Honderd gram of paddestoelen een flinke biefstuk Professor in mode-ontwerpen m Nederlands oudste inwoonster voor de televisie MADGE GARLAND: WAT KIEST V? Gebruik van champignons in Frankrijk teruggelopen f VONDST in T ZOEKLICHT^ Suet-pudding geen vrouwen kost Over het algemeen is sparen voor wat men nodig heeft gezonder Gloeilampjes n De mode beleeft over heel de we reld een periode van bloei „Chrissemeujewerd vandaag 105 jaar Pastoor draagt H. Mis op in woonkamer van de jarige ZATERDAG 2 OCTOBER 1954 PAGINA S i sHi BRAND IN ALUMINIUM- FABRIEK Cincinnati (V-S.) Londen Nuland (N.B.) VERVAL Het gebruik van champignons in de meest gangbare vorm is terugge lopen. Daartegen worden er veel meer slaatjes van champignons met harde eieren gegeten, terwijl rauwe champignons met wat olie en een weinig citroen als voorgerecht een welverdiend succes hebben. Zo'n schoteltje is gauw klaargemaakt, voedzaam en lekker en bovendien zijn champignons in die vorm minder zwaar. Misschien zou die modernere wijze van champignons eten het gebruik er van op dezelfde hoogte houden als de myxomatose niet uitgebroken was onder de konijnen. „U hebt er geen idee van hoeveel nadeel die ziekte ons gebracht heeft", zei me een champignonniste, zoals de champignonkwekers hier heten. U weet dat bijna in ieder Frans gezin elke week een konijn op tafel komt. De eerste dag braadt de huis vrouw de boutjes, maar de rest van het konijn wordt in de wijn gestoofd en daarbij hoort een pond champig nons". Nu de konijnen op bet ogenblik zo goed als verdwenen zijn, is het ge bruik van champignons ontzettend verminderd, te meer daar het konijn haast de enige schotel was, waarbij nog 'n dikke saus met champignons te pas kwam. Veel Franse vrouwen zijn te conservatief om paddestoelen in andere vorm te eten. En toch als hors d'oeuvre, in purée, of gegrati neerd zijn ze overheerlijk. Om ons daarvan te overtuigen had den de champignonnisten uit de Pa- rijse omstreken ons uitgenodigd op een dejeuner, waar in iedere schotel champignons voorkwamen en dat in derdaad uitstekend smaakte. Voordien hadden ze ons een oude steengroeve getoond, die geheel voor de cultuur van champignons werd gebruikt. Alleen om Parijs heen be vinden zich 300 krijtgroeven, die te zamen 500 hectaren beslaan en waar de z.g. „champignon de Paris" de witte ongevaarlijke paddestoel ge kweekt wordt. In de provincie zijn nog andere krijtgroeven, die het dubbel aantal hectaren beslaan van die uit de Parijse omtrek. In zijn geheel worden 22 millioen kilo champignons op de Franse markt gebracht. En nog klagen de eigenaars van die groeven, dat hun landgenoten niet genoeg cham pignons eten! Bijna 6 millioen kilo wordt uitgevoerd, zowel naar Zwe den als naar Brazilië, Duitsland en Mexico, want de „champignons de Paris" wordt overal gegeten, waar men van een goede keuken houdt. Men zegt hier van een plant, die plotseling uit de grond opkomt en zich snel ontwikkelt: zij groeit als een champignon. Van dat gezegde hebben we de onjuistheid ingezien, toen we een champignonnière be zochten. De champign°ns eisen vele en bekwame zorgen, al lange tijd voor ze als witte puntjes uit het bed komen. De Fransen hebben altijd cham pignons gegeten en tal van mensen zoeken ze zelf, met het gevolg, dat er geen zomer voorbijgaat of er hebben verscheidene sterfgevallen plaats tengevolge van het eten van gif tige champignons. Maar het zoeken naar paddestoelen is voor velen een soort sport, waar ze node van afstap pen. Ook al weten ze heel goed, dat het honderd keer verstandiger zou zijn de gecultiveerde „champignons de Paris" te kopen, die absoluut on gevaarlijk zijn. Het is nog geen honderd vijftig TIJDExNS dc oorlog heette het, dat honderd gram paddestoelen gelijk staat met een flinke biefstuk. De Fransman, die een grote vleeseter is, geeft de voorkeur aan de biefstuk, als het kan met champig nons, want daar heeft hij een zwak voor. Men kan gerust zeggen, dat alle Fransen van padde stoelen houden. Heel hun keuken is ingericht op sausen, die in de regel afgemaakt worden mei. champignons. Maar nu de vrouwen er niet voor voelen, om uren in de keuken door te brengen en bovendien alle vermageringskuren sausen uit den boze achten, wordt het vlees in veel gezinnen niet meer gebraden maar geroosterd, zodat er dus geen sprake meer van saus is. Heel zelden komen zeer smakelijke, maar tijdrovende en dikmakende sausen dan ook nog op tafel. jaar geleden, sinds de steen- en krijtgroeven voor de .cultuur van champignons worden gebruikt. De overlevering wil, dat een officier van het Eerste Keizerrijk in ongenade viel en om aan Napoleon's woede te ontkomen, zich verborg in een ver laten steengroeve in de omgeving van Parijs. Terwijl hij een keer door de groeve dwaalde, ontdekte hij op een mestvaalt zulke prachtige cham pignons als hij nog nooit gezien had. Hij hoorde later van de boer, die hem als het donker was, zijn eten bracht, dat die mestvaalt ontstaan was van de paardenmest, die door de schoorsteen van de groeve was geworpen. Die schoorsteen had oor spronkelijk gediend bij de exploitatie van de groeve en soldaten, die in de buurt kampeerden, hadden er de paardenmest ingeworpen om er zich van te ontdoen. Na de val van Napoleon kocht de officier de verlaten steengroeve en werd de eerste champignonkweker, die dit in een krijtgroeve deed. Hij werd niet alleen in Frankrijk nagevolgd, maar in alle landen, waar champignons gekweekt worden ge schiedt dit tot op de huidige toe in steengroeven. In België wordt het echter grotendeels in kelders ge daan, maar het resultaat is niet het zelfde. Men eet hier champignons als voorgerecht, bij vis en vlees, als groente en zelfs op pannekoekjes. Het is een prettige, maar helaas geen goedkope, afwisseling in de overbe kende wintergerechten. Dit is dan ook de reden, dat ze meestal alleen in sausen worden gebruikt. Maar do champignonnisten komen om de ver koop te stimuleren met een boekje, waar wel vijftig recepten van cham pignonbereidingen in voorkomen, die ons alle doen watertanden en in staat zijn het gebruik van cham pignons sterk te doen toenemen. De Franse vrouw is er nu eenmaal van overtuigd, dat de weg naar het hart van haar man door zijn maag gaat! DINY K.-W. - -d'Wi ZE ZAT op het terras van Café de la Paix. Een echte Frangaise. Vermoede lijk óók een echte Parisienne En ze as hetzelfde ochtendblad ais wij. Ze sa- /oureerde dezelfde pagina. Die van alles vat. We konden zien, wat ze las en we verden eveneens door enkele attractieve koppen aangetrokken: Het koken door de kok; De Wrens van de Engelse vloot pro- esteren; Ze willen slank blijven Nu, op een rustige morgen op een terras van het Café de la Paix gaat men ook a.s tr-an, zoiets lezen. Trouwens, wie interes seert zich, vertoevend in het land der on- Madge Garland, hoogleraar in de mode aan het Royal College of Art te Londen. Zoals Nederland zijn hoogleraar in de hnishoudwetenschap heeft, zo kent Engeland zijn professor in de mode. Een goed verzorgde vrouw van middelbare leeftijd, onberispelijk ge kleed en gekapt, voor wie het Royal College of Art zes jaar geleden een speciale leerstoel in mode ontwerpen in het leven riep. Mrs Madge Garland is de eerste mode-hoogleraar ter we reld en goed beschouwd zouden wij ons moeten verwonderen over deze late roeping. Mode is immers meer KOPEN OP CREDIEI Of SPAREN Een gezinscrediet is soms noodzakelijk, doch in de meeste gevallen alleen maar kostbaar en verleidelijk. Voor het bedrijfsleven is dat anders. Daar kan een crediet de ruimere middelen geven, die noodéakelijk zijn om een voorraad op peil te houden, een zaak te moderniseren of een omzet te vergroten. Of, zoals dit de laatste tijd steeds meer gebeurt, om in nieuwe, ver van het winkelcentrum gelegen tcoonwijken, de vestiging van nieuwe bedrijven te vergemakkelijken. Met het gezinscrediet, dat een ander woord is voor begrippen als volkscrediet, con- sum'ptiecrediet of gebruikscrediet, liggen de zaken echter enigszins anders. Dat betreft uitsluitend de aankopen voor eigen gebruik, noodzakelijke aankopen soms, maar dikxcijls ook overbodige. In veel van zijn uitingen scku; er bij het gezinscrediet dan ook gevaren. Wanneer ik hier zou stellen dat onze goed-vaderlandse degelijkheid zich van nature tegen het kopen op crediet verzet, dan zouden er onmiddellijk stemmen op gaan om duidelijk te maken dat er al in Vondel's dagen zoiets als Banken van Lening waren, die aan plotselinge en dreigende credietbehoeften van de be volking tegemoet kwamen. En wanneer ik zou klagen over het hand over hand toenemen van verschil lende stelsels van credietverschaffing, zouden er weer anderen zijn om er op te wijzen,, dat in landen als België en niet te vergeten de Verenigde Staten het ver lenen en aanvaarden van gezinscredie- ten veel meer tot de bon ton behoort dan bij ons, waar naar schatting slechts l'/a procent van de totale consumptie met be hulp van credi,eten wordt gekocht; in de sector van de duurzame gebruiksgoederen zoals stofzuigers, rijwielen, wasmachines e.d. ligt dit cijfer natuurlijk aanzienlijk hoger; men spreekt daar zelfs van 5 a 6 procent. Nu zit er aan die credietverlening nog een ander merkwaardig ding vast: des kundigen hebben vastgesteld, dat bij het stijgen van de algemene welvaart de be hoefte aan credieten stijgt. Dat mag dan op het eerste gezicht vreemd schijnen, maar het valt te verklaren als wij beden ken, dat er bij de meeste mensen een neiging bestaat om bij gestegen welvaart volg van het tijdstip, waarop men koopt Is er dit verschü", -. sparen stelt niet alleen ln de ge legenheid het gunstigste moment voor een aankoop af te wachten, maar geeft ook rente; kopen op crediet verzwakt niet al leen de wil tot sparen, het leidt ook vaak onwillekeurig tot luxe-uitgaven, die men zich eigenlijk niet kan permitte ren. De rente- en administratiekosten zijn bovendien hoog, zo hoog zelfs, dat ik bij een zojuist ontwikkeld credietsysteem voor de aankoop van tapijten hiervoor een bedrag van 25 procent hoorde noe men. Zo'n percentage is niet alleen hoog, het is te veel, zeker van de verbruikers kant gezien. Natuurlijk zullen de fabri kanten en grossiers, die de aanschaffing van tapijten langs de weg van afbetaling gaan bevorderen, daarbij de tegenwer ping maken dat het geld dat men nu aan hun artikel besteedt, anders toch maar aan allerlei onnuttige zaken zou worden uitgegeven, maar ik geloof niet, dat een dergelijke redenering voldoende is om (afgezien van alle andere motieven) het hoge kostenpercentage te rechtvaardigen Ik zie dit hoge kostencijfer trouwens allereerst als een van de uitvloeisels van het systeem waarop ik hierboven al doelde; credietverlening met een busi- ness-karakter Want wanneer er werke lijk dringende behoeften gelenigd moe ten worden Is er immers altijd nog het zogenaamde „volkscrediet", dat de laatste jaren een bijzondere belangstel ling geniet van de zijde van de overheid ook meteen de voordelen daarvan te wil len plukken. Het bewijst een vertrouwen in de toekomst, dat we niet helemaal ongezond kunnen noemen zo lang het de werkelijke mogelijkheden van die toe komst volledig overziet. Op dit punt schuilt een ernstig ge vaar. Niet iedereen is zelfs in staat zijn momentele verplichtingen te zien voor wat ze waard zijn, laat staan die voor de toekomst. Daar komt dan bij, dat ook de crediet verlening, ongeacht of deze langs de weg van afbetaling gaat of langs de weg van voorschotten, voor het grootste deel een business-karakter draagt, waarbij de cre- iietgever er alleen maar voordeel bij ïeeft, de credietnemer tot het opnemen van telkens nieuwe bedragen te anime- en. Ongeacht of deze daardoor tegen- iver verplichtingen zal worden gesteld .tie zijn economische positie uitermate cwetsbaar maken. Wij zouden over de voor- en nadelen 'an de verschillende stelsels van cre- iietverlening heel lang en heel breed tunnen praten, maar uiteindelijk geloof k toch, dat wij daarbij gezamenlijk tot Ie conclusie zouden komen, dat leven- ip-crediet een versluiering van het wer kelijk gezinsinkomen betekent. Het is dit ;ezinsinkomen, waarvan de lopende uit gaven bestreden moeten worden en niet le nog ongrijpbare inkomsten uit een 1 even ongrijpbare toekomst. In een enkel dringend geval zaJ et inderdaad kunnen voorkomen, lat aanschaffing van een ge bruiksvoorwerp van duurzame vaarde dusdanige voordelen reeft, dat de aanschaffing daar- 'an ten volle verantwoord is (by- SI. VINCENHUSVERENIDING 'oorbeeld: de moeder van een BESTUDEERT GODSDIENSTIG root gezin, die dringend behoef- e heeft aan een electrische was- dan een vorm van kunst. In tal van landen vormt zij de achtergrond voor een industrie, die zo belangrijk is, dat zij bijvoorbeeld in een stad als Am sterdam op een na de voornaamste industriële bedrijfstak vormt. Onder de duizenden die daal hun werk vinden bevindt zich ook een kleine groep van ontwerpers en ontwerp sters, die hun talent in dienst stellen vande „middengroepers" die wel smaakvol, maar toch ook weer niet te duur gekleed willen gaan. Zij leren hun vak tijdens een leer gang op een technische school, of al leen maar in de praktijk. In Engeland kan een uitgelezen groep zün studie onder leiding van professor Garland voltooien. Blijft echter de vraag: hoe bereidt een vrouw zich voor op een leerstoel in de mode? Om mode-professor te worden, is het niet nodig om met mode te zijn groot gebracht. „Ik kom tenminste uit een familie van zakenmensen, waar niemand enig gevoel of belang stelling had voor mode" zei profes sor Garland, toen wij haar die vraag voorlegden. „Toen ik als meisje van 14 jaar naar Parijs werd gestuurd om daar verder te studeren was er geen haar op mijn hoofd, die zich met mode bezig hield. Het was kunst en literatuur, dat de klok sloeg en het is alleen maar door een toeval, dat ik in dit vak verzeild ben. Ik kreeg als jong meisje een baan bij een bekend modeblad en dat gaf mij behalve de „flair", die ik voor dit werk nodig had, ook een critisch oordeel over kleding". Die eigenschappen waren het, waar door Madge Garland al spoedig tot de internationaal bekende mode redactrices ging behoren, tot er door het uitbreken van de tweede wereld oorlog een plotseling einde gemaakt werd aan deze loopbaan. Mode was nu taboe, maar de nieuwe functie, die haar werd aangeboden, zou weer een stap betekenen op de weg naar een professoraat. Zij ging in de handel... Tot dan toe had Madge Garland de mode uitsluitend gezien als een we reld van de haute couture, maar zelfs als redactrice vari een luxe modeblad had zij er geen idee van hoe honderd duizenden vrouwen door de confectie- ateliers van kleding worden voor zien, die op de scheppingen van de haute couture geïnspireerd is. Dat duurde tot zij een betrekking kreeg aangeboden bij een van de grote Londense winkelmagazijne.n. waar zij als verkoopleidster begon met de confectiefabriek van naar firma te reorganiseren, om vervolgens een eigen ontwerp-afdeling in het leven te roepen, waar onder haar toezicht tal van nieuwe modellen werden ge creëerd. Juist door deze combinatie van nractische ervaring en critische kijk ,i- toen zowel als van particulieren In een door het Werkcomité Doelma- "Tf'Je aangewezen figuur, tige Inkomstenbesteding samengestelde Royal-College of Art besloot, zich Dubhcatie over dit onderwern wordt het J^Koyal^ houden. publicatie over dit onderwerp wordt het bestaansrecht van dit volkscrediet zon der winstbejag wel heel bondig gefor muleerd: „Men kwam tot het inzicht, dat de woeker en de gevaren aan het commer ciële volkscrediet verbonden het meest effectief konden worden tegengegaan door sociaal gerichte banken, welke de consumptieve credietbehoefte in de juiste banen kunnen leiden en op verantwoor delijke wijze bevredigen". In de beperking, welke deze banken zich opleggen, ligt een garantie welke het op winst en expansie bedoelde com mercieel crediet niet geeft en ook niet geven kan. Tegenover dit commercieel crediet met een omvang van 150 a 200 millioen gulden zijn deze volkscrediet- banken met hun ca 30 millioen weliswaar sterk in de minderheid. Maar ook voor wie het hele credietstelse] als een der kwade dingen van deze tijd wil zien zal het duidelijk zijn, dat dit in zijn omvang kleinste „kwaad" ook in wezen het .minste is Het College had toen juist een onder zoek ingesteld naar de mogelijkheden om de kunsten en toegepaste kunsten dienstbaar te maken aan de industrie en het lag voor de hand, dat een vak >als mode-ontwerpen, waarmee uit eindelijk de smaak van het publiek sterk kon worden beïnvloed, niet over het hoofd mocht worden gezien. In de zes jaren van haar hoogleraar schap heeft professor Garland haar afdeling van de grond af aan moeten opbouwen. Elk jaar melder zich daar voor tientallen studenten, maar de vergelijkende toelatingsexamens zijn zo zwaar, dat er maar enkelen slagen, De driejarige cursus is slechts op een totaal van 30 studenten berekend, wat als het maximum beschouwd wordt, waarvoor er in de industrie een goede kans is op een plaats. Want dit is wel een van de merk waardige kanten van deze mode hogeschool, dat zij geen ontwerpers aflevert voor de haute conture. Het hele leerplan is op de industrie ge richt en daarvoor moeten de studen ten zich bekwamen in het maken van ontwerpen, die zijn aangepast aan een bepaalde prijsklasse en waar bij rekening wordt gehouden met de hoeveelheid te verwerken stof en het aantal arbeidsuren, dat aan elk kle dingstuk mag worden besteed. Ook de samenstelling van net leraren corps is daarop berekend, want de colleges worden alle gegeven door vooraanstaande figuren uit de kle ding-, hoeden- en schoenindustrie. Eenmaal per jaar organiseren de studenten hun eigen modeshow Pro fessor Garland vertelde ons, dat zij na afloop van de cursus, waarbij ieder een zoveel mogelijk in de richting wordt gestuurd, die het best met zijn aanleg strookt, gedurende negen maanden practisch in een bedrijf moeten werken. Daarna komen zij terug om de graad van Designer Royal College of Art te behalen. Ofschoon mrs Garland de leiding heeft van een school, waar vooral de practische kanten van het mode- bedrijf beoefend worden, heeft zij toch het contact met de werkelijke mode niet verloren. Zij maakt her haaldelijk reizen naar de Verenigde Staten, Italië en Frankrijk, om daar de nieuwste mode-creaties te be studeren en in de toexomst zal zij zich ook in Spanje en Zuid-Amerika op de hoogte gaan stellen. „Ik kan mij niet beperken tot Parijs", zegt zij. „De mode beleeft over heel de wereld een periode van bloei WILL. K. vergelijkelijke cuisine en de stad der wereldvermaarde restaurants, niet voor de edele kookkunst En als men dan leest, dat de Wrens niets moeten hebben van hetgeen de kok van H.M.S. Daedalus voor haar opdist, gaat men geïnteresseerd verder. De Wrens zijn zoiets als onze Marvas: burgeressen in uniform. Evenals de Mar va's er kwam een officier van de Mar- va's tegelijk met onze trein 'n Parijs aan en er stond een Nederlandse matroos op het perron, om haar bagage in ontvangst te nemen, wat een merkwaardig gezicht was vormen ze het vrouwelijke element in de marine. De Britse marine zou niet meer zonder haar kunnen, lazen we. Maar de Wrens zouden liever tonder de pot van de navy floreren. Ze hebben nadrukkelijk bij de admiraal geprotesteerd. Ten eerste, omdat het voed sel hetwelk haar wordt opgediend op haar basis, het reeds genoemde, opgeleg de H.M.S. Daedalus, veel te vet is haar niet „ligt" en voor een vrouw absoluut ongeschikt is. Ze worden er aik van. Geen vermageringskuur helpt er tegen. Ten tweede, aangezien de commandant van H.M.S. Daedalus, onder wiens com mando ze mede staan, geweigerd heeft, hun nog langer elke dag een uurtje vrij te geven, om aan de wal iets te eten, waarvan ze niet dik worden. Hij vindt dat de pot, die de kok van zijn Daedalus voor de mannen schaft, ook goed genoeg is voor de Wrens. Maar de Wrens hebben de admiraal dui delijk gemaakt, dat speciaal de suet pud ding, de met niervet klaar gemaakte scho tel, geen vrouwenkost is. S'nds eeuwen wordt deze versnapering bij dé navy ge serveerd. En op H.M.'s schepen noemen de mannen haar „duff" ofwel zakdoek Het is zo stevig, dat je er je mond mee kunt af vegen, na de maaltijd. Volgens de Wrens ruineert de suet pud ding hun figuur. Een lepel er van maakt je al ziek, zei er can. En ze dienen er notabene aardappelen bij op, klaagde een ander. Hoe zit dat? informeerde de admiraal. Kijk eens, antwoordde de comman dant, een aantal meisjes kreeg geregeld een uurtje verlof, om te gaan winxelen. Zodra ik echter ontdekte, dat ze gingen eten en het voedsel van de navy als min derwaardig afwezen, heb ik verder elke toestemming geweigerd. De Wrens dreigden met een hongersta king En de Engelse pers nam het voor haar op. De admiraal vond een tussenweg. Hij gaf bevel, dat het uurtje vrij „om te winkelen" weer gegeven moest worden. Onze Frangaise stond op, toen ze het art'keltje gelezen had. Ze monsterde zich zelf in een der vele spiegels welke elk behoorlijk Frans café rijk is. En ze wandelde hoogst voldaan de bou levard op. Haar figuurtje deed vermoeden, dat ze die suet pudding nooit gezien, er zelfs nooit van gehoord had. (Van onze Utrechtse redacteur). Gistermiddag om ongeveer twee uur brak brand uit in de aluminiumfabriek aan het Amsterdam-Rijnkanaal te Utrecht Het vuur was ontstaan in de afdeling zoutbaden. Door spoedig ingrij pen van de Utrechtse brandweer, die water uit de Oude Rijn pompte, welke rivier eveneens langs de fabriek loopt, werd uitbreiding voorkomen. De schade heeft zich beperkt tot een lichtkap op het dak. Hier werd een tweeling geboren, het geen toch eigenlijk niet iets Is, dat hele maal uit de Verenigde Staten over gebriefd moet worden. Maar er is toch iets bijzonders aan die tweeling, die later beslist geen ruzie behoeft te krij gen wie nu eigenlijk de oudste is. Hel eerste kind, een jongetje, werd namelijk op 14 September geboren en het andere, een meisje, zag op 29 September hel levenslicht. Hamburg Mevrouw Emma Meithauer is met pen. sioen gegaan en de zeelieden zullen haar missen, want ze werd. ondanks haar 73 jaren, de „beschermengel van de Elbemonding" genoemd. Ze was West Duitsland's enige vrouwelijke vuurtoren, wachter en oefende haar waakzaam be roep sedert 1906 uit. De Hertog van Edinburgh- de gemaal van Engeland's koningin, is een verwoed vlieger geworden, sinds hij er eenmaal de smaak van de pakken kreeg Maar het gaat hem met de „normale" toe stellen vermoedelijk nog niet snel genoeg want er wordt bericht, dat hij deze week zijn eerste lessen in'het besturen van straalvliegtuigen heeft genomen. Vandaag viert het echtpaar Th. Ver stappen-Kerkhof alhier zijn zilveren bruiloft Met vermelding van bruiloften wachten we in de regel tot het een platina-affaire wordt, maar hier heeft men vandaag toch wel iets aparts Want er wordt een serenade gebracht door een orkest van veertien man, en allen zijn ze familieleden van de jubilarissen. De be zetting is als volgt: vijf clarinetten, twee pistons, een bas een trombone een tu ba, drie kleine trommen en de grote trom. De relaties zijn, drie broers- en zes neven van de bruid; verder een neef en een zwager van de bruidegom en bovendien nog drie .zoons van het zil veren echtpaar. En op een na zijn ze allen lid van de Nulandse of Rosmalense harmonie. Op 9 en 10 October zal in kasteel Bouvigne te Breda de jaarlijkse bijeen komst worden gehouden van leden van de Hoofdraad en presidenten van cen trale en bijzondere raden der St. Vincen- voor wat Uien nodig heeft gezon- tiusvereniging. Zij zullen het zedelijk en godsdienstig verval in ons land bestude- der is. ren en nagaan, op welke wijze de vereni ging aan het herstel kan medewerken. De uitgaven voor wat men koopt blij- Pater dr B. v. Leeuwen O.F.M. van het nachine), maar over het alge neen geloof ik toch, dat sparen j I) UC Uitgaven VUOl wot tucn rxu\D y i uuj - «"v-z *-"• thampignonbedden in een oude steengroeve m de omtrek van I anjs. ven uiteindelijk dezelfde, maar als ge- KASKI voert hier het woord. Nauwelijks honderd meter van de grenspost Zwilbroek nabij Eibergen in de Gelderse Achterhoek woont Neder lands oudste ingezetene, de weduwe Christina Kamebeek-Baeks, beter be kend onder de naam „Chrissemeuje". Vandaag is zij 105 jaar geworden. Dit bijzondere feit wordt natuurlijk in de gehele omgeving gevierd. Bovendien zal „Chrissemeuje" voor bet eerst in haar leven voor de televisiecamera ver schijnen, want de KRO heeft het voor nemen opnamen le maken van haar verjaardagsfeest voor de uitzending van Dinsdagavond a.s. „Chrissemeuje" zelf weet hier nog niets van en het interes seert het krasse oudje ook niet bar wordt vermoed, want ze is wars van iedere publiciteit. De ervaring heeft haar echter geleerd, dat zij zich als oudste inwoonster van Nederland veel moet laten welgevallen, wat ze echter liever niet had. Verjaar dagsfeesten, waarbij zo'n 500 belangstel lenden bij haar over de vloer komen, zijn namelijk geen zeldzaamheid voor haar. Maar dat ze al die belangstelling prettig vindt: nee beslist niet. Het liefst zou zij in haar eigen vertrouwde kring het feest vieren, want eenvoud en so berheid zijn de kenmerken van haai lange leven. Ze zijn misschien ook wel het geheim van haar hoge ouderdom. Ze is nooit veeleisend geweest; op tijd de nodige rust is altijd een vaste stelregel voor haar geweest. Ook thans nog, want zij wenst precies op de vast gestelde uren te eten en 's avonds klok slag 9 uur gaat ze naar bed, zo vertelde mevr. Nijrolder met wier gezin „Chris semeuje" al tientallen jaren samen woont. Zij is geboren en getogen in Eibergen en behoudens in haar jeugd. toen ze als dienstbode dienst deed in de omgeving en in het Duitse stadje Keve- laer, heeft ze steeds gewoond op de plaats, waar ze thans woont. De oude boerenhoeve, die in 1950 door brand werd verwoest, heeft thans alleen plaats gemaakt voor een vrij modem woonhuis, waarvan .Chrissemeuje" de eerste steen heeft gelegd. Ze is twee maal getrouwd geweest, maar er zijn geen kinderen geboren, zodat ze slechts een kleine familie heeft Haar tweede man overleed reeds in 1921. De ouderdom heeft intussen diepe plooien in haar gezicht gelegd, evenals in haar handen, die op een werkzaam leven wijzen. Toch is „Chrissemeuje" nog buitengewoon kras en opgewekt van geest, hetgeen wel duidelijk wordt geïllustreerd door het feit, dat zij zich zelf nog niet zo oud vindt Dagelijks leest ze nog de krant en als ze bij het schillen van de aardappelen en het stoppen van kousen kan helpen, laat ze het niet na. Hulpbehoevend is ze name lijk ondanks haar hoge leeftijd nog geenszins. Alleen het gehoor laat haar een beetje in de steek. Slechts twee maal in haar leven is ze ziek geweest, maar toen was ze de 90 al gepasseerd. Vanmorgen om half negen heeft pas toor Kaeten van Eibergen met bisschop pelijke toestemming een H. Mis opge dragen in de woonkamer van de jarige; vanmiddag komt het gemeentebestuur van Eibergen „Chrissemeuje" felicite ren, waarna de plaatselijke harmonie de feestmars zal blazen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 5