w" WtÊÊ PERSOONLIJKHEID IN DEZE TIJD DE STAD DIE MARIA KOOS Ontwikkeling van een begrip Geen oplossing? The high and the mighty WAAROM WEENDE DE MADONNA? fiijiptfjl ij» Groots leven onder een g rootse hemelstolp EEN KATHOLIEK WEET, DAT Hij ERGENS VOOR DEUGT Antieke sporen Groots décor Propaganda Weerklank Bezinning Speculaties Weerbaar ineengedoken onder de hoge Zuidelijke luchtlijkt Syracuse van buiten gezien op een burcht ZATERDAG 16 OCTOBER 1954 PAGINA T «flIF Schuchtere Heiligenbeelden iji de vroegere Minerva-lem pet. Wanneer er een vliegramp heeft plaats gehad, dringt zich altijd de tragische vraag op: hoe zullen de slachtoffers zich hebben gedragen en wat zullen zij te doorstaan ge had hebben die laatste momenten voor de ramp zich aan hen voltrok Deze vraag vormde waarschijnlijk de belangrijkste aanleiding tot het boek van Ernest Gann: „The high and the mighty". Dit boek is nu vertaald en onder de titel: „De dood vloog mee" bij Het Thijm- fonds, Den Haag verschenen. Bin nenkort zal in de Nederlandse bio scopen ook de film, die gemaakt werd naar dit boek, gaan draaien. Zowel boek als film lijken ons be langrijk genoeg om er, na de radio uitzending die wij eraan besteed hebben, nog eens op terug te ko men. SYRACUSE, September Syracusa, een welluidende naam waarachter een even wel levende stad schuil gaat. Armoe de is er minder dan in Palermo, waar strovaalten, uitgehongerde hanen en een alles beheersende lucht van goedkope zandzeep de symptomen zijn van het levens niveau. Maar een stad die wat meer wèl-vaart kan ook welleven der zijn in de enge betekenis. Sy racuse is dan ook in zijn stads hart allervriendelijkst en leven dig van aard. Het heeft iets van een Palazzo uit de vroeg-Renais- sance. Van buiten weerbaar onder de hoge Zuidelijke lucht bergt het in zijn binnenste een sprankelend volksleven. En dat is bepaald niet door één bescha ving gemodelleerd, want hier op het oude schiereiland hebben de Grieken al een nederzetting ge sticht, waartegen Athene in 413 voor Christus het martiale loodje moest leggen. •T Wanneer men in een bepaalde tijd veel over iets spreekt, wil dat zeggen, dat. er ergens een probleem is De zaken schij nen dan niet meer zo duidelijk te zijn als tevoren. Zo wordt er tegenwoordig veel gesproken over „persoonlijkheid". Men wil, dat onze jonge mensen op groeien tot persoonlijkheden. Dat wil dus zeggen, dat er ook hier een probleem ligt Zijn onze jongeren dan minder per soonlijkheden dan het vorige geslacht? Dat hoeft nog niet zo te zijn. Wanneer we zo vaak over persoonlijkheid horen spreken, kan dat ook betekenen, dat het voor dit geslacht belangrijker is dan vroeger, dat zij tot persoonlijkheid zou uitgroeien. Persoonlijk geloof ik voor mij, dat de moderne jeugd op dat punt niet minder is dan vroeger. Ik bedoel hiermee, dat men aan de jeugd van vroeger evengoed als aan de tegenwoordige jeugd, het ver wijt zou kunnen maken, dat zij te weinig zich toelegt op de vorming van de per soonlijkheid. Wel ben ik vast overtuigd, dat het nu meer dan vroeger noodzakelijk is, dat onze jongeren persoonlijkheden worden. Er is nl. de laatste jaren iets ver- anderd in ds woreld. En dit eist ook een andere instelling. Terwijl vroeger een onvoldoend uitge groeide persoonlijkheid door de gesloten structuur van de samenleving en de daar in heersende zedelijke x-egels vo gevaren behoed werd, is dat niet het geval. Dit kan misschien ingewikkeld lijken, maar is het in werkelij il?el. Vroeger leefden b.v. vele Katholi'ek'Ej} een Katholieke omgeving. Alles ging vanzelf goed en zo zijn eigen gangcije- Het eiste een zekere moed, om daal gen in te gaan, om uiterlijk niet als een goede Katholiek te leven. Maar de tijden zijn veranderd. In heel veel gevallen is het omgekeerde nu het geval. Het kost aan verschillende jonge mensen een ze kere moed, om als Katholiek te leven. Een jonge mens, die dezelfde wilskracht heeft als een vroeger geslacht, zal net nu beduidend moeilijker hebben. om over eenkomstig zijn Katholieke beginselen te leven. Van hem wordt dus nu meer dan vroeger geeist, dat hij een persoonlijk heid is. Daar komt nog meer bij. We zijn het allen er over eens, dat de o ingeving, waarin we leven, belangrijk is voor de vorming van de mens. Daarom zegt men wel eens: de mens denkt als zijn om geving. Dit is waar en te allen tijde waar geweest. Maar dat gaat nog meer op voor tegenwoordig. De omgeving legt zich veel sterker op. Dit komt door ver schillende oorzaken. Denk maar eens aan de toename van de bevolking, de trek naar de grote steden, het samenleven van grote massa's mensen. Enkele voor beelden om dit duidelijk te maken. Christian Dior en Jacques Fath wie kent ze niet geven in Parijs de mode aan, maar ze komen ook naar Neder land en laten hun modellen hier zien. Zo krijgen we over de wereld al een zekere gelijkheid in de mode. Neem de invloed van de film. Amerika lijkt ver weg, maar door de bioscoop is het dicht bij en oefent het een werkelijke invloed uit. Vandaar dat we er niet aan kunnen ontkomen aan een zekere Amerikanise ring van onze beschaving. Denk maar eens aan de radio: dezelfde melodieën, welke in Duitsland, Frankrijk, Amerika gehoord worden, horen we ook hier. Wc zingen melodieën uit het buitenland. Dat alles en nog veel meer brengt tot nivelle ring van de persoonlijkheid. De mens moet veel meer moeite doen om zichzelf te zijn dan vroeger. Tegelijkertijd we hebben er reeds meermalen op gewezen staan we op het ogenblik in een critieke situatie. Want die omgeving waarin we leven, is niet christelijk meer en op de duur kan zelfs het kleinste dorpje niet aan haar invloed ontkomen. We staan nu voor de keus of ons zelf te zijn, en te leven volgens de diepste beginselen, dat is een persoonlijkheid te worden of te zijn, of meegesleurd te worden met de algemene gelijkvormigheid, dat is met een zeker heidendom. Persoonlijkheidsvorming in deze tijd is geen luxe, maar een absolute eis, willen we als christen door het leven gaan, willen we een christelijke toekomst^voor Syracuse als achtergrond van het tranenwonder ons volks bewaren. H. B. Zo vaak hoor je spreken over per soonlijkheid: de mens moet een persoonlijkheid zijn of minstens worden. Wat betekent dit eigenlijk? Is dan niet iedere mens een per soonlijkheid door het eenvoudige feit, dat hij mens is? Waarom moet hij het dan nog worden? Er ligt i"det" daad een verwarring in het gebruiK van het woord „persoonlijkheid En dit is heel begrijpelijk. Wanneer je de verschillende boeken erover 'naleest, schijnt iedereen aan dit woord een andere betekenis te hech ten. Het is niet gemakkelijk hieruit te komen. Laten we proberen hier een of ander te verduidelijken. Het woord „persoonlijkheid" komt van het Latijnse woord „persona", per soon. Oorspronkelijk betekende dit „toneelmasker". Zoals u weet, droe gen de Romeinse toneelspelers een masker tijdens het spelen, een mas ker, dat een bepaalde karakteristiek uitdrukte. Later werden door dit zelfde woord de figuren zelf, welke door de acteur werden voorgesteld, „personae" personen genoemd, en kreeg het woord de betekenis van „rol". Dit werd later weer uit gebreid tot de rol, die iedere mens in het algemeen in het leven speelt. M.a.w. het gaat betekenen de taak, welke de mens vervult. Later krijgt het woord weer een andere nuance ring. Het wordt dan: een mens, in zover hij bepaalde eigenschappen heeft, of ziin bepaalde waarneem bare gedragingen. Tenslotte ver dwijnt uit de betekenis van het woord iedere verwijzing naar de toneelwe reld en het woord gaat dan beteke nen: iedere individuele mens, de mens in zijn apartheid, ja zelfs de mens zonder meer. In het burger lijk recht wordt b.v. onderscheid ge maakt tussen mens en ding: per soon en ding. Eeuwen lang wordt er dan in het Westen een strijd gevoerd om het woordje „persoon". Men wil de be tekenis nu eens duidelijk afbakenen. Deze strijd kwam hierdoor op, omdat men in de Godgeleerdheid zeide, dat er in de Allerheiligste Drievuldigheid drie „personen" waren, en ook, dat er in Christus één „persoon" en twee naturen waren. U herinnert zich dat nog uit de catechismus. Zo komt men langzamerhand tot de volgende be tekenis: de individualiteit van het re delijke wezen, d.i. van de mens. De mens is meer dan het dier en in onderscheid met het dier „zich "zelf". Iedere mens heeft een eigen waardigheid, ieder mens leeft zijn eigen leven. Juist de mens heeft in tegenstelling met het dier de macht om met zijn vrije wil zijn eigen le ven te leven, zijn leven in eigen handen te nemen, beslissingen te nemen, welke geheel zijn leven zul len beïnvloeden. Daarom zegt men b.v. tegenwoordig, dat het dier is wat het is, maar dat de mens is wat hij wil. Daarom noemt men de mens „persoon". U zult natuurlijk zeggen: als dit waar is, waarom zegt men dan dat iedere mens een persoonlijkheid moet zijn of worden. Zoals het tot nu toe uiteengezet werd is iedere mens, zelfs de baby in de wieg, dit reeds. Inderdaad. Maar we hebben tot nu toe niet gesproken over „persoon lijkheid", maar over „persoon"- Het woordje persoonlijkheid heeft nog in het spraakgebruik een enigszins an dere betekenis. Denk maar eens aan de woorden: Napoleon was een per soonlijkheid. Dit wordt dus van be paalde personen gezegd in tegen stelling met anderen, die geen per soonlijkheden zijn. In deze betekenis wil persoonlijkheid zeggen, dat een bepaalde persoon in zijn uitwendige gedragingen meer dan anderen, de eigenschappen van een persoon naar voren doet komen, dat dus een be paalde persoon meer dan anderen zich zelf is, doordat hij meer dan anderen opvalt door wilskracht, dat hij meer dan anderen zijn leven in eigen handen neemt. Een persoon lijkheid is een overheersende figuur. In deze betekenis kan het woord weer verschillend gebruikt worden. Vooreerst in een meer neutrale zin, in zover we elke mens, die opvalt door wils- en karaktersterkte een persoonlijkheid noemen. We houden ons er dan buiten, of een bepaalde mens ziin wil goed of verkeerd ge bruikt. Maar men kan ook persoon lijkheid noemen de mens, die al zijn menselijke mogelijkheden verwerke lijkt, die zichzelf opbouwt tot een gave mens, die zijn eigen weg gaat in het leven, ondanks de halfheid van zijn omgeving. Persoonlijkheid wil hier zeggen de werkelijk deugd zame mens. Zo zijn b.v. heiligen „persoonlijkheden" geweest. Zo wordt van de christen verwacht, dat hij een persoonlijkheid is, of wordt. H. B. IN DE JUNI-AFL. VAN G3 somt A. J. de bekende oorzaken op van de fut loosheid niet alleen in leger maar in haast alle grote bedrijven. Tot in den treure kan men die oorzaken lezen en horen, maar verrassend is het, in een kathoiiek blad en nogal met dikke letters deze eindtirade te lezen: Wie brengt hier uitkomst Moeten wij veranderen of de technische cultuur van het bedrijfsappa- raat Of misschien beide En als wij moeten veranderen, hoe dan Hoe moeten wij leren massa-mensen te zijn? Hoe red den wij als massa-mens ons persoonzijn of tenminste de idee, dat wij ergens voor deugen? Er is voorlopig geen oplossing. Maar het leek ons goed dat grote vraag teken dat wij allemaal ervaren, eens na der te omschrijven. Laten wij hopen, dat dit alles pose is van A. J. om, „problemen los te slaan" en dat de Redactie het zonder kantteke ning laat passeren om bij de lezers pro test uit te lokken. Maar wij vrezen, dat de doorsnee-lezer deze sombere en on ware tirade zonder meer accepteert; als of het Christendom hier met even lege handen tegenover staat als het Humanis me en andere God-loze richtingen; alsof Christus bij de verkondiging van zijn Evangelie, d.i. Blijde Boodschap, deze ontwikkeling van het bedrijfsleven en van de gewapende machten niet voorzien heeft; alsof er hoognodig een nieuw Evangelie moet komen; daar zullen we dan maar op wachten, maar „voorlopig is er geen oplossing" De een of andere lezer die wat hoger mikt zal althans een gedeeltelijke oplos sing vinden in het hoofdartikel van de zelfde aflevering over het aanvaarden en verwerken van het lijden tot zelf bevrijding en zelfvoltooiing; een ander zal troost vinden in het rake en mooie gedichtje aan het slot van de afl. :Er is altijd wel iemand die op je wacht... Maar de meeste lezers zullen A. J. napraten: Er is geen oplossing, ook niet voor katholieken in ons geloof! Die oplossing is er natuurlijk wel; als wij dat geloof maar niet beperken tot Paascommunie, Zondagsmis en relatief vasten! Na een inleidinfe waarin j.e uUvoeng kennis maken met de bemajjj vliegtuig en de zestien pass g^ komt stige motorstoornis ontstaat. E motoren raakt in brand en t l«kt on overkomenlijk dat er een noodlanding op zee zal moeten uitgevoerd worden, d angst valt over passagiers en bemanning. Het „no-return-point" is al gepasseerd en er schijnt geen ontkomen meer aan. Hoe reageren nu deze mensen? De ex-gezagvoerder van de K.L.M. W. ue ex gezag eens: „vliegeniers van Veenendaal zei mcnsen!- Iets vormen een apart suui waar- daarvan mochten we dezer g nemen toen we in een klaslokaal van de kazerne in Breda 'n „les een groepje piloten. Zonder uit:zomdering ontkenden deze jonge kerels ooit angst gehad te hebben tijdens 't vliegen, „voor- dat je begint onderga je een soort P*aJ" kenkoorts, maar zo gauw je in de luent bent voel je je zeker, want je beheerst dit vliegtuig!" zei er een. 'n Ander merk te op: „Wanneer er een vliegtuig neer gestort is, is je eerste reactie: dat zal mij niet overkomen. Je denkt nooit: dat zou mij ook kunnen gebeuren!",,'n Broer van me rijdt op 'n motor", vertel de een derde, „wel ik zal me daar nooit op wagen, die dingen zijn werkelijk ge vaarlijk!" „Bent u ooit bang als u in een auto zit?" werd me gevraagd - dan'" Ergens zijn vliegeniers be zeten door hun vak. t Is voor hen geen vak, geen baan, geen beroep, maar een stuk leyens^"?dst0D weg en hoe! Hoog Ze zijn alt^ jL zeeën en steden en boven de lan leven anders, ont.- woestijnen uit lijkt het i daan van de dingen die uitzicmen p spectief zo gemakkelijk bel Ernest Gann beschrijft ons in ziin oei een sterke en bekwame bemanning. onvermijdelijke Amerikaanse humor - neemt hun geen ogenblik de ernst de verantwoordelijkheid. De reactie van de passagiers is anders. Toevallig bijeen, op weg van Honoloeloe naar San Francisco: ieder om andere redenen, vormen zij a.h.w. een close-up van 't menselijk leven. En als de mede deling van de gezagvoerder hen op de hoogte gebracht heeft van de situatie, waarin zij zich bevinden dan heeft er een plotselinge metamorphose plaats. De moderne mens heeft altijd haast; hij heeft altijd zijn hoofd vol problemen; hij is zó met heel z'n wezen gebonden aan de materie aan 't leven, aan z'n levens mogelijkheden hier en nu, dat een eeuwig heidsgedachte hem bijzonder ongelegen komt. Waar hij maar kan zal hij die ge dachte en elke confrontatie ermee ont vluchten. Ernest K. Gann beschrijft nauwkeurig hoe deze kleine gemeenschap zich ge droeg vóór de angst en wanneer de angst hen te pakken heeft. Tegenover de dood worden vele dingen anders. Bezit en een grote naam, beroemdheid, make-up en savoir-vivre": dat alles blijkt waarde loos Nu telt alleen nog de mens, zoals hij in werkelijkheid is. En dan zijn er onder de zestien passagiers mensen, die totaal veranderen, in hun voordeel of in hun nadeel. In het boek, maar heel bijzonder in de film op breed cinemascope-doek, speelt het vliegtuig een hoofdrol. Zo merkwaar dig is de schrijver erin geslaagd zijn hele verhaal te binden aan dit vliegtuig, met zijn mogelijkheden en kuren, met zijn veiligheid en onberekenbare dreiging. Kijkend naar de film wordt de toeschou wer medepassagier en beleeft hij intens mee deze van minuut tot minuut in spanning toenemende reportage. Dit boek en deze film bezitten vele uit stekende kwaliteiten. Ze zijn rijk aan in houd en geven veel te denken. Deze ro man is eigentijds. Zij is een geslaagde combinatie van echte menselijkheid en techniek. En wat misschien 't belang rijkste is: deze film en deze roman ge ven 'n paar uur van gezonde ontspanning. P. W. Dat geloof leert ons als fundamentele waarheid: wij zijn geschapen om deel achtig te zijn aan Gods Leven en daar door ook aan Gods werkzaamheid om te leven met God in ons en zo met ALLES wat wij doen mee te werken aan Gods glorie, aan ons eigen geluk en het geluk van anderen. Ja, voor wie de staat van genade ver schrompeld is tot iets dat je nodig hebt om ter communie te gaan, voor wie de Gemeenschap in het heilige leven van God of de Gemeenschap der geheiligden ineengekrompen is tot een soort verering van de heiligen in de hemel om ons verloren zaken terug te bezorgen of ons aan een betrekking of huis te helpen ja, voor zo iemand is er geen oplossing! Zo iemand moet veranderen! Waar die verandering dan in bestaat? Wel in goed katholiek wor den! Dat wil niet zeggen: geen kwaad doen! Maar: goed doen, voor God, voor jezelf en voor anderen! En is het fout gelopen, dan die fout niet goedpraten maar goed maken, zo gauw mogelijk, niet zozeer als en omdat we de volgende dag ter communie willen gaan, maar omdat we elke dag die wij zonder de binding met God doorbrengen, tekort schieten tegenover God, tegenover onszelf en tegenover anderen. Er is niet alleen in onze omgeving, „altijd wel iemand die op ons wacht maar er zijn ontelbare noodlijdenden die op ons wachten, heidenen, stervenden, bedroefden, zieken, gevangenen enz. enz. Zelfs bij het geestdodende werk aan de lopende band, bij het eentonige wacht kloppen, zelfs tijdens de laatste, „twee er dan in een wachtlokaal uitziet! heeft de consequente katholiek niet alleen „het idee" maar de vaste overtuiging, dat hij voor ontzaglijk veel deugt; dat hij ook dan verantwoordelijk is voor anderen over de hele wereld, dat zijn taak door niemand anders kan worden overgenomen, zijn plaats door niemand anders kan worden bezet. Gelijk ons persoonlijk deel hebben aan Gods Leven wat door iedereen weer anders beleefd en ervaren wordt ons als massa-mens helpt om ons zelf te blijven, zo is de Gemeenschap der geheiligden de oplos sing voor de consequent katholiek tegen de futloosheid. Dit is allerminst een opportunistische toepassing in deze tijd van dat leerstuk over de Gemeenschap der heiligen. Inte gendeel! „Oudtijds," aldus v.d.Meer in zijn magis trale Katechismus, „dacht men vooral aan de solidariteit op aarde.. Wat de christenen verbond was geen mens lievendheid (van humanisten en derge lijk goedmenende mensen H. B.) maar godsdienst, een band van liefde en vrede in de Heer. Eph 4. 3. Die band was een macht, want allen konden iets doen voor anderen in de geestelijke orde, zij waren zich bewust elkander wederzijds te kunnen dienen zoals de cellen en organen van een bloeiend lijf... Het is een solidariteit in het goede die de kwaden niet uitsluit, die hen tracht te betrekken in het gezelschap der heiligen en daar bij nooit de moed opgeeft en daarom nooitmetr us t laa t" Daarom zijn wij de „doorbraak-partij bij uitstek! Elk ogenblik, op, elke plaats, bij elke werkzaamheid en ontspanning kunnen wij doorbreken naar eikaar maar ook naar de aspirant-leden en de zich zelf geschorst hebbende leden van de alles en allen omvattende Gemeenschap. Zo splitst zich voor een consequent katholiek het „probleem" der futloosheid in een mysterie en een moeilijkheid: het mysterie van Gods Liefde die ons doet delen in zijn Goddelijk Leven en daar door ook in zijn Goddelijke Werkzaam heid; de moeilijkheid (die tegelijk blij- makende mogelijkheid is) om dat dag voor dag in practijk om te zetten en ons in te spannen voor heel de wereld die op ons wacht. Wij ontkennen de ernst van die moei lijkheid allerminst, maar wij ontkennen vierkant, dat het een probleem is waar voor ons geloof geen oplossing heeft. H. HELMER CssR Maj. Aalm (Van onze redacteur). Alle 7000 Atheners, die als krijgs gevangenen in de stads-steengroeven werden ondergebracht zijn er bar baars aan hun einde gekomen, tot het laatst door de tyran Dionysius beluis terd via een accoustische grot, het oor van Dionysius in de Latomia del Paradiso, nu een alleraantrekkelijkst geheel van door aardbevingen inge storte en exuberant begroeide spe lonken met een garnering van over eind gebleven holen.. Syracuse heeft echter steviger gron den om de klassieke beschaving in ere te houden dan de gevangenis holen of de markante resten van de Euryalosburcht tegen de heuvel hellingen. De Minerva-tempel van statige orchïsche allure, met kolossale zuilen, is dan ook niet uitgeroeid door de Christen-tempelbestormers, maar wat al te triomfantelijk omge bouwd tot een kathedraal met een bewogen barok-fagade. Tussen de door wanden verbonden pilaren staan nu bijna timide in hun kleinheid de witmarmeren heiligenbeelden, als een symbool van een moeizaam ker- steningsproces. De sporen van de antieke cultuur zijn dieper door Syracuse gegaan, dan uit een bezoek aan de Griekse vazenverzameling in het Museo Na- zionale, aan het Griekse theater, het Romeinse Amfitheater of de schamele resten van de Artemis-tempel valt af te leiden. Nog altijd worden niet ver van Syracuse Maria-processies ge houden, waarvan de poëtische bege leiding eens door Callimachus werd gedicht voor de priesteressen van Demeter. In de grootse natuur van Sicilië trouwens, waar de dood een even forse aanpak vertoont als het leven, is het bestaan een zaak waarop het toepassen van de Caritas-gedachte al gauw een gevaarlijk experiment lijkt. Onweer vertoont er dezelfde hevigheid als de lange zomerhitte, de blijvende vruchtbaarheid van de gebieden rond de Etna is afhankelijk van de nodige maar verwoestende uitbarstingen van deze vulcaan. Ma laria en tuberculose vormen de kan sen, die de vrijwel in permanente zonneschijn gevoede vitaliteit voort durend bedreigen. Het volk van Sicilië weet dan ook beter zich groots te schikken in het onvermijdelijke dan uit eigen bewe ging te wijken voor iets anders dan physieke overmacht. In grove trekken is hiermee, dunkt ons het geestelijk klimaat geschilderd, dat de Madonna zich voor het tra nenwonder uitkoos. Een sterk ont wikkeld gevoel voor het noodlot, een bereidheid tot onderwerping aan ho gere machten, een christendom met klassieke trekken vol élan, maar met minder zin voor precisie en puntjes op de i dan in noordelijker streken, moet wel bijzonder getroffen worden door het bovennatuurlijke in het wonder en bijzonder vermaand door Maria's appèl aan de liefde, dat in tranen zijn vorm kreeg. interpretatie begint om natuur lijke redenen bij de streek, die voor het wonder werd uitgekozen en bij alle hebbelijkheden daarvan, welke het achtergrond en zeggingskracht kunnen bezorgen. Het geschilderde décor van groots heid, bijna Oosterse hardheid, Spaans élan en een christelijke, reeds door het heidendom voorbereide geest van onderwerping, leverde het won der het geschikte klimaat om was dom voor de gehele wereld te berei ken. De doortastende Siracusanen lieten er, diep geraakt als ze waren, geen gras over groeien, pakten de bewijsvoering even krachtig aan, als de propaganda voor een nieuwe basi liek en hebben zelfs al een periodiek gewijd aan de Madonnina delle La- crime Het is een weinig fraai tijd schrift maar heel wat kloeker van opzet en boeiender van inhoud dan de op devoties toegespitste bladen in Nederland. De propaganda heeft het zelfs tot een speciaal programma via Radio Boston weten te brengen, waarvan het geldelijk resultaat ten faveure van de basiliek 4420 dollars heeft bijgedragen. Op 9 Mei van dit jaar is, hoewel het ruime bouwterrein voor het nieuwe heiligdom nog niet is gekocht en een project eerst door middel van een internationale prijsvraag zal worden verkregen, de eerste steen voorzien van een oorkonde, welke door het gehele Siciliaanse Episco paat getekend is, maar vast gelegd. Inmiddels stromen dagelijks de pelgrims, meestal onder leiding van hun pastoor toe en met hen de giften en de exvoto's voorzien van dikwijls treffende bijschriften. Een gevange nisaalmoezenier legde in de eerste week van Juli aan de voeten van de Madonnina een compleet boekwerk neer, een bloemlezing van lofliederen op de wenende Madonna, geschreven door gedetineerden in de verschil lende Siciliaanse gevangenissen. Ge bedsverhoringen worden intussen bij tientallen vermeld, van wonderlijke genezingen af tot het terugvinden van zoons, die al lang verloren ge waand waren. Is het vreemd dat al deze activiteit en al deze troost in een gebied van ongenadige extremiteiten weerklank vindt over de gehele wereld? Het Co- mitato verwerkt dagelijks soms 800 brieven uit alle delen der aarde, waarvan er telkens heel wat uit de Verenigde Staten afkomstig blijken. Het wonder van Syracuse heeft vat op de mensheid, de tranen van de Madonnina roepen al om inkeer voor men zich gezet heeft aan een verdere bezinning op de betekenis ervan. Wij weten, dat deze klimaatschil dering ons van het terrein, waar de bescheidenheid samen met de feiten pleegt te huizen, afvoert naar de onbekende oorden der speculatie. Maar het wonder van Syracuse laat ons geen keus. De Madonnina vormde geen verschijning, die woor den sprak tot enkelen of de massa, het gebeuren in Via degli Orti be stond slechts uit het geluidloos schreien van een Maria-plaquette. Het achterwege laten van pogin gen om die tranen te verklaren zou gelijk staan met het negeren van het bovennatuurlijk ingrijpen zelf. En de Wie tot die bezinning komt zal di rect getroffen worden, door de te genstelling tussen dit wonder en de overige Maria-mirakels. Maria sprak niet in Syracuse, maar weende. Dr O. Musumeci, theoloog aan het aartsbisschoppelijk seminarie te Sy racuse, die aan het wonder een in teressant boek heeft gewijd, begint met op deze eigenaardigheid te wijzen. Maria's tranen wijt hij aan de hardnekkigheid waarmee de woorden die Zij in Parijs, in Lourdes en in Fatima heeft gesproken, door een groot deel van de mensheid worden genegeerd; aan de hardheid van het menselijk gemoed in het al gemeen en aan Haar medelijden met allen, die vervolging lijden om hun christelijk geloof en levenspraktijk. Daarbij geeft hij intussen aan, deze uitleg niet de enig mogelijke te ach ten. Misschien is juist het mysterie, dat achter Maria's tranen schuil gaat wel de beste prikkel tot bezinning en inkeer voor welke katholiek dan ook. Foto ENTI 4 V.vY-' V' 'f ■<-•••■ - 4%r - -

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 7