Onze marine ..Gibraltar is verankerd aan dit van het Noorden" FLAT-KOLOSSEN in hart van ROTTERDAM Nieuwe haven ontworsteld aan de Waddenzee beroep voor meisjes SINTERKLAAS NAAR CANADA Ontmanteling van de Lijnbaan Groots waterstaatkundig iverk over vier jaar voltooid Nu de mensheid ouder wordt Bejaardenverzorgsternieuwste Michiel de Ruyter lééft nog. EEN EEUW ADELBORSTENOPLEI DING Beleggers zagen er wat m Eerste internaat in Amsterdam geopend VRIJDAG 8 OCTOBER 1954 PAGINA jj1 Romantiek Geen betere ligplaats SÈM* ;-V Hl V IsM mrm Trouw gebleven i n - v ZIJ WILDEN DRINKWATER HALEN Stoffelijke resten van oorlogs slachtoffers geïdentificeerd Parkeren Winkels Omgeving *54 k; k "3<! DEN HELDER: Drie eeuwen zeevaarthistorie K ben geen luitenant, zoals je tegen een luit in het leger zegt, maar luitenant ter zee eerste klas se. En dat staat gelijk met majoor. U moet meneer tegen me zeggen, gewoon meneer. Dat zei Michiel de Ruyter ook altijd tegen zijn offi cieren en als ze iets hadden uitge vreten, trhpte hij ze zelfs met het woord menéér de deur uit'' Aldus werden we begroet op een stra lende zomerdag de eerste was het sinds lange, lange tijd door een overi gens heel joviale Marine-officier, die zetelt in het witte Peperhuisje, dat be schut staat achter het Wierhoofd, de uiterste punt van de haveningang van Den Helder. En even later stonden ook wij vóór de deur, maar niet er uit ge schópt, maar correct uitgelaten, mèt de gevraagde vrijbrief voor een bezoek aan de nieuwe Marinehaven. In een blauw geruite kiel Nog een beetje verbluft over deze eerste kennismaking met de Koninklijke Marine want wij zijn, als we weer eens op herhaling moeten maar een doodordinaire huis-tuin-en-keuken-zand- haas, zij het dan met een gouden streep hebben we naar de boot voor Texel staan kijken, bóórdevol. „Ja, me neer", vertrouwde ons een arbeider toe en de grijze stoppeltjes van zijn stugge baard-van-een-week priemden in de zon, „vóór de oorlog ging er maar een handje vol toeristen naar de overkant, maar nu schijnt iedereen zijn vacantie op Texel te willen doorbrengen". En terwijl we over het Havenhoofd van de oude Marinehaven, het Nieuwe Diep, wandelden, waar links langs de houten steigers, die nu door betonnen worden vervangen, de grijze oorlogsbo dems met hun gevoelige en fijne sprieten van radio- en radarantennes en met hun dreigende vuurmonden Hollands-helder lagen te zonnen, moesten we opeens weer denken aan die man, die ondragelij e sma-art, sma-art leed, toen hij in een blauw geruite kiel de ganse dag aan het wiel stond te draaien: Michiel Adriaansz. de Ruyter Hij lééft daar nog in Den Hilder en zijn naam ligt de Marine mannen nog vóór in de mond. We hadden het zo juist aan den lijve ondervonden. Met zijn geduchte vloot voer deze De Ruyter destijds uit van Den Helder, waarvan hij de bewoners tracteerde op een bierfestijn, toen hij tot admiraal van de vloot werd benoemd. Dat was in 1666. Maar nu nog prijken voor het binnenkort jubilerende Koninklijk Instituut voor de Marine rond de mast van Zr. Ms. Kanonneerboot nr 2, het schip, dat Van Speyk in 1831 bij Antwerpen in de lucht liet vliegen, vier kanonnen van De Ruyters vlaggeschip „De Zeven Provin ciën". De namen van dit beroemde schip en van zijn nog meer befaamde comman dant leven voort in die van Neerlands beide kruisers, die naast Hr. Ms. Vlieg- kampschip „Karei Doorman", in de nieuwe haven, waaraan men sinds 1949 naarstig werkt op het Wad, in het ver volg een ligplaats zullen vinden, het geen tot nu toe in de oude basis niet mogelijk was. Ook de herinnering aan admiraal De Ruyters tweede vlagge schip, 'l Huys Tijdverdrijf", wordt sinds kort eveneens levendig gehouden in Den Helder: de nieuwe vloot-can- tine die onlangs in gebruik werd ge steld, is er naar genoemd. Het silhouet van de haven veranderde, doch de romantiek bleef: ranke zeiljach ten. liggen er broederlijk tussen de grijze oorlogsbodems. Grijs silhouet De torpedobootjagers „Kortenaer" en Evertsen" lagen ook aan de kade die dag- Zij hadden zo juist deelgenomen aan het speurwerk naar de wrakstukken van de in zee gestorte „Willem Bontekoe van de K.L.M Geduldig klotste het water, dat wit schuimde in een stroeve wind, tegen de wand van het even geduldige wachtschip Hr. Ms. „Neptunus", het vroegere pant serschip „Jacob van Heemskerck" en een vertrouwd beeld in het grijze silhouet van schepen in deze ultra-moderne Mari nebasis. We liepen voorbij het z.g. Paleis, zetel van de Commandant Zeemacht Nederland en langs het Koninklijk Insti tuut, dat wegduikt achter hoge bomen, over de Zeedoksluis, die toegang geeft tot de Rijkswerf en vervolgens over de Marineschutsluis naar de sierlijke brug over het Nieuwe Diep, welke op i Juli j.l. door de staatssecretaris van Marine, Op 15 October a.s. is het honderd jaar geleden, dat de eer ste adelborsten werden geplaatst aan boord van Zr. Ms. „De R(jn" te Willemsoord om aldaar hun op- eiding tot zee-officier te ontvan- huMige gebouw van het Koninklijk InEenUUeeuw°rbestaMa? nu deze be faamde^leerschool en daarom heb ben de burgerij van Den Hrtder en Marine tezamen voorbereidm gen getroffen om dit feest glo Helder, dat zich vice-admiraal Moorman, officieel werd geopend. De dag ook, waarop ons vlieg- kampschip de stalen kabel stuk voer, waarmede het Westelijke gedeelte van de nieuwe haven was ontsloten. „Ter reede van Tessel Onze vrijbrief kwam nu pas, want het nieuwe havencomplex is voor onbevoeg den taboe. Maar we bleven nog even staan op de brede klepbrug: temidden van tal van fregatten, mijnenvegers en kleiner „oorlogsgrut" lag vooraan de lichte kruiser Tromp, met de vlijmscher pe voorsteven verachtend op ons gericht. De basis is vol schepen, wier namen uit Neerlands roemruchte geschiedenis der 17de eeuw tóen opeens weer voor onze ogen gestalte kregen in stoere, onver zettelijke zeehelden, wier snorren en trotse borsten ons op de schoolbanken al zeer hadden geïmponeerd- En ook het grijze décor van de haven met zijn zware commando- en geschutstorens, zijn brede schoorstenen en fragiele, als voelsprieten trillende masten en antennes op de ge stroomlijnde oorlogsbodems veranderde, terwijl we zo stónden te turen over die massa meedogenloos staal en draden, plots in hoge, houten masten met logge zeilen en raas, geplant op de bollige linie-schepen en snelle schoeners, lichte fregatten en beruchte branders, die on der commando van mannen als De Ruyter, Jan Evertsen, Van Heemskerck en Witte de With drie eeuwen geleden „ter reede van Tessel" lagen. Toen was Den Helder, vanwaar omstreeks 1500 al walvisvaarders naar Groenland uitvoe ren, reeds pleisterplaats voor de be manningen van oorlogsschuiten, maar ook van koopvaarders. Roemrjjk en dadenvol is het verleden van deze toen al zo bekende èn beruchte basis. Maar zeestromingen en stormen hadden nog vrij spel in de haven en zo lezen we, dat in 1660 van de 155 sche pen, die er waren gemeerd, slechts 38 zonder schade een woeste orkaan door stonden. De schuiten lagen er broederlijk naast de loods- en vissersvaartuigen in een ondiepe Waddengeul zoals er zo veel in het Waddengebied zijn die de kop van Noord-Holland aan de Oostzijde begrensde. Deze romantische verbroede ring is er nog: tussen de ongenaakbare oorlogsschepen deinden als kluitjes jonge eendjes vele vissersbootjes en ranke zeil jachten tegen de hoge kademuren zachtjes op het water. En de puntige masten waren net zo ongedurig als de naald van de Nederlandse barometer Sinds het einde van de 18de eeuw hebben echter noch vloed noch eb noch stormen meer vat op al wat in de haven ligt 'en teisteren ook geen overstromingen meer Den Helder, zoals dat in de eerste eeuwen vaak het geval was. Want een oude beschrijving van de gemeente Den Helder vermeldt: „Tussen de jaren 1770 1785 heeft men het Nieuwe Diep tot eene haven gemaakt. Ze werd uitgediept en later op die diepte onderhouden door de getijstromen, die, tot dien einde, door middel van keerdammen vergaderd en geleid worden. Sedert dien tijd werd het Nieuwe Diep een veilige ligplaats voor allerlei schepen en in 1781 begaf Stad houder Willem V zich naar die haven om ze in ogenschouw te nemen teneinde ze tot eene ligplaats voor schepen van oorlog te maken". Bedoelde keerdammen waren op een afstand van ongeveer 130 meter aan weerszijden van de geul opgeworpen en om de hierdoor trekkende eb- en vloed- stroom te versterken werd op het Wad bovendien een eveneens met stenen be klede dam van 3.4 kilometer in de rich ting van Wieringen gelegd. Zo werd op natuurlijke wijze de haven op diepte ge houden. En tot het/tijdstip, waarop de afsluitdijk van de Zuiderzee tot stand kwam, werd het Nieuwe Diep regelmatig dieper. Pas daarna werd een achteruit gang geconstateerd. Het doel, dat de waterbouwkundigen uit de pruikentijd zich voor ogen hadden gesteld, werd dus volledig bereikt. Het Nieuwe Diep was hierdoor tot een uni cum op waterstaatkuhdig gebied ge worden. Het was n.l. de enige haven van de Atlantische kust, die niet kunstmatig op diepte behoefde te worden gehouden. Helaas is aan deze toestand ten gevolge van de eisen, welke een moderne haven stelt, een einde gekomen. Ook Napoleon bezocht Den Helder, die verklaarde, dat hij voor zijn schepen geen betere ligplaats kon indenken. De Franse strateeg beval de aanleg van vele forten. Fort Harssen, gelegen tussen de mond van het Nieuwe Diep en de uitgang van de nieuwe haven, is er een van- Koning Willem I zag de uitzonderlijke strategische ligging van -Den Helder eveneens in. Hij liet het complex op nieuw uitbreiden en besliste tot het bou wen van de Rijkswerf, van„ marine- kazernes en van het „Paleis", dat in 1826 in gebruik werd genomen en be stemd was voor woningen van „Hoofd Beambten van de Koninklijke Marine". Daarachter werd in 1825 het B°sje aan~ gelegd met daarin een „tentje dat op een heuveltje is geplaatst, liggende in een „lommer". Het gehele etablissement werd aangeduid als „Willemsoord", wel ke naam al spoedig ook in officiële stukken verscheen. Het oorspronkelijke maritieme etablissement, 't Nieuwe Werk dat zich aan de Zuidzijde van het Nieuwe Diep bevond, werd na de inge bruikneming van de nieuwe Rijkswerf buiten dienst gesteld. en Rijkswerf het stadje trouw. En dat zal zo blijven: onze Marine is verankerd aan dit „Gibraltar van het Noorden". Den Helder en de Marine vormen samen één onverbrekelijk begrip. Wie over de Marine spreekt, denkt aan dat heldere stadje aan het Marsdiep en wie Den Helder noemt, zegt Marine. Traditie moet worden gehand haafd (Van onze Haagse redactie.) De leden van de Nederlandsche Bond van Plattelandsvrouwen hebben tien Sin terklaas- en Zwarte Pietcostuums ver vaardigd ten behoeve van de 5 December- viering bij de emigranten in Canada. De secretaresse van de bond, mej. J. Brink, vertrekt OP 1* October met de Groote Beer om de costuums aan enige Nederlandse clubs in Canada te gaan overhandigen. De Holland—Amerika Min heeft voor dit doel gratis overtocht aangeboden. Dat ook de Canadese autoriteiten het °P prijs stellen, dat emigranten vasthouden aan vaderlandse tradities van dit soort blijkt uit het feit. dat de Spoorwegen al daar mej. Brink gratis vervoer hebben toegezegd. Ook de middenstandsorganisaties nen- ben het plan opgevat een bijdrage te 'e- veren tot versteviging tussen thuisblijvers en emigranten bij ge legenheid van de feestdagen. Zij saan voortaan ieder jaar een St Nicolaas-Actie Emigranten voeren. De eersten die de daad bij het woord hebben gevoegd zijn de banketbakkers. Zij hebben een standaardpakket ontworpen, dat ieder bij zijn eigen bakker kan bestel len. De inhoud bestaat uit boterletters, chocoladeletters, speculaas, borstplaat, marsepein cn natuurlijk pepernoten. Deze pakketten worden centraal gefabri ceerd, vakkundig verpakt en verzonden. In verband met de voorbereidingstijd is t dit jaar alleen mogelijk emigranten in Ca nada en de Verenigde Staten op die manier te verrassen. Een maquette van het Rotterdamse stadscentrum, zoals dit er uiteindelijk uit zal zien; met de bouw van de flatgebou wen I, 11, Hl, V en VI en de laagbouw langs de Karei Doormanstraat zal wel- van het contact dra worden begonnen; een project van ZO millioen gulden. Intussen was in de jaren 1819 1825 het Noord-Hollands Kanaal gegraven, hetgeen voor Den Helder een tijd van bloei en opgang inluidde: het kanaal loosde talloze schepen in het Nieuwe Diep. Maar toen in 1878 het Noordzee kanaal gereed was gekomen, was het ge daan met de bedrijvige drukte in Den Helder, maar gelukkig bleven Marine Van vier enorme flatgebouwen, dertien verdiepingen Jtoog, zal men er binnenkort drie zien verrijzen, rechthoekig op de Lijnbaan. Op de foto zijn zij aangegeven met de cijfers I, II, HI en IV. Tussen deze flat gebouwen komen, evenwijdig aan de Lijnbaan, drie flatgebouwen vau negen verdiepingen, op de foto aangegeven met V, VI en VII; twee ervan zal men eveneens binnenkort zien bouwen. V oorts komen er nog langs de Karei Doormanstraat drie gebouwen van drie verdiepingen. Met dit al zal het hart van Rotterdam ongeveer 847 woningen, 75 winkels en 97 garages rijker worden. Wanneer men weet, dat dit project op ongeveer 20 millioen gulden wordt ge schat, is het duidelijk, dat er beleggers moesten worden gevonden, die er iets in zagen. Men heeft ze gevonden en zo kon den de aannemers A. C. B.-Aannemings- bedrijf, N.V. Aanneming-Mjj. J. P. van Eesteren, Fa. J. J. en D. Manhave en P. Kruithof, N.V. Van Vliet en Van Duist Bouwbedrijf mensen en materiaal gaan reserveren voor dit kolossale project, ont worpen door de architecten H. D. Bakker, A. Krijgsman en Van Tijen en Maaskant met als hoofdarchitect de heer H. A. Maaskant. Zo zal men, ongeveer vanaf het toekom stige Muziekcentrum de Korte Lijnbaan recht voor zich zien liggen met rechts de flat-kolossen, onderbroken door laag bouw, langs de Karei Doormanstraat. Geheel rechts de Rotterdamse Schouwburg. r"* r, te vieren. Den prachtig heeft, hersteld na de.° een grote slag voor de Marinestaa van ons land wil nu van 10 101 en met 17 October tonen deze naam waardig te zijn. Honderden oud-leerlingen van t Instituut komen naar Den Helder, dat stad haven en schepen ln ee>i lichtend'feestkleed zal steken. Ef ziin parades, defile's en taptoe',,, culturele evenementen, rallies van allerlei aard, een maritieme gon- del vaart, tcntoonstelling^en, ^pori- wedstrijden en Vuu^ ctprkste diiïs de voet van Neerlands s erks e dijk wordt een feestterrein In verband nu met deze her- denking, die gaat ondeIp hetH^r zegende motto „Den nemer Marinestod", «wierf «nonzerve- slaoopvers een dag rond langs ae oude en nieuwe Marinehaven èn door dat heldere stadje aan het Marsdiep. Hierbij zijn indrukken. DEN HELDER, October. HET KNARSENDE GEKLAAG van de baggermolens werd steeds snerpender en onze oren piepten, toen we langzaam naar het enorme havenbekken van de nieuive Marinebasis wandeldenBoven ons draaide een vliegtuig al maar rondjes, stom-gewillig gevolgd door een witte „manche'' aan een strakke draad: de Jantjes van de artïllerieschool in Fort Erfprins bij Huisduinen ook deze fortificatie stamt uit de Franse tijd en diende ter bescherming van het stadje waren ijverig aan het oefenen. In de verte, hoog uittronend in al zijn majesteit lag aan een der nieuwe betonnen kademuren van de pas opgeworpen haven, de „Karei Doorman". Eindelijk had het vliegkampschip hier zijn vaste honk gevonden. En als de basis helemaal gereed is, zullen ook onze beide kruisers naast de Doorman een veilige ligplaats hebben. Opgeworpen inderdaad is deze haven, want het terrein, waarop wij liepen, is geheel ontworsteld aan het Wad ten Oosten van het Nieuwe Diep en wel zodanig, dat geen vierkante nieter grond verloren ging. Integendeel, als het complex eenmaal gereed is, zullen er ruim 200 hectaren nieuw opgespoten land aan Nederland zijn toegevoegd. In twee phasen werd en wordt dit grootste waterstaatkundige werk het aanleggen van een totaal nieuwe haven van grote afmetingen aan een zandige kust door de directie .„Sluizen en stuwen" van de Rijkswaterstaat aange pakt. Het project werd in twee bouw putten verdeeld: een Westelijke met een oppervlakte van 60 hectaren die, zo als wij al vertelden, enkele maanden ge leden gereed kwam en een bouwput II van 100 hectaren. Het was n.l. om financiële en technische redenen gewenst de nieren, kademuren enz. in een droge bouwput te maken. Men ging hierbij te werk als met een polder: eerst werden diiken gelegd, daarna werd de aldus ver kregen put drooggemalen en vervolgens kon men beginnen met de bouw van de kademuren en de Pi®r®n. Tenslotte Weld de haven op diepte uitgebaggerd. En nu stonden we op een van d e reusachtige pieren, die bijna alle ladiaa} gewijs hun koppen naar het midden ste ken van het 580 meter brede haven bekken, de enorme z.g. zwaaikom. Daar lagen dan die roestige baggers te kraken zand opsjorrend, dat eerst door dikke buizen geleid, tenslotte in bruine golven werd uitgebraakt ten Oosten van ons. waar men bezig is met de aanleg van de terreinen rond bouwput II. Dit Ooste lijke project voorziet in de bouw van een pier, alsook van een dok en een haven kom, waarin schepen, die niet in gebruik zijn, kunnen worden gemeerd. Recht voor ons zagen we het blauw grijze water van de zwaaikom zich door de 250 meter brede toegang, ten Oosten van Fort Harssens, verwijden in het woe lige Marsdiep, waarachter de witte lijn van Texel's strand zilverig glinsterde. De vorm van deze havenmond werd vastgesteld, nadat daartoe proeven wa ren verricht in het waterloopkundig labo ratorium te Delft. Toen bleek, dat aan sluitende aan het oude Fort Harssens in Noordelijke richting een havenhoofd moest worden gebouwd, dat het in de haven treden van uit zee komende golven verhindert en voorts er voor zorgt, dat voor en nabij de havenmond de vereiste diepte van 11 meter beneden N.A.P. blijlt gehandhaafd. Met een vaargeul en te janken: steeds maar moeizaam van 170 meter, die recht tegenover de toegang tot de Rijkswerf ligt, waardoor deze organisch in het nieuwe havencom plex is opgenomen, is de zwaaikom ver bonden met het Nieuwe Diep. Onder langs de hoge stalen wand van de Doorman we voelden de ogen van de Marinier, die stram wacht klopte, in onze rug prikken: „wat-mot-jij-hier" zijn we een kijkje gaan nemen naar de werkzaamheden rondom bouwput II. We belandden er temidden van Rijkswater- staat-keten en allerlei gebouwen-in-statu- nascendi: er wordt daar hard gewerkt aan de voltooiing van het Oostelijke ha venterrein, dat men in 1958 gereed hoopt te hebben. De grauwe, vers opgespoten grond strekte zich ver naar het Zuiden voor ons uit en ergens achter het Wad, in de grijze nevelen, lag Wieringen. Het nieuw gewonnen land loopt naar het Noorden als een brede arm rond de havenkom en diep Zuidelijk langs 't Noord-Hollands Kanaal. Daardoor werd het Nieuwe Diep aan de Zuidzijde afgesloten; dat betekende het einde van het zo zeldzame phenomeen van een door mensenhand gemaakte zee haven. die zonder baggerwerk door d® stroom op diepte werd gehouden. Langs de Doorman zijn we, op de strakke wind, teruggegaan naar de' brug over het Nieuwe Diep. Deze stond open, want een binnenvaartuig passeerde juist. We hebben toen nog omgekeken over de gigantische haven, die uit de zee werd gewonnen. Een kronkelende dijk verdeelt het com plex nog in tweeën. Maar over enkele jaren, als het Oostelijke project klaar is, zal ook deze dam zijn verdwenen en be zit onze Koninklijke Marine een basis, die een belangrijke bouwsteen is tot de verdediging van ons land op zee en tot handhaving van de roemruchte tra ditie van onze witgemutste Jantjes, De begrippen „zeemacht" en „zeevaart" zijn onverbrekelijk met elkaar verbon den: zo lang schepen dc zeeën bevaren, blijft de zeemacht bestaan. Dc 17de eeuwsc zeevaarder Sir Walter Raleigh zag het al goed: „De partij, welke de zee beheerst, oefent controle uit over de handel. Controle over de handel be tekent macht over de rijkdommen der wereld en dientengevolge wereldmacht". Met een groet aan de joviale brugge- wachter zijn we over de brede klepbrug Den Helder binnengewandeld. (Van onze Amsterdamse redactie). Omstreeks half September is in Amster dam de opleiding begonnen van jonge meisjes tot het nieuwste beroep van deze eeuw: bejaardenverzorgster- Aangezien er nog geen apart gebouw beschikbaar was, heeft men de school voorlopig onderge bracht in een deel van het St. Jacobsge- sticht aan de Plantage Middenlaan. Giste renmiddag nu heeft de voorzitter van het regentencollege van dit tehuis voor ouden van dagen, mr A. E- M. Povel, het inter naat officieel geopend in tegenwoordigheid van dc deken van Amsterdam, mgr G. P. J. van der Burg, wethouder voor sociale zaken, de heer W. Steinmetz, bestuursle den van de Sociale Raad, de Kath. Na tionale Federatie voor bejaardenzorg en diverse zusterinstellingen, en van talrijke andere prominente figuren uit de charitas. Ook van niet-katholieke zijde was er zeer grote belangstelling. „Over tien jaar zal ons land meer dan een millioen mensen boven de 65 jaar tel len. Velen van hen zullen hulpbehoevend zijn en het is dan ook een schrikbarend probleem, hoe men hen zowel thuis als in de gestichten doeltreffend zal kunnen ver zorgen. Daarom hebben de Zusters van Liefde uit Tilburg, die reeds van oudsher ouden van dagen onder haar hoede hebben, op initiatief van haar algemeen overste, moeder Josephino, besloten een aantal meisjes op te leiden voor bejaardenver zorgster". aldus zei de heer Povel, in zijn openingsrede. De candidaten moeten min stens 18 jaar zijn en behalve de lagere school nog een bijzondere opleiding ge volgd hebben als bijv. V.G.L.O. of huis houdschool. „Het verheugende is dat er zich op onze eerste oproep, zoveel meisjes het waren er meer dan honderd spontaan opgege ven hebben. Na een zorgvuldige selectie hebben wij 18 jonge dames aangenomen, die zich nu bekwamen in gezondheidsleer, de verzorging van zieke en invalide be jaarden en in de psychologie van dc ouden van dagen. De opzet is weliswaar nog be scheiden, maar wanneer men allerwegen het initiatief van de Zusters overneemt, gaan wij een rustige oude dag tegemoet". De leerlingverzorgsters, allen van bui ten Amsterdam afkomstig, zijn gekleed in een speciaal uniform, lichtblauw van kleur en een wit schort. Wanneer zij in de och tenduren prachtisch werk verrichten, dra gen zij bovendien een wit kapje. Er is een zeer modern ingericht leslokaal waar o.a. het nieuwste op het gebied van electrische naaimachines staat, en de slaapzaal, keuken en recreatiekamer zou den een uitstekende achtergrond vormen voor een gezellige meisjes-roman De cursus duurt twee jaar, aan het eind waarvan, zo het examen gunstig verloopt, een diploma wordt verstrekt. Aan de op leiding zelf zijn geen kosten verbonden en voor de uren. dat zij practisch werkzaam zijn krijgen de leerlingen een vergoeding. Momenteel wordt alles nog uit particu liere middelen bekostigd, maar men hoopt dat de overheid, zo de onderneming een succes blijkt, financieel zal bijspringen. Nadat de gasten de appartementen had den bezichtigd men was inderdaad vol lof roemde mgr Van der Burg het initia tief der zusters. „Ik ben er trots op. dat in mijn dekenaat de eerste cursus voor be jaardenverzorgster van Nederland mocht beginnen". Op 29 September zijn in de tuin van een villa aan het Juiianaplein te 's-Hertogen- bosch, waarin tijdens de bezetting ver scheidene Duitse instanties gevestigd zijn geweest, de stoffelijke resten opgegraven van twee mannelijke personen. De Dienst Identificatie en Berging van het ministerie van Oorlog heeft thans de identiteit van deze slachtoffers kunnen vaststellen. Het bleken te zijn: Wilhelmus van Engelen, geboren te Vlijmen op 7 Juli 1916 en Johannes Bernardus Huynen, ge boren te Grave op 16 November 1899. Beide personen zijn door de Duitsers tij dens de bevrijdingsgevechten in Den Bosch in October 1944 doodgeschoten. De mannen die in de nog niet bevrijde binnenstad drinkwater wilden gaan halen, zijn door de Duitsers gevangen genomen. Dit alles is vast komen te staan bij het onderzoek dat destijds werd ingesteld door het bureau opsporing oorlogsmisdrijven. Groen Dit project demonstreert wel ten dui delijkst, hoezeer men afgeweken is van de oorspronkelijke opzet, het nieuwe hart van Rotterdam te maken tot een welhaast uitsluitend zakencentrum. Nu men overgaat tot hoge woningbouw, die sterk zal meewerken tot de nieuwe cityvorming, moest ook bijzondere aan dacht worden besteed aan de groenver zorging. Men heeft nu het plan, tussen de gebouwen II en V en III en IV met bomen en gazons hoven aan te leggen, waardoor het mogelijk zal zijn, dat de kinderen van de bewoners hier een prettige speel- gelegenheid zullen vinden. Wanneer men aan kinderen denkt, vraagt men zich ter stond af, welke inhoud de flatwoningen zullen hebben. Men denkt hoofdzakelijk aan twee-, drie- en vierkamerwoningen. De flatblokken zullen met het gezicht naar die groenhoven liggen en de grootte van de oppervlakte dezer hoven kan men enigszins schatten wanneer men weet, dat ze ongeveer tweemaal de op pervlakte zullen hebben van de Grote Markt in Delft. Enige indruk van de afmetingen krijgt men voorts, wanneer men weet dat de gebouwen I, II, III "En IV een lengte zul len krijgen van ongeveer 75 meter en anderhalf maal zo groot zullen zijn als het flatgebouw aan het Zuidplein. De ge bouwen V, VI en VII worden elk onge veer 110 meter lang. De gebouwen IV en VII zullen nog niet worden opgetrokken, omdat zich hier nog het ziekkenhuis-complex bevindt, welks begrenzing tegenover de Lijnbaan wij met een zwarte stippellijn hebben aangegeven. Eerst wanneer het Dijkzigt- ziekenhuis, met de bouw waarvan men thans vordert, is voltooid, kan het zie kenhuis verhuizen, wordt het thans in gebruik zijnde gesloopt en kan men gaan denken over de bouw der laatste twee gebouwen. Daarmee zijn dus nog wel enkele jaren gemoeid. De flatgebouwen zullen ook plaats bie den aan hen, die practijkruimte nodig hebben, zoals artsen, tandartsen, advo caten, e.a. Parkeer-ruimten zal men vinden in de hof, omsloten door de later op te trekken gebouwen IV en VII en op het ruime plein tussen de Rotterdamse Schouwburg en het toekomstige Muziekcentrum, het welk een afsluiting zal vormen van de Kruiskade (op de foto zichtbaar achter gebouw I), een rechtstreekse doorloop van Kruiskade naar Westkruiskade als in het verleden krijgt men niet meer terug. De benedenverdiepingen van de gebou wen langs de Karei Doormanstraat zullen een doorlopende serie winkels gaan vor men, welke ombuigt de Kruiskade in. De achterzijde van de gebouwen V, VI en VII krijgen parterre en waarschijnlijk op de eerste verdieping garages, magazijn- ruiment e.d.,; zij zijn minder geschikt voor bewoning, omdat men dan zou uit zien op de achterzijde van de Lijnbaan winkels. Zo ontstaan aldus „expeditie straten" die een breedte van ongeveer 20 meter zullen hebben. Zo zal dan de Lijnbaan, door de ach tergelegen hoogbouw een totaal ander aspect krijgen of, zoals de heer ir Van Traa het tijdens een persconferentie uit drukte, men zal zich daar meer „in een grote stad" gaan gevoelen en niet „in 'n noodwinkel-dorp". Het effect kan men alreeds in kleiner bestek zien in de Korte Hoogstraat, waarvan de eenverdie- pingsbouw van de winkels een achter grond van hoge flatbouw heeft gekregen. Zowel overdag als des avonds doet dit het bijzonder goed. Wanneer wij nu dit machtige com plex even loslaten en de blik richten naar de toekomstige omgeving, zien wij dat het plein tussen schouwburg en mu ziekcentrum westelijk zal worden afge sloten door het grote gebouw dat de A.M.V.J. er hoopt op te trekken. Interes sant op de maquette is ook het grote ge bouw naast het stadhuis. Dit wordt een bankgebouw op de plaats waar men thans een grasveld met een poffertjes kraam ziet. Het proces van de gemeen te tegen de eigenaar van de poffertjes kraam inzake de ontruiming van dit ter rein is nog steeds lopende. Voorts ziet men al enige vorm in de aan leg aan het eind van de Lijnbaan. Daar staat reeds het Luxor-theater. maar er komen nog twee bioscoop-theaters en de bouw van enkele café-restaurants op de ze plaats vordert reeds. Tenslotte moge worden gewezen op de nieuwbouw van De Bijenkorf, hoewel ons tbr persconferentie werd verzekerd, dat het maquette-ontwerp nog niet de uiteindelijke vorm weergeeft en de da tum, waarop de eerste paal geslagen wordt, nog altijd onbekend is. Zoals ook de foto aangeeft, mondt dé toekomstige Lijnbaan uit tussen de win- keltrits van Ter MeulenWassenVan Vorst en het juist niet meer in het beeld vallende magazijn van H.H. de Klerk,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 7