Wat het Kremlin toont en wat het verbergt In China heerst geen vrijheid van godsdienst Nieuwe complicaties in Franse spionnagezaak Aanzienlijk lagere omzetten dan Juli m Nieuw stadhuis aan Amstel Opera op Frederiksplein Raadhuis krijgt voornamelijk representatieve functie B. en W. van Amsterdam stellen voor Twee nieuwe bruggen over de Amstel Gloeilampjes EEN WRANGE FILM OVER HET AMERIKAANSE LEGER m Nadere regeling van pensioenen Ook Turpin trekt bekentenissen weer in Doodvonnissen in Teheran Detailhandel in Augustus Abdijkerk te Egmond geconsacreerd HAGELBUIEN KUNNEN VERHINDERD WORDEN De prijsverhoging van soda Tal van doorbraken naar ontworpen stadhuisplein Geef dienstplichtigen oogstverlof V001* twee ton aan juwelen gestolen „From here to Eternity" van Fred Zinnemann VRIJDAG 8 OCTOBER 1954 PAGINA S mannen die „gezien" zijn, prefereren BRYLCREEM voor mooi, gezond haar Tegen twaalf samen zweerders GUNSTIG VERLOOP BIJ DUURZAME CONSUMPTIE GOEDEREN Grote dag voor St Adelberts- klooster Franse generaal beweert Geen maatregelen ter compensatie IC.N.B.T.B. zendt telegram aan minister Uit auto, die enkele ogenblikken onbeheerd stond „LE DEFROQUE" Vlak vóór Pearl Harbout Bristol Scarborough In de Maasbode van 2 September schreven wij in een artikel onder bet opschrift „Gevaarlijke vriendschapsreizen der Britten" over het bezoeit, dat een delegatie van Engelse parlementsleden van de Labourpartij onder lei din" van Attlee, bet hoofd der oppositie in het parlement, op verzoek van de labourpartij aan Rusland en China bracht. Wij vreesden dat de bezoekers die de beide talen niet kennen en alleen zouden kunnen spreken met door de regeringen geïnstrueerde mensen en alleen zouden kunnen bezichtigen, wat men hun beliefde te vertonen allergunstigste indrukken zouden krijgen van beide landen. De ontvangst is zoals bekend allerhartelijkst geweest en de toasten onder invloed van wodka en champagne zijn in warme taal uitgesproken. ten in het openbaar op hem gedaan door de kreet: Keer terug naar China, ga teiug naar Moskou. Deze werden goedgemaakt door de toejuichingen van 4000 mensen by een ontvangst door de regering, toen hij pleitte voor een verenigde vrije wereld om een derde wereldoorlog te voorkomen. Maar tegen hem op kwam de katholieke Aartsbisschop van Melbourne, dr Ma mix. Deze verklaarde, dat Attlec's bewering, dat de christenen in China vrjj hun gods dienst mogen belijden volkomen onjuist is. De Aartsbisschop deelde mede, dat hy christelijke missionarissen had gesproken, die gevangen waren genomen om geen andere reden dan dat zy bun christelijk geloof beleden, de „misdaad" waarvoor zy tenslotte het land waren uitgezet. Hij ver klaarde verder, dat vijf bisschoppen, van wie één van Chinese afkomst, in de ge vangenis waren gestorven en dat er nog acht waren opgesloten r venals "''.m rveneens Chinezen De Sovjetleiders zullen aanvankelijk te vreden zijn geweest over het succes, dat zij meenden te hebben bereikt. Maar tot hun diepe verontwaardiging toonde Attlee, zodra hij Rusland had verlaten en op Engels grondgebied in Hongkong was aan gekomen en er dus gelegenheid was om kritiek te uiten, dat hij genoeg werkelijk heidszin had behouden om enige ernstige bezwaren tegen het Sovjetbewind te uiten. Hij betoogde onder meer, dat de zo vreed zame heren in het Kremlin moesten be ginnen met hun enorme krijgsmacht te verminderen, een krijgsmacht welke die van de Westerse mogendheden verre over treft; en hij voegde er bij, dat zij hun ge stook en gewroet in de Westerse landen moesten staken. Het is begrijpelijk, dat de Sovjetleiders hierdoor pijnlek werden ge troffen en in een uitvoerig artikel in de „Prawda" Attlee moesten antwoorden. De vertaling van de gehele tekst van dit artikel troffen wij aan in de „Daily Tele graph" en het loont de moeite om te zien, hoezeer zij zich in bochten wringen om los te komen uit de strik, die Attlee hun om de hals heeft gelegd. Het artikel had tot opschrift moeen dragen de naam van een bekend treurspel: de vermoorde onnosel- E>e schrijver van het artikel betoogt on der meer dat van het begin af van het bezoek in Moskou de labourdelegatie de gelegenheid kreeg om te zien, wat het volk der Sovjets doet, wat het denkt en wat zijn plannen zijn. Met name op de land bouwtentoonstelling konden zij zien, dat de resultaten van zijn streven landbouw werktuigen zijn en, zo schrijft het blad naievelijk, geen vechtwagens en geweren. Dat genoemde oorlogswerktuigen niet worden getoond/is wel jammer, daardoor kreeg hetgeen vertoond werd, wel een zeer eenzijdig karakter. De vredelievende stemming van de Sov jets blijkt wel in een ander liebt, als men de afbeeldingen ziet by een parade van de prachtig gedrilde soldaten en van de geweldige pantserwagens, waarbij natuur lijk een bescheiden deel van de zeer uitge breide luchtmacht wordt vermeld; duizen den vliegtuigen zi(n paraat. Ook zouf het voor de Britse bezoekers van belang zijn geweest om de kolossale vloot te zien, die nu ongeveer 25 kruisers van het nieuwste type telt, alle gebouwd na de oorlog, ter wijl Engeland na de oorlog niet één enkele kruiser maar alleen schepen van kleiner formaat bouwde. Ook de duikboten van het nieuwste type met een zeer uitgebreid terrein van actie, welker aantal op 500 wordt geschat, terwijl Hitler in 1939 de oorlog begon met 68 duikboten. Dei"gelijke kleinigheden ziet de schrijver van het artikel gaarne over het hoofd. We) waakt hij melding van herhaalde voorstel len van de Sovjet Unie om de bewapening te verminderen, maar Engeland en de Ver. Staten zouden de verwezenlijking van der gelijke plannen altijd hebben verijdeld. Wij menen wel eens gelezen te hebben, dat alle Plannen tot vermindering van de bevape- wng zijn afgestuit op de besliste onwil der ^°vjetleiders om internationale contróle t°e te staan als zijnde deze ln strijd met oe souvereiniteit. Na de ervaring opgedaan ten aanzien van de betrouwbaarheid van de toezeggingen van genoemde leiders kan wen toch moeilijk van de Westerse mo gendheden verlangen, dat zij zonder zo danige contröle, voor zover die al mogelijk zoude zijn in de eindeloze Russische ge- 5'e.n ln Azië, op dergelijke plannen zou- 11?^ tlngaan en ^at te minder omdat de Westerse mogendheden na de oorlog hun bewapening al zeer hebben verminderd, terwijl de Russen zejj kun reusachtig leger van 175 divisies hebben in stand gehouden Over de strijd tegen en verdrukking van de godsdienst, over het absolute gemis van vrijheid van meningsuiting en over de sla venkampen werd natuurlijk niet gerept. Men heeft door de toelating van de Sov jet-Unie in de Ver. Naties, die in de plech tige préambule zegt te willen bevestigen het geloof in de fundamentele mensen rechten en in de waardigheid van de men selijke persoonlijkheid, nu eenmaal aan genomen, dat dergelijke in de Westerse landen hooggehouden beginselen in het dictatoriaal geregeerde land niet behoeve., te worden geëerbiedigd. Tijdens zijn kort bezoek aan China toon de Attlee weder zijn onovertroffen op merkingsgave Hij had in de enkele dagen van zijn verblijf al ontdekt, dat de Chinese regering onomkoopbaar was en ernstig werkzaam was voor het welzijn van het volk. Hij had echter we] de indruk, dat de vakverenigingen, in tegenstelling met die in Engeland, alleen instrumenten waren in handen van de regering om de productie op te voeren, maar de Marxistische begin selen worden er niet zo streng toegepast als in Rusland. Ten aanzien van de gods dienstvrijheid had Attlee eok een gunstige indruk gekregen en dat Christenen vtij hun godsdienst mochten belijden. Het hoofd van de Chinese republiek, Mao Tse Toeng, maakte enige bescheiden wensen van zijn kant aan Attlee kenbaar. China, dat in korte hijd twee overwinnin gen heeft behaald in Korea en in de Viet nam en dat rustig en kalm Tibet heeft bezet, vroeg nu aan zijn bezoeker, dat hij zijn invloed moest aanwenden, dat Ameri ka zijn vloot zoude terugtrekken uit de wateren om Formosa; dat de bewapening van Japan en van Duitsland zoude ophou den en dat hij moest trachten Amerika te overtuigen, dat het een redelijker houding tegenover communistisch China zoude aan nemen. Hij voegde er niet bij om zijn vre delievendheid aan te tonen, dat hij spoedig een lichting van 450.000 man zoude oproe pen. Vier millioen man zijn reeds onder de wapenen. Voor een land met 450 mil lioen inwoners is dat nog maar een be stheiden leger De uitlating van Attlee betreffende de vrijheid voor de christenen in cnina zoude hem bij zijn kort daarop gevolgd bezoek aan Australië enkele onaangename ogenblikken bezorgen; behalve de aanval- Verschenen is het voorlopige verslag van dg commissie van rapporteurs uit de Tweede Kamer over het wetsontwerp tot nadere regeling van de pensioenen. Bij het afdelingsonderzoek bleek, dat men zich vrij algemeen met het wets ontwerp kon verenigen. Men achtte de voorgestelde verhoging der pensioenen van de gewezen leden der Tweede Ka- mr een logische consequentie van het feit, dat het grondbedrag van de scha deloosstelling van 6000 is verhoogd tot 7500. Zeer vele leden, die zich met het wets ontwerp konden verenigen, spraken er hun teleurstelling over uit, dat het nog niet mogelijk gebleken is een betere re- geling voor de pensioenen van we duwen en wezn van tijdens hun lidmaat schap der Kamer overleden leden voor te stellen en dat nog evenmin een alge mene regeling van de z.g. politieke pen sioenen aan de Staten-Generaal kon worden voorgelegd. priesters en nonnen, van geboorte. De indertijd aangekondigde delegatie van zestien leden van beide huizen van het Britse parlement is intussen te Mos kou aangekomen. De uitnodiging voor het bezoek is uitgegaan van de op-, perste Sovjet. De ontvangst zal wel gelijk zijn aan die van de labourdelegatie boven beschreven. De bezoekers zullen ook de landbouwtentoonstelling mogen zien, het nieuwe universiteitsgebouw enz., maar geen pantserwagens of geweren. De verto ning hiervan zoude de indruk van de grote vredelievendheid van het Sovjetvolk be derven. Misschien zal een van de leden der delegatie zich herinneren, dat de vrede lievende Hitler in de laatste jaren voor de oorlog ook grote zorg aan de landbouw besteedde. Wij reisden in Westfalen in '38 en een chauffeur, die geen bewon-f-raar van het geldend regiem bleek en op de vraag van Goering: was wollt ihr, Kano- nen oder Butter, zeker, als hij vrij had kunnen spreken, Butter gekozen zoude hebben, toonde ons enkele grote gebou wen bijna zonder ramen. „Speicher" (voor raadschuren voor granen) zeide hij met een veelbetekenend knipoogje. Toen dc Sovjets by de inval van de Duit sers in 1941 hun grote graanschuur, de Ockraine, hadden verloren, raakte de voedselvoorziening in moeilijkheid. Nu worden grote gebieden achter de Oeral ontgonnen voor graanbouw. Zo kunnen de mooie werktuigen, op de landbouwtentoon stelling te zien, ook Wel voor oor'ogsdeel- einden dienen. Naar de pantserwagens en de geweren, die niet worden vertoond, t.i naar dc nieuwe kruisers en de lange-af- slandbommenwerpers zullen de gastin uit discretie niet vragen. On ne parle pas de cordc dans la maison d'un pendu. O. v. NISPEN TOT SEVENAER De verzorgdheid van Uw uiterlijk hangt vooral af van Uw haar. Brylcreem, de volmaakte hairdressing geeft Uw haar een leven dige. natuurlijke glans voor heel de lange dag. Brylcreem ls geëmul geerd: dus geen overda dige vettigheid. Mas- see: d agelij ks~ met Brylcreem - de heil zame bestanddelen houden Uw hoofd huid gezond. Uw haar vrij van roos. County Laboratories Ltd., Stanmore, England - Jacq. Mot N.V., Amsterdam Het Franse spionnagesehandaal is Don-1 derdag nog ingewikkelder geworden, doordat ook René Turpin de kabinets chef van de secretaris-generaal van de Nationale Defensieraad, zijn verklaring, dat hij geheimen van de raad had door gegeven, introk. Turpin, de derde man die van de week bekentenissen heeft in getrokken, verklaarde thans, dat de wer kelijk schuldigen nog gevonden moeten worden. Turpin zeide tot majoor De Resseguier, die belast is met het onderzoek in de kwestie, dat hij eerder had bekend, om dat hij na zestien uur ondervraagd te zijn, volkomen uitgeput was. Passages in de stukken, die hij zou hebben doorge geven, zijn hem, naar hij Donderdag zei de, totaal onbekend. Baranès, in wiens bezit genoemde stuk ken werden aangetroffen, zou majoor De Resseguier Donderdag hebben gezegd, dat de oud-politieman Delarue, die zich Woensdag bij de politie had aangegeven, weet wie de geheimen heeft laten uitlek ken. De Resseguier ondervroeg Donderdag bovendien de van verraad door onacht zaamheid beschuldigde heer Mons, oud minister van luchtvaart Christiaens en admiraal Nomy, chef van de marinestaf. Mons zeide, dat hij militaire veiligheids autoriteiten op 3 Juni had medegedeeld, dat er defensiegeheimen uitlekten. Een door hem verzocht onderzoek leverde echter geen resultaat op. Tien officieren en twee burgers, die in Teheran voor een krijgsraad terecht ston den wegens samenzwering om de regering omver te werpen en deelneming aan een verboden communistische organisatie, zijn Woensdag schuldig bevonden en ter dood veroordeeld. Het doodvonnis zal Zondag voltrokken worden. De veroordeelen kunnen de Sjah toestemming vragen om in beroep te gaan. Binnenkort zal een militair hof van ap pèl hun eventueel beroep behandelen. De Sjah moet bevelschriften tot e>ecutie te kenen, voordat de executies kunnen wor den volvoerd. Uit het cijfermateriaal, door het Econo misch Instituut voor de middenstand ge publiceerd met betrekking tot de omzet ten in het midden- en kleinbedrijf gedu rende Augustus 1954, kan worden gecon cludeerd. dat de gcldomzetten in de mees te branches in genoemde maand op een hoger niveau lagen dan dat van de cor responderende maand van 1953. Voor som mige bedrijfstakken is het bij beoordeling van dc resultaten van belang te weten, dat de maand Augustus in 1953 een Zaterdag meer telde dan in dit jaar. Bij verschei dene branches speelden bovendien de slechte weersomstandigheden van deze maand een rol van betekenis, in sommige ten gunste, in andere ten ongunste, terwijl voorts de sedert vorig jaar opgetreden prijswijzigingen mede hun invloed deden gelden. In de voedingsmiddelenbranches liep de omzet in de detailhandel in aardappelen, groenten en fruit belangrijk op, t.w. niet 14%. Dit houdt verband met de voor deze maand hoge prijzen van groenten en fruit. Minder belangrijk was de stijging in de slagerijen (6%), terwijl het kruide- niersbedrijf en in de detailhandel in melk en zuivelproducten slechts geringe voor uitgang werd behaald. De Augustus-om- zetten in het bakkersbedrijf waren in 1954 3% lager dan die in 1953. Bij de duurzame consumptiegoederen werd een grote toeneming in de geldom- zetten behaald door de detailhandel in meubelen en aanverwante artikelen en door de textielhandel (resp. 14 en 11%); ook voor de detailhandel in glas, aarde werk, porselein .en huishoudelijke artike len werd een niet onbelangrijke stijging genoteerd (7%). Van geringere betekenis was de vooruitgang in de geldomzetten in schoeisel, kantoorbehoeften en boeken, welke resp. 4%, 4% en 2% beliep. In de genotsmiddelensector moest voor de detailhandel in tabaksfabri katen een teruggang met 4% worden genoteerd. De detailhandel in acohol- houdende el1 alcoholvrije dranken en de banketbakkerijen boekten belde een stijging van 5%. In het kappers-, het dro gisten- en het opticiensbedrijf werd een omzetvermeerdering geboekt van resp 7, 3 en 2%. Behaalden Vrijwel alle branches, waar van door het Instituut maandoverzichten worden gepubliceerd, van Juni op Juli ji. een omzetstijging, van Juli op Augustus sloeg dit om in een vrijwel algemene da ling van de gcldomzetten. Ten dele moet dit worden toegeschreven aan de Zater dag, welke Juli meer telde dan Aug., an derdeels beïnvloedde de in Juli vallende opruiming de omzetten van die maand Stijging van de geldomzet in Augustus jl t.o.v. de voorafgaande maand kwam voor in 'de boekhandel (4%), hetgeen ver band houdt met de aankopen voor het nieuwe schooljaar. De grootste dalingen traden op bij de detailhandel in textiel (39%), schoeisel (28%) en meubelen e.d. (21%) Minder groot was de daling voor de detailhandel, in aardappelen enz. (19%), in alcoholhoudende en alcoholvrije dran ken (12%), en in de kruidenierswaren, vlees en vleeswaren en tabaksfabrikaten (alle 10%) De omzetontwikkeling t.o.v. Juli jl. was' dus door de sector duurzame consumptiegoederen het ongunstigst. Het was gisteren een grote dag voor het St. Adclbertsklooster van de paters Be nedictijnen in Egmond-Binnen, nu Z.H. Exc. monseigneur J. F. Huibers tydens een treffende plechtigheid, welke door de voltallige kloostergemeenschap en onge veer honderd gasten bijgewoond werd, de nieuwe abdijkerk, in twee jaar gebouwd onder leiding van architect Koldewey uit Den Haag, heeft geconsacreerd. Mgr Huibers was reeds .Woensdag in Egmond aangekomen. Tijdens de H.H. Handelingen werd hij geassisteerd door pater A. Ruys OSB, prior van het kloos ter als presbyter-assistens en door de pa ters A. Helmich en A. Lansbergen als troondiakens. De functies van diaken en subdiaken werden verricht door de paters J. Schopman en J. Holt. Monniken uit het klooster vervulden de lagere assistenties. De sobere doch stijlvolle kloosterkerk tot heden beschikte de abdij slechts over een kapel, die nu als kapittelzaal dienst zal doen was maakvol versierd. Het godshuis heeft als patroonheilige de H Adelbert. doch bevat reliquieen van een der martelaren van Gorcum en van Sint Jeroen. Na de consecratieplechtig- heid, tijdens welke de abt van het kloos ter, Dom Andriessen OSB. een zijaltaar consacreerde, werd een omgang gehouden met de reliquieën rond de kerk Ook werd nog aan twee volwassenen het H. Vormsel toegediend. Onder de vele gasten merkten wij o.a. op de abten van Oosterhout en Slangen burg, resp. Dom M. Mahler OSB en Dom C. Tholens OSB, terwijl eveneens aanwe zig waren Dom De Mazure uit Kergonan in Normandië en pater Genestus, gewezen procurator uit Rome, die de abt van So- lesmes (Frankrijk), Dom Corin OSB, ver tegenwoordigde. Voorts gaven blijk van hun belangstelling mgr W. Nolet uit Am sterdam. deken Jacobs uit Alkmaar, de geestelijken uit dé omliggende gemeenten, de burgemeester van Egmond en de heer en mevrouw Schopman. welke laatsten zeer veel hebben gedaan voor de bouw van de kerk, die verrijkt is met een prach tig altaar van de Utrechtse beeldhouwer Van Seumeren. Een 73-jarige generaal bij de Franse luchtmacht, generaal Frédenc Ruby, heeft een raket uitgevonden, die, naar hy be weert, uit hagelwolken regen kan doen vallen, zodat schade aan gewassen ver hinderd wordt. De ontploffende raket spuit gevapori seerde zilverjodide in de benedenlaag van dreigende cumulus wolken. De generaal zal op uitnodiging van een Duitse firma zyn uitvinding te Huttenheim nabü Karls ruhe beproeven. De heer Weiter heeft onlangs aan de mi nister van Economische Zaken gevraagd, of het juist is, dat het Solvay-concern een einde heeft gemaakt aan de uitzonderings positie van Nederland met betrekking tot de prijzen voor soda (sel de soude) en deze aanmerkelijk heeft verhoogd. Zo ja of de minister dan bereid was voorzieningen te treffen of maatregelen te overwegen ter compensatie van het door deze prijsverho ging aan de Nederlandse soda-verwerken- de industrie toegebrachte nadeel. In zijn antwoord zegt minister Zijlstra dat inderdaad de Nederlandse Patent- en kristalsoda-fabriek. behorend tot bedoeld concern, de prijs van de door haar uit Frankrijk ingevoerde gecalcineerde soda heeft verhoogd, waardoor volgens mode ling van deze importeur, de voor Neder land geldende prijs op het in België gel dende niveau is gebracht. De minister ziet geen aanleiding voor zieningen of maatregelen, als bedoeld ln de vraag, in overweging te nemen. (Van onze Amsterdamse redactie) B. en W. van Amsterdam zijn nu dan eindelijk tot een accoord gekomen wat betreft de plaats van het nieuwe stadhuis. In een voordracht aan da raad, gedateerd 5 October 1954, stellen zij voor, in beginsel te besluiten het nieuwe stadhuis te bouwen op het terrein aan het Waterlooplein, begrensd door dat plein, de Amstel en de Zwanenburgwal. Om deze plannen voor te bereiden zagen B. en IV. gaarne een bouwcommissie van zes raadsleden met als voorzitter de Wethouder van Publieke Werken ingesteldTevens wordt voorgesteld het terrein aan het Frederiksplein, waar het voormalig Paleis van Volksvlijt heeft gestaan en dat krachtens een geldig raadsbesluit van 1935 nog altijd is aangewezen als plaats voor het te bouwen raadhuis, nu te bestemmen voor de stichting van een Opera-gebouw. Het spreekt van zelf, dat de hoofdstad blij kan zijn, dat de penibele stadhuiskwes tie nu tot een oplossing wordt gebracht. Unaniem staan B, en W-, die eerst verdeeld waren over het project-Waterlooplein, achter de voordracht en van de raadsleden kan toch wel hetzelfde verwacht worden. Dat de meningen zich gewijzigd heb ben, is te danken aan een herziening van het oorspronkelijke plan, waardoor de verkeerstechnische problemen thans ook geen bezwaar meer kunnen ople veren. Daarnaast zal het nieuwe stadhuis wij berichtten dit enige weken geleden reeds voornamelijk een representatieve functie krijgen. Het ligt na melijk in de bedoeling slechts de helft van het aantal van 1400 ambtenaren in dit gebouw onder te brengen. Het bestuur van de K.N.B.T.B. heeft twee telegrammen gestuurd, een aan de minister van Landbouw, Visserij en Voed selvoorziening en een aan de K.V.P.-frac- tie in verband met de situatie bij de oogst- werkzaamheden. Het telegram aan de minister luidt als volgt: „Het bestuur van de K.N.B.T.B., in ver gadering te Boxtel bijeen, heeft bijzon dere aandacht geschonken aan de moei lijkheden, die zich momenteel voordoen bü de diverse oogstwerkzaamheden. Het bestuur maakt zich ernstig bezorgd over deze situatie en ondersteunt het beroep, dat hieromtrent door de Stichting voor de Landbouw op Uw Excellentie is ge daan om geen maatregel ongebruikt te laten, die een dreigende ramp kan voor komen. Als mogelijke maatregel zou kunnen gelden dat Uwe Excellentie van uw ambt genoot van Oorlog gedaan krijgt, dat aan alle dienstplichtigen, afkomstig uit het agrarische milieu oogstverlof ver leend wordt tot 1 December a.s. en dat aan degenen uit dit milieu, die opgeroe pen zijn of moeten worden voor herha lingsoefeningen, tot die datum uitstel wordt verleend". Aan de K.V.P.-fractie werd een soort gelijk telegram gezonden. De bezwaren tegen het oorspronkelijke Waterloopleinproject zijn ondervangen door te besluiten de gedempte Houtkopers- en Markengracht niet, zoals men van plan was geweest, te hergraven, zodat er meer ruimte beschikbaar komt. De bocht van de Amstel aan de kant van het geprojecteer de stadhuis zal daarnaast belangrijk wor- In een van de drukste straten van Chel tenham, in het Engelse graafschap Glou cestershire, is Woensdagavond uit een auto, die op slot was, voor een waarde van ruim 200.000 gulden aan juwelen gestolen, terwijl de eigenaar enige minuten weg was om naar een film in een nabijgelegen blo- scoop te Informeren. De auto behoorde aan een juwelier uit Londen, die zich specialiseert in kostbare tweedehands juwelen. In geheel Groot- Brittannië is de politie gealarmeerd. den verbreed en wel tot ongeveer de oeverlijn zoals die in de 18e eeuw was. Het terrein wordt omkranst door belangrijke verkeerswegen, die het stadhuis echter onberoerd zullen laten. Aan de Zuidzijde vindt men de te verbreden Binnen-Am- stel, die deel uitmaakt van de Binnenring, van het stadhuis gescheiden door de aan de Noordzijde te verbreden Zwanenburg wal, welke weer Noordelijk aansluit aan de in het wederopbouwplan-Nleuwmarkt geprojecteerde verkeersweg en Zuidelijk via een nieuw te bouwen brug over de Amstel aansluiting geeft op de Bin- nen-Amstel en langs het te verbre den Bakkerstraatje op de te verbreden Utrechtsestraat. Deze laatste verbinding zal een parellel vormen van de overbelas te Damrak—Rokinbuurt. Aan de Noordzijde van het Stadhuister rein zal een brede weg komen langs de Jodenbreestraat en de Mulderstraat. Aan de Oostzijde van het Waterlooplein ont staat dat deel van de Binnenring, dat in het Noorden via de Valkenburgerstraat aansluiting geeft op de IJ-tunnel, de Plan tage Middenlaan en de Weesperstraat en in het Zuiden via de Blauwbrug en de Binnen-Amstel op het Rembrandtsplein en het Muntplein. noe niet zo lang geleden,toen hij kam- Men kan bezwaren opperen tegen de in doen middengewicht was, zijn partner houd van het tijdsbeeld, dat Zinnemann de fn de rin" blind heeft geslagen. Hij vol- toeschouwer voorhoudt. Toch heeft hij met hardt bhiijn weigering en moet als etraf een uiterste beheersing zijnfilm gemaakt d= ene corveedienit na de andere verrich- en zonder te zeer in een soldaten-cynisme ten An'elo Maggio trekt zich zijn lot aan. te vervallen uitstekend de sfeer getekend, maar hij word? tenslotte het slachtoffer waarin deze mensen leven. De persoonlijke van eigen koonigheid zodat hij in de ge- spelkwaliteiten zijn organisch opgenomen van eigen Koppigneia de totalUeit> z(>dat deze film een wrang, maar in haar soort verantwoord, beeld geeft van de roman. De fotografie is geheel gericht op een lichtonaliteit, die past bij de inhoud, zodat aan de sfeercontinuïteit nergens afbreuk wordt gedaan. Bu. In onze beschouwing over de veel be- vangenis onder banden wordt genomen van sergeant Galovitsch (John Dennis). tenslotte en Prewitt Gebukt onder de zware last van 8 Oscars komt de film,,From here to M bezwijkt tenslotte en Prewitt Eternity" van Fred Zinnemann er tocli bijzonder goed af. De samenstelliug wreekt hem door de petoet-sergeant in een van de „cast" is bijzonder origineel en dc regisseur heeft uitstekend de jui.*e gevech^neer W&SS karakters weten te kiezen voor deze liarde tiJm. (Donna Reed), die hij heeft ontmoet in een Zinnemann is een van de weinige cineasten, die steeds een interessante nachtclub en met wie hij wil trouwen. Ainnemann is i cn hu uo B Lorene voelt hier echter weinig voor, om- inhoud, een brandende actualiteit en een menselijk probleem behandelt 1.1 wU repatriëren naar de Verenigde Jn onze oeBL.„uuwlns over Ge veel De„ een goede en verantwoorde filmische vormgeving. Met voorliefde filmt hij staten, om daar baar spaargeld een gp^i^n fj]m „Le Défroqué" van de Franse onderwerpen ontleed aan de laatste wereldoorlog. Gee historische doen- nieuw leven te beginnen. regisseur Léo Joannon schreven wij naar j „laats nnderwprnpii waarliii dp Eén van de superieuren van Prewitt in aanleiding van de schokkende scène, mentaires maar in de eerste en voornaamste plaats onderwerpen, waarmj jeger, sergeant-majoor Warden (Burt waarin de afvallige priester de woorden mens als middelpunt wordt gezien in een hem omringende wereld van Lancaster) heeft sympathie voor hem op- van de consecratie uitspreekt over een 1 1 gevat Zoals alle figuren in de films van koelemmer vol wijn. dat de consecratie geweld, liefdeloosheid en strijd. Frgd z;nnemann doordrenkt zijn met een van het brood en de wijn tijdens het H. baseerd op de bekende roman van James persoonlijke problematiek, zo worstelt ook Maffer een ondeelbare Uturgtaduhan- Jones Het lijvige litteraire werk is door deze Warden met de moeilijkheid, dat hy ^an de wiin in de film veln snrake kon Zinnemann" flink ingekort, maar aan de een beslissing moet nemen, die voor hem ae wyn ln de film geen sprake kon opzet heeft hij niet geraakt. In het kort ver-strekkende gevolgen meebrengt. Hij is J 'i h voo™hrif» voleens hetwe?k de komt de inhoud hierop neer. n.l. verliefd geworden op de vrouw van ™rgiecn voorschnf^ volgens ^etwelk öe zijn commandant. Karen (Deborah Kerr), Robert Prewitt (Montgommery Clift) besluit om zich 1 veer bij het Amerikaanse leger te voegen en Lorene (Deborah Kerr) te verlaten. Beeld uit de film van Fred Zinnemann ,From here to Eternity Het is vooral de nawerking van de oor logsellende op bepaalde bevolkingsgroepen die Zinnemann in zijn vroegere films heeft behandeld. Het waren de naamloze kinde ren in „Achter de Wolken" (die Gezeich- neten), het waren de invalide oorlogs slachtoffers in „The Men" (een film, die hij samen met Stanley Kramer vervaar digde); concentratiekamp-gevangenen in „Het Zevende Kruis" (een film, die hij reeds in 1944 maakte); terwijl hij het psy chologische probleem van de terugkeer van de Amerikaanse soldaat zeer treffend behandelde in „Teresa". In „From here tot Eternity" heeft Zinne mann het onderwerp voor zijn film ver legd van de na-oorlogse problematiek naar de tijd, die ligt tijdens het begin van de strijd tegen Japan. Ook in deze nieuwe film ontpopt de Zwitserse regisseur zich als een man, die zin voor realiteit heeft, maar die ook met deernis om zich heen ziet en waarneemt. De camera registreert niet met een kille lens, maar achter de filmbeelden voelt men de' warmte van de kunstenaar, die door middel van een knappe beheersing van zijn materiaal in de eigen taal van de film voor zover dit in een speelfilm mogelijk is een artistieke ontroering weet op te wekken. De film „From here tot Eternity" ls ge- die van haar echtgenoot is vervreemd, na. dat zij heeft ontdekt, dat zij door hem her haaldelijk wordt bedrogen. Zij poogt War den te bewegen zich op te geven voor een officierscursus, zodat hij daarna in staat zal zijn, als haar scheiding is uitgesproken, een redelijk levensonderhoud aan hen bei den te garanderen. Maar al deze zorgvuldig opgebouwde priester, die bij de communie bemerkt, dat de kelk water in plaats van wijn bevat, niet alleen wijn, maar ook de oorspronke lijke Hostie moet consacreren. Van bevoegde theologische zijde vestigt men er onze aandacht op, dat dit niet juist is, en dat in zo'n geval, als de vergissing vóór de nuttiging wordt geconstateerd, alleen nog de wijn moet worden geconsa creerd. Heeft de nuttiging van de Hostie reeds plaats gehad, dan is de priester ver- Een beroepssoldaat Robert Frewitt (Montgomery Clift) wordt in de zomer van 1941 overgeplaatst naar Honoloeloe. Het is een man, die zich zeer moeilijk kan neer leggen bij hetgeen door hem onrechtvaar dig wordt geacht. Deze stijfkop gaat ten slotte te gronde, omdat hij niet de nodigi zelfbeheersing bezit om zich in een vijan dige omgeving van een Amerikaans legei in de tropen staande te houden. Aanleiding voor zijn val wordt het grove onrecht, da: zijn vriend Angelo Maggio (Frank Sinatra) wordt aangedaan. Prewitt is het mikpunt van zijn compagnie, omdat hij weigert in te gaan op de voorstellen van kapitein Holmes (Philip Ober) om toe te treden tot zijn boksploeg. Prewitt weigert, omdat hij feiten en plannen en problemen worden in plicht opnieuw ook een Hostie te consa- de vroege ochtend van 7 December 1941 in de meest letterlijke zin weggebombardeerd wanneer de Jappen hun verraderlijke aan zat doen op Pearl Harbour. Warden neemt ie leiding over van zijn manschappen en dan blijkt dat hij zich volledig in zijn dement voelt. Kapitein Holmes is n.l. ge- iwongen ontslag uit de dienst te nemen. Prewitt besluit terug te keren naar het '.eger, maar wordt door zijn eigen kame raden doodgeschoten, omdat hij voor een deserteur wordt aangezien. De beide vrou wen repatriëren en in één slag zijn de persoonlijke problemen weggevaagd om plaats te maken voor de collectieve wil om de strijd tegen de Jappen tot een goed einde te brengen. creren, tenzij dit teveel opzien zou wek ken. Daarentegen eist het wezen van het offer in de H. Mis op de eerste plaats, dat de consecratie plaats vindt onder beide gedaanten. Deze eis is zo dwingend, dat volgens de meerderheid van de theologen zelfs de Paus op dit punt niet kan dispen seren. Wordt derhalve een H. Misoffer bewust opgedragen onder één gedaante, dan vindt er geen offer plaats en Is de consecratie dus ongeldig. De koelemmer met wijn in de film was derhalve niet geldig geconsacreerd, zodat de stelling, die wij met ons onjuiste voor beeld wilden toelichten, onaangetast blijft. F. Het zou niet te geloven zijn, als de be trokken gevangenis-autoriteiten het niet zelf in hun jaarrapport hadden mee gedeeld, maar Bristol is een gevangenis „rijk", waar de gedetineerden een heren leventje leiden. Ze hebben een aparte slaapkamer en een comfortabele zitka mer en gaan elke dag buiten de gevan genis werken. Zij betalen een bepaald bedrag voor logies en mogen van hun loon een zekere som achterhouden voir „persoonlijke uitgaven". De rest gaat naar hun familie, of wordt als verplicht spaargeld ingeleverd en bij hun ontslag uit de gevangenis uitgekeerd. Af en toe mogen ze naar de bioscoop, of naar een voetbalmatch, of ergens een visite maken. Het zijn echter maar weinigen, die van deze vrijheid in gevangenschap profite ren, Het zijn gedetineerden, wier straf tijd bijna om is en die speciaal voor dit experiment uitgekozen zijn. Zij zijn in een speciaal hospitium binnen de muren van de gevangenis te Bristol onder gebracht en mogen niet met andere ge vangenen in aanraking komen. Het resultaat van het experiment moet uitstekend zijn. Londen Dinsdagavond was 't een rumoerig be drijf op de dansvloer van Battersea Townhall, alhier. Een paar lieden had den met elkaar iets gekregen, wat ze in het Engels simpelweg een „argument" noemen, maar wat we in goed Neder lands als „hooglopende ruzie" zouden betitelen. Dat we met dit woord niet te veel gezegd hebben, moge blijken uit het feit, dat de „hooglopendheid" zulk een graad van perfectie bereikte, dat op een gegeven ogenblik een stuk van een neus op het -,slagveld" achterbleef. Een vurig strijder had dit het neuspartikel wel te verstaan in het heetst van het ge vecht van zijn tegenstander afgebeten. De politie, die intussen ter plaatse ge arriveerd was, bracht de gewonde naar het ziekenhuis, maar toen men daar de geschonden neus van het slachtoffer zag werd onmiddellijk een politieman terug gestuurd om het vermiste neusdeel te zoeken. Gelukkig werd het spoedig ge vonden en aan de rechtmatige eigenaar teruggegeven door tussenkomst van een chirurg, die het volgens de regelen hel kunst weer op zijn oorspronkelijke plaats bevestigde. Hebben laatst een paar Zweden of Fin nen een tocht van 600 km. volbracht, zonder ander „voedsel" dan af en toe een teug bronwater tot zich te nemen, de conservator van het museum voor natuurlijke historie, alhier, heeft het an ders aangelegd. Verleden week ging deze heer, mr Geoffrey Watson, met een tochtgenoot, mr Jan Copley, met een in de medicijnen, „de boer op" om een voetreisje van 240 kilometer te onderne men. Het tweetal voedde zich ultslui tend met wat in de natuur aan eetbaars te vinden was: wilde planten en vruch ten, zoals molsla, brandnetels, moer beien. vlierbessen enz. Het ging om een experiment, dat ten doel had vast te stellen, in hoeverre hat menselijke spijsverteringsstelsel bestand is tegen het nuttigen van deze „rauw kost" en tegen de gedwongen soberheti van het menu. De heer Watson, die 25 jaar oud is en 80 kg. weegt, heeft geen gram van zijn lichaamsgewicht verloren. Hij wil nu een boek gaan schrijven over zijn me thode, welk boek vooral voor kampeer ders en fietsers bestemd zou zijn.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 5