Koninklijke vogels jaagden op de Hoge Veluwe Valkeniers riepen herinneringen op aan grafelijke tijden Een zeer zeldzame gebeurtenis 1 Openbaar onderwijs in nood Huurbelasting zou ernstige gevolgen kunnen hebben Der jagheren luste Ontwapeningsdebat begonnen Het Westen vraagt verduidelijking aan Yisjinski KINDEREN DE STRAAT OP Concertgebouw-orkest in New York Toestand in Rotterdam bijzonder ongunstig Gevarieerde mode-vondsten bij C&A Geen rijwielen op komende R.A.I. Drs J. H. D. v.d. Kwast Verbanning van private eigendom De wederopbouw te Groningen PAGINA 5 DINSDAG 12 OCTOBER 1954 Geen paarden reden uü RUST IN DE RECREATIE GEBIEDEN JALOERSE MINNAAR BESMETTELIJKE ZIEKTEN KWARTAALVERSLAG VAK DE WERELDBANK Verstrekte leningen gestegen tot meer dan 2 milliard dollar TIEN JARENPLAN VOOR SURINAME „VENLONA" WERD FEESTELIJK ONTVANGEN (Van een onzer verslaggevers) Op het domein der bronstige herten, waar de herfst schildert als een kwistig geworden zonderling, sloegen Zaterdagmiddag roofvogels hun vleu gels uit. Het Nationale Park „De Hoge Veluwe" met al zijn rijke schake ringen was het jachtterrein geworden van valkeniers. Met hun afgerichte roofvogels op de geschoeide hand riepen zij herinneringen op aan de oude grafelijke tijden, toen de edelen met honden, vogels en paarden bos en hei ingetrokken om zich te verlustigen in de jacht. Zaterdagmiddag was er geen Jacoba van Beieren van de partij, er waren ireen rossen. Alleen een lange stoet moderne carossen met „Vrienden van de Hove Veluwe" trok van restaurant Rijzenburg te Schaersbergen naar open heideplek, waar ruim vierhonderd kijklustigen een zevental vau een onze Nederlandse valkeniers en hun koninklijke vogels gadesloegen. Deze zeldzame gebeurtenis, met de voorafgaande explicatie van een der be- drevenste africhters, de heer Dijkstra, bood de Vereniging van Vrienden van de Hoge Veluwe haar leden aan als jaarlijkse excursie in het Nationale Park. De op komst uit alle delen van het land was groot, zó groot, dat het zaaltje van res taurant Rijzenburg, waar de lezing met lichtbeelden gegeven werd, overvol was. Er hing daar een sfeer, die, ondanks alle moderne bijkomstigheden, nauwelijks van deze tijd was. En dat lag werkelijk niet alleen aan het rijk gevarieerde publiek. De vogels met hun rinkelende belletjes- Poten, nu en dan opfladderend, die als"1 een ridderzaal verspreid zaten, ^e sche mer en de drukte van de voorbereidingen van het vertrek waren toonaangevend. De uitleg van de valkenier deed allen delen in de charme van de typisch middel eeuwse liefhebberij. Want evenals die kleurrijke eeuwen in de valkerij én wreed én romantisch, zonder de moderne senti mentaliteit. Vreemd genoeg lukte het ons niet of nauwelijks te aanvaarden, dat in deze tijd van supersonische straaljagers en dierendag nog iets gaande was van vol ledige natuurlijkheid: de mens die ge bruik maakt van de instincten van t dier, van de roofvogel. ter niet aan tijd gebonden. Toch werd de rust van het reservaat niet verstoord. De bronskreet van de hertenbokken in hun strijd om de macht galmde de heldere hemel in; een roedel reeën repte zich uit het gezicht van de stoet, toen de bokken bulkten. Gevat in een lijst van kijkers gingen de valkeniers hun gang. Leo ue havik vloog over en weer tussen twee heren: ze werden gelost van en gevangen op gehandschoende handen. Een valk maakte een proefvlucht en zo sterk was zijn jachtinstinct die middag, dat zijn heer hem urenlang de loer moest draaien voor hij terugkwam. Niets ontgaat de haviks ogen: een opgezet konijn dat als prooi zou moeten dienen, was geen prooi waar op hij slaan kon. Hij vloog over en kreeg applaus voor zijn schranderheid. Een valk vloog op, maar keerde niet terug.... Scherend over de heide en schietend door de ruimte boven de bomen beheersten de vogels de hemel als konin gen Verleden jaar hebben de valkeniers een pied-a-terre gekregen op een uithoek van de Hoge Veluwe, een hut met ruimte voor mensen en vogels. Het heeft een op schrift, daterend uit de eeuw van Lode- wijk XIV: „L'espoir est en pennes": de hoop is op de pennen gevestigd. De voorzitter van de vereniging der Vrienden, jhr W. H. de Beaufort, bracht de demonstrerende jagers in woorden en lepeltjes dank voor hun welwillendheid. V alkerij-jargon Aan deze sfeer had ook de termino logie van de spreker haar deel. Hij ver telde en liet zien hoe de valk gehuifd Wordt met het leren kapje-op-maat-met- Pluimen hoe de handschoenen van de drager én de schoenen van de havikken gebruikt worden, waar de friskwast voor diept alle iargonuitdrukkingen. Alleen de drifti'ge valk hoeft een pluimenkapje te dragel voor de havik en de wespenjager zijn de'schoenen, verbonden bandjes rond de Poten voldoende. Iedere vogel stelt er echter péiil op met een friskwast gestreeld te worden bijvoorbeeld tijdens het drogen na het baden. En hier werd ons eindelijk duidelijk waar de spreekwoordelijke loer vandaan komt: het is een soort aas, een apparaatje, waarop de vogel gevoederd wordt, dat tevens dient om de wilde valk te verschalken, waarbij de valkenier „op de loer gaat liggen". Het is verre van eenvoudig zo n ver schalkte valk af te richten, op de juiste wiize te voederen en aan zich te binden. SSMslit de verschmendejanden.is het altes vann'de vakman. De vogel wordt tegen dat hij in de natuur zou zijn gaan uitvliegen gewend aan de omgeving en zijn voederplaats, dan wordt hij een en kele maal gelost, op hoop van zegen. In menig geval wordt de jagershond de trou we begeleider van de vogel en ook aan die verhouding moet aandacht worden be steed. Engeland, Duitsland. Perzië, China en Japan hebben evenals Holland door de eeuwen heen de valkerij gekend: Amerika is een nieuweling. Maar toch wordt er „„sproken van „de Hollandse dracht": de vnecl zit in onze streken op de linker hand van de valkenier, de Indiër draagt rover rechts. Er is uitwisseling van 3pls en ervaringen tussen de landen en on die manier is dank zij een excursie naar Groenland ons land een giervalk met en Vlucht van anderhalve meter rijk met en vmc dat naar Amerika ifnTSi Sctef» nieuwe klimaat niet overleefd. Het waren geen paarden die urtreden, maar een onafzienbare rij a" begon, sen, toen de j achtdemonstraim Tussen het herfstig palet van 11 pratie schap door: een voor de eerder gen _ter- vrouwe Jacoba van Beieren m? PPv,. achtige stoet. De geest der jagers is Grote show in October 1956? ("Van onze Amsterdamse redactie.) Naar wij vernemen ligt het niet in de bedoeling van de rijwielfabrikanten om met een grote collectie nieuwe fietsen- modellen deel te nemen aan de komende RAI-expositie, te houden eind Februari begin Maart in Amsterdam. Op deze tentoonstelling zullen dus wel motorrij wielen en bromfietsen te zien zijn maar er zal slechts een enkele fiets vertegen woordigd zijn, omdat de grote fabrikan- ten menen, dat de tijd ongeschikt is. Do rijwielhandelaar zou namelijk in de me- nirTe kunnen verkeren, dat pas ten tijde val de tentoonstelling de nieuwe types en d^laatste snufjes getoond «uU® wor; den en dientengevolge zal J positie "iets bestellen. De fabn den dan gedwongen aan ae van de handel voor het ^mgseBoen^ minder dan een half jaar w f„hr;Pken Dat is onmogelijk, omdat de f dan niet meer economisch te weix nen gaan. Nu 1955 als expositiejaar wordt ovei- geslagen gaan de gedachten uit naar een grote show in October 1956. Links Een van de valkeniers demon streert een jonge havik Hiernaast De slecht valk, met de kuif op, op de handschoen s Minister zegt medewerking van militair verkeer toe „Vele van -e door de K.N.A.C. opgezon den klachten geven de situatie juist weer" zo heeft de minister van Oorlog geschre ven in zijn antwoor op het recente adres van de Automobiel Club inzake het mili tair verkeer in de Nederlandse recreatie gebieden. De minister ondersteept voorts de mening van de K.N.A.C., dat bij het huidige verkeer ons land meer moderne wegen vraagt. Aan het verzoek om in het bijzonder in de vacantiemaanden, er in de meest mo gelijke mate rekening mede te houden dat de landelijke rust geen geweld wordt aangedaan, zal zoveel mogelijk worden voldaan. Behalve in een enkel geval acht de bewindsman van oorlog het aanwijzen van bepaalde circuits voor militaire trans' porten onuitvoerbaar. De verbetering van de secundaire we gen welke het militaire, verkeer gebruikt en die naar de mening van de K.N.A.C. tot dat doel blijvend geschikt dienen te worden gemaakt, is een onderwerp van voortdurend overleg tussen de ministers van Oorlog en van Verkeer en Water staat. Directeur-generaal voor Handel en Nijverheid Naar wij van welingelichte zijde verne men, kan de benoeming van de directeur voor ordeningsvraagstukken van het mi nisterie van Economische Zaken, drs J. H, D. van der Kwast tot directeur-generaal van Handel en Nijverheid bij dit departe ment tegemoet worden gezien. Drs Van der Kwast w,op 13 Juli 1912 te Grisse (Indonesië) geb-ren. Hij ont ving zijn middelbare schoolopleiding aan het Koning Willem III gymnasium ta Djakarta. In 1938 legde hij het doctoraal examen in de economische wetenschappen aan de economische Hogeschool te Rot terdam af. "en trad drs Van der Kwast in mili taire dienst. Gedurende de oorlog ver vulde hij de functie van adjunctsecretaris van de vakgroep groothandel in groenten en fruit. In 1945 volgde zijn aanstelling tot hoofdambtenaar bij het directoraat- generaal van de prijzen. In 1949 werd dis Van der Kwast benoemd tot adjunct directeur voor industrie en groothandel, welke fui.-tie h:: 'n 1" verwisselde voor het directeurschap voor ordeningszaken bij departement voor Economische Zaken. De politieke commissie der V.N.-Assemblée begon gisteren met de behandeling van het eerste punt van haar agenda: de ontwapening. Selwyn Lloyd, de Britse minister van Staat, opende de besprekingen met een rede, waarin hij een beroep deed op de Sovjet-Unie om enige „cardinale" vragen inzake haar jongste ontwapeningsvoorstellen te beantwoorden. De New-York Times heeft in zijn num mer van Zondag j.l. het Concertgebouw orkest welkom geheten en geschreven, dat vele Amerikanen, die opvoeringen van het orkest in Nederland of het buitenland hadden bijgewoond, altijd gewenst had den, dat hun landgenoten de gelegenheid zouden hebben het in de V. S. te horen De schitterende uitvoeringen, die van het orkest te verwachten waren, zouden voor iedere musicus de band tussen Amerika en Nederland, dat het orkest vertegen woordigde, inniger en steviger maken. New-York interesseerde zich speciaal voor het Concertgebouworkest, aldus het blad, omdat Willem Mengelberg, die vele jaren onverbrekelijk deel uitmgakte van het muzikale leven van deze stad en zelfs van geheel Amerika, het tot zijn perfectie had opgevoerd. Het Concertgebouworkest heeft Maan dagavond, ter gelegenheid van de jaar lijkse receptie, gehouden door de voorzit ter van de algemene vergadering der V, N. dit jaar de Nederlandse diplomaat mr E. van Kleffens, wiens echtgenote mede aanwezig was een concert gege ven in de hal van het gebouw der V. N. te New-York. Er waren 2600 persoonlijk heden uit de omgeving van de V.' N.- organisatie aanwezig. De musici waren gezeten op een nieuw, draaibaar podium, dat is aangebracht bo ven het sprêekgestoelte in de vergader zaal.. Het programma bestond uit de ouverture Egmont van Beethoven, de sym- phonie 103 van Haydn, „Een nacht op de kale berg" van Moussorgski en de tweede suite van Daphnis en Chloë van Ravel. Woensdagavond zal de radio opnamen uitzenden van dit concert. Het concert werd opgenomen op banden, die per vlieg tuig naar Nederland worden gezonden. Men zal daardoor geen hinder ondervin den van atmosferische storingen. De situatie in Rotterdam op onderwijsgebied is belangrijk ongunstiger dan de toestand in het gehele land zoals die is geschetst in de nota, welke de minister van O., K. en W. op 3 September j.l. heeft aangeboden aan de voorzitter van de Eerste Kamer betreffende de toekomstige behoefte aan onderwijzers bij het gewoon en voortgezet lager onderwijs. Ondanks de grote uitbreiding van het aantal leerkrachten per 1 Septem ber 1954 is reeds gebleken, dat in het cursusjaar 1954-'55 bij voortduring een feitelijk tekort zal bestaan. Ondanks een relatief laag geboorte cijfer is nl. in Rotterdam zoals blijkt uit een zeer uitvoerige en met cijfers ge documenteerde nota, die door het college van B. en W. aan de gemeenteraad is ge richt door de toeneming van de bevol king het aantal leerlingen van het lager onderwijs met hetzelfde percentage geste gen als het totaal aantal leerlingen in het land (18%). Het aantal leerlingen van het openbaar lager onderwijs is zelfs nog be langrijk sterker gestegen, nl. 23,7%. Deze laatste stijging zou naar de maatstaf van de landelijke kiassedeler (35.66) een uit breiding van 365 onderwijzers(essen) vor deren. Door opvoering van de klassedeler is dit aantal intussen beperkt tot 235. De vervangingsbehoefte van onderwij- zers(essen) in Rotterdam (in totaal 484). bedraagt ongeveer 6.5% en gaat daarmee ver uit boven het door de minister in zijn nota berekende percentage van 5.1. Ofschoon Je onderwijzersopleiding tot de taak van het rijk behoort, heeft het gemeentebestuur sinds 1947 bij voortdu ring gestreefd naar uitbreiding van het aantal leerkrachten. Geheel zelfstandig nam de gemeente Rotterdam de volgende maatregelen: a. toekenning van studie beurzen, voor zover daarin niet door het rijk werd voorzien, b. vergoeding van ver plaatsingskosten met enkele bijzondere faciliteiten voor onderwijzend personeel c. doorlopende bemiddeling bij het zoeken naar huisvesting, gepaard gaande met in deling in een zo hoog mogelijke urgentie klasse als woningzoekenden, d. opsporing van gepensioneerden en van gehuwde onderwijzeressen, die in staat en bereid zijn het onderwijs te dienen, e. verregaan- dé soepelheid in de beoordeling van de ge schiktheid van gegadigden, f onverwijlde offers van burgerij en overheid wordt ge voerd zal volkomen zinloos worden, in dien de leerplichtige jeugd in een om vang als hier is aangegeven, aan de in vloed van de straat wordt prijsgegeven. Het college van B. en W. is daarom van mening, dat zijn reeds in Mei van dit jaar gedane voorstel om onderwijzeressen bij het voorbereidend onderwijs tot de laag ste klassen van het gewoon lager onder wijs toe te laten om zich als adspiranten in de praktijk van het lesgeven te bekwa men, niet langer mag worden uitgesteld. De gemeenteraad twijfelde indertijd aan de wettigheid van de toelating dezer on derwijzeressen. Met het oog daarop is door het college het oordeel gevraagd van de minister van O. K. en W., die thans heeft medegedeeld, dat bij hem geen bezwaar bestaat tegen toelating van kleuterleid sters als kwekelingen aan scholen voor lager onderwijs, indien zulks geschiedt in overeenstemming met artikel 12bis van de Lager-Onderwijswet 1920. Het college neemt aan, dat de raad na deze verklaring geen overwegende beden kingen meer tegen aanvaarding van het voorstel zal hebben, waarbij het ter ver duidelijking van zijn standpunt ten aan zien van het bijzonder onderwijs opmerkt dat het bereid is een financiële regeling op dezelfde voet voor te stellen, indien en voor zover het bijzonder onderwijs te eniger tijd wegens personeelsgebrek een overeenkomstige maatregel zon moeten treffen. B. en W. zijn dan ook van mening, dat gebruik dient te worden gemaakt van de indienstneming van alle geslaagden van de gemeentelijke dag- en avondkweek school, die bereid bleken een betrekking in Rotterdam te aanvaarden en g. de vor ming van grote aanvangsklassen. Ondanks de genomen maatregelen is in het schooljaar 1953/54 een ernstig tekort aan leerkrachten ontstaan, terwijl de toe neming van het aantal tijdelijke leer krachten de stabiliteit van het onderwij zerscorps in gevaar brengt. In het school jaar 1954/55 zal het tekort aan leerkrach ten niet geringer zijn dan het vorige jaar. zodat ook in dit schooljaar gemiddeld per dag 22 klassen (variërend van 1 tot 45) of meer dan 800 kinderen (variërend van 40 tot 1800) naar huis dat betekent in de regel de straat op zullen moeten worden gezonden. Het aantal leerlingen (resp. klassen) zal in de eerstvolgende drie jaren nog toe nemen en wel in 1955 met 1871 (48) in 1956 met 899 (23) en in 1957 met 659 (17), terwijl de vervangingsbehoefte in die jaren, ge- i ^oor de minister in uitzicht gestelde nieu- zien de „leeftijdsopbouw" van het Rol terdamse onderwijzerscorps, veeleer zal toenemen dan verminderen. Dit betekent, dat, indien geen noodvoor zieningen worden getroffen, in de eerst volgende jaren bij voortduring een zeer groot aantal kinderen van onderwijs ver stoken zal blijven. In 1958 zal dat aantal tot ongeveer *000 per dag zijn gestegen. Strijd tegen massajeugd wordt zinloos De paedagogische en sociale bezwaren van het naar huis zenden van kinderen in een dicht bevolkte stad zijn uiteraard ontstellend. De strijd tegen de massajeugd die ten koste van zeer grote financiële (Van onze modemedewerkster) Meer dan -honderd-vijftig-duizend Nederlandse vrouwen lieten zicli liet vorige seizoen op de aantrekkelijke shows, die C. A. Brenninkmeijer in vele steden organiseerde, voorlichten over de mode. Ditmaal is de belang stelling nog toegenomen voor deze mode-demonstraties, die niet alleen in- itructief, maar ook onderhoudend zijn. Dat konden wij in het Groothandels- gebouw constateien, waar gisteren de eerste shows voor deze winter in Rotterdam werden gehouden. Tot de laatste plaats was de zaal bezet, die nog meer belangstellenden in staat stelt aanwezig te zijn bij deze gebeur tenis, dan de ruimte die C. destijds in haar eigen pand aan de Cool- singel voor die gelegenheid in showzaal omtoverde. Ook nu is de omgeving, waarin de man- décor schept verder op het podium de neauins een selectie uit ae zeer uitge- juiste sfeer voor het défilé van een kleine breide voorraad aan mode-snufjes tonen, honderdtal modellen, waarbij ook de weer fraai gedecoreerd Symbolen van de mode voor de heren niet over het hoofd landen waardoor C. A. zien ditmaal wordt gezien. hij desamenstelling van haar collecties „C. A., het trefpunt van de inter - liet inspireren, sieren de wanden. Een rijk nationale mode", dat is het devies, waar onder deze shows ditmaal worden geor ganiseerd. Nieuwe mode-verrassingen uit Parijs, maar ook uit Rome, Florence, New York, Londen en Wenen zijn in de collec tie te vinden, steeds zó gekozen, dat zij j z?T ,er s°ed passen in de garderobe van de Nederlandse vrouw. De Hilversumse politie heeft een 33- ïaritfe inwoner van deze gemeente son1" gehouden die zijn gevoelens van jaloe zie en wraak op vreemde wijze heeft ge uit. De man had voor de woning van zijn vroegere geliefde, een 31-jange weduwe, leeds enkele malen een luxueuse. nieuwe auto zien staan. Hij had enke}f PnXles Poetskatoen meegenomen en dl? °"f1 op een avond onder de auto in djand g - stoken, waarna hij was wegg Toevallig kwamen spoedig voorbijgan gers langs, die alarm maakten, waardoor de brand kon worden geblust en de auto slechts lichte schade opliep. De jaloerse minnaar is thans door de politie tot een balwateais gebracht. HHH we mogelijkheid in navolging van de spoedcursus van 1947 een spoedcursus te creëren voor opleiding tot onderwij zeres van kleuterleidsters met een B-di ploma. Zij denken daarbij aan enkele aan de Gemeentelijke Kweekschool tot oplei ding van onderwijzers(essen) te verbinden jaargangen waarvan de eerste op 1 Ja nuari a.s. en de tweede op 1 September d.a.v. zou kunnen aanvangen en vertrou wen, dat op deze wijze voldoende leer krachten beschikbaar zullen komen op 1 September 1956, zodat op die datum de noodmaatregel een einde zal kunnen vin den. De eis, dat bedoelde kleuterleidsters voor toelating tot de applicatiecursus hun diploma B aan een dagopleiding moeten hebben behaald, menen B. en W. te kun nen laten vervallen, nu de minister van deze eis voor de toelating tot de in te stellen spoedcursus heeft afgezien. Blijkens een opgave in de Staatscou rant van gisteren zijn in de week van 26 September tot en met 2 October j.l. aan gegeven 26 gevallen van parathyphus-b. n.l. 17 in Katwijk, 3 in Noordwijkerhout en telkens 1 in Dordrecht, 's Gravenhagc, Leiden Noordwijk Utrecht en Gronin- Het Russische voorstel, dat op 30 Sep tember door Visjinski is ingediend, voor ziet, zoals bekend, in een beperking van de conventionele bewapening in twee sta dia, alsmede in een verbod van atoom wapens. Dit laatste zou moeten samenval len met het tweede stadium. De bepalin gen in het Russische voorstel t.a.v. het internationale orgaan, dat contröle moet uitoefenen op de beperking en het verbod wijken echter af van de Westelijke voor stellen ter zake. Lloyd zeide thans aan te nemen, dat de Sovjet-Unie niet langer staat op een per centuele beperking van de strijdkrachten en de bewapening der grote mogendhe den en dat de Sovjet-Unie er in toestemt, dat men tracht een peil vast te stellen voor de beperking. (Voordien heeft de Sovjet-Unie steeds aangedrongen op beperking van de bewa pening en de strijdkrachten der grote mo gendheden met „een derde"). In de tweede plaats, zo zeide Lloyd, ver onderstelde hij, dat de Sovjet-Unie niet langer vasthoudt aan haar eis tot een on gecontroleerd en onvoorwaardelijk ver bod op atoomwapens vóór een overeen komst over een algemeen ontwapenings- plan. Lloyd veronderstelde ten derde, dat de Sovjet-Unie niet meer een verbod van atoomwapens eist voordat bijzonderheden van de taak en de bevoegdheid der con- tröle-organisaties zijn aanvaard. De Sovjet-Unie zou in de vierde plaats, naar Lloyd meende, het beginsel van een geleidelijke ontwapening in stadia hebben 33nv33rd Lloyd wees op de ingewikkeldheid van het ontwapeningsprobleem en waarschuw de tegen een te groot optimisme. Maar hij zag anderzijds in de „ten lange leste" veranderde Sovjet-houding, een hoopvol teken. Daarna kwam de Franse afgevaardigde, Jules Moch, aan het woord, eveneens een lijst van vragen over verscheidene punten in de Russische voorstellen, in het bijzonder over de aard en bevoegdheden van het contröle-orgaan, aan Visjinski overlegde. Visjinski's antwoord Visjinski beperkte zich Maandag tot een voorlopig antwoord. Hij noemde de ver klaringen van Lloyd en Moch „interes sant". De Rus behield zich het recht voor om te antwoorden zoals hij wenste op de hem gestelde vragen en om op zijn beurt vragen te stellen aan de Franse en Britse afgevaardigden. Visjinski vroeg alvast op welke criteria de door de Westelijken voorgestelde getallen als maximum voor de strijdkrachten der grote mogendheden waren gebaseerd. Hij zeide, de desbetref fende Brits-Franse voorstellen als basis van besprekingen te accepteren, hetgeen niet betekende, dat zij in hun geheel door de Sovjet-Unie werden aanvaard. De Russische afgevaardigde achtte het onmogelijk een vredespolitiek op een machtsbasis te baseren. Een machtspositie betekende vergroting van de voorraad atoom- en waterstofbommen. Als de V. b. menen, dat 'n atoomvoorsprong hen tegen agressie beschermt, zo voegde hij er aan toe, dan is het duidelijk dat zij niet stre ven naar een verbod van die wapens. Visjinski verklaarde voorts, dat er geen onoverkomelijke tegenstelling bestond tus sen de Russische voorsteller; en die van Frankrijk en Groot-Brittannlë, over de kwestie van het tijdstip van de instelling over de maatregelen ter uitschakeling van het atoomwapen. Hij voegde er aan toe, zich in beginsel niet te verzetten tegen de clausule van het Brits-Franse plan, dat een verbod van het verbruik van atoom wapens inhoudt, doch een uitzondering maakt voor het geval van verdediging te gen agressie. Maar, aldus Visjinski, deze clausule dient verduidelijkt te worden, daar zij zou kunnen toelaten, dat de atoombom gebruikt zou kunnen worden onder het valse voorwendsel van verdedi ging tegen agressie. De Russische spreker betoogde ver volgens, dat geen enkel veto van de Veiligheidsraad afbreuk zal '.unn.n doen aan de bevoegdheden van de commissie van toezicht op de uitoefening van de ontwapeningsbepalingen. Hetzelfde gold voor de inspectiebevoegdheden van het contröle-orgaan. Visjinski beëindigde zijn rede met te verklaren, dat de Sovjet-Unie haar voor stel. gebaseerd op het Frans-Britse plan, had gedaan teneinde de oplossing van de grote problemen, welke op de mensheid drukken, te vergemakkelijken. „Ik ben er zeker van, dat dit de weg is, waarvan aan het einde het succes ligt, en dat vele an dere landen zich bij ons zullen voegen bij het zoeken van een oplossing". eèn^v'oorts^'werd aangegeven een geval I van een contröle-orgaan voor d beperking van' kinderverlamming n l. in Rotterdam, der strijdkrachten en de bewapening en Jurk in H-lijn, uitgevoerd in een fleu rige ruit en met bont gegarneerd. gen, was de verscheidenheid echter niet Deskundige adviezen minder groot. Herenmode Uit de heren-afdeling van C. A. waren de colbert-costuums, regenjassen en win terjassen afkomstig, waarin de heren mannequin de dames vergezelden. Ook daarbij trokken verschillende nieuwe stoffen de aandacht, naast nieuwe lijnen, die in de herengarderobe eveneens steeds meer van zich doen spreken. Feestelijke parade Een feestelijk aanzien kreeg deze mode show, toen de mannequins in coktailjur- Een deskundige lady-speaker kruidt de mode-gerechten met uiteenzettingen, waarvan iedere bezoekster heel wat kan leren, want C. A. organiseert haar shows tevens met de bedoeling, de smaak te ontwikkelen en de vrouw over het al gemeen meer toegankelijk te maken voor verantwoorde mode. De mode tevens binnen het bereik van •elcn te brengen, is bovendien het streven •an deze confectie-handel. Dat men daar- n weet te slagen, bewees menige combi- 'atie waarvan de prijs een enthousiast ipplaus ontketende. „Junior Miss" droeg ten en avondtoiletten op het podium ver- ijvoorbeeld een rokje, door een modieui chenen. Dat gebeurde tegen een speciale -uitie gecompleteerd, waardoor zij nop ichtergrond. die aan een sprookje uit de leen tientje van haar zakgeld opzij hoef Duizend en één nacht" herinnerde. tS lessen Voor dé dame van middelbare leeftijd werden onder andere aardige rok- en blouse-combinaties getoond, naast win- Dit elegante mantelpak is van bedruk- termantels met 1sont gegai te wollenstof vervaardigdin de nieuwe de japonnen met, e®n kleur Dior-blauw met zwart. Ben bij- effectvolle garnering. J0*"' passende stola completeert het geheel, die er tussen deze en de bakv jc en »- De elegante hoeden die bij de creaties verden gedragen, werden gekozen uit de collectie van Van den Brink, Tot 16 October a.s. blijft C. A. in het Groothandelsgebouw te Rotterdam te gast om aan belangstellende haai nieuwe collectie tonen. Dat gebet, i meermalen per dag verschillende shows. (Van onze Haagse redactie) „Een huurbelasting, geheven op grond van het rechtvaardigheidsargument, maakt alle Kans grotere onrechtvaardig heden in het leven te roepen dan die, welke zij juist zou willen bestrijden. Bovendien heeft de gedachtengang waar uit het pleidooi voor zo'n belasting voort spruit in wezen tot inhoud, dat de parti culiere eigendom uit de woningmarkt zal worden geëlimineerd." Aldus heeft naar wij eerst thans vernemen prof. dr Th. L ,M. Thurlings, hoogleraar te Wage- ningen, Zaterdagmiddag te Nijmegen ver klaard op de jaarvergadering van de R.K. Vereniging van Eigenaars en Be heerders van Landelijke Eigendommen. Prof. Thurlings was het met de voor standers van een huurbelasting eens, dat huurverhoging zonder meer de eigenaars van onroerend goed zou bevoordelen boven houders van nominale schuld- titels, die geen enkele compensatie ont vangen voor de geldontwaarding sinds 1940. Dit geldt ook ten aanzien van eige naars van andere vermogensnbjecten aandelen, kunstverzamelingen, die vee) zwaarder dan de huiseigenaren getroffen zijn in de vermogensaanwas belasting en de vermogensheffing ineens. Maar een huurbelasting zou vaak de verkeerde persoon treffen. Immers velen hebben na 1945 huizen ge kocht tegen prijzen, welke ver lagen boven hetgeen gegeven de huurwaarde verantwoord mocht worden geacht. Niet zij, maar de verkopers zouden moeten worden belast, indien men zich op hel rechtvaardigheidsargument beroept. Bo vendien echter is op het onroerend goed. waarvan het bezit van vóór 1940 stamt, vaak grote verliezen geleden. En tenslotte hebben de eigenaren vele jaren te lage huren moeten dulden, terwijl vaak de on derverhuurders ten hunne kosten van de woningnood hebben geprofiteerd. In de tweede plaats zou met een huur belasting een ernstige stap gezet worden op de weg naar verlamming van de pri vate eigendom. Immers volgens de voor standers van de huurbelasting mag de huiseigenaar niet de beschikking hebben over de afschrijvingsbedragen en mag hij slechts een normale rente genieten over zijn nóminaal geïnvesteerd kapitaal. De middelen voor de vervanging de af schrijvingen moeten naar een egali satiefonds. dat door de Overheid wordt beheerd. Wat de pachten van onbebouw de grond betreft spreekt dit streven naar onteigening nog duidelijker. In dit ver band wordt in het Welvaartsplan van het N.V.V. ronduit gesproken over nationa lisatie van de grond. Ook op dit stuk moet men zich hoeden stappen te zetten, die aanleiding zouden kunnen geven tot uil!.- ing van de private eigendom, al dus besloot prof. Thurlings. Tijdens de gisteravond gehouden verga dering van de raad van de gemeente Gro ningen heeft de wethouder van weder opbouw en volkshuisvesting medegedeeld, dat ir J. J. M. Vegter uit Leeuwarden thans bezig is aan een nieuwe uitwerking van het hem opgedragen plan om het ge meentelijk centrdm van Groningen te vernieuwen. Zoals men zich zal herinne ren heeft de raad van Groningen laren geleden besloten om, nu de Grote Markt voor een groot deel moest worden her bouwd, meteen naast het stadhuis een nieuw gebouw voor de gemeentelijke ad ministratie te doen verrijzen. Beide ge bouwen zouden door een luchtbrug wor den verbonden. „Den Haag" had echter bezwaren tegen dit plan en keurde het, zoals men weet niet goed. Het nieuwe plan houdt reke ning met de bezwaren en bevat ook de ontworpen luchtbrug. Voorts lag het in óe bedoeling om een historisch gebouwtje, de Hoofdwacht op de Grote Markt, dat door de oorlogshandelingen zeer is ge schonden, te doen opruimen. Het gebouw, dat in 1810 al eens was gerestaureerd en thans geruïneerd is, werd een verkeers obstakel op de Grote Markt. Maar ook hiertegen verzette zich Den Haag en de oplossing is nu dat bet gebouwtje op een andere plaats op de Grote Markt zal worden opgetrokken. Als gevolg van de verstrekking van nieuwe leningen aan Oostenrijk en Me xico is het bedrag der door de Wereld bank verstrekte leningen in het derde kwartaal van 1954 gestegen tot meer dan 2 milliard. Sedert haar oprich ting in 1946 heeft de bank in totaal 107 leningen aan 36 landen verstrekt. De Wereldbank heeft in het derde kwartaal van 1954 drie obligatielenin gen buiten de Ver. Staten uitgegeven. In het kwartaalverslag van de We reldbank wordt medegedeeld, dat tijdens de in September gehouden jaarverga dering van de governors van de bank een commissie, bestaande uit George M. Humphrey, minister van financiën van de Ver. Staten, Richard A. Butler, mi nister van financiën van Engeland, sir Chintaman D. Deshmukh, minister van financiën van India en Eugenio Gudm, minister van financiën van Brazilië, met de governors de mogelijkheden voor particuliere internationale investe ringen heeft besproken. Door de toetreding van Israël steeg het aantal leden van de Wereldbank in het derde kwartaal van dit jaar tot 57. India draagt 4,5 millioen bij in het kapitaal van de bank. Bij de behandeling van het tien-jaren plan in de Staten van Suriname heeft de heer Pengel verklaard, dat de volgende stap is, met Nederland te onderhandelen over de financiering. Voorzichtigheid is geboden, dat geen vernederende voor waarden worden aanvaard. Overigens was hij optimistisch gestemd over het verkrijgen van gelden, aangezien de autonomie verplichtingen voor Neder land meebracht. Het tienjarenplan vergt na de uit breiding in Augustus j.L een bedrag van 117 millioen gld. Sur. ert of 234 min. Ned. crt. Het Kon. Mannenza-igkoor „Venlona", dat op het internationaal muziekcongres te Wenen zoveel succes heeft behaald, werd gisteravond bij aankomst aan de NederlandsDuitse grens door honderden Venlonaren opgewacht. Ook waren daar zelfs twee muziekcorpsen, die de zes bus sen, waarmee het gezelschap de reis naar Wenen en terug hadden gemaakt, vooraf gingen naar de eigen Venlona-zaal, waar een feestelijke stemming heerste, die aan carnavalsdagen deed denken.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 5