Theodor Blank trof reeds een paar jaar voorbereidingen Als „onderhandelmgskanon eiste hij menselijke geest 'Ife en Onderivijze rs te kort verwildering der jeugd Politie op Pauselijke audiëntie m "-CU-**- IwifiH Afgevaardigden van „Interpol door H. Vader ontvangen V ■lii h SNELHEID WEGVERKEER ZOU CONTROLEERBAAR ZIJN IPMI Casey verdedigt het Nederlandse standpunt PAGINA ZATERDAG 16 OCTOBER 1954 De WehrmachtZe heeft schrik en verderf verspreid in Europa. Velen zien met angst en beven haar hervei schijning tegemoet. In Frankrijk blijft de bezorgdheid groot, ondank» alle geruststellende verzekeringen van de kant der Verenigde Staten en Engeland. Duitsland krijgt zijn divisies en de bezettingstijd loopt ten einde. Op 9 dezer ontving een speciale com- om de nieuwe situatie te regelen, acht dagen tijd voor 1°"1 TY' missie, ingesteld, om de nieuwe situatie te regelen, aclit dagen lijn voor haar werk. De commissie staat onder voorzitterschap van Morrice Bathurst, juridisch adviseur van hei Britse Hoge Commissariaat. Reeds hebben de drie Hoge Commissarissen uit hun respectieve hoofdsteden de instructie gekregen, geen „orders meer aan de Duitse regering le geven. Duitsland is nog slechts „practisch" bezet, niet meer juridisch. Acht ondercommissies moe ten in allerijl rapport uitbrengen over een aantal nieuwe problemen, die zijn opgei oenn Observator Oud-minister Gielen en een advocaat trokken van leer Bescherming Voetgangers Drie weken onwetend met 1000 op zak ïSSÊÊ -/ Ma .A r, JU' Naast grote waardering ook bezorgheid voor praktijken der justitie mt Nieuiv-Guinea vóór de V. A Kindertoesla g-ontw erp door Bpndsdag aanvaard In de lente marcheren ze weer .-| -ït Tl* 1 bureau in de regering van West- een meubelmaker en zelf van oor- Vat iedereen het meest zal interesseren, nu de Duitse Wehrraacht herrezen is, kan in de eerste plaats niets anders zijn dan de vraag, of in die nieuwe weermacht, evenals in de republiek van Ebert, de Pruisische geest weer zal zegevieren over de democratische. Ame 11- kaanse instructeurs hebben sinds geruime tijd hun best gedaan, om het kader van het nieuwe Duitsche leger te doordringen van moderne, democratische opvattingen. Ze menen, hierin geslaagd le zijn e i toeren de Westdeutsche Bundesgrenzschutz als voorbeeld aan, al mede de Bereitschaftspolizei. Deze semi-militaire politie is ieitelijk tan het begin af aan een voortzetting van de Wehrmacht geweest. V ie haar heeft zien marcheren, zal nauwelijks enig onderscheid hebben opgemerkt. Wij zagen haar verleden jaar op de grote auto- liaan van Frankfort naar München. sprong meubelmaker, heeft ver klaard, borg te staan voor het de mocratische karakter van het nieuwe Duitse leger, dat aanzien lijk van Hitiers Volksleger zal ver schillen. In de eerste plaats in mentaliteit, doch tevens in organi satie. Er zal geen Oberkommando komen en geen generale staf. Het werk van de laatste zal door de Nato ter hand worden genomen, in wier strijdkrachten het nieuwe Duitse leger wordt opgenomen. Theodoor Blank is in de eerste plaats burger. Hij is evenwel oorlogsveteraan en bracht het te velde tot eerste luitenant. Formeel is deze Herr Theodor Blank eenoorlogsmisdadiger, omdat hij zich sinds 1950 in opdracht van Adenauer heelt beziggehouden met de voorbereidingen voor de herbewapening van West-Duit,s- land. Want tot nu toe bestond er een uit drukkelijk verbod van de vier grootmach ten de remilitairisatie van Duitsland en op overtreding van dit verbod waren zware straffen gesteld. Men heeft er ech ter de hand mee gelicht en Theodor B.ank zijn bureau van defensie laten organi seren, een instituut met bijna duizend man personeel, dat tot taak heeft, het toe komstige ministerie van defensie en de legerleiding te organiseren. Het z.g. „Amt Blank" was tot dusver slechts een onderafdeling van de Bonds- kanselarij. Blank is geen minister. Dan zou hij zoiets als minister van oorlog of defensie zijn geweest en dat zou de Fran sen van meet af aan hebben afgeschrikt I Als leider van het „Amt" is de voormalige Theodor Blank, hij is geen minister van oorlog, maar bouwde een heel leger op... was slechts reserve luitenant. Militar" iets ongehoords. Afgezien dan van Hitiers Führerschap.De militairen be schouwen hem in hun hart als een „Zivi- list", een burger. Ze hebben echter moe ten erkennen, dat hij, al is hij dan in hun ogen een leek, snel een moeilijk probleem onderkent en vrij spoedig de kern er van ziet en dan doeltreffende maatregelen neemt, terwijl hij ook ontvankelijk is voor de adviezen der vaktechnici. En niet alleen de Duitse militairen erkennen dit. Ook de onderhandelaars en advi seurs der Nato-landen, die met Theodor Blank in contact kwamen, stonden verbaasd over het goede inzicht van deze „leek'. Hij volgde inmiddels bij de besprekingen met de buitenlandse militairen 'n han dige politiek. Ofschoon hij behoor lijk Frans en Engels spreekt, liet eerste luitenant inmiddels de onmiddel- Iajj wat er tot hem gezegd jpp seneraals. Speidel en u:: an twee generaals, Speidel het bijzonder voor werd, in het Duits vertalen. Hij won hierdoor telkens tijd, om zich te beraden en kreeg door zijn resoluut optreden daarna de bij naam van het „onderliandelings- hanon". Wat zijn verhouding tot „Dit is het nieuwe Duitse leger, door de Amerikanen gedrild", zei een onzer reisgenoten. Teen we hem ongelovig aan keken, verduidelijkte hij: natuurlijk, he ss officieel, politie, wat je daar ziet, m valt er enig verschil te constateren Enkele weken geleden hield de Bereit schaftspolizei in West-Berlijn een Srot® parade. In het Olympisch Stadion hadden zich niet minder dan IdO.OOO Duitsers verzameld, om het schouwspel gade te slaan. De politie defileerde er voor Ber- lijns burgemeester en de drie geallieerde commandanten van de stad. Ze bleek uit- gerust met pantserauto's en zwaar Be wapende motorrijders. Boven op 't Stadion wapperden de vlaggen der verschillende Duitse landen. Foto's van deze politiële wapenschouw maakten in Frankrijk en nnk elders een diepe indruk. Zulks niet in het minst, omdat 150.000 Duitsers demonstreerden, nog steeds te zwelgen in eewapend vertoon en militaire paraatheid De regering te Bonn haastte zich, gerust stellende verklaringen af te leggen. En het was vooral het lid der regering, afge vaardigde Theodor Blank, die nog eens de nadruk legde op de democratischs geest, welke bij de Bereitschaftspolizei heerst en tevens kond deed, dat een der gelijke geest ook zal heersen in de nieuwe Duitse Wehrmacht. Ongeveer tegelijkertijd werd officieel medegedeeld, dat de regering van Bonn haar soldaten in de a.s. lente in uniform zal steken. Direct na de ondertekening der Londense accoorden zou met de orga nisatie van het nieuwe leger worden be gonnen. De gedetailleerde plannen hiertoe waren reeds door het bureau voor lands- verdediging uitgewerkt. Het nieuwe Buit- se leger, 7.0 heette het verder, zal be staan uit zes gemotoriseerde divisies, elk met zestig tot tachtig tanks uitgerust. Voorts uit vier tankdivisies, elk uitgerust met 280 tot 300 tanks en twee gemecha niseerde infanterie-divisies met zichzelf voortdrijvende artillerie en andere zware wapens.' Tenslotte uit een corps speciale troepen Elke tankdivisie zal uit vier bataljons bestaan en elke infanteriedivisie krijgt een afdeling tanks. De luchtmacht zal' uit 1326 vliegtuigen bestaan, georgani seerd in tien z.g. bomber command detachments, vier fighter command een heden en twee jachtvliegtuigen voor f^echt weder, bovendien uit verkenmngs- en^ranTportvliegtiiigen. Het personeel van zal bestaan uit zuuu v.ieger de luchtmacht zal bestaan officieren op een totaal van 86 000 man. wier uniformen vrijwel met dit van de British Air Force overeen zullen komen. De nieuwe Duitse vloot zal bestaan uit snelle schepen van kleine tonnage, ten behoeve van de kustverdediging. e Personeel ervan zal ongeveer 50.000 man bedragen. Het leger zal in totaal omvatten 300.000 man, waarhij dan nog de aantallen van luchtmacht en vloot moeten worden gevoegd, mits- gaders 64.000 man administratief personeel. Het kader zal voor namelijk uit vrijwilligers gevormd worden. Er zal ongeveer 100.000 man voor 1 nodig zijn. Men behoeft niet met de handen in het haar te zitten over de vraag, hoe de verschillen- de functies te bezetten. Er zijn hl. reeds 150.000 aanvragen voor een haantje binnengekomen. De mili taire loopbaan bezit voor vele Duitsers blijkbaar nog steeds een grote aantrekkelijkheid. En vele oud-gedienden blijken er zich eveneens nog toe te voelen aange trokken. In 1956 zullen via een conscriptie 400.000 man onder de wapenen zijn geroepen. De dienst-j tijd is op 18 maanden bepaald. Duitse mannen van 18 tot 45 jaar kunnen opgeroepen worden. Voor malige officieren en reserve-offi cieren kunnen tot hun zestigste jaar worden opgeroepen. Bij de conscriptie zullen Amerikaanse methoden worden gevolgd. De manschappen zullen worden ge selecteerd door commissies, waarin ook burgers zitting hebben. Men heeft het vermoedelijk reeds ge lezen: de nieuwe formaties zullen geen Wehrmacht heten, maar Streitkrafte en worden verdeeld in Landstreitkraile, Seestreitkrafte en Luftstreitkrafte. Offi- c'eel is dus de betiteling Wehrmacht af geschaft. Of het Duitse volk er zich aan zal houden, is intussen een open vraag. Men heeft vermoedelijk eveneens ge lezen, dat sinds de bekendmaking van de plannen voor het nieuwe Duitse leger de aanmeldingen van liefhebbers zijn komen binnenstromen, bij honderdtallen tegelijk. Men had reeds een aanzienlijke reserve van aanmeldingen en de genoemde politie- troepen omvatten hoogstwaarschijnlijk ook een groot aantal recruten, vooral voor het kader. Het Duitse leger zal niet over gebrek aan manschappen te klagen heb ben lijke chef Heusinger cn in de Duitse militairen betreft, hij brult ze soms aan, als hij meent, dat ze voor geen andere „argu menten" vatbaar zijn. Voor een „Oberst" is het nog steeds 'n merk waardige gewaarwording, door een „Zivilist" toegesnauwd te worden. Theodor Blank weet echter, wat hij doet als hij met lui van het oude maaksel te doen heeft Theodor Blank heeft een nieuwe krijgs wet laten opstellen en de voorschriften ten aanzien van de inlijving terdege ver anderd. De Duitse jongeman zal pas na zijn twintigste jaar worden opgeroepen en uitstel om studieredenen en dergelijke zal vrijgeving worden verleend. Met ge wetensbezwaren wordt rekening gehouden. Wat de straffen betreft, die zullen voor dt gewone soldaat voornamelijk uit geld boeten bestaan, welke van zijn soldij wor den afgehouden, tot een vierde van een maand soldij. Althans, wanneer het om gewone vergrijpen gaat. Slechts de batal jonscommandant kan een soldaat arrest geven. Degradatie, oneervol ontslag uit het leger etc. kunnen alleen door een speciale commissie voor de discipline wor den uitgesproken. De mildere straffen mogen slechts worden gegeven wanneer er een nacht na het begane vergrijp ver lopen is. Met deze maatregel wil men blijkbaar voorkomen, dat soldaten het slachtoffer van heethoofden worden. De recruten moeten als ze uitgaan, hun uniform dragen. Later kan de soldaat doen, wat hij wil. Enwat hij zal dra gen, zo merkte een ondeugende commen tator op, zal vaak van zijnmeisje afhangenDe groetplicht is nog niet in kannen en kruiken. Theodor Blank wil zo ver gaan, dat de soldaat slechts zijn on middellijke, hem bekende superieuren be hoeft te groeten. Maar zoveel democratie gaat de E.V.G.-partners te ver. Er wordt dus nog over de groetplicht, dus het salueren, onderhandeld. raakt", zei hij, „zorgden mijn soldaten voor mijn gezin. Ze stuurden brood en andere levensmiddelen en nadat ze han den gehoord, dat een zoontje van me een fiets nodig had, zonden ze een fiets. Ze noemden me „Papa Wenck Ik streng en eiste veel, maar ik probeerd- zo goed mogelijk voor mijn mannen te zijn en een goede geest onder hen te hand haven. Of Blank hieTin slagen zal, blijft voor velen een open vraag. Wat hiervan zij, Duitsland heeft weder een leger, nog geen tien jaren nadat het de totalitaire oorlog verloor ff*r- Theodor Blank wenste ook door te voe ren. dat officieren en onderofficieren aan de maaltijden der soldaten deelnemen tot het ongemerkt doen aanleren van goede tafelmanieren maar de officieren hebben zich hiertegen verzet, met het tamelijk aannemelijke argument, dat de gewone soldaat dan nooit eens gemoede lijk bikken kan Theodor Blank is er inmiddels aller eerst op uit, een nieuwe, democratische en menselijke geest in het nieuwe Duitse leger te kweken. Generaal Wenck, de man, van wie Hitier vergeefs verwachtte, dat hij Berlijn ontzetten en van de Sovjet- Russen bevrijden zou, heeft in verband met de democratisering van het leger op gemerkt, dat deze voornamelijk van de bevelvoerende generaals zal afhangen. ,Toen ik in krijgsgevangenschap was ge- Kolonel Somers, de Amerikaanse des kundige, die een groot aandeel heeft gehad in de voorbereidingen voor het nieuwe Duitse leger. De man, die dit leger al sinds enkele jaren heeft voorbereid, on der toezicht der Amerikaanse cn Britse Hoge Commissarissen, is de afgevaardigde der C.D.U. Theodor Blank, het hoofd van het defensie- marenervn Deze troep van manschappen van de Bundesgrenzschutz onderscheidt zich nauwelijks van een waaruit Bonn nu het kader voor het nieuwe Duitse leger militaire formatie. Ze vormen trouwens de reserve. putten. (Van onze Haagse redactie). Invoering van een maximumsnelheid voor het stadsverkeer, afschaffing van de voorrangswegen in 't stadsverkeer, wette lijke bescherming van de oversteekplaat sen en behoud van de trams in de binnen stad. Dit waren de wensen welke de vcorzitter van de Vereniging Bescherming Voetgangers, de heer Admiraal, gister avond naar voren bracht op een voet gangersforum, dat in. Den Haag werd ge houden. .Op deze vergadering, welke slechts zeer matig bezet was, kondigde de heer Admi raal aan, dat de vereniging een uitvoerig rapport over het voetgangersvraagstuk zal uitbrengen. Dit rapport zal gepubliceerd worden in de vorm van een brochure, getiteld: „Het snelverkeer wordt - duur gekocht". Wel ivanr Volgens de heer Admiraal gaat het argu ment, dat een maximumsnelheidsbepaling geen zin heeft, omdat de naleving toch niet gecontroleerd worden kan, niet op. Men behoeft het gemotoriseerd verkeer slechts te verplichten een tachograaf op zijn voertuig te monteren. Dit instrument registreert precies hoe hard men de laat ste 500 of 1000 meter heeft gereden, wan neer men geremd heeft en wanneer men de richtingwijzer heeft gebruikt. Ook bestaan er apparaten waarmee de politie, een voertuig volgend, precies kan registre ren hoe snel er wordt gereden. De voor zitter van „Bescherming Voetgangers' zou de maximumsnelheid in het hart van de grote steden willen stellen op 30 en in de buitenwijken op 45 km per uur. Dertiende prijswinnaar pleister- actie meldde zich Ruim drie weken heeft een pleister van de pleisteractie 1954 in de jaszak gezeten van de heer B. v.d. Bilt, Beatrixstraat 10, te Axel, zonder dat hij. een 34-jarige kan toorbediende en vader van vier jonge kinderen vermoedde, dat er aan deze pleister een prijs verbonden was. Groot was echter zijn vreugde, toen hij na.zijn envelopje aan een onderzoek te hebben onderworpen, gisteren van de Kath. E.H.B.O. in Rotterdam te horen kreeg, dat hij de dertiende prijswinnaar was en 1000 in ontvangst kon komen nemen. Thans bevinden zich nog twee prijzen on der het publiek. (Van onze correspondent) Op de 55e Onderwijzersdag te Roosen daal heeft prof. dr Jos Gielen, hoog leraar te Nijmegen en oud-minister van Onderwijs, K. en W., o.a. zijn beleid aan geroerd inzake het onderwijzerstekort en wel met het oog op de behandeling van de onderwijsnota in het parlement. „Over uw hoofden heen", zo zeide spr. o.m., „zou ik willen vragen, dat men de mens, in casu mijn persoon, zou willen respecteren naar zijn werken, wat ik ook verwacht van senatoren. Dat ze de wer kelijkheid zien en daarnaar handelen om iedere legende-vorming te voorkomen. Men heeft in de onderwijsnota het be langrijkste vergeten, namelijk de salaris- regeling van 1947, en nochtans ziet_ men als vrucht daarvan een enorme stijging. Het aantal geslaagden, dat in het onder wijs gaat, steeg van 71 tot 90 procent en het aantal geslaagden zonder meer met 100 procent van '46 tot '51 en met 200 procent in '54. In 1948 kwamen daar, door een één-jarige cursus, nog 1403 onderwij zers bij. En intussen dreigt het onderwijzerste kort tot een legendevorming te leiden, waarbij ik ook betrokken ben." Mr Hustinx, advocaat-generaal bij het gerechtshof te Arnhem, hield vervolgens voor de verzamelde onderwijzeressen en onderwijzers een gedocumenteerd betoog over de huidige criminaliteit in verschil lende delen van ons land, maar m west brabant in het bijzonder Bepaald ont stellend waren de cijfers, die spreker over de criminaliteit en meer speciaal over cue van de jeugd, gaf. Het milieu blijkt hier een verderfelijke invloed te hebben en het jeugdprobleem een gezinsprobleem te zijn. Scherp schilderde mr Hustinx de maat schappelijke verwildering van de heden daagse jeugd, die leeft in een wereld, welke voor haar gestalteloos geworden is, zonder eigen stijl, doel. innerlijke over gave of persoonlijkheid. De mentaliteit moet verbeterd worden, aldus spreker en ik vraag u, neen bedel u om belangstel ling voor de vorming (herstel) van de maatschappij. Onze taak is: verzoening van de verhouding tussen God, de mens en de maatschappij. Niet wat u kent, maar wat u bent is vooral van belang. Uw persoon, klas, woord, voorbeeld en hart is van meer invloed dan uzelf wel eens veronderstelt. --- "I Vader noemde het beroep van zijn gehoor n "I T I" ondankbaar werk 4 W f ia'2 'JU h M*- 'I Gistermorgen heeft de H. Vader te Castel Gandolfo de honderddertig afgevaardigden van het 23ste congres der „Internationale criminele politie meer bekend als „Interpol" in bijzondere audiëntie ontvangen. Daarbij heeft Hij een toespraak gehouden, waarin Hij op de eerste plaa'S wees op 'het onontbeerlijke karakter van een commissie als deze. „Voort- gekomen, zo zeide de Paus, uit het bestaan van internationaal georgani seerde misdadigers, heeft uw commissie geen ander doel dan aan de acti viteit van deze misdadigers een halt toe te roepen; en bovendien tracht de Interpol" tussen de politie van de verschillende staten een brede en doel matige samenwerking tot stand te brengen teneinde snelle' resultaten te bereiken". iiJFÊMMMUzkLtJiEüL Deze foto heeft menige Fransman zi< i peinzend in het Olympisch Stadion merkwaardig op een ercitsschaf-tspolizei 'ter het oor doen krabben. Berlijn, die door 150.000 militair schouwspel leek „Het belang van uw taak vloeit ook voort uit een overweging, genomen uit dezelfde orde van ideeën", aldus vervolg- j de de H. Vader. Sommige juridische de misdaad tjjeoriegn beweren in het delict slechts een overtreding te zien van een uitslui tend door het positieve recht vastgestelde nerm. De ernstige fout van deze redene ring wordt afgemeten juist aan de be palingen van die norm. In het geval de strekking ervan verschillend zou zijn of wanneer er geen norm gesteld zou zijn, zou het delict anders zijn of zelfs met bestaan. Een dergelijk standpunt, dat beant woordt aan de postulaten van een extreem I juridisch positivisme, heeft tot onmiddel lijk gevolg, dat het aan de strijd, welke j u tegen de misdadigheid voert, om zo te zeggen de ziel en de diepe beweegreden ontneemt. Indien daarentegen het delict, ir, de volle betekenis van het woord, wezenlijk wordt geconstitueerd door een schending: van de wetten van het en van de morele plicht wetten die ge worteld zijn in de natuur der dingen dan is de strijd tegen de misdadigheid een uitnemende dienst aan de maat schappij. Dan betekent zij een ingrijpen Ze is van de grote parade der West-Berlijners werd bijgewoond ten gunste van de immanente, ontologische en morele beginselen van de natuur en van de menselijke maatschappij, waarvan de innerlijke structuur be dreigt en de vitale krachten ondermijnt. Men moet onze woorden niet opvatten als een pleidooi voor het door elkaar mengen van moraal en recht, zelfs niet voor het vervagen van de grenzen daar tussen. Maar Wij nemen te duidelijk do gevaren van een extreem juridisch posi tivisme waar, dan dat Wij niet allen, die de zorg hebben voor het behoud van da diepe waarde van het recht en die vrezen het recht te zien herleiden tot zuiver uiterlijke en oppervlakkige reglementen, zouden waarschuwen. Zonder nader in te gaan op de technische vraagstukken van het beroep Zijner toe hoorders wijdde de H. Vader Zijn aan dacht aan de verhouding van de crimi nele politie tot de maatschappij en tot de misdadiger. „Goede wetten, aldus de H. Vader, zijn niet voldoende om een volk te bescher men" en Hij wees er op, dat de geraffi neerdheid der moderne misdadigers een internationale criminele politie-organisatie tot een absolute noodzaak maken, De H. Vader noemde het beroep van zijn gehoor een „zwaar en vaak ondankbaar werk doch het besef van het grote gewicht, dat dit werk heeft voor het we,zijn van de maatschappij kan de taak verlichten. „Doch uw werk heeft ook een morele en godsdienstige kant. Voor de waarborgen die het schept voor de veiligheid van hel leven en de eigendommen van uw mede mensen komt u de hoogste morele waar dering toe Deze waardering geeft ook het oordeel weer van Hem die de beschermer is van alle bovennnatuurlijke waarden" Sprekend over de houding tegenover de misdadiger zeide de H Vader dat het oordeel over de misdadiger gebaseerd moet zijn op de objectieve waarheid Aan deze eis moet het gehele proces en moeten allen, die daarbij betrokken rijn: aanklagers, getuigen, verdeel'gers. rech ters en deskundigen van het begin van het proces tot het einde voldoen. Tot deze objectieve waaiheid behoort ook het feit, dat de mens en dus ook de misdadiger krachtens zjjn natuurlijke eigenschappen de vrijheid bezit om te handelen en daarboven de vriiheid om zijn handelingen te bepalen, waaiuit de^ ver antwoordelijkheid voor die handelingen voortvloeit. De wijze van persoonlijk contact met de misdadigers, aldus de Paus, moet. hoewel velen hunner het niet verdienen, steeds plaats hebben overeenkomstig de juridische normen welke voor het ver hoor der verdachten zijn vastgesteld. De H Vader stelde in dit verband de vraag of de justitie van vandaag op vele plaat sen en in nauwelijks vermomde vorm niet teruggekeerd is tot de practijken van lang voorbije tijden, waarin zij een ware foltering voor de aangeklaagden betekende. Loopt deze tijd met 't gevaar eens het verwijt te moeten horen zonder beperking en gewetenswroeging bij het onderzoek slechts nuttigheidsdoeleinden te hebben laten gelden, zo vroeg de H. Vader zich af. De H. Vader stelde vervolgens de eis aan de betreffende ambtenaren, dat bij hen de wil voorzit om de misdadiger zijn plaats in de maatschappij terug te geven. „Men mag nooit te snel een mens onher roepelijk veroordelen, noch hem totaal tn de steek laten". Iemand helpen om de goede weg te hervinden welke het ver stand en de openbaring wijzen, is steeds een goede daad, welke haar beloning in zichzelf vindt, aldus de H. Vader. De Australische minister van buiten landse zaken, de heer Casey, heeft giste ren tegenover verslaggevers te New York verklaard, dat Australië Nederland krach tig zal steunen als de politieke commis sie van de Verenigde Naties de Indo nesische aanspraken op West-Nieuw- Guinea bespreekt. In zijn verklaring zeide Casey, dat het noodzakelijk is, dat de bevolking van Westelijk-Nieuw-Guinea de gelegenheid zal krijgen te zijner tijd over haar eigen lot te beschikken en niet het slachtoffer te worden van een marchanderen tussen twee landen of een groep landen. „Nederland erkent zijn verantwoor delijkheid ten opzichte van de bevol king van Westelijk-Nieuw-Guinea in gevolge art. 11 van het Handvest en het brengt ieder jaar regelmatig rapport uit aan de Verenigde Naties over de vooruitgang op economisch, sociaal en cultureel gebied. Australië is zeer ver heugd kennis te nemen van de vooruit gang, die de Nederlanders maken, en van de openhartige en duidelijke rap porten, die zij indienen", zo zeide Casey. „Het volk van West-Nieuw-Guinea agiteert niet om zelfbestuur en het wenst niet onder Indonesisch bestuur te komen De zeer grote meerderheid der bevol king heeft in het geheel geen standpunt inzake deze kwestie van souvereiniteit „Wij geloven, dat het Nederlandse be stuur over West-Nieuw-Guinea de beste middelen verschaft om de bevolking te brengen tot zelfbestuur en tot een eigen beslissing over haar eigen bestemming De Westduitse Bondsdag heeft met 215 tegen 202 stemmen een wetsontwerp aan vaard waarbij van Januari 1955 af een kindertoeslag van 25 Mark per maand van het derde kind af zal worden betaald aan loontrekkenden en kleine zelfstandigen, voor zover zij bij sociale verzekeringen zijn aangesloten. De sedert vier jaren omstreden wet werd tenslotte aanvaard met slechts de stemmen van de C.D.U.. De oVerige regeringspar tijen verklaarden zich tegen de wet even ais de socialisten. Deze laatsten hadden n toeslag van het tweede kind verlangd en zij achtten het onaanvaardbaar, dat juist de kinderen van de meest behoeftigen, zoals pensioentrekkenden, werklozen en anderen, buiten de wet zouden vallen. Volgens de socialisten blijven 91 procent van alle kinderen buiten de Zij noemden daarom de wet „de slechtste kin- dertoeslagwet van Europa". De C.D.U., die geheel alleen stond, er- kende, dat de getroffen regeling nog ver betering behoeft. Zij heeft onder meer aan de regering verzocht te streven naar een aanvulling, waardoor ook aan de kinderen van armlastigen en werklozen, die buiten de regeling vallen, een gelijke toeslag zal worden betaald.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 3