Soldaten worden opgeroepen W.-Duitse herbewapening schept economische problemen YBERT Nog te vroeg voor een oordeel" Nederland levert schepen Mijnenveger ..Dokkum ging - aarzelend - te water Gillette r Grandioos besluit van Intern. Kerkmuziekcongres Successen der koren van Breda en Venlo UNIEKE BISSCHOPSWIJDING TE PARIJS KALYDON GLEED VAN STAPEL Gloeilampjes Tekort aan arbeiders en gevaren voor investeringen en inflatie Van mgr Villot, secretaris van Franse Episcopaat Suikerbietencampagne begonnen Jan Steen bracht 10.000 op AUTO DOOR TREIN GEGREPEN Amerikaanse gedelegeerde over Visjinski's voorstel Felle aanval op tankvaart-monopolie Al zoudt U de rijkste man van de tvereld zijn U kunt zich niet beter scheren dan met GilletteI WOENSDAG 13 OCTOBER 1954 PAGINA 5 ERHARD WIL LEGEROP- DRACHTEN VIA DE VRIJE MARKT PLAATSEN Defensiekosten Situatie van „over-emplo^ ment VOORKOM HEESHEID Haar verloren, al verloren! HET NIEUWE DUITSE UNIFORM kleur: olhfgroeh Frankfort (Duitsland) IJden In Dinteloord Paul Brandt veilde BURGEMEESTER VAN BARENDRECHT Geen strikt dirigistisch systeem Op onbewaakte ovewreg Een dode en een zwaar gewonde (Van onze correspondent) Dinsdagavond omstreeks half acht is op de onbewaakte overweg aan de Barak- kenstraat te Heer (L.) een personenauto gegrepen door een Belgische passagiers- trein. Van de twee inzittenden van de auto werd de 25-jarige ongehuwde St. uit Gronsveld op slag gedood, terwijl de 30- jarige gehuwde Z„ eveneens uit Grons veld, zwaar gewond in zorgwekkende toe stand naar het ziekenhuis te Maastricht werd overgebracht. T>' BURGEMEESTER PLEITTE VOOR ZIJN STAD Laat ze lopen! ZILVER VOOR MEVR. VAN WALSUM-QUISPEL Het Gillette precisie-scheerapparaat '32 2 Blauwe Gillette mesjes, kost met slechts Met Gillette scheert U zich perfect en snel. Gillette mesjes zijn de hardste en scherpste ooit geslepen. Daarom gaan ze ook langer mee. 'n goeie morgen begint met Gillette BLUE GILLETTE 75 cent per 5 Wiener Sanberknaben Venlona Resoluties van het congres Zelfzucht en afbraak Andere tijden Gewaardeerde burger 75 JAAR IN 'T KLOOSTER! Ook al is de inschakeling van West- duitsland in de Westerse defensie nog lang geen voldongen feit, tocli houdt men zich in de Bondsrepubliek reeds bezig met de problemen, die de eventuele her- bewapening mee zal brengen. Aangeno men, dat Duitsland tot de Nato zal wor den 'toegelaten, dat een oplossing wordt voor het Saarprobleem en dat een en ander ook de vereiste parlemen taire ratificatie zal verkrijgen, is te ver wachten, dat de eerste gevolgen van de herbewapening van W.-Duitsland en van de opheffing van de geallieerde controle op de productie in het voorjaar van 1955 merkbaar zullen worden. In Bonn ge looft men, dat tegen die tijd in verschil lende industrieën de investeringen reeds op gang zullen zijn gekomen m.n. in de electrotechnische industrie, die van staal-alliages, vliegtuigindustrie, vracht auto's en de optische industrie. Volgens leden van het Westduitse mi nisterie zou er met de opbouw van een Duits leger van 500.000 man in het eerste jaar een bedrag gemoeid zijn van 10 milliard en in het tweede jaar van f 20 milliard, terwijl de kosten om een derge lijk leger in stand te houden per jaar 7.5 milliard zouden bedragen. Het W.-Duitse ministerie van financiën is de opvatting toegedaan, dat Duitsland niet in staat is deze initiële kosten zelf te dragen. Men hoopt dan ook, dat de eerste uitrustingstukken door de V.S zullen worden geleverd, ten dele uit Amerikaanse voorraden, ten dele ais „off-shore" leveranties door de Britse industrie, bij wijze van een soort leen- en pachtregeling. Naar de Fin. Times meldt is in de be groting voor het komende belastingjaar voor defensiekosten een bedrag opgeno men van 7.5 milliard, gebaseerd op de veronderstelling, dat de bezettingskosten van 500 millioen per maand op 1 Juli zullen ophouden. Daarna moet dooi Duitsland nog 2.650 millioen in termij nen betaald worden, terwijl het nog niet vaststaat of daarna nog iets verschul digd zal zijn. De grootste problemen waar de West duitse industrie bjj de herbewapening mee te kampen zal hebben zijn: de inves teringen, het tekort aan arbeiders en het inflatiegevaar. Wat de investeringen betreft worden belangrijke resultaten verwacht van be trekkelijk kleine bedragen. Voor de pe riode 1955/'56 worden de volgende inves teringsbedragen genoemd in de verschil lende industrieën: radar 150 millioen optische industrie 100 millioen, jeeps 150 a 200 millioen. De uitgaven voor kernenergie zal naar raming 400 mil lioen moeten belopen, dit echter buiten de sfeer van bewapening. De herbouw van de vliegtuigindustrie zal waarschijnlijk het moeilijkste pro bleem vormen. Duitse deskundigen me nen daar acht jaar voor nodig te hebben, zelfs indien het vereiste aanvangskapi- taal van 1 a 2 milliard beschikbaar is. Het zal echter niet eenvoudig zijn het benodigde kapitaal bij elkaar te krijgen, ofschoon gevoelens van nationaal pres tige wel een handje zullen helpen. Aan vankelijk zal de industrie het dan ook wel kalmpjes aan moeten doen en zich eerst toeleggen op oefen vliegtuigen, lich te machines, onderdalen en helicopters; wat deze laatste betreft zouden de Duit se deskundigen enige verrassingen in petto hebben. In verband met de grote omvang van het leger en de periode van 18 maanden waarbinnen de conscriptie zal moeien plaats vinden vreest men in Duitsland een ernstig tekort aan geschooide arbei ders Deze vrees wordt nog versterkt door de verwachte ontwikkeling van de bevolking. Volgens officiële ramingen zal de bevolking van de leeftijdsklassen van 18 tot 65 jaar in 1955 toenemen met 348.000. in 1956 met 249.000, in 1957 met 83.000. Een geleidelijke afneming van de toeneming dus, welke in 1960 omslaat in een daling met 148.000, waarna weer een langzame verbetering verwacht wordt. De oplossing van het probleem ziet men in het inschakelen van Italiaanse ar beidskrachten. waaraan de Gewerk- schaftsbund uiteraard zijn goedkeuring zal moeten geven. De Westduitse economie nadert op het ogenblik de volledige werkgelegenheid. Er zijn momenteel nog ca 800.000 werk lozen, maar men zal moeten aannemen, dat velen hiervan niet tot de volwaardi ge arbeidskrachten gerekend kunnen worden. Wanneer eenmaal een leger van 500.000 man in het leven zal zijn geroe pen, zal er een situatie van over-em- ployment ontstaan. Ter bestrijding van het inflatiegevaar, dat onder dergelijke omstandigheden al tijd bijzonder groot is, zullen bepaalde bevoegdheden moeten worden verleend aan een inter-ministeriële instantie, wel ke, waarschijilijk onder leiding van de vice-kanselier Blüeher zal woiden a steld. «Minimi (Advertentie) door een regel matig gebruik van (Advertentie) Roos Is een teken dat Uw hoofdhuid verschilfert, Uw haar zal uitvallen Indien u niet zéér snel ingrijpt'. Want Uw onder voede hoofdhuid schilfert reeds en ver- hoornt. Daar moet U onmiddelijk Iets tegen doen. Wat? Dit is geen vraag meer sedert Silvikrin, de wetenschappelijke haarvoe- ding, is uitgevonden. Ga terstond Silvi krin gebruiken. Silvikrin heeft reeds talloze mensen over de gehele wereld uit komst gebracht. Silvikrin bevat n.l. de 14 natuurlijke opbouwstoffen voor de haargroei, zoals Tryptofaan, T-rosine, Cystine en de 11 overige uit de anlmo- groep. De wetenschap heeft vastgesteld, dat Silvikrin al deze opbouwstoffen in de juiste verhouding bevat. Helm van Amerikaahs model Geen Duitse knie laars maar korte rijglaars (Telef. van onze Parijse correspondent) De aartsbisschop van Parijs, kardinaal Feltin, bijgestaan door mgr Guerry, aarts bisschop van Kamerrijk en mgr de la Channonie, bisschop van Clermont, hee de secretaris van het Franse Episcop mgr Villot, gisteren in de Notre Dame v Parjjs tot bisschop gewijd MgrVjU Ik heb een uitvinding gedaan, zegt Hans Leistritz, waardoor het lawaai van motorrijwielen vrijwel wordt op geheven. Hij kreeg gelegenheid zijn uit vinding te demonstreren en hij mocht zijn geluiddemper bevestigen aan vier motorrijwielen van Frankforter politie mannen. De informatie langs rijdende motoren van het viertal veroorzaakten niet meer geluid dan het zachte gegons van een gloednieuwe super-de-luxe auto van het nieuwste model. Leistritz meent dat, wanneer zijn geluiddemper in serie wordt vervaardigd, de kosten er van ongeveer veertig mark zullen bedragen, Wellington (Nieuw-Zeeland) Verleden jaar redde de nu vijftien jarige Virgina Quinan het leven van een schoolvriendin, die dreigde in zee te verdrinken. De moeder van het geredde meisje heeft Virginia een wereldreis aangeboden. De moeder en het geredde meisje gaan voor de aardigheid mee en het plan bestaat om de hele wereld eens goed te bekijken, want voor de reis ia niet minder dan vijf jaar uitgetrqkken Begonnen wordt met een trip door de Verenigde Staten en Canada. als hulpbisschop aan het Pa'rD taris diocees wordt toegevoegd, bluft seer r van het Franse Episcopaat en van oe Franse bisschopsconferentie. Eenzc r grote figuur wordt door deze wijding aan het Episcopaat toegevoegd en de wijdings plechtigheid was een treffend bewtfs van de uitzonderlijk belangrijke plaats, welke mgr Villot reeds in het bestuur van de Kerk in Frankrijk heeft ingenomen. Het feit heeft zich in Frankrijk nog niet voorgedaan dat bij een bisschopswijding zes kardinalen, de Pauselijke nuntius, tachtig aartsbisschoppen en bisschoppen- tal van gemijterde abten en superieuren- generaal van congregaties en driehonderd prelaten, apostolische protonotarii en prefecten aanwezig waren. Slechts ziekte en ouderdom hadden de enkele overige bisschoppen belet naar Parijs te komen. Even omvangrijk was de vertegenwoor diging der burgerlijke maatschappij. De president van de republiek was vertegen woordigd door zijn secretaris-generaal, de heer Merveilleux de Vignauy, de minister president. de heer Mendès-France. werd vertegenwoordigd door zijn eerste kabi netschef, de heer Boris, terwijl van de ministers aanwezig waren de heren Mu- terrand, Temple, Anjoulat, Monteil en Buron en alle te Parijs aanwezige staats secretarissen. Voorts tal van oud-premiers oud-ministers en Kamerleden, de presi denten van tal van katholieke landelijke organisaties en een groot aantal persoon lijkheden uit de wereld van kunst en let teren. Een deel van de toegestroomde ge lovigen kon wegens plaatsgebrek geen toegang tot de kathedraal krijgen. De wijdingsplechtigheid, waaraan de grootste luister werd bijgezet had plaats in het transept op een verhoogd platform waarop de zetels van kardinaal Feltin en zijn beide assistenten waren opgesteld- terwijl het altaar van de wijdeling zich bij de eerste pilaar bevond, naast de troon van vijf kardinalen, tegenover die van de nuntius. Bij de ingangen der zijbeuken vormde de schare van bisschoppen een krans van purper. Vóór de plechtigheid waren de schoon ste paramenten uit de schatkamer van de Notre Dame te voorschijn gehaald, terwij: door de wijdeling de kostbare kelk werd gebruikt, welke de Franse jeugd aan wij len kardinaal Verdier schonk, bij diens verheffing tot bisschop. Bij zijn dood heeft de kardinaal deze kelk nagelaten aan de Compagnie van St Sulpice, die gemeend heeft de kelk thans als een bijzondere hul de aan mgr Villot te moeten aanbieden. De kromstaf van mgr Villot is gemaakt van eikenhout, afkomstig uit zijn geboor testreek Auvergne en draagt in de krom ming de antieke ivoren adelaar van de beroemde abt Segur van de koninklijke basiliek van St Denis, de bouwer van de Notre Dame van Parijs Mgr Villot heeft gewild, dat de massa van gelovigen, die de kathedraal geheel vulde, de liturgische plechtigheden nauw keurig kon volgen. Mgr Cordier gaf daar om een verklaring en een vertaling van de teksten, terwijl de gezangen in het Gre goriaans werden uitgevoerd. De plechtig heid, die drie uur duurde, werd dan ook door de talrijke aanwezigen met zichtbare bewogenheid en grote aandacht gevolgd. De buitengewone luister, welke aan deze bisschopswijding is gegeven, is in het bij zonder een daad van erkenning geworden door het ganse Episcopaat aan mgr Villot gegeven, voor diens ontzaglijke arbeid, verricht in de hoogste colleges van het kerkelijk bestuur van Frankrijk. Immens het is de taak van mgr Villot geweest, de vergaderingen van het Franse Episco paat voor te bereiden, waarin de belang rijke bestuursbeslissingen worden geno men. En sinds de halfjaarlijkse bijeen- komsten van kardinalen en aartsbisschop pen ook gesplitst zijn in bijeenkomsten van Episcopale commissies is mgr Villot belast met het secretariaat van al deze commissies. Als bisschop zal mgr Villot deze arbeid voortzetten. Zo maar opeens was ^die ^mededeling in nen. -■O maar versche- het plaatselijke weekblaadje versche nen, behelzende dat op die en ie tum des voormiddags om enning" Plaatselijke commissie voor toekenning van premiën en onderhoudsbijdragen vanwege de gemeente de jaarlijkse sue- renkeuring zou doen houden". En 10Pe" dat die stierenhouders deden naar hel gemeentehuis en de bestuursleden van de plaatselijke commissie om inlichtin gen. Die bestuursleden zélf stonden ook al preplex. Hoe kon de gemeente nu zo maar een stierenkeuring doen houden zonder daar de plaatselijke commissie voor toekenning van premiën en on derhoudsbijdragen in te kennen? Onge hoord! Enfin, verbolgenheid hier en daar gemompel over het negeren van ®ezagsverhoudingen, over diskwalifa- satie van „de plaatselijke comm^ Fen doro in onrust.... Tot men de be trokken gemeente-ambtenaar (figuur lik) btf de kraag grÜPt en men hem rijn al te eigenmachtig optreden ver- w U Ook hij zet echter grote ogen op. Tstlerenkeuring?" „Ja, maar .n ons plaatselijk blad!" Toen kwam de aap uit de mouw, want secret?.n®"®Tlp ren kunnen doorgaans wèl g - Dat plaatselijke weekblaadje had in jn rubriek „Bloemlezing uit dit blad voor 40 jaar" ook een stierenkeuring ge memoreerd op een Maandag in Octo ber t«a iM 18U Pf campagne aan de Coöperatieve sui kerfabriek Dinteloord is Maandagmorgen om 6 uur begonnen. Dat is dit jaar wel erg laat. Door het slechte weer vooral was de aanvoer gestagneerd. De bedrijven te Roo sendaal en Zevenbergen van de V C S fabrieken draaiden al eerder. Het is voor gekomen, dat bieten van Dinteloord naai Zevenbergen werden vervoerd, om de fabriek daar aan de gang te kunnen houden. t Te Dintelsas heerst grote drukte bij de bieten aangevoerd per schip en ook per wagen Veel schepen liggen gereed om te 'ossen' De voorraad bieten moet te Din teloord constant groot zijn, omdat de fabriek werkt met een zeer grote capa citeit Vele mensen vinden werk bij het rooien, vervoeren en verwerken van de bieten. De lonen liggen dit jaar_hoog. Te Dintelasas heerst grote drukte bij de sluizen. Vroeger, toen zelfs vissers bieten vervoerden, was het aantal schepen geschut moest worden groter dan tegen woordig. Nu wordt met grotere schepen gevaren. Doch het aantal kilogrammen bieten is veel groter dan vroeger- Voor de fabriek te Dinteloord varen ruim 100 sche pen met een capaciteit van 30.000 ton. voor Zevenbergen varen ruim 40 schepen en voor Roosendaal 25. De bieten komen uit West-Brabant, de Zeeuwse en Zuidhol landse eilanden, Oost-Brabant en Lim burg. Ook komen er uit de Haarlemmer meer, Wieringermeer en Groningen. Het belangrijkste werk uit de collectie ...Kunst en Antiek" van de heer H, W Kölling. die gisteren door Paul Brandt op het buiten „Hofstetten" te Ellecom is ge veild, was een schilderij van Jan Steen. Het doek heeft een afmeting van ongeveer 34 bij 27'/2 cm. Het stelt enkele „tric-trac"- spelers voor. Het werkje bracht 10.000 op, na voor 8.000 te zijn ingezet. Het schilderij van Jan Steen stamt uit de bekende veilingcollectie van J. Vliet te Amsterdam in 1774 en A. Leers te Rotter dam in 1767 en is voorzien van certificaten van dr W. Bode en prof. W. Martin. Andere verkochte werken van bekende Hollandse meesters waren: een stilleven van Abraham van Beyeren 9.000), een eendenfamilie van Melchior d'Hontecoeter (ƒ8.000), een stilleven van Willem Claes Heda (ƒ7 800), een heuvellandschap van Jodocuns de Momper en Jan Breughel 5.000). Verder werken van o.a. Nico Berchem, David Teniers de Jonge, Wou werman en Aert van der Neer. Voorts werd een belangrijke partij Chi nees porcelein. waaronder kapitale scho tels van 500 tot f 700 geveild. Met ingang van 1 November is benoemd tot burgemeester van de gemeente Baren- drecht rar H. H. Douma, met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als burge meester van Andijk. De heer Douma is lid van de A.R. Partij. Tussen de Westduitse minister van economische zaken, prof. dr. L. Erhard, en de gemachtigde voor de veiligheid, Th. Blank, zijn de eerste schermutselin gen begonnen over de vraag, wie verant woordelijk zal zijn voor de ontwikkeling van de productie van wapens en uitrus ting voor een nieuw Duits leger. Prof. Erhard is kennelijk bezorgd, dat zijn systeem van vrije economie in het on gerede zou kunnen geraken, wanneer de militaire heren van het bureau-Blank naar eigen goeddunken hun bestellingen over de industrie zouden kunnen gaan verdelen. Prof. Erhard heeft verklaard, dat de bewapeningseconomie geen op zichzelf staand geheel zal mogen vormen en dat zij harmonisch dient te worden inge schakeld in het bedrijfsleven. Het groot ste deel der bestellingen voor het leger zou volgens Erhard langs de normale weg der vrije markt geplaatst kunnen worden. Prijsvoorschriften kunnen vol gens Erhard alleen worden geaccepteerd, waar het de zuivere wapenproductie be treft, waarvoor nu eenmaal geen norma le markt bestaat. Met deze opvatting heeft Erhard zich gekeerd tegen aan het bureau-Blank toegeschreven plannen om een strikt di rigistisch systeem voor de leger-opdrach- ten in te voeren. De militaire experts van het bureau zouden dit nodig achten om de eenvormigheid der productie te verzekeren, de omvang der bestellingen zoveel mogelijk geheim te houden en vertragingen in de aflevering te voor komen. In verband daarmee is ook reeds over de aanstelling van een „gemachtig de voor bewapening" gesproken. Het daartegen gerichte verzet van mi nister Erhard vindt, naar wordt aange nomen, steun bij de grote meerderheid van de Bondsdag. De economische com missie van de Bondsdag heeft zich reeds tegen het ingrijpen van de Staat ten be hoeve van een versnelde productie militaire uitrusting uitgesproken. Verder heeft de wetenschappelijke ad viesraad van het ministerie van econo mische zaken zich ervoor uitgesproken, dat de uitschrijving der bestellingen voor het leger geheel en al in civiele handen zal blijven. Daarbij moest vol gens de raad voldoende speelruimte wor den gelaten om een verdeling van de orders over de vrije markt, met volledig behoud van de concurrentie, mogelijk te maken. Er zou volgens de raad geen be vordering van de ingeschakelde bedrij ven mogen voorkomen, ook niet door credieten, prioriteiten of toewijzing van arbeidskrachten. Slechts bij opdrachten waarvan de winstmogelijkheden voor de bedrijven bij voorbaat twijfelachtig zou den zijn, zouden door de Staat garanties gegeven mogen worden. Het Dusseldorpse „Handelsblatt heeft critiek op het ministerie van economi sche zaken geoefend, omdat men daar sedert de ondertekening van de E.D.G, twee en een half jaar zou hebben laten verstrijken zonder zich ernstig voor te bereiden op de noodzaak van productie van wapens en militaire uitrusting. Daar door is volgens het blad het gevaar gro ter geworden, dat de militairen zelf kans zullen zien een stuk van hun dirigisme in het economische leven over te heve len. Het blad pleit voor een zo sterk mo gelijke invloed van het ministerie van economische zaken. Overigens waar schuwt het tegen een overschatting van de omvang van de militaire productie die toch altijd slechts een fractie zal blijven van de gehele productie. Op bovengenoemd tijdstip kwam de Belgische trein uit Maastricht in de rich ting Eysden gereden, terwijl de auto uit de richting Heugem kwam, met de be doeling de onbewaakte overweg aan de Barakkenstraat over te steken. Na de botsing werd de auto ongeveer 150 meter door de trein meegesleurd. Geestelijke en geneeskundige hulp waren zeer spoedig aanwezig. Door de aanmerkelijke treinvertraging, die het treinverkeer door dit ongeluk op liep, was het nodig een extra-trein uit Maastricht te zenden tot aan de plaats van de botsing; hier konden de reizigers opnieuw instappen. De officier van jus titie te Maastricht, mr Nuys, was even eens ter plaatse om een onderzoek naar de oorzaak van de botsing in te stellen. Gisteren is de Amerikaanse afgevaar digde, James Wadsworth, in de politieke commissie van de V.N.-Assembleé over de Russische ontwapeningsplannen aan het woord gekomen. Het laatste Russische ontwapeningsvoorstel, zo zeide hij, „schijnt een weg voor verdere discussie" te openen. Maar bepaalde punten in het voorstel moeten nog worden verduidelijkt en nader uitgewerkt. Wadswork verklaarde, dat zijn regering de FransBritse voorstellen, die te Lon den waren ingediend, steunde. De Ameri kaanse positie is duidelijk, aldus Wads worth. De Verenigde Staten willen geen atoom wapens of andere wapens gebruiken, be halve ter verdediging bij agressie. Zij verlangen vurig naar ontwapening, mits iedereen ontwapent en mits men die alge mene ontwapening werkelijk kan contro leren. Het is nog te vroeg om te zeggen of de Sovjet-Unie dit ook wil. Visjinski ontkende in zijn antwoord aan Wadsworth ooit gezegd te hebben, dal Rusland niet langer aandringt op een ver mindering van een derde dei bewapening en strijdkrachten. De Russische houding dienaangaande zou in de toekomst vol komen duidelijk worden gemaakt. Hij protesteerde tegen de bewering van de Amerikaanse vertegenwoordiger, dat Rusland had getracht het Westen te ont wapenen zonder zijn eigen groep te ont wapenen. Dr Victor Belaunde van Peru vroeg hierop de Russische vertegenwoordiger of bij een conflict tussen het controlerend orgaan en een land over beweerde, schen dingen, het geschil wettelijk of politiek opgelost moest worden. Een oplossing door de Veiligheidsraad, meende hij. zou zuiver politiek zijn en niet geschikt we gens de werking van het veto-recht. Visjinski zei, dat de Veiligheidsraad niet enkel als een politiek orgaan bestempeld kan worden. Het Russische recht had als grondstelling, dat recht een vorm van politiek was. Een veto zou nooit kunnen worden toegepast op het werk van het controle-orgaan, maar indien de Veilig heidsraad een zaak moest behandelen, die betrekking had op dit orgaan, dan zouden de voorzieningen van het Handvest wor den toegepast. Hij voegde hieraan toe, dat artikel 27 lid 3 van het Handvest bepaalt, dat een land, dat partij is bij een geschil, zich van stemming zal onthouden Dij kwesties, die de vreedzame regeling van geschillen meebrengen. Het debat werd daarop verdaagd tot hedenmiddag. ((Van onze speciale verslaggever) „Ja", zei de burgemeester van Dok kum in „Het Blaasje", de grote, op een restaurant lijkende cantine van de werf Wilton-Fijenoord te Schiedam, dat de eerste mü nen veger van een reeks van 32 thans te water gelaten is en naar irnjn stad genoemd is, schept voor H. M.'s re gering verplichtingen. Ik voel er toch niet veel voor, dat vandaag of morgen in de krant een mededeling verschijnt, zoals er onlangs een in de krant stond, name lijk, dat de mijnenveger „Brielle" een be zoek zon brengen aan de stad, waar hij naar genoemd werd. Hiertoe had het schip ligplaats genomen teHellevoetsluis!" Het betoog van de heer Van Tuinen kwam hierop neer, dat, nu de „Dokkum" straks in de vaart zal komen, het nodig zal zijn, dat het Dokkumer Diep, eens ver zand, zal moeten worden uitgediept, op dat de „Dokkum" er met ere ontvangen zal kunnen worden, terwijl Dokkum, do oude zeehaven, dan tevens uit zijn isole ment zal worden bevrijd. Dokkums burgemeester stond daar gis te .amiddag onvervaard tussen Neder landse hoofdofficieren van de marine, mitsgaders een vice-admiraal en een rear- admiral van de Amerikaanse marine. Hij had zich in zijn indrukwekkende ambts- kledij gestoken, met steek op en degen op zijde. Maar dit was het toch niet, dat hem de moed gaf, in dit illustere gezelschap voor zijn stad te pleiten. Het was zijn warm kloppend burgemeestershart Hij hield daar aan de Maas, staande tegenover de silhouetten van tal van grote zeekastelen, waaronder de in aan bouw zijnde nieuwe walvisvaarder, een rede vol humor, welke door zijn honder den toehoorders met een genoeglijke glimlach werd aangehoord. Amsterdam, Rotterdam en Dokkum in één adem noemend, vanwege de roep van havenstad, gaf hij als zijn mening te ken nen, dat er toch een tragisch aspect zat aan de mijnenveger „Dokkum", nl. het in de aanvang aangehaalde feit, dat het schip nooit een bezoek aan Dokkum zal kunnen brengen. Dat het schip niet on middellijk van de helling gleed, schreef hij toe aan wat men Friese koppigheid noemt. De toekomstige commandant zal er goed aan doen, met de aard van zijn met een Friese naam gedoopte oorlogs bodem rekening te houden De fles champagne beschreef een sier lijke boog door de lucht, maar raakte de scheepswand van de nieuwe kunstmij- nenveger „Dokkum" 'et. „Halen", klonk het. Snel werd het touw, waaraan de fles slingerde, opgehaald en toen het voor de tweede maal gevierd werd, spatte het edele vocht tegen de stalen platen. Me vrouw Van TuinenSijtsma, echtgenote van de burgemeester van Dokkum, drukte daarna op de electrische knop, om het schip te water te doen gaan. Maar het bleef Fries-stijfhoofdig liggen, onbeweeg lijk. Minuten van spanning volgden. Alom werd koortsachtig gewerkt, om het schip los te maken. Toen klonk het commando van één der directeuren van de werf Wilton- Fjjenoord: Iaat ze lopen! En op het dek van de „Dokkum" begonnen de daarop aanwezige arbeiders en technici een soort stampede van de ene reling naar de andere. Er werden vrijwilligers op geroepen onder de werklieden, die zo« als steeds, de tewaterlating gadesloegen. Ze sprongen bereidwillig aan boord. En met „vereende voeten" werd dusdanig gewerkt, dat de „Dokkum" allengs be gon te trillen. Spoedig daarop kwam er beweging in en gleed de nieuwe oor logsbodem statig het water in. De harmonie van Wilton-Fijenoord speelde een nog statiger Wilhelmus. De aanwezige officieren en adelborsten van de marine salueerden, de burgers namen de hoed af en glimlachten vergenoegd. De eerste van de 32 mijnenvegers, waarmede de Koninklijke Marine verrijkt zal wor den, dreef stoer in zijn element rond, op een zonverlichte Maas. Gisterenmiddag klokke half vijf hakte de echtgenote van Rotterdams burgemees ter, mevrouw J. M. van Walsum-Quispel, met een zilveren bijltje op een koord. Een in bloemen gewikkelde fles champagne sloeg kapot op de machtige voorsteven van het turbine-tankschip Kalydon en geruis loos zette zich de zware scheepsromp in beweging. Daar gleed dan de nieuwe san- winst van de Kon. Shellgroep van de hel ling van de Rotterdamsche Droogdok Mij en de Maas ontving het schip met geloei en gejuich. Na deze gebeurtenis verenigden de aan wezigen zich in het R.D.M.-gebouw voor Dispenser me» 10 mesjes f. 1.50. Zonder extra kos ten kunt U nu Blauwe Gillette mesjes krijgen in de ideale Dispenser-ver pakking. Eén drnk met de duim en een nieuw mesje ligt in Uw apparaat! WENEN, 10 October. Het was klokslag acht uur toen de dagen te voren uitverkochte zaal van het Wiener Musikverein onder luide toejuichingen de even sympathieke als actieve kerkvorst kardinaal Innitzer verwelkomde bij zijn binnentreden met talloze autoriteiten van heinde en verre. In deze om zijn acoustisch vermogen en rijke muzikale traditie wijd vermaarde concertzaal demonstreerde zich pp het Konzert der Nationen een eenheid in veelheid van liturgische zangbeoefe- mng beter gezegd: van religieus muzi kale beleving zoals men zelden in enkele uren tlids zal hebben meegemaakt. Het was in feite een wapenschouw van elitetroepen der kerkmuziekwereid, waar aan koren uit Essen, Savona (It.), Mar burg, Sankt-Gallen, Genève, Sitten (Zw.), Alicante, benevens de Wiener Sanger- knaben en ons „Venlona" en het Breda's Sacramentskoor deelnamen. Met uitzondering van een Zwitsers koor dst gekomen scheen om meer folkloristische dan kerkelijk-muzikale eigenschappen zowel in klederdracht als In repertoire tentoon te spreiden, gaf ieder koor een belangrijke bijdrage betreffende de reli gieus muzikale beleving in eigen land- ströfik Het krachtiger naar vernieuwing stre vend vormbewustzijn der Germaanse lan den stond hier tegenover de meei traditio nele zang der Zuiderlingen. In deze aera was plaats voor de meest tegengestelde uitingen: zo voerde de Choralschola uit Genève op voorbeeldige wijze enkele Gregoriaanse zangen zonder begeleiding uit, terwijl het Johannes Damascenus- Chor uit Essen eveneens -a capella-ge- zongen muziek der Oosterse ritus liet horen en hiermede nogmaals even een doorkijk gaf op de Byzantijnse wereld. Schier weergaloze alt- en sopraanstem- men verhelderden als diep azuur de klanksfeer van klassiek-Spaanse poly- phonie van de Scuola Polifonlca uit Savona o.l.v. prof. Astilo Acquarone De 16 signoritas verschenen in even onbe rispelijk als stijlvol wit avondkleed ten tonele t.g.v. de signores in zwart livrei. Hun eeuwenoude traditie getrouw ver schenen de Wiener S£ngerknaben op dit publiek forum met eigen muziek en eigen zangstijl. Ditmaal waren het twee a ca- pella werken van de in Wenen geadoreer de A. Bruckner Sinds kort moet de lei ding vernieuwd zijn geworden, want een Jongeman van nauwelijks 20 jaar leidde dit wereldvermaard koor. Hij deed dit zó doeltreffend, zo rustig zelfverzekerd en beheerst, dat een schier ongeëvenaarde zuiverheid in reine drieklanken triumfe- rend hiervan het resultaat was. Het zou onbillijk zijn deze vakmatige scholing af te wegen tegen een kerkkoor als uit Breda, dat o.l.v. Louis Toebosch een vijftal werkjes liet horen. Zij deden het zoals men dat van Toebosch gewend is; stijlvol, effectloos en gedegen. Hun op treden werd bijzonder geapprecieerd. Het optreden van het Kon. Mannenkoor „Venlona" was eveneens gelukkig te noe men, wijl men als enige mannenkoor op deze avond gelegenheid gaf te tonen, dat ook deze vorm in de kerk z'n bestaans rechten heeft. Ik persoonlijk kan slechts dit koor dank weten voor de wijze waarop zij de Litaniae Lauretanae o.l.v. Jos. Vranken tot klin ken hebben gebracht. Ook deze slotdag van het congres werd voor de Venlonaren een groot succes On danks de omstandigheid, dat rond hon derd en twintig koren in de kerken van Wenen concerteerden of liturgische zang beoefenden, naar gelang Missen mét of zonder orkest werden uitgevoerd, waren toch een duizendtal muziekliefhebbers, onder wie leden der Nederl. kolonie in Oostenrijk, naar de weidse ruimten der Votiv-Kirche getogen om de Missa in die festo van Diepenbrock en het Te Deum van Jaap Vranken, met stijlvolle en door leefde tenor-soli van Gerard Honig, bij te wonen. De Votiv-Kirche die bijna een letterlijke copy schijnt der Sainte Clotilda te Parijs (de kerk waarmede de naam van César Franck is vergroeid) bezit eveneens een orgel, dat in vele opzichten geïnspi reerd is op het Cavaillé-Call orgel van de Parijse basiliek. Dit is het timbre, dat Diepenbrock in deze Missa verlangde en zodoende werd mede door de verrukke lijke klankwerking in deze kathedraal achtige ruimte de uitvoering van onze grote landgenoot-baanbreker voor nieuwe wegen der kerkmuziek, schier ideaal. Het Te Deum van Vranken openbaarde een nieuwe étappe op de hier te lande ver voortgeschreden weg tot verjonging onzer kerkmuziek. Men zal mij vergeven, dat ik tot besluit onze nationale hymne, het Wilhelmus, met zulk een majestueus instrument onder handen, liet trillen.... MARIUS MONNIKENDAM. De resoluties van het congres voor Kerkmuziek, met welke definitieve for mulering de voorzitter, mgr Angles uit Rome is belast, zal na overleg met een commissie van musicologen en practici worden voorgelegd aan de H. Congregatie der riten te Rome. In de toekomst zal, zo mogelijk, iedere drie jaren een internatio naal congres voor kerkmuziek worden ge houden. Als plaatsen van samenkomst zijn voorgesteld Parijs, Barcelona en Keulen. De beslissing hierover valt later. Op de laatste congresdag werd de tekst besproken van de besluiten die aan de Congregatie der riten zullen worden voor gelegd. Een resolutie richtte zich tegen het gebruik van de moedertaal bij Grego riaanse koralen. Een andere resolutie eist een keuring van alle nieuwe composities van kerkmuziek op artistieke kwaliteit en op geschiktheid voor liturgische plechtig, heden, inzonderheid de Hoogmis. Bijzon der werd er voorts op gewezen, dat het orgel in zijn wezen het instrument is voor kerkelijke diensten. Men dient er dan ook zorg voor te dragen, dat met de ontwikke ling ervan rekening dient te worden ge houden met de functie in de kerk. Met dit voor ogen wordt een nauwe samen werking aanbevolen tussen de commissie voor kerkmuziek en die voor de liturgie. Levendige discussies ontlokte tenslotte het voorstel om de uitvoering van hoog staande geestelijke muziek ook buiten de kerkdiensten in de kerk toe te «taan. het gebruiken van de erewijn en ir K. v. d. Pols sprak hier namens de directie van de werf enige dankwoorden tot mevrouw Van Walsum. Als aandenken bood hij haar het zilveren bijltje en een zilveren rook stel aan. De heer v. d. Pols dankte ook de opdrachtgeefster en haar staf en de offi ciële en semi-officiële instanties voor hun medewerking. De heer ir H. Bloqcngarten. die de di rectie van de Kon. Shell-groep vertegen woordigde, maakte van deze gelegenheid gebruik om een felle aanval te richten op een monopolie-vorming in de tankvaart. In deze stad zo verbonden met het zee transport, wilde hij de aandacht vestigen op een overeenkomst, die werd afgesloten tussen een vrije tankreder en de regering van een van de staten van het Nabije Oosten. Dqze overeenkomst heeft de strek king, dat in de toekomst een voortdurend groter wordend deel van de olieproductie van die staat uitsluitend door die éne tankreder mag worden verscheept; dit zou dus uiteindelijk neerkomen op een volle dig monopolie. Zulke monopolies zijn in het verleden nimmer tot voordeel van de gemeenschap geweest en in het onderhavige geval is het ook niet in te xien, dat de betrokken staat, die de olie uitvoert, op den duur bü deze overeenkomst gebaat zal zijn. Landen, die olie exporteren, moeten concurreren met andere olieproducerende landen. Staten hebben evenzeer als maat schappijen nu eenmaal rekening te houden met hun afnemers en die afnemers zijn vrij om zich tot andere exporterende lander, te wenden, waar men voorwaarden aantreft, waarop men wel kopen wil. Dit is één van de, gelukkig zeldzame gevallen, waarin concentratie van macht in zelfzuchtige en destructieve haqden aan „free enterprise" een ernstige slag heeft toegebracht. De gevolgen kunnen vér strekkend zijn, want een actie van deze soort zal. indien niet doelmatig bestreden, nooit beperkt blijven tot één bepaald land of tot één bepaald product. Er is over de gehele wereld een storm van protest opgegaan tegen deze handel wijze en ook de Nederlandsche Reeders- vereeniging heeft zich twee maanden ge leden duidelijk in dezen uitgesproken. Met nadruk voegde spr. daar zijn stem bij. In een ander deel van zijn toespraak herinnerde de heer Bloemgarten aan de tijden, toen Rotterdam wat huiverig stond tegenover olie-opslag. Zo was er in 1862 een „Waarschuwing" tot de bevolking ge richt door B. en W. om vooral voorzichtig te zijn met de aangevoerde „van uit Ame rika afkomstige petroleum ook wel aard-, steen- of rotsolie genaamd". „Zelfs enige tientallen jaren later rond de eeuwwisseling dus toen de „Koninklijk" te kennen gaf opslagtanks voor 8.000 ton aan de Sluisjesdijk te willen oprichten, toen nog was de angst bij de stedelijke autoriteiten terdege aanwezig. Men sprak met ons over een opslag van zegge „80 ton" olie en pas na veel onder handelen was men bereid zulke grote hoe veelheden als 8.000 ton brandgevaarlijke lampolie binnen de stedelijke grenzen te aanvaarden. En dan te denken dat heden ten dage de opslagcapaciteit te Pernis on geveer 2 millioen ton bedraagt", aldus de heer Bloemgarten, die de mede aanwezige burgemeester mr Van Walsum een copie van de „Waarschuwing" van 1862 overhan digde en aan mevr. Van Walsum het in een boekje verwerkte exemplaar van de schelp, waarnaar het nieuwe schip is ge noemd. overhandigde. Burgemeester Van Walsum hield hierop een rede, waarin hij wees op de banden tussen Rotterdam en „de olie". Hij zeide, dat binnenkort een nieuw uitbreidings plan-Hoogvliet de satellietstad, waarin vele B.P.M.-ers gehuisvest zijn in de raad zal komen en hij prees zich gelukkig onder de prominente burgers van Rotter dam de heer ir Ernste. directeur van de B.P.M.-Pernis, te mogen tellen. Hij hoopte dat „de Bataafse" bij alle plezieren die zij Rotterdam doet, er dit ene nog zal bijvoe gen; dat de heer Ernste niet gauw zal wor den overgeplaatst. Op Zondag 31 October a.s. Zal de eerw. broeder Cornelis (de Wit) in het Instituut St Louis te Oudenbosch zijn 75-jarig kloosterfeest vieren.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 5