belangrijke begint Week van hoogst conferenties Ergerlijke partijbevoordeling door Belgische regering Protest-betogingen tegen „socialistische dictatuur" Britse parlementsleden over hun visite aan Rusland Elect rici teitsstoring te bracht kink in de Rotterdam kabel Belgische opstand tegen ergerlijke rode willekeur Vandaag zoeken Adenauer en Mendès-France naar Saaróplossing Nederland krijgt 56 nachtjagers m N' GEEN STAGNATIE IN EXPORT VAN AARDAPPELMEEL DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN |j>_ Dinsdag 19 October 1954 WEERBERICHT Hedenmiddag wordt in een stil landhuis in het bosachtige Marly, nabij Parijs, de eerste schakel gesmeed aan de keten van internationale confe renties, welke deze week, naar men moet ver wachten, in belangrijke mate de koers van West-Europa zullen bepalen. Het is de meest eenvoudige schakel, maar aangezien de kracht van een ketting wordt bepaald door zijn zwakste onderdeel van beslissend belang, voor wat er verder voor deze week op het program staat. Bondskanselier Adenauer zal ten huize van premier Mendès-France onderhandelen over de Saarkwestie, waarvan de oplossing een essentiële voorwaarde is voor een ratificatie van de nadere uitwerking der Londense besluiten door het Franse parlement. Voor de vluchtelingen hulp 230.000 gulden Bij conflict artsen- ziekenfonds Speciale machtiging van minister voorgesteld Londense bus gaat weer rijden Na negert jaar Nieuw slachtoffer van Hirosjima Kwart milliard voor socialistische verzeke ringskassen, niets voor de katholieke „Monorail" krijgt Adenauer's steun Volgend jaar eerste traject Ploertenstreek zonder weerga r Van Heuven Goedhart krijgt hulp Plan voor afdoende hulp aan vluchtelingen Verkiezingen in Oostenrijk •D"mnltn d?r,n°' Relletjes te Leuven Lonen aldaar lager en werkweek langer ^Nieneminlrandhaafde hij zijn oude Maasstad beleefde stroondoos middaguur Verstrekkende gevolgen De gevolgen van de storing bleken vér strekkend. Verkeerslichten doofden, zodat De tandarts: toen het boren niet meer lukte hebben wc overgeschakeld op kiezen- trekken VACATURE WOUDENBERG IN EERSTE KAMER Vandaag accoord over Suez-kanaal? Maar snel Analyst Op Groningse velden wordt koortsachtig gerooid Rooimachines arriveerden De noodkreet van de Groningse Stich Notabelen blijven niet achter De weerverwachting van het KNMI, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Wisselende bewolking met enkele verspreid optredende buien. Overwegend krachtigé, langs de kust nu en dan harde Westelijke wind. Iets kouder. Woensdag 20 October: Zon op 7.12 uur, onder 17.37 uur. Maan op 0.13 uur, onder 15.08 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Op de postrekening van het Comité Vluchtelingenhulp 1954 (5100) is gisteren gestort of overgeschreven een bedrag van 62.000 gulden. Het totale bedrag, dat is bijeengebracht, beloopt nu 230.000 gul den. Premier Mendès-France heeft deze in formele conferentieplaats gekozen om een zo ongedwongen mogelijke sfeer te schep pen voor de besprekingen. Ieder der beide onderhandelaars zal slechts vergezeld zijn van één, hoogstens twee deskundigen en een tolk completeert het gezelschap. Zowel te Parijs als te Bonn was men aan de vooravond van deze conferentie voorzkihtig optimistisch over het ver loop. Aan beide zijden durft men de moge lijkheid van een échec nauwelijks onder het oog te zien, dat eens te meer de Europese defensie in de waagschaal zou stellen. Het probleem van de Sa ar:Us door de verwerping van de E.D.G. opmeuw bemoeilijkt, nu de mogelijkheid van een spoedige oprichting van een Europese politieke gemeenschap overeenkomstig het plan-Van der Goes van Naters de supervisie over de Saar kon worden op gedragen, niet meer in het verschiet ligt. De „Westeuropese Unie", zoals de orga nisatie van Brussel na de Londense be sluiten is gaan heten, geeft geen kader, waarin het probleem van de Saar op een voudige wijze zou zijn in te voegen. Jhr Van der Goes heeft hier gisteren nog de nadruk op gelegd. In welke richting vandaag de oplossing gezocht zal worden is nog duister, omdat speciaal de heer Mendès-France over zijn opvattingen het diepste stilzwijgen in acht heeft genomen. Hij heeft het Saarpro- bleem slechts „rijp voor een oplossing" genoemd, zonder nadere precisering. Ambtenaren van het Quai d'Orsay gaven gisteren intussen te verstaan, dat Mendès- France's woorden niet betekenden, dat de oplossing eenvoudig zou zijn. Een vruchtbaar onderhoud vandaag effent de weg voor de conferenties, die velgen Woensdag komen de Westduitse bondskanselier, de Franse premier en de ministers van buitenlandse zaken van de VS. en Groot-Brittannië bijeen om de laatste hand te leggen aan het herstel van de Westduitse souvereiniteit; daags daar na, dus Donderdag, zien alle deelnemers aan de conferentie van Londen elkaar weer, om de toelating van West-Duitsland en Italië tot het uitgebreid pact van Brus sel, de zo geheten Westeuropese Unie aan te snij<ien Vrijdag tenslotte opent de Atlantische Raad, vergaderend op mi- De Ziekenfondsraad deelt mede, het voorstel van een zijnerzijds gein?tal" leerde commissie om aan de nunist?t van Sociale Zaken en Volksgezondheid te adviseren de totstandkoming te bevor deren van een bepaalde machtigingswet, die zou kunnen worden toegepast in -8®" vallen, waarin geen overeenkomst wordt bereikt tussen algemene ziekenfondsen en medewerkers (artsen, enz.) in stu die is. De genoemde commissie zal zien over dat voorstel dat bedoelt de mi nister te machtigen in geval van con Diet een eigen regeling op te leggen nog beraden. In een volgende vergade ring van de Ziekenfondsraad zal het opnieuw een punt van beraadslaging uitmaken. nisterieel niveau, zijn zitting, waarbij als hoofdschotel op de agenda prijkt de toe lating van West-Duitsland tot de uit veer tien landen bestaande NATO. Zoals men ziet een zeer indrukwekken de activiteit, waarvan de resultaten "J0®1" lijk te voorspellen vallen. Indien al ae huidige Saarbesprekingen een gunsttg verloop hebben, dan wacht de tweede be langrijke hindernis op Vrijdag, wanneer de uitwerking der Londense besluiten aan de orde komt. Uit de gehouden debatten in de Franse kamer concluderen waar nemers, dat Mendès-France grote moeite zal hebben om een regeling te vinden, welke zowel zijn eigen parlement als zijn conferentiepartners tevreden kan stellen. De stakingen in de Londense haven duren nog onverminderd voort, maar voor de Londenaren is er in ieder geval dit verheugende lichtpunt, dat afgevaardig den van de 21.000 stakende employé's van de Londense busdiensten een resolutie hebben aangenomen, volgens welke al thans aan déze staking Woensdagochtend een eind moet komen. Per resolutie wordt er tevens bij de stakers op aangedrongen om terug te komen van de weigering om overwerk en werk op de rustdagen te deen. Men kwam tot deze besluiten niet dan na een zeer stormachtig debat, waarbij behalve de kracht van argumenten ook die van vuisten in het geding werd ge bracht. Hier en daar vieien tussen de af gevaardigden ter vergadering zware klappen. dat Als gevolg van onderhandelingen tussen de Amerikaanse en Nederlandse regering betreffende de gezamenlijke aanschaffing van nachtjagers, heeft de Nederlandse re gering medegedeeld 28 van deze vliegtui gen te willen aankopen, terwijl de Ame rikaanse regering eveneens 28 stuks ter beschikking van de Kon. Luchtmacht zal stellen, aldus deelt de Luchtmacht-voor lichtingsdienst mede. De nachtja„ irs zullen van Hetzelfde type zijn als de All-weatherfighter, welke thans aan de nachtjager-sqadrons van United States Air Force worden geleverd. Tijdens de treinreis, die het Concert gebouworkest maakte als gast van het New Yorks Philharmonisch Orkest, trof onze fotograaf ergens in een coupé dit gezellige groepje aan. Tibor de Machula, de uit Hongarije afkomstige cellist van het Concertgebouw Orkest, zat te midden van drie eveneens in Hongarije geboren collega's van het N.Y.Ph.O. in gezellige oefening ver diept. Laszlo Varga, cellist van dit New Yorkse Orkest, hanteerde de strijkstok, terwijl Martin Ormandy, een broer van de dirigent Or mandy, de snaren bespeelde. George Féher, ook van het N.Y.Ph.O. leverde bedrijvig „opbouwende critiekV.l.n.r. Feher, Varga, De Mochula en Ormandy Een achttienjarige Japanse student is, nadat hij op 6 Augustus 1945 was bloot gesteld aan straling van de atoombomont ploffing te Hirosjima met een ernstige leukemie in het ziekenhuis opgenomen. Volgens de geneesheren veroorlooft de toestand van de patiënt geen optimisme. De student was in het gezelschap van zijn moester en zuster, toen de bom viel. Zij stierven. Het enige teken dat de stu dent aan straling was blootgesteld ge weest, was toentertijd het uitvallen van zijn haren. Rode schaamteloosheid De Zweedse groot-industrieel Axel Wen- ner-Gren heeft Maandag te Bonn met bondskanselier Adenauer en met de West- duiste minister van economische zaken, prof. Ërhard, besprekingen gevoerd over de financiering van de z.g. Eén-rail-spoor weg (ook wel „Monorail of „Alweg-Bahn" genoemd) in West-Duitsland. En naar ver luidt kan zijn plan op krachtige West duitse regeringssteun rekenen. Wenner-Bren deelde aan bondskanse lier Adenauer mede, dat de ontwikkeling van de „Alweg-Bahn" thans in het .prae- tische stadium is gekomen en dat hij voornemens is zijn eerste „Aiweg"-spoor- weg in West-Duitsland te bouwen, waar schijnlijk het volgend jaar. (Van onze Brusselse correspondent.) Wij hebben een paar weken geleden me degedeeld, dat de minister van arbeid en sociale voorzorg, zoals dat hier heet, de socialist Troclet. een toelage uit de staats kas had verleend van 300 millioen franc als steun voor de sociale verzekeringskas sen, de zgn. mutualiteiten. Aanvankelijk deed hij van dat bedrag 201 millioen in de zak der socialistische mutualiteiten, en stelde hij slechts 70 millioen beschikbaar aan de katholieke, ondanks het feit dal deze laatste méér leden hebben dan de socialistische en de liberale mutualiteiten samen. Dat was al meer dan ergerlijk. Wam terwijl vooral de socialistische mutualitei ten met het geld van iedereen kwistig om gesprongen hadden en het niet zelden met politieke oogmerken aanwendden, voerden de katholieken een zeer soliede beheer Met het gevolg da» dé andere kassen in moeilijkheden kwamen doch de katholie ken door hun zakelijk beheer, nog over belangrijke reserves beschikten die gro tendeels nog de concurrerende mutualitei ten in het leven bleven houden! Maar Troclet nam nog een tweede be sluit: de 70 millioen die de katholieke mutualiteiten van de 300 millioen moes ten ontvangen, trok hij thans af van de reserves welke de katholieke mutualitei ten hebben! Dat heeft nu als gevolg dat deze laatste helemaal niets krijgen van de koek van 300 millioen. terwijl het aan deel van de socialistische mutualiteiten daarin op de meest schaamteloze wjize van 201 op 246 millioen werd gebracht. Niets dus voor de katholieke organisaties die meer dan de helft der Belgische so ciaal-verzekerden groeperen, en méér dan een kwart milliard francs voor de rode broeders! En dat alles geschiedt tegen de uit drukkelijke wil in van hel Rijksfonds voor verzekeringen tegen ziekte en on gevallen, en zonder dat het door een Koninklijk Besluit is bekrachtigd, maken die aan deze politieke oneerlijkheid het uitzicht geeft van een echte ploerten streek. En we geven deze beschouwing speciaal in overweging aan de socialis tische en liberale arbeiders opdat zij zich zouden rekenschap geven van de mentali teit van de ministers dezer regering Sedert 1948 is de verzekering tegen ziekte en invaliditeit in deficit. Sedert 1948 beschikt practisch alleen de Lands bond der Katholieke Mutualiteiten over grote reserves, dank zij een oordeelkundig en zuinig beheer. Men mag zeggen dat, van '949 af, al de Belgische mutualiteiten ook de socialis tische als rollend kapitaal hebben ge bruikt de reserven van de Landsbond der Katholieke Mutualiteiten en dat ondanks het feit dat wij gedurende vier jaar In het Parlement over de volledige meerderheid hebben beschikt en dus wettelijk en regle mentair andere regelingen konden treffen. In het belang van het land en in het belang van alle zieken en invaliden der arbeiders klasse, tot welke organisatie of' politieke richting ze ook mochten behoren hebben de CVP en de Landsbond der Christelijke Mutualiteiten dit stelsel van solidariteit over heel de arbeidersklasse laten voon- bestaan, ondanks de rechtmatige critiek welke wij konden uitbrengen op het be heer van andere mutualiteiten. En als dank voor onze solidariteit, boven alle politieke meningsverschillen heen en voor alle arbeiders, is nu de eerste daad van de socialistische minister een discri minatiemaatregel Van schreeuwende onge lijkheid van onfatsoenlijke willekeur en van ergerlijke bespotting van elk oordeel kundig en gezond beheer inzake mutuali teiten." Eindigend noemt het blad de partijdige daad van de rode minister Troclet „een ploertenstreek van een allooi, waarvan in de Belgische politiek, vóór Troclet mi nister was geen voorbeeld kan worden ge vonden" Deze daad is bovendien een bewijs, dat regeren volgens de socialisten hier wil zeggen: alles in de eerste plaats voor onze partij. Het algemeen landsbelang speelt geen rol! En met de eerlijkheid neemt men het helemaal niet nauw! De sociale commissie van de Algemene Vergadering der V. N. heeft Maandag een resolutie goedgekeurd, waarin machtiging wordt gegeven voor het voorbereiden van een programma op lange termijn, dat een afdoende oplossing voor het vluchtelin genvraagstuk moet brengen. De stemver houding was 40 vóór, 5 tegen (het Sovjet blok) en 10 onthoudingen (voornamelijk landen van het Midden-Oosten). De resolutie, die was ingediend door Australië, België, Costa-Rica, Ecuador Frankrijk, Nederland' Turkije en de V. S.. gaat nu naar de Algeméne Vergadering, waar voor aanvaarding ervan een meer derheid van tweederden nodig is, welke verzekerd schijnt te zijn. Deze resolutie betekent een grote voldoening voor de hoge commissaris voor de vluchtelingen, onze landgenoot mr Van Heuven Goed hart, die met klem op een program op lange termijn heeft aangedrongen. In de Oostenrijkse provincies Wenen Beneden-Oostenrijk, Salzburg en Vorarl berg zijn Zondag provinciale verkiezingen gehouden. De belangrijkste vier partijen, die aan deze verkiezingen deelnamen waren de gematigd rechtse Volkspartij, de gematigd linkse socialistische partij, de uiterst rechtse Liga van Onafhankelijker! en de onder communistische leiding staande Volks-Oppositiepartij. De uitslagen zijn als volgt: Volkspartij in totaal 96 zetels (winst twee); Socialisten in totaal 102 zetels (winst vijftien); Volksoppositie in totaal 9 zetels (verlies een); Liga van Onafhan- keljjken 7 zetels (verlies 10 zetels). De Liga van onafhankelijken, waarin vele neo-nazisten vertegenwoordigd waren lijdt dus de zwaarste verliezen. Van het totaal aantal ingeschreven kiezers nam ruim 89% asm de stemming deel. pv-hmondT'^Vir 6-71 t>olitieafzetting in Richmond, irgima r/ c enkele p vh'-m nnd's Old T ■Van de toren van Richmond, s Old Trinity Church, die meer dan twee eeuwen weer en wind had getrotseerd, het afgelegd Zen de brute kracht van de orkaan Mazel" Bij het begin van de orkaan begon de 225 voet hoge spits angstwekkend te zwaaien (links) en toen er een nog hardere windvlaag kwam dan de voor gaande, begon het houtwerk te ver splinteren enjlfdde spits overhellen, (midden) „Het Volk" orgaan der Katholieke Vak bonden, tekent hierbij o.m. aan: „Kortom de politieke onregelmatigheid en het onrechtvaardig beheer zijn ten top gestegen. Een dergelijke maatregel is schandelijk onrechtvaardig. Maar men kan over dit geval niet spre ken zonder een andere beschouwing te j (t elefonisch van onze Brusselse I concert ten beste gaven. De studenten corresponden) werden dan door de politie uiteengedre- Leuven is Zondag het toneel geweest ven, doch vormden weer een groep op het van grote en kleine protestbetogingen j Martelarenplein, waar de aankomst moest tegen het beleid van de huidige socialis- - plaats hebben van de eerste electrische tisch-Iiberale regering. Een indrukwek kende proteststoet, die plaats had onder het motto: „Protest tegen de socialistische dictatuur en tegen de linkse regering, die de vrije rechten van 's lands katholieke burgers met de voeten treedt" en waar aan ruim 15.000 personen deelnamen, trok door de stad. Er deden zich daarbij enkele incidenten voor naar aanleiding van an dere plechtigheden, waar ministers van de huidige linkse regering bij aanwezig waren. In een der Leuvense straten moest op plechtige wijze de eerste steen van een officiële school worden gelegd. Dit zou geschieden door minister Collard die. zo als bekend, onlangs 120 leerkrachten op straat.zette, omdat zij in het bezit waren van katholieke diploma's. Doch deze liet zich hierbij vervangen door de ministei van Openbare Werken. Aan de school werden de autoriteiten opgewacht door enkele honderden studenten die een fluit- de r. Tenslotte had ue vernie lende natuurkracht haar doel bereikt en knapte de spits af als een lucifer houtje (rechts). e ritse parlementaire delegatie, die op ui nodigir.g van bet presidium van de Oppers e Sovjet een bezoek van drie we ken aan e Sovict-Unie heeft gebracht is Zondag in Londen teruggekeerd, na op de laatste avond van hun verb,..f een Qn derhoud te hebben gehad met Malenkof, Molotof en andere Russische leiders. De leider van de delegatie. Lord Co- leraine, verklaarde op het vliegveld van Londen tegenover talrijke journalisten sterk de indruk te hebben gekregen, dat al c™,iet-regering geen oorlog wil en 7al trachten buiten situaties te zorgvuidig zal tra n kunnen ig._ ah]Ve£ «motste wens van de Russische den. De gro ke en psychologische ontwapening "an het Wetten. zo meende LH?i voègdTh'eraan toe, dat hij nu, na f Tn1 Tan"- zien van'de toekomst, dan vóór zijn ver- standpunt, dat Westelijke ontwapening het oorlogsgevaar zou doen toenemen. HU meende, dat het Westen zoveel mogelijk met de Russische „nieuwe koers" moest medewerken en tegelijkertijd de defen sieve maatregelen op politiek gebied ver sterken. Voorts verklaarde Lord Coleraine zeer getroffen te zijn door de vriendschappe lijke gezindheid van de Russen ten aan zien van de delegatie. Hem was ook geen ehkel teken van ontevredenheid over het Sovjet-bewind opgevallen. Een ander lid van de delegatie, de La- bour-afgevaardigde Edwards, verklaarde, dat de levensomstandigheden in Groot- Brittannië beter zijn dan in de Sovjet- Unie. De lonen zijn daar veel lager dan nier en de werkweek is veel langer zo zei hij. 3Ve t het onderhoud met Malenkof ver telde Lord Coleraine nog, dat de Russi. serie premier heel informeel had zitten praten aan een ronde tafel, waaraan de Britse delegatie had plaatsgenomen. „Het was een interview als met iedere andere regeringsleider'', meende Coleraine, (Van onze verslaggever) ROTTERDAM, Maandagavond Rotterdam heeft vandaag ervaren wat het zeggen wil verstoken te zijn van electriciteit. Tegen half drie in de middag werd de anders zo van nijverheid gon zende stad getroffen door het radicaal uit vallen van de stroom, met als gevolg dat men in zeer vele bedrijven noodgedwon gen het werk moest neerleggen Machines werdpn plotseling onhandelbare stukken metaal overal waar kunstlicht werd ge- b'U'kt kwam men in hpt donker te zitten: e radio zweeg: liften stonden stil: trams S'ngen op vaak zeer ongelegen punten op e D'aats rust staan, kortom Rotterdam gedwongen een poosje te pauzeren En wie de inwoners van de Maasstad kent, n* ^at dat voor hen zeggen wil ue oorzaak van de stagnatie, die om over half drie beSon en slechts geleidelijk kon worden opgeheven - eerst om twaalf minuten over half vier was de toestand weer normaal moet waarschijnlijk worden gezocht in het uit vallen van een Turbo-generator in de electrische centrale aan de Galiletstraat, als gevolg van het feit. dat het van hier uit voorziene oet van Overschie op een bepaald ogenblik te zwaar werd belast Door deze storing - ontstaan in de leiding van het eigen bedrijf kwam het gehele net groot-Rotterdam zonder stroom te staan. In het centrum van de stad duurde de tramstagnatie ongeveer twintig minuten en een kwartiertje later konden de win kelende dames weer zien, wat zij wilden kopen Rayonsgewijs floepten daarna in de vérsehiilende rayons de lichten weer aan- Rotterdam-Zuid kwam omstreeks tien' over half vier het laatst aan de beurt. de politie snel moest ingrijpen. De Ma- thenesserbrug, die juist ophoog stond, blééf geopend, zodat zich onmiddellijk een lange file vormde, die na enige stagnatie via een grote omweg moest worden weg geleid. want slechts een gedeelte van het verkeer kon worden opgevangen door de in de buurt van de brug werkzame pontjesbaas, die overigens toch nog de dag van zijn leven beleefde. In de drukkerijen en zetterijen van de krantenbedrijven stopten persen en zetmachines: ook ons blad bleef van dit ongerief niet verschoond en de beursberichten kwamen wel door de telefoon doch konden op de electrische zetmachines niet worden gezet. Uiteraard waren de gevolgen van deze stroomlnosheid in de diverse bedrijven verschillend. Wij laten, ter Illustratie, daarom enkele gedupeerden zelf aan het woord, die het volgende vertelden: De bedrijfsleider van een bioscoop: We wilden net met de hoofdfilm beginnen toen het licht uitviel. Ik heb toen het publiek verzocht even te willen wachten Toen het langer bleek te duren dan we hadden gedacht heb ik hun. die daar orijs op stelden, de gelegenheid geboden de kaartjes aan de cassa in te w\«selen Hon derdtwintig van de zeshonderd aanwezi gen maakten hiervan gebruik. De anderen bleven wachten. Natuurlijk heb ik onmiddellijk het elec- trciteitsbedrijf opgebeld. De adjunct-bedrijfsleider van het Groot- handelsgebouw: Neen. geen van de lifter bevond zich onderweg, toen de stroom uitviel. Toeval. Nog nooit heb ik zoveel mensen amechtig trappen zien beklimmen U moet niet vergeten, dat het gebouw 35 meter hoog is. Van alle verdiepingen werd ik opgebeld en natuurlijk heb ik toen direct het electriciteitsbedrijf aan de telefoon gevraagd Een tandarts: Nou, en toer konden we ineens niet meer boren en hebben der halve maar overgeschakeld op kiezen- trekken Moet toch ook gebeuren. De boor- patienten hebben we rustig laten wach ten. Een meevaller voor de t.rekpattënten Op verzoek van de eerste groep heb Ik het electriciteitsbedrijf opgebeld om te vra gen hoe lang het nog zou duren. Een binnenlanriredarteur: Plotseling werd het onnatuurlijk rustig om me heen De telex speelde stommetie en in de zet terij legde men de kopij op een stapeltle Je weet. ik kan niet tegen rust en dus heb ik het electriciteitsbedrijf opgebeld om te vragen wat er aan de hand was.... Een dameskapper: Och. ze hebben bet onder de kap nogal luchtigjes opgenomen Tk heb ze maar wat kranties gegeven om de tijd zoek te brengen en zelf heb tk maar een siearetie opgestoken Van per manenten kon toch niets komen O la, weet u wat ik gedaan heb? Ik heb bi) het electriciteitsbedriif eens geïnformeerd hoe de vork aan de steel zat.... De telefonist van het electriciteitsbedrijf: Brr.een dag om nóóit te vergeten... Het valt moeilijk te schatten hoeveel schade de storing heeft opgeleverd Bij Wilton-Fiiennord dreigde de oven uit de ijzergieterij grondig te worden bedorven Op het ogenblik, dat men van plan was het gesmolten ijzer weg te laten lopen kwam er gelukkig weer stroom. Ook op andere plaatsen beleefde men précaire ogenblikken, maar berichten over grote schadeposten hebben ons tot dusverre nog niet bereikt. Hetgeen overigens niet weg neemt. dat men In Rotterdam vandaag op bittere wijze heeft ervaren, wat het zeg gen wil als er een kink in de kabel komt. trein AalstLeuven Daar gevreesd werd dat hier andermaal relletjes zouden ont staan, werd de mobiele gendarmerie uit Brussel opgeroepen. Deze kwam met 200 gendarmen. De socialistische minister van PTT, An- seele, die met de nieuwe trein op het sta tion aankwam, werd daar ontvangen doot enkele autoriteiten, maar eveneens door een massa studenten. Het program voor zag. dat de minister zich te voet naar het stadhuis zou begeven, doch met het oog op de dreigende houding van de studen ten geschiedde dit met auto's. Zij werden door een haag gendarmes beschermd. Op het stadhuis had de receptie plaats in een zeer gedrukte stemming. Buiten hielden gendarmen de wacht en de minister van Openbaar Onderwijs, de heer Collard, die op het laatste ogenblik nog was aangeko men, gaf er de voorkeur aan aan het eind van de receptie langs een achterpoort van het stadhuis te vertrekken. Mevrouw H. Verwey, geboren Jonker, wonende te Eindhoven komt in aanmer king wjjlen de heer C Woudenberg als P.v.d.A.-lid der Eerste Kamer op te vol gen. Een woordvoerder van de Britse am bassade in Cairo verklaarde Maandag avond, dat er reden was om te hopen, dal de BritsEgyptische overeenkomst over de zone van het Suez-kanaal heden-, Dinsdagavond, ondertekend zal worden. Deze mededeling kwam na een bespre king tussen de Egyptische m'nis'er van .buitenlandse zaken dr Fawsv de Bntse ambassadeur Sir Ralph Stevenson en de ju'St uit Londen teruggekeerde nieuw benoemde minister van staat, Anthony Nutting. ou, zei Vader Drees, als men so graag eerder belastingverlaging heeft, mij best, doch dan moet er gewerkt worden. Zoals bekend, beloofde de regering tn de Millioenen-nota met millioenen te sul len strooien; een belastingverlaging van 500 a 550 millioen (zij kijkt op geen 50 millioen) werd aanvaardbaar geacht. Doch dan wachten tot 1956.' Begrijpelijk, dat de brave burgers wel voor belastingverlaging voelden maar allerminst geduld bleken te hebben tot 1956. Een ongeduld, dat door de Kamer leden gedeeld werd en dus was de alge mene roep: eerder belastingverlaging! De minister-president zwichtte voor de aandrang en verklaarde, dai voor zijn part de verlaging eerder mag ingaan. Doch dan moet er hard gewerkt worden om de wetsontwerpen tijdig gereed te hebben en verder moet het parlement de ontwerpen snel behandelen. Dus de departementsambtenaren moe ten snel werken! En de Kamers dienen dan weinig te praten Wij willen geen pessimist zijn, doch de belastingverlaging hebben wij nog niet in ons zak Maar wie weet. Voor belastingverla ging doet men heel wat! De resterende voorraad aardappelmeel van verleden jaar is dermate groot dat, ook al zou de aardappeloogst dit jaar door hel te vroeg intreden van de vorst mislukken, de export hiervan generlei hinder zal on dervinden. zo vernemen wjj van de zijde der Groningse aardanpelmeelinrtiistrie. Wel zjjn reeds exploitatie-verliezen ge leden door de grote achterstand bij het rooien. Er zijn reeds weken geweest in de begonnen campagne, dat de productie 36 procent van normaal was. VeMeden week was de productie evenwel 60 procent en gisteren is men voloo beginnen te draaien De aanvoer is op het ogenblik zeer gun stig en de campagne kan de eerste weken normaal doorgaan. De achterstand is nu niet groot meer en ook niet minder dan bij normale omstandigheden. Inmiddels werkt men op het Groningse land koortsachtig verder. De ruim 750 vrijwilligers, die verleden week gere gistreerd stonden, zijn al aangevuld met ruim 300 man, voornamelijk scholieren De leden van de Groningse vroi welijke stu dentenclub „Magna Pete", die in de om geving van Borgerrompagnie rooien, heb ben assistentie gekregen van een 20-tal leden der vrouwelijke studentenvereni ging te Wageningen. Groningse politie mannen trokken met een aantal inspec teurs naar Siddeburen om daar te assiste- ten bij de aardappeloogst. Ook togen leer lingen van het Groningse brandweercorps naar de gebieden, waar de nood groot Is- ting van de Landbouw om rooimachines heeft weerklank gevonden. Uit de N O.- polder en Friesland zijn zeventien machi nes naar de veenkoloniën gezonden. Het voorbeeld van de leden van de R K. Studentenvereniging „Albertus Magnus", die naar Smilde gingen om daai te hel pen kreeg navolging bij het Groningse studentencorps „Vindicat Atque Polit" De totale sterkte wordt thans op 150 personen geschat. Leden van de Ger. studenter ver eniging, VERA, die de afgelopen week haar elfde lustrum vierde, hebben de feestmut- sen opgeborgen en krijgen nu gelegenheid hun lege beurzen te vullen met het rooi- loon. Plaatselijk in de provincie geven veelal de gemeentebesturen het voorbeeld Men kan burgemeesters en gemeentesecretaris sen in tal van plaatsen naarstig zien rapen en dan willen ook de notaris, de veearts en de andere notabelen niet achter blijven Het is een stimulans voor d" andere ge meentebesturen. zo vertelde ons de bur gemeester van CTithofzertneeden. de heer Kooimans, die met zijn secretaris al me nige korf met aardappelen heeft gevuld. Men is niet pessimistisch g«stemr in Gro ningen en wanneer de regen nu maa* af neemt. heeft men zelfs hoge verwachtingen van de prestaties der vrijwilligers. Het hoofdbestuur van de Hollandsche Mij van Landbouw heeft intussen bij mi nister Mansholt telegrafisch opnieuw aan gedrongen op een spoedig inzetten van mi litairen bij de oogst.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 1