1111 BH Blijft lijdelijk 2 pakken wot Schoolstaking in Neder-Saksen breidt zich uit Gestrande Noorse tanker door sleepboten vlotgetrokken Prins Bernhard enthousiast over het Krugerpark het meest opzienbarend! Noordwesterstorm eiste ook mensenlevens Twee Nederlandse kotters en Westduits schip vermist Volslagen verrassing Tussen lading dood gedrukt Veertien man op een vlot; acht gered Doodsklok-gelui drukt rouw uit over verlies katholiek onderwijs Spannende ogenblikken in H.V.Holland Nachtelijk karwei slaagde Nehroe naar Peking Na drie dagen stverven en filmen Baviaan kwam op de kap van zijn auto zitten Positieverbetering continu-mijnwerkers Plaquette Dr Plesman onthuld Stijgende omzetten in de industrie VRIJDAG 8 OCTOBER 1954 PAGINA 3 Het is bij de Noordwesterstorm, die gisteren- Dacht onverwacht en in al zijn kracht loskwam hoven de Noordzee, niet bij materiële schade alleen gebleven. In de loop van gisteren eerst bleek uit een voor een binnendruppelende berichten, dat de orkaan ook mensenlevens had geëist. Het 1489 ton metende Deense schip „Rikke Skou", dat, zoals we al meldden, ongeveer 120 mijl ten Noorden van Den Helder in nood kwam te verkeren, ver ging; slechts acht bemanningsleden van de twintig werden levend opgepikt. De Urker kotter UK 174 „Hendrika'', met vijf man aan boord liet omstreeks half twee gisterennacht voor het laatst van zich horen. Anderhalf uur tevoren ontving men ook het laatste bericht van de kotter „De Jonge Jo- chem'' HD 8, uit Den Helder, eveneens met vijf man aan boord. Beide worden zij sedertdien ver mist. Nog een vierde schip moet waarschijnlijk als verloren worden beschouwd: het West-Duitse motorschip „Reind", groot 230 ton, dat Woensdag ochtend uit Delfzijl was vertrokken; op het Oost- Friese Waddeneiland Langeoog werd wel een sloep met de naam „Reind" gevonden En dan waren er schepen, die strandden: twee Britten op de Westerschelde en de Noorse tanker „Tank Baron'' vlak voor de Nieuwe Waterweg. Andere boten liepen met averij de havens binnen of waren genoodzaakt hun deklading over boord te gooien. Weer andere raakten op drift. Dat was de tol, welke de zee, opgezwiept door een ongekend felle storm, in één nacht eiste. Schipper Klaas Toxopeus van de motorredding boot „Insulinde", die vijftien uur buitengaats was geweest, verklaarde, dat de zee de vorige nacht ruwer was dan tijdens die fatale nacht van 31 Januari op 1 Februari 1953, toen de ramp ons land trof. Helderse visserslieden soek Duitser verdwenen Schepen strandden Dekladingen overboord Ameland weer kleiner NA AUTO-ONGELUK OVERLEDEN LUCHTVAARTOVEREENKOMST MET VENEZUELA lllllls Per pak handschoenen Spanning Geen bekende lekkage Buitengetvone eer Herinneringsmedaille Kortere Zoralagsdienst voorgesteld Grote officiële belangstelling Personeelssterkte in tweede kwartaal eveneens gestegen FELICITATIE VAN KONINGIN VOOR HONDERDJARIGE Deens ver ikke Skou" zee Het Deense stoomschip „Rikke Skou" was op ongeveer 50 tot 60 mijl ten Zuid- Oosten van de Doggersbank in nood geraakt. De Deen, die geladen was met kolen en op 2 October uit IJmuiden was vertrokken, zond noodseinen uit en deelde mede, dat de stuurinrichting de lect was. Onmiddellijk voeren sleepboten ter assistentie uit en ook enkele in de nabijheid van de opgegeven positie va- rende schepen begaven zich naar de plaats, waar de „Rikke Skou" zich moest bevinden. Geen spoor van het schip ech ter te zien. Een zestal schepen ging op zoek naar de Deen en ook een „Harpoon" van de M.L.D. cirkelde boven de zee. Tegen twee uur seinde de Franse trawler „Ail- ly", dat hij twee mensen uit de zee had opgepikt, vermoedelijk van de beman ning van de „Rikke Skou", op 25 minu ten minder Noordelijk en twintig minu ter Oosterlijker dan de plek, waar het schip in moeilijkheden raakte. Even la ter werd nog een man opgepikt. Zij wa ren alle drie dood. Later vond de „Ailly", nog een reddingboot van de Deen en voorts een vierde drenkeling. De sleep boot Holland", heeft de lijken der vier overleden mannen overgenomen. Onder tussen ontstond meer zekerheid om trent het lot van de „Rikke Skou want het Britse stoomschip „Glenorchy sig naleerde om vier uur 's middags twaalf grote stukken hout. Tegen kwart voor zes keerde de twee de „Harpoon" van de M.L.D., die het om elf uur van Valkenburg opgestegen vliegtuig was gaan aflossen, op deze ba sis terug Een Catalina-vliegboot van De nemarken was toen reeds op weg naar de plaats, waar do „Rikke Skou" voor he' iaatst zijn positie had opgegeven. Om half twaalf liep de „Holland" van de rederij Doeksen Terschelling binnen met aan boord de vier stoffelijke over schotten. De omgekomen zeelieden had den slechts weinig kleren aan, maar droegen allen zwemvesten. Ondertussen had het 1595 ton metende z-weedse stoomschip „Hedda" acht over levenden aan boord genomen van de Deen. De mannen dreven stuurloos rond °P een vlot. Oorspronkelijk hadden ze met veertien n op het vlot gezeten. Maar door de P®ge zee, die het vlot de gehele Donder dag had te verduren, waren de kapitein, tweede stuurman en vier andere zee- t! „OTer boord geslagen en verdron- nnhi „Hedda" zou vandaag met de acnt overlevenden In Dover aankomen. Wit vierkant zeil En dan zijn drie schepen sinds giste rennacht spoorloos verdwenen De Urker vloot keerde in de loop van gisterenavond op één schip na in de ha ven terug. En men verkeert nu daar in dodelijke ongerustheid over het lot van de vijf mannen van de UK 174, „Hendri ka". Aanvankelijk had men zich niet erg ongerust gemaakt over de vermissing, want men meende, d„t men de zender van de Urker kotter gisterenmorgen om half zeven nog had gehoord. Maar dit bleek later een vergissing. De „Hendri ka" had om half twee in die stormnacht inderdaad voor het laatst iets van zich laten horen. De kotter bevond zich toen op ongeveer 30 mijl ten Noord-Westen van Den Helder. Alles was wel aan boord. Aan boord van UK 174 waren als kapitein de 38-jarige H. Kapitein, een neef van de schipper, die deze reis niet meemaakte en drie zoons van deze, de 26-jarige R. Kapitein, de 20-jarige' K. Kapitein en de 16-jarige H. Kapitein. Voorts was er nog de 18-jarige C. Korf. Aan schepen werd verzocht scherp uit te kijken naar de vermiste kotter, die een wit vierkant zeil heeft De burgemeester van Urk nam giste ren contact op met de M.L.D. en ver zocht om vandaag per vliegtuig te gaan zoeken. De Urker vloot heeft het verder ook zwaar te verduren gehad. Verscheidene schepen liepen flinke averij op; van sommige is de stuurkast zwaar bescha digd en zijn de radio-zendtoestellen zo danig door elkaar geslingerd, dat ze on bruikbaar zijn geworden. De Urker Kotter 60, de „Neeltje" kreeg het gisterenmiddag nog zó kwaad, dat het schip hulp nodig had. Het Noorse schip „Congo" zond dit sein om hulp uit. Later kwam het vissersvaartuig O 183 langs de „Neeltje", die zich ten Westen van Terschelling bevond. Maar de O 183 kon niet te weten komen, wat de „Neel tje" wenste, want de bemanning ver stond blijkbaar alleen maar Nederlands. Het vaartuig bleef toen bij de kotter; de „Cbngo" vervolgde echter zijn reis. Nog een andere kotter wordt vermist sinds twaalf uur gisterennacht: „De Jonge Jochem" HD 8, die Maandag van Den Hel der is uitgevaren naar de visgronden bij het Dicpegat, vijf mijl ten Noorden van de Marinestad. Gisterennacht lag het scheepje, dat be hoort aan de rederij Post te Den Helder, in de buurt van de HD 7, de HD 125 en de HD 37 en heeft om twaalf uur nog con tact gehad met de HD 37. Maar gisteren morgen om half acht was de HD 8 de eni ge, die geen gehoor gaf. Aan boord van de kotter bevonden zich schipper Wolter Dijkers, diens broer Meindert Dijkers, Jo van Dok en twee opvarenden, die beiden Klaas Bijl heten. Het derde schip, dat sinds gisteren nacht wordt vermist is bet Westduitse motorschip „Reind", groot 230 ton, dat Woensdagmorgen uit Delfzijl naar Bruns- buettel was vertrokken. Het vaartuig was gisteravond nog niet in Brunshuettel aan gekomen. Alle schepen, die op weg zijn van de Nederlandse kust naar de Wezer Advertentie Voor dc handel: N.V. Levert St Co Amsterdam C- of de Elbe, is verzocht naar het vaartuig of overlevenden en overblijfselen op het Oostfriese Waddeneiland Langeoog werd een sloep met de naam „Reind" ge vonden uit te kijken. Er liepen behalve de „Tank Baron" nog meer schepen gisteren aan de grond, nl. in de Westerscheide ter hoogte van de Hoofdplaat. Het waren twee Engelsen. De 365 brt ton grote „Seahorse" kon al gauw vlot worden getrokken en liep vervolgens de haven van Vlissingen binnen. Het an dere. het 4238 brt metende schip „Lapam- pa". lukte dit echter niet; men zou wach ten, totdat het water hoger was. De Bel gische sleepboten „Adrien Letzer" en „Birgitte Gerling". alsmede het bergings vaartuig „Zeeleeuw" zetten tegen de avond koers naar de Engelsman om. na een mislukte poging gisterenmorgen, een tweede te ondernemen en de boot los te slepen. Verscheidene schepen hebben het er echter gelukkiger afgebracht, zij het niet geheel zonder „kleerscheuren". Zo liep tegen half vijf gisterenmiddag het 1944 ton metende Duitse stoomschip ..Charlot te Schroeder" met nog slechts een ge deelte van de deklast hout Hoek van Holland binnen. Het schip had in de loop van de nacht tijdens zijn reis van Finland naar Rotterdam een groot deel van deze lading verspeeld. Het 7215 brt metende, onder Engelse vlag varende s.s. „Cargill" dat, zoals wij gisteren al berichtten, toen het Dinsdag avond ten West-Noordwesten van Umui- den voer, een noodsein had uitgezonden, omdat de machines onklaar waren geraakt en dat later geen hulp meer nodig had, kwam zonder verder ernstige averij gis terenavond IJmuiden binnen. In Amster dam zou de schade aan de machines ver der worden hersteld. Vermoedelijk van de deklast hout, die het 993 brt metende Duitse schip „Helene Russ", dat, zoals bekend, ten Noorden van Ameland moeilijkheden heeft gehad, is een gedeelte aangespoeld op de Noord kust van het eiland. Het Burestrand lag tussen de palen 14 en 20 bezaaid met hout, dat door de strandvonderij is geborgen. De Duitser zelf is op eigen kracht naar een Duitse haven kunnen doorreizen, Tengevolge van de zeer zware storm, die vooral heeft gewoed rond de Wadden eilanden, heeft de Westelijke duinstrook van Ameland wederom een deel aan de zee moeten prijsgeven. Op het Zuidwestelijke gedeelte van het eiland nabij de kustver. dediglngswerken is een oude zeewering bloot gekomen, afkomstig van het dorp Sier, waarvan in het i»ar 1,39 het laatste huis afbrandde. Het lichtschip Terschellingerbank, dat in het centrum van de hevige, korte or kaan heeft gelegen, is ongeveer duizend meter van zijn oorspronkelijke plaats naar het Zuid-Oosten afgedreven. Gistermiddag is in het ziekenhuis aan de Zuidwal overleden de 73-jarige G S. G. uit de Vlierboomstraat alhier Zij werd Dinsdagavond j.l. bij het afstappen van een vluchtheuvel in de Alexander- etraat aangereden door een auto. Woensdagmorgen, zo deelt, het K.N.M.I. mede. bewoog zich over het Zuidelijke deel van de Noordzee een storing in de richting van Denemarken. Deze zag er, hoewel ze geleidelijk in diepte toenam, niet gevaarlijk uit, maar toch zou ze in de daaropvolgende nacht op een betrek kelijk klein deel van de Noordzee een zware storm veroorzaken, een storm, die uiteindelijk ook voor de K.N.MJ. een volslagen verrassing is geworden. Nadat de depressie in. de namiddag van Woensdag de Duitse Bocht had bereikt, begon overal in ons land en zelfs op de lichtschepen voor de Nederlandse en Duitse kust de luchtdruk langzaam te stijgen. Alles wees er op, dat de depressie voor ons had afgedaan en bezig was in Oostelijke richting te verdwijnen. Maar in de eerste avonduren speelde zich daar in de Duitse Bocht iets af, dat mede als gevolg van het ontbreken van uurlijkse waarnemingen van de lichtschepen voor lopig voor het oog van de meteorologen verborgen bleef. Eerst om 10 uur in de avond, toen de barometers in Groningen en Friesland plotseling flink begonnen te dalen, werd het duidelijk dat er iets zou gaan gebeuren De depressie was, door tot nu toe onbekende oorzaak binnen 3 uur tijd van een Oostelijke op een Zui delijke koers omgeschakeld en ging zich langs de Duitse grens naar het Zuiden bewegen. Zeer snel stak toen een Noord westerstorm op, die evenwel slechts over een klein gebied heeft gewoed Nabij de Westelijke Waddeneilanden werden de grootste windsnelheden bereikt. Het lichtschip Terschellingerbank meldde enkele uren achtereen een gemiddelde van 115 kilometer per uur. Ook langs de kust van Noord- en Zuid-Holland was er sprake van zware storm. Langs de Zeeuwse kust was de windsnelheid echter belangrijk kleiner. Vlissingen b.v. meldde slechts enkele waarnemingen met meer dan harde wind. Morgen zullen in de Venezolaanse mi nisterraad de bijzonderheden worden be sproken. die samenhangen met de lucht vaartovereenkomst tussen Nederland en Venezuela, waarover in principe overeen' stemming werd bereikt. In het bijzonder zullen de frequenties der diensten en de routes een onderwerp van bespreking vormen. In de loop van de volgende week zal hierover een notawisseling plaats heb ben tussen beide regeringen. Dc „staking" der katholieke ouders in Neder-Saksen, bestaande in liet niet naar school zenden van hun kinderen, breidt zich snel uit. Nadat teeds Maandag de ouders in het district Bersenbrück „in staking waren gegaan'' en uit protest tegen de nieuwe Aeder-Saksisclie schoolwet hun kinderen hadden thuis gehouden, zitten thans volgens de K.N.P.-correspon- dent in Duitsland in zeventig gemeenten van het district Meppen de vroegere katholieke, thans openbare scholen tevergeefs op de leerlingen te wachten. (Van onze verslaggever). HOEK VAN HOLLAND, Vrijdagmorgen. Precies twaalf nur, nadat het Noorse tankschip „Tank Baron" door wind en storm gedwongen op de Maasplaat, nog geen mijl ten Westen van de Zuiderpier van Hoek van Holland het anker moest laten vallen, omdat de bodem van het 8312 brt. metende schip vervaarlijk langs Morgen als Zaterdag- attractiel uitzonderlijk voordelige aanbiedingen i Elegante DAMES van eerste kwaliteit nappa, met donzige voering^ In de .kleuren zwart, rood, bor deaux, groen en anthraciet Voor ongekend Q 95 lage prijs 2. NYLONS raglijne kwaliteit, eerste keus, 48 gauge, 20 denier, met naad slechts J de grond schuurde, zijn de sleepboten „Ebro", „Goeree" en „Blankenburg" van L. Smit en Co er gisteravond in geslaagd het vaartuig weer vlot te slepen. En er ging, toen dit bltjde bericht omstreeks elf uur gisteravond bekend werd in Hoek van Holland een zucht van verlichting op, want men is daar de geschiedenis van de „Faustus" en de „Spanker" nog lang niet vergeten en hoewel de „Tank Baron" geen direct gevaar opleverde eenzelfde lot te ondergaan, was men het er in de loop van gisteren tocli wel over eens, dat er met dit schip dat naar men ver moedde behoorlijke averij had opgelo pen nog van alles kon gebeuren. Onmiddellijk nadat de Noorse Tanker gistermorgen om elf uur was gestrand, voeren de reddingboot „President Jan Leis" en de sleepboot „Ebro" uit om as sistentie te verlenen. De „Tanker Baron", die met een Nederlandse loods aan boord juist de pieren was uitgevaren, had direct na de stranding om assistentie gevraagd. Ook een helicopter van de M.L.D. steeg op om in geval van nood hulp te kunnen bieden, doch alle diensten bleken overbo dig en de reddingboot keerde onverrich- terzake naar huis, maar met een gewonde eerste machinist, die tijdens de opwinden de tocht twee ribben had gebroken. Voor lopig, zo had de kapitein van de Noor besloten, zou hij wachten of in de loop van de avond, een poging om bij hoog tij weer vlot te komen kans op succes zou hebben. Het gunstigste moment daartoe viel tussen half elf en elf uur.. Velen in Hoek van Holland zaten op dat tijdstip met grote belangstelling aan het radiotoestel om, afgestemd op de „visse rijband", de verrichtingen van de drie sleepboten, die zich met het bergingsvaar tuig „Dolfijn" in de nabijheid van de tanker bevonden, op de voet te volgen. Het waren spannende ogenblikken, want het vlottrekken bleek heel wat voeten in aarde te hebben. 22.35 Hallo, hallo, hier de „Ebro" geef geef maar een seintje, wanneer we moeten gaan trekken 22.45 Hallo, hallo, hier de „Blanken burg", klaar om te trekken.... 22.52 Hallo, hallo, ja, 't schip komt een tikkie vooruit, 't schip komt een tikkie vooruit.... Het duurde evenwel nog ruim een half uur, voordat de werkzaamheden geheel waren afgelopen, want de „Ebro" bleek moeilijkheden te hebben met de tros, die om de eigen ankerketting was verward geraakt. Maar toen kon men elkaar in Hoek van Holland en op de boten de hand drukken, want het gevaar voor een derde tragedie rond de pieren was voorkomen. Nadat de „Tank Baron" een zeeloods aan boord had genomen is het schip waarvan de kapitein meldde, dat het geen bekende lekkage had opgelopen om één uur vannacht als een welverdiende jachttrophee door de sleepboten binnen de pieren gebracht. De boot, die was ge laden met olie, welke men in de uren van gevaar gedeeltelijk in de zee heeft moeten lozen, zou koers zetten naar Pemis. Uit de gemeente Neuenkirchen in het district Bersenbrück komt het bericht, dat de ouders daar hun kinderen minstens tien dagen zullen thuis houden. Ook in het district Osnabrück kan elk ogenblik de „staking" losbreken. Verwacht wordt, dat deze zich nog meer zal uitbreiden, daar nog niet alle scholen haar poorten voor het nieuwe schooljaar hebben ge opend. De „staking" is uitgeschreven door de JL»C udiiuXvHlg Ai5 6 oudercomité's, die met nadruk verklaren, j aa£dast. dat ook in Neder-Saksen is gelegen, maar waar de bijzondere scholen nog niet zijn opgeheven, een schrijven gezonden, waarin hij zegt: „Het gevaar, dat ook in Oldenburg de bijzondere schooi wordt afgeschaft en de openbare school daarvoor in de plaats treedt, is niet denkbeeldig. Wat hebben wij immers van een regering en een landdag te verwachten, die zich niet bekommert om de heiligste rechten van de mens en de vrijheid van geweten dat zij een waarschuwing beoogt te zijn voor de regering. Deze zal met nog scher pere maatregelen rekening moeten hou den, indien de wet, die het bijzonder on derwijs opheft en daarvoor openbaar on derwijs in de plaats stelt, wordt gehand haafd. De kerkelijke autoriteiten ondersteunen het morele recht van de ouders en heb ben er o.m. in toegestemd, dat 's avonds vóór het Lof een kwartier lang de doods klok wordt geluid voor het verlies van het katholiek onderwijs. De bisschop van Münster, mgr Michael Keller, heeft naar zijn gelovigen in het district Oldenburg, Naar te Saigon verluidt, zal premier Nehroe van India in de tweede helft van October een bezoek brengen aan de com munistische Chinese regering te Peking Premier Nehroe zal waarschijnlijk op de heenreis naar communistisch China op 17 October Hanoi aandoen en daar een ont moeting hebben met de leider der Viet- minh, Ho Tsji Minh. Op zijn terugre s uit Peking zou de premier op 30 October te Saigon' een onderhoud hebben met de premier van Zuid-Vietnam, Ngo Dinh Diem en diens minister van buitenlandse zaken. Tran Van Do Vervolgens za; Nehroe een bezoek van twee dagen bren gen aan Pnompenh, de hoofdstad van Cambodja, waar hij de gast zal zijn van koning Norodom Sihanoek. BINNENWEG PLEINWEG 196 Dc motorreddingboot „Insulinde" keer- ae, nadat zij ongeveer vijftien uur bui tengaats was geweest, om ongeveer een uur gistermiddag in de thuishaven Oost- mahorn terug. De storm was toen al flink geluwd. De „Insulinde". met Klaas Toxopeus als schipper, had het laatst voor zijn terug keer in Oostmahorn bijstand verleend aan de Nederlandse kustvaarder „Tagri" die bij Ameland in moeilijkheden was komen te verkeren. De „Tagri" heeft later de zaken geklaard en hervatte de reis naar Finland. De „Insulinde" begeleidde het schip nog een eindweegs.en zette daarna koers naar de thuishaven, waar de beman ning ten zeerste vermoeid onder de wctl kroop. Tengevolge van de storm viel cr aan boord van de 708 ton metende vrachtboot „Rynstroom" van de Hollandsche Stoom boot Mij een dode te betreuren Gister nacht was de bootsman tussen de lading, toen deze ging verschuiven, bekneld ge raakt en gedood. Om een uur vannacht liep üe Rynstroom" in IJmuiden binnen. Prins Bernhard is gisteren omstreeks het middaguur op het vliegveld Swartkop bij Pretoria aangekomen, na zijn bezoek van drie dagen aan het Krügerpark. De prins was in de ochtend van het vlieg veld Kiepersol vertrokken. Op zijn reis door het nationale park heeft de Prins alle soorten wild, met uit zondering van luipaarden, gezien. Zo werd een mannetjesolifant, die bladeren afrukte van een boom langs de weg en ongeveer twintig leeuwen, waaronder een gehele familie, waargenomen. Woens dag kwam er een baviaan op de motor kap van de auto van de Prins zitten. Z.K.H. was echter niet alleen geïnte resseerd in het grote wild, doch ook in de duizenden antilopen en kleinere wild soorten, die vrij door het reservaat zwer ven. Deze ontmoetingen werden door de prins gefotografeerd en gefilmd. Hij ver klaarde enthousiast te zijn over het park en zeide niet te hebben gedacht, dat het een zo grote verscheidenheid van in het wild levende dieren bevatte. Bij zijn aankomst te Pretoria aan vaardde Prins Bernhard een uitnodiging van officieren van de Zuidafrikaanse luchtmacht om hun „mess" te Voortrek kershoogte te bezoeken. Hij werd ontvan gen door de stafchef van de luchtmacht, brigade-generaal S. A. Melville, kolonel T. B. Moll en commandant C. M. Smuts, die hem per auto naar de „mess" brach ten. Op ongedwongen wijze onderhield Prins Bernhard zich met de officieren en hij dankte brigade-generaal Melville vooi de gastvrijheid en voor de hem bewezen eer, dat hij in het vliegtuig van premier Malan, de „Rustig", had mogen vliegen. Brigade- generaal Melville zeide, dat deze eer nog niet eerder te beurt was ge vallen aan een buitenlander. In het begin van de middag is de Prins te Johannesburg aangekomen, waar hij een receptie bijwoonde, die was georgani seerd door de gemeenteraad in samen werking met de Nederlandse gemeen schap De prins werd voor het raadhuis begroet door 3000 kinderen in Neder landse klederdracht. De heren J. van Balen, voorzitter var de Nederlandse vereniging, J. de Vo.- voorzitter van de vereniging „Onde Ons", dr J. Clusters, voorzitters van d Nederlandse vereniging van Katholieke: en dc Nederlandse consul-generaal heb ben de Prins een herinneringsmedailli aangeboden. De bisschop wijst verder op de schen ding van het Concordaat, dat door de meerderheid van de Neder-Saksische landdag is goedgekeurd en verwacht dat het hoogste Bondsgerechtshof nog een be langrijk woord zal meespreken in de schoolkwestie. Wie zich aan de meest elementaire rechten van het gezin ver grijpt, graaft een graf voor de vrijheid, zo besluit bisschop Keiler zijn herderlijk schrijven. De protestants christelijke mijnwerkers- bond heeft bij de Mijnindustrieraad een voorstel ingediend, teneinde op enkele punten verbetering te verkrijgen in de positie van de mijnwerkers. Het voorstel houdt onder meer in de beloning te wijzigen door uit te gaan van een ander systeem. De bond stelt voor de vaste continupremie in het loon op te nemen. Voorts is voorgesteld de gemid delde arbeidstijd per week voor de continu-arbeiders met enige uren te ver minderen, een einde te maken aan de lange Zondagsdiensten van 10 tot 12 uur en op Zondag niet langer dan 8 uur te laten werken, zonder dat de bestaande toestand van één Zondag werken, één Zondag vrij gevaar loopt. Voorts stelt de bond voor de loonder ving, die door een kortere werktijd op de Zondag ontstaat, volledig te compenseren door de thans bestaande continu-premie met 10 pet te verhogen. Nog enkele dagen en de grootste pisca- toriale gebeurtenis van dit seizoen gaat plaatsvinden: opening van de wereldten toonstelling voor Jacht en Sportvisserij te Düsseldorf. Op bijgaand prentje ziet een der gigantische expositiehallen, welke momenteel met koortsachtige haast in gereedheid worden gebracht om U straks alles te tonen wat er maar te zien valt op het gebied van deze sport. Stö. Gistermorgen heeft de ondste kleinzoon van dr Albert Plesman, de elfjarige Albert Robert Plesman, in het passagekar.foor van de K. L. BE aan de Hofweg te 's-Gravenhage een plaquette onthuld, waarop zjjn grootvader is afgebeeld en waarop de volgende tekst is aangebracht: „Dr Albert Plesman, 1889—1953. grond'eg- ger der Koninklijke Luchtvaart Maat schappij". Albert Robert Plesman trok de over de plaquette gedrapeerde K. L. M vlag weg. nadat de president-directeur der K. L M., de heer I. A. Aler een toespraak had ge houden ter gelegenheid van het feit dat de K. L. M. gisteren 35 jaar bestond in 86 passagekantoren van de K. L. M ovet de gehele wereld werd gisteren een plaquette onthuld. De plechtigheid te 's-Gravenhage werd bijgewoond door mevrouw de weduwe S. Plesman Van Eijk en andere naaste leden van de familie Plesman; mr D. G. W. Spitzen, secretarisgeneraal var het mi nisterie van Verkeer en Waterstaat, mr C. J. M Sehaerman. verkeersadviseur, raadadviseur in algemene dienst met de persoon Hike titel van buitengewoon ge/ant en gevolmachtigd minister; ir L. J- M Fe- ber, wethouder van de gemeente 's-Gra venhage; luitenant-generaal waarnemer A. Baretta, chef van de Luchtmachtstaf: de heer J. H. A K. Guaitherie van Weezei, hoofdcommissaris van politie te 's-Graven hage; de oud-directeur-generaal van de Rijksluchtvaartdienst de heer H. Ch E. van Ede van der Pais; de oud-directeur- generaal van PTT dr ir M H Damme. le den van de raad van commissarissen en van de raad van bestuur van de K L M., directeuren en onderdirecteuren van die maatschappij. Het indexcijfer voor de omzetten in de industrie (excl. de openbare nutsbedrij ven en de bouwnijverheid) is in het twee de kwartaal van dit jaar gestegen tot 166, vergeleken met 154 in het voorgaande kwartaal en 151 in het tweede kwartaal van 1953. De stijging werd zowel veroorzaakt door de stijging van de omzetten in het buitenland als van die in het binnenland. Voor de omzetten in het buitenland kwam de index nl. van 209 in het tweede kwar taal van 1953 op 218 in het eerste kwar taal van dit jaar, waarna een verdere stij ging tot 230 in het tweede kwartaal van 1954 volgde. Voor de omzetten in het bin nenland waren deze laatste drie indices resp. 138. 140 en 152. Ook het indexcijfer voor de personeel- sterkte heeft een stijging ondergaan. Vol gens berekeningen van het C B S. bedroeg de index voor het totaal aantal in de in dustrie werkzame arbeidskrachten in het tweede kwartaal van het vorige jaai 107. Voor het eerste kwartaal van 1954 is dit cijfer 110, waarna in het tweede kwartaal een verdere stijging tot 111 volgde. De weduwe Johanna Horstkamp geb Bartels te Losser heeft gisteren het vol tallige college van B. en W. op bezoek ge had ter gelegenheid van haar honderdste verjaardag. Reeds vroeg vroeg in de ochtend waren felicitatietelegrammen bin nengekomen van H. M. de Koningin en de j Commissaris der Koningin in Overijssel ir J B. Ridder de van der Schueren. De echtgenote van de burgemeester bood de j jarige bloemen aan.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 3