pT Pe<n£nde. dossers De veiligste straatverlichting bij regen Lijnverlichting, vinding van Haags ingenieur Franse radicalen scharen zich achter Mendès-France Onveranderd Duits standpunt inzake Rijnvaart HET „SNOEKEN" IS IN DE MODE...! Cacaomarkt op lager niveau Gloeilampjes Maar wordt er ook gevangen? VAN SPLIT Vvf-i I, "^"Vyi f Twee zakenpanelen uitgebrand Ook socialisten binnenkort in de regering Souvereiniteit oeverstaten in binnenlands verkeer Kabeltouw en staal draad Yi ZATERDAG 16 OCTOBER 1954 Gevaarlijke weerkaatsing In Dirksland Bejaard man ternauwernood gered Kosten vallen mea BUSBOTSING BIJ BREUKEIEN BERECHT KATH, MIDDENSTAND IN BISDOM HAARLEM Zes studie-clubs Tokio I Het tuig De rol COMMANDO-OVER- DRACHTEN IN NIJMEGEN Luit.-kol. A. J. Dalliuyzen herdacht MEN HOUDT REKENING MET VERDERE DALING PAGINA 12 ;«ksBa„ OMMB» De draait Johns; de ori Jeann ven. Jeai looft veefol met z zijn o onder gekoc In wood met c en ee uit A Bart Fram is. Het begin Rec stad lings ben kieze groet men de E echtc gend waai niet en n aanh Wert spoo gebr Fran In ling Lute hem Jin zeer Hij hem Fi tie i gen geei Ji als ten wil haa is I en Fra pisl Jin- Dai ran J: gre her ger var op zijr rec bio Ku en nis da vr he Ji; (Van onze Haagse redactie) Het ziet er naar uit, dat het vraagstuk van de wegverlicliting bij nat weer is opgelost. Dat is van niet geringe betekenis voor de verkeersveilig- j beid, welke ernstig bedreigd wordt door natte geasfalteerde snelwegen, die bet licht van auto's en straatlantaarns bijna als een spiegel terugkaatsen, j waardoor de automobilist yaak met zijn neus op de voorruit gedrukt slechts datgene ziet, wat zich toevallig recht onder een lantaarn of in dc smalle spiegelingsbanen van de autolampen bevindt. De lijnverlichting; uitgevonden door ir J. Boiten van het Gemeentelijk Electrisch Bedrijf te Den Haag, is de eerste straatverlichting, welke tegen de natte weg is op gewassen. Zij bestaat uit in eikaars verlengde geplaatste fluorescentiebui zen, welke in lichte armaturen over de gehele breedte van de weg worden opgehangen tussen twee masten. Een Nederlandse primeur, waarvoor ook in het buitenland grote belangstelling bestaat, getuige het feit, dat1 reeds vele verlichtingsdeskundigen van over de grenzen zijn of aange kondigd hebben te komen kijken op Rijksweg nummer 1 Amsterdam- Muideh-Hilversum-Baarn waar de Rijkswaterstaat een proefvak beeft voorzien van ir Boitens lijnverlichting. Rijksweg no. 1 is echter niet de enige practische toepassing. Ir Boiten is Hage- maar en in die stad is hij met zijn experi menten begonnen. Sinds November 1951 verheugt een deel van de Laan van Meer- dervoort zich in het bezit van een lijn verlichting en ook de bewoners van de Elandstraat zijp er al lang mee vertrouwd Trouwens er iijn wel meer straten in da Residentie aan te wijzen, waar zo'n ver lichting is aangebracht. En ook de Lange Kerkdam te Wassenaar kan ervan mee praten. Waarom is de „gewone" wegverlichting niet opgewassen tegen natte wegen? Om dat het straatoppervlak de lichtstralen weerkaatst, waardoor de automobilist slechts smalle lichtstrepen ziet. Alles wat tussen die strepen komt kan hij niet op merken. Bovendienzijn eigen verlich ting moet afgeschermd zijn tot maximaal 60 a 70 meter, omdat anders de tegenlig ger verblind zou worden. Maar voor de straatlantaarns, die hem een overzicht moeten geven van wat verder op de weg voorvalt, geldt hetzelfde weerkaatsings effect als voor zijn eigen lampen. Met het gevolg, dat hij practisch geen weet heeft wat op een afstand van 100 meter voor hem gebeurt. Hetgeen, zoals men zal be grijpen, bij snelverkeer uiterst gevaar lijk ts. De natuurkunde weet dit alles glashel der te verklaren. De lichtstroken, die men bij perfecte weerkaatsing een spiegel kan waarnemen, hebben maximaal de breedte als de grootste waargenomen breedtemaat van het lichtpunt, waarvan zij afkomstig zijn. Bij de natte weg is dat iets breder, omdat deze door oneffenhe den natuurlijk minder terugkaatst dan een spiegel. De oplossing van ir Boiten is nu eigenlijk het ei van Columbus. Want hij maakt van deze omstandigheid juist ge bruik om de weg bij nat weer perfect te kunnen verlichten. Zijn lichtbron immers beslaat de volle breedte van de weg. Wan neer men verschillende van zulke licht bronnen achter elkaar aanbrengt, werkt het wegdek als een verlichte achtergrond, waartegen men alles, wat zich op straat bevindt zelfs de kleinste voorwerpen scherp kan waarnemen. Tengevolge van een uitslaande brand zijn vannacht twee „akenpanden aan de Stationsweg te Dirksland in de as gelegd. De brand, die ontstond in eei. patates- frites-zaak, werd omstreeks half twaalf door enkele voorbijgangers ontdekt en nam direct ernstige vormen aan. Met grote moeite werd een bejaarde man, die de achterzijde van het huis bewoonde uit de vlammenzee gered. De bewoners van een naastgelegen zaak in modeartikelen, konden nog juist op tijd uit hun slaap worden gewekt, alvorens het vuur op deze woning oversloeg Ook andere belen dende percelen verkeerden in gevaar en werden ontruimd. De dorpelingen werden gewekt door een vrij hevige ontploffing, kort na het ontstaan van de brand. Be halve de plaatselijke brandweer werden ook de korpsen uit de omliggende ge meenten gealarmeerd. Omstreeks één uur was men de brand meester. Over de oor zaak en de omvang van de schade is nog niets bekend. Wil men met enkel lijnverlichting vol staan, zo vertelde ir Boiten ons, dan moe ten de buizen op honderd meter afstand van elkaar worden opgesteld. Zij zijn dan ook in staat de weg bij goed weer vol doende te verlichten. Heeft men reeds 'n „traditionele" verlichting aangebracht of wil men persé een combinatie van beide dan kan men volstaan met de buizen op 300 meter afstand van elkaar te plaatsen. En de kosten? Die zijn de grotere ver keersveiligheid zeker waard. Maar boven dien zullen zij erg meevallen. In de eer ste plaats zal in een combinatie de tradi tionele verlichting met kleinere lampen kunnen volstaan. Tussen haakjes bij regenweer maakt het weinig uit of men grotere of kleinere lampen gebruikt; het effect is c -n slecl t. Bovendien zijn de fluorescentiebuizen zuinig in het stroom verbruik terwijl ze 20.000 branduren ge garandeerd meesaan. Tenslotte, wanneer lijnverlichting In aanvulling op een reeds bestaande verlichting wordt toegepast is het mogelijk op automatische wijze te regelen, dat de lijnverlichting slechts brandt als de vochtigheid van het wegdek daartoe aanleiding geeft. Wij zijn ervan overtuigd: deze lijnver- lichting is de verlichting van de toekomst. Bij goed weer voldoet ze uitstekend. Bij regen is ze vele malen be—r dan de sterk ste verlichting met straatlantaarns. Zelfs de natriumverlichting moet het tegen haar afleggen. Want zij verblindt gemakkelijk en verkleurt de dingen op onaangename wijze. Het grote winstpunt is een aanmer kelijk hogere graad van verkeersveilig heid. En dat is iets de ongelukkensta- tistieken wijzen -et uit dat niet hoog genoeg gewaardeerd kan worden. Fietsers en overstekende voetgangers zullen er wel bij varen. De bovenste foto laat zien, zoals het was in de Haagse Elandstraat. Lantaarns, die het bij goed weer uitstekend deden, maar bij regen ineens tekor'- schoten. De onderste foto toont zoals het nu is: Lijnverlichting op onderlinge afstanden van ongeveer 200 meter. Per licht punt zijn twee buizen van elrc twintig Watt aangebracht. De Franse radicaal-socialistisclie partij, die te Marseille liaar jaarlijkse congres houdt, heeft zich volledig geschaard achter premier Mendès-France, die, zoals bekend, lid is van de partij. De premier zal zodoende bij de be sprekingen, die de volgende week in Parijs worden gehouden om de laatste hand te leggen aan de Londense overeenkomsten over de herbewa pening van West-Duitsland, in een sterkere positie verkeren dan hij dc Londense besprekingen het geval was. Mendès-France's vooraanstaande tegen stander in de partij, Martinaud Deplat, die minister van binnenlandse zaken was in de regering-Laniel, heeft niet anders kun nen doen dan hulde brengen aan de premier wegens diens succes op het ge- b'ed van de internationale politiek. Twee andere radicale leiders, Felix Gaillard, voorstander van het Europese leger en Henri Laforest, die rapport heeft uitge bracht over het buitenlandse en binnen landse beleid, hebben beiden eveneens hun waardering uitgesproken over de Lon dense overeenkomsten en zich 'ovend uit gelaten over de rol van Mendès-France bij de totstandkoming hiervan. Vóór de stemming in de Nationale Ver gadering, die een einde maakte aan de E.D.G., was de radicale party verdeeld en in meerderheid tégen Mendès-France. Diens voortdurende successen, zijn popu lariteit in het land en de gunstige in vloed, die daarvan voor de radicale partij bij de volgende algemene verkiezingen zon kunnen uitgaan, hebben nu echter de partij achter Mendès-France verenigd. Het Amsterdams gerechtshof heeft gis teren het vonnis van de Utrechtse recht- bank, nl. 40 boete met 3 weken voor waardelijke hechtenis, tegen de 28-jarige buschauffeur Th. H. uit Abcoude bevcs- De bijzonder ernstige aanrijding op 29 Augustus van het vorig jaar op de oude rijksweg Utrecht—Amsterdam onder de gemeente Breukelen, werd dooi het hof ook aan de schuld van verdachte geweten Hij bestuurde toen een N B M bus met passagiers en slipte naar links uit, toen hij te laat afremde voor een rechts op de weg geparkeerd staande groentewagen Het resultaat was. dat twee tegenliggers personenauto's, tegen de bus opbotsten De bestuurder van de eerste auto overleed ter plaatse. Mendès-France zal voorts wel de steun van de socialisten krijgen. Gaston Deferre, de socialistische burgemeester van Mar seille, heeft de verrichtingen van Mendès- France op internationaal gebied gisteren openlijk geprezen en te kennen gegeven, dat zijn partij eerlang tot de regering zal toetreden Deferre is een van de voor naamste socialistische candidaten voor een ministeriële functie. Veelbetekenend is ook het feit, dat het radicale congres de nadruk heeft gelegd op de instelling van een „bewapenings- pool" binnen de organisatie van het uitgebreide pact van Brussel. Oud minister Félix Gaillard he^ft verklaard, dat een modern leger even machtig is als de industriële macht die er achter staat. Deze-macht kon ntet verkregen worden als elk van de kleine Europese landen alle bestaande wapens zelf zou trachten te produceren. Daarom, aldus Gaillard, zou er een „productiepool" moeten komen en wel achter de waar schijnlijke frontlijn. Een nieuwe wapen industrie in Noord-Afrika scheen hem noodzakelijk toe. De van Franse zijde te Londen geopper de „bewapeningspool" had, zoals men weet, niet veel steun gekregen, vooral niet van de kant van Engeland en de Benelux. Doch, er bestaat een krachtige stroming, waarmee Mendès-France mee gaat, om een dergelijke pool te vormen binnen de Brusselse Organisatie, waar van minstens enkelen der zeven leden deel zouden kunnen uitmaken indien zij niet allen er aan zouden willen meedoen. De Cokesfabriek Emma te Beek werd gisteren officieel, in bedrijf gesteld door prof. Dr Zijlstra, minister van Economi sche Zaken. Hier zien ive het moment, waarop Z.Exc. door een druk op de knop het bedrijf in werking stelt. Verleden jaar heeft het bestuur van de Kath. Middenstandsbond in het bisdom Haarlem een stichting Kath- Middenstands Ontwikkeling in het leven geroepen, met de bedoeling zoveel mogelijk regionale en'of plaatselijke studieclubs in het leven te roepen. De stof, die de cursisten in deze club» krijgen voorgezet is bedrijfseconomisch, sociologisch en cultureel ingesteld. Er zijn nu al zes clubs, met meer dan 120 cursisten, gevormd, n.l. in Hoorn en Hoogkarspel voor West-Friesland; in Den HelderSchagen voor Noord-Hollands Noorderkwartier; in Uitgeest voor Kenne- merland—Zaanstreek; in Sassenheim voor de Bollenstreek en in Naaldwijk voor het Westland. Tussen 18 en 26 October a.s vangen zij aan. Het is de bedoeling vol gend jaar ook in andere plaatsen clubs in te richten. Dr H. Seebohm, de Westduitsc minister van verkeer, heeft in Bonn de menini' geuit, dat de „deels echt onbeheerste aan vallen" op het Duitse rechtsstandpunt in zake de rijnvaart minder zouden voor. spruiten „uit een zogenaamd gekwets) rechtsgevoel, dan wel uit motieven, zoals wij ons deze herinneren uit bepaalde pu blicaties in de eerste jaren na de oorlog" Met recht en billijkheid hebben deze mo tieven niets te maken", aldus dr Seebohm De minister sprak zich uit over een oor deelkundige oplossing van het vraagstuk der kleine cabotage- waardoor voorwaar den zouden kunnen worden geschapen die het de Bondsrepubliek mogelijk zou den maken terug te keren tot de vroeg-; re toepassing van de acte van Mannheim Langs deze weg achtte dr Seebohm een overeenkomst mogelijk „Ik ben in deze opvatting versterkt door het besluit der Een heel klein Japannertje, helemaal twee jaar oud, wonend in een van Tokio's voorsteden, wist op de spoorbaan te komen en begaf zich daarna heerlijk te ruste tussen de spoorrails. Een trein kwam aangestormd, doodschrik van de machinist, maar even later kroop de kleine Japannees volmaakt ongedeerd van de rails. De trein was zonder onge lukken te veroorzaken over hem heen gegaan en hij verbaasde zich vermoede lijk wel het meest over de opwinding van al die grote Japanners. Tokio II Met verbazing bekeek Eitai Iwaki, 45 jaar oud, het bericht in de krant, dat zijn eigen dood meldde. Daar de man zich nog springlevend voelde, meende hij het beste te doen zijn vrouw een tele gram te sturen hij was op reis dat hij toevallig nog tot het land der leven den behoorde. Vrouwlief wilde het echter niet geloven, want ze hadden haar een stoffelijk overschot getoond, dat ze als haar „overleden" man herkend had. Ze was eerst overtuigd, toen haar man in levende lijve voor haar stond; hij was een van de overlevenden van de veer bootramp in de baai van Hakodate. Albere Vercellese (Italië) Maar goed, Japan is zo ver weg. Doch Giacomo dall' Olmo, van beroep, we zouden haast moeten zeggen, landloper stond raar te kijken, toen hij weer eens ln zijn geboortedorp terugkeerde. De eerste man, die hij daar zag, was een welbeminde volle neef, die echter, toen hij oomliep had ontwaard, het hevig ont steld op een lopen zette. Later vond hij het toch niet zo erg onaardig van neèf want neef had een week te voren „oom" helpen begraven. Men had namelijk in de buurt van het dorp een lijk gevon den en iederéen had gezegd: dat i3 Giacomo. Het is nu echter zeer duide lijk, dat het Giacomo niet was, en de politie breekt zich het hoofd over de vraag: wie was het dan wel? Om te be ginnen is het lijk weer opgegraven: en men neemt nu aan, dat de overledene het slachtoffer van een verkeersongeluK geworden is, terwijl naar zijn identiteit verder wordt gezocht- HET is nog niet zo lang geleden, dat het snoekvissen een bezigheid was, die hoofdzakelijk door boerenknechts en een doodenkele stedeling verricht werd. En wanneer men tegenwoordig op een najaars-Zondag de polder intrekt, ziet men langs alle weteringen, bij elke stille tocht, op de plassen en langs polder sloten de „snoekers" naarstig trachten een visje te verschalken. De „kampioens- snoeken" 'worden steeds groter! Plaatst de ene krant een foto met het bekende onderschrift: „Onze abonné, de heer S. Noeker, ving in de X-polder een kolos sale snoek, welke op de schaal van de slager op het hoekje twintig pond bleek te wegen", dan heeft de andere krant de week er op een foto van een 25-ponds snoek Het is bij het snoeken alhaast net eender als bij het hardlopen, waar ook geregeld iemand nog juist een halve seconde minder over de 100 meter weet te doen. Men gaat zich afvragen, wanneer de top bereikt zal worden. Maar al wordt er nu zo intens door de sportvissers op Esox gejaagd, dat wil nog helemaal niet zeggen, dat die sportvissers nu ook zo uitbundig veel aan de vangst van hun snoekjes beleven. Want als men het materiaal ziet, waar mee vele hengelaars zich in het strijdperk in casu de polder begeven, krijgt de argeloze leek de indruk, dat deze lieden op de alligator- of haaienjacht gaan. Hengels, die de naam hengel nauwelijks verdienen en meer verwantschap tonen met een kloek model polsstok; snoeren van 25 pond trekkracht worden veel gevraagd onder het motto: „ik ga op de snoek uit en ik neem geen risico. Je weet nooit wat ie vangt". Dat laatste slaat dan waarschijn lijk toch op de stille verwachting, ooit een verdwaalde kaaiman aan de dreg te krijgen Want een nuchter mens. die op de snoek uitgaat, zal verwachten snoek te vangen en niets anders dan snoek. Van de andere kant klinken heel andere geluiden, namelijk van de kant der henge lende schrijvers of schrijvende hengelaars Die huldigen over het algemeen de stel ling: hoe lichter hoe mooier 1 En ln zijn algemeenheid bevat dit devies veel waars Er is weinig sport te beleven aan een snoek van acht pond aan een 14-ponds gevlochten lijn en een stugge hengel en het veelbeschreven „gevecht" met zo'n snoek is in feite geen gevecht, althans niet van de zijde van de hengelaar. De „dril" van zo'n snoek en een achtpondertje is toch lang geen kleintje duurt gegarandeerd niet langer dan 1 a 2 minuten. Maar de hengelsportauteurs overdrijven toch ook nog we] eens, wan neer zij het evangelie van het lichte vis sen verkondigen. Want 16'00 mm. nylon of daaromtrent is absoluut een te dunne draad, zelfs voor de meest ervaren henge laar. Althans in weteringen en polder sloten en dergelijke ondiepe, meestal sterk begroeide wateren Op de plas ligt de zaak uiteraard wat anders en kan men aan een lijn van 16/00 en een behoorlijke hengel van een naveante lichtheid een knap snoekje drillen. Doch voor 't polder water mag het gerust een zes- of acht- ponds gevlochten nylonlljn zijn, welke men gebruikt. Deze is vrij licht, maar toch ook weer niet zo licht, dat zij u de kans ont neemt een behoorlijke snoek te landen Zelfs wanneer een snoek het vuil Inschiet, hebt u met een dergelijke lijn een gerede kans op de overwinning. Het is hier niel de plaats bepaalde merken te noemen, doch er zijn hele goede Duitse en Franse lijnen in de handel, waarvan de prijs rond de vijf gulden per 50 meter ligt. Er zijn echter ook sportvissers, die de I bhul hebben gegeven aan de orthodoxe snoekhengei met bijbehorende rol en ge vlochten lijn en die hun werphengel met molen en enkeldraads-nylon^gebrutken ook wanneer zij met levend aas vissen. Tot deze laatste groep behoort uw ver slaggever. Het gebruik van de werphen gel biedt enkele voordelen (men werpt iets gemakkelijker; als de lijn door het vuil wordt getrokken, schuiven de steek- dobbers op, terwijl zij bij de gevlochten lijn blijven steken en lijnbreuk kunnen veroorzaken: de werphengel is gemakke lijker te hanteren dan de vrij zware snoekhengei e.d.l. doch ook nadelen: men is verplicht het visje steeds te werpen, terwijl men met de snoekhengei althans tn het polderwater de meeste plaat sen zonder meer kan bereiken: het aas visje sterft dus sneller en raakt in elk geval sneller vermoeid, enz. in hoofdzaak is het gebruik van de werphengel echter een kwestie van persoonlijke voorkeur. WE ZULLEN ECHTER - ten dienste van eventuele beginners even het snoektuig onder de loupe ne men, dat is vruchtbaarder dan enkele losse opmerkingen te maken. We gaan uit van de lichte gevlochten lijn. Een lengte van 50 meter is ruim schoots voldoende. De lijn wordt met lijn- vet behandeld om haar drijvend te maken Hiervoor is speciaal lijnvet in de handel doch men kan ook met veel succes zelf een smeerseltje maken van gelijkp delen vaste en vloeibare paraffine, die vermengd worden door de paraffine te verwarmen er te roeren. Vroeger, toen de ronde rood-witte kur ken nog in zwang waren, gebruikte men een speciale ondersim, waarop de kurken waren geschoven en waaraan het stalen onderlijntje of het kettinkie was beves tigd. Tegenwoordig ziet men deze onder simmen niet veel meer. omdat het mon teren van een snoektuig aan de waterkant kinderspel is en slechts enkele minuten vergt. De lijn wordt door de geleide-ogen van de hengel gehaald, het stalen onder- lijntje (kettinkjes zijn uit de mode) wordi via een warteltje aan de lijn bevestigd een tweetal steekdobbers wordt op de lijn geschoven en de zaak is gezond Deze steekdobbers behoeven misschien enige toelichting. Het ziin ronde of ovale kurken, waarin een overlangse inkeping is gemaakt. Men schuift de kurk op de lijn en zet haar vast met een houten pennetje. Deze kurken zijn in rood-witt» en rood-groene Uitvoering in de handel, doch verschillende auteurs prijzen onge verfde kurken aan. Deze laatste zijn ech ter nergens te koop en u dient ze dus zelf te vervaardigen. Men éiet soms henge- laars met vier, vijf en nog wel meer kurken op hun lijn. doch u kunt zich ge voegelijk beperken tot twee, hooguit drie 'Hoe meer kurken. hoe groter de kans. dat een weglopende snoek het zaakje vast- trekt in kroos of waterlelies, met alle nare gevolgen vandien. Om u te vertellen wat de snoek be neden uitspookt, wanneer hij uw aasvisje gegrepen heeft, hebt u al die kurken ook niet. nodig, wanneer u de twee kurken, die u wel moet gebruiken, maar goed plaatst. De eerste - van de hagk af ge zien is de grootste, circa 2 5 3 cm. in doorsnee. Deze kurk doet dienst als dob ber. De tweede is belangrijk kleiner en dient alleen als verklikker, om u te ver tellen of de snoek aan zijn maaltijd bezig is. of hij gaat lopen, e.d. Deze tweede kurk kan haar functie echter alleen ver vullen, wanneer u haar goed plaatst Om dat te kunnen, dient u ongeveer de diepte van het water te kennen. Wanneer een snoek met uw aasvisje naar de bodem verdwijnt, trekt hii de lijn in een schuine stand, ts het water één mpter diep dan zal de afstand van snoek tot de plek, waar uw lijn uit het water komt. circa twee meter bedragen. Dan zet u de twee de kurk op twee meter van de haak af en u hebt de meeste kans. dat zij in geval van „hobbel" (beet) .te zien blijft Ver dwijnt zij desondanks, dan is dat ook al geen ramp. want als uw lijn behoorlijk drijvend is gemaakt, neemt deze de in formatieve taak van de kleine dobber over. Er ZIJN TIENTALLEN variaties in snoekrollen, die ook wel reels wor den genoemd. Tussen het eenvoudige rolletje, dat werkelijk niet meer is dan zijn naam zegt en de hengelaar uitsluitend ir: staat stelt, wat lijn na te geven, wan neer de snoek al te erg tekeer gaat en de super-de-luxe muitiplicator met twee of meer versnellen, draadgeleider, rem e.d., I;gt een schier oneindige variatie. Ieders keus zal tenslotte bepaald wor den door de afmeting en inhoud van zijn nortemonnaie of portefeuille, doch een feit is het. dat een behoorliike muitiplica tor zijn geld dubbel en dwars opbrengl aan het plezier, dat u er van hebt. Over een goede snoekui trusting en ook over het snoeken zelf valt, nog een hele boel te zeggen, doch de plaatsruimte hier voor ontbreekt momenteel. Als anderen een heel boek nodig hebben om de ver schillende methoden en de uitrustings stukken te beschrijven, is het voor uw verslaggever ondoenlijk, hetzelfde onder werp in één artikeltje te behandelen. Dat hoeft ook niet, want er komt een vervolg Doch dat zal nog wel enkele weken aan lopen. want de volgende artikelen zullen gewijd zijn aan de grootste piscatoriale gebeurtenis van dit jaar, ie zelfs van jaren: de wereldtentoonstelling ln Düssel- dorf, welke deze week wordt geopend. Nederlandse regering om deze oordeel kundige weg te beproeven en de weder zijdse rechtsstandpunten terzijde te stel len", aldus de minister. De Bondsregering wenst op de Rijn ee.i politiek van internationale samenwerking De Bondsrepubliek draagt daartoe alleen reeds bij door het onderhoud van de wa terweg waarop het vervoer voor de helft door Nederlandse. Belgische. Franse en Zwitserse vlag wordt verzorgd. Het aandeel van de buitenlandse vlag aan het binnenlandse verkeer in Duits land naderde volgens Seebohm alweer het peil van 1936 van 7 tot 8 pet. „Ik geloof, dat deze cijfers voldoende zjjn om de in houd van een voortdurende en heftig" reeks klachten over een protectionistische Duitse Rijn-politiek tot dc ware propor ties terug te brengen", aldus Seebohm. De minister meende op zijn beurt en kele klachten te moeten uiten „gebleven zijn nog de bemoeilijking van de grens- formaliteiten vooral aan de Nederlands- Duitse grens, bepaalde moeilijkheden btj het inrichten van Duitse filialen en 'om- slagbedrijven in de naburige Rijnoever- staten en de materiële en psychologische uitwerkingen van het in beslag nemen van het privé vermogen van Duitsers in Nederland. België en Frankrijk" De minister verklaarde voorts: „Het Duitse standpunt is onveranderd. Het gaal ervan uit, dat de souvereiniteit der oever staten met betrekking tot 't binnenlandse verkeer noch door de algemene grondsia gen van het internationale riviervaart- recht, noch door gewoonterecht, noch door verdragsrecht beperkt wordt. Dr Seebohm zeide, dat het hem moe lijk viel de Nederlandse these te aanvaar den, dat de binnenvaart als exportindus trie moest worden beschouwd en dat z'.i daarom, uit Europese overwegingen zich ook vrij in het buitenland moest kunner ontplooien „Zolang geen supranationale autoriteit de regeringen der Furope.se landen ontslaat van de verantwoording voor de verkeersorde in hun gebied, zo lang zal geen land in staat zijn afstand te doen van de leiding van het verkee1 van staatswege de coördinatie van de vei' keersdragers en de zorg voor deze ver- keersdragers. „Ik heb er volledig begrip voor, dat dc Nederlandse binnenvaart door de dwang der omstandigheden, namelijk daar Z>1 overmatige proporties heeft in verhou ding tot het verkeersvolume van he' eigen land, dringt naar een grotere deel neming aan het buitenlandse verkeer, en ik hoop, dat ook de overige Rijnoeversta- ten bij de aanstaande internationale be sprekingen dit begrijpelijke verlangen van onze Nederlandse vrienden zullen appre ciëren", zo zeide Seebohm. De Bondsrepubliek zal volgens hem niet streven naar een van staatswege gede creteerd vrachtsysteem, ook voor het internationale verkeer. Zij is integendeel bereid „voor het grensoverschrijdende verkeer, iedere ordening op zuiver parti culiere grondslag voorrang te geven voor van staatswege geleide of beïnvloede vrachten". Ook het binnenlandse verkeer op de Rijn in Duitsland kon in zulk een parti culiere ordening worden betrokken, wan neer deze ordening zich over de gehele Rijnvaart uitstrekt. De Bondsregering was volgens Seebohm ook bereid buitenlandse schepen op basis van wederkerigheid toe te laten tot de binnenwateren, waarvoor geen interna tionaal statuut geldt. „Het zou in hoogste mate onbillijk zijn de niet-Duitse binnenschepen onbeperkt te laten deelnemen aan het binnenlandse verkeer in Duitsland", zo meende See bohm. Daarvoor waren volgens hem de technische voorwaarden voor een weder kerigheid niet aanwezig. Dat sloot vol gens Seebohm echter niet uit. dat het uit eindelijke doel moest zijn: „een eenvor mig Westeuropees net van waterwegen, dat voor de schepen van alle landen on beperkt open is". Maar dit doel lag volgens de minister nog .,in geen verre toekomst". Tijdens een plechtigheid op het Molen- veld te Nijmegen heeft kolonel-waarnemer J. Tammes gisteren het Commando Lucht vaarttroepen overgedragen aan commo dore G. R- Wartena. Kolonel Tammes, die tevens garnizoenscommandant was, Is be noemd tot hoofd van de nieuwe afdeling grondverdediging der luchtvaarttroepen. Het garnizoenscommando droeg hij over aan luit-kol. P. J. Maters. Alvorens hij het commando overdroeg wijdde kolonel-waarnemer J. Tammes en kele woorden ter nagedachtenis aan luit.- kol. A. J. Dalhuyzen. die om het leven is gekomen bij het spoorwegongeluk te Eist. Temeer trof dit droevige ongeluk, zo zeide hij, omdat luit.-kol. A. J. Dalhuyzen tijdens de commando-overdracht als parade-commandant fungeren. Tot slot van de plechtigheid werd een défilé gehouden, dat nu onder leiding stond van luit.-kol. Tj. Biesma. In de periode per 15 October bewoog de cacaomarkt zich gestadig naar een la ger niveau. Het op Maandag 11 October gepubli ceerde aankoopcjjfer van Accra geduren de de tweede week van het aankoop seizoen (6.553 ton tegen 7.474 ton vorig seizoen) veroorzaakte aanvankelijk een vaste stemming, doch het ontbreken an voldoende belangstelling van de zijde van de kopers en verkoopdruk van Franse zijde tegen dalende prijzen, was ACCRA Loco Oct./Dec. Sh. 557/6 485/ 445/400/— 382/6 352/6 270/ per 50 kg. ceel cif. Holland In handelskringen beschouwt men het als opmerkelijk dat ondanks het nu be reikte lagere niveau, de belangstelling van kopers grotendeels uitblijft. Deze factor, gecombineerd met de opinie, dat de oogsten wel zullen meevallen ten op zichte van de officiële ramingen, doet vermoeden, dat de mogelijkheid van een verder aanhoudende prijsdaling niet uit- oorzaak dat de markt zich niet kon hou den en sinds Maandag dagelijks afgleed naar een steeds lager niveau. De markt bereikte het laagste punt op 15 October toen Accra hoofdoogst op af lading op de verschepingsmarkt met 352/6 per 50 kg. cif Holland werd aan geboden. Op 8 October 1954 was deze no tering circa sh. 370/per 50 kg., aldus een bericht van de fa C. W. M. Heslen- feld. Tot welke belangrijke prijsverschillen de daling der cacaoprijzen de laatste maanden heeft geleid, moge blijken uit de volgende vergelijkende cijfers: 16 Aug. 1954 15 Sept. 1954 15 Oct. 1954 15 Oct. 1953 BAHIA Oct./Nov. Conv. 8 68.68 51.50 47.50 per 50 kg. fob. Bahia CAMEROUN/IVOORKUST 510. 375. 350. 255.— Frs. (Aug./Sept.) (Jan./Mrt.) (Oct./Dec.) (Oct./Dec) per kg. cif. Holland gesloten moet worden geacht. Intussen houden de British Marketing Boards nog steeds sh. 380/per cwt. voor Accra November/Januari aflading. Met belangstelling wordt afgewacht of dit lichaam onder de druk van de markt ontwikkeling aanleiding zal vinden lage re biedingen te accepteren. De markt sluit onzeker. "1

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 12