e}°°Jh»£ liefde uit deze tragedie tevoorsenm. Dnunlas Hvde, de voormalige commw nist, sloot dit boek Ve rnet de verzuchting: „Haar moreei goe de karakters zijn veel beter getekend dan haar slechte; alleen al uit artistiek oogpunt gesproken, hoop ik dat zij zich meer concentreert op de eerste groep Hier plonst hij ons midden in de wereld van het leger", met zijn .traditie en zijn hardheid- zoals gebruikelijk neemt Mars hall ook geen blad voor de mond in zijn V°Het "hoofdthema is de wraak van Her- miston op een oud schoolkameraad Strang Metaren, die hem als jongen eens een ver diend pak slaag had gegeven en nu heel zijn leger-carrière achtervolgd wordt door Hermiston die zijn superieur in rang ts Marshall heeft de katholieken die in hei boek voorkomen al de andere onsympa thieke rollen toegedacht. worsteling als kleurling om zich een openuar «s «£•-■ - Abraham hier zi n taal beschrijft P^ac wecken' tot een menswaardig bestaan, en riin strijd voor het volgen van zijn levens- rnenfne een litteraire carrière, geschreven vol emotie en toch zonder bitterheid. D? sloppen van Johannesburg verschillen soms niet veel van het milieu van Mrs Stowe's llncle Tom's Cabin. Het gezagsprobleem wordt op origine.e wijze behandeld door Aartsbisschop T.D Roberts S.J. in een onlangs verschenen boekje Black Popes (Longmans- 8 s. 6 d De schrijver van dit boek is de bisschop van Bombay, dm piaa^ maak voor een Indiër, de latere kardinaal Gra- cias. De titel verwijst vooreerst naar di populaire naam van de Generaal der Je zuïeten: de zwarte paus. Maar tegel J neemt de schrijver het woord „Pope PaDa" in de oorspronkelijke betekenis van vader" En zo komt hij tot de onder. titel „Gezag, zijn gebruik en misbruik" In een reeks hoofdstukken, oorspronkelijk verschenen als tijdschriftartikelen, gaat hij na de rechten en plichten van het gezag in de Kerk. Het gezag moet op twee benen staan: macht en verantwoordelijk heid. In een historische beschouwing laat hij zien hoe ook kerkelijke gezagsdragers misbruik maken en feitelijk gemaakt heb ben van hun gezag, door die tweede fac tor- de verantwoordelijkheid, te vergeten Tevens behandelt hij de ware gehoorzaam heid, die geen slaafse maar verlichte ge hoorzaamheid dient te zijn. De kinderpsyche in zijn houding tot de volwassenen is een thema dat de laatste jaren ook meermalen in een roman verwerkt is. Een voorbeeld hiervan is ook L. P. Hartley's boek The Go-be- t w c e n (Hamish Hamilton, 11 s.). Het boek heeft in Engeland veel opgang ge maakt en een goede pers gehad. Humor en ironie ontbreken niet in dit boek maai over het geheel ligt toch een waas van droefgeestigheid. Een oude vrijgezel ver telt hoe hij als jongen van 12 jaar ver wikkeld is geraakt in een liefdesaffaire van twee mensen die hem als intermediair gebruikten. Door het tragische verloop van deze affaire krijgt hij een schok die hem zijn geheugen doet verliezen en hem wantrouwend maakt tegenover het leven Als zestiger keert hij terug naar de plek van het drama en ziet daar een van de vroegere geliefden terug. Het boek is on tegenzeglijk knap geschreven. Of het echter als beschouwing van een oudere een juiste peiling is van de jongenspsyche, is niet zo zeker Ter vergadering waren vijftien certifi caathouders aanwezig, van wie er enke len na de verklaring van de lieer Ingen Housz het woord voerden. De heer Jus.l"s Meyer bracht in hét midden, dat hij zien met het standpunt van de directie dat een herwaardering van het kapitaal niet gewenst is, volledig kon verenigen, al was het reeds daarom dat de nominale waarde van een aandeel hem niets zegt. maar ook omdat een herwaardering van het Duitse bezit belasting zou kosten. Spreker kon echter niet in alle opzich ten de zienswijze van de directie delen. Met name achtte hij het opjuist. dat de te verrichten bijbetaling voor de verwer- vin" van het meerdere bezit aan aande len in de Dortmunder Hörder Hutten Union tot een onbekend bedrag ten laste van de exploitatierekening is gebracht Deze betaling vormt geen verliespost, want men heeft ei^een bezit voor terug gekregen. Als zodanig had de kostprijs onder het hoofd deelnemingen op de ba lans moeten-worden gebracht. Voorts achtte de heer J. M. het ook onjuist om van de noodzaak tot zelffi nanciering te spreken. Een emissie van de Hoogovens zou onder de huidige om standigheden op de kapitaalmarkt z.i. met open armen worden ontvangen. Evenmin zag spreker er de noodzake lijkheid van in, om, zoals het bestuur kennelijk wenst, het dividend op 10% te stabiliseren. Een aandeel is geen obliga tie. Voor 12% dividend was slechts r 1,5 millioen meer nodig geweest en dan nog had er f 8,5 millioen opzij kunnen wor den gezet. De liquiditeitspositie is toch verre van catastrophaal. Het succes met de Breedband had z.i. ook wel met 2% fc/m* 6N HUISHOUVING r 4 i daags. 2, 2.30, 8 en 9.30 Zaterdagmiddag 2 uur GRATIS KINDERMATINEE Toneelspel door het Leids Kindertoneel met het detec tiveverhaal „Tom Poes en Ollie B. Bommel" SPORTDEMONSTRATIES Zaterdagmiddag Tafeltennis Zaterdanav. Rolschaatsen 130 ATTRACTIEVE stands Vele interessante en leer- shows rijke 's Morgens tot 12 uur gratis kopje koffie Zaterdag 2 Oct. uitreiking van een groot aantal waar devolle geschenken on. GOUDEN DAMESARM BAND HORLOGE, RUTON STOFZUIGER en MARTINI REGENMANTEL Geopend van 1017 19-23 uur Zondag gesloten ^Toegangsprijs 11 Kindéren I 0.60 i Modeshow i 0.25 Op Vrijdag 15 October a.s. «al H. M. de Koningin een bezoek brengen aan Den Helder bij gelegenheid van de herdenking van het feit, dat op die dag een eeuw ge leden de eerste adelborsten aan boord van Zr. Ms „De Rijn" werden geplaatst om daar hun opleiding tot zee-officier te ont vangen. Enkele jaren later werd deze op leiding voortgezet in het thans nog be staande en befaamde Koninklijk Instituut voor de Marine. Den Helder heeft, zoals bekend, deze gelegenheid aangegrepen om van 10 tot en met 17 October een feestweek te organiseren, in nauwe samenwerking met de Koninklijke Marine. De Koningin, die per auto in de Marine- stad arriveert, zal van 's morgens tien uur de Hoge Gast zijn van de Marine. H. M. brengt dan o.m- een bezoek aan het Jubile rende instituut en zal ook in in de Ko ningssloep een rondvaart maken door de nieuwe haven. Des middags om twee uur begint het eigenlijke bezoek aan de stad. De Konm gin wórdt dan door het gemeentebestuur ontvangen op het stadhuis. Ook maakt Zij een rijtoer door de gemeente en zal dan o.m. een kijkje gaan nemen in de nieuwe speeltuinen en het Dorus Rijkershofje, woonplaats van oud-redders. Tenslotte zal H M. een zanghulde van de jeugd in ont vangst nemen op het feestterrein aan de Kanaaldijk. Duizend kinderen brengen dan met medewerking van drie muziekkorpsen een kleppersmars ten gehore, terwijl ze - honderd oudere zangers eveneens voor H M zullen zingen. Omstreeks vier uur zal het bezoek van Koningin Juliana aan Den Helder eindigen. In de gisterenavond gehouden raadsver gadering van de gemeente Winterswijk is met algemene stemmen besloten een cre- diet van 1.125.000 beschikbaar te stellen voor het aansluiten van 357 boerderijen aan het gemeentelijke waterleiding be drijf. Tengevolge hiervan zullen de tarieven met ingang van 1 Februari 1955 met 30"" worden verhoogd. Binnenkort zullen nog meer aansluitingen tot stand worden ge bracht daar nog zeer veel bewoners van de buurtschappen klagen over slecht of onvoldoende drinkwater meer dividend kunnen worden gehono reerd. De heer In-gen Housz verklaarde n.a.v. een en ander dat de raad van commissa rissen zich met de hoogte van het d - dend volledig had kunnen verenigen. Aan een stabiele dividendpolitiek wordt door het bestuur waarde gehecht. De re sultaten van het afgelopen jaar waren minder dan die van het vönge jaar, ter wijl er geen enkele reden is om aan te nemen, dat het lopende jaar beter zal zijn. Een dividendverhoging zou onder deze omstandigheden een onjuiste indruk wekken en wat het open staan van de kapitaalmarkt betreft, moet men er re kening mede houden, dat de situatie daar erg op en neer gaat Het bestuur volgt een politiek van de lange lijn. Waardering van het gehele aandelen bezit in de DHHU op het toevallige be drag van bijbetaling zou naar de mening van de directie een onjuist beeld geven. Aangezien er geen inkomsten uit worden getrokken is het verstandig de waarde ring op één gulden te handhaven. Als de transactie het volgend jaar is afgewik keld zal het bedrag van de bijbetaling worden bekend gemaakt De heer J M bleef bij zijn mening dat de verlies- en winstrekening een gecon strueerd eindcijfer te zien gaf. mede.door de politiek van dividencstabihteit Waar om wordt de belastingreservering niet vermeld? Uit de verstrekte cijfers kan niet worden opgemaakt dat er minder is verdiend dan vorig jaar. Een andere certificaathouder zag nog 'n totaal van 3.8 millioen op de balans, waaraan door het bestuur een bestemming voor aandeelhouders zou kunnen worden gegeven, t w. ƒ2 6 millioen agioreserve en 1.2 millioen onverdeelde winst. De heer Ingen Housz verklaarde hierop dat het be stuur zich over de agioreserve Wel had beraden, maar uitkering van het betreffen de bedrag in contanten Is wetteljjk niet toegestaan en voor een uitkering in aan delen had men geen aanleiding kunnen vinden. In de interessante serie van korte mono- graphieën over bekende litteraire figuren uit het verleden en uit onze eigen tijd heeft de knappe katholieke auteur en volksvertegenwoordiger Christopher Hoi- lis een biographie uitgegeven van zijr, tijdgenoot Evelyn Waugh (Long mans). Op een levendige en penetrerend wijze schetst hij hierin de ontwikkeling die deze meester van de spot heeft door gemaakt van zijn satyre „Decline and Fall" naar zijn analyse van de werking van Gods genade in een oud katholiek geslacht zoals Waugh deze getekend heef' in „Brideghead Revis-ited". Ook bespreek* hij de nadien verschenen boeken van Waugh van wiens hand wij nog, gezien zijn betrekkelijk jeugdige leeftijd, vele romans kunnen verwachten. Zijn eerst komende boek zal waarschijnlijk het twee de deel zijn van een trilogie die begonnen is met „Men at arms". Dit journaal mag niet afgesloten worden zonder het overlijden te herdenken van een bekend Londens tijdschrift voor lette ren en kunst John O' London's Weekly In de vooroorlogse jaren had dit populaire weekblad, waaraan schrijvers als Max Beerbohm, Rebecca West en Winston Churchill medewerkten, zelfs een oplage van 80.000 bereikt. Halfweg de maand September heeft de directie dp uitgave moeten staken. Wederom een verschijnsel van de dalende belangstelling voor litte raire periodieken 7D ÜED" Unieke sportschoen, sierlijke snit, porocrèpe Elegante pump. Bijzondere pasvorm In zwart an beige leder In zwart leder Charmante flat, In diverse kleuren Chique pump gemakkelijk. In zwart suède WET TE EVENAREN Het Instituut van Londense Assura deuren heeft de premie voor transport en cascoverzekering t.a.v. staking, relle tjes e.d. gehalveerd tot 6 d. per 100. Risico's verband houdende met oorlog worden bij dit tarief niet gedekt. Gezien de onderhanden uitbreidingen en de plannen, die daartoe nog In studie zijn, werd voorts gevraagd of bij uitvoering van deze plannen de financiering uit eigen middelen zou kunnen geschieden. Deze zaak was echter naar de directie ver klaarde. nog in studie. Voorstellen daartoe zullen nog aan de raad van commissaris sen moeten worden gedaan, zodat men zich zolang nog van uitlatingen dienaan- gaande moest onthouden. Over de resultaten van het lopende jaar deelde de heer Ingcn House mede, dat deze tot nu toe ongeveer geljjk zi)n aan de gemiddelde uitkomsten van het afgelo pen boekjaar. De staalmarkt heeft gedu rende enige maanden een belangrijke in zinking te zien gegeven, doch op het ogen blik gaat het weer beter. Over de verdere ontwikkeling wordt echter zeer verschil lend geoordeeld, zodat de directie zich niet durft wagen aan een uitspraak over de resultaten van het gehele jaar. Woensdag is dr Edith Summerskill tij dens een vergadering van het bestun- van de Britse Labourpartij te Scarborough tot voorzitster van de party verkozen voor het jaar 1954-1955. Op een receptie, die daarna werd gehou den, droeg dr Summerskill, zoals men weet, de enige vrouw in de recente La- bour-missie naar Rusland en communis tisch China, een orchidee, die haar uit Moskou was toegezonden door een onbe kende afzender. Aangezien, naar men zich zal herinneren, tijdens het verblijf van de missie te Moskou de heer Georgi Malen kof zelf een boeket bloemen voor mevrouw Summerskill had geplukt in de tuin van een Moskouse villa, waren alle receptie- gangers in hoge mate geïntrigeerd door deze nieuwe Russische bloem. De nieuwe voorzitster verklaarde nog aan Reuter tijdens haar bestuursperiode alles in het werk te zullen stellen om be zoeken tussen het Oosten en het Westen te bewerkstelligen. Ik heb hierover reeds gesproken met Malenkof en de Chinese premier Tsjoe-eri-Lai, aldus mevrouw' Summerskill. Zuiver kamgaren slank kledend 1 -rij model, in grote verscheidenheid van moderne smalle streep- en wafeldessins. In 3 series: De voormalige Franse minister van bin nenlandse zaken, Charles Brune, heeft het Woensdagavond opgenomen voor de chtt van de Franse contra-spionnagedienst, Roger Wybot, wiens naam, volgens de ge schorste hoofdinspecteur Dides zou zijn voorgekomen op een door de communis tische party opgestelde lijst van met haar sympathiserenden. Dides had verklaard, dat besloten was Wybot's gangen na te gaan, toen zijn naam op genoemde lijst was gevonden. Wybot noemt het stuk een vervalsing en hij zai Dides aanspreken voor een schadevergoe ding van vijf millioen franc wegens smaad Oud-minister Brune heeft nu verklaard dat het onwaar is, dat hij verdenking koesterde jegens Wybot en dat hij daarom diens arbeidsterrein had beperkt. „Indien er lijsten met namen van politiefunc- tionnarissen bij een onderzoek in 1952 in gebouwen van de communistische partij zijn gevonden, kunnen deze op zich zelf geen bewijs vormen voor een gebrek aao betrouwbaarheid van de kant van deze functionarissende uitleg van Dides is daarom verkeerd", aldus de oud-ministei Moderne in het zo gewilde Scandi- navianmodel, vervaardigd van 100% wollen, half- zware velours en flausch- stoffen. In 3 series: in prachtige, beproefde kwaliteit welke een lange 'evensduur garandeert. Het dagelgks bestuur van de Franse socialistische party heeft besloten ond minister Pierre Olivier Lapie nit de party te stoten wegens diens actie tegen de E.D.G,. niettegenstaande het feit, dat de partyleiding had bepaald, dat de fractie leden het legerplan moesten steunen. Wegens hetzelfde feit werden de afge vaardigden Charles Lussy en Jean Chariot voor de duur van vijf jaar uitgesloten van het bekleden van partijfuncties. Voor alle andere socialistische afgevaardigden in de nationale vergadering en de assemblee, die tegen de E.D.G. hebben gestemd, gein! dezelfde maatregel voor de huidige zit tingsperiode van het parlement. Het dagelijks bestuur der partij maakte echter tevens bekend, dat het de nationale partijraad, die in het begin van het vol gende jaar bijeenkomt, zal aanbevelen deze strafbepalingen op te heffen, voor zover de betrokkenen „door hun optre den hebben aangetoond, dat zij thans strikt de partijdiscipline in acht nemen en de wii van de partij in hun openbaar op treden eerbiedigen." De Westduitse regering heeft Woensdag in een nota aan de Nederlandse regering gesuggereerd, dat gestreefd zai worden naar een gemeenschappelijke financiering van de aanleg van een autostrada van Ne derland naar het Ruhrgebied. De bondsre gering heeft deze suggestie gedaan In haar antwoord op de Nederlandse nota, waarin werd voorgesteld de autostrada van Em merik naar Oberhaüsen vóór het einde van 1958 te voltooien. De Nederlandse regering verklaarde zich in deze nota bereid in hetzelfde tijdvak de voortzetting der autostrada op Neder lands gebied uit te voeren. De Duitse re gering heeft in haar antwoord toegegeven, dat zij de noodzaak inziet om de nog ont brekende schakel tussen Nederland en het grote net der Duitse autowegen te leggen, doch zij vestigt er de aandacht op, dat zij om financiële redenen geen kans heeft ge zien deze autoweg op het bouwprogramma der komende jaren te bandhaven. De kos ten van de geprojecteerde dubbele auto weg worden op negentig millioen mark geraamd. Bij haar suggestie om tot een gemeenschappelijke financiering over tp gaan, heeft de Westduitse regering verwe zen naar de aanbevelingen voor de Inter nationale financiering van de Europese wegenaanleg, die op de Jongste conferen tie der Westeuropese ministers van ver keer besproken zijn. De Bondsregering heeft zich in haar oüt- woordnota bereid verklaard opnieuw te overwegen of het mogeiyk is altham een gedeelte van de autoweg Oberhausen- grens alsnog op het Duitse programma voor de eerstkomende jaren te plaatsen. Zij denkt daarhy aan het traject Oberhan- sen—Wezel, dat ongeveer de helft van de afstand van Oberhaüsen naar de grens bedraagt (Van onze correspondent). In navolging van verschillende soort gelijke instellingen in diverse grote steden van ons land. heeft ook Arnhem thans zijn zelfwasserij gekregen en wel op Sehaaps- ürift. in de onmiddellijke nabijheid van grote complexen flatgebouwen Deze zelf- wasserijen zijn een ware uitkomst voor de huisinoëdêrs, die nu in de gelegenheid worden gesteld met de daarvoor door de inrichting beschikbaar gestelde machine rieën zelf de was te verzorgen buitenshuis. De inrichting maakt een gerieflijke In druk en is het best te vergelijken met een dameskapsalon. Ook hier zijn ver schillende boxen opgericht, waarin de deelnemende huisvrouwen de beschikking krijgen Over de nieuwste was-, spoel- en droogapparaten Zij kunnen vooraf de tijd bepalen, waarop zij in dit moderne „was lokaal" hun wekelijkse was willen doen. Door de N.V. Billiton en de N.V. Be- leggings Mij Billiton is opgericht de N.V. Billiton Suriname te 's-Gravenhage. Doel is het oprichten, het exploiteren en het beheren van ondernemingen en bedrij ven, zo van mijnbouw en van andere nij verheid als van handel, enz. Het maatschappelijk kapitaal bedraagt 15 millioen, verdeeld in 1000 aandelen serie A, 1000 aandelen serie B en 13.000 aandelen serie C, alle groot 1.000. De beide oprichters nemen tezamen deel voor alle aandelen A en B en 1000 aan delen C. Valstorting van deze 3000 aan delen geschiedt in contanten. De N.V, Billiton Mjj voert de directie. Reeds enige tijd werden er onderhande lingen gevoerd over de vestiging van een fabriek in Nederland van de „British Thermostat Company", een industriële onderneming in Londen, die zich bezig houdt met de vervaardiging van preciiie- instrumenten. De gemeenten Emmen, Zeist en Nieuw koop waren het aantrekkelijst voor da Britten en tenslotte werd Nieuwkoop uit verkoren, om de nieuwe industrie binnen zijn grenzen te mogen herbergen. Reeds in Maart 1955 zal de eerste fabriekshal, die een lengte krijgt van 12 bij 50 meter en waarin direct 120 personen aan de slag kunnen gaan, worden geopend. De fabriek zal de naam „N.V. De Tedding- ton" krijgen en zich speciaal toeleggen op de vervaardiging van fijn-apparatuur zoals medische instrumenten, radio-tele foons, zenders voor vliegtuigen enz. Wanneer alle fabriekshallen die ge deeltelijk als montagebouw uit Engeland zullen worden aangevoerd in gebruik zijn, bestaat er werkgelegenheid voor 400 mensen, van wie 35 pet vrouwelijke arbeidskrachten. Slechts weinig onge schoolden zullen er een plaatsje kunnen vinden. Aan alle formaliteiten ls reeds voldaan Engeland heeft toestemming ge geven voor de nodige Investeringen en ook de Nederlandse regering heeft haar goedkeuring gegeven. Derhalve kan en zal in November met de bouw wordeh be gonnen. In de Staatscourant maken rijksbemid delaars bekend, dat partijen bij de collec tieve arbeidsovereenkomst voor het gra fisch bedrijf in verband met de regerings mededeling van 20 September j.l. de loon» bepalingen van bedoelde C.A.O. met 8 pet hebben verhoogd en van de aldus gewij zigde bepalingen algemeen verbindend verklaring hebben aangevraagd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 11