Aan boord van de Karei Doorman commandeur tot „zeuntje" paraat „Off-Shore"' aankopen in Europa Leider Amsterdamse K.V.P.- fractie ter aarde besteld Gelding van verdragen met w. Duitsland «S Prins trok gewapend met camera liet Krugerpark in m Oorlog ter zeestrijd tegen verveling en... slaap Onze Jantjes deden het best in de Nato-oefening „Morning Mist" Twee helicopters als reddende engelen Aspirin SIGARET AANGESTOKEN: TWEE HUIZEN IN DE AS Gloeilampjes „£p, sr 2: ïsiKVö H. Vader ontving industriëlen Totaalbedrag voor Nederland 122 millioen Tandarts benadeelde ziekenfonds luisterf:n Merkwaardig gevaar van benzinedampen Kardinaal Borgonsdni-Duca f T wintigduizend toehoorders verwacht Bij concert StaarU.S.O. Aardappelen of defensie orders Motor op onverlichte boerenwagen Voortgaande normalisering van betrekkingen Drie dagen vacantie in 's werelds grootste natuurreservaat Duitse radio-industrie verwacht recordjaar Geestdriftige ontvangst De spelling van de Nederlandse taal Staking op Duitse scholen PAGINA 5 DINSDAG 5 OCTOBER 1954 „Circuler a droit Vijf witte figuurtjes Van grote waarde MEER DEVIEZEN VOOR BRITSE VACANTIEGANGERS Ook Nederlanders aanwezig Even slordig als bekwaam KONINGIN KWAM NA.4R BURGEMEESTER DE RANIT7 HANDELAAR GELDBOETE GE-EIST Voor zieke kinderen SPEELGOED UIT ZUID-AFRIKA En pop voor de Prins Bestuurder gedood (Van onze correspondent). Portefeuille, ie voorin- De •ggg-gfjgS.'S» *™=Ko- Braaivleisen negerdansen DE „WILLEM BONTEKOE Kamerlid vraagt ministeriële beslissing Uit protest tegen schoolwet Chicago Christchurch Advertentie Een oorlog ter zee is grotendeels een strijd tegen de verveling". P6~e' zeker niet onder alle omstandigheden opgaande, uitspraak zou wellicht kun nen worden aangevuld mei: „en tegen de slaap". Vit heeft de ongeveer H00 koppen tellende bemanning van IIr. Ms. „Karei Doorman" weer eens aan den lijve ondervonden tijdens de Nato-oefening „Morning Mist Ruim een week heeft het vliegkampschip evenals de overige Nederlandse, En gelse, Franse en Canadese oorlogsbo dems, moeten opereren onder omstan digheden, die zoveel mogelijk aan de realiteit van een oorlog waren aange past. Dat betekende, dat van comman deur tot „zeuntje" aan boord werd ge- eist, dat op elk moment, zo nodig, han delend kon worden opgetreden tegen een altijd op de loer liggende vijand, in dit geval de onderzeeboot. En deze paraatheid bracht met zich mee, dat aan de behoefte aan slaap lang met altijd ten volle Icon wovden voldaan. volledige oefendag geheel bevredigend verlopen. „Wij waren vooral geïnteresseerd in het beproeven van twee onderdelen", ver klaarden de verenigde bevelhebbers: „Ten eerste de operationele doelmatigheid van onze samengestelde Nato-bevelsstructuur en ten tweede de maritieme samenwerking tussen zee- en luchtstrijdkrachten bij het bewaken van convooien en het vernietigen van vijandelijke onderzeeboten". „Wij zijn verheugd door de samenwer king, welke werd gedemonstreerd tussen schepen en vliegtuigen bij het opsporen en tot zinken brengen van onderzeeboten en in het verlenen van bescherming aan koopvaardijschepen", verklaarden de beide bevelhebbers. Zij zeiden eveneens, dat be halve moeilijkheden met de verbindingen, het beproeven van de samenwerking op bevelsgebied doeltreffend was. De taak van Hr. Ms. „Karei Doorman" in „Morning Mist" is tweeledig geweest, waarbij het doel hetzelfde was: offen sief, door het opsporen en vernietigen van onderzeeboten, die de zeeverbindin gen bedreigden; en defensief waarbij overigens uiteraard ook aanvallend werd opgetreden door het verlenen van bescherming aan convooien van koop vaardijschepen. Bij de uitvoering van deze taak heeft de „Karei Doorman" met haar twee squa drons „Seafuries" en „Avengers" van de Marine Luchtvaartdienst niet alleen ge staan. Met de Nederlandse torpedoboot- jagers „Kortenaer" en „Evertsen" en ja gers en fregatten van Engeland, Frank rijk en Canada vormde zij een afweer middel tegen het onderzeebootgevaar, dat, naar gelang de oefening vorderde, van zeer grote betekenis bleek. Daar toe was nodig het onmiddellijk en cor rect uitvoeren van de vele dikwijls in gewikkelde manoeuvres van het escorte, dat door commandeur S. den Boeft aan boord van de „Karei Doorman" werd geleid. Hierbij bleek het grote belang van de Nato-voorschriften, dm hej™°: gelijk maakten, dat een enkel bevel voldoende was om oorlogsschepen van vier nationaliteiten de door de comman dant gewenste positie te doen innemen Dat bij oefeningen als deze zich soms wat onverwachte situaties kunnen voordoen, bleek, toen een fregat van de Franse marine een bevel tot het aanvallen van een onderzeeboot met dadelijk begreep. De bedoeling was, dat de Franse oorlogsbodem een naar rechts gerichte omtrekkende beweging zou maken. Om tijdvelies te voorko men, kreeg de commandant daarop het bevel „circuler a droit", dat aan boord van de Franse fregat werd op gevat als een dringende uitnodiging niet langer in de weg te varen. De goede verstandhouding tussen de Neder, landse en Franse marine bleek overi gens later niet het minst te hebben geleden. Was dus de oefening van groot belang voor de coördinatie en het gezamenlijk optreden van vlootstrijdkrachten, ook de „Karei Doorman" zelf heeft waarde volle lessen uit de manoeuvres kun nen trekken. De gehele ingewikkelde apparatuur is weer eens aan een zware proef onderworpen. De vliegdienst heeft dan wel niet door het slechte weer elke dag op volle capaciteit kunnen werken, de vele tientallen starts en landingen en de honderden vlieguren, die toch nog ziin gemaakt, waren een uitstekende oefening voor dit moeilijke bedrijf, waar bij de kleinste fout ernstige gevolgen kan hebben. Het spreekt vanzelf, dat grotere en kleinere ongelukken bij het vliegen van een vliedekschip niet altijd kunnen wor den voorkomen. Dat de gevolgen daar van in zeer vele gevallen blijven beperkt ■tot materiële schade, is niet in de laat ste plaats te danken aan de twee helicop ters aan boord van de „Karei Doorman die bij elke start en landing in de onmid dellijke nabijheid in de lucht hangen en klaar zijn om, zo nodig, in te grijpen. Hoe effectief deze reddingsdienst werkt hleek, toen tijdens de oefeningen een van de vliegtuigen bij de start van het vlieg- dek slipte en in het water dook. De heli copters schoten toe om de vlieger en de waarnemer, die zich uit de cockpit hadden bevrijd en op hun zwemvesten ronddreven, op te pikken. Binnen enkele minuten, nadat het vliegtuig in de oceaan was verdwenen, stonden beiden weer aan dek, zonder een schram. De vijf op de romp van een der heli copters geschilderde witte figuurtjes tonen aan, dat dit niet de eerste redding was uit zee. Trouwens, de squadrons aan boord van de „Karei Doorman" kennen een „Ditching-club", een club waarvan, zoals de „voorzitter" zei, het beter is geen lid te zijn, want voorwaarde is, oat men tenminste één keer in zee moet zijn terechtgekomen en gered. Volgens het oordeel van admiraal Sir Michael Denny, Nato-bevelhebber Ooste lijke Atlantische Oceaan en air chief mar shall Sir John Boothman, Nato-bevelheb- ber luchtstrijdkrachten Oostelijke Atlan tische Oceaan, die met de leiding van „Morning Mist" waren belast, is deze oefening waarvan Zaterdag de laatste 'v,::!BAYER Naar Maandag te Londen werd verno men zal de Britse minister van financiën waarschijnlijk deze week bekend maken, dat het bedrag, dat Britse vacantiegangers in het buitenland mogen uitgeven, ver groot zal worden. Volgens de tot dusverre geldende bepa lingen mochten de Engelsen voor uitstap jes naar het buitenland 50 per jaar uit geven. In sommige politieke kringen meent men dat dit bedrag voor het op 1 November as. beginnende jaar verhoogd zal worden tot 75. Ambtenaren weiger den echter commentaar te geven. Waar schijnlijk zal ook het toegestane bedrag voor kinderen beneden 12 jaar, dat thans 35 bedraagt, worden verhoogd. het beproefde nftayül" preparaat In een der zaten van het Pauselijk zo merverblijf te Castcl Gandolfo, ontving Z. H. de Paus gistermorgen in een spe ciale audiëntie de vijfde algemene verga dering tan de linnenindustrie. Z. H. werd bij Zijn verschijnen stormachtig toege juicht. Dc Paus sprak daarop de ongeveer 200 deelnemers, onder wie ook enige Ne derlanders, in het Frans toe. In zijn toespraak schetste de H. Vader de vooruitgang in de linnenindustrie en gaf hij een uiteenzetting over het gebruik van het linnen in de kerk, in het bijzon der in de Oosterse kerk.- Hij wees voorts op de grote plaats, die het linnen steeds, van de oudheid af in het Oude Testament en later in het Nieuwe Testament en weer later in de Apocalips inneemt. Na de apos tolische zegen onderhield de H. Vader zich nog geruime tijd met de voorzitter van het congres, waarna Hij zich onder luide toejuichingen terugtrok om zich te bege ven naar een andere zaal van het zomer verblijf, waar talrijke afgevaardigden uit de keramische industrie wachtten. Onder hen bevonden zich ruim 40 Ne derlanders! Alle soorten van industrie wa ren vertegenwoordigd, zowel de fabrikan ten van dakpannen en stenen als de tak ken van kunstnijverheid. De H. Vader Het was „hondenweer" en het ging er „honds" toe en toch was de stemming opperbest! "Waar? Bij een hoofdstedelijk restaurantwaar ter gelegenheid van Werelddierendag 195aan 250 honden een zakje „lekkers" iverd uitgedeeld. Wel, het gekwispel en geblaf was met van de lucht! Onieuw heeft gisterenmiddag de 34- jarige tandarts A. P. S., die van 1950 tot 1953 in Bussum een zeer drukke practpk heeft uitgeoefend en zich daarna in Bot terdam vestigde, voor het Amsterdamse gerechtshof terecht gestaan. Zijn zaak moest op 20 Mei j.I. door bijzondere om standigheden worden aangehouden. Verdachte is in eerste instantie na een slepend proces tenslotte in December van verleden jaar door de Amsterdamse recht bank tot acht maanden voorwaardelijk veroordeeld, omdat hij bij het Algemeen Ziekenfonds te Bussum vele valse declara ties voor behandelingen had ingediend en had geïncasseerd. Met zekerheid is bij de behandeling van het hof komen vast te staan, dat verdachte een uiterst slordig man is, die als tand arts zeer kundig en ijverig was, maar wiens administratie omgekeerd evenredig aan zijn technische kundigheid was. Hij zelf weet de foutieve declaraties dan ook aan zijn slordigheid. De procureur-generaal, mr W. Bakhoven achtte verdachte schuldig aan het hem ten laste gelegde. Evenals de officier van de rechtbank, die hoger beroep had aangete kend. achtte ook mr Bakhoven het ge wezen vonnis van de rechtbank te licht. Hij eiste negen maanden, waarvan zes voorwaardelijk met, een proeftijd van drie J Als verdediger voerde mr H. de Waard aan, dat zijn cliënt een zeer goedaardig mens is In de drie jaar dat hij in Bussum zonder vacantie te nemen heeft gewerkt, heeft hij 50.000 behandelingen uitgevoerd. Er waren dagen dat hij meer dan 100 patiënten hielp „Het is niet waar. dat de slordigheid alleen ten nadele van het fonds is gekomen", zei hij. „Er zijn vele voorbeelden van behandelingen van fonds patiënten, waarvan als gevolg van de slordigheid geen declaraties zijn verzon- d<Uitspraak op Donderdag 14 October a.s. sprak jook hen in het Frans^ toe en zeide drae yan mecr dan «g 15 miUioen aan j i i- vocdselj o a. zuivelproducten, vlees en groenten, in Nederland gekocht. o.m.. dat zij door hun bezoek aan Noord Italië hun inzichten hadden kunnen ver ruimen. Vervolgens schetste Z. H. de ont wikkeling van de keramische industrie van de oudste tijden tot nu toe. Het eenvou- ge bakken in Egypte, de geleidelijke ver fijning in de klassieke oudheid, tot in het heden, nu ook de wetenschap ook haar bijdragen geeft. van straalmotoren, tot een bedrag van 28.005.730; de Nederlandse regering voot de productie van Hawker Hunter straal- gevechtstoestellen tot een bedrag vah 18 millioen; met Van Doorne (D A F.) voor opleggers tot een bedrag van S 4.676.485; ïmet Polynorm voor pasklare loodsen, tol een bedrag van 1.412.181; met Kronenburg voor takelwagens \,ot een bedrag van S 1.042.344; met Avio-Diepen voor de rev'sie van C-47 Dakotatoestellen tot een bedrag van 1 millioen en met Philips voor startbaanverlichting tot een bedrag van 455.966. Enige tijd geleden werd met de Neder landse regering een contract gesloten voor de bouw van marineschepen tot een be drag van ongeveer 29 millioen. Enkele van de schepen zijn reeds afgeleverd. In Nederland heeft de Amerikaanse marine op het ogenblik geen andere off-shore contracten lopen. De in Nederland door het Amerikaanse leger gesloten contracten belopen 1.342.175. Daartoe behoren o.m. contrac ten met, de Nederlandsche Standard Elec tric Mij te 's-Gravenhage, voor electrische uitrusting tot een bedrag van 431 463 met de Nederlandse regering voor reserve- delen voor de bewapening tot een bedrag van S 300.000; met de Hollandsche Draad- De contraeten van de Amerikaanse lucht- en met de Nederlandse regering voor re- In het fiscale jaar eindigend op 30 Juni j.I. werden in het kader van het pro gramma der z.g. „off-shore" aankopen in Europese landen contracten gesloten voor een totaalbedrag van 612.050.000 door de commando's en agentschappen van hel U.S. European Command. Van dit totaal bedrag betrof S 304.950.000 contracten voor militaire voorraden en uitrustingstukken onder het Mutual Defense Assistance Pro gram (MDAP) cn 217.100.000 orders voor levering van goederen, diensten cn uit rustingstukken ten behoeve van Ameri kaanse troepen en installaties in Europa. Door bovengenoemd totaal van 612 millioen aan orders in het afgelopen jaar is het totaal aan orders voor de gehele periode van het „off-shore" programma dat in het jaar 1951/52 een aanvang nam gestegen tot 3.272.590.000. Sedert het begin van het programma der „off-shore" aankopen in 1952 zijn in Ne derland contraeten geplaatst tot een to taal bedrag van 121.890.000. Deze omvat ten niet alleen militaire uitrusting, doch ook leveranties aan en diensten voor Amerikaanse troepen en regeringsbureaux Alleen in het lopende jaar is voor een be macht die in Nederland werden gesloten belopen 55.078.142. De voornaamste van deze contracten zijn die, gesloten met Curtiss-Wright Europa, voor onderdelen servedelen voor kleine wapens tot een be drag van S 190.000. (Van onze Amsterdamse redactie) Onder zeer grote belangstelling is gister ochtend het stoffelijk overschot van de heer Th. F. de Groot, fractieleider van de K.V.P. in de gemeenteraad van Am sterdam, op het R.K. Kerkhof Buitenvel- dert aan de Amstelveenseweg aan de schoot der aarde toevertrouwd. In de parochiekerk van O. L. Vrouw Koningin des Vredes aan de Pijnacker- straat, waar het stoffelijk overschot Zon dag van het O. L. Vrouwe Gasthuis uit was heengebracht, droeg om tien uur pastoor Gerritsen, geestelijk-adviseur van de R. K Bond van houtbewerkers, meubelmakers, behangers en aanver wante bedrijfsgenoten waarvan de over ledene ere-voorzitter was, de plechtige Requiemmis op, daarbij geassisteerd door pastoor B Hosman van de Vredeskerk als diaken en door pater N. van Workum O.F.M., geestelijk-adviseur van de afd. Amsterdam van de katholieke houtbe werkers, als subdiaken. Deken mgr G. P. M. v. d. Burg woonde de H. Mis op hét altaar bij, terwijl in de goed gevulde kerk o.m. aanwezig waren burgemeester d'Ailly van Amsterdam en de wethou ders Van Wijck Steinmetz, v. d. Huil, v d. Bergh, In 't Veld en De Roos. Voorts gaven van hun belangstelling blijk drs v. d- Donk, lid van Gedeputeerde Staten van Noord Holland, leden1 van Provin ciale Staten, van welk bestuurscollege De burgemeester van Utrecht, jhr mr C. dg Ranitz. was gisterenavond solist bij het U.S.O., dat in Tivoli een concert gaf, waarbij H.M. de Koningin incognito aan wezig was vergezeld van mevr. en mr J. baron Baud. grootofficier in speciale dienst De burgemeester trad na de pauze op met het concert voor ptano en orkest in A TEGEN HAARLEMSE GROENTE-1 vargeuren andera vlekken binnen, Gisteren is geheel onverwacht in run "residentie te Rome overleden Z.Em. kardinaal Borgongini-Duca. Ogenschijn lijk genoot Z.Em. een uitstekende gezond heid en het bericht van zijn overladen beeft dan ook een ieder ten zeerste ver rast. Kardinaal Borgongini-Duca is zeven tig jaar geworden. I Hij werd geboren te Rome op 26 teor. 1884 en op 22 December 1906 priester ge wijd Vele jaren werkte hij aan het staats secretariaat van Z.H. de Paus, Hij had o.m. een belangrijk aandeel in de onder handelingen tussen de H. Stoel en ttahe. die eindigden in het verdrag van Late- ranen en de stichting van de Vaticaans staat. Hij werd dan ook apostolisch nun tius bij de Italiaanse regering en als zo danig benoemd op 7 Juni 1929 Hij werd tot de waardigheid van het kardinalaat geroepen in *t Consistorie van 12 Jan. 1953 Kardinaal Borgongini-Duca vervulde talrijke functies in de hoogste bestuurs organen der Kerk o.a. in de H. Congre- gaties van het H. Officie, van het Consis torie. van de Sacramenten, van de Pro paganda Fide, enz. Het college van kardi nalen telt nu nog 67 leden, van wie 23 Italianen en 44 van andere nationaliteit. Veertig gulden boete heeft de Officier van Justitie bij de Haarlemse politierech ter mr Van der Valk Bouman, gisteren geëist tegen de 45-jarige Haarlemse groen tehandelaar W. van de B, wie ten laste was gelegd, dat het aan z«n schuld is te Wijten, dat op 26 Augustus j.I. na een ern- stige ontploffing twee huizen aan de Glas- blazcrstraat aldaar in de as werden gelegd, waardoor zes personen geen dak meer bo ven het hoofd hadden. Het gezin van verdachte was met va cantie te Zandvoort, toen deze op de be wuste dag naar huis was teruggekeerd om enkele zaken te regelen Hij reinigde toen een stoelzitting en een vloerkleed met benzine. Even later heeft de man een si garet aangestoken en in een oogwenk stond alles in lichter laaie. Toen ik de sigaret aanstak, schoten de vlammetjes voor mij weg over de gron^ TV mvihperde ze te doven maar alles stond in een oogwenk om mij 1»^ brand. Een klap heb ik m 8 maar plotseling stond ik achter hethuts Verdachte was toen overdekt «iet t>ra"^_ wonden en moest enige tijd m een kenhuis worden verpleegd. Als deskundige in deze zaak werd ge hoord de heer M. Fehres. Rijksinspecteur van het brandweerwezen die verklaarde, dat benzine een gevaarlijke brandstof is, niet zozeer door de vloeistof zelf, maar door de dampen. Deze benzinedampen zijn evenwel slechts ontplofbaar in mengsels van ongeveer IV2 percent benzine met 98V2 pereent lucht tot 6 percent benzine met 94 percent, lucht. Deze mengsels kunnen in slierten op on berekenbare plaatsen aanwezig zijn, bij voorkeur verder verwijderd van de ben zinebron. Zij werken zich door kieren waar zij brengen Naast een dergelijke sliert zou men dus rustig een lucifer zonder gevaar kunnen aanstrijken; bovendien is het dui delijk dat naarmate de vuurhaard zich dichter bij de benzinebron bevindt, de kans op gevaar geringer is aangezien de benzinedampen in het mengsel te sterk zijn. De Officier van Justitie noemde het in zijn requisitoir een algemeen bekend feit, dat benzinedampen gevaarlijk zijn. Al blij ven ongelukken vaak achterwege en ai ris keert het publiek vaak zonder nadelige gevolgen dit gevaar, toch dient men hier tegen op te treden. Rekening houdende met de schadevergoedingen, waarvoor ver dachte reeds is aangesproken of mogelijk nog zal worden aangesproken en met het opgelopen lichamelijk letsel, kwam de Officier tot zijn eis. De raadsman van verdachte mr B. Lam- bers bestreed de aanwezigheid van grove schuld, pleitte vrijspraak en verzocht de politierechter, wanneer deze niet ogen blikkelijk tot vrijspraak zou besluiten, schriftelijk vonnis te wijzen. Aan dit ver zoek zal Vrijdagmorgen worden voldaan. Zoals gemeld, wordt Zaterdag een mas saconcert gehouden in de Bernhardha] te Utrecht door het U.S.O in samenwerking met de Mastreechter Staar. Verleden jaar trok eenzelfde concert 12.000 toehoorders. Ditmaal rekende de organiserende instan tie de stichting .-Stadsontspanning" op een aantal van 16.000 bezoekers. De be langstelling blijkt, echter aanmerkelijk groter dan men durfde hopen. Naar wij vernemen, zijn nu reeds 13.000 kaarten verkocht. Maatregelen zijn daarom geno men om het aantal zitplaatsen tot 20.000 uit te breiden, een aantak waarvoor in de Bernhardha], de grootste hal van Europa, nog voldoende plaats is. De Nederlandse. Belgische en Enge'se radio-omroep zullen opnamen maken. De bezoekers kernen uit het gehele land, doch ook uit het buitenland. Zuid-Afrikaanse speelgoedfabrikanten zullen ruim duizend stuks*speelgoed zen den voor Nederlandse kinderen die zich in ziekenhuizen bevinden. Het speelgoed zal kosteloos door een scheepvaartmaat schappij worden vervoerd. De prins, die een reis door Zuid-Atrika maakt, sprak zijn vreugde over het ge schenk uit. Hij zal. waarschijnlijk tijdens een diner te Pretoria, een pop ten ge schenke krijgen als symbool van de gift. Is het waar, dat te Veenhuizen een op pervlakte van circa tOO ha aardappelen op het ogenblik niet gerooid kan worden, doordat de hoofddirectie van de strafge- stichlen aldaar geen verpleegden of ge vangenen hiervoor beschikbaar kan stellen omdat daardoor de uitvoering van defen sie-orders vertraging zou ondervinden. Dit vraagt het Eerste-Kamerlid De Vos van Steenwijk aan de ministers van Oor log en van Justitie en hij vervolgt: „Zo ja zijn de ministers dan niet van oordeel, dat in deze tijd van tekort aan arbeidskrachten in de landbouw, mede doordat tengevolge van de overvloedige regenval aardappelrooimachines veelal niet kunnen worden gebruikt, het gewenst is de uitvoering van defensie-orders een betrekkelijk korte onderbreking te doen ondergaan, ten einde te bevorderen dat een zo grote oppervlakte aardappelen tij dig uit de grond komt?" Zaterdagavond is tussen Hidaard en Oosterend in de Friese gemeente Hen- naarderadeel een 26 jarige motorrijder J. v. d B. uit Franeker om het leven ge komen, toen hij met zijn motorrijwiel op een overlichte boerenwagen reed. Hij overleed enkele ogenblikken na de bot sing. Zijn verloofde, de 24-jarige mejuf frouw B. S. uit Sexbierum, die op de duo zat, werd levensgevaarlijk gewond naar het' St. Antoniusziekenhuis te Sneek overgebracht. Gisteren was haar toe stand nog zorgwekkend. Het paar was op weg van Sexbierum naar de N.O.P. Te gen de eigenaar van de boerenwagen is proces-verbaal opgemaakt. de heer De Groot ook deel uitmaakte, Inging terts Opus 16 van Edvard .Grieg. een afvaardiging van het K.V.P.-bestuur in Amsterdam, van het hoofd- en afde- lingsbestuur van de K.A.B. en. van de Houtbewerkersbond. welke door de over- ledene meer dan een kwart eeuw als voorzitter gediend is. representanten van K.A.B.-instellingen, een delegatie van de R.K Woningbouwvereniging Het Oosten, waarvan de heer De Groot ook voorzit ter was en andere prominente katho lieken. Leden van het parochieel zangkoor voerden de Gregoriaanse Requiemmis uit alsmede het Libera nos van Perosi. Ken schat van bloemen en kransen, waar onder van het gemeentebestuur, van Centraal Beheer, van de Federatie van Woningbouwverenigingen en van de Federatie van de Meubileringsbond dek ten de lijkbaar, toen da stoet met acht volgwagens zich naar de begraafplaats begaf- In de kerkhofkapel werd de ab- soute, evenals in de kerk was geschied, verricht door pastoor- Gerritsen. Len lange stoet, onder wie nog leden van niet-katholieke fracties in de gemeente raad. brachten de lijkbaar naar de ge opende groeve, waar namens de familie gedankt werd. Van de gelegenheid om te condoleren werd vervolgens druk ge bruik gemaakt. oil oorlogse Nederlands-Duitse verdragen aan De minister van Buitenlandse Zaken a- j geanieerde hoge commissie kenbaar te heeft, mede namens zijn ambtgenoot Zon- maken. nofee 4J__, nontal vprdraeen. .„.„van zil de hernieuwde of voor betreft die verdragen die geurende de men bevattende een aantal verdragen Ar. Hovnipiiwde of voor wat ;edurende crnnmisste verbindend ve^klaard^worden. de bedoeling, in formele nota wisselingen tussen de Nederlandset en de Duitse regering overeen te kom ligt het in Tweede en van de Eerste Kamer der Sta ten-Generaal overgelegd een tractatenblad, bevattende de tekst van de op 13 Augustus 1954 te 's-Gravenhage tussen de Neder landse regering en de Duitse bondsregering gewisselde nota's betreffende de gelding van verdragen. nn 10 October 1950 stelden de diploma- lanase regeims „„„-tieve ministers van smg van hun respectieve oeallieer- Buitenlandse Zaken, waarb de geaHieer_ de hoge commissie voor Duitsland oe voegdheid verkreeg om vóór de gn wereldoorlog met het Duitre rij g - verdragen toepasselijk op en verbindend voor de bondsrepubliek Duitsland te klaren. Tevens ontving de Nederlandse r gering de uitnodiging, haar wensen m - 0-dsrepubliek Duitsland, betrekking tot de toepassing van de voor (oonusi v onderiing als verbindend te beschouwem_ Tot dusver heeft een dergehjke notawis seling nog slechts eenmaal plaats g en wel op 31 Januari 1952. Deze tweede notawisseling heeft betrekking op eli b terale spoorwegverdragen en negen mul tilaterale verdragen van internationaal privaatrecht, waaronder vier betreffende Gisteren zijn Prins Bernhard en zijn gevolg, gewapend niet film- en foto-toestellen, per auto van Pietersburg in Noord-Transvaal naar het Krugerpark gereden. De Prins bad zijn eigen vliegtuig achtergelaten op het ^vliegveld Swartkop en was met de Dakota van premier Malan, de ..Rustig"" naar Pietersburg gevlogen. Een gedeelte van zijn gevolg volgde in een ander vliegtuig, de „Fleur". ZKH. hield zich, na de vlucht van een uur, korte tijd op te Pietersburg, waar liij door de burgemeester D. A. Naudc en de Neder landse gemeenschap van Noord-Transvaal werd ontvangen. De Prins zal het wereldberoemde wildreservaat drie dagen bezoeken, hetgeen een niet-officiëel karakter draagt. Hij verheugt zich op de korte ontspanning na negen vermoeiende dagen, gedurende welke het weer steeds prachtig is geweest. Directeur Knobel van de nationale parken zal de gids van de Prins zijn. Er werden Nederlandse lekkernijen, die per vliegtuig uit Pretoria waren aango voerd, gepresenteerd. De heer J. Diemer, hoofd van de Nederlandse gemeenschap, sprak de Prins toe en overhandigde hem geschenken voor de vier prinsessen. Donderdag a.s. zal Z.K.H. een bezoek aan Johannesburg brengen. In acht uur tijds zal de Prins vele personen ontmoe ten en getuige zijn van een gevarieerd schouwspel. Hij zal Pretoria waarschijn lijk om kwart over drie 's middags ver laten en wordt om vier uur aan de grens tussen Pretoria en Johannesburg verwacht waar een welkomstboog zal worden opge richt. Het gezelschap zal de thee in de open bare bibliotheek gebruiken, waar kinderen van de Nederlandse gemeenschap de Prins zullen begroeten. Vervolgens zal hij het Africana museum bezoeken. Ongeveer 1800 personen zijn uitgenodigd voor de avondfeestelijkheden in het Rho- desia-park. De Prins zal hier ballet, volks dansen en -spelen aanschouwen. Na een „braaivleis", een maaltijd in de open lucht, zullen 300 negers een dans uitvoe ren. De Nederlandse gemeenschap van Pie tersburg was zeer geestdriftig toen de Prins door de versierde hoofdstraat naar het stadhuis reed, waar verscheidene Ne derlanders bijeen waren gekomen om hem te begroeten. Het was de eerste maal, dat Z.K.H. een plattelandsstad bezocht. De Prins, die gekleed was in tropenuniform, onderhield zich een uur lang met de Ne derlanders. Allen werden aan hem voor- ^Honderden Nederlandse en Zuidafri- kaanse kinderen zwaaiden met Nederland se vlaggen en juichten hem toe, toen hu r tfet tot het stadhuis behorende ter- het familierecht. Het stemt de minister tot ove Koninklijke bezoeker werd voldoening, dat met deze notawisseling we- Tn-pr idnderen in Voiendam- derom een stap is gedaan ter normalise ring der Nederlandse betrekkingen met de begeleid door vier kinderen in mer klederdracht. De thee werd in het stadhuis georuikt. De Duitse radio-industrie bereikte m 1953 met een productie van D M. 483 mil lioen en een omzet van 2.6 milhoen ont vangtoestellen (waarvan er 520.000 geëx porteerd werden) een uite-srroken j^ord. Het ziet er thans naar uit, dat m het lo pende jaar met een products van 2,7 tot 2.8 millioen toestellen wederom n nieuw hoogtepunt zal worden behaald. Daar het aantal ontvangtoestellen in West-Duitsland op 12 millioen wordt beraamd, kan op een vervangmgs- vraag ter grootte van 1,25 millioen radio's worden gerekend. De nieuwe vraag welke uit hoofde van het stichten van nieuwe huishoudens, etc. ontstaat, wordt op 500.000 a 600.000 gesteld, zodat de afzet in het binnenland ongeveer 1,8 a 1.9 millioen toestellen zal bedragen. De uit voer zal volgens de thans beschikbare ge gevens 700.000 a 800 000 radio's belopen. Telt men hierbij nog op de behoefte aan extra toestellen, dan loopt de afzet met 2,7 a 2,8 millioen apparaten par; Rei aan de productie. Als de weersomstandigheden het maar even toelaten gaan nog steeds vijf kotters de Noordzee op om ter hoogte van Bergen aan Zee met netten te vissen naar resten van het op 23 Augustus verongelukte KLM-vliegtuig „Willem Bontekoe". En el ke keer worden nog wrakstukken binnen gebracht. Gisteravond hebben de kotters in totaal een gewicht van circa zeshonderd kg binnengebracht aan onderdelen. Er wa ren deze keer bij motoronderdelen, een ge deelte van een rompspant en een gedeelte van een radiotoestel. Het Tweede-Kamerlid mevrouw Forta- nier—De Wit heeft de kat de bel aange bonden en aan de minister van Onderwijs, K. en W. gevraagd of Z. Exc. bereid is aan de heersende onzekerheid over de toekomstige spell-ng van de Nederlandse taal een einde te maken door spoedig mede te delen welke spelling uiterlijk met ingang van 1 September 1955 verplicht zal worden gesteld op de scholen. Wanneer de minister van oordeel is, dat voor de scholen een zo groot mogelij.ce eenheid van spelling dringend geboden is. wil hij dan ter bereiking daarvan* daar waar de commissie-Van Haeringen twee spellingen toelaat, doch de* meest gewens te vooropstelt, deze laatste voor de scho len verplicht stellen, zo vraagt zij ver der. En tenslotte: Acht de minister het niet gewenst, dat in het op één na hoogsie leerjaar van alle onderwijsinstellingen zo spoedig mogelijk de nieuwe spelling wordt onderwezen, opdat de leerlingen niet in het jaar. waarin zij examen moeten doen zich de nieuwe spelling nog moeten eigen maken? In het district Bersebrück bij Osnabrück is aan het eind van de vorige week een schoolstaking uitgebroken uit protest te gen de onlangs in Neder-Saksen aanvaar de nieuwe schoolwet, die de openbare school primaire rechten geelt. In dertig scholen werd het onderwijs geheel stop gezet, daar de onderwijzers ook de wel naar school gekomen kinderen naar huis stuurden. Dit is de tweede staking van deze aard De eerste schoolstaking had enkele weken geleden in Düsseldorf plaats. Hoofddirecteur P.T.T. Bij K B. is de di recteur der P.T.T.-laboratoria, prof ir G. H. Bast te 's Gravenhage (hoofdbestuur) ingaande 1 October 1954 benoemd tot hoofddirecteur der P.T.T. Als zodanig is hij belast met de leiding van de hoofd afdeling der telegrafie en telefonie, met eervolle ontheffing van zijn functie van hoofd van het centraal laboratorium. Een schokkende sensatie beleefde hier de 20-jarige mrs McDonald. Op hetzelfde ogenblik, dat ze de deur van haar flat woning opende, werd ze gegrepen door een man, die op de gang van de dorde verdieping, waar haar woning op uit kwam. door politiemannen achtera: ge zet werd. De man, de 24-jarige strafgevangene Sherwood, was uit ële gevangenis ont vlucht en liep nu. op weg naar de ont snapping, de hevig verschrikte jonge vrouw tegen het lijf, die hij ogenblikke lijk als levend schild tegen de politie mannen gebruikte. Haar man hoorde haar schreeuwen en ijlde haar te hulp. Sherwood beant woordde deze hulpvaardigheid prompt met hem in de schouder te schieten. De vrouw wist zich intussen los te ruk ken en de politie slaagde er ten slotte in de vluchteling te ontwapenen en in te rekenen. Mrs McDonald moest in het ziekenhuis worden opgenomen. Haar toestand was niet ernstig. Een hele tentoonstelling van huishoude lijke artikelen en andere gebruiksvoor werpen kon worden georganiseerd van de maagoperatie» welke een gedetineerde van de even buiten deze stad gelegen strafinrichting Papana-gevangenis ge heten had ondergaan. De man had dit struisvogel-menu op zijn repertoire gezet, in de hoop daardoor spoediger de vurig begeerde vrijheid te verkrijgen. Het bestond uit: twee tafelmessen, zeven lepels, een ballpoint-pen. een half do zijn draadnagels van 15 cm lengte en verschillende stukken ijzerdraad. Maagklachten waren natuurlijk gevolgd en chirurgen waren aao 't geval t.e pas gekomen, met het bovengeschetste re sultaat. Nu ligt de „ijzervreter" in een ziekenhuis, dag en nacht streng bewaakt. Zeebrugge Zoals thans over de kwestie van de atoombom, zo heeft men zich in de afge lopen wereldoorlogen no 1 en no 2 voort durend bezorgd gemaakt over de vraag of en wanneer men gasgranaten als oor logsmiddel zou gaan gebruiken tn de steeds heftiger en onbarmhartiger op laaiende strijd. Bij sporadische berichten, dat ergens aan een of ander front op kleine schaal van zulke granaten gebruik zou zijn ge maakt, is het gelukkig indertijd geble ven Het waren de bewuste mosterdgas granaten. Weldadig doet het daarom thans aan te vernemen, dat een lading van 400 ton van deze granaten, afkomstig uit de eerste wereldoorlog en onlangs bij Yperen ontdekt, door een van Zeebrugge uit vertrokken Belgisch vrachtschip in zee is geworpen, na eerst onschadelijk te zijn gemaakt. De aartsbisschop van Westminster, kardinaal Griffin, kroont het beeld van Onze Vrouwe van Willesden tijdens de bijeenkomst ter gelegenheid van het Maria-jaar in het Wembley stadion te Londen. Rome Niet met geheimzinnige loterijen, waar aan steentjes, pepermuntjes, pleisters of soldaatjes te pas komen, hebben twee Italianen dit weekeinde een fortuin in de wacht gesleept, maar eenvoudig door het j'uist raden van de uitslagen van dertien wedstrijden, gespeeld in de eerste en tweede afdeling van de Itali aanse voetbalcompetitie Maandagmorgen ontvingen beide geluk kigen van de administratie van de voet balpool, waarin zij voor de som van 300 Lire hadden gespeeld, bericht, dat zij alle uitslagen goed hadden geraden en daarmee een bedrag van 108.215.000 Lire per man hadden gewonnen. Een van de twee boffers is de 42-jarige Renzo Bisogni, kleermaker van beroep, woonachtig te Colle di Val d' Elsa in Siena, de andere wil liever onbekend blijven. Het zou een 30-jarige bankbe diende te Rome zijn.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 3