Over controle en productie nog nader overleg Journalist Baranès gegrepen Moordplannen tegen Nederlanders Minister Beyen enthousiast Chrissemeuje' werd 105 jaar Weer rocle een vreemde zaak met die Franse geheimen De „Maasdam geramd Het verraad der Franse defensie geheimen Communistische ondermijning i hoogste ambtenaren-kringen Maandag 4 October 1954 DAGBLAD VOOR SCH/EDAM EN OMSTREKEN Op onbewaakte Illegale organisatie ontdekt in Indonesië Na zijn terugkeer uit Londen Beschuitfabriek te Vlaardingen brandde af Bejaard echtpaar gestikt WEERBERICHT In de mist Zondagmiddag 0111 vijf minuten voor drie zette minister Eden, als voorzitter van de Londense conferentie, als eerste een drievoudige hand tekening onder de protocollen, welke 't gelukkige resultaat zijn van de zesdaagse besprekingen in Lancaster House. Na de plotselinge starre houding van premier Mendès-France op het stuk der bewapeningsproductie en bewapenings" controle, welke het lot der conferentie een ogenblik in de waagschaal scheen te leggen, is Zaterdag door de ministers in beperkte zitting ieder was slechts vergezeld van één adviseui de gehele dag onder hoogspanning vergaderd. Zaterdagavond laat was de spanning voorhij. Met vermoeide, maar zeer tevreden gezichten kwamen de deelnemers uit de conferentiezaal en zij deel den de wachtende pers mee, dat op alle punten overeenstemming was bereikt. De compromis- pogingen van de heer Spaak waren tenslotte vergemakkelijkt door belangrijke concessies van hondskanselier Adenauer en minder ver gaande tegemoetkomingen van premier Mendès-France, die er Zaterdagavond, geplaagd door een griep koorts, wel bijzonder slecht uitzag, zonder nochtans zijn goede humeur geheel en al te verliezen. De grote tevredenheid, welke onder de confe rentiedeelnemers heerste werd het uitbundigst onder woorden gebracht door minister Dulles, die de mening uitte, dat de Londense conferentie een van de belangrijkste conferenties was „van alle tijden". Versterkt pact van Brussel Wat zal Moskou doen? Scheur boven de waterlijn Tankauto door locomotief gegrepen 0» De Duitse souvereiniteit ^Minister °Beyenori^^de tot slot des- (Telefonisch van onze Parijse correspondent) Zaterdagmiddag is André Baranès gearresteerd, juist op het ogen blik, dat hij in de Benedictijnse abdij La Pierre qui Vire zich aan alle vervolging dacht te kunnen onttrekken. Hij werd onmiddellijk uit Bourgogne naar Parijs overgebracht, waar nog diezelfde avond met zijn verhoor v.erd begonnen, dat tot Zondagnamiddag voortduurde. Hij legde met groot gemak zijn bekentenissen af. Hij verzekerde de defensie-geheimen eerst aan de communisten te hebben uitgeleverd en ze daarna, als communistisch verklikker, aan commissaris Dides te hebben meegedeeld, na de communisten in staat te hebben gesteld ze z.g. „aan tc kleden", opdat de regering de indruk zou hebben, dat de communisten van alle staatsgeheimen op de hoogte zouden zijn. Of Baranès met zijn verklaringen de gehele waarheid heeft verteld mag betwijfeld worden. In ieder geval staat nu reeds vast hoe het hoogverraad, dat de communisten dus ook Moskou, van de zwaarste geheimen op de hoogte bracht, heeft plaats gehad. En voorts, dat de voornaamste verraders zijn gegrepen juist twee weken, nadat de militaire justitie de huiszoeking heeft gedaan bij het communistische landbouwblad „La Terre". De heer Mom geschorst Kamerleden gecompromitteerd Nieuwe beschuldigingen Schoorsteen was verstopt De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van hedenavond tot morgenavond, luidt: Aanvankelijk opklaringen, later weer toene mende bewolking met plaatselijk enige regen. Vannacht iets kouder. Overigens weinig ver andering in temperatuur. Krachtige tot matige wind tussen West en Zuid-West. Dinsdag 5 October: Zon op 6.46 uur, onder 18.10 uur. Maan op 14.59 uur, onder 23.12 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Duitsland wordt souverein en 12 divisies wen als ,,de enige vrijelijke en wettig ge vormde Duitse regering", die daarom het recht heeft voor Duitsland als vertegen woordigster van het Duitse volk in inter nationale aangelegenheden te spreken Met betrekking tot de tegenwoordige grenzen van de Duitse bondsrepubliek (dus ook ten opzichte van die gebieden, die Duitsland in 1945 door annexatie heeft verloren) verklaart de regering van Bonn uitdrukkelijk, dat zij nimmer geweld zal gebruiken om tot wijziging van deze gren zen te komen. Anderzijds verklaren de V.S.. Groot-Brit- tannië en Frankrijk, dat het sluiten van een formeel vredesverdrag tussen Duits land en zijn voormalige vijanden een es sentieel doel van hun politiek blijft en dat de uiteindelijke vastlegging van de Duitse grenzen daarop moet wachten Bovendien handhaven de Westelijke Grote Drie zo wel hun bezetting als de garanties voor West-Berlijn. Ten aanzien van het herstel van de Duitse souvereiniteit is bepaald dat, ter wijl de detailkwesties voor dit herstel en voor de beëindiging van het bezettings regime worden uitgewerkt en goedkeu ring door de parlementen wordt voorbe reid. de drie bezettende mogendheden hun hoge commissarissen in Duitsland op dracht zullen geven, onmiddellijk in de geest van de nieuwe situatie te handelen Behalve inzake kwesties van ontwapening en demilitarisatie en behalve wanneer er andere juridische moeilijkheden zouden ontstaan, zullen de hoge commissarissen geen gebruik meer maken van de be voegdheden, die bij het beëindigen van het bezettingsregime formeel zullen ko men te vervallen. Het verdrag van Brussel, waarin Duits land en Italië zullen worden opgenomen, zal worden versterkt, in het. bijzonder doordat de tot dusver slechts consultatieve raad,' bestaande uit de ministers van bui tenlandse zaken, beslissingsinvloeden zal krijgen. Dit lichaam zal .,de Raad van Brussel" heten, maar tot nader order zal de zetel ervan in Londen gevestigd blijven. Deze raad zal o.a. tot taak hebben, de maximum verdedigingsbijdragen van de verschillende leden-staten vast te stellen Voor het verhogen van deze maxima zal eenstemmigheid van de zeven leden nodig zijn. Als onderdeel van de verdragsorgani satie zal een bureau voor bewapenings controle worden opgericht. Dit zal moe ten zorgen voor de nakoming van het verbod op de vervaardiging van bepaal de soorten van wapens en voor de con trole op de omvang van de bewapening der continentale leden-staten. Duitsland heeft en dat was een der concessies van dr Adenauer vrijwillig op zich ge nomen, geen atomische, bacteriologische of chemische wapens te vervaardigen en een gelijksoortige verklaring is van N e- derland, België en Luxemburg te ver wachten. Een aankondiging in deze zin is tijdens de conferentie reeds door de drie landen gedaan, maar een formele verklaring hieromtrent moet nog in Benelux-verband worden uitgewerkt. In diplomatieke kringen is men thans zeer benieuwd naar de reactie van Mos kou. Algemeen werd de conferentie als een grote diplomatieke nederlaag van de communisten uitgelegd, maar men ont veinsde zich niet, dat Moskou nog over zware troeven beschikt om de Duitse her bewapening op te houden, met name in dien het met het voorstel zou komen om Duitsland te herenigen, mits geneutrali seerd. De emotionele reactie in Duitsland ten gunste van een aanvaarding van een dergelijk voorstel zou uiteraard zeer sterk zijn. Men meent, dat het ontwapenings voorstel van Visjinski in de V.N.-Assem blee een eerste Klip is naar een nieuwe strategie van het Kremlin. De opvattin gen van Mendès-France hiertegenover zijn nog duister. Hij liet zijn verzekenngg, dat de Europese staten samen moeten werken gepaard gaan met een verklaring in zijn radiopraatje, waarin hij zei, dat de constructie thans in Londen beproefd met haar accent op de beperking en de controle der bewapening mogelijk tot voorbeeld kon strekken voor een alle landen omvattende regeling van de vrede in de wereld. Zaterdagavond, na het vertrek uit New York, is het 15.024 ton metende passagiers schip „Maasdam" van de Holland-Amerika Min om 22.30 plaatselijke tjja nabij het lichtschip „Nauntcket" in aanvaring ge weest met 't Franse vrachtschip „Fofevo (4400 ton). Met een scheur in de romp is de „Maasdam" Zondag in Hoboken hij New York teruggekeerd. De kapitein van de „Maasdam" ver klaarde. dat kort voor de aanvaring op het radarscherm het was mistig een schip was waargenomen, dat voorlangs zou passeren, doch dat op het ogenblik zijn koers wijzigde en de „Maas dam" aan bakboord ramde. De scheur bevindt zich boven de water lijn. de ..Maasdam" heeft Hoboken kunnen bereiken zonder water te maken. Ook de „Fofevo" is naar New York teruggekeerd Het schip ligt in Brooklyn tn een droog- I dok. Op het moment van de aanvaring woon den de meeste van de 523 passagiers van de „Maasdam" een voorstelling bil in de bioscoopzaal. De schok van de aanvaring werd nauwelijks gevoeld. Zaterdagmorgen is op de onbewaakte overweg aan do Zuid-Bargerstraat bij Emmen een tankauto van de fa Smit en Hollander uit Hoogkerk door een locomo tief gegrepen. De tankwagen werd enige tientallen, meters meegesleurd en is zo goed als geheel vernield. De beide inzit tenden H. R. en D. H uit Hoogkerk zijn op medisch advies naar het ziekenhuis te Emmen overgebracht. Zij hadden evenwel geen zware verwondingen opgelopen. De leerlingen van het Klein Lyceum te Baarn, waartoe ook de beide prin sessen behoren hebben ten bate van de vluchtelingen een bazar georgani seerd van zelf vervaardigde artikelen. De foto boven toont H.K.H. prinses Beatrix bij het bakken van oliebollen. De foto onder toont prinses Irene niet enige schoolvriendinnen bij het in richten van de bloemenstand. Minister Eden kreeg van al zijn collega's grote lof toegezwaaid voor de wijze, waarop hij het voorzitterschap had be kleed. Unaniem sprak men de hoop uit, dat zulke dramatische weken als sedert de 30ste Augustus, toen de Franse Na tionale Vergadering het E.D.G.-verdrag verwierp, zijn verlopen, voor Europa niet meer weerom zouden komen en dat men thans met nieuw elan de Europse eenheid zou kunnen verwerkelijken. Voor minister Dulles stond het vast, dat de oplossing van Londen zelfs beter was, dan de E.D.G., omdat Groot-Brittannië thans hecht bij de continentale Europese ontwikkeling was betrokken. Anderen, met name de heer Spaak, konden de E.D.G. niet zo maar vergeten juist niet omdat het supra-na- tionale karakter van de Europese defensie goeddeels verloren was gegaan, maar het winstpunt van de Britse deelneming en de hoop op een spoedige versterking van de Europese samenwerking binnen het uit gebreide pact van Brussel, benevens het begin van een parlementaire invloed op de gang van zaken verguldde de pil ten zeerste. Minister Eden's slotwoorden op de con- ierentie: „wij hebben een goed bouw- werk voor de toekomst van Europa opge trokken" vonden Zondagmiddag hun echo in de uitingen van alle andere gedele geerden. En men was in delegatie-kringen vooral bemoedigd door de rede van Men dès-France bij het einde van de laatste zitting, een rede waarin hij „als de ver antwoordelijke man voor de meeste moei lijkheden van de conferentie", de andere ministers dankte voor het begrip voor het Franse standpunt, dat zij hadden getoond. "Nous avons besoin de travailler ensem ble" („het is voor ons allen nodig samen te werken") zo beëindigde Mendes-France ziJn slotrede. ciiuf v°ornaamste betekenis van de be- van Londen ligt daarin, dat zij iei- de vorming van een geünificeerd M^®ÏS?essyteem voor W.-Europa met Tw+nig zowel van Groot-Brittannië als dat de beperkingen op de Duitse herbewapening binnen dit sys teem krachtig verankerd liggen, zonder dat er, zoals in de periode na 1918, een ir riterende vorm van „controle van de over winnaars op de overwonnene" komt Om te voorkomen dat West-Duitsland door een gewelddadige poging 0m de Oos telijke zone binnen de Bondsrepubliek te brengen heel West-Europa in een oorlog met de Sovjet-Unie zou kunnen meesle pen zijn in de besluiten van Londen twee verklaringen opgenomen: een van dr Ade nauer. waarin uitdrukkelijk wordt be loofd, dat de regering van Bonn nimmer zal pogen, de hereniging van Duitsland door gebruik van geweld t°t stana te brengen, en één van de drie Westelijke grote mogendheden waarin wordt gezega, dat zij elk gebruik van geweld waardoor de integratie en eenheid van het r-tlan- tische verbond of de defensie" a cin* den daarvan worden bedreigd, 1 n be schouwen als een bedreiging van hun Zondag is te Londen de „verklaring" getekend door de afgevaardigden van de negen landen waarin zij hun besluiten na de gehouden conferentie hebben vastgelegd. Boven: v.l.n.r. mi nister Bech (Luxemburg),, minister Martino (Italië), minister Eden, die tekent dr Adenauer en Pierre Mendes France Onder: v.l.n.r. minister Foster Dulles, die tekent namens de Vere nigde Staten, minister Beyen, Minister Bech en minister Martino. iSa riATf»i" #ia- i YrniiAftiis* fp horstellen, slechts zullen be— eigen vrede en veiligheid, met als gevolg dat de gebruiker van geweld alle recht op steun van de N.A.T.O. zou verliezen en integendeel zelfs aan sancties zou worden onderworpen. Anderzijds herhalen de drie mogendhe den, dat zij de regering van Bonn beschou- Het Biro Irian tc Djakarta is dezer da gen verwittigd van het bestaan van ille gale organisaties in verschillende steden in Indonesië, welke ten doel hebben voor aanstaande Nederlanders te vermoorden, indien zij er niet bij hun regering op aan dringen West-Irian aan de republiek In donesië terug te geven aldus heeft Zater dag de waarnemend voorzitter van ge noemd „Biro". Sutomo (Bung Tomo) ver klaard. In verband hiermede verzocht Tomo de samenleving op haar hoede te zijn voor eventuele provocaties. „Wij mogen niet eigenmachtig optreden, daardoor zou de arbeid van de Indonesi sche regering, die op het ogenblik deze kwestie langs vreedzame weg en via di plomatieke kanalen, in casu de Verenigde Naties, tot ons voordeel tracht af te wik kelen worden bemoeilijkt Bung Tomo zei voorts dat hij de „kop pige Nederlandse houding" slechts kon be treuren. In zijn verklaring wordt verder gezegd dat het bestaan van deze illegale bewe ging „welke op touw werd gezet door onverantwoordelijke elementen", de po gingen van de regering om de veiligheid Een enthousiaste minister mr J. W. Reven is Zondagavond tegen negen uur van de conferenties uit Londen op Schip hol teruggekeerd. Ik ben erg tevreden", zei hij. „Er was een raar vacuum door het wegvallen van een raar V voor zover het k'cmze minister van huiteniandse zaken sprak voorts zijn voldoening ui waarde van de Benelux op de afgelopen conferentie. „Als de Benelux niet had bestaan en He Benelux niet reeds het rj.L). verdrag had geratificeerd, dan z®uden Nederland, België noch Luxemburgse ro hebben kunnen spelen, die wij dneen ge zamenlijk thans wel hebben gespeeld Wat de bewapeningscontrole betreft zal de Benelux nog een vrijwillige verkla ring afleggen, vermeldende dat in de cirie Beneluxlanden geen a b c-wapenen zul len worden geproduceerd, aldus de minister. „Nu Engeland zich verbonden heeft vier divisies op het vasteland van Europa te zullen houden", zo vervolgde de minis- patTeropde conferentie tussen ter op een desbetreffende vraag, die hem gevraagAdatw op ook maar door een der journalisten op Schiphol werd gesteld, „kan dit betekenen, dat er ook Engelse troepen in ons land zullen worden gestationneerd. Daarover is uiter aard op de conferentie te Londen niel verder gesproken, omdat het NATO-com- mando dit moet uitmaken Met grote voldoening en waardering sprak de minister over de bijdrage die Engeland tot het slagen van de conferen tie heeft geleverd. De Engelsen hebben zich onderworpen aan het meerderheids- beginsel. Met andere woorden, de zeven landen van het Brusselse pact kunnen thans uitmaken of de vier divisies op het vasteland moeten blijven en Engeland zal de divisies slechts met de goedkeuring van de meerderheid kunnen terugtrek ken. „Dat noem ik een stap, die van es sentieel belang is geweest voor het slagen van de conferentie. Drie weken geleden is minister Eden in Brussel gekomen met dit plan en heeft daarmede op dat mo ment in de verwarring de zaak gered". Over de beslissing t.a.v. de herbewape ning van Duitsland zei minister Beyen: „Wie is blij met Duitse herbewapening? Maar het staat nu eenmaal vast, dat Ne derland zonder een gewapend Duitsland en zonder medewerking van de Ameri kanen die immers deel uitmaken van de NATO-strijdkrachten, niet te verdedigen is Als voor dit probleem een oplossing anders^aiT een^reefttstreejt^belaiig vmi volledig te herstellen, slechts moeilijken. „De werkelijke vrede kan ver- stoord worden, indien Nederland zijn hou- ding niet wijzigt, aangezien het sentiment van het Indonesische volk met betrekking tot de nationale aanspraak zeer gemakke lijk te raden is" Zaterdagmiddag tegen half vijf is brand uitgebroken in de beschuitfabriek van de firma Ten Kate de Vries aan het West- nieuwland te Vlaardingen. De brand is ontstaan in de omgeving van de oven voor het tweede baksel, een zg. gaskettingoven met. een lengte van 12 meter Daar de deuren van de fabriek open stonden en er veel brandbaar materiaal in de nabijheid was, waaronder cartonnen dozen en ver dere emballage, greep het vuur snel om 2ich heen, zodat de vlammen spoedig naar buiten sloegen. De brandweer onder lei ding van commandant Groeneveid was spoedig met drie motorspuiten ter plaatse en greep het vuur met negen stralen aan, doch men heeft niet kunnen verhinderen dat de fabriek, het kantoor en het maga zijn geheel uitbrandden. Op de eerste étage woonde de eigenaar. Ook in diens woning is veel schade aan gericht, doch men heeft het vuur, dat daar in een kast hevig woedde, tijdig kunnen doven. Met hulp van buren werd deze etage ontruimd. De schade, die vrij aanzienlijk genoemd kan worden, wordt door verzekering ge dekt. De bluswerkzaamneden werden gade geslagen door de burgemeester, mr. J. v. Heusdens, de loco-burgemeester H. K. v. Mmnen en wethouder T. de Bruijn. Een woord van lof komt toe aan de be hulpzame mensen, die tijdens de brand passeerden. Zij vormden een hulpploeg, die de inboedels van omliggende percelen in de tegenoverliggende school in veilig heid wist te brengen. De brandweer heeft gedurende de gehele nacht postgevat voor het uitgebrande pand. minister Spaak en hemzelf enig verschil van mening zou zij weest over de kwestie van de ABG- penen. ge- •wa- Nu de Kamer toch voor aanstaande Don derdag bijeen wordt geroepen op verzoek van de premier, om de heer Mendès-Fran ce de gelegenheid te geven het parlement ever de Londense conferentie in te lichten zal ook de zo uiterst verontrustende ver raadszaak waaromtrent reeds interpel laties zijn ingediend, niet onbesproken blijven. Trouwens de minister van binnen landse zaken, de heer Mitterrand heeft zelf reeds het voornemen te kennen ge geven de Kamer te zullen inlichten Het zal daarbij moeilijk zijn de zaak te beper ken tot een van de ernstige gevallen van verraad, die zich in Frankrijk hebben voorgedaan en die indien men in oorlogs tijd zou hebben verkeerd, zeker enige terdoodveroordelingen tengevolge zou heb ben gehad. Nu moeten de straffen zich tot tien of vijf jaren beperken. Intussen staat men verbijsterd van het feit, dat de communisten hebben kunnen doordringen tot in de meest gesloten en hoogst vertrouwelijke colleges van de staat en dat hoge ambtenaren, die aan zienlijke vertrouwensposten hebben be kleed eenvoudigweg in dienst van de com inunisten hebben gestaan. Niet om geld, maar om de communistische zaak te dienen. Zulks is het gevolg van een gees tesverwarring. die het gevaar niet inziet van z g. geavanceerde ideeën als de pro gressistische en neutralistisehe stromin gen, welke slechts de wegbercidsters van het communisme zijn. Men weet nu, waarom de geheime mili taire beslissingen, door de regering inzake Indo China en Tunesië genomen, voort durend onmiddellijk bekend waren aan de communisten, zulks vrijwel op het ogen- bi ik, waarop zij door het comité voor* de nationale defensie werden genomen. Dat 't verraad, dat zich na elke bijeenkomst bleek voor te doen, nu plotseling bloot gelegd is kunnen worden, is te danken aan Het heeft de oudste inwoonster van Ne derland, de weduwe Christina Karnebeek- Baks, wonende te Eibergen, Zaterdag bij haar 105de verjaardag niet aan belangstel ling ontbroken. „Chrissemeuje Baks", zo als ze wordt genoemd, was niets op de drukte van deze dag gesteld. Op haar ver jaardag is ze geen ogenblik alleen geweest Het aantal personen, dat de 105-jarige de hand kwam drukken, was ook ditmaal verbazend groot. Bij de vele honderden bevonden zich o.a. B en W. van Eibergen. Talrijke bloemstukken ontving zij, o.a. was er een mand met bloemen van de Commis saris der Koningin in Gelderland, jhr dr C. 'Quarles van Ufford. Onder de schrif telijke felicitaties was een met tekeningen versierde brief van de zesde klas der nieuwe Baarnse school met de handteke ning van alle leerlingen, waaronder die van Prinses Margriet. 's Morgens om half negen werd, zoals al gemeld, door pastoor B. Kaeter van Eibergen een H. His opgedragen ten hui ze van de jarige, welke plechtigheid werd bijgewoond door familie en buren. Film en televisie-operateurs deden hun werk, journalisten kwamen en gingen en velen hadden gelegenheid enkele woorden te wisselen met de krasse 105-jarige. 's Mid dags kwamen de muziekverenigingen uit Eibergen en de boerendansers uit Rekkern een eerbetoon brengen. het feit. dat men langzamerhand de meest scherpe maatregelen tegen de ontsnapping van het geheim heeft genomen en doordat via commissaris Dides het rapport van de jongste bijeenkomst (van 10 September) in handen van de onderzoekers is gevallen. Dit laatste stuk bevatte meer, dan de bij eenkomst van het comité had kunnen weten. B.v trof men er de aanwijzing in van bepaalde regimenten, die na het nemen van de comité-beslissingen konden worden vastgesteld. Het bleek toen, dat het verraad vanuit het secretariaat moest hebben plaats gegrepen, daar dat alleen ook van de aanwijzing der regimenten op de hoogte kon zijn. Nu wordt het secretariaat van het comité, zoals bekend, gevoerd door de secretaris-generaal van de nationale defensieraad, die in kwaliteit de vergade ringen van het comité meemaakt en hij is de enige aanwezige die aantekeningen mag maken. Maar ook tegenover zijn medewerkers op het secretariaat van de raad is hij tot geheimhouding verplicht Deze hoge ambtenaar de heer Mons. die o.m. regeringscommissaris in Tunesië is geweest, kon er moeilijk van verdacht worden geheimen te hebben verraden, doch hij kon onvoorzichtig zijn geweest en stukken hebben laten slingeren En, zoals men weet. is de heer Mons inder daad zeer nalatig geweest, door zijn kabi netschef Turpin in vertrouwen te nemen, die met Labrusse de geheimen aan de communisten in handen heeft gespeeld. De heer Mons is dan ook onmiddellijk, op last van premier Mendès-France ge schorst en Zaterdag in staat van beschul diging gesteld wegens grove onvoorzich tigheid, door vertrouwen te stellen in zijn medewerkers. Schijnbaar ligt nu met deze vervolgingen de zaak bloot, maar er zijn nog tal van duistere plekken. Hoewel het zeer wel mogelijk is. dat Baranès slechts de bood schapper was tussen de crypto-communis- tische of communistische ambtenaren en hun partij zijzelf hebben verklaard om ideologische beweegredenen te hebben gehandeld zeker is anderzijds dat hij tegenover commissaris Dides is opgetre- als verrader van de communistische ge heimen, waardoor hij in Dides' ogen voor anti-communist doorging In ieder geval heeft commissaris Dides hem vertrouwd Hij begreep eindelijk, dat de communisten Baranès hebben gebruikt als dubbel-spion om daardoor op de regering druk uit te oefenen door te laten merken, dat zij vol komen van de defensiegeheimen op de hoogte waren. Evenwel hebben afschriften van de ge heimen ook nog verschillende Kamerleden bereikt en hier rijst de vraag, of, zoals de nationale veiligheidsdienst beweert, die geheimen ook werden geleverd aan poli tieke personen om hun tegenstanders in de regering te bestrijden. In elk geval heeft Baranès bij bepaalde politieke personen vertrouwen en bescher ming gevonden. De week. dat hij zich ver borgen heeft gehouden, verbleef hij in een buitenverblijf bij Nevers van het radicale Kamerlid André Hugues (niet. te verwar ren met de oud-rniinister van informatie Hugues, die om de E.D.G. uit het kabinet- Mendès-France trad). Dit Kamerlid heeft Baranès zelf naar zijn schuilplaats ge bracht. Eerst toen commissaris Dides Vrijdag tot de ontgoocheling kwam. dat zijn agent Baranès wel een dubbel- moge lijk zelfs een driedubbel-spion moest zijn, heeft hij de militaire rechter van instruc tie onthuld, waar Baranès zich vermoede lijk verstopt hield. Ook dit kwam Baranès te weten die dan ook in de nacht van Vrijdag op Zaterdag terwijl het huis van de heer André Hugues reeds omsin geld was! toch nog kon ontsnappen om de abdij Pierre qui Vire te bereiken, waar hij toelating vroeg omdat hij zich wilde bekeren (sic.). Intussen heeft de militaire rechter van instructie bezoek gekregen van een dame, die de zaak van de ontsnapte geheimen nog ernstiger kwam maken, temeer daar men op de hoogte had kunnen zijn van de progressistische hóuding van Turpin en Labrusse Het .betreft een ambtenares van het comité van defensie, die belast was met de codering van de correspondentie. Deze dame, mevrouw Métivier, heeft in haar dienst grote moeilijkheden gêhad, waardoor zij van haar post werd ver wijderd door de raad van discipline om dat zij met voorbijgaan van haar chefs rechtstreeks de minister tegen vreemde manipulaties met de geheime stukken in haar bureau had gewaarschuwd. En toen dat niet gaf had zij zich gewend tot Kamerleden. Van haar verhoor door de veiligheidspolitie is niets bekend gewor den en men weet niet welke waarde haar beweringen hebben. Zij beklaagt zich over bedreigingen met moord Bij het feit, dat zich in het secretariaat van het hoog ste defensiecollege toestanden hebben voorgedaan als thans onthuld zijn, ver dienen de beschuldigingen van mevrouw Métivier uiteraard een zeer ernstig onder zoek. Intussen heeft Baranès beweerd, niet de enige te zijn. die de geheimen heeft overgebracht Hij noemd een zekere X., wiens naam alleen aan de politie bekend is en die thans gezoch* wordt. Het zou een oud-politieman zijn, die bij de bevrijding een zware veroordeling heeft ondergaan Zijn arrestatie zou, naar men zegt, nog zeer onverwachte perspectieven kunnen openen. De verdere ontwikkeling van deze zaak. welke een tragisch beeld geeft van het ondermijningswerk, dat de communis ten in Frankrijk tot' in de hoogste regionen van de staat kunnen verrichten en waar van in het buitenland de vruchten worden geplukt, wordt in angstige spanning af gewacht. Omwonenden van perceel Radioslraat 80 te Hilversum hebben Zaterdagmiddag de politie gewaarschuwd, omdat hel be jaarde ehtpaar V., dat het huis bewoont, geen teken van leven gaf. Recherchurs zün met behulp van een ladder door een raam op de bovenverdie ping naar binnen geklommen en vonden in de huiskamer beneden het echtpaar, dat blijkbaar door koolmonoxydevergif- tiging om het leven was gekomen. De dood moet Vrijdagavond zijn ingetreden, ivant het electrische licht brandde nog. De schoorsteen bleek verstopt te zifn. De slachtoffers zijn de 78-jarige J. V. en zijn 73-jarige vrouw W. V.—De G.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 1