P. S.V. in snelle dan Willeni II uitvallen slagvaardiger in offensief Xerxes zette goed herstel in Heerenveen handhaafde traditie en brak G.V,A.V.'s overwicht HAMËA DOS en ADO nog ongeslagen, Noord en Oost leiden in afd. A D.F.C. hield Feijenoord in toom met moed en geestdrift Per maand één dag beker-voetbal Einclhovense verdediging deed het meeste werk en stelde zege veilig A GOV Y's verdediging voorkwam VSV's verdiende gelijkmaker Met versterkte voorhoede 0-3 zege op slap spelend Hermes Apeldoorners wonnen in eerste helft Zuid II voorstander van transfer-systeem Nederlands Elftal moet „veilig" zijn Groningers sterker, maar Friezen wonnen Rotterdam behaalde 7 van de 8 punten Rotterdammers weer te laconiek Nieuwe pyramide in gewone competitie Nieuw licht op over schrijvingsbepalingen MAANDAG 18 OCTOBER 1954 PAGINA VOETBAL IN BELGIE SÉÉi«lKÉMi IR 'WVT Geeft handen om trots op te zijn P.S.V. triomfator G.V.A.V. leider-al D.O.S. top-scorer Rotterdams herstel A.D.O. ook op schot Pyramide 13 (Van een speciale verslaggever) TILBURG, Zondag. Toen middenvoor Fransen een kwartier voor het einde met een gloeiende kopbal, na een correct be rekende voorzet van rechtsbuiten Dillen, de stand op 13 voor PSV bracht, werd daarmede wel wreed aan alle Tilburgse illusies een einde gemaakt. Het doelpunt dat Jan van Roessel pas vlak voor het einde nog kon scoren, was feitelijk van geen enkele invloed meer op de einduitslag. Tweemaal drie kwartier hebben de beide teams een partij voetbal weggegeven, zoals men helaas maar zelden op onze velden te zien krijgt. Het was ontegenzeglijk Willem II, dat het meeste initiatie! vertoonde en met scherp geslepen zwaard de voorste linies boutweg aan gruizels hakte. In een weer galoos tempo, met soms een verbijsterend goede spelopbouw, werden aanvallen gelanceerd, die stuk voor stuk in staat waren de PSV-veste open te breken. Dat dit echter niet gebeurde was de verdienste van good-old Berend Scholtens en zijn mannen, die Willem II's mokerslagen met een bewonderens waardig incasseringsvermogen opvingen en in de schaarse momenten van betrekkelijke rust nog kans zagen de eigen aanval aan het werk te zetten. Drie uitvallen: drie doelpunten voor de PSV-ers, waarvan de eerste twee echter op rekening komen van de te ver opgedrongen Tilburgse defensie. Het ene doelpunt van Willem II voor de rust de gelijkmaker was een gevolg geweest van een zwak momentje van doelman Steiger, die zich overigens, zij het niet zonder de nodige veine, staande heeft kunnen houden tot dan kort voor het einde. al lang links laten liggen, toen in de 29ste minuut Dillen glad langs Mertens schoof én vanaf de hoekvlag een voorzet gaf, die door Fransen precies op tijd kon worden ingekopt. Maar ondanks deze her nieuwde teleurstelling Het Willem II niet af. Tweemaal achtereen kreeg Steiger hoekschoppen weg te werken. In volle ren miste Formanoy wat later een dot van een kans en tweemaal nadien schoot Mommers juist een halve meter bezijden het PSV- doel. Voor PSV nog slechts een schaarse uitval. Enkele malen offside: de andere keren prooi voor de Tilburgse defensie, die na rust veel zelfbewuster toch optrad. Twee minuten voor het einde passeerde De Jong nog naar Van Roessel. die ten slotte de einduitslag tot iets normaler pro porties terugbracht (23). Na een PSV- en Willem Il-hoekschop zat PSV al spoedig reeds na drie minuten op fluweel, omdat linksbinnen Brusse- lers kans zag de ver opgetrokken Van Loon te omspelen en de uitgelopen doel man Neer kansloos te kloppen, tijdens een rechtstreekse aanval der Eindhovenaren. Drie minuten later al lag de gelijkmaker achter doelman Steiger, toen Formanoy een vrije trap in de richting van De Brui- ckere afgaf, deze oerhard inschoot en Stei ger de bal enkele meters moest laten te rugvallen. Rechtsbuiten De Jong kon er zich toen tussen wringen en de stand op 1—1 brengen. De strijd, zo sensationeel begonnen, ver toonde een levendig, soms wat nerveus aspect en begon zich toen ten gunste van Willem II te ontwikkelen. Sensatie op sensatie volgde toen. PSV vocht practisch met acht man tegen heel de Tilburgse voorhoede, die prachtig op maat steeds weer de ballen voor Steiger bracht. Rechtsbinnen De Bruickere, virtuoos bal goochelaar, was daar bij de gevaarlijkste. Zonder adempauze lanceerde Willem II zijn aanvallen, maar de opeenhoping van spelers voor het PSV- doel maakte het door komen wel érg moei lijk. Twee harde scho ten van Van Roessel schampten tenminste op het benenveld af. De Jong kreeg zijn kans; Mommers, wat later. En nog altijd vocht PSV met Wouters als centrale fi guur en Berend Scholtens en Flierman als secondanten met verbetenheid. Eindelqk was er dan lucht! Een center van Fransen bracht de bal diep in de op nieuw ver opgedrongen Tilburgse defen sie. Dillen pikte de bal mee, speelde zich vrij langs stopper Van Loon, wipte de bal langs dc uitgelopen doelman Van Neer en maakte in laatste instantie Mertens op de doellijn ook nog kansloos. Zo werd het X2, een score, die wel wat al te gemakke lijk t»ch werd bereikt. Willem II liet na deze teleurstelling wat van haar elan varen, waardoor Buenen, Dillen en Van Elderen met schoten, die toch niet geheel correct waren gericht, het vermeerderd initiatief van PSV accen tueerden. De snel switchende PSV-ers met Willen als attente zwerver waren nu daadwerkelijk gevaarlijk. Aan de andere zijde bleef de Eindhovense defensie triom fen vieren, omdat de zaak ondanks alle verwoede Tilburgse pogingen potdicht zat. En vlak voor de rust stopte rechtsachter Flierman het enige gaatje (op de doellijn staande) met een royale redding brengen de trap. Een geladen Willem II zette zich onmid dellijk na de pauze schrap waarbij De Bruickere al gauw Steiger aan de tand voelde en linksbuiten Becx van enkele meters huizenhoog over kanjerde. Steeds duidelijker weer werd het Willem II-over- wicht. In de 13de minuut gingen alle Wil lem II bleef hameren. Met steeds grotere kele PSV-ers, na een voorzet van Becx, grabbelton speelden met de bal. Arbiter Aussum trok zich van alle appèl niets aan en zo was deze kans verkeken. Maar Wil lem II bleefhameren. Met steeds grotere regelmaat en steeds groter vaart. En op nieuw stonden daar die knappe Eindho vense verdedigers midden in de branding. Maar onverzettelijk. En juist deze span ning, dat werkelijk knappe voetbal en dat bovenal sportieve manlijke voetbal maakte de wedstrijd hoe ook de uitslag zou zijn zo aantrekkelijk. Steeds weer kreeg Willem II niet de tijd dat tikkeltje stoot kracht aan haar aanvallen te voegen, om dat er iedere keer een PSV-er paraat was om de bal weg te trappen. De gasten hadden hun eigen voorhoede nog drie man stonden vooruitgeschoten SCHOLTENS, onwrikbaar In het afgelopen weekend is ook in de diverse districten van de KNVB weer druk vergaderd, met de agenda van de Bondsvergadering van 30 October als be langrijkste punt van bespreking. Het dis trict West I verwierp de betaling aan het Lagere Voetbal met 318 tegen 240 stem men en bleek ook over een compromis met de NBVB verdeeld. District West II daarentegen nam de betaling Lager Voet bal aan met 281 tegen 250 stemmen. Dis trict Oost (waar verleden week de 2e, 3e en 4e klassers het voorstel reeds gekel derd hadden) verwierp de betaling Lager Voetbal met 181 tegen 190. In Zuid II vergaderden eerst de 2e, 3e en 4e klassers. Zij verwierpen de betaling Lager Voetbal met 30 tegen 16 stemmen verwierpen ook de 5 cent extra contribu tie t.b.v. het N.O.C., verzochten de straf- Maurits op te heffen, ontnamen de heer Odekerken (te weinig samenwerking met bestuur) zijn mandaat in bestuur en in Bondsvergadering (hij werd door de heer Putters opgevolgd). Daarna vergaderde van Zuid II de gehele districts-afvaardi- ging. Ook nu werd de betaling Lager Voetbal verworpen: 138 tegen 163. Maar gekoppeld aan een amendement behelzen de overschrijvingsmogelijkheid op korte termijn en met transfer-regeling werd het voorstel met 234 tegen 84 stemmen aangenomen. De heer Wilbers (Blerick): Maak de eerste-klassers zo sterk mogelijk dat is ook in bet belang van het Lagere Voetbal. En de heer Horens <MVV) sprak over een toto, welke affaire bij het KNVB-bestuur in overweging is. (Van onze sport-correspondent) VELSEN, Zondag. Met 2—1 heeft V.S.V. voor A.G.O.V.V. de vlag moeten strijken! Afgaande op het ver toonde spel in de eerste helft, was zulks verdiend, maar na de pauze was V.S.V. doorlopend in de meerderheid en de Vel- senaren hadden toen zeker minstens de gelijkmaker verdiend. Deze bleef echter uit, omdat de A.G.O.V.V.-vcrdediging met voortvarendheid de situatie steeds meester kon blijven, al hadden de bezoekers wel een tikje het geluk op hun hand, omdat twee doelpunten van de thuisclub werden afgekeurd. In de eerste helft speelde A.G.O.V.V. soms een voortreffelijke partij voetbal. Zonder teveel franje werd de kortste weg naar het doel gezocht en de bezoekers lieten zich geenszins ontmoedigen door de voorsprong welke V.S.V. reeds na vijf minuten had weten te nemen. Verswijve- ren bereikte een ver doorgespeelde bal eerder dan de A.G.O.V.V.-doelman Bremer en kon De Graaf een niet te missen kans geven, 10. Maar daarna was het voor lopig met de Velsenaren gedaan. De Apel- doornse voorhoede speelde snel en door tastend en strafte elke fout in de Velser defensie, waarin vooral Kunst bepaald zwak speelde, zonder dralen af. Na een kwartier werd een combinatie Hanskamp- Peters voor V.S.V. noodlottig. Kunst, die zich lelijk liet verrassen, was er de schuld van, dat Peters de stand in evenwicht kon brengen. A.G.O.V.V. bleef de betere partij en na een half uur namen de bezoekers door rechtsbuiten Beumer de leiding, toen Kunst wederom lelijk faalde, 12. V.S.V. trachtte hierna het spel te ver plaatsen. Van der Kuil kon uit een corner een prachtig schot lossen dat tegen de lat ketste en waarna de bal na een hevige worsteling in het Apeldoornse doel be landde. Scheidsrechter Kiewiet gaf aan vankelijk doelpunt, maar op advies van de A.G.O.V.V.-grensrechter, die beweerde dat bij de hoekschop de bal achter de uit-lijn was gegaan, keurde hij het tenslotte af. In de tweede helft was het spel der be zoekers heel wat minder. Toen werd V.S.V onbetwist de beter spelende partij en tal rijke aanvallen werden besloten met goede schoten van Van der Kuil, Verswiiveren en De Graaf, maar doelman Bremer stond, evenals de achterspelers Kanselaar, Van Asselt en Uytenhoorn, zijn mannetje. Van der Kuil scoorde echter een doelpunt, dat ook werd afgekeurd omdat de doelman blijkbaar was aangevallen. Een en ander kwam de stemming niet ten goede, maar hoe V.S.V. ook zwoegde, de verdiende gelijkmaker bleef achterwege. De te Lyon gespeelde voetbalwedstrijd tussen Frankrijk B en Saarland is door Frankrijk gewonnen met 4-1. Ruststand 1-1. Er is nog steeds geen Nederlands Elftal bekend gemaakt voor de a.s. Zondag in Antwerpen-Deurne te spelen wedstrijd te gen België en dat is zeer ongebruikelijk De KNVB wacht daarmee met opzet zo lang mogelijk, bekend als het is dat de Beroepsvoetbalbond erop loert om het gehele Nederlands Elftal „op te kopen", een politiek waarmee dc NBVB wind zaait en storm zal oogsten. Waarschijnlijk zal de KNVB de samenstelling van de Oranje-ploeg pas bekend maken, wanneer er zekerheid is dat alle daarvoor in aan merking komende spelers tegen de „op koop-actie" van de Beroepsvoetbalbond veilig zijn gesteld. Het is niet te zeggen, wanneer de publicatie van het elftal te gemoet kan worden gezien. Van onze sport-correspondent HEERENVEEN, Zondag. De GVAV'ers hebben een keer te vaker in de Noordelijke voetbal- historie in Meerenveen het hoofd moeten buigen. Noch het feit, dat de mannen van Abe nu toch hun grootste kracht wel kwijt zijn, noch de omstandigheid, dat de Groningers als lijstaanvoerders een zekere stand hadden op te houden, heeft de historisch lijn kunnen ombuigen; Met ondubbelzinnige cijfers (3—0) nederlaag in dit seizoen. ondergingen de Groningers hun eerste Men moet intussen uit deze sprekende score ook weer niet afleiden, dat het al lemaal Heerenveen was wat de klok sloeg in het Friese sportpark. Zo was het zelfs zeer stellig niet. Er waren perioden, waarin de gastheren het tegen de Gronin gers behoorlijk konden bolwerken, doch langer waren toch de fazen, waarin de beheerste opbouw van de blauwhemden dè strijdvolkomen in hun voordeel besliste. Tenminste: in het middenveld. Voor het doel gekomen, demonstreerden de gasten evenwel weer die funeste besluiteloosheid en dat gemis aan schotvaardigheid, die al vaak succes in de weg hebben gestaan. De Friezen wisten op dit punt beter van wanten. Hun uitvallen, vaak doorbraken gelijkend hielden slag op slag gevaar in en dat heeft deze aantrekkelijke ontmoe ting tenslotte dan ook duidelijk in hun voordeel beslist. De bezoekers hadden al tal van, overi gens op niets uitlopende stormlopen, die zelden door een behoorlijk schot werden gevolgd, ondernomen, toen de thuisclub de score opende. De hard werkende Van der Oord, die samen met de nieuwe centerhalf van de Heerenveners, de bekeken spelende K. de Jong, het verband naar de voor hoede wist te onderhouden, stelde ook Brandsma in staat, de vergeefs grijpende Roffel te passeren. En het bleef niet bij dat ene doelpunt voor de thuisclub. Toen de bal na een voorzet van de felle Hofma niet voldoende voor de goal werd wegge werkt, werd het leer opnieuw door Van der Oord ingezet en meteen was het raak (2—0). Deze stand bleef lang gehandhaafd. On danks de aanvallen, waarmee de dragers van de pompebledden de tweede helft in leidden. ondanks het overwicht dat GVAV ook daarna weer op het veld legde. Met hun techniek lieten de Groningers echter ook nu niet die doortastendheid en die stootkracht gepaard gaan, waardoor zij mogelijk bressen hadden kunnen slaan in de nuchter en straf werkende Heeren- veense defensie. En tegen het einde viel de laatste slag, alweer voor de gastheren. Het werd door Germ Hofma nog 3o. gespeeld De uitslagen van de wedstrijden, in de Belgische Ere-divisie, luiden: WaterscheiLierse Sportkring 23, RAC Me- chelenFC Luik 13, BeerschotLa Gantotse 22, AnderlechtAntwerp FC 52, Standard Club Luik—F. C. Mechelen 2—1, Tilleur FC Berchem Sport 11, Union St. Gil loiseCharleroi SC 00, Olympic Charleroi— Racing Club Brussel 11. De stand luidt thans: 1 Tilleur en Berchem Spost, beide 9 p., 3 F C Luik 8 p., 4 Standard Racing Club Brussel, Charleroi en FC Mechelen alle 7 p. De handbalwedstrijd en België in Mulhouse 21-8 overwinning voor Frankrijk. tussen Frankrijk s geëindigd in een --.r - 'Ï.A Ak - 'V te tinnen kwam dan na 30 minuten Her* Een van de vele vergeefse Hermes- aanvallen op het doel van Xerxes, welks keeper Vermeer hier, onder het wakend oog van Visser, aan de Schiedamse linksbuiten Bos een kans ontneemt. Met het theatrale gebaar van een „Fransman" slaat ex-prof Van Lent zijn handen bij deze gemiste kans voor het gezicht. (Van onze verslaggever) SCHIEDAM, Zondag. Xcrxes heeft zijn spelersverlies aan dc Beroepsbond weer enigszins met twee aanwinsten weten te compenseren en haalde het stoute stukje uit met een 03- zege uit Schiedam te komen. Een uitstekende prestatie inderdaad, maar waarvan de waarde toch wel iets verminderd wordt door het abominabel slechte spel, dat Hermes-D.V.S. ditmaal vertoonde. Typisch kwam in deze voor de Schiedammers zo teleurstellende strijd wel tot uiting, dat verjonging van de ploeg hard nodig is en dat daar eigenlijk al veel te lang mee gewacht Is. In actiesnelheid kwam de thuisclub bij de veel jongere en enthousiaste tegenstanders ditmaal wel heel veel te kort. De Schiedamse aanval kwam maar zeer zelden tot een enigszins intelligente opzet, miste ook de steun van de snelle en laag-langs-de-grondse pass uit het achterland" en bood daardoor de fiks erop zittende Rotterdamse defensie steeds gelegenheid tot ingrijpen. De Rotterdamse aanval met goede steun vooral van Verhoeven (de uitstekende Bommel plukte zijn lauweren meer in de verdediging), heeft door opneming van Vollebregt vooral aan kracht gewonnen. Uitstekend kon de rustige en tactische oud-D.H.C.-er het vinden met de eminente Moulijn, had in het eerste doelpunt een 50% aandeel en scoorde zelf fraai het derde. Midvoor Reijnen was nog geen openbaring. Gehandicapt leek hij ons door de gedwongen rust en alsnog een gebrek aan aanpassing. De thuisclub begon zo -goed. Uit een verre uittrap van Van Diest kopte Lex Janse meteen fraai door naar Van Lent; op het nippertje kon Visser nog redden. Doch na 3 minuten viel het eerste Rotter damse doelpunt reeds. Een listige pass van Moulijn op de spurtende Vollebregt kon deze laatste niet bereiken. Maar uit de in gooi wist hij langs back Rijke te komen. Zijn haarzuivere voorzet langs de grond miste v. Diest, waarop de goed naar bin nen gekomen Engelman intrapte (0—1). Xerxes bleef, na eén strak schot van Van Lent, dat over vloog, met rappe aanvallen, waarvan Vollebregt veelal de ziel was, Hermus bestoken. Een fraai schot van Middeldorp na een snelle rush van Engel man werd tot corner verwerkt. In de 15e minuut miste Reijnen een scoringskans na een geraffineerd staaltje bal-vrijmaken van Vollebregt. Hermes stelde daar, door een gebrek aan loop- en actiesnelheid, maar een traag spelletje tegenover en verwisselde al dra haar backs, daar Rijke aan het duo Mou- lijn-Vollebregt zijn handen te vol had. Er volgde dan ook bij de Rotterdammers een inzinking met veel slordige trappen aan beide zijden iets waaraan bij Xerxes voor al Middeldorp zich nogal eens bezondigde. Nadat Vermeer enige malen goed had in gegrepen, o.a. door een schot van Bos over te tippen, kwam dan na 30 minuten Her mes .wat meer in de aanval. Een fraai schot van Van Lent, die overigens aan spil v. d. Valk (Lebbink was in militaire dienst) geen makkelijke tegenstander had. keepte Ver meer fraai, evenals een harde kogel van Stolk. Maar dat kon Vollegregt ook: een schot vloog rakelings naast en een vol gend kon v. Diest vallend maagnet weg tippen. Overigens kon Xerxes door kramp achtig verdedigen tot aan de rust de ver diende gelijkmaker voor Hermes beletten. Na de hervatting begon Reijnen na een genoei van Burger en Melief met op de staander te knallen, waarop Van Diest een overtreding beging door te lang met de bal te lopen. Vollebregt trapte na de vrije schop over. Scheidsrechter Martens ont nam door ten onrechte voor off-side te fluiten, Van Lent een mooie schietkans, waarop bij Hermes, vooral in de verdedi ging hopeloos geknoeid werd, hetgeen Xer xes, ook al in de malaise delend, niet wist uit te buiten. Dat duurde t°t de I5e minuut oen Hermes zowaar dicht bij de gelijk maker kwam, toen Vermeer met Vrouwe Fortuna aan zijn zijde, een kopbal van Bos op korte afstand nog weg kon stompen. Meteen daarop wist v. d. Lee te redden, toen v. Lent de bal aan Vermeer wist te ontfutselen. Fraai keepte de Rotterdamse doelman echter een kopbal en een volgen de kanjer van dezelfde Schiedammer. Eindelijk kwamen de Schiedamse blauw- witten in de aanval, maar het bleef te langzaam en van het ineens-spelen van de bal leek men nooit gehoord te hebben. Xerxes had het daarom, hoewel v. d. Valk, Visser en Bommel goed verdedigend, toch niet al te moeilijk. Nadat in de 24e minuut Engelman weer tegen de Hermes-staander had geknald en Middeldorp rakelings over had geschoten viel in de 29e minuut de beslissing: weder om beging v. Diest, een overtreding door hands: Verhoeven schoot keihard, fraai maar fortuinlijk tussen de rij van Hermes- spelers door langs de verraste doelman, wie de kijk op de bal totaal ontnomen was (02). Hermes was een geslagen ploeg en toen Moulijn 6 minuten voor tijd een fraaie rush opzette in combinatie met Vollebregt en de laatste de Iets naar ach ter geplaatste pass van zijn outside goed inschoot (03), was het Damlaanse drama volledig. De voetbalwedstrijd Z.-SlaviëTur- viërs, nadat de rust met 2-0 was inge- kije, gespeeld in Serajewo, eindigde in een 5-0 overwinning voor de Zuid-Sla- viërës, nadat de rust met 2-0 was inge gaan. Lièuwe Steiger riskeert hals- en beer', breuk en werpt zich met ware doods verachting in de strijd om de bat. Aldus snijdt hij de gevaarlijk door gestoten rechtsbuiten De Jong van Willem II (die reeds voorbij Berend Scholtens, midden, was gesprint) de pas af. Back Flierman komt zijn keeper te hulp, maar desondanks biedt deze situatie voor Willem II nog kansen. Zó, met alle risico's, moest P. S. V. zich tegen de steeds aanvallende Tilburgers verdedigen. En het is uiteindelijk daaraan, dat de Eindhovenaren hun overwinning te. danken hebben. EERSTE KLASSE A HeerenveenGVAV 30 Blauw WitVitesse 1 EnschedeHaarlem 31 VSV—AGOVV 1—2 WagcningenLeeuwarden 12 HVC—DWS 0—1 EERSTE KLASSE B DOS—Zwolse Boys 7—1 VolewijckersRigtersbleek 2—3 VeendamStormvogels 13 EDO—Heracles 4—4 Be Quick—Ajax 1—4 Go AheadEnschedese Boys 01 Dc grotere schotvaardigheid van de PSV-voorhoede heeft dus inderdaad, in de „wedstrijd van de dag" tegen Willem II» de doorslag gegeven. De Eindhovenaren trokken met een 23 victorie uit Tilburg weg en verover den meteen in afd. C de eerste plaats. Markant was ook de duidelijke 30 nederlaag, die GVAV tegen Hceren- veen leed. Daar ook Go Ahead werd verslagen, zijn nu alleen DOS en ADO nog onverslagen. GVAV verloor dus door de rake nederlaag tegen Heerenveen niet al leen zijn ongeslagen record maar ook de leidersplaats in afd. A, maar een andere Noordelijke ploeg nam de kop over: Leeuwarden, dat de moeilijk heden op de Wageningse Berg knap pverwon. En ook twee Oostelijke ploegen gingen de Groningers voor bij; AGÖVV en Enschede, die beide een opmerkelijke zege behaalden, de Apeldoorners bij VSV en de Twente naren met nog duidelijker cijfers te- gen Haarlem, zodat de Westelijke clubs er hier voorlopig niet aan te pas komen. DWS houdt zich hier nog het best, al was de benauwde zege bij debutant HVC weer helemaal niet overtuigend. Blauw Wit werkte zich van de laatste plaats weg door een fortuinlijk succes tegen Vitesse. DOS is in afd. B de nieuwe lijst aanvoerder. Niet alleen kwamen de Utrechtenaren tegen Zwolse Boys met de hoogste score van de dag (71) uit de bus, maar bovendien werden De Volewjjckers het slacht offer van een der uitschieters van het grilig spelende Rigtersbleek. Het ongeslagen record van Go óhead werd gebroken door de En- EERSTE KLASSE C NACSittardia Willem II—PSV Hermes DVSXerxes Kerkrade—BW 1—2 RBC—EBOII 4—1 Excelsior—Limburgia 2—0 EERSTE KLASSE D JulianaEmma 13 EindhovenLONGA 22 MVV—SVV 0—1 DFCFeijenoord 2—0 2—3 0—3 1—1 ichedese Boys, die zich nu bij de twee EERSTE KLASSE Leeuwarden 7 10 11— 6 AGOVV 7 9 13— 9 Enschede 7 9 8— 6 GVAV 6 8 8— 7 DWS 7 8 17— 9 Heerenveen 7 8 17—13 Elinkwijk 6 0 3— 6 VSV 6 5 11— 9 Haarlem 6 5 8—11 Blauw Wit 7 5 5—12 Vitesse 6 4 8—12 Wageningen 6 4 5—11 HVC 6 3 6— 9 EERSTE KLASSE B DOS 7 11 21—12 Enschedese Boys 6 9 19— 9 Volewijckers 7 9 169 Ajax 6 8 21— 9 7 8 14—12 NEC 6 7 10- 6 6 7 12—10 7 6 10—19 EDO 6 5 9—17 Rigtersbleek 7 5 14—18 6 4 14—18 7 4 10—16 6 1 7—22 ADOBleijerheide 50 SpartaNOAD 31 Westelijke koplopers voegden, terwijl de Deventernaren ver terugvielen. Ajax werkte zich omhoog door de verwachte zege bij Be Quick, evenals de Stormvogels die bij debutant Veendam geen fout maakten. Onder aan de ranglijst bleken EDO en He racles aan elkaar gewaagd. PSV in afd. C de grote triomfator. En Willem II werd ook gepasseerd door BW, dat bij Kerkrade op zijn tellen paste. Opmerkelijk is het her stel van de twee Rotterdamse staart- clubs: Excelsior bleef over Limbur gia de baas en het versterkte Xerxes behaalde in de semi-derby tegen Hermes-DVS te Schiedam een opeens weer zeer duidelijke overwinning. Limburgia zowel als Hermes verloren daardoor de aansluiting met de kop lopers. RBC klopte EBOH met keu- cijfers en ook NAC deed op eigen veld tegen Sittardia goed werk (laatstgenoemde wedstrijd was in verband met de concurrentie van de Beroepsvoetbalbond voor Sittardia omgezet). In afd. D tenslotte geen verrassin gen. ADO's leidende positie kwam tegen Bleijerheide geen moment in gevaar (50), SVV behield de tweede plaats door bij MVV op fraaie wijze de volle bult weg te halen, maar Eindhoven liet zich door Longa een gelijk spel afdwingen (22) en raakte dus weer een puntje achter. Ook Feijenoord kon de „klassiek" zware tegenstand bij DFC ook niet helemaal breken en moest met een draw tevreden zijn. Sparta werkte zich ten k,ste van NOAD naar de betere helft van ds langlijst en ook Emma schudde bet moeilijke Juliana van zich af. In deze afdeling wordt het wel een zéér zware strijd om de vier eerste plaat sen voor de Hoofdklasse EERSTE KLASSE C PSV 6 BW 6 Willem II 7 NAC 6 Limburgia 7 RBC 6 Sittardia 7 Hermes DVS 7 EBOH 7 Xerxes 6 Excelsior 6 Kerkrade 5 VVV 6 EERSTE KLASSE ADO 6 SVV 7 Emma 6 Eindhoven 6 Feijenoord 7 Sparta 7 Longa 7 MVV 6 Juliana 6 NOAD 6 DFC 4 Rleiierheide 7 Brabantia 5 10 19—10 9 14—12 9 14— 8 8 13— 7 8 11— 6 7 12—11 7 15—16 7 9—11 5 19—23 4 4— 6 4 10—16 2 5-11 2 8—16 D 11 27— 5 11 17-10 9 22—11 9 13— 8 9 23—10 7 14—15 6 11—20 5 14—13 5 10—18 4 9—12 3 7— 9 1 6—24 0 3—21 (Van onze verslaggever) DORDRECHT, Zondag De grote vreugde in het DFC-kamp dat de „attractie" tegen Feijenoord tot een beter besluit is gebracht dan door Emma is enigszins getemperd door de dubieuze Rotterdamse gelijkmaker. Er was toen 25 minuten in de tweedp helft gespeeld. De zwak leidende scheidsrechter Mooren zwaaide alle protesten voor off-side weg, waardoor Den Bie(jker kon voorzetten en dc Feijenoord-aanvallers cn masse het DFC-doel besprongen. Meerman werd daarna als de maker van de treffer aan gemerkt. Dat wil niet zeggen, dat DFC nu blijk heeft gegeven, beter voetbal dan Emma te spelen. Verre van dat; de DFC-ers, die weer in het blauw-wit opereerden, moes ten het hebben van fel op de bal zitten Onstuimig en hard werd partij gegeven en geen moment lieten zij los. Dit soort spel ligt Feijenoord niet. De Rotterdam mers konden zich niet ontplooien, al wa ren zij technisch veruit de meerderen. Op dat punt kon DFC nog veel leren. De beste man in de Dordtse ploeg was rechtshalf Punt, een voortdurende sta-in-de-weg voor de Rotterdamse aanvalspogingen. Ook Schaap verdedigde goed maar plaatste onzuiver. En Collombon was individueel zeer knap, maar hij hield het spel °P en remde in de onstuimige Dordtse voor hoede de vaart. Zo hecht als zen tegen Emma was, zo on zeker speelde de Feijenoord-defensie nu, En dat kwam voornamelijk door spil Van der Hoek die er finaal uit was. Hij miste (Van onze speciale verslaggever) DEN HAAG. Zondagochtend, De heer A. Martens, voorzitter van ADO en van de vereniging van Eerste Klassers heeft in -zijn persconferentie van Zondag ochtend te Den Haag ook nog de in ere te herstellen Beker-competitie ter sprake ge bracht. Zoals reeds gemeld, is tussen KNVB en VEK daarover reeds overeenstemming bereikt, met name wat de vorming van acht poules betreft: vier van zeven en vier van zes clubs. De acht poule-winnaars spelen, verdeeld in twee groepen, op één dag zowel de kwart- als halve finales, zodat voor een tweede dag de twee fina listen overblijven. Ter VEK-vergadering bleek, dat vooral Oost en Noord maar ook Zuid voorstan ders waren van een irtter-regionale in deling voor deze Beker-competitie, waar voor per maand, in November te beginnen, één wedstrijddag zal worden vastgesteld. West voelde meer voor een regionale com petitie onder het motto: West bij West (een wens vooral van de Amsterdamse en Haarlemse clubs, die ook in de gewone competitie de vermenging met Oost en Noord moe zijn). De meerderheid echter besliste: inter-regionaal. Het KNVB-bestuur zou eventueel be reid zijn om ook een aparte beker-compe titie in te stellen voor het Lagere Voetbal dat van de onderwerpelijke Beker-compe titie voor de Eerste Klassers is uitgesloten. En tenslotte de gewone competitie; Vol gend seizoen (1955—56) begint de Hoofd klasse te draaien. Deze zal bestaan uit 16 clubs, te Weten van elke afdeling de 4 clubs die aan het einde van de huidige competitie 195455 op de eerste vier plaat sen zullen eindigen. Onder die Hoofdklasse komen 3 Eerste klassen van 16 clubs. Het aantal Eerste Klassers bedraagt thans 52. Naar de Hoofdklasse gaan er 16. Blijven er over 36 36. Alle 12 kampioenen van de Tweede klassen zullen automatisch promoveren, zodat men dan 48 Eerste klassers krijgt. Door een bijzondere promotie-regeling van Derde naar Tweede klas krijgt men tenslotte tóch weer 144 Tweedeklassers waarmee dan de pyramide: 1-3-9 (de ver eenvoudiging van 16-48-144) weer compleet is. Voor de competitie van de Nederlandse Rugby Bond zijn de volgende wedstrijden gespeeld: S. C. Hilversum-'t Gooi 25-6, Te Werve-Nyenrode 29-3, R.A.S. (Hoek van Holland)-A.R.V.C. 16-6, Haagse R.C.- R.R.C. 0-11. vaak en zijn wegwerken was nonchalant. Gelukkig echter voor de Rotterdammers had dit geen ernstige gevolgen. Feijenoord speelde technisch en tactisch een knap spelletje maar verviel in de fout van het te lakoniek op te vatten De harde wil ont brak. De schotvaardigheid bovendien. DFC had door Joosse. die De Jager ver ving, de eerst aanvallen, waarbij aan stonds al de labiele vorm van Van der Hoek aan het licht trad. Een nieuwe doorbraak van Joosse bracht de bal in de vrije ruimte voor Van Es, die niet werd gedekt; en de kleine Dordtse midvoor aar zelde geen moment lepelde de bal over de uitgelopen Van der Bij! in de boven hoek. Groot enthousiasme bij de massaal opgekomen Dordtse aanhang: 1—0. Gelei delijk werd DFC daarna in de verdédiging gedrongen, maar ondanks de vlagen van paniek voor 't Dordtse doe] zag Feijenoord geen kans om te scoren. Een schot van De Bruyn noch inswingers van Van Woerden sorteerden succes. Wie gedacht had, dat DFC na de pauze uitgespeeld zou zijn, kwam bedrogen uit. Geen sprake van. Fel bleven de amateurs er op zitten. Kansen over en weer, maar geen resultaat en het spel werd er niet fraaier op. Steenbergen moest zich door Van der Heide laten vervangen en de strijd werd harder. Tot dan 20 minuten voor het einde Feijenoord zijn boven om schreven gelijkmaker scoorde. Maar nóg was DFC niet geknakt. En tegen het einde kon de Feijenoord- verdediging slechts met kunst- en vlieg werk en met veel veine het gelijke spel veilig stellen. Naar aanleiding van wat in enkele Za terdag gehouden districtsvergaderingen van de KNVB is meegedeeld over een wtj_ ftging in de Overschrijvingsbepalingen heeft de secretaris van de KNVB, de heer L. Brunt, desgevraagd medegedeeld, dat overschrijvingen, welke vóór 3 Juli zijn aangevraagd, met onmiddellijke ingang zullen worden verleend als de bij het Bondsbureau ingediende aanvraag alsnog vergezeld gaat van een verklaring van de club, die wordt verlaten, dat de speler in het seizoen 1954/55 niet voor haar is uit gekomen. Het gehele vraagstuk van de over schrijvingen zal nader door de Commissie van Zes bestudeerd worden. Tenslotte werd In Cardiff nog een wed strijd gespeeld tussen de voetbalteams van Wales en Schotland. Na de rust, die met een blanke stand inging, wisten de Schotten een doelpunt te maken, waar mee zij de overwinning behaalden. De Hongaar Somogyi verbeterde het wereldrecord 30 mijl snelwandelen door deze afstand af te leggen in 4 uur 19 min. 13,8 sec., hetgeen 8,3 sec. sneller is, dan de tijd, waarmee de Zweed Jungren in 1953 het wereldrecord op zijn naam bracht.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 4