Het Guinea-prohleem van ex :plo< Londen voor nieuwe stakingen Tocht door „Dal van duizend heuvels" Reik Uw hand aan medemens Reclasseren is constructieve arbeid verrichten DE VORST DOET INTREDE IN EUROPA r Mandemenfjes n Sr.* \.U wrnmimmmw m Herfst over het polderland schap Na de regen komt de vorst opzetten in ons werelddeel Vrijdag 1 October 19o4 Grote groepen havenarbeiders leggen het werk Prins Bernhard in Zuid-Afrika Oranje Vrijstaat trots op verwantschap met Nederland neer Triëst-accpord spoedig ondertekend België beproeft nieuwe verkeerssystemen Opbrengst zomer- zegels 1954 De Naulilus aan Amer. marine overgedragen Nationale Reclasseringsdag vraagt medeleven en medewerking aller Fatemi protesteert tegen verhoor Overal sneeuwval en temperaturen onder nul DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Voor de rest: herhalingen V. - IIJilllSlllitllimiiitiH nm mmmmmmmimmrnmM 'd --* d UITKIJKEN IN UTRECHT EN GOUDA Treinenloop naar Rotterdam „Beivogen en ontdaan Kansen voor N ederlanders In Washington verluidt: Bijna dertien procent meer dan in 1953 Drie motieven Niet.: „Straf uitzitten' Wij schrijven zeer welbewust „worden voorbereid op hun terugkeer in de sa menleving" en niet „hun straf uitzitten Want als men van nabij kennis neemt van het reclasseringsbezoek, de arbeid en de ontspanning, het familiebezoek, de taak van de sociale ambenaar. van de reclasseringsambenaar, van de voorbe reiding op de voorwaardelijke invrij heidstelling, nadat de daarvoor in aan merking komende delinquent twee-derde van zijn straftijd heeft doorgebracht, kortom als men tot het verheugende in zicht komt dat door dit alles iets ten goede is bewerkt in de gedetineerde, dan zegt men ook met volle overtuiging, dat er nu mét deze op de drempel der vrijheid staande gedetineerde iets-moet gebeuren. Hem helpen, hem de hand rei ken. Getallen IWaarom mandement? _J WEERBERICHT Visjinski komt met een ontwapenings v oor stel - 11_ i. l o.i» UAninA»J. i sieve aard jn zich jarenlang hebben verzet. Misschien had Visjinski daarom juist anderhalf uur nodig om eerst het Westen en in hoofd zaak de V.S, te overladen met beschul digingen, beledigingen en, vooral, laster. Het waren de bekende „gramofoon- plaat-thema's", welke hij aanvoerde. De Sovjet Unie heeft eerbied voor de souve- reiniteit van andere landen, mengt zich niet in andermans interne aangelegen heden en bepleit „al veertig jaar" een politiek van vreedzame coëxistentie. Daartegenover staan dan de „oorlogs zuchtige klieken" in de V.S. en, daar sprak hij ditmaal zeer uitvoerig over, in Duitsland. Hij ging fel tekeer teg ende pogingen Duitsland te herbewapenen, welke de verdeling van dit land perma nent zouden maken. Hij voer niet min der heftig uit tegen de Z.O.A.V.O. Een ander oud stokpaardje was de vertegen woordiging van Peking in de V.N. „waavoor de Sovjet Unie zou blijven strijden" ditmaal aangevuld met nieu we aanvallen op Tsjang Kaï Tsjek en de Amerikaanse rol op Formosa en in de Chinese wateren. (De Sovjet Unie lan ceerde later nog een formele schriftelijke Aan het einde van zijn eerste ruim anderhalf uur durende rede de V-N.-Assemblée, welke, zoals te doen gebruikelijk, gewijd was aan de verheerlijking van de, o zo vreedzame!, bedoelingen der Sovjet Unie in een wereld, waarin vooral de V. S, als oorlogszuchtige misdadigers opereren, verraste de leider van de Sovjet-delegatie, Visjinski, zijn gehoor met een nieuw Russisch ontwapeningsplan. Dit plan zou, naar Visjinski verklaarde, gebaseerd moeten zijn op bet in Juni van jaar do^r Groot Brittannië en Frankrijk gedane ontwapeningsvoorstel, dat toen, in de sub-commissie van de V. N.-ontwapeningscommissie bij monde van Malik te Londen verworpen werd. Hoewel de Westelijke gedelegeerden het no" te vroeg achtten om een oordeel ov-er de nieuwe Russische voorstellen te «even, merkten zij echter na afloop van Visjinski's rede op, dat op het eerste gezicht een nieuw en ietwat hoopvoller perspectief was geopend. Visjinski's Plan beoogt de aanvaar ding'van een verdrag, op te stellen door de V. N.-ontwapeningscommissie. Bij au verdrag zouden aanvankelijk een tijdelij ke daarna een permanente controlecom missie in het leven moeten worden geroe- De eerste commissie, welke zou staan onder de Veiligheidsraad, krijgt tot taak informaties in te winnen inzake bepaalde ontwapeningsverplichtingen, welke de deelnemende staten in dit «"ff® op zich nemen. Deze verplichtingen zou den moeten zijn: een vermindering van 50 pet, binnen zes maanden m hun bewapening, hun strijdkrachten en van hun op de nationale b^r°ting voor de defensie uitgetrokken hedraggeba seerd op de stand van 31 December law resp. voor wat het begrotingsbedrag be treft op het jaar 1953. Wanneer dit eenmaal gebeurd is komt de tweede fase, volgens het. Russische plan. Deze behelst een verdere verminde- r.ng van bewapening, strijdkrachten en defensieuitgaven en bovendien de oprich ting van een permanent contrölelichaam, dat moet waken over de naleving van een uit te vaardigen verbod van atoom- en waterstofwapens en alle andere wapens, die een massale vernietiging kunnen ver oorzaken. Dit internationale orgaan zou de bevoegdheid van een werkelijke inspectie krijgen om te verzekeren, dat het verbod ook inderdaad wordt nageleefd. Een en ander moet dan gebaseerd zijn op het FransBritse voorstel van Juni j.l. (Dit FransBritse voorstel dat, zoals gezegd, ter sprake werd gebracht op de besprekingen 'oyer ontwapening van de subcommissie van de V. N.-ontwapenings commissie in Juni j.l. te Londen - werd toen door de Sovjet-Unie verworpen). Het plan bepleitte de invoering van .een totaal verbod op atoomwapens, zoals de Russen eisten, maar in stadia. De over gang naar ieder volgend stadium te be ginnen met het staken van uitgaven voor atoomwapens tot bet staken van de pro ductie en het aanwenden van voorraden voor vreedzame doeleinden zou dan iedere keer afhankelijk ziin van twee voorwaarden: nl. de doorvoering van spe cifieke maatregelen, genomen om de con ventionele wapens te beperken en, ver volgens van de werkelijke voortgang, die ir. het lopende stadium werd gemaakt met het effectief functioneren van het ïnter- nat'onale controle-orgaan, dat een alge meen ontwapeningsverdrag verplicht zou stellen. Op de Londense conferentie waren de Russen eindelijk bereid gevonden een in ternationale controle te aanvaarden, maar hun ontwerp voorzag toen slecbts tn een verbod van „atoom-, waterstof- en andere wapens tot massavergiftiging", dat tege- Kjk met het instellen van een internatte- naai controle-systeem van kracht zou worden. De Westelijke vertegenwoordi gers in de subcommissie, de Verenigde Staten. Groot-Brittannië, Frankrijk en Canada voelden begrijpelijkerwijze mets voor de aanvaarding van een „atoomver bod". terwijl op het moment van het van kracht worden van dit verbod absoluut geen garantie bestond, dat het contröle- ergaan wel effectief zou kunnen werken. Het Russische voorstel werd daarom eveneens verworpen). De heer Visjinski kan zijn westelijk collega's allerlei lelijks naar het hoofd slingeren, maar als er vooruitgang schuilt in zijn jongste ontwapeningsvoorstel, dan zit dat juist in het feit, dat de Sovjets eindelijk althans iets van de Westelijke voorstellen aanvaarden, waartegen zij klacht tegen de beweerde schending van het internationale recht in open zee door Tsjang's marine, die, zoals bekend, bij de blokkade van het Chinese vasteland sche pen heeft opgebracht, waaronder verschil lende van achter het IJzeren Gordijn). De toon van Visjinski's rede was zo heftig, dat de Britse gedelegeerde, Sel- wynn Lloyd, verklaarde, dat op deze ma nier de internationale spanning eerder toe dan afnam. Hij wilde echter aan Visjinski's plan nauwlettend aandacht schenken. Ditzelfde verklaarde ook de Amerikaan Lodge, die verder niet inging op Visjinski's aanval op zijn land. Eerder op de dag had de Indonesische minister van buitenlandse zaken Sunar- jo in de Algemene Vergadering ver klaard, dat de kwestie-Nieuw-Guinea een zaak van levensbelang is welke een ge vaar vormt voor de vrede en de veilig heid in Zuid-Oost-Azië. Minister Sunarjo zei: „Dit vraagstuk is sinds de overdracht van de souvereini- teit tegen het einde van 1949 ernstiger en van explosiever aard geworden, ener zijds door de aanhoudende weigering van Nederland om de in 1952 onderbroken onderhandelingen te hervatten en ander zijds door de versterking der bezettings strijdkrachten in West-Irian". Hij zeide, dat zijn delegatie „verrast" was door de toon en de opmerkingen van de Australische minister van buitenland se zaken, Casey, „te meer na de gematig de toon, waarin de Nederlandse gedele geerde sprak". Hij zeide te erkennen, dat Australië, „als bestuurder van Oost-Irian", een na tuurlijk en begrijpelijk belang stelde in hetgeen in een aangrenzend gebied ge beurde, „doch de felheid van de Austra lische reactie n.a.v. deze kwestie kwam ons als onevenredig groot voor". Sunarjo zeide, dat zijn regering „nooit een aanspraak op Oost-Irian heeft doen gelden en dat ook nu niet doet". Door de kwestie voor de V.N. te brengen „pogen wij onze landgenoten te bevrijden van het koloniale bestuur, wij pogen het laatste vraagstuk op te lossen, dat voort vloeit uit onze strijd voor de onafhan kelijkheid. Wij hebben geen expansie neigingen noch hebben wij enig besluit genomen t.a.v. gebieden buiten onze nationale grenzen", aldus de minister. Ai"; cr I Si-v Urn j'1: ?V':' Van 3 October af zullen als gevolg van de werkzaamheden aan het Centraal Sta tion te Rotterdam de treinen van Utrecht naar Rotterdam en Den Haag tijdelijk zo zijn samengesteld, dat het voorste gedeelte voor Den Haag is bestemd en het achterste gedeelte voor Rotterdam. Josef Swiatlo, een hoge functionaris van de Poolse geheime politie, heeft na zijn vlucht uit Polen in December 195o gebroken met het communisme en, zoals in Washington werd bekend ge maakt, in Amerika politiek asyl ge kregen. Swiatlo spreekt voor de „Voice of America" tijdens een pers conferentie. Prins Bernhard heeft Donderdag per auto een tocht gemaakt naar het dal van de duizend heuvelstussen Pieter- Maritzburg en Durban, waar hij Woensdag' op weg van Pretoria naar Durban overheen gevlogen was, om hei prachtige landschap van dichtbij te kunnen zien. Hoewel Woensdag de drukste dag tot dusver van Prins Bernhards reis was. zag de Prins er Donderdagochtend uit gerust uit. De tocht naar het dal is in de plaats gekomen van een vrije ochtend. De Prins was vergezeld door de gouverneur van Natal, Shepstone. en de Nederlandse ambassadeur in Zuid-AfrikaVan den Berg. Na terug keer in Durban gebruikte Prins Bern hard een speciaal bereide schotel van kerrie en rijst, alvorens naar Bloem fontein te vertrekken. In het dal van de duizend heuvels heeft de Prins voor het eerst een kijkje genomen in een Zoeloe-dorp. Het gezelschap ver toefde er ongeveer een uur. De Prins nam ferto's van dansende Zoeloes in hun trad, tionele versieringen van kralen. Bij het verlaten van het dorp kreeg de Prins kraalwerk, wandelstokken en andere git ten voor Koningin Juliana en de vier Prinsessen. Leden van het gevolg van de Prins heb ben de begroeting te Durban „verbazing wekkend" genoemd. Prins Bernhard heeft tot gouverneur Shepstone gezegd, dat hij „diep bewogen" is door de hartelijke begroeting, die hem Woensdag te Durban ten deel is gevallen. Hij zeide er „zeer ontdaan" door te zijn, dat zovele mensen er over hadden ge klaagd, dat zij hem Woensdag tijdens zijn rit door de stad niet hadden kunnen zien, doordat hij in een gesloten wagen had ge zeten. Hij vroeg Donderdag om een open auto, maar ongelukkiger wijs was een dergelijke auto niet beschikbaar. De Prins toonde zich er door teleurge steld dat hij niet meer van het landschap had gezien, daar hij minder dan dertig uur in Natal is geweest. De Prins zeide tot lui tenant-kolonel G. Sonderman, de tweede piloot van zijn „Dakota", dat hij graag eens naar Zuid-Afrika wilde terugkeren voor een langer bezoek en meer reizen naar door negers bewoonde streken en jachtvelden- In Bloemfontein, de hoofdstaat van Oranje Vrijstaat en de juridische hoofd stad van de Unie, arriveerde de Prins Donderdag 4 minuten te laat, daar hij zijn Dakota stuurde naar de burgerluchthaven mplaats van naar het vliegveld te Bloem- spruit en zijn vergissing moest herstellen. De Prins werd begroet door de minister van Justitie, C. Zwart, de administrateur van Oranje Vrijstaat, J. J. louche en door een grote menigte. Tweehonderd vijf tig Ne derlanders zongen het Nederlandse volks- lied. Toen de administrateur van Oranje Vrij staat later op een officieel diner te Bloem fontein een dronk instelde op de prins zei hij dat Zuid-Afrika met zijn grote rijk dom aan mineralen en vruchtbare bodem mensen en kapitaal nodig heeft en aan Nederland prachtige kansen bood. Eer. groot deel van de inwoners van de Vrij staat waren trots op hun bloedverwant schap met Nederland. „Onze taal is ook zo nauw verwant aan het Nederlands, dat wij hierdoor ons meer bewust worden van de nauwe band, die tussen onze twee lan den bestaat". In zijn antwoord zeide prins Bernhard dat de betrekkingen tussen Nedrriarfcf en Oranje Vrijstaat altijd van bijzondere aard waren geweest. Hij was blij provincie te bezoeken in het ja=>r. dat bloemfontein het eeuwfeest van d.- stichting vaii de oude republiek had gevierd. Zelfs voor de stichting van de vrijstaat hadden er Ne derlanders geleefd in het gebied tussen de Oranjerivier en de Vaal. Hij haalde de namen van enkelen van hen op en stipte de geschiedenis aan van de vriend schappelijke betrekkingen tussen Neder land en de Vrijstaat. Prins Bernhard zei, dat hij reeds de nieuwe ontwikkelingen tn het Noorden van de provincie had leren kennen, waaraan zovelen van zijn land genoten een actief aandeel hadden. „Hoe wel hun inspanning van andere aard is dan die van de eerste Nederlandse pioniers dragen deze Nederlanders ook het hunne bij tot de opbouw van een nieuw land". Donderdag hebben 1.500 arbeiders van de z.g. „koninklijke" groep van Londrns.i dokken op een massavergadering besloten onmiddellijk in staking te gaan ter onder steuning van het geschil van twee hon derd havenarbeiders, die een boycot van .twee dagen hebben Ingesteld tegen het 11.281 ton metende schip „Haparangi". Deze dokwerkers, die voor stukloon werken, staakten het lossen van dg lading vlees uit Nieuw-Zeeland, omdat van hen verlangd werd de lading te sorteren en dit portaer-werk het 'ossan i vertragen waardoor hun verdiensten minder zouden In de z.g. „koninklijke" groep van dok ken werken 7.000 arbeiders. Men verwacht dat velen van hen zich zullen aansluiten bij de 1-500 arbeiders, die reeds tot staking besloten. Het laden en lossen langs de Theems wordt hierdoor ernstig bedreigd, aangezien de actie wellicht door ander e dokken zal worden overgenomen. Intus sen wordt in de reparatiedokken te Lon den nu reeds voor de elfde dag gestaakt door ruim 8.000 arbeiders, waardoor het reparatiewerk op bijna honderd schepen in 22 dokken in het gedrang komt. D«t leden van 39 benden in de federatie van scheepsbouw- en mecaniciëns-vakorgam- saties ziin bii deze staking betrokken. In gezaghebbende kringen te Washing ton verwacht men, dat zeer spoedig een definitieve regeling vbor de toekomst van Triëst zal worden getekend, vermoedelijk te Londen. Gedurende negen maanden zijn te Lon den „zeer delicate" onderhandelingen ge voerd tussen Joegoslavische. Italiaanse, Britse en Amerikaanse diplomaten. Alleen over enkele kwesties van ondergeschikt belang zou nog overeenstemming moeten worden bereikt, maar over alle belang rijke vraagstukken zou men het eens zijn geworden. Over enkele dagen zal in België een proef worden genomen met nieuwe ver keerssystemen. Onder meer zullen op ge vaarlijke kruispunten de zijwegen auto matisch geblokkeerd worden. Alle rode of groene lichtreclames langs de wegen zullen verdwijnen, terwijl men erop zal toezien dat de verlichting van étalages niet verbindend is. De rijkswacht zal verder uitgerust worden met kleine snel le auto's, die voorzien zfjn van een luid spreker en een radio-telefonische ver binding. In 1958 zal België over een net van 700 snelwegen beschikken. Deze wegen zul len slechts gebruikt mogen worden na betaling van een jaarlijks tolrecht. De minister van verkeerswezen heeft voorts een wetsontwerp ingediend, dat auto bestuurders verplicht zich te verzekeren tegen ongevallen. Voertuigen, die ouder zijn dan vijf jaar zullen in de toekomst aan een techni sche controle onderworpen moeten worden. Bestuurders van zware vracht auto's zullen op geregelde tijden een medisch en psychotechnisch onderzoek moeten ondergaan. De opbrengst van de zomerzegels, die in Mei en Juni werden verkocht ten bate van instellingen voor maatschappelijk werk. volksgezondheid en culturele zorg, is groter geweest dan het vorige jaar. Een bedrag van 140.820.55 kan onder een aantal Inrielürgrn worden verdeeld. Dat is 12.7 procent mper dan in 1933, toen een bedrag van 132.938.58 werd uitgekeerd. Donderdag is de Nautilus de eerste onderzeeboot ter wereld, die door atoom kracht wordt voortbewogen, officieel door de scheepsbouwers overgedragen aan de Amerikaanse marine. De opperbevelhebber van de Atlantische vloot admiraal Jerauld Wright zei, dat de Nautilus nu een totaal nieuw experiment was maar binnen de volgende tien jaar waarschijnlijk als een ouderwetse machine beschouwd zou worden, als de gebeurte nissen een even snelle gang bleven houden als in de afgelopen tien jaar. Wij smeken God, aldus de admiraal, dat de vreselijke kracht, die de Nautilus voortdrijft, nooit gebruikt zal behoeven te worden voor vernietiging. Amerika moet echter een onderzeese jager hebben de eerste taak van de Nautilus om de steeds toenemende kracht van de Russi sche vloot te evenaren. Indien er één dag door zijn jaarlijkse traditie en belangrijkheid in het ge meenschapsleven de volle sympathie en daadwerkelijke medewerking van 't Ne derlandse publiek ondervindt, dan is dat zeker wel de Nationale Reclasserings dag, die dit jaar op Zaterdag 2 October zal 'plaats vinden. Weliswaar duurt de actiepenode voor de Nationale Reclasseringsdag van 20 September tot en met 3 October, doch de centrale datum waarop zich de volle activiteit ontplooit, is gesteld op 2 Oc tober. Deze dag heeft naast de inzame ling van gelden voor de reclasseringsar- beid ook tot doel aan het reclasserings- werk grotere bekendheid bij de bevol king te geven. Zoals bekend, gaat de Na tionale Reclasseringsdag uit van de Ver eniging van Reclasseringsinstellingen, omvat derhalve alle gezindten en kan zich deswege met het volste recht tot het gehele Nederlandse volk, ongeacht godsdienstige of politieke overtuiging, richten. In 'de belangstelling voor en de mede werking aan het werk van de reclasse ring openbaart zich van de zijde der be volking een drietal motieven, waardoor de reclasseringsarbeid met succes moge lijk wordt gemaakt. Er is namelijk op de eerste plaats het sociale verantwoor- delijksgevoel. dat de weldenkende mens er toe beweegt steun te verlenen aan de reclassering, die een onmisbare en diep menselijke sociale arbeid is. Doch het reiken van de hand aan de gevallen medemens, zijn maatschappe lijk en zedelijk richtingsbesef te helpen versterken in het belang van die mens persoonlijk maar ook in het belang van de gehele gemeenschap, betekent een werk van barmhartigheid, waarin het christelijk geweten wel zeer evident spreekt. Waar bovendien op de Nationale Re classeringsdag, religie en politiek moe ten plaats maken voor een nationaal gemeenschapsdoel, daar blijkt ook het solidariteitsmotief nog altijd van bin dende waarde te zijn in onze zo gediffe rentieerde samenleving. Dat het Nederlandse volk in eendracht hier kan samenwerken, vindt voorzeker zijn oorzaak in het feit. dat reclasseren constructieve arbeid is, waarmee de be trokken delinquent en de maatschappij gebaat zijn. Wij werden in staat gesteld de veelzijdige waarde van de resociali serende en reclasserende werkzaamhe den gedurende de detentie in de practijk gade te slaan, door een bezoek aan de strafgevangenis „Nieuw-Vosseveld" te 1 Vught, waar jeugdige delinquenten van 18 tot 25 jaar, die minstens tot één jaar gevangenisstraf veroordeeld zijn, wor den voorbereid op hun terugkeer in de samenleving. M Dat doet voor ons de reclassering, die daarbij evenwel noch de morele noch de stoffelijke steun van de gemeenschap ontberen kan. Er worden per jaar, voor de veroordeling van de verdachten, plm. 9000 reclasseringsrapporten uitgebracht. Dat betreft dus negen duizend gevallen mensen, die de reclassering mede wil helpen opstaan. Vrij constant lopen er in Nederland 13000 toezichtgevallen van de reclassering: dertienduizend mensen dus. aan wie een kans werd geboden om weer hun plaats en weg in de maatschappij te kunnen vinden. Voor deze sociaal-christelijke arbeid vraagt, de reclassering ons aller mede leven en steun. Op de Nationale Reclas seringsdag. Zaterdag 2 October, zal Ne derland het bewijs hiervan kunnen le veren. De 37-jarige Hoessein Fatemi, minis ter van buitenlandse zaken in de afgezet te Perzische regering van Mossadeq, heeft Donderdag geprotesteerd tegen een be sluit van de rechtbank om hem in zijn bed naar de rechtszaal te brengen. Fatemi, die terechtstaat op beschuldi ging van verraad, had Donderdag ge zegd, dat hij niet bij de hervatting van de terechtzitting aanwezig kon zijn. De president van de rechtbank, brigade generaal Ghotbi, las daarop vier attesten van legerdokters voor, volgens welke Fatemi gezond was Fatemi zou lijden aan de oude wonden, die hij in 1952 door een schot van een godsdienstige fanaticus en in Maart van dit jaar bij zijn arrestatie door messte ken van de menigte heeft opgelopen. Chrissemeuje (Mevr. Ch. Kornebeek— Baks), de oudste inwoonster van Ne derland, wordt morgen 105 jaar. Zij woont te Eibergen reeds 105 jaar in hetzelfde huis, waar zij ook nu nog dagelijks haar aardappeltjes schilt. ,-In deze tijd van ontwikkeling voelen wij ons gesteld voor het probleem in welke consequentie het vruchtbare beleid van Onze Voor gangers moet worden gehandhaafd wanneer men daarbij bezinning op en aanpassing aan de nieuwe tijd en de nieuwe mens tot gelding wii. doen komen. Dit bracht ons er ton hen katholieke volk van Nederland een mandement voor te leggen over de katholiek in het openbare ieven van deze tijd". In de Centrale Pyreneeën, in het Jura- gebergte, in de Vogezen en in de Noord- ïtaliaanse Alpen is sneeuw gevallen. In Noord-Italië vroor het op sommige plaat sen in de nacht van Woensdag op Donder dag bijna zeven graden- Autorijders hebben de waarschuwing ge kregen, dat zij kettingen nodig hebben voor de hoge Zwitserse passen naar het Zuiden, met name de Susten-, Grimsel- St Gotthard- en Grote St Bernardpassen In midden Zweden zijn verscheidene dorpen door zware sneeuwval geïsoleerd Door een sneeuwstorm werden hier bomen ontworteld en telegraafpalen omgerukt. Ook de Beierse Alpen hadden sneeuw In 't Zwarte Woud, het Taunusgebergte eo het Sauerland is eveneens de eers :<t sneeuw gevallen. In West-Oostenrijk wordt een sneeuwstorm gemeld. Het ve<- moest eerder dan in andere jaren van du zomerweiden gehaald worden. Langs ds Oostenrijks-Duitse grens zijn tempera turen van 14 graden vorst waargenomen. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van vanavond tot morgenavond, lulat: Overwegend droog weer met veranderlijke be wolking. Tot matig of vrij krachtig toenemende wind tussen Zuid-West en Zuid. Opnieuw ho gere temperaturen. Zaterdag 2 October: Zon op 6.41, onder 18.17 u. Maan op 12.45, onder 20.14 uur.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 1