Dr NEHER NAM AFSCHEID Spaaks compromis-pogin Scelha krijgt ook het vertrouwen van Kamer Labourcongres oblemen voor voor De Londense conferentie W aterwegenproblemen moeten gesplitst Commandeur in de Nederlandse Leeuw Socialisten willen afschaffing van zieken huiskosten PAGINA 7 VRIJDAG 1 OCTOBER 1954 In Rijnland PARATYPHUS NIET DOOR BOEZEMWATER Gent dringt aan op prioriteit DE ON BEKEN DE VERZETSMAN Graf gefusilleerde burgers te Den Bosch gevonden DIAMANTEN KLOOSTER- FEEST PATER STANISLAUS GOUDEN KLOOSTER JUBILEUM JONGEN IN DE WAAL VERDRONKEN GOUDEN JUBILEUM KLOOSTER RE PARATRI C EN TE MAASTRICHT Congregatie bestaat honderd jaar HOOGENBOSGH SCHOENEN Bevredigende gang van zaken DOOR AUTO GEDOOD Bij oversteken met bromfiets aan de hand SOVJET-UNIE WIL INDON. RUBBER KOPEN Nog geen beslissing over levering genomen De Sovjet-Unie heeft te kennen gegeven belangstelling te hebben voor de aankoop van 100.000 ton rubber uit Indonesië, aldus heeft P.I. Aneta van bevoegde zijde vernomen. (Van onze correspondent) Tijdens de verenigde vergadtring van het hoogheemraadschap Rijnland heeft de dijkgraaf, mr Slagter, stelling genomen tegen de bewering, dat Rijnland schuld zou hebben aan de paratyDhus-epidemie in de duinstreek rond Kajwjjk. Het uitbreken van de ziekte houdt geen verband met het boezemwater van het hoogheemraadschap, aldus verklaarde de dijkgraaf. Het nieuwe gemaal in Katwijk werkt op volle kracht om het boezem water regelmatig te verversen. Aanvankelijk meende men dat de para- typhus in Noordwijk aan het verontreinig de water van Rijnland te wijten zou zijn. Intussen is echter gebleken, dat de paling- venter. die de onvoldoende gerookte palingen te Katwijk verkocht, ook in Noordwijk zijn waar aan <!e man heeft gebracht. De venter is daar met zijn eigen waar letterlijk van het feestterrein ge kogeld, aangezien de geur en de smaak van de paling verre van fris waren. De Belgische staatsminister De Schrij ver verklaarde tijdens een te Gent ge houden bijeenkomst van leden van het gemeentebestuur en afgevaardigden uit economische, sociale en politieke kringen, dat naar zijn oordeel de problemen, die verband houden met de BelgischNeder landse waterwegen moeten worden ge splitst en de regeringen der beide landen over elk dezer problemen afzonderlijk dienen te onderhandelen. De heer Van de Putte gaf op deze bij eenkomst namens het actie-comité voor de verdediging der Gentse havenbelangen een commentaar op het verslag, dat door dit comité werd ingediend bij de autori- teiten naar aanleiding van het rapport der BelgischNederlandse commissie voor de waterwegen. Volgens het comité zou bij de onderhandelingen te weinig de nadruk gelegd zijn op het verdrag van 1895 Het comité acht het noodzakelijk, aan de hand van deze conventie, nauwkeurig te be palen wat de rechtspositie van België is tegenover de machtspositie van Neder land. De burgemeester van Gent, Merchiers, verklaarde, dat de Nederlandse eisen, wat de aanpassing van het zeekanaal en de bouw van een nieuwe sluis te Terneuzen betreft, beslist te hoog zijn gesteld. Ook hij drong aan op een scheiding der pro blemen. waarbij prioriteit aan Gent ge geven dient te worden. Aan de rechtma tige eisen van Gent, zo zeide hij. zal geen afbreuk gedaan mogen worden door de Nederlandse Deltaplannen. Bij graafwerkzaamheden voor de bouw van een villa in de voormalige tuin van het Gewestbureau der Rijkspolitie aan het Julianaplein te Den Bosch, stieten werk lieden op een graf. waarin zich de stoffe lijke resten van twee mannelijke personen bevonden. Bij een nader onderzoek kwam vast te staan dat de beide mannen tijdens de be zettingstijd gefusilleerd moesten zijn. het geen bleek uit de met kogels doorboorde schedels. In bedoeld bureau waren des tijds diverse Duitse „Dienststellen" geves tigd. De gravendienst van het ministerie V3n Oorlog te IJsselsteijn heeft de resten dezer gefusilleerde burgers doen opgraven ter identificatie. Ook de Italiaanse Kamer van Afgevaar digden heeft Donderdag (met 294 tegen 264 stemmen) een motie van vertrouwen in de regcring-Scelba, ingediend na een debat over de schandaalzaak-Wilma Mon- tesi, aanvaard. In deze motie wordt verklaard, dat de regering „gedurende het gehele verloop van de zaak-Montesi de haar betamende eerbied voor de loop van het recht heeft getoond". Premier Scelba zeide vóór de stemming, onder herhaalde, venijnige interrupties van communisten en linkse socialisten: „Ik verklaar plechtig, dat de regering niets te vrezen heeft van het thans lo pende gerechtelijke onderzoek. Ik hoop, dat de schuldigen zo spoedig mogelijk zullen worden gestraft, en dat de on- schuldigen zullen worden gezuiverd van de, door de fegens hen uitgebrachte be schuldigingen, op hen geworpen blaam''. Hij vervolgde: „De oppositie is bezig personen te veroordelen, voordat het zelfs nog bekend :s of zij wel terecht zullen staan en dat uitsluitend om de regering in een kwaad daglicht te stellen. Da oppositieleiders hebben gepoogd de arres tatie van Piero Piccioni uit te buiten, om de regeringsleiders ter verantwoording te roepen. Zou de oppositie hetzelfde mis baar hebben gemaakt, indien de arrestan ten eenvoudige arbeiders of kantoor- employé's waren geweest?". „Geen enkele regering", aldus Scelba. „kan verantwoordelijk worden gesteld voor het optreden van een ambteloos burger Wat zouden de heren van de op positie wel zeggen, indien zou blijken dat Saverio Polito onschtildig wordt bevon den?" (Polito, de voormalige Romeinse hoofdcommissaris van politie, wordt er van beschuldigd na de beweerde moord op Wilma Montesi de dader geholpen te (Van onze correspondent). Zondag 3 October hoopt de eerw. zus ter Maria Nazianze, in de wereld mej G. Alofs, de dag te herdenken, dal zij 50 laar geleden intrad in de orde van de Zusters van het Goddelijk Kind. Ter gelegenheid van dit jubileum zal zij op die dag met haar familieleden bijeen zijn in het St Luidinahuis te Etten. Om kwart over 10 wordt uit dankbaarheid een H. Mis op gedragen. De Stanfriesboot ,,Regge" van de re derij v. d. Schuyt uit Amsterdam onder kapitein Rienksma, is Woensdag ten Noorden van het Friese uiteinde van de Afsluitdijk op de Friese zeedijk geslagen. De „Regge" in zijn benarde positie. Op de conferentie van de Labourpar- tij te Scarborough is Donderdag de toe zegging gedaan, dat onder de volgende Britse socialistische regering liet huren van bedden in ziekenhuizen zal worden afgesehaft. Rijk en arm zullen dan ge lijkelijk op een vrij bed moeten wach ten, aldus is medegedeeld door het Brit se parlementslid Margaret Herbison. Zij deelde mede. dat in de Britse hos pitalen ongeveer 54.000 bedden zijn voor de chronische zieken, terwijl er 9.000 pa tiënten op de wachtlijst staan. Het aan tal voor betalende patiënten gereserveer- de bedden bedraagt iets meer dan 6.100. De kosten hiervoor bedragen 100 tot 250 gulden per week. De Labourconferentie beleefde een zeer rustige dag na de opgewonden de batten der vorige dagen over de inter nationale politiek en, meer speciaal, de Duitse herbewapening. Een groot aantal binnenlandse problemen kwam aan de orde. Betreurd werd o.m. het afnemend aantal landarbeiders, in verband waar mee critiek op het conservatieve land bouwbeleid werd geoefend. Nadat het congres zijn medeleven had betuigd met de tegenslagen welke de Britse vliegtuigindustrie door de Cornet- vliegrampen had geleden, werd plotse ling een nota ingediend om de vliegtuig industrie te nationaliseren. Deze reactie was zelfs de Labour-executieve te bar. Bij liet in ontvangst nemen van de motie sprak een bestuurslid zijn verbazing uit over deze stap en vroeg de indiener of hij soms meende, dat bij een genationali seerde industrie de rampen niet zouden zijn voorgevallen! (Van onze correspondent). Het negenjarig zoontje van de familie Tuinberg uit Rotterdam, varende op het sleepschip ,,St Joseph", is Woensdag op de Waal tussen de dorpen Echteld en Ochten overboord geslagen en verdronken. Uit een der woonvertrekken zou de jongen voor zijn vader, die in het.ruim aan het werk was, een bankje halen. Ver moedelijk is de knaap in het gangboord tegen een stapel luiken gelopen en daar door over boord geslagen. Toen het kind niet bij de vader terugkeerde, werd deze ongerust en toog op onderzoek uit. Men vond de jongen evenwel niet. Korte tijd later trof men het bankje drijvende aan. Woensdagavond was het stoffelijk over schot nog niet gevonden. Op Zaterdag 30 October a.s. hopen de zus ters Reparatciren te Maastricht het 50- jarig jubileum te vieren van haar kloos ter aan de Kapoenstraat en tevens het 100. jarig bestaan van haar congregatie. Het is bekend hoeveel goeds deze zusters jaar in jaar uit voor de stad Maastricht gedaan hebben door haar beschouwend le. ven van aanbidding en gebed. De burgerij van Maastricht zal deze zus ters, die in zeer bescheiden omstandig heden leven, als feestgeschenk een som gelds aanbieden, bestemd voor het nood zakelijke onderhoud van kapel en klooster De gang van zaken bij Hoogenbosch' Schoenen N.V' gedurende het eerste half jaar 1954 was zeer bevredigend. Ondanks het slechte zomerseizoen, gaf de omzet in paren en in geldbedrag een aanmerkelijke stijging te zien. De directie ziet het tweede halfjaar met vertrouwen tegemoet. Op de Leidsestraatweg in Den Haag, ter hoogte van de Marlotlaan, is gisteravond een verkeersongeval gebeurd, dat de 56-jarige heer J. de N., wonende in de Reinkenstraat aldaar, het leven heeft ge kost. Vermoedelijk is de heer De N. van het fietspad gegaan om, met zijn brom fiets aan de hand. de drukke rijweg over ta steken naar de Marlotlaan. Hij is daar bij gegrepen door een auto, bestuurd door de 26-jarige D. H. de B. uit Leiden, die iD de richting Wassenaar reed. Hij kreeg een schedelbasisfractuur en overleed tij dens het vervoer naar het ziekenhuis Bro- novo. Hieraan werd toegevoegd, dat reeds maanden geleden tussen Indonesische er, Russische autoriteiten contact werd op genomen over het aanknopen van handels betrekkingen. De besprekingen begonnen in Londen tussen functionarissen van de ambassades van beide landen. Men kon toen niet tot overeenstemming komen, o.a. omdat de Russen rubber van hoge kwa liteit uit Indonesië wensten te betrekken, terwijl Indonesië slechts bereid was lagere kwaliteiten te verkopen. De besprekingen werden in Amsterdam hervat, eveneens door daar ver'oeven ie diplomatieke functionarissen. Bij die ge legenheid deelden de Russen "'••de bereid te zijn tot aankoop van 100.000 ton rubber van lagere kwaliteit. Men zou van Indo nesische zijde nog geen beslissing hier omtrent genomen hebben, aldus deeide men van bevoegde zijde aan P.I. Aneta mede.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 7