MOSKOU LAATTEEN KANS VOORBIJ GAAN H. Vader over de atoomoorlog Onze dagelijkse puzzle SPORTSPEL SPANNING Gezond idee, rook KAVEEWEE weer aan RADIO-PROGRAMMA'S Concertgebouw-orkest naar Amerika Vergane schoener op sleep naar Delfzijl Het Amerikaanse antwoord op de „Cornet" TWsnraak tot medici te Castel Gandolfo De Ronde van Europa zonder Belgen vijftig jaar in één woord VOL-maakt PAGINA 9 VRIJDAG 1 OCTOBER 1954 Amsterdam-Rotterdam- New York Deense schipbreukelingen op Terschelling Zwolle, stu- ,5^1 d|fc~Ji P. NEDERHAND EVENAARDE NED. RECORD 110 M. HORDEN Oplossing van gisteren Horizontaal: 1 kp, 3 tal, 6 ba, 8 aa, 9 ode. 10 ok, 11 sabel, 14 kaste, 17 tram, 19 ster. 20 dr, 21 sop, 23 ar, 24 ork, 25 olm, 26 en. 27 iep, 29 pa, 31 egel, 33 hels, 35 massa, 37 NIELSEN EVENAARDE WERELDRECORD 880 YARDS Opzienbarende demonstratie VOETBAL IN FRANKRIJK Vü?l W 1 v door OTTWELL BINNS (Van onze Amsterdamse redactie) Amsterdam heeft het Concertgebouwor kest. dat vanochtend met een extra trein van het C.S. voor zijn tien weken durende tournee naar Amerika vertrokken is, een hartelijk afscheid bereid. Op het eerste perron—West, anders bet domein van de internationale treinen, kortte de Amster damse Folitiemuziekkapel o.l.v. Johan Pinkse met vrolijke marsen de tijd, die de 110 leden van het orkest met hun fa milie in totaal ongeveer 350 personen, nog restte voor hoofdstationschef De Jong om twee minuten voor negen het sein tot vertrek gaf. Het was een gezellige drukte op het Sta tion. De orkestleden namen afscheid van die familieleden, die de reis naar Rotter dam, waar het gezelschap zich inscheept op de Rijndam van de H.A.L. niet konden meemaken. Tal van belangstellenden maakten nog een praatje en intussen vloog de tijd voorbij. Het gehele bureau van de Stichting Donemus, wier directeur, de heer André Jurres. lid van het bestuur van de Nederlandse Orkest Stichting, ook naar de V.S. meegaat en die in Amerika van de gelegenheid gebruik zal maken om propa ganda te maken voor de Nederlandse mu ziek, wuifde met partituren. En een groot gejuich ging op, toen de trein het C.S. uit- stoomde. De twee dirigenten bevonden zich niet bij het gezelschap. Eduard van Beinum is al eerder met de Noordam vertrokken en Raphael Kubelik zal op 7 October van Luzern per vliegtuig de reis naar New York maken. Het eigenlijke afscheid van het orkest volgde in de foyer van de Rijndam. Gisteren om kwart voor acht is de reddingboot „Brandaris" op Terschelling gearriveerd met de acht bemanningsle den aan boord van de Deense schoener „Hans Egcder". De schoener was op weg van Jacobstad in Finland naar L'Oricnt in Frankrijk, toen hij, zoals Donderdag in dit blad gemeld, op de Noordergronden in nood kwam te verkeren. Kapitein Toxopeus van de „Brandaris" vertelde gisteren op Terschelling, dat de redding zeer werd bemoeilijkt door de hoge zee. Bovendien maakte het schip 25 graden slagzij, zodat de „Brandaris" niet aan de lijkant kon komen om de schipbreukelingen aan boord te nemen. Zij moesten allen via het achterschip van boord worden gehaald. De bemanning van het verongelukte schip, van wie de kapitein is de 29-jarige Wallen tin Preben Jagd, is ondergebracht in hotel Nap op Terschelling. Nadat het kustvaartuig „Leemans" Woensdagnacht vergeefs had geprobeerd, het wrak op sleeptouw te nemen, slaagden gisteren de sleepboot „Zuidzee" van de rederij Doeksen en de Duitse sleepboot „Seevalke" erin, verbinding tot stand te brengen. Gepoogd wordt, de „Hans Egeder" naar Delfzijl te slepen, hetgeen een moeilijk karwei is, omdat men bijna niet met het schip kan manoeuvreren. Het ligt grotendeels onder water en drijft op zijn deklast. Op de rivier de Eems bij Delfzijl wil men proberen bet schip ge deeltelijk leeg te pompen. zet" is een bijna klassiek voorbeeld van misvatting, of van opzettelijke verdraai ing van feiten. Mevrouw Chamaya uit Moskou lichtte haar lezers met ernstige stem over het gebeurde in: „het niets vermoedende vis sersvolk van het eiland was van de ene dag op de andere onderdaan geworden van een machtsdronken kapitalist". machtsdronken kapitalist". Arundel pareerde deze aanval door een invitatiebrief aan mevrouw Charnaya te schrijven, waarin hij haar verzocht de eerste vrouwelijke gast op zijn eiland te zijn ter gelegenheid van een wedstrijd in tonijn vissen in September en October 1954. De invitatie, in het Russisch ver taald, werd eind 1953 aan haar verstuurd. Tot op heden is nog geen antwoord van mevrouw Charnaya ontvangen. „De uitnodiging", verklaarde Arundel gisteren, „is nog steeds van kracht. De veertig beestachtig behandelde inwoners van Outer Baldonia zullen zich gaarne opmaken om de Russische vrouw, die met woord, zij het nog niet metterdaad, voor hen in de bres is gesprongen, op waardige wijze te ontvangen, zodra zij besloten heeft hun een bezoek te bren gen". OOK HIER zijn de kinderen weer naar school. Parijs, dat in Augustus zonder kinderen leek, toont ze nu in allerlei soortenen kleuren. Zo wij onze Indo nesische hebben, de Ville Lumière her bergt gele kinderen, bruine kinderen, zwarte kinderen en tal van variaties daar tussenin. Evenals ten onzent brengen vaders en moeders hun spruiten naar' school. Die spruiten dragen, als ze naar de lagere school gaan, de traditionele schortjes. Wanneer ze er een jasje over heen heb ben, kan men niet zien, of het jongetjes of meisjes zijn. Want de schortjes lijken dan op rokjes. Ook in het Quartier Latin is de lucht vervuld van het Rentrée des classes. Op de Boul Miche zit de voorhoede van het studentenleger, dat straks de Sorbonne zal binnentrekken, zich te koesteren op de terrassen van de café's, waar slechts af en toe een plaatsje vrij komt. Hier even eens tal van rassen en tevens een grote verscheidenheid in klederdrachten. Geen uniforme uitrusting, afgezien dan van de gamin-kledij en haardracht, die intussen meer in St Germain des Prés thuishoort. Daar toont een der grote universiteits boekhandels in een etalage het verschil tussen de studieboeken van een aantal studentengeneraties. Van 1820 tot 1954 en voor tal van vakken. Rentrée des clas ses We hebben in het vaderland zo pas. toen het nieuwe-,schooljaar inging, een onder wijzeres Iroren zeggen, dat de „nieuwe oogst" niet bepaald voortreffelijk is en in ieder geval minder dan in de vooraf gaande jaren. - Wanneer men hier de kranten en tijd schriften inkijkt en speciaal de talrijke plaatjes beziet, waarvan ze wemelen, vindt men de nodige aandacht aan de De Amerikaanse vliegtuigfabriek „Boeing Aircraft" heeft bekend gemaakt, dat het passagiersvliegtuig met straal aandrijving B-707. het Amerikaanse ant woord op de Britse „Cornet", met ver scheidene personen aan boord een proef vlucht van Seattle (staat Washington) naar Portland (Oregon) heeft gemaakt, waarbij een afstand van 250 km in een kwartier tijds werd afgelegd, hetgeen dus neerkomt op een snelheid van ruim 1.000 km per uur. Alle Belgische deelnemers aan de Ronde van Europa hebben zich aangesloten bij hun landgenoot Couvreur, leider in het Algemeen klassement van de Ronde van Europa, die uit protest tegen een beslis sing van de jury weigerde verder aan deze ronde deel te nemen. Zoals bekend kreeg Couvreur na de tijdrit Luxemburg Saarbruccken in de 4c etappe een vergoe ding van 35 seconden, omdat hij door een gesloten overweg een minder goede tijd genoteerd had dan nodig was geweest, waardoor de Belg de leiding in het alge meen klassement behield. 0 De ploegleider van de Italiaan, Voipi diende tegen deze beslissing eén pro test in. De sportcommissie van de Fran se wielrenners bond accepteerde dit pro test en annuleerde de tijdvergoeding die Couvreur oorspronkelijk had gekregen. Het gevolg hiervan was dat Volpi, die slechts 25 seconden op de Belg achter stond, de eerste plaats in liet klasse ment kreeg toegewezen. Couvreur, die het hiermede niet eens was, besloot Vrijdagmorgen niet meer voor de 11e etappe van Como naar Lugano te star ten, een protestactie waarbij de andere Belgen zich onmiddellijk aansloten. De 10e etappe van de Ronde van Euro pa, van Bologna naar Como over 261 kilo meter is gewonnen door de Zwitser Schellenberg in 7 uur 31 min. 15 sec. De verdere uitslag luidt: 2 Verdini (It.) op een half wiel, 3 Jochums (Belg) 7.35.27, 4 Pasotti (It.) z.t., 5 Bois (Fr.) z.t., 6 Reis- ser (Fr.) z.t., 7 Para (It.) 7.36.36, 8 Bur- gat (Fr.) z.t., 9 Michel (Fr.) 7.38.39, 10 Frosini (It.) z.t. Morgen, Zaterdag 2 October, hoopt één der prominente katholieke figuren van onS land, dr ir F. Ph. A. Teilegen, zijn 50ste verjaardag te vieren. professor Tellegen, bijzonder hoogleraar in de wijsbe geerte van de H. Thomas van ^.quino aan de |[W, 1 Technische Ho- geschool te Delft, geboren 2 f ^1 October 1904 te f deerde aan het v St Willibrord- college te Kat- - wijk aan de w; at' Rijn. Op 29 Juni J 1928 behaalde W hij het diploma jHM» JhÜhHHËI van scheikundig ingenieur aan de Technische Hogeschool te Delft. Aan dezelfde hoge school promoveerde hij op 18 October 1934 tot doctor in de technische wetenschap en hij was er van 1928 tot 1938 aanvanke lijk assistent, later hoofd-assistent in de organische scheikunde. Van 1938—1951 was prof. Tellegen fir mant van Heerkens-Schaepman Co te Zwolle. Sinds 1945 treedt hij op als voor zitter van de Katholieke Actie in Neder land en in het aartsbisdom. De verdiensten van deze prominente katholieke „voorman" vonden erkenning in zün benoeming resp. tot officier in de Orde van Oranje-Nassau en tot ridder in ,3e Orde van de H. Gregorius de Grote. In verband met de athletiekkampioen- schappen te Boekarest, waarop, zoals ge meld, Peter Nederhand winnaar werd van de 110 m. horden in 14,8 sec., vernemen wij nog nader, dat deze A.L.O.-loper in een voorafgaande serie zijn persoonlijke record met 0,2 sec. heeft verbeterd. Dit betekent tevens, dat hij het Neder landse record, dat sedert 1938 met 14,6 sec. op naam staat vaa Brasser (AAC), even aarde. korst, 38 ma, 39 rei, 41 ea, 42 al, 43 kap, 44 mm. Verticaal: 1. kast, 2 paard, 3. tol, 4 ad 5 lek, 6 boter, 7 aker, 12 barones, 13 em. 15 as, 16 stamper, 18 do, 21 ski, 22 pop, 26 egaal, 28 Ed, 30 alsem, 31 Emma, 32 L.S., 33 ho, 34 stam, 36 ark, 37 kip, 40 ea. Horizontaal: 1 wijziging, 5 uitgieten, 9 meisjesnaam, 10 en anderen, 11 vogel, 12 daarom, 13 platte steen, 15 optocht van versierde wagens, 17 plaats der oudheid 18 lidwoord, 19 plaats in Noord-Holland. 22 inwoner van Nederland. Verticaal: 1 ontaarden, 2 nieuw, 3 klein takje, 4 familielid, 5 wapen, 6 vat, 7 ri vier in Utrecht, 8 dichterbij komen, 14 tijdperk, 16 Lyrisch gedicht, 20 bloeiwijze, 21 weldra. De Deen Nielsen heeft te Kopenhagen 1 min. 48.6 sec. het wereldrecord op de 880 yards, dat sinds 17 Juli 1953 (Turku) in handen van de Amerikaan Mal Whitfield is geëvenaard- Op de 800 meter drukte men voor Niel sen 1 min. 47.9 sec. af. Zijn poging, alsook die van de Noor Boysen, om Harbig's we reldrecord (1.46.6) te verbeteren, slaagde dus niet. Boysen noteerde 1 min. 48.3 sec. voor de 800 meter en 1 min. 49,1 voor de 880 yards. Nielsen's 800 meter tijd betekende wel een nieuw Deens record. (Advertentie) in de Femina stand No. B 58 van de firma Bastet met Johnson's Silver Quick. Breng zoveel mogelijk vuil ge worden zilveren-, verzilverde-, gouden en vergulde voorwerpen en sieraden. Deze worden ter plaatse gratis ge reinigd op een ultra moderne en ver bluffende manier. bagage was en snel liep hij naar de pak ken om ze te halen. Terwijl hij gejaagd zocht, deed een nieuwe kreet van Jules hem snel opkijken. De boot was. onver wachts van koers veranderd en kwam nu schuin over de stroom in de richting van het kamp. Jules uitte een vertwijfelde verwensing, greep een geweer en rende naar het bos, waar hij spoedig in ver dwenen was. Daar Harborough het verstandige van deze handelwijze inzag, wachtte hij er zich wel voor de man terug te roepen. Hij gaf het zoeken naar de verrekijker op en wijdde zijn volle aandacht aan de nade rende boot en aan diegenen van de be manning die op het dek te zien waren. Toen hij tenslotte hun gezichten kon on derscheiden. ontdekte hij dat het allen blanken waren en geen Chinezen, zoals hij half en half verwacht had. Nog enkele ogenblikken later wist hij dat het geen politiepatrouille was, want de gebaarde man aan het stuur was iemand, die hij reeds eerder gezien had: Le Coq. Zijn hart sprong op van blijde verwach ting toen hij tot deze ontdekking kwam. Misschien bracht deze man enig nieuws van zijn vriend! Meteen echter voelde hij weer een kleine angst; het zou ook slecht nieuws kunnen zijn! Misschien was Lang don weer gegrepen. In dat geval zou alles verloren zijn. Geen ogenblik dacht hij er aan dat het mogelijk was, dat de komende helemaal geen nieuws voor hem had. Maar plotseling hoorde hij Le Coq verrast uit roepen: „Wel kijk, is u het, mijnheer!" wees naar een punt stroomafwaarts waar een kano met twee inzittenden uit een door dicht geboomte verborgen beekje te voorschijn schoot. Harborough keek peinzend naar het bootje. „Dat zijn er twee, Jules, en wij zoeken er slechts één. Het is niet waarschijnlijk dat een van hen Dudley Langdon is". „Neen. Het schijnt dat die twee kerels wachten op de naderende motorboot. Kijk, ze zwaaien met hun pagaaien en schreeu wen uit alle macht". Op hetzelfde ogenblik werd het geluid van de motor, snel duidelijker waarneem baar en enkele seconden later schoot een grote boot met snelheid om de bocht van de rivier. Het water spatte aan de voor steven in twee grote pluimen uiteen. De mannen in de kano zwaaiden hun pagaaien wilder en plotseling vernamen Harborough en Jules de scherpe klank van een revol verschot. „Zij willen haar paaien", nep Jules uit. „Kijk, ze stoppen!»' Inderdaad verminderde de motorboot haar vaart. De pluimen aan de voorsteven zonken in elkaar tot tenslotte het vaartuig bijna geheel stil lag en de motoren slechts zachtjes werkten om de boot niet door de stroom te doen meeslepen. De kano draai de langszij, even vernamen de mannen op de wal, hoe stemmen elkaar levendig toe riepen, dan begon de motor weer te wer ken, en het schip hernam zijn tocht met de kano op sleeptouw leeg er achter aan dob berend. Op dit ogenblik herinnerde Har borough zich dat er een verrekijker bij de De uitslagen van de in de Eerste divisie gespeelde wedstrijden luiden; Racing ParisLyon 5—0, StraatsburgBordeaux 1—1, Monaco—Nice 11, NimesMar seille 22, St. Etienne—Troyes 02, Nancy-Rijssel 10, RoubaixSochaux 2—0, LensMetz 23, ReimsToulouse 2—7. Toulouse blijft, ondanks de neder laag tegen Reims, lijstaanvoerder met 13 punten. Marseille staat met 12 punten tweede, terwijl Metz en Reims met elk 11 punten de derde plaats delen. Met gen hebben thans 8 wedstrijden gespeeld, gen hebben thans 2 wedstrijden gespeeld.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 9