Cals onder critiek begraven Het tekort bij het lager leerkrachten aan onder wij s Naar devaluatie van het ambt en desorganisatie van de dienst Deviezenreserve benadert grens van 4,5 milliard LEDENTAL VAN KABO NAM BELANGRIJK TOE Uitbreiding Westeuropese Unie onder de loupe? I Snelle treinen tussen Europese hoofdsteden Woeste binnenzee werd omgetoverd tot één vruchtbare akker im Nederl andscheBank Mijn petroleumstel had staan walmen „Van bruisend water tot ruisend graan Welvarend e Haarlemmermeerpolder gaat op grootse wijze volgend jaar eeuwfeest vieren Chefarine „4 wonderen Nederl. plechtigheid in Fatima Dader moordaanslag Eist gearresteerd Fusie met de ARK A vooral thans gewenst Zuid-Oost-landen doen peilingen Nieuw exportartikel van Nederland Plannen voor „Europa Express" krijgen vorm Profeet Amersfoort kreeg gelijk Aan een draadje PAGINA 3 WOENSDAG 13 OCTOBER 1954 De kleuteronderivijzeressen Kruimelwerk Geen devaluatie Bedrijfschap steenkolenmijn industrie Twintigduizend namen bij genadebeeld neergelegd Vader en zoon bekennen DALING CHARTALE GELD- HOEVEELHEID Specificatie goud en deviezen U vliegt nu door de was heen! Overheidspersoneel moet delen in de welvaart Drie exposities Bijzondere aandacht voor inpolderingsproblemen Het hoofdmotief zal echter de inpolde ring in het algemeen zijn. Alle facetten van dit thans tengevolge van het Delta plan onder ons volk levend vraagstuk zul len worden belicht. Dit geschiedt o.a. met natuurgetrouwe, beweeglijke maquettes, welke gebouwd worden door leerlingen N oudtoestand bezoldigden onder laagst Feeststadje „Arendonck" Auto bleef met bestuurde* hangen aan scheepskabel 's-GRAVENHAGE, 12 October 1934. Het is niet eenvoudig op liét ogenblik minister van Onwerwijs te zijrt. Deze minister moet zich momenteel wel voelen als de directeur van een grote N.V., wier bedrijfsuitkomsten dalende zijn, waardoor onmiddellijk de commissarissen en aandeelhouders in bet geweer zijn gekomen om de directeur ter verantwoording te roepen, want die is daar natuurlijk de schuld van. Zo iets heeft de Eerste Kamer gedaan, toen zij bij de behan deling van de onderwijsbegroting van het afgelopen parlementaire jaar bij monde van de heer Wendelaar (VVD) om een nota vroeg, waarin bet tekort aan leerkrachten bij het L.O., bet M.O. en het V.H.M.O. zou worden behandeld. Het is eigenlijk een eigenaardige situatie, dat deze nota nu in de Eerste Kamer wordt besproken op een ogenblik, dat de Tweede Kamer zich opmaakt voor de behandeling der nieuwe begrotingen, waar deze zaak ongetwijfeld, óók ter sprake zal komen, zodat de Eerste Kamer, die tot taak heeft al of niet haar goedkeuring te geven aan de besluiten der Tweede Kamer, nu de Tweede Kamer bet gras voor de .voeten wegmaait. De critiek op minister Cals ten aanzien van zijn beleid doet zich dc laatste tijd steeds sterker horen. Geheel juist is deze critiek in bet alge meen niet, omdat men een minister moeilijk verantwoordelijk kan stellen voor het beleid, of gebrek aan beleid zo men wil, van diens vooi gangers. De nota, die de minister nu op verzoek van de Eerste Kamer het lie il heeft doen zien en die hedenmiddag daar is besproken, gaat allcen no^ maar over het tekort aan leerkrachten bij het lager onderwijs. Iedereen had die catastrophe al jaren zien aankomen, reeds sinds 1949 heb ik de regering herhaaldelijk gewaarschuwd, zei de heer Wendelaar. Alleen de minis ters zagen het blijkbaar niet aankomen en hij haalde daartoe uitlatingen aan van 's ministers voorgangers, maar ook van minister Cals in Maart die toen gezegd had, dat van een werkelijk tekort niet kan wor den gesproken. Waarop minis ter Cals onmid dellijk inter rumpeerde, dat hij dan ook het vervolg op dat citaat moest voorlezen, wat de heer Wen-Mr w. C. WENDELAAK delaar niet deed. Evenmin deed Waarschuwende stem dat later de heer Geugjes (Comm.) toen de minister hem daarom vroeg. Het beleid van de minister is voor een groot deel bepaald geweest door de angst voor een overschot aan onderwijzers later, aldus de heer Wendelaar. Laat iedere' tijd zijn eigen moeilijkheden oplossen, vond hii nogal inconsequent, nadat hij het be laid in de voorgaande jaren in gebreke had gesteld voor het tekort van thans, Later kan men dat overschot weer ophef fen meende hij, door de verlaging van deleerlingenschaal, welke verlaging eigenlijk nu al hoogst noodzakelijk is, èn door de verlenging van de leerplicht. Nu heeft de minister in zijn nota cijfers gegeven van een tekort, dat loopt rond 2.700 tot 3.000 tot I960 om daarna te ver keren in een overschot, dat even ernstige vormen zou gaan aannemen. De heer Wendelaar vroeg nu wat de waarde was van een dergelijke prognose, die hij ern stig in twijfel trok. Wat de middelen ter verbetering van de situatie betreft, was hij het met de minister eens, dat er geen verkorting mocht plaats hebben van de nieuwe on derwijzersopleiding. Deze opleiding vol gens het wetsontwerp, dat door de beide Kamers in 1952 werd aangenomen, zal de oorzaak zijn. dat er in 1956 geen onder wijzers zullen afstuderen en er dan dus een top in het tekort zal worden bereikt. De heer Algra (A.R.) was zo eerlijk om dit tekort dan ook niet alleen op rekening van de minister te schuiven, maar ook op die van de beide Kamers, die de leer- lingenaanwas óók hadden kunnen voor zien. De oplossing van e enspoedopleiding voor abituriënten van H.B.S. en gymnasia had de minister in zijn nota afgewezen en daar zette de heer Wendelaar een vraag teken achter. Wel wilde de minister de kleuteronder wijzeressen met het diploma B de oude onderwijsacte laten halen en ze zo nodig zonder het diploma in de eerste klassen der lagere school plaatsen. Maar daar- tegen waren de heer Algra (A.R.) en De Dreu (P.v.d.A.) weer gekant wegens het gebrek aan onderwijzeressen bij het kleu teronderwijs. Met de overige maatregelen van de mi nister ging men vrijwel accoord, als: vrij stelling van dienstplicht ook voor de vol gende jaren en uitgebreidere vaste aan stelling van gehuwde onderwijzeressen. Het halve-dagen-schoolsysteem vond de heer Wendelaar maar bedenkelijk. In ieder geval vond hij de aangekondigde maatregelen nog onvoldoende: hij bepleit te meer jongelieden voor het onderwij zersambt aan te trekken, een hoger aan vangssalaris, kweekschoolinternaten of vergoeding van reiskosten en kosthuizen, ruimere beurzen voor toekomstige onder wijzers en toerekening van de fictieve diensttijd, wat de heer De Dreu eveneens bepleitte. Maar de heren hebben blijkbaar ver geten, dat deze maatregelen eerst over vijf a zes jaar zullen werken, dus op het ogenblik, waarop het tekort aan onder wijzers zich volgens de nota zal omzetten in een overschot. De heer Algra besprak dit alles tegen de achtergrond van algemene plannen in zake het onderwijs. De hele opbouw, zei hij, moet worden aangepakt, wij moeten komen tot een discussie op een veel breder plan, zó is het maar lapwerk. Hij bepleitte bij de stimulering van de onderwijzersop leiding ook plaatselijke oplossingen, zoals in sommige streken een verschuiving van de grens tussen kleuteronderwijs en lager onderwijs. Maar de heer De Dreu vond dit alles maar kruimelwerk en maatregelen ad hoe en bepleitte een planmatige regeling van de onderwijsoplefding. Bij alle critiek moest het er eigenlijk op neer komen, wat er dan wèl zou moe ten worden gedaan om het tekort aan on derwijzers zo spoedig mogelijk te verbe teren. Als men het plan van de minister afwijst om onderwijzeressen bij het kleu teronderwijs de gelegenheid te geven naar de lagere school over te gaan, dan moet men daar dan toch iets anders tegenover stellen. Want zelfs de katholieke heer Derksen wees het plan van de minister betreffende de kleuterleidsters af. Dat bezwaar kwam bij hem hierop neer. dat het kleuteron derwijs, waar aan de regering zelf nooit iets ten koste heeft gelegd en dat door particulie ren en gemeen ten was bekos tigd, nu achter af door deze j DERKSEN plannen werd voorstander van afgeroomd en sp0edopleitiing gevaar gebracht en dat nog wel juist op het ogenblik, dat hiervoor een plan voor een rijksregeling in de maak is. Daartegenover stelde de heer Derksen. dat het beter was degenen, die einddiploma gymnasium, H.B.S. of (Advertentie) BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET TEGEN PUNEN EN GRIEP 20 TABLETTEN 4 85 el M.M.S. hadden, in de gelegenheid te stel len via een spoedopleiding van 18 of 20 maanden het onderwijsdiploma te ver schaffen. Dat was in 1947 óók gebeurd en dat had toen ruim 1400 onderwijzers op geleverd, die over het algemeen zeer goed hadden voldaan. Daarnaast bepleitte hij dan als de andere sprekers vrijstelling van dienstplicht, parallelklassen, en als nood oplossing geen blijvende, maar tijdelijke aanstelling van gehuwde onderwijzeres sen en tevens voor deze een soepeler be lastingregeling. De overgang van kleuterleidsters naar het lager onderwijs wees hij in ieder ge val beslist af, daar dit volgens hem het onderwijzersambt zou devalueren en het kleuteronderwijs desorganiseren. Die overgang zou volgens hem alleen mogelqk zijn na wijziging van de L.O.-wet De heer Derksen bepleitte vooral een verbetering der salariëring, de adoptie van kweek, scholen, financiële steun aan avondkweek. scholen, meer beurzen en renteloze voor schotten. Al deze zaken, die ook door andere sprekers waren bepleit, geven echter maar een zeer onvoldoende soelaas. Meer hulp zal cr o.i. zijn te verwachten van de op leiding van degenen, die het einddiploma van Gymnasium, H.B.S. of M.M.S. hebben behaald. De minister heeft daartegen be zwaren geuit in zijn nota, maar deze be zwaren golden allermeest de opleiding van één jaar. terwijl de heer Derksen een op leiding bepleitte van 18 a 20 maanden. Maar ook bij hem was er wrevel, dat een stelselmatig onderzoek en een plan ach terwege waren gebleven. De enige, die het met de plannen van de minister betreffende het kleuteronder wijs eens was, was prof. Gerretson (C.H.). die vond, dat men de minister te veel ver weet, Hij meende, dat het een goed plan was de kleuterleidsters over te hevelen naar het lager onderwijs. Ons volksonder wijs vond hij toch niet op hoog peil staan, maar die kleuterleidsters kenden tenmin ste iets van de paedagogiek en de beste paedagogiek vond de professor altijd nog een hartelijke zoen van moeder afgewis seld met een fikse klap van vader. Minister Cals zal eerst de volgende week op al deze suggesties en critiek ant woorden. In de late avond behandelde de Kamer nog de instelling van een bedrijfschap voor de steenkolenmijnindustrie en de overgangswet bedrijfsorganisatie mijnbe drijf. Dit betekent, zoals wij na de be handeling in de Tweede Kamer hebben uiteengezet, eigenlijk niet zo heel veel meer dan alleen een naamsverandering. De heren Kramer (P.v.d.A.) en Regout (K.V.P.) voerden hierbij het woord, waar na de verdere behandeling werd opge schort tot 19 October. In de aanvang van deze vergadering is tevens nog ter sprake gekomen een brief van de staatssecretaris van Sociale Zaken betreffende de Acte van wijziging van het Statuut van de Internationale Arbeidsor ganisatie, waarvoor de heer Molenaar als nog de indiening van wetsontwerp ver langde, waarin de ratificatie van deze wij ziging zou worden goedgekeurd. Volgens art. 60 II van de nieuwe Grond wet het artikel over de internationale overeenkomsten vallen ook conventies als deze onder de stilzwijgende goedkeuring. Bovendien gaat de nieuwe Grondwets commissie dit punt, dat enige twijfels heeft opgeroepen, opnieuw bezien, zo ar gumenteerde staatssecretaris Van umjn. Ook zou deze parlementaire behandeling een zinloze arbeid zijn. zodat het geval reeds in werking was getreden en men dP consequenties daarvan diende te aan vaarden. De brief werd tenslotte voor kennisgeving aangenomen. F. S. Tijdens een eenvoudige plechtigheid op het grote plein in de Cova da Iria te Fatima heeft pater D. A. Linnebank O.P., leider van de Rozenkranskruistocht, de twee Gulden Boeken met daarin de namen van 20.000 gezinnen kloosters en instellin gen neergelegd aan de voeten van het ge r.adebeeld van Maria van Fatima. In een korte toespraak tot de ongeveer honderd pelgrims van de Vereniging van Nederlandse Bedevaarten, die op het ogen. blik in Fatima vertoeven, sprak pater Linnebank zijn vreugde erover uit, dat nu reeds zes boeken naar Fatima konden wor- oen gebracht. Dat betekent, aldus patei Linnebank, dat 60.000 gezinnen, klooster gemeenschappen en instituten nagenoeg dagelijks het rozenhoedje bidden voor vrede, welvaart en wereldverbetering. Hij besloot met de wens, dat geheel katholiek Nederland zich bij de kruistocht zou aan sluiten om zo te voldoen aan het uitdruk kelijke verlangen van O.L. Vrouw van Fatima. Bij de plechtigheid, die werd gehouden bij hq$ kleine open kapelletje, waar het ge nadebeeld staat waren, behalve de Neder landers zeer vele Portugezen aanwezig De rijkspolitie te Eist heeft in samen werking met de gemeentepolitie van Ren kum en de Rijkspolitie te Doorn de 21-ja- tige J. H. D., verdacht van de moordaan slag in Eist, Maandag gearresteerd in de bossen onder Doorn, waar hij in een wo ning van een vroegere woonwagenbewoner was ondergedoken. De toestand van het slachtoffer K. G., die in het ziekenhuis te Arnhem is opge nomen, blijft nog steeds zorglijk. Het staat vast, dat deze moordaanslag het gevolg is geweest van een toevallige ontmoeting. De beide families hebben reeds jarenlang moeilijkheden met elkaai en in de woning van D. lag een stengun geladen klaar- Toen G. Zondagmorgen m het kamp te Eist kwam, werd de stengun door de vader aan de dader overgereikt die daarop de fatale schoten loste. Zowel vader als zoon hebben volledig bekend. Zoals te verwachten was, geeft de ver korte balans van de Nederlandsche Bank per 11 October een daling te zien van de chartale geldhoeveelheid. De biljetten- circulatie is met 59 millioen achteruit gelopen tot 3364 min. Klaarblijkelijk is dit geld in eerste in stantie terecht gekomen bij de schatkist van het Rijk, dat zijn tegoed met J 48 min zag stijgen tot 483 min. Het restant is beland in de kassen van de handels banken, die o.a. hiermede haar saldo bij de hoofdbank hebben versterkt met 19 min tot 503 min. Ook de tegenwaarde van de deviezen-aanwas, die deze week 5 min bedroeg, hebben de handels banken voor de versterking van haar tegoed gebruikt. De netto deviezenvoorraad bedraagt thans 1.482,5 min. De goudvoorraad is onveranderd gebleven, zodat goud en deviezen tezamen thans bijna de grens van 4,5 milliard hebben overschreden en totaal 4.497 belopen. Deze week is weer kortlopend papier aangeboden tot een bedrag van f 12.4 min De betrokken póst prijkt thans met f 315 min in de boeken van de bank. Op de geldmarkt is de situatie weinig ver anderd. Daggeld noteert sinds vorige week Dinsdag pet. Er zijn tegen dit tarief behoorlijke posten omgezet. 11 Oct. 4 Oct. ACTIVA: dn 100°) Wissels enz. in disconto 8 13 Schatkistpapier enz. door de bank gekocht ld overgen. v. d. Staat 315.000 302.600 Voorsch. in rek.-crt 30.421 28 774 Boekvord. op de Staat 400.000 400 000 Gouden munt en mat. 3.014.648 3.014 648 Zilv. munt en mat18 914 18.663 Vord. en papier in bui tenlands geld 1.442.82C 1.424.207 Buitenl. betaalmiddelen 1.442 1.060 Vord. in guldens uit betalingsaccoorden 256.042 270 139 Diverse rekeningen 33.699 33.248 PASSIVA: Bankbiljetten (oude) Bankbiljetten (nieuwe) Rek.-crt saldi Schatkist ld bijzondere rekening Saldi banken in Ned. 28 478 28 512 3 364.220 3.423 043 483114 435.254 803 486 503 538 47.071 Saldi uit betal.accoorden Andere saldi niet-inge- zetenen 25.120 Andere saldi 8^ 589 Saldi in buitenl. geld 126 788 Diverse rekeningen 47.122 Circulatie muntbiljetten 153.812 Schatk.pap. waarin gul- denssaldi uit betal.acc. belegd 18.800 803 486 434.231 40.425 25 378 73.611 133 314 46.511 153.860 18.800 Een week eerder dan de vorige keer geeft de Nederlandsche Bank een specifi catie van haar goud- en deviezenpositie aan het einde van het afgelopen kwar taal. Per 30 September was de situatie als volgt: Activa: gouden munt en muntmateriaal (alles in millioenen guldens): 3015 (per 30 Juni 2943), algemeen convertible geld soorten 738 (841). geldsoorten slechts con- vertibel in E.B.U.-verband 643 (842). in clusief de vordering op de E.B.TJ. ad 601 (706), niet convertibele geldsoorten 299 (296). Totaal activa 4695 (4922) Passiva: algemeen convertibele geld soorten 17 (63), geldsoorten slechts con- vertibel in E.B U.-verband 47 (75). niet- convertibele geldsoorten 154 (144). Totaai passiva 218. Onderstaand staatje geeft van het ver- loop der cijfers een overzicht (in 1 millioen): Saldo per 31 Dec. 31 Dec. 30 Juni 30 Sept. 1952 1953 1954 1954 Goud 2.060 2 792 2 943 3 015 Alg. conv. 544 639 841 738 2.604 3.431 3 784 3 753 Conv. inEBU 681 822 842 643 Niet-conv. 375 192 296 299 3.660 4.445 4.922 4 695 Incl. vordering op E.B.U. ad 601 millioen. (Van onze Utrechtse redacteur) De Kabo is gezond en sterk. Deze sterk te ontleent zjj niet uitsluitend aan het ge stadig groeiend ledental, dat op zichzelf bewyst, dat de Kabo voldoende aantrek kingskracht heeft, maar zij vindt vooral haar oorzaak in haar principiële gericht- (Advertentie) (Advertentie) In gewoonlijk betrouwbare kringen te Belgrado verklaart men, dat de geallieer den van het Balkanverdrag van Joego slavië, Griekenland en Turkije, peilingen doen omtrent de mogelijkheid om het communistische Joego-Slavië op te nemen in de Europese integratiestelsels. President Tito bracht dit voor het eerst ter sprake toen hij, in April uit Turkije terugkeerde. De tijd was echter nog niet gekomen, daar Joego-Slavië het niet eens was met de E.D.G., die toen nog niet verworpen was. De Turkse premier Menderes, zou bij zijn recente bezoek aan West-Duitslad de mogelijkheid besproken hebben, om de Balkanverdragslanden, Griekenland, Tur kije en Joego-Slavië, in de voorgestelde Westeuropese Unie op te nemen. Deze stelling wordt, zo verklaart men verder, enigszins bevestigd door „Borba", het officiële Joegoslavische blad, dat schrijft, dat de Westeuropese Unie zich niet diende te beperken tot de leden, die haar zouden oprichten, doch ook open diende te staan voor nieuwe leden „bij voorbeeld Turkije". Volgens waarnemers zou Turkije nauwelijks zonder de andere Balkan-verdragslanden, Griekenland en Joego-Slavië, aan dit Brusselse verdrag kunnen deelnemen. Griekenland zou de peilingen op een ander gebied uitvoeren. Het zou name lijk de mogelijkheden overwegen, om Joego-Slavië tot de Raad van Europa te Straatsburg toe te laten. Naar verluidt zou deze kwestie in besloten vergadering van het permanente secretariaat van de Raad ter tafel zijn gekomen. Joego-Slavië zou tot dusver niet gaarne dé eerste stap doen uit vrees, dat Italië zich scherp tegen toelating zau verzetten. Nu met de oplossing van de kwestie- Triest de Italiaans-Joegoslavische betrek kingen veel verbeterd zijn. neemt men aan dat de kans van een mogelijke toe lating aanmerkelijk groter geworden is. T k dacht, dat ik mijn gordijntjes moest weggooien. Mijn petroleum stel had staan walmen, zo erg, dat de gordijntjes pikzwart waren. Maandag heb ik ze in Castella Parels gewassen en alles is nu keurig schoon geworden. En wat meer is: na het wassen van thee- en zakdoeken kwam ik tot de ont dekking, dat men met Uw nieuw was middel niets meer behoeft te chloren. Het goed was al brandschoon en kon na 1 x spoelen opgehangen worden. Zo schrijft ons één van de vele tien- duizenden huisvrouwen die opgetogen zijn over de snelle en fantastische re sultaten die zij bereiken met Castella Parels, het wasmiddel van de nieuwe lijd. Castella Parels strooit men zó in het water en direct ontstaat verrukkelijk schuim. Geen papje vooraf te maken! Alle vuil irekt enorm snel uit het goed- in paniek vluchten de vuilste vlekken. Éénmaal spoelen is genoeg. Door de veel kortere behandeling gaat het goed veel langer mee: hier is nu eindelijk eens een 100veilig wasmiddel. En U staat versteld van de blankheid de helderheid en de zachtheid van alle goed. dat U behandelt met Castella Parels. Volg de beste raad die U ooit werd gegeven: haal n°2 Yandaa® Castella Parels (47 ct per pakje) In huis! heid. Wij mogen daar blij om zijn en te vreden, al staat het vast, dat nog vele kamers in de Kabo-burcht onbewoond zijn. Deze optimistische toon mocht de voor zitter van de Kabo, de heer A. Weyters uit Den Haag gisteren doen horen op het tweedaagse congres, dat gisteren in Utrecht begon en waarmee gelijk gevierd worft het eerste lustrum van de fusie van de kath bond van overheidspersoneel „St Paulus" en de kath. bond van P.T.T.- personeel „St Petrus". De huidige situatie, ontstaan rta de be roeringen door het Bisschoppelijk Man dement, vragen een zo groot mogelijke eenheid van het overheidspersoneel. In het katholieke kamp staan echter twee katholieke organisaties de A.R.K.A, en de Kabo waarbij de wil tot samenwer king ongetwijfeld aanwezig is, maar die nog niet de gewenste concentratievorro gevonden hebben. De heer Weyters schroomde niet te zeggen, dat hij hierbij fusie van beide bonden op het oog had Belangrijk is, dat een overeenkomst tot stand kwam met de R.K. Bond van Zie- kenverplegenden, waardoor 'n eind is ge komen aan moeilijke organisatorische problemen. Er kan gesproken worden van een groeiende kracht en eensgezindheid in de R.K. Centrale. Ten aanzien van de financiële positie van het overheidspersoneel merkte de voorzitter op, dat ook in de toekomst het overheidspersoneel zal moeten delen in de stijging van de welvaart. Tegenover de stelling, dat de overheidsdiensten in he* algemeen niet beschouwd kunnen worden ajs productiebedrijven en derhalve bij de verdeling van de welvaart aan andere maatstaven gebonden zouden moeten zijn, stelde de heer Weyters, dat het met name de overheid is, die door haar diensten en instellingen het klimaat schept en in stand houdt, waarin de productiebedrij ven kunnen werken. In een vaak zorge lijke positie verkeren de laagstbezoldig- den. Voor wat het georganiseerd overleg be treft hoopte spreker, dat een der belang rijkste wijzigingen van de bijzondere com missies en van de dienstcommissies zal zijn de introductie van de medezeggen schap inzake de economische, technische en financiële aangelegenheden van be drijfsvoering. De Rijksoverheid is daarin ten achter gebleven bij een aantal ge meenten in Nederland. Men blijft wer ken aan een verdere uitbouw van de rechtspositie van de arbeidscontractanten De heer W. Lelieveld, secretaris van de K.A.B., zag in het stijgende ledental een duidelijk bewijs, dat de concentratie van het katholieke overheidspersoneel als geslaagd beschouwd kan worden. Hij wees er voorts op, dat we thans in een periode verkeren, waarin de noodmaatregelen, die na de bevrijding getroffen zijn, geconso lideerd moeten worifen. Binnenkort, zo deelde de heer Lelieveld mee, verschijnt er van de Stichting van de Arbeid een rapport inzake de vrijere loonvorming, dat ook consequenties voor het overheids personeel inhoudt. Een verrassing was het binnendragen van een groot schild, waarop de aanwinst van weer 800 leden werd vermeld, als resultaat van een 1 September ingeluide propaganda-actie onder de naam: „Te Wapen". Thans bedraagt het ledental 27.823. Aan het Episcopaat werd een tele gram met betuigingen van eerbied, trouw en aanhankelijkheid, gezonden. LF. COGNAC FF PLUS FIN 1 14.- per fles Voor de handel: N.V. Lever. Ic Co. Zm.McrJ.m C. Voor .Nederland is met de export van geitjes op grote schaal een nieuwe devie- zenbron aangeboord. Er zullen dit jaar tussen de 1200 en 2000 witte geitjes (al of niet ingeschreven in het geitenstamboek) worden verzonden. De eerste honderd stuks zijn van middag om drie uur in een vliegtuig van de Israëlische luchtvaartmaatschappij L.L. ingeladen om naar Israël te wor den gebracht. Het ligt in de bedoeling, iedere week per vliegtuig geitjes te ver zenden via Schiphol. Binnenkort zullen besprekingen worden gehouden voor het vergroten van deze ex port in het volgende jaar. Naar 5vij vernemen worden door een internationale groep van spoorwegmaat- schappijen sinds enige tijd plannen uit gewerkt om onder de naam „Europa Ex press" snelle treinen te laten rijden tus sen belangrijke spoorwegknooppunten in Europa, zoals Parijs, Zurich, Genève, Amsterdam, Brussel. Calais en Hoek van Holland. De .Europa Express" zal, naar ver wacht'wordt, in 1956 «aan '«den onder het gemeenschappelijk re®ie Benelux- spoorwegmaatschappijen uit de landen, Frankrijk, Duitsland, Zwitser land en Italië. -ipvnrew" Het initiatief voor de „Europa Express is uitgegaan van de president van ae Nederlandse Spoorwegen, ïr i. W. aen Hollander. Op 3 November komen spoorwegex nerts uit de genoemde landen naar Utrecht voor een nieuwe bespreking on der leiding van ir Den Hollander. Dene marken en Engeland, die eveneens grote belangstelling hebben voor de „Europa Express" zullen daar ook vertegenwoor- digd zijn. Verwacht wordt met de Europa Ex press" een verkeersmogelijkheid te kun nen geven, welke tegen het luchtverkeer op kan. De treinen van de „Europa Ex press" zullen niet gedurende de nacht rijden, doch bijvoorbeeld zeven uur 's ochtends vertrekken en tegen midder nacht op de eindpunten aankomen. De groep deelnemende landen streeft naar een grote normalisatie van het ma terieel, hetgeen kostenbesparend werkt. De normalisatie zal bovendien in de toe komst worden doorgevoerd voor de spoorstaven en ook voor de dwarsliggers en de bevestigingen. (Van onze Amsterdamse redactie) Heden is de Meer droog". Het was deze simpele afkondiging in de Staats courant van 7 Juli 1852, waarmee het Nederlandse volk op de hoogte werd gesteld van de voltooiing van een grote en vooruitstrevende daad. Inderdaao, de Haarlemmermeer - die 18.000 ha. grote binnenzee, waarop men m de 16e eeuw zelfs nog een „zeeslag" had geleverd was drooggelegd en in de wijde omgeving heerste dankbaarheid en vreugde omdat de „waterwolf bedwongen was. Het gevaar van de opdringende, vaak door stormen tot een allesverslm- dende „wolf" opgezweepte watermassa, die zelfs Amsterdam, Haarlem en Lemen soms bedreigde, was bezworen en wel voor goed. Dat was het voornaamste succes van de reeds omstreeks 1800 genomen historische beslissing, om de Meer droog te malen, iets waarvan de landwinning slechts een secondair gevolg was. Geen mens heeft in die tijd dan ook maar even kunnen heseffen, van welk een enorme economische en agrarische betekenis deze drooglegging voor ons volk zou blijken te zijn. Bij wet van 11 Juli 1855 werd de gemeente Haarlemmermeer in het leven geroepen, waarna Provinciale Staten van Noord-Holland de Haar lemmermeerpolder instelden. Toen begon de dynamische geschiedenis van dii brok grond en werd heel langzaam maar heel zeker dc eerste 20 jaren was er alleen maar armoede en zorg een drooggemalen binnenzee omgetoverd tot één vruchtbare akker. Thans kan diezelfde polder er trots op gaan een van Neerlands welvarendste en meest moderne landbouwgebieden te zijn met een tiental dorpen en buurtschappen, huisvesting biedend aan een koopkrachtige bevolking van ruim 40.000 zielen. Het kon niet anders of deze belangrijke ontwikkeling moest mede de stimulans worden tot grote inpolderingen van andere gebieden. Die datum van 11 Juli 1855 is voor de Meer aanleiding om het komende jaar, van 2-9 Juli 1955, in Hoofddorp, het centrum van dit uitgestrekte gebied, een feestweek op touw te zetten die klinkt als een klok, met o.a. een nationale tentoonstelling, een expositie van landbouwwerktuigen, een historische en culturele tentoonstelling, speciaal belichtend de droogmaking van Nederlandse polders door de eeuwen heen, een internationaal concours-hippique, een his torisch openluchtspel, een f eeststadje, sportdemonstraties, etc. etc. Alles bij elkaar een zeer rijk programma, waarmee men ongetwijfeld uit de verre om- Streken heel wat volk naar de Meer zal trekken, onder de slagzin: „Van brui send water tot ruisend graan". de boezeminhoud van de afwateringskana len was veel te klein en des winters liep de uitgestrekte grijze moddervlakte weer gedeeltelijk onder, één vieze poe! vormend. Het Rijk had de 18 000 bunder grord voor negen millioen gulden verkocht, maar de boeren erg conservatief in hun land bouwmethoden haalden slechte oogsten binnen. Aan de keiharde, oersterke polderjon- Vooral over die eerste twee decennia in de geschiedenis van de Haarlemmermeer- polder zou een aangrijpend en ontroerend epos te schrijven zijn. De drooglegging was op tamelijke schriele wijze geschied; gens komt de eer toe het land voor eerste bewerking geschikt en bewoonbaar te heb ben gemaakt. Wat zij met hun mankracht aan werk verzet hebben, grenst aan het on gelooflijke. Direct na hen dient echter mr dr Jacob Amersfoort genoemd te worden de meester-boer, die op zijn modc'boer- derij „Badhoeve" pionierde op het gebied van de mechanisatie van de landbouw en de waterbeheersing. De Haarlemmer meerpolder eert deze grote voorman als een soort „profeet" aan wie zij het te danken heeft, dat zowel in productie methoden, opbrengst en veredeling der gewassen als in mechanisatie en econo misch beheer de Meer aan de top staat, de moderne polders Wieringermeer en N.O.-Polder inbegrepen. Zonder dr Amersfoort had het inkomen per hoofd van de bevolking nimmer zo hoog boven het rijksgemiddelde kunnen stijgen Dat ook de overheid inzag, welke verdien sten deze boer voor de Meer had blijk' wel uit zijn aanstelling tot burgemeester Voor het jubileum is een stichting ge vormd, waarvan burgemeister mr Jansonius voorzitter is en waarin namens het polderbestuur ais vice-voorzitter ar Th. Koot zitting heeft. Verder zijn indeze stichting „Eeuwfeest Haarlemmermeer alle geledingen van de poldersamenleving vertegenwoordigd. Allereerst organiseert men dan de expo- sities waarvoor drie overdekte hallen zul- len worden gebouwd. In twee er van toont men de modernste kleinere landbouw werktuigen, apparaten, gereedsc. -PPen enz terwijl hier ook industrie, handel en nijverheid in aparte stands kunnen expo seren In de derde hal komt de historische èn culturele afdeling, waarvoor een com missie in het leven is geroepen, die alle wetenswaardigheden over de drooglegging ontwikkeling en betekenis van de Haar lemmermeer zal verzamelen daarbij put tend uit tal van archieven en eventueel uit thans nog onbekende familiebrsnnen. van de Technische School en die zullen tonen de wijze van droogmaüng van Pur- mer en Schermer in dc 16e eeuw met windmolens, van de Haarlemmermeer met stoomgemalen en van de Wieringermeer en de N.O.-Polder met Dieselgemalen. Dit leerzame en zeer attractieve deel van de expositie zal ongetwijfeld bijzondere aan dacht trekken en om de jeugd eveneens le laten kennis maken met wat WC1 eens Neerlands grootste kracht wordt genoemd, is dc stichting voornemens ecu kwart mil lioen kinderen van ongeveer 1800 scholen uit de Haarlemmermeer en omliggende grote gemeenten als Amsterdam, Haarlem, Leiden en zelfs Utrecht, via de onde.wij zers uit te nodigen. De departementen van Landbouw en Waterstaat verlenen ook medewerking aan de expositie, waarop voorts een plaats is ingeruimd voor de grootste „ingezetenen van de gemeente, nl. Schiphol, K L.M., Rijksluchtvaartdienst en Fokker, die do agrarische vooruitgang van de Meer ge completeerd hebben met een technische ontwikkeling. Ook Amsterdam zal worden verzocht mee te doen, terwijl soortgelijke verzoeken worden gedaan aan Aalsmeer en de Bollenstreek, drie goede „buren". De derde expositie, die op een speciaal terrein in de openlucht wordt gehouden omvat grote landbouwwerktuigen. Dan komt er nog een internationaal concours- hippique waarvoor een moderne per manente tribune wordt gebouwd met maar liefst 1300 overdekte zitplaatsen en een historisch openluchtspel geschreven door dr P H. Schroder uit Haarlem. Het spel. waaraan onder regie van Kommer Kleyn 300 tot 400 amateurtonelisten uit de Meer deelnemen, zal op Maandag 4 ei Zaterdag 9 Juli in Hoofddorp worden opgevoerd. Het feeststadje .Arendonck" zal voorts voor tal van andere attracties, zoals een lunapark, cabaret en muziek zorgen. Na tuurlijk worden de voornaamste punten ln de dorpen en buurtschappen versierd en verlicht. Behalve de reeds genoemde fes tiviteiten vinden er eldzrs in de Meer nog jeugd- en volksspelen, muziek- en zang concoursen plaats. Er zal gelegenheid te over zijn aan tal van sportwedstrijden mee te doen. terwijl ook de ouden van dagen niet worden vergeten. Schiphol zal aan 4000 kinderen een onvergetelijke mid dag bezorgen en de gemeente schenkt aan ongeveer 8000 kinderen een herinnerings tegel. De ouderen kunnen zich het door Tieenk Willink uit te geven en met een rijke collectie foto's, vooral van de Meer zoals ze nu is, geïllustreerd gedenkboek aanschaffen. Geheel ons land zal van het kqmende eeuwfeest kennis kunnen nemen, want overal wordt een suggestieve affiche ver spreid. De plaat stelt voor een boer, die uit het water oprijst en het Nederlandse volk ter gelegenheid van het jubileum een „bouquet" goudgeel graan als pro duct van zijn arbeid aanbiedt met de reeds eerder door ons aangehaalde bete kenisvolle woorden: „Van bruisend water tot ruisend graan....". Zowel bij de bespreking van het be stuursbeleid, dat in het algemeen gepre zen werd, als bij de behandeling van de voorstellen, werd gesproken over de moeilijke positie van de laagst bezoldig den, die volgens sommige afgevaardigden hier en daar tot een noodtoestand heeft geleid. Er is daarover reeds, zo antwoord de de voorzitter, gesproken met 'n rege ringsdelegatie en overwogen is zelfs het Invoeren van een collectieve arbeidsover eenkomst. Daaraan zitten echter gevaar lijke consequenties vast, die de sociale ze kerheid van het overheidspersoneel in gevaar brengen. Onjuist werd het geacht, dat bij de verschillende loonronden een vast percentage wordt gegeven en ter be vordering van de denivellering ware het. zo meende men, beter, als de verhogin gen verschillend waren, al naar het in komen. Het hoofdbestuur stelde tegenover ver schillende voorstellen, die de salariëring betroffen, dat men al deze zaken moet zien binnen het kader van het algemeen loonbeleid. Wel was het van mening, dat bij verschillende rijksdiensten onvoldoen de gebruik gemaakt wordt van de be staande mogelijkheden, waardoor vele personeelsleden in een slechtere positie blijven verkeren dan verantwoord en no dig is. i-et hoofdbestuur streeft er naar hierin verbteering te brengen. Het leven van de heer B. Hoekse- ma uit Grootegast heeft gisteren te Groningen aan een draao gehangen. Het was in dit geval wel geen zijden draadje, maar gelukkig een stevige scheepskabel, waaraan de auto, waarin de heer Hoeksenr.a was ge zeten, bleef hangen, zodat deze niet onder water verdween. De heer Hoeksema wilde gister ochtend omstreeks elf uur weg rijden van de Noorderhaven Door tot nu toe onbekende oorzaak reed zijn wagen achteruit in plaats van vooruit. Hii stortte in de haven. De wagen kwam tot aan de helft in het water, omdat de voorwielen bleven hangen aan een scheeps kabel, die daar was gespannen voor een binnenschipper. De auto liep tot aan de helft vol water, maar de heer Hoeksema wist zijn koel bloedigheid te behouden en hield zich krampachtig aan 't stuur vast. Onmiddellijk werden de gemeente lijke geneeskundige dienst en da brandweer gealarmeerd Deze laat ste zag kans een zware kabel vast te maken aan de voorwielen van de auto en de wagen zo omboog te trekken. Halverwege kon het por tier worden geopend en de heer Hoeksema uit zijn benarde positie op een schip worden gebracht.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 3