verlaat Port Moskou geeft grotere credieten aan Peking Rusland Arthur OPJAGEN van koffieprijzen Socialisten France zullen Mendès- vandaag steunen Soedans strijd tegen droogte Nederlandse technici gaan een handje helpen Noorse tanker op gelopen een mijn Vier Japanners hielden zich tien jaar schuil op Rode satellieten krijgen 'n tikkeltje zelfstandigheid Het feest van Maria Koningin Terugtrekken ook uit Bulgarije Scheepsramp de Noordzee Dinsdag 12 October 1954 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Protesten bij New-Yorkse beurs en tegen Braziliaanse export-methode Tito ontving Russische ambassadeur ft Bomaanslag op communistische bijeenkomst te Parijs Overstromingen in Chicago Meerderheid voor premier verzekerd C.D.U. richt verwijt tot Duitse vakbond 5000 ton Amerikaans voedsel naar Oost- Duitsland Eén van de 31 opvarenden omgekomen In lichter laaie Vluchtelingenhulp Jubilé A. Roersma Vlak bij Hollandia op Nieuw-Guinea WEERBERICHT Lonken naar Japan de lewltSÏ5 van het land doen "in A7'S Port Arthur Braziliaanse koffie-politiek mmmm Moeilijke redding De redding van de bemanning ging met grote moeilijkheden gepaard. Nadat de opvarenden het in lichter laaie staande schip hadden verlaten nam de „Mercator" twee sloepen op sleeptouw, waarvan er een echter weer op drift raakte. Na aan vankelijk door de „Mercator" aan boord te zijn genomen, is 'n aantal van de schip breukelingen later overgestapt op de Nederlandse sleepboot „Ebro". Regering verdubbelt bijdragen van ambtenaren (Van onze Haagse redactie) De regering heeft besloten, in navolging van het bedrijfsleven, de bedragen, welke de ambtenaren bijeen brengen door 'n nor '"on af te staan voor de vlachtelingenhulp te verdubbelen. Naar Schiedam gesleept Ratificatie echter nog onzeker Maar ondanks de eenstemmigheid, waar mee de socialisten hedenmiddag hun votum ten gunste van de premier zullen uitbrengen, is de houding van het parle ment inzake de Londense besluiten nog niet opgeklaard. De socialisten hebben al leen daardoor hun verdeeldheid over deze besluiten kunnen bjjleggen, omdat niet de ratificatie van de eindbeslissing aan de orde is, doch slechts de voortzetting van de Londense besprekingen door de heer Mendès-France. Het blijft dus afhangen, met welke resultaten de heer Mendès- France van de komende onderhandelingen terugkomt, of de socialisten ook met de ratificatie znllen instemmen. En zo staat het er ook voor met de M.R.P. De weerverwachting van het geldig van vanavond tot morgenavond, luidt: Veel bewolking met tijdelijk in het Westen en het Noorden van het land enige lichte regen of motregen. Elders overwegend droog weer. Matige, langs de kust vrij krachtige Zuld-Wes- tehjke wind. Minder koude nacht. Morgen over dag dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. Woensdag is October: Zon op 7.00 uur, onder 17.52 uur; Maan op 17.58 uur, onder S.56 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE Rode wending m Oost-Azië Radio-Moskou publiceerde gisteravond de tekst van een communiqué, dat te Pe king is uitgegeven na de besprekingen, welke door een delegatie van Russische leiders, onder wie partijsecretaris Kroesj- tsjef, de minister van defensie Boulganin en de leider der Sovjet-vakbonden Sjver- nik' met de Chinese communistische auto riteiten van 29 September tot 12 October zjjn gevoerd. De delegatie bracht, zoals bekend, een officieel bezoek t. g. v. het vijfjarig bestaan der communistische re publiek. Het communiqué brengt de eensgezind heid van standpunten tussen de beide staten tot uiting inzake de internationale vraagstukken en herhaalt de verzekerin gen van vriendschap, welke reeds in hei vriendschapsverdrag tussen de Sovjet- Unie en communistisch China van Juli 1950 waren vervat. Daarnaast wordt mel ding gemaakt van nadere overeenkomsten inzake de door de Rassen bezette Chinese haven Port Arthur, welke samen met de haven Dairen een onderwerp vormde van een eveneens uit Juli 1950 daterende over eenkomst tussen de beide staten In de huidige overeenkomst beloven de Russen thans Port Arthur te zullen ontruimen. Het communiqué maakt voorts melding van nog een aantal overeenkomsten, waar van er één een nadere aanvulling geeft op de ook uit Juli 1950 daterende overeen komst inzake Russische crediet- en andere hulpverlening aan China, terwijl de beide overigen handelen over gezamenlijk Rus- sisch-Chinese spoorlijnen in Azië. Het communiqué begint met een lange uiteenzetting over de huidige internatio nale situatie en de houding welke de bel de mogendheden daartegenover innemen Zij verklaren bezield te zijn van de wetis de vrede in (je wereld te dienen, overeen komstig de daarop betrekking hebbende artiKeien van het V. N.-Handvest. .ovfhJ'H* bet vriendschapsverdrag van v Japan alleen de mogelijke agressor ziet, tegen welks gevaar de beide mogend heden zich aaneensluiten, slaat het hui- - .°mmuniqué een geheel andere toon oefkt "^treurt" het, dat Japan be- betreft s i in zi-1n mogelijkheden wat dfir buitenlandse handel. De hui- eehr^w 8 vrees ontstaan- dat dit land den nl- wordt" voor agressieve doelein- schaar- Lna en Rusland willen „op grote oan -.J11"h-handelsbetrekkingen met Ja pan uitbreiden, ongeacht het daar heer- I politieke regiem, „op basis van reedzame coëxistentie". Tevens wensen ZIJ „nauwe culturele relaties" aan te kno- Peo en de betrekkingen met dit land t» normaliseren. De conferentie van Genève wordt in hei communiqué aangehaald als bewijs voor het grote nut van onderhandelingen tussen alle mogendheden, met inbegrip van ™®?unistfech China, en voor de toelating ph,e.kin8 tot de V. N. Daarna verklaren tins" v landen, .'de Amerikaanse bezet van Formosa onverenigbaar met de twaalfde zal aan de H. Vader het verz-meling Worden aangeboden van de je instelline oekschriften betreffende feest, 1- -t fee,fVan een nieuw liturgisch Met dit laatste ^an Maria's Koningschap, bisschoppen dee' is het aantal aarts- eteund, gestegen het verzoek hebben ge- patriarchen e„ -tot 1040, onder wie 8 taak van het behou<j van de vrede in hei Verre Oosten. Inzake de hereniging van Korea achten China en Rusland het nodig „in de nabije toekomst" een nieuwe conferentie bijeen te roepen, waaraan door een grote groep van belanghebbende staten zou moeten worden deelgenomen. Hierop volgt „een energieke veroordeling" van agressieve militaire blocs" in Azië, waarmee klaat- hlijkelijk de S.E.A.T.O. bedoeld wordt. Daarna komen de meer zakelijke onder werpen aan de orde. Rusland verlaat de thans in gemeenschappelijk gebruik zijn de strategisch belangrijke Chinese haven Port Arthur en draagt de door de Sovjet- Unie gebruikte installaties, zonder daar voor compensaties te vragen aan Peking over (Het vriendschapsverdrag van 1950 sprak overigens reeds van een overdracht aan Peking „na het sluiten van een vre desverdrag met Japan, doch uiterlijk eind 1952. Deze termijn werd toen verlengd in ruil voor China overgedragen rechten in de Tsjantoeng-spoorlijn. Het communiqué rept, voor zover be kend, niet over de bepaling in het verdrag van 1950- welke in geval van oorlog met Japan of diens bondgenoten het gebruik van de haven weer voor de Russen moge lijk maakt. Ook rept het verdrag niet over Dairen. aanleggen. De eerste zal van China door Mongolië naar Siberië lopen, de andere vormt een nieuwe aftakking van het Zuidsiberische spoorwegnet naar de hoofdstad van Kazakhstan Alma Ata. Tenslotte komt de Sovjet-Unie finan cieel royaler over de brug, dan het in 1950 reeds toezegde. Alle aandelen in Chi nese ondernemingen. Welke door Rusland in de afgelopen vijf jaar samen met Pe king werden gesticht, worden aan Peking overgedragen. Voorts wordt aan China een nieuw crediet verleend van 520 mil- lioen roebel, d. i. een bedrag van ongeveer 500 millioen gulden. Rusland en China zul len technische experts blijven uitwisselen en elkaar van ieders technische vooruit gang en ontdekkingen op de hoogte hou den. Ook op cultureel terrein zullen de banden verstevigd worden. De Sovjet-Unie heeft met Bulgarije een overeenkomst gesloten, waarbij zij zich terugtrekt uit de Russisch-Bulgaarse on dernemingen voor de scheepsbouw, de productie van bouwmaterialen en voor de burgerluchtvaart. Bulgarije zal de beta ling van de uitkoopsom over een aantal jaren mogen verdelen. President Tito van Joego-Slavië heeft Maandag de Russische ambassadeur in Joego-Slavië, Vassil Valkof, op diens verzoek ontvangen. Over de redenen van het aangevraagde onderhoud is van officiële zijde niets gezegd. Het Joego slavische persbureau Tanjoeng beperkt zich tot de mededeling, dat het onder houd tussen Tito en Valkof kort geweest is. Reuter herinnert er. i.v.m. Valkov's bezoek aan Tito, aan, dat een Joegosla vische woordvoerder de vorige week spoedige besprekingen tussen de Sovjet- Unie en Joego-Slavië over algemene po litieke vraagstukken in het vooruitzicht stelde. Op 1 October beëindigde de Sov jet-Unie haar economische blokkade van Joego-Slavië door de ondertekening van een ruilovereenkomst. Naar buitenlandse waarnemers van oordeel zijn, is de terugkeer van normale betrekkingen tussen de beide landen voor het belangrijkste deel afhankelijk van de vraag of enige honderden Joego- Slaven, die nog steeds in de Sovjet-Unie worden vastgehouden, al dan niet zullen mogen terugkeren. De federale handelscommissie heeft de koffiebeurs te New York er van beschul digd de termijnhandel in koffie op on wettige wijze te beperken. De commissie heeft een onderzoek ingesteld naar de oorzaken van de scherpe prijsstijging van koffie en zij is tot de slotsom gekomen, dat het termijncontract van de koffiebeurs te New York van die aard ïs, dat de ter mijnhandel in koffie worca beperkt tot nog geen 10 pet van de koffie-invoer der Ver. Staten. In haar aanklacht zegt de commissie, Idat het contract is ingevoerd en wordt gebruikt onder een overeenkomst, die in strijd- is met de wet, en dat het gebruik van het contract heeft bijgedragen tot de aanzienlijke stijging der koffieprijzen Een aanklacht van de federale handels commissie kan voor de commissie zelf worden beantwoord. Het is gebruikelijk, dat de beschuldigde in het openbaar wordt verhoord en dat de commissie dan be slist, of de aanklacht al dan niet gegrond is. Beslist de commissie, dat de aanklacht gegrond is. dan kan zij de beschuldigde gelasten de onwettige handeling te staken De Europese Vereniging van Koffie handelaren heeft unaniem besloten ten sterkste tegen de Braziliaanse koffie-ex- port-politiek te protesteren. Op de twee daagse conferentie welke te Genève werd gehouden en waaraan door afgevaardig den uit Amsterdam. Rotterdam, Bremen, Hamburg, Genève, Triest, Le Havre, Mar seilles en Londen werd deelgenomen, was men het er over eens, dat de Braziliaanse maatregelen discrimineerend t.o.v. Euro pa, vergeleken met de Ver. Staten, werk ten. Benadrukt werd, dat de landen, welke transito-handel drijven, door de Brazi liaanse politiek werden getroffen. Wan neer deze politiek niet werd gewijzigd, zouden de verbruikers onvermijdelijk naar andere productiegebieden gaan uit zien. Dag in dag uit gaat het werk aan de inpoldering van het IJselmeer door; me ter na meter groeit de enorme dijk, die de grens zal vormen tussen de nieuwe provincie en het „kanaal", dat uitein delijk nog zal resten van de „onmete lijke" Zuiderzee zoals deze toch eens voor onze voorouders moet zijn geweest. Over enkele dagen zal de dijk tussen Lelystad en Harderwijk gesloten worden en zal de hoofdstad van het nieuwe land ook bij storm of strenge vorst niet langer meer geisoleerd zijn. Deze foto geeft een beeld, van de „laatste loodjes"; gezien vanaf de landzijde: Harderwijk. (Luchtopname A.N.P.-foto) M 1 Maandagavond jc i' «ar een onbekende een bom geworpen in een van de lokalen van een gebouw van de communistische partij te Parijs, waar op dat ogenblik een veer tigtal personen vergaderde. Twee perso nen werden licht gewond. Een ernstig gewonde vrouw moest in een ziekenhuis opgenomen worden. De onbekende dader verdween onmid dellijk met een gereed staande auto, waarin twee andere personen zaten Ook het nummer van de auto is niet hekend. deze hoogwaard- kardinalen. Van al er 571 uit EuronaSheidsbekleders komen ka, 148 uit Noord 8? ui* Azi?' 60 uit Afri- <j' Zuid-ArnV erika' 169 uit Mid" Zoals gemeld za^3 en 7 uit Australië. Bing van het nieuwal® Plechtige afkondi- *L H. Vader geschui.1 :rgisrhe feest door Jeec" heid van h n bii de slmünes- door de la Chicago en omgcv- overvloedige regens va ls do< grote schade aangericht! Het van deze «"Uioenenstad hoofdstation ÏÏv overstroomd en IL e.rd gedeelte- de kelders van üemautr^ kwam het centrum. Een grote g0e^ in kon worden voorkomen door w lng van een sterk gezwollen r^ferhe' Water openen van sluizen m het Michigan'^ 10In'het5gebied van Chicago is Zondag 15 cm regen gevallen, d.i. de zwaarste regenval in 6?. jaar-f is in de kelder van zijn nUis verdronken en er vielen twee ?e sTraten"" keersongelukken op de glaaüe straten. Premier Cliurcliïll fluistert oen geheim pje in het oor van de minister van hui- tenlandse zaken en plaatsvervangend leider van de conservatieve partij, An thony Eden, tijdens de bijeenkomst van deze partij in Blackpool. Eden introdu ceerde sir Winston op deze vergadering als: ,J)e grootste man op deze aarde" (Telefonisch van onze Parijse correspondent) PARIJS, Dinsdagmorgen. Dn lieer Mendès-France is hedenmiddag verzekerd van een brede meerderheid. Hij mag op 350 stemmen rekenen. Dit resultaat is het gevolg van de houding der socialisten, die gisteren in hun nationale raad met handopsteken besloten hebben de premier te steunen. De M.R.P.-fractie zal eerst hedenmiddag vergaderen, maar zij heeft niet dezelfde redenen als de socialisten om van een onthouding van stemmen af te zien. Gister avond nog zag het er naar uit, dat de M.R.P. bij haar besluit om zich van stemmen te onthouden zal blijven. Dat de socialisten hun houding gewij zigd hebben vindt zijn oorzaak in de bin nenlandse politiek. Op de vergadering van gisteren is krachtig gepleit, niet alleen voor steun aan de sociaal economische plannen van de huidige regering, maar ook voor een socialistisch medezeggenschap bij het tot stand komen van die plannen. De persdienst van dr Adenauer's par tij, de CDU, heeft Maandag de Westduit- se vakbonden, die op het Zondag te Frankfort-am-Main geëindigde congres bijna eenstemmig zich tegen een Duitse bijdrage voor de verdediging hebben uitgesproken, verweten haar partijpoli tieke neutraliteit te hebben opgegeven. De persdienst zeide ook het referaat van de vooraanstaande theoreticus en leider van het economisch-wetenschappe- lijk instituut der Westduitse vakbonden, dr Agartz, te betreuren. In zijn referaat Agartz, te betreuren. In zijn referaat had dr Agartz, aldus de CDU-persdienst, een zuiver socialistische lijn ontwikkeld. Oost-Duitsland heeft meer dan 5000 ton Amerikaanse surplus voedingswaren ten behoeven van de slachtoffers van de overstromingen van de vorige zomer aanvaard, zo heeft het Rode Kruis te Genève medegedeeld. Bloem, boter en rijst zullen onder de mensen verdeeld worden. (Van onze Haagse redactie). D.e Jef"aantrekt Soedan is begonnen Zd. die leiding Europes\tech' boeten seven bil het tved a in ^rd1 n011der"0,ltwikkeIde ge' geworden. Met het minister van oog tnerop maakt ae Publieke Werken, Mm,„ dagen heeft hij West-Eu Tl °ok ons land be zocht. Thans gaat h« »0g Frankrijk, West-Dultsland, Zwitserland In Italië. De Soedanese minister was in Nederland gast van de regering. Hij bezocht de waterwerken van IJmuiden en de Zuider zee en de havens van Rotterdam en Am sterdam. Op een persconferentie, welke gistermiddag in Den Plaats vond betoonde hij zich vol lof voor de wyze' waarop men in Nederland het water heeft Van onze verslaggever) HOEK VAN HOLLAND, Dinsdagmorgen Ongeveer 60 kilometer uit de kust, ter hoogte van het eiland Goeres, is het 3099 ton metende Noorse tankschip „Folga" gistermiddag op een nujn gelopen. Door de hevige ontploffing, die volgde, werd het schip aan bakboordzijde opengescheurd, terwijl er bovendien brand uitbrak. De tanker vervoerde gelukkig geen lading. Onmiddellijk na de ramp kwam de Belgische trawler „Mercator" in de buurt. Met veel moeite slaagde men er in een aantal van de 31 opvarenden aan boord te nemen. Later op de middag zou blijken, dat deze ramp een dode had geëist. Het is de 44-jarige bootsman Nielsen. Zijn stoffelijk overschot is gisteren opgehaald, de Folga bevond zich een Nederlander, de marconist Van den Broek uit Zeven bergen (N.-Br.). Toen bleek, dat er nog een mogelijkheid bestond de „Folga" te behouden het Russische schip „Tartu" had onmiddellijk na aankomst de waterspuiten op de bran dende tanker gezet is de kapitein met enkele leden van de bemanning later op de middag weer naar de „Folga" terug gekeerd. Overigens werd het blussings- werk door de „Tartu" met enige zorg gadegeslagen, omdat zich in de water massa's. welke de Rus op de brandende Aan het reddingswerk werd deelgeno men door het Duitse motorschip JVTary Robert Mueller", het Russische stoom schip „Tartu" en de Nederlandse boten „Koningin Emma", „Ebro", „Goeree" en „Zeeleeuw". Ook steeg van het vliegveld Valkenburg een verkenningsvliegtuig op ter eventuele hulpverlening. De Noorse tanker is eigendom van de rederij Ludwig Moowinckels Bergen in Noorwegen. Hij werd in 1952 gebouwd. Aan boord van ervarin2- Want de Soedan omgekeerde zin - met het- ZelfdL ,P0™?lee™ - Grote delen van dit enorme land - de oppervlakte is honderd- maal die van om land - lijdt namelijk onder de droogte Irrigattewerken zijn eerste vereiste om het land het hele iaar door bewoonbaar te maken. De heer Mohammed Nur El Din ver telde nog. dat het in de bedoeling van zijn regering ligt in eerste instantie 56 technici uit Europa aan te trekken, onder wie 15 uit Nederland. Tijdens zijn bezoek had hij een 35-tal candidaten ontvangen. Om politieke redenen wenst zijn land geen gebruik te maken van de technische hulp in het kader van Trumans vierpunten- program Deze hulp is trouwens ook nooit aangeboden, merkte hij nog op De Soedanese minister heeft de afgelopen vvauiup "VC1[ SiiPGOnPSP mm TO Hibvivpvu overwonnen. „Uw technici zur bii ons van 1 daeen nok een onderhoud gehad met "srte welkom", zei ha. „Ook zullen wij )r Witte minister «.1. van Verkeer en gaarnegebruik maken van uw water! J Watemtaat tanker deed neerkomen, olieresten bevon den. Huiverig en ongeschoren zijn hier van morgen om half negen achttien leden van de bemanning van den „Folga" aan land gestapt. Kerels in truien, enkelen van hen op kousevoeten, vermoeid en met op hun gezicht nog duidelijk de spore:, van het doorstane verschrikkelijke avontuur. De twaalf overige leden van de intotaal 31 man tellende equipage bevinden zich nog steeds aan boord van de „Folga", die om kwart over acht de pieren werd binnen gesleept, waarschijnlijk op weg naar Wll- ton-Fjjenoord. Omstreeks twaalf uur vannacht zijn ook de sleepboten „Maas" en „Waterweg" uit gevaren om te trachten het Noorse schip naar Hoek van Holland te slepen. Na uren lang zwoegen is dat gelukt; vanmorgen om kwart over acht werd de „Folga" bin nen de pieren gebracht. Het schip ziet er zwaar gehavend uit. Aan bakboordzijde is een deel van de scheepswand weggeslagen en een groot ge deelte is zwart geblakerd. Het verwrongen ijzerwerk spreekt duidelijke taal over de enorme kracht van de ontploffing. Op het ogenblik dat de „Folga" werd binnengebracht, bevonden zich aan boord de kapitein en elf leden van de beman ning. De rest van de overlevende opva renden stapte om half negen vanmorgen van de sleepboot „Ebro" in Hoek van Hol land aan wal. In de loop van de ochtend is de „Folga" naar een der dokken van Wilton-Fijenoord in Schiedam gebracht, waar een nader onderzoek zal worden in gesteld naar de schade. Een van de mannen, die door de sleep boot aan wal werd gebracht, is de 28-jarige ge Nederlandse marconist Arnold van den Broek. Hier volgt het relaas, dat hij ons deed in hotel America, waar de beman ningsleden met cognac en ham en eieren een beetje op verhaal werden gebracht. „Het zal tien voor twee gistermiddag ge weest zijn, toen wij plotseling een gewel dige ontploffing hoorden. Het kon bijna niet anders of wij moeten op een mijn zijn gelopen. Practisch onmiddellijk na de ont ploffing brak er brand uit. Nielsen de om gekomen bootsman, bevond zich op de plaats waar het schip werd geraakt: hij werd door de ontploffing over boord ge slagen Op het achterdek kon direct een sloep gestreken worden Wij. op het voor dek zijn nog enige tijd aan boord geble ven. Radiocontact kon ik helaas niet op nemen Door de ontploffing waren de an tennes weggeslagen. De noodseinen waren dan ook niet van ons, maar van de „Mercurius" die het on geluk zag gebeuren en direct het bericht aan Radio Oostende doorgaf Na de ont- oloffing ontstond er geen paniek aan boord, wel hebben enkele leden van de be manning brandwonden opgelopen. M.a.w. de socialisten denken er ernstig over om hun oppositie-rol te verlaten en een aandeel te nemen in de regeringsver antwoordelijkheid Vele socialisten acht ten het huidige ogenblik voor een derge lijke stap echter nog niet rijp. Het gevolg daarvan was, dat de landelijke bijeen komst zich onthield van enige uitspraak op dit punt. Zij kon dat des te gereder doen, omdat zij niet voor dat doel bijeen geroepen was. Het is echter zeer waar schijnlijk, dat de socialistische partij hierover binnenkort hetzij een klein, hetzij een algemeen congres zal beleggen. De zaak is thans in ieder geval aan de orde. Pemier Mendès-France heeft n.l. aan de socialistische partijsecretaris, de heer Guy Mollet gevraagd om de mening over een eventuele socialistische deelneming aan de regering te mogen vernemen. De heer Guy Mollet heeft evenwel nog gener lei toezegging gedaan. Het is bekend dat de heer Mendès-France het voornemen koestert om na de afwerking van de di plomatieke conferenties, die voor de deur staan, een reconstructie vap zijn kabinet te beproeven, wat dan het begin zou zijn van een verplaatsing van de a.s. regerings meerderheid, welke sinds de laatste ver kiezingen in 't centrum was gelegen naar links. Deze poging vindt bij de socialisten weerklank, speciaal met het oog op de begin 1956 te houden kamerverkiezingen. Aangezien het niet waarschijnlijk is dat de Franse premier in 't internationale ge zelschap nog verdere concessies zal kun nen verkrijgen, heeft hij slechts een uitweg in een poging om een verdere integratie te bereiken via o.m. door de M.R.P. voorge stelde multilaterale overeenkomsten. En er wordt dan ook reeds druk gesproken over multilaterale overeenkomsten tussen de oude „zes", waardoor de W-Europese Unie toch weer een nauwere band zou worden gevormd tussen hen, die de EDG hadden moeten vortnen. Reeds bij voorbaat wordt er hier de nadruk op gelegd, dat de meerderheid van vandaag nog geen waar borg is voor de uiteindelijke ratifincatie in tegendeel: dat er voor die ratificatie op dit moment nog geen meerderheid is. Alhoewel het debat gesloten is, krijgen de leiders der fracties en Kamergroepen nog vijf minuten spreektijd om de wijze van stemmen van hun groep te motiveren Hierop moet de premier antwoorden. In het licht van bovengenoemde situatie, is deze laatste schermutseling van groot belang. (Van onze correspondent) Onder spontane belangstelling herdacht Maandag de heer A. A. Boersma, 2e se cretaris van het Centraal Bestuur van de K.A.B het feit, dat hij vijf-en-twmtig jaar geleden als gesalarieerd ambtenaar in dienst trad bij het toenmalige R.K. Werkliedenverbond Aanvankelijk was de jubilaris verbonden aan de R.K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden, waarvan hij ook secretaris is geweest, later, in 1945 werd hij gekozen tot gesala- riëerd bestu rrder van de KAB. Sinds enige jaren vervult hij ook het voorzitter schap van de Kath. Bond van Musici en Artisten. Maandagochtend werd de heer Boersma in de vergadering van het Dagelijks Be stuur van de KAB gehuldigd door voor zitter J. A. Middelhuis, die hem dank bracht voor het vele werk in de loop der jaren in verschillende functies voor de KAB verricht. Namens de leden van het D.B. bood de Verbondsvoorzitter de ju bilaris de versierselen aan, verbonden aan de onderscheiding van Officier in de Orde van Oranje Nassau, waartoe hij op 30 April jl. werd benoemd. Des namiddags werd in het Utrechtse hotel „Noord- Brabant" een drukbezochte receptie ge houden, waar o.m. vertegenwoordigers van de ambassades van Engeland en Duitsland aanwezig waren. Namens de looncommissie van de Stichting van de Arbeid sprak mr Pels waarderende woor den; de voorzitter van de R.K. Bond van Handels-, kantoor- en winkelbedienden prees zijn activiteit voor de vakopleiding, welke waardering door de voorzitter van de Stichting Vakexamens werd onder streept. Na tien jaar in het oerwoud van Noor delijk Nieuw-Guinea te hebben geleefd, zijn vorige week vier Japanners nabij Hollandia „immigratoir aangehouden". Aan de wijze, waarop hef voor hen moge lijk is geweest zich zo lang schuil te hou den, is een hele geschiedenis verbonden. Zij waren oorspronkelijk met z'n vijven. Dat was in 1943, toen zij zich nog in Australisch Nieuw-Guinea bevonden als grondpersoneel van de Japanse lucht macht. Bij de landing der Amerikanen weken zij uit naar het Westen: de grens tussen Oost- en West-Guinea is per slot maar een imaginaire lijn. De bergen vorm den op hun vlucht, in hun angst wellicht, geen moeilijkheid, In Nederlands Nieuw- Guinea hielden zij zich in leven door „be zoeken" te brengen aan Amerikaanse op slagplaatsan. die hier legio waren. Toen de oorlog afgelopen was, hebben zij zich niet gemeld. Zij stelden dit steeds uit en waren tenslotte bevreesd over wat hen zou kunnen overkomen, wanneer zij zich na zo'n lange tijd kwamen opgeven, IA1 die tijd leefden zij van de „vruchten des velds". Inmiddels was een hunner ziek geworden en overleden. In 1946 ves tigden ze zich permanent in het bos. on geveer drie uur lopen van Kampong Koja, dat Zuidelijk van Hollandia ligt. In die kampong woont een gedeelte van de Ta boe-stam en het duurde tot 1952. voor zij had lucht gekregen van de aanwezigheid der Japanners. Uit vrees hebben zij deze wetenschap voor zich gehouden. Enkele maanden geleden keerde de hulp-bestuursassistent Jacob Taboe naar zijn tuinen terug en hij vernam bij het passeren van Kampong Koja het verhaal over de vier Japanners. Hij wist de Ja panners op te sporen en deelde hun mede, dat hjj over korte tijd zou terugkeren om hen mede te nemen naar Hollandia. Zij waren dus min of meer voorbereid,op hun aanhouding. Enkele dagen geleden kwam het de be- stuursassistent van Tabati, Pattiapon, ter ore, dat „ergens bij Kampong Koja" Ja panners moesten zitten. Het leek onge loofwaardig, doch hij toog er, overigens geheel ongewapend, heen. Hij keerde in Hollandia terug met de vier Japanners. In afwachting van hun terugzending naar Japan zijn zij voorlopig in de politie kazerne te Hollandia-stad ondergebracht

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 1