Noodregeling voor weduwen- en wezenvoorziening Stilstand in haven thans Londense volkomen DE OOSTDUITSERS SPELEN HERKIEZINGEN-HOUDEN" Wervelstorm ..Hazel" teisterde Canada Mendès-France bejubeld door Radicalen Maar hevige onenigheid achter de coulissen I Verkiezingen in Oost-Duitslancl een malle vertoning K.V.P.-bestuur beraadde zich Positie middengroepen ontwikkelt zich in gunstige richting Nieuws van het aardappelfront Honderden rooiers in Groningen; voldoende vrijwilligers in Noord-Holland Naar eendracht Als gij ons weer nodig hebt.... Nederlands detachement in Korea pakt de plunjezak VUURGEVECHT IN DE NACHT Piloot van vliegende schotel99 bleek Fransman Maandag 18 October 1954 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Noodtoestand van de weduwen Concertgebouworkest in hemdsmouwen Vluchtelingen uit Triest naar Nederland H. Vader spreekt over de ..Madonna der tranen" Stakingsbeweging slaat over naar Liverpool Indonesische kabinets crisis schijnt onvermijdelijk ..Zelfs voor communistisch bewind te stompzinnig Zware schade in Toronto Overval op kazerne oin munitie machtig te worden Kapitale boerderij in de as Honderd jarige te Builde WEERBERICHT Wezen Middengroepen CONCENTRATIE ARBEIDERS- VAKBEWEGING IN DE V.S. Binnenkort fusie A.F.L. en C.I.O. Met. succes Studenten naar Drente Jan van Antwerpen had gezworen Kinderen speelden met lucifers 79 Nakomelingen in leven De weerverwachting van het KNMI, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Aanhoudend vrij warm voor de tijd van het jaar. In de Noordelijke helft van het land: zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen of motregen. Matige, nu en dan krachtige Zuid- Westelijke wind. In de Zuidelijke helft van het land: tamelijk veel bewolking, doch slechts hie'r en daar wal regen of motregen. Overwe gend matige Zuid-Westelijke wind. Dinsdag 19 October: Zon op 7.10 uur, onder ïudy uur. Maan op 00.00 uur, onder 14.47 uur. E SCHIEDAMSC Van onze Haagse redactie) Het bestuur van de Katholieke Volkspartij heeft zich in zijn vergadering van Zaterdag uitgesproken over twee belangrijke vraagstukken. Aan de orde waren namelijk een voorstel, uitgebracht door een commissie ad hoe, voor een noodregeling weduwen- en wezenvoorziening en een rapport van de commissie Middengroepen over de financiële positie van de middengroepen in loondienst. De resultaten hiervan zullen in de loop van deze week aan de openbaarheid worden prijsgegeven. Intussen kan men veilig aannemen, dat aan het partijbestuur een noodregeling weduwen- en wezenvoorziening is voorgelegd, welke zowel wat de uitvoe ring als de hoogte van de uit te keren bedragen betreft nauw verband houdt met de noodwet-ouderdomsvoorziening. En dat de commissie Middengroepen haar eis zal hebben herhaald, dat het reële inkomen van de middengroepen in loondienst in 1956 op 80 procent van dat van 1958 moet worden gebracht. De noodregeling weduwen- en wezen voorziening is bedoeld in afwachting van een wettelijke pensioenregeling voor we duwen en wezen. Zoals men weet. heeft de Sociaal-Economische Raad indertijd van de regering het verzoek gekregen een rapport over deze materie op te stellen als grondslag voor een eventueel wetsont werp. Het ziet er echter naar uit. dat dit rapport nog lang op zich zal laten wach ten. De K.V.P. heeft daarom gemeend, ge zien de noodtoestand onder weduwen en wezen, niet hierop te mogen wachten. Recente onderzoekingen hebben immers uitgewezen, dat 56 pet. van de weduwen een inkomen „genieten" van minder dan 1000 per iaar, Een drie maanden gele den benoemde commissie, waarin o.a. deskundigen op het gebied der sociale wetgeving uit de verschillende maat schappelijke groeperingen zitting hadden, heeft nu een noodregeling ontworpen. Het ligt voor de hand, dat gezocht is naar een opzet, welke zo nauw mogelijk aansluit bij die van de n™dwet-ouder- domsvoorziening. Want dit biedt d meeste kansen, dat de voorziening op korte termijn kan worden ingevoerd. Men kan dan gebruik maken van de orga nen welke belast zijn met de uitvoering van' de noodwet-ouderdomsvoorziening En bovendien is een noodregeling, welke aansluit bij een reeds bestaande voor ziening. voor regering en parlement het meest acceptabel. Weduwen De categorie, waarom het hier gaat, zijn de „oudere" weduwen tussen de 45 en 65 jaar met of zonder minder- jarige kinderen en de „jongere" weduwen met kinderen. Vooral onder haar is spra ke van een noodtoestand, omdat zij meest ai geen gelegenheid hebben met werken in haar onderhoud te voorzien. Voor de zeer jonge weduwen een relatie! g ring aantal zal het meestal veel aan trekkelijker zijn door arbeid in haar onderhoud te voorzien dan een beroep te doen op de noodregeling. Gezien het karakter van nood regeling zullen de uitkeringen slechts een bestaansminimum kunnen waarborgen. De hoogte van de maximumuitkering zal die van de noodwet ouderdomsvoorziening niet ver ontlopen. Waarbij gelijksoortige bepalin gen zullen gelden ten aanzien van eigen inkomsten en vermogen. Het betrekken van de wezen in de regeling introduceert een element, waar voor geen parallel te vinden is in de noodwet-ouderdomsvoorziening. Het is redelijk, te veronderstellen, dat de com missie een systeem heeft ontworpen vol gens hetwelk de uit te keren bedragen en de maximumuitkering met een bepaald bedrag per kind, waarvan de weduwe in het onderhoud moet voorzien, zullen worden verhoogd. Deze bedragen zullen die van de kinderbijslagwet niet ver ontlopen. Terwijl het tevens voor de hand ligt, dat de leeftijdsgrenzen zullen worden vastgesteld op overeenkomstige wijze als bij de kinderbijslagregeling en de kinderaftrek voor de loon- en inkom stenbelasting is geschied. Natuurlijk zal de commissie zich ook hebben afgevraagd, hoeveel de door haar voorgestelde noodvoorziening jaarlijks zal kosten. Een zeer exacte raming mag men echter niet verwachten. Immers de commissie weet bijvoorbeeld wel dat 56 pet van de weduwen een inkomen beneden de 1000 per jaar heeft, maar zij weet niet. hoe groot die inkomens precies zijn. Ligt het gemiddelde dich ter bij 1000 of bij 500? Er kan dus slechts sprake zijn van een zeer ruwe schatting en aangenomen mag worden, dat die in de orde van grootte van enige tientallen millioenen zal liggen. Wat de middengroepenkwestie betreft mag verwacht worden, dat de desbetref fende commissie in haar vierde rapport een nog uitvoeriger analyse van de hui dige situatie heeft gemaakt dan in haar eerste rapportover de toestand in 1051. Zoals men weet, kwam zij toen tot de conclusie, dat het gemiddelde reële inko men van de middengroepen in loondienst neer kwam op 60 tot 65 pet van 1938 In vier jaar tijd zou dit moeten worden opgetrokken tot 80 pet. De helft van deze periode is thans verstreken. Vergissen wij ons niet, dan heeft de commissie een grote hoeveelheid cijfer materiaal verzameld, waaruit blijkt, dat globaal genomen gedurende deze periode is bereikt wat men zich had voorgesteld. Ongetwijfeld zal zij ook kunnen aanto nen dat de volkshuishouding zich heeft ontwikkeld, zoals zij dat in haar derde rapport heeft voorspeld. Hetgeen van niet te onderschatten betekenis is, daar haar vierjarenplan door de socialisten is bestreden op grond van het argument dat zij onder de middengroepen „een koek zou willen verdelen, die er niet is". Het ligt daarom ook niet anders dan in de lijn van de logische verwachting, dat zij haar oorspronkelijke eis zal hand haven: in 1956 voor de middengroepen in loondienst een welvaartspeil, dat gelijk is aan 80 pet van dat in 1938. Het Amsterdamse Concertgebouworkest heeft Vrijdagavond voor een publiek van 2000 personen te Troy in de Amerikaanse staat New York in hemdsmouwen ge speeld De auto met avondkleding was door slechte weersomstandigheden niet tijdig in Troy aangekomen. Aanvankelijk zouden gisteren honderd vluchtelingen uit een kamp bij Triëst naar Nederland zijn gekomen om hier enige tijd te verblijven. Hun reis is echter uitgesteld' tot vermoedelijk Zondag 24 October a.s. Onder deze vluchtelingen bevinden zich veertig zieken, die in sanatoria zullen wor den opgenomen. De overigen zijn huisge noten van deze patiënten. Zij zullen bij Nederlandse gezinnen worden onderge bracht. Deze hulp aan vluchtelingen is het re sultaat van de onlangs gehouden actie ,Een ton voor Triëst". De H. Vader heeft gisteren een radio rede gehouden tot de Sicilianen, b|j gele genheid van het Maria-congres op Sicilië gehouden, en bij die gelegenheid gespro- ken over „de Madonna der tranen" van Syracuse. De H. Vader zeide: „Waar de devotie van het Siciliaanse volk tot Maria zo vu rig en diep geworteld is. wie zou zich er dan over verwonderen, dat Zij (de H. Maagd), één van uw meest beroemde ste den heeft uitgekozen om Haar genaden uit te delen? Zeker, de H. Stoel heeft tot dusver op geen enkele wijze een stand punt ingenomen met betrekking tot de tra nen, die, naar men zegt. uit het beeld van de H Maagd vloeiden in een eenvoudige arbeiderswoning. Maar in ieder geval hebben Wij met een sterke ontroering ken nis genomen van de unanieme verklaring van het Episcopaat van Sicilië over de werkelijkheid van deze gebeurtenis Al dus meldt A.F.P. Het we uk in de Londense havens ligt thans geheel cn al stil, nu ook het sleep- hoot- en lichterpersoneel - 4500 man, Zon dagmorgen het werk heeft neergelegd. Het totaal aantal stakende havenarbeiders is daardoor tot ruim 27.000 gestegen. De kolen- en olie-voorziening van Lon den, alsmede de vuilnisat'voer. zijn thans *eer nijpende problemen geworden. Op geen enkel van de 133 schepefl, die j in de haven liggen, wordt meer gewerkt evenmin als op de ongeveer 100 schepen die zich op de reparatiewerven langs de Theems bevinden. Volgens Arthur Deakin, de algemene secretaris van de Algemene Transport arbeidersbond in Engeland, draagt een goed georganiseerde communistische min- De Indonesische regeringspartij „Persa- tuan Indonesia Raya" heeft Zondag na een vergadering van vier uur een communiqué uitgegeven, waarin wordt verklaard, dat besloten is bij bet kabinet er op aan te dringen af te treden en onmiddellijk het mandaat aan het staatshoofd terug te ge ven. Dit zou in elk geval vóór 25 October moeten geschieden. Indien hieraan niet wordt voldaan, zal de partijraad van de P.I.R. de drie P I R.-ministers uit het ka binet terugtrekken. Vice-premier Wongsonegoro die lid is van de P I.R. en formateur van het hui dige kabinet was, deelde mede, dat dit be sluit bij acclamatie genome" is en dat hierdoor een kabinetscrisis onvermijdelijk zal zijn. Dank zij de vele vrijwilligers wordt de strijd tegen de tijd op de drassige Gro ningse veengronden bij het aardappelen- rooien op het ogenblik niet zonder Kunstig resultaat gevoerd. In dat leger van vrijwilligers waren studenten van de R K. Studentenvereniging Albertus Mag nus uit Groningen de eersten. Zaterdag morgen vertrok zeifs 'n ploeg van 10 man "aar Smilde om er te helpen bij de aard appeloogst. Vandaag vertrok uit Gromn- «cn een vijftiental autobusen met 400 ^•andweerlieden. gemeentelijk personeel scholieren naar de velden. Plaatselijk meldden zich zoveel vrijwilligers in deze Provincie men registreerde Zaterdag^ ot- ficieel 758 man dat men bil de Stich ting voor de Landbouw geen voldoende overzicht had van het aanbod en daarom stopzetT he' aanwerven van vrijwilligcrs ??s'aat er dringend behoefte aan lenen vannhc" die men hoopt te kunnen Pnldpr'a"i)0erten ui' Friesland en de N.O.- Ult gedeelten van Drente en Groningen, waar deze machines niet meer nodig zijn. De situatie was Zaterdag in de De leiders van de twee^ grote concur rerende vakcentralen in de V cr Staten, George Meany van de American Federa tion of Labour en Walter Reuther van de Congress of Industrial Organisations heb ben Zaterdag bekend gemaakt, dat beide organisaties zijn overeengekomen zo spoedig mogelijk tot samensmelting te willen komen Deze zou binnen de eerst komende maanden voltooid moeten wor den, met het doel, de economische en po- pitieke macht van de Amerikaanse ar beidersbeweging te versterken. Beide organisaties zijn in 1936 uit el kaar gegaan toen tien vakbonden uit de A F L werden gestoten en de C.I.O op richtten onder leiding van John Lewis, de leider van de mijnwerkers. Binnen de C.I.O., die tijdens de oorlog groeide tot een ledental van ca 6 miUioen. Pntstond bovendien weer onenigheid, wel. ke re toe leidde, dat Lewis en zijn mijn- w?rkers zich opnieuw afscheidden De A.F.L, stelde toen samensmeiting !"et de C.I.O. voor, welke door de leider deze laatste organisatie. Piniltp Mn - in 1951 werd afgewezen. Zowel Mur- L\y als Green, de leider van de A.Jf.L.. fCfven kort daarop. Hun opvolgers, Reu- ov r en Meany schijnen beter met elkaar erweg te kunnen. Veenkoloniën zo, dat men meer werk krachten dan rooimachines had. Ook in Noord-Holland wordt de aardap pelslag. met succes geleverd. Met ingang van vandaag zijn 150 leerlingen van mid delbare scholen uit Den Helden ven voor oogst werkzaamheden pp Tweehonderd jongens van de technische school te Hoofddorp gaan aan het went in de Haarlemmermeer en de IJpclders en in de Beemster, de Schermer er. de Purmer honderd gemeentewerklieden uit Amster dam. De inspectie Haarlem van het Bureau Oogstvoorziening neemt aan dat daarmede is voorzien in het tekort aan arbeidskrach ten in de provincie Noord-Holland Men verwacht dat in iedei geval voor de uiter ste datum. 1 November, de aardappelen uit de grond zullen zijn. Daarna zal worden begonnen aan de oogst van sui kerbieten. De senaat van het Wageningse studen tencorps heeft aan de rector-magnifieus van de Landbouwhogeschool voorgesteld het studieprogramma op te schorten ten_ einde de studenten m de gelegenheid te stellen behulpzaam te zijni bfc oog*hverit- zaamheden. Prof. ir W. EySvogel heaft w«- gezegd de colleges en-practica voor twt propjes en candidal veertien dagen uit te stellen op voorwaarde, dat een vol doende aantal studenten zn-h aanmeldt. Zij zullen dan gaan rooie" derheid de schuld van de stakingen zowel bij het havenbedrijf als bij de autobus diensten te Londen- De bond steunt de stakingen niet en Deakin raadde de arbei ders nogmaals ten sterkste aan het werk le hervatten. Deakin's woorden, uitgesproken op een feestavond van de bond in Birmingham op Zaterdag, konden echter 4000 van de 17.500 ingeschreven havenarbeiders van Liverpool niet weerhouden om Zondag op een vergadering te besluiten Maan dag in staking te gaan ter ondersteuning van de 27.000 stakende havenarbeiders in Londen Op het ogenblik liggen in Liverpool 183 schepen. Deakin haastte zich om Zondagavond in en bekendmaking de vakbondsleden in Liverpool te verzoeken gewoon aan het werk te blijven. Het Liverpoolse stakings besluit noemde hij „bedrog van een kleine minderheid", omdat de meeste haven arbeiders zich, naar hij verklaarde, tegen een staking hadden uitgesproken. Bij de staking van havenarbeiders en buspersoneel te Londen heeft zich Zater- oag intussen nog weer een nieuwe ge voegd, n.l. die van bouwvakarbeiders voor i.izerconstructies. 12.000 van hen besloten vandaag het werk neer te leggen, om hun eis voor hogere lonen kracht bij te zetten Oost-Duitsland heeft Zondag voor de tweede maal sinds de stichting van de „Duitse Democratische republiek" de schertsvertoning van „algemene verkie zingen" gehouden, volgens het communis tisch patroon beleefd. De inzet werd ge vormd door de 400 zetels van de z.g. „Volkskamer" ongeveer 2.000 zetels in de 14 districtsvergaderingen en de zetels van de Oostberlijiise gemeenteraad. De uit slag van deze farce was uiteraard geen moment twijfelachtig. Het feest begon reeds vroeg op de dag. toen onder leiding van communistische functionarissen bet opgejaagde kiezers vee reeds vóór de opening van de stem lokalen lange rijen vormde. Zoals was bevole-1 marcheerden het personeel van fabrieken de ambtenaren van de depar tementen en andere regeringsbureaux. de bewoners van huurkazerners en de in woners van bepaalde districten in ge sloten formatie naar de stembussen. Door de straten marcheren harmonie-or kesten en geluidswagens trachten de zaak een enigszins opgewekt karakter te geven. Leden van de communistische jeugdorganisatie belden huis aan huis aan om de bewoners nog eeens extra te herinneren aan hun „plicht als vader lander om te stemmen". Het stemsysteetn was al heel eenvou- lig: ieder kiezer eenmaal in het me. vlaggen en bonzenportretten versierde stemlokaal aangekomen, passeerde een tafel, waarachter drie beambten waren gezeten, aangewezen door de door com munisten geleide plaatselijke raden. De eerste controleerde het identiteitsbewijs van de stemgerechtigde en ging na, of diens naam op de kiezerslijst voorkwam De tweede gaf hem het stembiljet, met de lijst van candidaten, die was opge steld door het door communisten geleide nationale front. De derde hield de stem bus op een kartonnen doos met losse deksel waar de kiezer het zojuist ont vangen en ongeziene stembiljet in kon gooien Als iemand de moed had om van het stemhokje gebruik te willen maken, b.v om het stembiljet ongeldig te ma ken, dan moest hij, onder de ogen der communistische opzichters de rij verla ten. naar de andere kant van het lokaal lopen en vervolgens zich weer in de rij scharen om zijn biljet in de stembus te doen Voor deze afwijkende methode be staat dan ook geen animo. Voor de drie onderdelen der verkiezin gen bestonden, slechts enkele candidaten- lijsten opgesteld door het nationale front Een Nederlandse vrachtboot de Prins Willem. V is op het Michigan- meer in aanvaring gekomen en ge zonken. De opvarenden werden echter allen gered. De Prins Willem V was op weg naar Sarnia in Canada, en in een donkere nacht, toen het schip op een afstand van 4 l/i km van Milwaukee voer, vond de aanvaring plaats. Onze foto toont het moment, waarop de be manningsleden aan boord komen van het Amerikaanse kustwachtvaartuig „Hollyhock". dat bestaat uit de communistische partij met haar massa-organisaties en de vier „burgerlijke" partijen, die zich met de communisten hebben verbonden. Het Oostduitse persbureau A.D.N. mel de al spoedig verheugd, dat in 246 kies kringen om elf uur 't ochtends drie uur na opening der stemlokalen, reeds het gehele kiezerscorps zijn stem had uitge bracht. Niet minder opgewekt werd later op de dag meegedeeld, dat vier uur voor de sluiting der bussen reeds 89 pet. der kie zers was opgekomen. Zo hield men taal deze haast ongelooflijke comedie de ge hele dag vol, welke door de communisten werd betiteld, als „de meest democrati sche verkiezingen ooit in Duitsland ge houden". Zaterdagnacht raasde de wervelstorm „Hazel" voort over de Noord-Canadese wildernis, dood. vernietiging en overstro mingen in twee landen achler zich latend Op zijn 300 km lange weg door het Oos felijk deel der V.S. en door Zuidelijk Canada zijn minstens 114 personen om hel •even gekomen en worden nog honderden mensen vermist. Dit is Johannes Gerhardus Strydom, lid van de volksvertegenwoordiging van Zuid-Afrika, voor 'Vaterburg in Transvaal. Deze nationalist wordt als de tweede man in Zuid Afrika be schouwd. die kans heeft premier Malan op te volgen. De meeste kans wordt echter de minister van financiën Ha- venga, gegeven. Het Nederlandse detachement in Korea heeft dezer dagen toebereidselen getroffen voor de terugreis naar het vaderland, na* dat het 47 maanden van oorlog en vrede in Korea heeft dool gebracht. „Waar en wanneer gü ons weer nodig hebt, zullen wij er 'zijn", zeide de batal jonscommandant, luit.-kolonel J. Raay- makers, tijdens een korte afscheidsplech tigheid ten overstaan van een aantal hoge militaire functionarissen van "e V.N.. on- „n -v, 4— 1 r\ tiAnt ArtAM /4n4 171 bt tot (Telefonisch van onze Parijse correspondent) Het radicale partijcongres te Marseille heeft de rede van de beer Mendès-France waarin deze een terugblik wierp op de vier maanden van zijn beleid en waarin hp de grote lijnen van zijn politiek opnieuw heeft aangegeven, tot zijn congresbesluit gemaakt Dat. Is ^us bet program, dat hoofdzakelijk dienen moet om de socialis ten aan te 'trekken. Met een ontzaggelijke geestdrift heeft de partij de man die een einde wist te maken aan de oorlog in Indo China, een nieuwe politiek wil voeren in Tunesië en Marokko en door beloften op sociaal terrein een grote populariteit heef] verworven, tot haar vaandeldrager uitge roepen Zulks was te verwachten van een In de mistige nacht vanZaterdagop Zondag heeft een gewapende bende van zes-en-twintig man. waarschdnluk leden van het illegale „Ierse Republikeinse le ger". een zorgvuldig beraamde ««-wapende overval gedaan op een kazerne te mg in het Llsterse graafschap ^vrone onge veer 90 km. ten Westen van Belfast. Terwijl enkele aanvallers de poorten aanvielen en de wachtposten afleidden begonnen de anderen een kazernemuur met, een touwladder te bek.'mmen De aanvallers, die allemaal hun gezicht zwart hrdden gemaakt raakten in een hevig ge vecht gewikkeld, toen de poging om een wachtpost neer te slaan mislukte De wacht wist vallend zijn tegens'ander met een pistoolschot te verwonder Hierdoor werd alarm gemaakt en er ontstond een schietpartij tussen de aanvallers en de sol daten. die in het wachthuis waren dat ongeveer 10 minuten duurde en waarbij aan weerskanten gewonden vielen Dit Is reeds de tweede overval op een Britse kazerne in Ulster binnen het laatste half- iaar. In Mei 1.1. werd de kazerne te Ar magh aangevallen door een gewapende bende van zestien man. die zonder een schot te vuren stenguns en ammunitie buit maakte. Ook ditmaal was hei stelen van ammunitie het doel vón de overval maar door de verwarring mislukte de opzet. Alle aanvallers slaagden erin te ont snappen nadat zij voor de overmacht had den moeten wijken. Zij wisten ook hun gewonden in gereedstaande vrachtauto's te laden die in de mist verdwenen Onmid doiipv werd de vervolging door de Noord t.erso ooütie ingezet. En Zondagavond wa ren zes van de overvallers aangehouden. partij die min of meer de leiding in de Franse Kamer verovert. Het is twijfelachtig of de heer Mendès- France die zojuist te Parijs is terugge keerd en aan het begin staat van een bij zonder zware diplomatieke week zelf wel zo overtuigd is of hij bij de komende moei lijkheden zal kunnen steunen op de eens gezindheid van zijn partijgenoten Het con gres was n.l. bij de behandeling van de po litieke vragen van de dag opvallend mid delmatig en wat voor de premier erger is, het heeft zich in de wandelgangen vrijwel uitsluitend bezig gehouden met het voeren van een felle interne strijd. De heer Daladier had zich candidaat ge steld tegenover de aftredende administra tieve leider van de partij de heer Marti- naud-Dèplat, die niet alleen als E D G.- aanhanger maar ook inzake de politiek in Tunesië een heftige tegenstander van de premier is. Per slot van rekening was de heer Mar- tinaud-Déplat de exponent van de door vele radicalen gekoesterde bezorgdheid je gens de politiek van de heer Mendès- France en de onenigheid op het congres had dan ook als inzet de strijd om de uit eenlopende tendenzen binnen de partij welke, naar oud gebruik, onder invloed van persoonlijk gekrakeel staan. De heer Daladier heeft door het stellen van zijn candidatuur voor de administratieve par tijleiding een krachtmeting geforceerd tus sen de gematigden en het meer „heftige" deel van de partij zonder dat de geschil punten openlijk in debat behoefden te ko men. De heer Daladier heeft in een uiterst op gewonden stemming het onderspit moeten delven met 689 stemmen terwijl de heer Martinaud Dépat met 746 stemmen werd herkozen Hoe fel de strijd achter de cou lissen geweest is, bleek wel uit de vergis sing van de omroeper over de luidspreker die plotseling de drie soorten vrijmetse laars bijeen riep om de heren tot een com promis te bewegen, dat echter niet tot stand kwam. De heer Mendès-France was zo verstandig bij de stemming afwezig te zijn. De uitslag werd onder luid gejoel en gefluit door de verschillende groepen ont vangen Zo de lofrede van de heer Herrlot, afge stoken op de heer Mendès-France de radi cale propaganda ook ren goede zal komen de verdeeldheid is niettemin te sterk aan het licht getreden dan dat de premier wat zijn partijgenoten betreft gerust kan zijn Het congres gaf een tendens naar links bij de partij te zien en ook, da* n aanzienlijk deel ervan niet van 'n Duitse herbewape ning wil weten als niet eerst naar een nieuw gesprek me. Moskou wordt gezocht Het grote twistpunt lijkt evenwel de poli tiek over Tunesië te zijn. der wie generaal Maxwell Taylor, de com mandant van het achtste leger. De Nederlanders hebben in November 1950 in Korea voet aan wal gezet en sinds dien onafgebroken dienst gedaan bij het 38ste regiment infanterie van de tweede divisie, totdat deze divisie verleden maand terugkeerde naar fort Lewis in de staat Washington. Een aantal leden van deze geheel uit vrijwilligers bestaande eenheid heeft twee of drie jaar dienst gedaan op het Koreaanse schiereiland, de anderen werden geregeld vervangen. Korporaal Jan v. Antwerpen had plech tig verklaard, dat hij niet naar huis zou gaan, voordal de gehele eenheid zou af zwaaien en daardoor komt het. dat hij niet minder dan 40 maanden in Korea heeft gediend. Luit.-kolonel Raaymakers, die sedert midden Juli het bevel voert over het batal jon. is een oud-strijder uit de tweede wereldoorlog ftij heeft drie en een half jaar in een Duits krijgsgevangenkamp doorgebracht en viel later in Russische handen Hij heeft verdienstelijk werk ver richt bij de ondergrondse beweging en heefl in de strijd tegen de guerillabenden op Java enkele militaire eerbewijzen ver worven. In zijn afscheidsrede prees de overste de eensgezinde doelstelling van de 15 V N -landen, die in Korea hebben gestreden. In Canada werd de stad Toronto, met baar 1.200.000 inwoners, door de oikaan »waar geteisterd, vooral in de buiten wijken. waar veel huizen door het water van de Humber werden weggespoeld. Hier vielen ook alle slachtoffers- De regen, dia de wervelstorm begeleidde isoleerde in feite de stad. De totale schade, alleen in het gebied rond Toronto, wordt geschat cp tenminste honderd millioen dollar. Overal op zijn weg door Canada ver oorzaakte de storm zware overstromingen, zoals ook reeds in de V.S. met name in Noord- en Zuid-Carolina, Pennsylvania Maryland, Virginia en New York het geval was geweest. Zaterdagnacht begaf een dijk van de rivier de Humber het. Het water stroomde iangs het dal van de Humber naar het Meer van Ontario, dat eveneens buiten zijn oevers trad. De bewoners van dat ge bied haastten zich zich in veiligheid te stellen. Hieronder zouden zich ook inwoners van het tuinbouwdorp „Holland Marsh", waar veel Nederlandse immigranten verblijven, tevinden. Volgens een schatting van het Ameri kaanse Rode Kruis werden door de wer velstorm op zijn baan van Noord- en Zuid-Carolina via de staat New York naar het Noorden 1.500 gebouwen verwoest en 10.000 beschadigd. De eerste berichtten duiden er op, dat het gebied tussen Myrtle Beach (Zuid-Carolina) en Wilmington (Noord-Carolina) het zwaarst gestroffen is. Daar zijn ongeveer duizend huizen, voor het morendeel zomerhuizen, verwoest of zwaar beschadigd, aldus het Rode Kruis. In alle getroffen streken zijn duizenden personen dakloos geworden en hebben ipoedevacuaties op grote schaal plaats ge vonden. De Amerikaanse regering heeft inmiddels een grote hulpactie gelast. Het laatste sterke verhaal over vliegende schotels en hun bemanning komt uit de mond van de heren Mario Rapellini en Pierre Ottaviani, beide woonachtig te Tou lon in Frankrijk, die onder ede aan de po litie hebben meegedeeld gesproken te heb ben met een piloot van wat. naar hun be schrijving wel een vliegende schotel moet zijn. De conversatie was even kort als verrassend. Rijdend op een motorfiets over de weg Touion Hyères zagen genoemde heren Donderdagnacht een groot rond voorwerp ,met een bult erop" geparkeerd midden op het wegdek Zij zagen hoe een man van middelmatig postuur in een grijze overall „van vreemde stof" uit her toestel stapte Hun vrees overwinnend kwamen zij nader bij en toen ontspon zich het volgende ge- De heer Rapellini (in het Frans): „Bent u een bewoner van Mars?" De vreemde man (eveneens in hel Frans!) .Welnee, ik ben een Fransman Waar ben ik eigenlijk?" De heer Rapellini (nog steeds in het Frans): „U bent In de Provence". Na deze woorden werd het gesprek ge staakt. De vreemde man stapte in zijn ap paraat dat, loodrecht ten hemel steeg, on der het uitstoten van een aanzienlijke hoe veelheid damp en verdween. Aan de dood ontsnapt Hoe licht men onder invloed kan raken van de verhalen over vliegende schotels en Marsbewoners en hoe gevaarlijk zulks kan zijn, ondervond Jean Faisan weer eens die als boer woonachtig is In Sinceny (Noord Frankrijk) Hij zag Zaterdagavond op de weg een lichtschijnsel en tn dat schijnsel bewoog een man die rïiet enige goede wil beantwoordde aan het bil herhaling verspreide signalement van ver moedelijke Marsbewoners Het grijpen en laden van een geweer was voor Faisan een werk van een ogenblik en gewapend toog hij op avontuur Faisan dankt 'hans de he mel, dat hij op het laatste moment niet de haan heeft overgehaald hoewel hij meen de dat het tijdstip daartoe gekomen was De Marsbewoner bleek op het supreme moment zijn buurman, die in het licht van de koplamp zijn motor stond te repareren Intussen schijnt de activiteit der vliegen de schotels zich thans naar Italië te ver plaatsen waar zowel in Noord Italië Varese en Turijn als in Zuid Italië Messina een aantal automobilisten en arbeiders onafhankelijk van elkaar het verschijnsel kwamen melden. Voorts moet worden meegedeeld, dat verschillende „vliegende schotels", (maar lang niet alle) welke in Frankrijk zijn waargenomen na onderzoek ballonnen voor meteorologische ot andere doeleinden bleken te zijn. De kapitale boerderij van de landbou wer J. de Jong te Doniaga in de Friese gemeente Doniawerstal is Zaterdagmid dag door brand geheel verwoest, door dat kinderen met lucifers in het hooi hadden gespeeld. Zes van de veertig koeien kwamen in de vlammen om. ter wijl zeven andere verwondingen oplie pen en moesten worden afgemaakt. Een grote hoeveelheid hooi ging tevens ver loren. De schade, die door verzekering wordt gedekt, wordt op ongeveer 140.000 geraamd. Na het ontdekken van de brand werd de brandweer van St Nicolaasga gealar meerd; deze bleek niet aanwezig te zijn. De hulpbrandspuit van Langweer rukte evenwel direct uit, doch de brand had spoedig zo'n grote omvang aangeno men, dat aan blussen niet viel te denken. De naastgelegen boerderij kon, doordat zij nat is gehouden, behouden blijven. De brandspuit van Langweer kreeg kort na aankomst assistentie van de brandwe ren uit Joure. St. Nicolaasga en Lemmer, die aan een oefening in Wolvega deelna men. Slechts een klein deel van het huis raad kon worden gered. In 1929 werd de boerderij eveneens door brand geteisterd, waarbij een in wonende dienstbode de dood vond. De wed. Hermans-Lemens te Bunde hoopt op 30 October a.s. haar 100ste ver- jaardag te vieren. Zij heeft nog 5 kinde- ren in leven, voorts 31 kleinkinderen en 43 achterkleinkinderen Een kleinzoon, de Montfortaan pater Jacq. Hoeberichts, zal op de feestdag de H. Mis ten huize van de jarige opdragen. Een andere kleinzoon, pater Jan Hoeberichts eveneens Montfor taan zal dezelfde dag de H Mis opdragen in de parochiekerk. Een derde priester- kleinzoon is missionaris op Java.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 1